VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Mediat: Pse Këshilli Federal i Zvicrës nuk i shpall menjëherë masat e reja kundër pandemisë?

By | October 25, 2020

Komentet

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton sot 4876 raste korona – 100 të vdekur

Zyra Federale e Shëndetit Publik Zvicër po njofton zhvillimet e fundit në pandeminë e koronave. Këtu janë numrat aktualë.

Numrat e rinj të BAG: 4876 raste, 257 të shtruar në spital, 30 392 teste, 16% normë pozitiviteti, 100 vdekje.

Aktualisht ka 309,469 infeksione të korona të konfirmuara laboratorike në Zvicër. (Më 25 nëntor 2020)

Numuri i vdekjeve ka arritur 4030 . (që nga 25 nëntori, 2020)

Si i përdorin zviceranët të ardhurat e tyre mujore prej 10,114 frangash ?

Familjet zvicerane shpenzojnë shumë para për strehimin dhe lëvizjen.

voal.ch – Taksat dhe kontributet e detyrueshme, akomodimi dhe transporti: këto janë zërat më të mëdhaja të shpenzimeve për zviceranët. Në një krahasim ndërkombëtar, ato dallohen veçanërisht për një pjesë të lartë të kursimeve. Sidoqoftë, titullin kampion bote në kursime e mban një vend tjetër.

Familjet zvicerane po fitojnë gjithnjë e më shumë mesatarisht. Në vitin 2018, të ardhurat mesatare të familjeve zvicerane ishin 10 114 CHF në muaj. Kjo shifer është pothuajse 200 franga më shumë se në vitin e kaluar – dhe madje 1,500 franga më shumë se në vitin 2006, kur të dhënat u mblodhën për herë të parë duke përdorur metodën aktuale.

Tre të katërtat e të ardhurave vijnë nga punësimi fitimprurës, ndërsa pensionet dhe përfitimet shoqërore kontribuojnë rreth një e pesta e të ardhurave bruto të një familje mesatare – të përbërë nga 2.2 persona. Në të kundërt, të ardhurat nga pasuria nuk luajnë pothuajse asnjë rol për shumicën dërrmuese të familjeve, siç tregon një studim i botuar të hënën nga Zyra Federale e Statistikave.

Një e treta për shpenzimet e detyrueshme

Është gjithashtu interesante të dihet destinacioni i parave të shpenzuara nga familjet. Pak më shumë se një e treta e të ardhurave bruto shkon tek autoritetet tatimore, sigurimet shoqërore dhe sigurimet shëndetësore. Kjo shpenzim i detyrueshëm është rritur në mënyrë disproporcionale që nga viti 2006, një rritje prej afro 27 përqind.

Pas zbritjes së këtyre shpenzimeve, familja zvicerane ka një mesatare prej 7069 CHF në dispozicion. Sidoqoftë, jo të gjithë në vend kanë këtë shumë parash në dispozicion. Rreth 60 për qind e familjeve duhet të sigurojnë më pak se të ardhurat mesatare të disponueshme.

Me pak më pak se 1.500 franga në muaj shkon tek strehimi. Nëse shtoni kostot për mobilimin etj, shuma e akorduar për akomodimin madje rritet në 1,700 franga në muaj.

Lëvizshmëria gjithashtu u kushton shumë familjeve: më shumë se 750 franga në muaj shpenzohen për makina, motorë, trena, trena, aeroplanë, biçikleta dhe mjete të tjera transporti.

Makinat përfaqësojnë deri tani pjesën më të madhe të shpenzimeve. Transporti është zëri i dytë i buxhetit pas akomodimit.

Gjithnjë e më pak për ushqim

Vetëm në vendin e tretë është ushqimi – me 730 franga në muaj. Këtu një fenomen i përsëritur mund të vërehet edhe në vendet e tjera. Sa më të larta të ardhurat, aq më e ulët është përqindja e shpenzuar për ushqim. Për Zvicrën, kjo do të thotë në terma konkretë: në vitin 2006, familjet shpenzuan 8.6% të të ardhurave të tyre bruto për ushqim, dhe vetëm 7.3% në 2018.

