VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 26 nëntor 1990 lindi këngëtarja me famë botërore Rita Ora

By | November 26, 2020
blank

Komentet

blank

Ambasadorja amerikane Yuri Kim: Nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim. Nëse doni kriminelë, votoni për kriminelë

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, e ftuar në emisionin “Përballë”, i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë, se nëse duan të votojnë ndryshimin 25 prilli është momenti.

Ajo tha se nëse shqiptarëve i ka ardhur në majë të hundës nga kriminelët që ulen në parlament, duhet t’i ndëshkojnë me votë në 25 prill.

“Votuesit shqiptarë janë shpresa e parë më e mirë. Kjo është baza e çdo demokracie, votuesit. Ndaj mendoj që njerëzit i kanë bombarduar të besojnë se nuk kanë pushtet. Fakti që dikush përpiqet të blejë votën tënde duhet të tregojë se nuk jeni pa pushtet.
Ky është pushteti juaj. Vota jote është pushteti yt. Shqiptarët që takoj kudo në vend më thonë se iu ka ardhur në majë të hundës nga korrupsioni; iu ka ardhur në majë të hundës nga pandëshkueshmëria; iu ka ardhur në majë të hundës nga kriminelët që ulen në parlament. Epo, ky është momenti. Ma tregoni me veprime, tregojeni me veprimet tuaja se e keni seriozisht.
Nuk mund të ndodhë që më kërkoni opinionin tim si Shtetet e Bashkuara, unë jua jap dhe pastaj ju vazhdoni të bëni të njëjtën gjë. Nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim. Nëse doni kriminelë, votoni për kriminelë. Por ajo që bëni duhet të përputhet me atë që thoni se doni. Dhe 25 prilli është momenti”, u shpreh Yuri Kim.

blank

FOTOT- Nis greva e ish-të burgosurve politikë gjatë komunizmit në Qafën e Barit, ja kërkesat e tyre

PUKA

Ish-të burgosurit politikë gjatë komunizmit në Qafën e Barit janë rikthyer pas 36 vitesh në të njëjtin vend, kësaj radhe për të hyrë në grevë.

BalkanWeb mëson se rreth 5-10 persona të cilët më parë kanë vuajtur dënimin në ish-burgun famëkeq.

 

blank

blank

blank

blank

Mes tyre në grevë janë edhe Dush Martini dhe Kosta Gjordeni, të cilët edhe pse i mbijetuar torturave në këtë burg gjatë komunzimit, janë kthyer tashmë për një arsye tjetër.

 

Ata kanë deklaruar se janë të braktisur nga politika dhe qeveria pasi nuk kanë marrë asnjë dëmshpërblim. Kjo grevë ishte e paralajmëruar, por sot ka filluar. Më parë tentuan të futen në grevë tek Instituti iIntegrimit të Ish të Përndjekurve, por nuk u lejuan, teksa tashmë janë tek ish-burgu i Qafë Barit.

 

KËRKESAT E GREVISTËVE

  • Heqja e akuzës së artikuluar nga diktatura, ende në fuqi, që i konsideron fajtorë për revoltën brenda burgut në maj të vitit 1984 (Nuk kanë marrë ende dëmshpërblim)
  • Qeveria t’i lidhë pension 500 mijë lekë të vjetra në muaj
  • Zhbllokimi i dosjeve në Ministrinë e Drejtësisë nga periudha e komunizmit
  • Kthimi i pronave të marra nga koha e diktaturës
blank

25 PRILL 2021: VOTONI PER “RILINDJEN TIME!” (Nga një foto në tjetrën) – Nga Fritz RADOVANI

blank

E  ARDHMJA…

blank

NA PERKET “NEVE”…

blank

POROSI E GJARPNIT

  1. ALIA:“E ardhmja i perket bijve tanë. Edhe gjak do bëjmë !”

blank

blank

 

 

  “Prisni, prisni, ende nuk keni parë gjë !” “Rilindasi”Edvin Rama

 

KUSH  GUXON  E…

blank

blank

 

 

“E,  NUK  VOTON  PER  NEVE ?!..”

blank

blank

VOAL uron mylimanët shqiptarë: Gëzuar e me shumë fat muaji i shenjtë i Ramazanit!

VOAL – Edhe sivjet, në kushte të veçanta, të përballjes me pandeminë globale, fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit, muaji  i agjërimit për besimtarët myslimanë shqiptarë, ashtu si për të gjithë besimtarët myslimanë në mbarë botën.

Ramazani është muaji i paqes, i solidaritetit dhe i mëshirës hyjnore. Ramazani është muaji ku dalin në pah vlerat universale humane; të bujarisë, të mirësisë, të dashurisë, te respektit ndaj njeri-tjetrit, vlerat që simbolizojne moralin e lartë shoqëror.

Ramazani është një kohë e rëndësishme reflektimi për të gjithë besimtarët për të përmirësuar lidhjet fare-fisnore dhe shoqërore me njëri-tjetrin, për të forcuar ndjenjën e bujarisë dhe solidaritetit me njerëzit në nevojë! Është momenti kur besimtarët rifreskojnë beslidhjen e tyre me Krijuesin e Gjithësisë, duke forcuar raportin me Zotin.

 Agjërimi i muajit të Ramazanit mundeson një barazpeshë mes shpirtërores dhe materiales, mes zemrës dhe arsyes, mes vullnetit dhe diturisë. Agjërimi i afron besimtarët më shumë me vlerat e dashurisë, respektit ndaj tjetrit, bamirësisë, sinqeritetit, dhe çdo besimtar ndjehet më afër dhe më mirënjohës ndaj miresive të Zotit të Botërave.

Ramazani është një ftesë hyjnore për të gjithë, për të trokitur në portën e Mëshirës së Pafundme, të të Gjithëmëshirshmit, një rrugëtim drejt edukimit moral e shpirtëror, drejt maturimit te zemrave, drejt fisnikërimit të ndjenjave, drejt njohjes së përgjegjësive tona në raport me Krijuesin, me veten, familjen, të afërmit dhe shoqërinë.

Ky muaj i begatë na sjell në vëmendje kujdesin dhe përkushtimin që duhet të kemi për njerëzit në nevojë, për jetimët, për individët me aftësi të kufizuara, dhe për të gjitha shtresat e tjera të shoqërisë që kërkojnë kujdesin tonë në përmbushjen e nevojave të tyre, në mënyrë që të mbretërojë mirësia, begatia, harmonia dhe paqja në të gjitha familjet shqiptare.

blank

“Na ruani votën, do na e vjedhin”, Basha i përgjigjet qytetarit: Askush s’do të rrëmbejë të ardhmen e fëmijëve tanë!

Fishekzjarre, brohoritje për fitore, por edhe thirrje “Rama Ik”, kështu u prit në njësinë 8 në kryeqytet, lideri demokrat Lulzim Basha.

Kryedemokrati, kujdesej që të takonte të gjithë ata që i dilnin për ta përshëndetur. Kishte dhe nga ata që kishin kërkesa të veçanta për Bashën. Një i moshuar, i kërkoi Bashës që t’ia ruaj votën, pasi frika e tij qëndronte se mos ia “vidhnin”.

Ndërkohë kryedemokrati, tha se askush nuk do të vjedhë të ardhmen e fëmijëve.

I moshuari: Ruani votën se do na e vjedhin.

Lulzim Basha: S’do të na vjedhin asgjë, nuk e rrëmbejë të ardhmen e fëmijëve tanë. bw

blank

Investigimi i “The Guardian”, ish-inxhinierja e Facebook tregon si i manipulon qeveria ndjekësit, në botë dhe në Shqipëri

Një investigim është publikuar sot nga britanikja “The Guardian”, ku tregohet sesi liderët e botës përdorin Facebook për të manipuluar dhe sulmuar qytetarët.

Në shkrim përmendet edhe Shqipëria, ku shihet se skuadra e inteligjencës së Facebook u sinjalizua për llogaritë e rreme që mbështesin një nga udhëheqësit politik në Shqipëri.

Investigimi është provuar nga Sophie Zhang, ish-eksperte e të dhënave në kompaninë Facebook e cila ka rrëfyer për “The Guardian” sesi qeveritë abuzojnë me Facebook për të manipuluar qytetarët.

“Një hetues i inteligjencës së kërcënimeve gjeti prova se rrjeti shqiptar, që po prodhonte komente jo-autentike, ishte i lidhur me individë në qeveri. Më pas çështja u rrëzua”, shkruan Guardian.

Dhe nëse shumëkush është habitur nga mënyra sesi rriten automatikisht “like” “share” apo “komente”, gazeta thotë se është krijuar një angazhim i rremë për të treguar se lideri është popullor. Por problemi qëndron edhe në faktin se algoritmi mëson se faqja është popullore dhe në këtë mënyrë rrit shfaqjen në faqen kryesore të përdoruesve.

“Një mënyrë për të manipuluar debatin publik në FB është duke krijuar ‘angazhim’ të rremë me pëlqime, komente, shpërndarje dhe reagime nga llogari jo-autentike ose të kompromentuara në Facebook”, shkruan Guardian.

blank

Pjesë nga artikulli, ku përmendet Shqipëria

Investigimi i Guardian zbulon manipulimin e shtetit në platformë:

(Kliko për artikullin origjinal)

Facebook ka lejuar vazhdimisht udhëheqësit dhe politikanët botërorë të përdorin platformën për të mashtruar publikun ose për të ngacmuar kundërshtarët, pavarësisht se janë paralajmëruar se ka prova për këtë. Guardian ka parë një dokumentacion të gjerë të brendshëm që tregon se si Facebook trajtoi më shumë se 30 raste në 25 vende të sjelljes manipuluese politike që u zbuluan në mënyrë proaktive nga stafi i kompanisë.

Hetimi tregon se si Facebook ka lejuar abuzime të mëdha me platformën e saj në vendet e varfëra, të vogla dhe jo-perëndimore në mënyrë që t’i jepet përparësi adresimit të abuzimeve që tërheqin vëmendjen e medias ose prekin SH.B.A. dhe vendet e tjera të pasura. Kompania veproi shpejt për të adresuar manipulimin politik që prek vende të tilla si SH.B.A., Tajvani, Koreja e Jugut dhe Polonia, ndërsa lëvizte ngadalë ose aspak në rastet në Afganistan, Irak, Mongoli, Meksikë dhe pjesën më të madhe të Amerikës Latine.

“Dëmi që është bërë në Facebook nuk konsiderohet si rrezik për PR e Facebook”, tha Sophie Zhang, një ish eksperte e të dhënave në Facebook e cila punonte në një sektor për të luftuar lajmet e rreme dhe sjelljet e rreme në platformë. “Kostoja nuk merret për bazë nga Facebook por nga bota e gjerë në tërësi”, shton ajo.

Facebook mori përsipër të luftonte manipulimin politik të shtetit përmes platformës pas zgjedhjeve të vitit 2016, kur agjentët rusë përdorën llogari të rreme në Facebook për të mashtruar dhe përçarë votuesit amerikanë. Por kompania ka dështuar në mënyrë të përsëritur për të ndërmarrë veprime në kohë kur u paraqiten prova të manipulimit të shfrenuar dhe abuzimit të mjeteve të saj nga udhëheqësit politikë në të gjithë botën.

Facebook e pushoi Zhang për performancë të dobët pune në Shtator 2020. Në ditën e saj të fundit, ajo publikoi një memo lamtumire me 7,800 fjalë duke përshkruar se si ajo kishte “gjetur përpjekje të shumta të qarta nga qeveritë e huaja për të abuzuar platformën tonë në shkallë të gjerë për të mashtruar qytetarinë e tyre. E di që tani kam gjak në duar.’ Lajmet për memon u raportuan për herë të parë në shtator nga BuzzFeed News.

Zhang tashmë shpreson se zbulimet e saj do ta detyrojnë Facebook të shohë se çfarë ndodh me manipulimin politik në pjesën tjetër të botës.

“Facebook nuk ka një nxitje të fortë për t’u marrë me këtë, përveç frikës se dikush mund ta nxjerrë atë dhe të bëjë një bujë të madhe”, tha ajo për Guardian. “E gjithë çështja e veprimtarisë së rreme nuk mund të gjendet. Ju nuk mund të rregulloni diçka nëse nuk e dini që ajo ekziston. ”

Liz Bourgeois, një zëdhënëse e Facebook, tha: “Ne në thelb nuk pajtohemi me karakterizimin e Znj. Zhang të përparësive tona dhe përpjekjet për të çrrënjosur abuzimin në platformën tonë. Ne në mënyrë agresive shkojmë pas abuzimeve në të gjithë botën dhe kemi ekipe të specializuara të përqendruara në këtë punë. Si rezultat, ne kemi hequr më shumë se 100 rrjete të sjelljes jo-autentike të koordinuar. Rreth gjysma e tyre ishin rrjete të brendshme që operonin në vendet rreth botës, duke përfshirë ato në Amerikën Latine, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut dhe në rajonin e Azisë Paqësorit. Luftimi i sjelljes jo-autentike të koordinuar është përparësia jonë. Ne po adresojmë gjithashtu problemet e postës së bezdisshme dhe angazhimit të rremë. Ne hetojmë çdo çështje përpara se të ndërmarrim veprime ose të bëjmë pretendime publike për to. ” Facebook nuk i kontestoi pohimet faktike të Zhang për kohën e saj në kompani.