Nuk është për t’u habitur që brenda Bashkimit Evropian vendi me pjesën më të lartë të konsumit përfundimtar të destinuar për ushqim është Rumania (të dhënat e vitit 2017). Në vendin e BE-së me të ardhurat e dyta më të ulëta për frymë, më shumë se një e treta e shpenzimeve të konsumatorëve shkon për ushqim, pije dhe duhan. Në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm rreth 14% shkon për ushqim. Duke marrë parasysh që rreth gjysma e të ardhurave bruto është destinuar për konsum, Zvicra ka një pjesë të krahasueshme me atë të MB.

Nga ana tjetër, banorët e kombeve të pasura shpenzojnë më shumë para për mallra luksoze. Në Britani, për shembull, 15% e shpenzimeve të konsumatorëve shkojnë për aktivitete kulturore dhe të kohës së lirë. Sigurisht, britanikët e vlerësojnë kohën e tyre të lirë më shumë sesa zviceranët: në Zvicër, vetëm një 10% e mirë e shpenzimeve të konsumatorëve i kushtohet kulturës dhe kohës së lirë.

Sidoqoftë, ka edhe devijime të dukshme nga ky rregull i përgjithshëm brenda Evropës. Profesorja e ekonomisë Galina Kolev nga Instituti Gjerman i Ekonomisë në Këln flet për preferencat rajonale. Çuditërisht, pjesa e shpenzuar në sektorin e gastronomisë është rreth tre herë më e lartë në Greqi sesa në Gjermani.

1589 franga për luks

Por përsëri në Zvicër: nga 10,114 franga të ardhurave bruto fillestare, një familje mesatare neto e konsumit (5,296 franga), shpenzime të detyrueshme (2,872 franga) dhe shpenzime të tjera të tilla si donacione dhe sigurime, ka ende 1589 franga në muaj për kursimet, që është rreth 16 përqind e të ardhurave bruto.

Me pjesën e saj të kursimeve, Zvicra renditet rregullisht midis udhëheqësve ndërkombëtarisht – së bashku me vende të tilla si Suedia, Luksemburgu dhe Gjermania. Sidoqoftë, Kina, me një normë kursimesh prej rreth 40%, është shumë më përpara se të gjithë./swissinfo.ch/eb

Ackermann: Infeksionet në Zvicër përgjysmohen çdo dy javë

VOAL – Sipas Martin Ackermann, president i Task Forcës zvicerane Covid-19, tendenca e pandemisë tregon se kemi arritur të përgjysmojmë numrin e infeksioneve në dy javët e fundit, me një normë riprodhimi që ka rënë në 0.78.

Ajo që bie në sy për shpejtësinë e zvogëlimit të këtij faktori është mbi të gjitha Romandia, ndërsa në rajone të tjera ne jemi duke parë një stabilizim në mos një rritje të lehtë. Në Tiçino, norma u vendos jo larg 0.9. Sipas ekspertit të Konfederatës, duke pasur parasysh që virusi përhapet më lehtë në ambiente të mbyllura, dy muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë: për këtë arsye nuk është rasti të relaksohen masat mbrojtëse në fuqi.

Virginie Masserey, përgjegjëse për sëmundjet ngjitëse në FOPH, tenton të përjashtojë mundësinë e administrimit të një vaksine në Zvicër përpara fundit të vitit. Do të jetë për semestrin e parë të vitit 2021, Swissmedic shqyrton kandidatët me një procedurë të përshpejtuar, por nuk ka autorizime urgjente.