Me 2.8 miliardë përdorues, Facebook luan një rol dominant në diskursin politik të pothuajse çdo vendi në botë. Por algoritmet dhe tiparet e platformës mund të manipulohen për të shtrembëruar debatin politik.

Një mënyrë për ta bërë këtë është duke krijuar “angazhim” të rremë – pëlqime, komente, shpërndarje dhe reagime – duke përdorur llogari jo-autentike ose të komprometuara në Facebook. Përveç formimit të perceptimit publik të popullaritetit të një udhëheqësi politik, angazhimi i rremë mund të ndikojë në algoritmin e ushqimit të lajmeve shumë të rëndësishëm të Facebook.

Zhang u punësua nga Facebook në janar 2018 për të punuar në ekipin e përkushtuar për të çrrënjosur ndërhyrjet e rremë.  Shembulli më flagrant ishte Juan Orlando Hernández, presidenti i Hondurasit, i cili në gusht 2018, 90% të reagimeve dhe ndikimit e kishte të rremë. Në gusht 2018, Zhang zbuloi me prova se stafi i Hernández ishte i përfshirë drejtpërdrejt në fushatë për të rritur përmbajtjen në faqen e tij me qindra mijëra pëlqime të rreme.

Një nga administratorët e faqes zyrtare të Hernández në Facebook po administronte gjithashtu qindra faqe të tjera që ishin ngritur për t’u ngjarë profileve të përdoruesve. Stafi përdori faqet e rreme për të dhënë pëlqime të rreme në postimet e Hernández.

Kjo metodë abuzimi ndodhi për shkak të boshllëkut të politikave të Facebook. Kompania kërkon që llogaritë e përdoruesve të jenë autentike dhe i ndalon përdoruesit të kenë më shumë se një, por nuk ka rregulla të njëjta për faqet të cilat mund ë kryejnë më shumë pëlqime sesa llogaritë. Boshllëku ka mbetur i hapur për shkak të mungesës së rregullave dhe duket se aktualisht po përdoret nga partia në pushtet e Azerbajxhanit për të lënë miliona komente ngacmuese në faqet e mediave të pavarura në Facebook  dhe politikanëve të opozitës Azerbajxhanase.

Abuzimi i faqeve ka të bëjë me atë që bëri Agjencia Ruse e Kërkimit të Internetit gjatë zgjedhjeve në SHBA 2016, kur vendosi llogari në Facebook që pretendonin të përfaqësonin Amerikanët dhe i përdorte ato për të manipuluar individë dhe për të ndikuar në debate politike. Facebook e quajti këtë “sjellje të koordinuar jo-autentike” (CIB) dhe caktoi një ekip elitar të hetuesve, të njohur si inteligjencë kërcënimi, për ta zbuluar dhe hequr atë. Facebook tani zbulon fushatat CIB që zbulon në raportet mujore, ndërsa heq llogaritë e rreme dhe Faqet. Por inteligjenca e kërcënimit – dhe menaxherë dhe drejtues të shumtë të Facebook – rezistuan në hetimin e rasteve të abuzimit të Hondurasit dhe Azerbajxhanit, pavarësisht provave në të dy rastet që lidhnin abuzimin me qeverinë kombëtare. Midis udhëheqësve të kompanisë Zhang informoi rreth gjetjeve të saj ishin Guy Rosen, nënkryetari i integritetit; Katie Harbath, ish-drejtoresha e politikës publike për zgjedhjet globale; Samidh Chakrabarti, kreu i atëhershëm i integritetit qytetar; dhe David Agranovich, plumbi i ndërprerjes së kërcënimit global. Rastet ishin veçanërisht shqetësuese për shkak të natyrës së liderëve politikë të përfshirë. Hernández u rizgjodh në 2017 në një garë që shihet gjerësisht si mashtruese. Administrata e tij është shënuar nga akuza për korrupsion të shfrenuar dhe shkelje të të drejtave të njeriut. Azerbajxhani është një vend autoritar pa liri të shtypit ose zgjedhje të lira.

Hernández nuk iu përgjigj pyetjeve të dërguara zyrtarit të tij të shtypit, avokatit dhe ministrit të transparencës. Partia në pushtet e Azerbajxhanit nuk iu përgjigj pyetjeve.

Facebook-ut iu desh gati një vit për të shkatërruar rrjetin e Hondurasit dhe 14 muaj për të hequr fushatën e Azerbajxhanit. Në të dy rastet, Facebook më pas lejoi që abuzimi të kthehej. Facebook thotë se përdor metoda manuale dhe të automatizuara të zbulimit për të monitoruar rastet e mëparshme të zbatimit të CIB dhe se “në mënyrë të vazhdueshme” heq llogaritë dhe Faqet e lidhura me rrjetet e hequra më parë.

Vonesat e gjata ishin në një pjesë të madhe rezultat i sistemit përparësor të Facebook për mbrojtjen e ligjërimit politik dhe zgjedhjeve. Zhang i tha Rosen në dhjetor 2019 se ajo ishte informuar se inteligjenca e kërcënimit do të kishte përparësi vetëm në hetimin e rrjeteve të dyshuara CIB në “SH.B.A. / Evropa Perëndimore dhe kundërshtarët e huaj si Rusia / Irani / etj”. Rosen mbështeti kornizën, duke thënë: “Unë mendoj se është përparësia e duhur”.

Zhang paraqiti dhjetëra përshkallëzime brenda sistemit të menaxhimit të detyrave të Facebook për të njoftuar ekipin e inteligjencës së kërcënimeve në rrjetet e llogarive të rreme ose Faqet që po shtrembërojnë diskursin politik, po operonin në të gjithë botën përfshirë në Shqipëri, Meksikë, Argjentinë, Itali, Filipine, Afganistan, Kore të Jugut, Bolivi, Ekuador , Irak, Tunizi, Turqi, Tajvan, Paraguai, El Salvador, Indi, Republika Dominikane, Indonezi, Ukrainë, Poloni dhe Mongoli.

Në disa prej rasteve që Zhang zbuloi, duke përfshirë ato në Korenë e Jugut, Tajvan, Ukrainë, Itali dhe Poloni, Facebook ndërmori veprim të shpejtë, duke rezultuar në hetime nga stafi nga inteligjenca e kërcënimit dhe, në shumicën e rasteve, heqja e llogarive jo-autentike. Në disa raste, Facebook nuk ndërmori ndonjë veprim.

Një hetues i inteligjencës së kërcënimeve gjeti prova se rrjeti shqiptar, i cili po prodhonte komente jo-autentike, ishte i lidhur me individë në qeveri, dhe më pas hoqi çështjen.

Një rrjet bolivian i llogarive të rreme që mbështesin një kandidat presidencial në prag të zgjedhjeve të diskutueshme të kombit në tetor 2019 u injorua plotësisht; që nga dita e fundit e punës së Zhang në shtator 2020, rrjeti po vazhdonte të funksiononte.

Rrjetet në Tunizi dhe Mongoli u lanë në mënyrë të ngjashme të pa hetuara, përkundër zgjedhjeve në Tunizi dhe një krize kushtetuese në Mongoli.

Mes protestave masive dhe një krize politike në Irak në vitin 2019, specialisti i  Facebook për Irakun kërkoi që dy rrjetet e gjetura nga Zhang t’ju jepej përparësi. Një hetues ra dakord që llogaritë të hiqeshin, por askush nuk e kreu kurrë veprimin e zbatimit, dhe në ditën e fundit të Zhang, ajo gjeti afërsisht 1,700 llogari të rreme që vazhdonin të vepronin në mbështetje të një figure politike në vend.

Në fund të fundit, Zhang argumenton se Facebook ngurron shumë për të ndëshkuar politikanë të fuqishëm dhe se kur vepron, pasojat janë shumë të lehta.

“Supozoni se dënimi kur keni plaçkitur me sukses një bankë është se mjetet tuaja të grabitjes së bankës janë konfiskuar dhe ka një njoftim publik në një gazetë që thotë,‘ Ne e kapëm këtë person duke grabitur një bankë. Ata nuk duhet ta bëjnë atë ”, thotë Zhang.

“Kjo është në thelb ajo që po ndodh në Facebook. Dhe kështu që çfarë ka ndodhur është që presidentë të shumtë kombëtar kanë marrë vendimin që ky rrezik është i mjaftueshëm që ata të angazhohen në të.”

 

j.l./ dita

blank

Mbi 10 mijë vdekje shtesë në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë. Në mars 2021 u dyfishuan

Më se një vit nga fillimi i pandemisë në vend, bilanci i pasojave në jetët e humbura sa vjen e po bëhet më shqetësues. Dy valët e mëdha të pandemisë, nëntor-dhjetori 2020 dhe shkurt-marsi 2021 kanë qenë fatale. Sipas të dhënave paraprake nga Gjendja Civile, që referojnë aktet e vdekjeve (datës së regjistrimit në regjistër të vdekjeve të ndodhura në territorin e Republikës së Shqipërisë), në mars 2021 kishte rreth 3900 fatalitete në vend, me dyfishim (rritje 108%) në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në shkurt 2021 u regjistruan rreth 3500 akte vdekje dhe në janar rreth 2,800.

Vetëm në tremujorin e parë të këtij viti janë regjistruar gjithsej 10.2 mijë vdekje, me një rritje prej 70% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur ende nuk kishin filluar të ndiheshin pasojat e pandemisë (me rastin e parë që u identifikua në 9 mars 2020). Ky është tremujori më fatal, të paktën që nga viti 1990 kur raportohen të dhënat. Mesatarisht çdo ditë kanë humbur jetën gjatë kësaj periudhe 113 persona, nga 67 në tremujorin e parë 2020.

Në vite normale, humbin jetën 21-22 mijë persona në vit, sipas INSTAT, por këtë vit vetëm në tremujorin e parë kanë ndodhur aq humbje jete, sa regjistroheshin normalisht në 6 muaj.

Dhjetori mbetet muaji me më shumë fatalitete

Efektet e pandemisë në vend filluan të ndihen që nga muaji qershor, pas rihapjes së vendit nga karantina e rreptë e mars-majit.

Pas një vale të parë nga qershori deri në tetor, ku fatalitetet u rritën deri me 47% në gusht, vala e dytë e nëntorit solli përkeqësim të pandemisë, pas hapjes së shkollave dhe fillimit të dimrit. Në nëntor u shënuan gjithsej 3,373 jetë të humbura, me rritje 111% në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, duke shënuar rritjen më të lartë në përqindje në Europë në një muaj përgjatë gjithë ciklit të pandemisë, por edhe në raport me gjithë muajt e deritanishëm në vend.

Muaji më tragjik, për numrin total të vdekjeve, deri tani ka qenë dhjetori, me 4,167 fatalitete, me dyfishim (98%) në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë (rreth 2 mijë vdekje më shumë). Në dhjetor humbën jetën 134 persona në ditë, përkundrejt 68 në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në tremujorin e katërt 2020 u shënuan gjithsej gati 9800 fatalitete, me rritje 81%, në raport me tetor-dhjetor 2019.

Më pas, situata u qetësua disi në janar, pas pushimeve të fundvitit në shkolla dhe shtimit të kufizimeve të lëvizjeve, me rritje 30% , ose 667 fataliteteve më shumë.

Pas dhjetorit, situata më e rënduar ka qenë në shkurt-mars të këtij viti, ku sërish u konstatua një valë e shtuar e tretë e pandemisë dhe një mbingarkesë në spitale. Marsi 2021 iu afrua niveleve të dhjetorit 2020 për humbjen e jetëve (shih grafikun: Ecuria e vdekjeve sipas muajve).

Tradicionalisht, tremujori i parë i vitit ka një nivel më të lartë vdekjesh në raport me periudhën tjetër të vitit, si rrjedhojë e motit të ftohtë, që ul imunitetin, kryesisht të të moshuarve.

Mbi 10 mijë fatalitete shtesë që nga fillimi i pandemisë, rritje rreth 48%

Në 12 muaj, nga prilli 2020 në mars 2021, gjithsej në vend janë regjistruar rreth 32.2 mijë jetë të humbura, nga 21.7 mijë në të njëjtën periudhë 12 mujore të vitit të mëparshëm, me rritje prej rreth 48%. Në total janë mbi 10 mijë vdekje shtesë në vend, që nga periudha e fillimit të pandemisë.