Ish mister COVID-19 zviceran Daniel Koch pranon se në Konfederatë se ka pasur relaksim të tepruar. “Ne nuk ishim mjaft të kujdesshëm gjatë verës. Ne jemi përqendruar shumë në rihapjen, “tha ai për RTS të martën. rsi-eb

Zvicër: 4 241 infeksione dhe 142 vdekje


VOAL – Pasqyra e infeksioneve në Zvicër mbetet mjaft e qëndrueshme, por me një trend përmirësimi:
rastet e raportuara sot nga FOPH janë 4241: një shifër e ngjashme me atë të së martës së kaluar,
kur u regjistruan 4560 infeksione të reja. Sidoqoftë, numri i vdekjeve pas një jave është i njëjtë: 142.
Tamponët e kryer ndërmjet dje dhe sot ishin 20,794 me një normë pozitiviteti prej 20,4%.
Sa për shtrimet në spital, kishte 238 pranime të reja në spital: nga e marta e kaluar (293).
Në përgjithësi, që nga fillimi i akademisë e deri sot, ka pasur 3 930 viktima në Konfederatë. rsi-eb

Cassis: “Marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Shqipërisë janë karakterizuar nga bashkëpunimi i ngushtë”

Tiranë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, priti sot në një takim në Tiranë ministrin e Jashtëm të Zvicrës, Ignazio Cassis, të cilët diskutuan për bashkëpunim mes dy vendeve, menaxhimin e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) dhe çështje të tjera, raporton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e përbashkët pas takimit, ministri Cakaj tha se me ministrin e Jashtëm të Zvicrës vlerësuan pozitivisht bashkëpunimin mes dy vendeve.

“Vlerësuam veçanërisht strategjinë e bashkëpunimit 2018-2021 e cila është e ndërtuar në katër shtylla, si në shtyllën e qeverisjes demokratike, zhvillimit ekonomik, infrastrukturës dhe shëndetësisë. Vlen të theksohet se bashkëpunimi ynë ka qenë i fortë dhe i qëndrueshëm dhe gjithnjë në rritje e sipër. Nuk është asnjëherë e tepërt ta shprehim mirënjohjen e pakufishme për ndihmën që Zvicra vazhdimisht i ka dhënë Shqipërisë”, tha Cakaj.

Ai tha se kanë biseduar edhe për nevojën për të mbyllur marrëveshjen për sigurimet shoqërore, për njohjen e lejeve të drejtimit dhe po ashtu për mundësinë e ngritjes së komisionit ekonomik mes dy vendeve dhe grupit të miqësisë mes parlamentarëve të Shqipërisë dhe Zvicrës.

“Natyrisht diskutuam edhe për zhvillimet në rajon. Po ashtu diskutuam për bashkëpunim tonë në rrafshin shumëpalësh. Vlen të theksohet se bashkëpunimi ynë ka qenë veçanërisht i frytshëm në kuadër të OSBE-së”, u shpreh Cakaj.

“Zvicra e mirëpret angazhimin e Shqipërisë për të forcuar marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë”

Ministri Cassis tha se marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Shqipërisë janë karakterizuar gjithmonë nga miqësia dhe bashkëpunimi i ngushtë. “Pandemia aktuale COVID-19 ka demonstruar edhe më tej sesa e rëndësishme është që të kemi marrëdhënie të mira. Po mendoj këtu riatdhesimin e qytetarëve përkatës dhe ndihmën humanitare që kemi ofruar në situata emergjence në terren. Marrëdhëniet pozitive janë të rëndësishme, por në kohë krizash ne e kuptojmë me të vërtetë se sa forcë ka një partneritet dhe sa i fuqishëm është ai”, u shpreh Cassis.

“Partneriteti ynë afatgjatë po shikon drejt së ardhmes. Zvicra inkurajon Shqipërinë që të vijojë me përpjekjet e saj për reformat. Reformat janë të rëndësishme për shqiptarët, janë të rëndësishme për sektorin privat dhe pa diskutim që janë të rëndësishme edhe për integrimin evropian. Ballkani Perëndimor për Zvicrën dhe Shqipërinë ka rëndësi të jashtëzakonshme. Unë jam i bindur për rolin pozitiv që luan Shqipëria për të gjithë rajonin”, tha kryediplomati zviceran.

Ministri Cassis theksoi se Zvicra e mirëpret angazhimin e Shqipërisë për të forcuar më tej marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në Ballkanin Perëndimor, që sipas tij ky angazhim “është në përputhje me angazhimin e Zvicrës për prosperitet, paqe dhe stabilitet në të gjithë rajonin”.