Vala më vdekjeprurëse ka qenë në pesë muaj nga nëntori 2020 deri në mars 2021, periudhë në të cilën është regjistruar rreth 77% e shtesës së fataliteteve që nga nisja e pandemisë. Ndryshe nga pjesa më e madhe e shteteve të Europës që rikthyen karantinës, në Shqipëri u zbatuan vetëm kufizime minimale të orareve të mbrëmjes.

Sipas mjekëve, rritja e lartë e vdekshmërisë lidhet me efektet direkte të Covid-19 (të përshkallëzuara dhe nga sistemi i dobët i kujdesit shëndetësor dhe lëvizshmëria normale e njerëzve, përveç darkës), si dhe shtimit të fataliteteve së sëmundjeve të tjera, për shkak të mungesës së diagnostikimit dhe stepjes për të shkuar në spitale. Një tjetër problematikë, që po konstatohet, lidhet edhe me pasojat, që po lë Covid-19 tek ata që e kalojnë atë, duke rritur predispozitën për trashje gjaku, që mund të sjellë goditje në zemër, në tru, trombozë etj.

Që nga fillimi i pandemisë, në mars 2020, deri në fund të 2020-s, Shqipëria regjistroi dhe rritjen më të madhe të fataliteteve në Europë.

Nga të dhënat rezulton se Shqipëria, e cila zgjodhi të zbatojë kufizime të rrepta vetëm në mars-maj ka përjetuar valën më fatale të pandemisë, me një rritje të numrit të vdekjeve me 38% për mars-dhjetor 2020, krahasuar me mesataren e të njëjtës periudhë 2016-2019. Shqipëria ka një diferencë rreth 30% më të lartë për shtesën e vdekshmërisë në periudhën e pandemisë me të gjithë shtetet e tjera të Europës./Monitor

blank

“Defender 21”, ushtarët amerikanë mbërrijnë në Shqipëri, i mirëpret ambasadorja Yuri Kim. Ja çfarë pritet një ditë pas zgjedhjeve

Më 26 prill 2021, një ditë pas zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri do të nisë stërvitja më e madhe ushtarake në historinë e shtetit, “Defender Europe 21” ndërsa trupat do të zbarkojnë disa ditë më parë.

Duket se kontigjenti i parë ka mbërritur.

Ambasada e SHBA në Tiranë ka publikuar një foto, ku dimplomatja KIM mirëpret ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey.

Në këtë stërvitje nën udhëheqjen e ushtrisë amerikane, ku do të demostrojë aftësitë ushtria shqiptare do të marrin pjesë mijëra ushtarë të vendeve anëtare të NATO-s, 10 anije, 18 avionë, 19 helikopterë, 6 sisteme raketash patriot dhe 1000 automjete joluftarake.

Postimi i plotë:

“Ambasadorja Yuri Kim mirëpret ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ata do të ndihmojnë Shqipërinë në përgatitjen për të marrë dy helikopterë UH-60A Blackhawk nga Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu do të kryejnë trajnime për të përgatitur Forcat e Armatosura Shqiptare për stërvitjen Defender 21.”

blank

blank

Vjosa Osmani: Thyerja e kufirit me Shqipërinë në Koshare, 22 vjet më parë ishte kambana e lirisë

Thyerja e kufirit me Shqipërinë në Koshare nga Brigada 138, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit e Sali Çekajt, 22 vjet më parë ishte kambana e lirisë.
Nga 9 prilli i vitit 1999 e deri më 10 qershor, në këtë vend si askund tjetër, trimat e kësaj Brigade, i dhanë goditjen përfundimtare regjimit gjenocidal serb, i cili në këtë datë shënoi kapitullimin.
Në këtë ditë nuk u hoq vetëm një gur kufiri, por u hoq edhe një pengesë emocionale ndërmjet motrave e vëllezërve në Kosovë e Shqipëri.
Liria mori kuptim kur trimat e Brigadës 138, e vulosën përfundimisht lirinë tonë, shtruan bazament të fortë për të ardhmen, shtetin dhe kujtesën historike.
Kësisoj Kosharja u shdërrua dhe vazhdon të jetë pelegrinazh lirie.
Aty u bashkuan trimëria me mendjen, sakrifica me idealin dhe përjetësia me lirinë!
Sot, përkulemi me dinjitet para varreve të këtyre trimave, të cilët mbrojtën dinjitetin, ekzistencën dhe trashëgiminë tonë!
Testamentin e tyre për shtetin do ta përmbushim çdo ditë, me përkushtim maksimal, për të ardhmen e brezave!
Nuk ka më gurë ndërmjet nesh, por ka veç rrugë, ka integrim, ka bashkëpunim ndërvëllazëror dhe kultivim të shpirtit liridashës!
Lavdi dhe kujtim i përhershëm për të gjithë ata që ranë për lirinë tonë!
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Presidentja Osmani: Kudo që shkelin pjesëtarët e FSK-së, sjellin krenari dhe suksese për vendin tonë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka uruar për suksesin e jashtëzakonshëm, nëntogeren Ilirianë Bunjaku, me rastin e diplomit të saj në Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Britani, si dhe për marrjen e çmimit “Shpata Internacionale” që jepet për kadetin më të mirë ndërkombëtarë, duke thënë jo vetëm që e ka bërë krenare familjen por edhe gjithë FSK-në dhe shtetin e Kosovës.

Osmani gjatë një bashkëbisedimi me Ilirianë Bunjakun, ka thënë se e gjithë Kosova e ka festuar suksesin tuaj.

“Pjesëtarët e FSK-së që kanë qenë edhe më herët në këtë program kanë shkëlqyer por kësaj radhe është veçanti edhe një grua e FSK-që e ka arritur këtë sukses duke u bërë më e suksesshmja nga të gjithë pjesëmarrësit ndërkombëtar, prandaj edhe kjo tregon që kudo që shkelin pjesëtarët e FSK-së sjellin krenari dhe suksese për vendin tonë. Jam e bindur që ke me shërbyer si inspirim për shumë vajza e gra tjera që e shohin fushën e mbrojtjes si fushë ku ato duan të kontribojnë”, tha ajo.

Nëntogerja Ilirianë Bunjaku tha se gjatë këtij viti ka kryer një trajnim në një akademi ushtarake prestigjioze në Britani të Mdhe.

“Me të vërtet është një arritje e madhe jo vetëm për mua por edhe për shtetin tonë që krahas shteteve të tjera, emri i shtetit tonë u dëgjua në mbarë botën”, tha ai.

blank

Basha merr dhuratë maketin e Teatrit Kombëtar, Robert Budina: Mbajeni në zyrë për të realizuar qëllimin e përbashkët

Kreu i PD, Lulzim Basha është surprizuar nga aktivistët e Teatrit Kombëtar duke marrë dhuratë një maket të godinës  e cila u shemb.

Dhurata është prezantuar nga regjistori Robert Budina që i ka kërkuar Bashës ta mbajë në zyrë maketin për të realizuar qëllimin e përbashkët.

I thekson se kultura do të jetë ambasadori më i mirë i Shqipërisë për anëtarësimin në BE teksa ka akuzuar Ramën si sulmues të artistëve edhe pse vinte nga fusha e kulturës.

”Kemi një dhuratë për liderin e opozitës, Lulzim Basha. Maket i teatrit i prodhuar nga arkitektët. Përmasat janë marrë gjatë 3 viteve të protestës. Mbajeni në zyrë për të realizuar qëllimin e përbashkët. Rikthimi i Teatrit është edhe rikthim i vlerave qytetare dhe të kulturës. Të rikthehet. Me rikthimin e tij do jetë dhe rikthimi i vlerave dhe kulturës. Kultura do të jetë ambasadori më i mirë i Shqipërisë për anëtarësimin në BE. NE u sulmuam nga një kryeministër që vjen nga fusha e kulturës.

Kemi mbërritur në ditën që Teatri mos ndërtohet dhe këtutë ngrihen vlerat e korrupsionit. Për këtë kemi mbështetjen e Europës. Ju uroj ta mbani në zyrë.’- tha Budina.

blank

Letra e Kurtit e Osmanit për Europa Nostra ku argumentohet pse Manastiri i Deçanit s’është monument i rrezikuar

Kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani i kanë dërguar një letër Organizatës Europa Nostra lidhur me nominimin e Manastirit të Deçanit për programin “Europe’s Seven Most Endangered Monuments (Shtatë monumentet më të rrezikuara evropiane)”. Në këtë letër nga Osmani e Kurti kësaj organizate i kanë numërtuar pasaktësitë që kanë shfaqur ata lidhur me këtë manastir, e ku ndër të tjera theksohet se ky manastir nuk është monument i rrezikuar, shkruan Gazeta Express.

Kësisoj Osmani e Kurti vlerësojnë se që Manastiri i Deçanit nuk i plotëson kushtet për t’u përzgjedhur si njëri nga monumentet e listës finale “7 Most Endangered”.

 

“Në emër të institucioneve të Republikës së Kosovës kemi dëshirë t’ju ofrojmë sqarime shtesë në lidhje me nominimin e Manastirit të Deçanit për programin “Europe’s Seven Most Endangered Monuments”. Nga publikimi i organizatës suaj të datës 10 dhjetor 2020, jemi njoftuar se Manastiri i Deçanit është nominuar si një nga monumentet për t’u përfshirë në këtë program. Pas vlerësimit të argumenteve të shpalosura në tekstin e nominimit, kemi identifikuar një numër konstatimesh të paqëndrueshme. Për këtë arsye, kemi dëshirë t’ju pajisim me informacion të bazuar zyrtar për të argumentuar bindjen tonë të thellë që Manastiri i Deçanit nuk i plotëson kushtet për t’u përzgjedhur si njëri nga monumentet e listës finale “7 Most Endangered””, thuhet në letrën e tyre dërguar organizatës.

Letra e plotë:

LETËR E PRESIDENTES OSMANI DHE KRYEMINISTRIT KURTI DREJTUAR ORGANIZATËS EUROPA NOSTRA

Letra drejtuar organizatës Europa Nostra nga Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti e datës 18 mars 2021, ku janë shpalosur argumentet përse Manastiri i Deçanit nuk i plotëson kriteret për të hyrë në programin e “Shtatë monumenteve më të rrezikuara”.

I nderuar Z. Hermann Parzinger, President Ekzekutiv i Europa Nostra,

Të nderuar anëtarë të Bordit të Europa Nostra,

Te nderuar anëtarë të Panelit Këshillues të Programit “7 Most Endangered”,

Kemi kënaqësinë e veçantë që në emër të institucioneve të Republikës së Kosovës t’i drejtohemi organizatës Europa Nostra, e cila në veprimtarinë e saj disadekadëshe ka dhënë shembuj të panumërt të angazhimit për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe natyrore të Europës. Puna dhe suksesi juaj në sferën e trashëgimisë kulturore janë motivim i veçantë për të gjithë ne që besojmë në projektin europian si platformë e paqes dhe prosperitetit të gjithëmbarshëm.

Në emër të institucioneve të Republikës së Kosovës kemi dëshirë t’ju ofrojmë sqarime shtesë në lidhje me nominimin e Manastirit të Deçanit për programin “Europe’s Seven Most Endangered Monuments”. Nga publikimi i organizatës suaj të datës 10 dhjetor 2020, jemi njoftuar se Manastiri i Deçanit është nominuar si një nga monumentet për t’u përfshirë në këtë program. Pas vlerësimit të argumenteve të shpalosura në tekstin e nominimit, kemi identifikuar një numër konstatimesh të paqëndrueshme. Për këtë arsye, kemi dëshirë t’ju pajisim me informacion të bazuar zyrtar për të argumentuar bindjen tonë të thellë që Manastiri i Deçanit nuk i plotëson kushtet për t’u përzgjedhur si njëri nga monumentet e listës finale “7 Most Endangered”.

Gjykuar nga kriteret e përzgjedhjes për t’u përfshirë në listën tuaj, ne besojmë në vlerat universale, të cilat i ngërthen në vete Manastiri i Deçanit. Brenda sistemit të trashëgimisë kulturore, monumenti ka rëndësi të veçantë dhe vlera kulturore të jashtëzakonshme. Megjithatë, ky nominim nuk e plotëson kriterin më të rëndësishëm të programit tuaj, atë që lidhet me argumentimin e rrezikut serioz që i kanoset monumentit. Më poshtë po i shpalosim argumentet tona, të cilat bazohen në informacion zyrtar të institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës dhe raportet relevante ndërkombëtare.

Në sulmet e pretenduara ndaj manastirit, gjuha e përdorur nga nominuesi është e pasaktë, duke qenë edhe tendencioze dhe e papranueshme. Termi “ekstremistët lokalë” është cilësim i ekzagjeruar qëllimshëm, ndërsa sulmi i pretenduar nga organizata terroriste ISIS është totalisht i pabazuar në fakte. Kjo gjuhë na bën të besojmë se teksti i nominimit nuk ka ndjekur linjë profesionale të argumentimit, dhe ka devijuar në përmbajtje me ngarkesa politike dhe propaganduese. Dëshmia më e mirë është mungesa e burimeve të besueshme mbi të cilat bazohen këto konstatime tendencioze.