Le Matin Dimanche: Konfederata e administroi keq valën e dytë të koronavirusit

VOAL – Që në pikun e verës Zvicra e administroi keq valën e dytë të koronavirusit, sipas një analize nga Le Matin Dimanche, e cila ka parë procesverbalet e Task Forcës së Këshillit Federal Covid-19.

Konfederata reagoi me hezitim, e detyruar nga mungesa e mbështetjes politike për kufizime të mëtejshme dhe nga mungesa e të dhënave të besueshme mbi dinamikën e epidemisë.

Qeveria Federale, e inkurajuar nga numri i ulët i rasteve të reja të regjistruara në fillim të qershorit, autorizoi takime në natyrë të mbi 30 personave më 22 të të njëjtit muaj, si dhe manifestime të më pak se 1.000 njerëzve. Nga ai moment virusi filloi të fitonte terren.

Gabimi i Bernës ishte rritja e numrit të rasteve gjatë verës pa u shqetësuar shumë, sipas ekspertëve të intervistuar nga e përditshmja romande. Shkalla e riprodhimit të virusit mbetur mbi shifrën e 1 qershorit ishte e tillë që parakuptonte shpërthimin e sërishëm të infeksioneve.
ATSH-eb

Në Zvicër 9 751 infeksione dhe 213 vdekje në tri ditë

VOAL – 9 751 infeksione janë regjistruar në të gjithë vendin që nga e premtja, sipas të dhënave të botuara këtë mëngjes nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Vdekjet në lidhje me Covid-19, përsëri brenda tre ditësh, janë 213, ndërsa pranimet e reja në spital 410.

Me përjashtim të vdekjeve, këto janë shifra më të ulta krahasuar me fundjavën e kaluar, kur u raportuan 12,839 raste, 198 vdekje dhe 483 shtrime të reja në spital.

Në përgjithësi, 3,788 vdekje janë regjistruar deri më sot i atribuohen zyrtarisht Covid-19 midis Zvicrës dhe Lihtenshtajnit. rsi-eb

Covid-19: Organizata Botërore e Shëndetësisë kritikon Zvicrën

VOAL – Kritikat e shprehura nga David Nabarro, i dërguari special i OBSH-së për luftën kundër koronavirusit, në lidhje me strategjinë e menaxhimit të pandemisë në Zvicër janë të hapura. Masat e miratuara deri tani, në dritën e një “situate jashtëzakonisht serioze”, konsiderohen nga ai të jenë shumë të buta.

Nabarro u shpreh në një intervistë të botuar sot,  e shtunë, nga gazetat e grupit CH Media. Sipas ekspertit të agjencisë së specializuar të KB, Konfederata, si vendet e tjera evropiane, humbi kohën e çmuar verën e kaluar. Pasi vunë nën kontroll valën e parë të koronavirusit, autoritetet, megjithatë, nuk arritën të përgatisin infrastrukturën e nevojshme dhe rezultati ishte vala e dytë.


Shtetet e Azisë Lindore, thekson Nabarro, kanë treguar se nuk është e përshtatshme të liroheni kufizimet nëse nuk jeni në gjendje të mbani nën kontroll numrin e infeksioneve, siç ishin verën e kaluar. Nëse veprimi nuk ndërmerret tani, paralajmëron eksperti i OBSH-së, një valë e tretë do të shfaqet në fillim të vitit të ardhshëm.

ATS-eb

Bazeli mbyll bare, restorante, pishina dhe palestra

 

VOAL – Midis kantoneve ku tendenca e infeksioneve është ende në rritje – edhe pse jo në mesin e atyre që preken në terma absolutë – Basel Stadt ka njoftuar një kufizim duke filluar të hënën e ardhshme: bare, restorante, kazino, pishina dhe palestra do të mbyllen deri në mes të dhjetorit . Ngjarjet publike do të jenë të kufizuara në 15 persona të pranishëm.