Për dijeninë tuaj, raportet zyrtare të Policisë së Kosovës flasin për rënie drastike të numrit të incidenteve ndëretnike në dekadën e fundit në shtetin tonë. Në veçanti na gëzon fakti që nuk është raportuar asnjë incident serioz në kishat ortodokse të paktën në dekadën e fundit. Këtë për vite me radhë janë duke e konstatuar edhe raportet kredibile ndërkombëtare, ndërsa vendi ynë vazhdon të kultivojë traditë tepër të veçantë dhe sublime, atë të harmonisë ndërfetare. Institucionet tona të sigurisë në bashkëpunim me forcat paqeruajtëse ndërkombëtare për vite me radhë kanë ofruar mbrojtje dhe siguri për kishat ortodokse në Kosovë. Policia e Kosovës posedon njësit të veçantë që kujdeset për këto monumente. Është vlerësim i pavarur dhe profesional i organeve përkatëse të rendit dhe sigurisë që kishat ortodokse në Kosovë gëzojnë nivel të lartë sigurie dhe nuk janë të rrezikuara. Ne jemi plotësisht të përkushtuar për mbrojtjen e të gjitha monumenteve të vendit tonë, e ne veçanti të kishave dhe manastireve ortodokse, klerit ortodoks, praktikuesve të fesë, komuniteteve joshumicë. Dhe për këtë jemi duke dhënë dëshmi të qëndrueshme për vite me radhë.

Një çështje tjetër që duhet trajtuar me seriozitet dhe që zë vend në tekstin e nominimit është mjedisi. Ne jemi të vetëdijshëm se gjendja e përgjithshme mjedisore në Kosovë nuk është në nivelin e dëshirueshëm. Zonat e mbrojtura të natyrës dhe të trashëgimisë kulturore përballen me një numër sfidash mjedisore. Megjithatë, institucionet e shtetit janë të angazhuara seriozisht në shtyrjen e agjendës së zhvillimit të qëndrueshëm. Prandaj, nuk ekziston asnjë dëshmi që implikon ndonjë institucion lokal ose qendror të Republikës së Kosovës në praktika diskriminuese ndaj Manastirit të Deçanit ose entiteteve të tjera. Për të ilustruar gjendjen me planifikimin hapësinor dhe zhvillimor, ju informojmë se viteve të fundit Kosova është në proces të funksionalizimit të sistemit të ri hapësinor në nivel komunal. Të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, ku hyn edhe Komuna e Deçanit, janë duke i hartuar planet hapësinore dhe zhvillimore. Për informatën tuaj, Komuna e Deçanit është zotuar që brenda këtyre planeve, zonën e veçantë të Manastirit të Deçanit do ta trajtojë me prioritet të veçantë dhe seriozitet të shtuar. Ky trajtim nënkupton respektim të përpiktë të legjislacionit vendor dhe në veçanti të rregullave të mbrojtjes dhe menaxhimit të përcaktuara nga UNESCO.

Në tekstin e nominimit bëhet fjalë edhe për një rrugë lokale, ndërtimi i së cilës ka nisur vite më parë. Cilësimi i kësaj rruge si “autostradë ndërkombëtare” është gabim – ne besojmë i qëllimshëm – për të zmadhuar padrejtësisht potencialin e rrezikut. Kjo situatë është keqpërdorur nga shteti i Serbisë, duke tentuar që një projekt të rëndësisë utilitare për nevojat e komunitetit lokal ta shndërrojë në arsye konflikti ndëretnik. Institucionet e Republikës së Kosovës, përfshirë qeverinë dhe komunën e Deçanit, kanë qenë të hapura për dialog dhe të përkushtuara për zgjidhje të qëndrueshme dhe të pranueshme për të gjitha palët. Jemi të inkurajuar nga arritjet e deritanishme të klerit të manastirit, komunës së Deçanit, qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve të lartë ndërkombëtarë në vendin tonë në lidhje me çështjen përkatëse. Ne ju sigurojmë që në të gjitha rastet kontestuese që lidhen me trashëgiminë kulturore, institucionet e Republikës së Kosovës do të bëjnë më të mirën për të gjetur zgjidhje në pajtim me legjislacionin vendor dhe ndërkombëtar, pa i cënuar asnjëherë interesat e palëve të përfshira dhe ato të komunitetit.

Të nderuar zyrtarë të Europa Nostra,

E kemi pranuar me shqetësim të thellë konstatimin tërësisht të gabuar brenda tekstit të nominimit se statusi i Kosovës është i pazgjidhur. Na lejoni t’ju konfirmojmë se Kosova ka shpallur pavarësinë me datën 17 shkurt 2008. Ky deklarim unanim i vullnetit të popullit të Kosovës përmes përfaqësuesve të vet të zgjedhur është konfirmuar edhe nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në korrik të vitit 2010. Vendimi i GJND-së ka konstatuar se deklarata e shpalljes së pavarësisë së Kosovës është në përputhje të plotë me të drejtën ndërkombëtare.

Me shpalljen e pavarësisë, shteti i Kosovës ka mitaruar të gjitha garancitë kushtetuese, ligjore, institucionale dhe politike për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të të gjitha komuniteteve joshumicë në vendin tonë. Këto garanci burojnë nga një proces i gjatë ndërkombëtar i përcaktimit të statusit të Kosovës dhe bazohen në konventat dhe praktikat më të përparuara ndërkombëtare. Në mënyrë të veçantë dhe me dispozita kushtetuese e ligjore që ngërthejnë në vete edhe masa afirmative, shteti i Kosovës ka ndërtuar dhe zbaton kornizën e garantimit dhe mbrojtjes së të drejtave kulturore të komunitetit serb. Në këtë kuadër, institucionet tona i kanë përfshirë në legjislacionin shtetëror të gjitha dispozitat e Planit të Ahtisaarit që lidhen me mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe fetare. Më saktësisht, institucioni i Kishës Ortodokse Serbe si dhe manastiret e kishat ortodokse në Kosovë i gëzojnë të gjitha garancitë kushtetuese, ligjore dhe institucionale që sigurojnë respektim të plotë të të drejtave të tyre. Është me rëndësi të veçantë të rikujtojmë këtu dispozitën e Planit të Ahtisaarit, e cila shprehimisht kërkon që këto të drejta, privilegje dhe imunitete të KOS-it vijnë bashkë me detyrimin dhe përgjegjësinë për të vepruar në pajtueshmëri me legjislacionin e Kosovës si dhe pa i cënuar të drejtat e të tjerëve dhe kushtetutën tonë.

Na lejoni t’ju informojmë që Kisha Ortodokse Serbe ka marrë vetëm të drejtat nga Pakoja e Ahtisaarit, duke i refuzuar përgjegjësitë. Pra, ajo i gëzon të gjitha garancitë dhe privilegjet që dalin nga Pakoja e Ahtisaarit (dhe Kushtetuta e Kosovës), por refuzon ta njohë shtetin e Kosovës që është parakusht për t’i gëzuar të drejtat. Vetë Presidenti Marti Ahtisaari si emisar special dhe ndërmjetës ndërkombëtar pati rekomanduar qysh në mars të vitit 2007 atëbotë te Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, z. Kofi Anan, pavarësi të mbikëqyrur për Kosovën. Mbikëqyrja ndërkombëtare pati zgjatur katër vjet, deri në vitin 2012. Për më keq, institucionet kosovare të trashëgimisë kulturore vazhdojnë të kenë qasje të kufizuar në kishat ortodokse, pasi kleri ortodoks në Kosovë nuk ka treguar gatishmëri të nevojshme për bashkëpunim dhe integrim. Serbia ka lobuar haptazi kundër pranimit të Kosovës në UNESCO në vitin 2015, vazhdon të mbajë padrejtësisht koleksionin e grabitur arkeologjik dhe etnologjik të Kosovës, ndërsa goditjen më të rëndë e pati dhënë gjatë luftës së viteve 1998-1999, kur forcat serbe patën dëmtuar dhe shkatërruar me mijëra asete të trashëgimisë kulturore të Kosovës. Këto shkatërrime të pasurisë kulturore të Kosovës në aktgjykimet dënuese të Tribunalit të Hagës janë cilësuar si krime kundër njerëzimit. Dhe pas të gjitha këtyre, as pranim përgjegjësie, as kërkimfalje, dhe as dëmshpërblim nga ana e Serbisë. Përkundrazi, vetëm ashpërsim i betejës me mjete të tjera në njërën anë dhe instrumentalizim i kishave ortodokse për të mirëmbajtur aspiratat ekspansioniste territoriale në anën tjetër.

Në mesin e shumë pasaktësive që përmban teksti i nominimit, është një paragraf që shpërfaq më së qarti qëllimin e kamufluar politik. Në tekst çuditërisht bëhet përpjekje për të vendosur një ndërlidhje mes nevojës për mbrojtjen e manastirit dhe bisedimeve politike mes Kosovës dhe Serbisë. Programi juaj “7 Most Endangered” nga themelimi në 2013 ka ngritur alarme për rrezikun që i kanosej monumenteve të rëndësishme. Megjithatë, mendojmë se ky është rasti i parë kur programi mund të përdoret si mjet për të shtyrë përpara një agjendë të fshehur dhe aspak parimore, që as nuk ka të bëjë me trashëgiminë kulturore. Nëse kalon, ky do të jetë një precedent shumë i rrezikshëm. Politizimi i skajshëm i trashëgimisë kulturore nuk u shërben kauzave të drejta, por interesave të veçanta të shteteve që keqpërdorin platformat europiane dhe ndërkombëtare të bashkëpunimit kulturor në shërbim të paqes e prosperitetit të përgjithshëm. Manastiri i Deçanit është në gjendje të mirë, me garanca të plota kushtetuese e ligjore, me siguri të plotë e pa asnjë rrezik që i kanoset – është një nga monumentet me të cilat mburren shteti dhe shoqëria e Kosovës dhe, sikurse përgjatë historisë, ne do të vazhdojmë ta mbrojmë me shumë dashuri e përkushtim edhe në të ardhmen. Pra, Manastiri i Deçanit nuk ka dhe nuk duhet të ketë asnjë lidhje me dialogun politik mes Kosovës dhe Serbisë. Përpjekja për të ndërtuar një lidhje mes këtyre të dyjave është artificiale dhe e paqëndrueshme, dhe si e tillë duhet të refuzohet. Për institucionet e Republikës së Kosovës, statusi, garancitë, të drejtat e detyrimet e Kishës Ortodokse Serbe dhe kishave e manastireve ortodokse në Kosovë janë të përcaktuara përfundimisht në Planin e Ahtisaarit, të përfshira në Kushtetutën e Kosovës dhe të normuara në legjislacionin tonë shtetëror. Republika e Kosovës nuk pranon të rihapë këtë proces, ndërsa i vetmi detyrim që mbetet është njohja e shtetit dhe ligjeve të Kosovës nga ana e KOS-it.

Në konkludim të argumenteve të shpalosura më sipër, shprehim bindjen tonë të thellë që Manastiri i Deçanit në Kosovë nuk i plotëson kushtet dhe kriteret për t’u përfshirë në listën “Europe’s Seven Most Endangered Monumets”. Të vetëdijshëm për reputacionin profesional dhe integritetin e organizatës suaj, nuk kemi asnjë dyshim që vendimi përfundimtar i panelit vlerësues do të jetë i bazuar, i paanshëm, profesional dhe i drejtë. Ju bëjmë thirrje që letrën tonë ta lexoni në dritën e një kontributi shtesë për punën e panelit përzgjedhës.

Në fund, kemi dëshirën dhe kënaqësinë që të emër të institucioneve të Republikës së Kosovës t’ju bëjmë thirrje për një takim të përbashkët ku mund të diskutojmë mbi mundësitë e bashkëpunimit për të përparuar agjendën e mbrojtjes së trashëgimisë sonë të përbashkët kulturore dhe natyrore. Ne jemi të lumtur që dy organizata joqeveritare nga Kosova janë anëtare të Europa Nostra dhe në bashkëpunim me ta jemi të motivuar që të hulumtojmë mundësi të reja bashkëpunimi mes institucioneve të Republikës së Kosovës dhe organizatës Europa Nostra.

Do të jemi në dispozicionin tuaj për sqarime e diskutime shtesë në lidhje me çështjen në fjalë. Ju jemi falënderues për konsideratën tuaj dhe mbesim me shpresë të dëgjojmë nga ju brenda një kohe të arsyeshme.

Kryeministër i nominuar Presidente në detyrë

Albin Kurti Vjosa Osmani


RSS
Follow by Email
Twitter
LinkedIn
LinkedIn
Share
Send this to a friend