“Ne jemi të vetëdijshëm se këto janë masa të ashpra, por ne nuk mund të vazhdojmë si në javët e fundit,” tha këshilltari i shtetit Lukas Engelberger. Kantoni raportoi 110 infeksione të reja të Premten – me katër vdekje – dhe 105 të enjten. 148 pacientë kovidë janë të shtruar në spital, nga të cilët 26 janë në kujdes intensiv. rsi-eb

Zvicër: 4 946 infeksione dhe 111 vdekje


VOAL – Pakësohen disi infeksionet, por shtohen vdekjet. Kështu mund të lexohet raporti i sotëm mbi pandeminë e Zyrës Federale të Shëndetit Publik, i cili raporton 4,946 raste të reja (dje 5’007) dhe 111 vdekje (krahasuar me 79 dje). Numri i infeksioneve është më i ulët se të enjten e kaluar, kur kishte 6,739. Përqindja e testeve pozitive atëherë ishte 21.87%, sot 19.2%.

Pranimet e reja në spital në 24 orët e fundit ishin në vend  252, një rritje krahasuar me një ditë më parë (221), edhe pse këto të dhëna mund të jenë jo të plota. Tamponët e kryer ishin 25,786.

Në total, deri sot Konfederata ka regjistruar që nga fillimi i pandemisë 3’575 viktima. rsi-eb

Solar Impulse i shitet një firme ushtarake

VOAL – Shumë ishin të apasionuarit pas misionit Solar Impulse i cili në vitin 2016 bëri të mundur për herë të parë fluturimin rrotull botës me një aeroplan me energji diellore. Pas kësaj aventure, më 11 shtator 2019 u njoftua se avioni ishte shitur në Skydweller Aereo, një firmë e sapothemeluar Hispaniko-Amerikane, e cila, sipas një hetimi nga RTS, do të donte ta përdorte atë si një bazë për të zhvilluar dronë mbikëqyrjeje dhe telekomunikuese autonome në fusha ushtarake. Mjafton të themi se aksioneri i saj shumicë është grupi italian i mbrojtjes Leonardo.

Nga ana e tij, Bertrand Piccard, babai i Solar Impulse, siguroi se kontrata e shitjes përcaktonte që mjeti fluturues nuk mund të shndërrohej në një dron ushtarak “sulmues”.

Sidoqoftë, lajmi provokoi reagimin e ish-parlamentarit Fathi Derder (PLR), i cili argumenton se e gjithë njohuria teknologjike e fituar falë Solar Impulse duhej të mbetej në Zvicër, duke akuzuar Konfederatën se ka bërë një gabim serioz kur vendosi të mos e mbajë aeroplanin në tokën zvicerane. eb

Çmimi PEC për Mbrojtjen e Gazetarëve i shkon gazetares meksikane Carmen Aristegui

Voal.ch – Situata e gazetarëve në Meksikë është veçanërisht e rëndë. Shoqata për mbrojtjen e gazetarëve The Press Emblem Campaign (PEC) me seli në Gjenevë ka vendosur të nderojë kujtimin e të gjithë gazetarëve të vrarë, të kërcënuar dhe të censuruar në këtë vend duke i dhënë Çmimin vjetor për Mbrojtjen e Gazetarëve gazetares meksikane Carmen Aristegui e cila ka demonstruar guxim të jashtëzakonshëm në mbrojtjen e shtypit të lirë dhe në luftën kundër mosndëshkimit.

Gjatë pesë viteve të fundit, Meksika ka qenë një nga vendet më të rrezikshme në botë për gazetarët me 65 të vrarë, mesatarisht 13 në vit. Që kur Presidenti Andres Lopez Obrador mori detyrën në dhjetor 2018, të paktën 15 gazetarë janë vrarë, përfshirë nëntë që nga fillimi i këtij viti. Mediat meksikane aktualisht janë prekur rëndë nga Covid-19, e cila ka shkaktuar vdekjen e dhjetëra gazetarëve në muajt e fundit.

“Ne nderojmë guximit të gazetarëve meksikanë. Çmimi PEC 2020 i takon Carmen Aristegui për luftën e saj kundër mosndëshkimit në Meksikë dhe korrupsionin që pllakos çdo luftë efektive për t’i dhënë fund vrasjes së gazetarëve, “tha Blaise Lempen, Sekretari i Përgjithshëm i PEC.

“Marrja e çmimit PEC është një nder i madh dhe një nxitje e fortë për të vazhduar punën tonë në Meksikë. E vlerësoj shumë këtë çmim që tërheq vëmendjen për situatën e gazetarëve në Meksikë. Forma më brutale e heshtjes së një gazetari është vrasja e tij. Kur një gazetar vritet, e drejta e njerëzve për t’u informuar gjithashtu vritet, ”tha Carmen Aristegui nga Meksika.

Carmen Aristegui nuk mundi të udhëtonte për në Gjenevë për shkak të valës së dytë të pandemisë. Ceremonia e ndarjes së çmimeve është planifikuar tashmë për në mars.

PEC e krijuar në 2004 në Gjenevë me status konsultativ në Kombet e Bashkuara, sensibilizon komunitetin ndërkombëtar për urgjencën e forcimit të sigurisë së gazetarëve. Që nga viti 2009, PEC i ka dhënë çmimin një individi ose një organizate që ka punuar për mbrojtjen e gazetarëve dhe lirisë së shtypit në terren.

 

Çmimet e mëparshme të PEC

– Në vitin 2019, PEC shpërbleu drejtorin e Qendrës së Gazetarëve në Afganistan (AFJC) Ahmad Quraishi.
– Në 2018, çmimi PEC i shkoi familjes së Daphne Caruana Galizia e vrarë në Maltë në Tetor 2017.
– Në vitin 2017, Hasan Cemal, Presidenti themelues i Platformës për Gazetari të Pavarur në Turqi P24 ka marrë Çmimin PEC.
– Në 2016 çmimi iu dorëzua gazetarit Zhanna Nemtsova vajza e madhe e Boris Nemtsov, një udhëheqës rus i opozitës i vrarë më 27 Shkurt 2015 në Muret e Kremlinit.
– Në vitin 2015 Çmimi u caktua për situatën në Ukrainë dhe përpjekjet e zonjës Dunja Mijatovic, përfaqësuese e lirisë së medias në Organizatën e Sigurisë dhe Bashkëpunimit (OSBE) në Evropë dhe Znj. Liudmyla Zlobina, Drejtore e Informacionit të Kievit Qendra – Qendra e Krimesë për Raportim Hulumtues.
– Çmimi iu dha në vitin 2014 Fondacionit Zviceran Hirondelle për rolin në Republikën e Afrikës Qendrore;
– në 2013 çmimi shkoi tek Cartoonist Media nga Hondurasi, Allan McDonald dhe Ileana Alamilla, Drejtor i Qendrës për Informim mbi Guatemalën (Cerigua), Ambasadorët austriakë dhe zviceranë në KB në Gjenevë;
– në 2012 te përfaqësuesi i Demokratëve Sirianë Dr Tawfik Chamaa dhe në mungesë drejtori i Qendrës Siriane për media dhe lirinë e shprehjes (SCM) Mazen Darwish;
– në 2011 për Presidentin e sindikatës tuniziane të gazetarëve Neji Bghouri, për Ahmed Abdelaziz, që përfaqëson blogerët e revolucionit të Egjiptit dhe për Khaled Saleh, në emër të OJQ-së Libia Solidariteti për të Drejtat e Njeriut (LHRS);
– në 2010 çmimi shkoi për familjet e 32 gazetarëve të vrarë në masakrën e 23 nëntorit 2009 Maguindanao në Filipine si dhe për fondin e Qendrës për Lirinë dhe Përgjegjësinë e Medias (CMFR);
– në vitin 2009 PEC nderoi me çmim Qendrën Palestineze për zhvillim dhe lirinë e medias (MADA) dhe Presidentin e parë të Këshillit për të Drejtat e Njeriut dhe Ambasadorin e Meksikës në KB në Gjenevë Luis Alfonso de Alba.

 


Send this to a friend