VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Mbretëria e Bashkuar synon të krijojë anti-viralë kundër COVID-19

By | April 20, 2021
blank

Komentet

blank

Izraeli vazhdon sulmet ajrore në Gaza

RFE/RL

Izraeli ka vazhduar edhe të hënën në mëngjes fushatën e sulmeve ajrore në qytetin e Gazës, pavarësisht thirrjeve për t’i dhënë fund luftës.

Aeroplanët luftarakë izraelitë ndërmorrën 80 sulme ajrore në disa zona të qytetit të Gazës, menjëherë pasi militantët e Hamasit hapën një breshëri raketash në Izraelin jugor.

Përmes një deklarate, Forca e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) tha se “avionët luftarakë po godasin objektivat e terroristëve në Rripin e Gazës”.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka thënë se sulmet do të vazhdojnë me “forcë të plotë” dhe do të “marrin kohë”.

E diela, dita më vdekjeprurëse në Gaza

Zyrtarët palestinezë në Gaza thonë se e diela ishte dita më vdekjeprurëse që nga fillimi i luftimeve me Izraelin.

Nga sulmet ajrore izraelite janë vrarë më shumë se 40 njerëz, thanë zyrtarët. Ushtria e Izraelit thotë se ka shënjestruar udhëheqësit dhe infrastrukturën e lidhur me Hamasin.

Lëvizja islamike, Hamas, e cila konsiderohet terroriste nga Izraeli, lëshoi një seri raketash drejt Izraelit jugor brenda natës dhe gjatë pasdites.

Miliona izraelitë u grumbulluan në strehimore.

Ushtria e Izraelit thotë se militantët palestinezë kanë qëlluar më shumë se 3,000 raketa në drejtim të Izraelit gjatë javës së kaluar.

Dhjetë persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë në sulmet me raketa që kur filluan luftimet të hënën e kaluar, ka thënë Izraeli.

Çfarë ndodhi në mbledhjen e KS të OKB-së?

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim urgjent për të diskutuar situatën në Lindje të Mesme por 15 anëtarët nuk ishin në gjendje të bien dakord mbi një deklaratë të përbashkët.

Shtetet e Bashkuara – një aleat i fortë i Izraelit – thuhet se bllokuan masën, duke besuar se do të ishte e padobishme në procesin diplomatik.

Në takimin e së dielës, ambasadorja amerikane, Linda Thomas-Greenfield tha se SHBA-ja ishte e gatshme të ofronte mbështetje “nëse palët kërkojnë një armëpushim”.

Ministri i Jashtëm palestinez, Riyad al-Maliki, foli për sulmin e së shtunës në një kamp refugjatësh, i cili vrau 10 anëtarë të së njëjtës familje.

“Izraeli shpesh na kërkon të vendosim veten në vendin e tyre”, tha ai, duke shtuar, “por ata nuk kanë veshur këpucë. Ata janë të veshur me çizme ushtarake”.

Si përgjigje, përfaqësuesi i Përhershëm i Izraelit, Gilad Erdan, përmendi vdekjen e një vajze 10-vjeçare arabo-izraelite, e vrarë nga një raketë e Hamasit.

Ai këmbënguli se Izraeli ishte duke “çmontuar infrastrukturës terroriste dhe po shmang viktimat civile”.

Erdan i kërkoi Këshillit të Sigurimit që të dënojë Hamasin, por paralajmëroi se Izraeli do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të mbrojtur veten.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka paralajmëruar se luftimet e mëtejshme mund ta fusin rajonin në një “krizë të pakontrollueshme”.

Thirrjet ndërkombëtare për t’i dhënë fund luftës

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka thënë se administrata e tij po punon me palestinezët dhe izraelitët drejt një qetësie të qëndrueshme.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ka diskutuar për situatën me ministrat e jashtëm të Katarit, Egjiptit dhe Arabisë Saudite, njoftoi Departamenti i Shtetit.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Vershinin, më 16 maj bëri thirrje për t’i dhënë fund menjëherë dhunës dhe për të rihapur dialogun palestinezo-izraelit të paqes.

Një grup ligjvënësish amerikanë gjithashtu bënë thirrje që dhuna të ndalet. Njëzet e tetë demokratë të Senatit lëshuan një deklaratë më 16 maj duke kërkuar që ushtria e Izraelit dhe Hamasi të arrijnë një marrëveshje armëpushimi.

“Për të parandaluar çdo humbje të mëtejshme të jetës civile dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit në Izrael dhe territoret palestineze, ne kërkojmë një armëpushim të menjëhershëm,” thanë 28 senatorët, në deklaratën e udhëhequr nga senatori Jon Ossoff, i cili është hebre.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza tani ka arritur në 188 persona, përfshirë 55 fëmijë dhe 33 gra, me 1,230 të plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetit të kontrolluar nga Hamasi. Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë mes të vdekurve.

Zyrtarët izraelitë thonë se 10 njerëz janë vrarë në Izrael, duke përfshirë një djalë 5-vjeçar dhe një ushtar izraelit.

Grupi militant islamik Hamas filloi sulmin me raketa në Izrael, pas disa javësh tensionesh në Jerusalem mes palestinezëve dhe izraelitëve.

Sulmet pasuan kundërshtimet për një çështje gjyqësore për të dëbuar disa familje palestineze në Jerusalemin Lindor dhe në shenjë hakmarrjeje për përplasjet e policisë izraelite me palestinezët pranë xhamisë Al-Aksa të qytetit, vendi i tretë më i shenjtë i Islamit.

Izraeli në shenjë hakmarrjeje nisi sulme ajrore dhe artilerie në Gaza.

blank

Konflikti Palestinë – Izrael, BE konferencë të jashtëzakonshme të martën, ja çfarë pritet të ndodhë

Bashkimi Europian do të zhvillojë një video-konferencë të jashtëzakonshme online me ministrat e Jashtëm të BE-së në lidhje me trazirat e dhunën e ushtruar në Lindjen e Mesme.

Nëpërmjet një postimi në “Twitter”, përfaqësuesi i lartë i BE, Josep Borrell, njoftoi se në konferencën e së martës, të thirrur prej tij, do të diskutohet mbi kontributin që mund të japë BE për të zgjidhur konfliktin e krijuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Postimi shoqërohet edhe me deklaratën e BE-së në lidhje me situatën në Rripin e Gazës.

“Në funksion të përshkallëzimit të vazhdueshëm të dhunës midis Izraelit dhe Palestinës dhe numrit të papranueshëm të viktimave civile, unë jam duke thirrur një video konferencë të jashtëzakonshme të Ministrave të Jashtëm të BE të Martën. Ne do të koordinojmë dhe diskutojmë se si BE mund të kontribuojë më mirë për t’i dhënë fund dhunës aktuale”, shkruan Borrell.

Deklarata e BE-së:

Në funksion të përshkallëzimit të vazhdueshëm midis Izraelit dhe Palestinës dhe numrit të papranueshëm të viktimave civile, unë jam duke thirrur një VTC të jashtëzakonshme të Ministrave të Jashtëm të BE të Martën. Ne do të koordinojmë dhe diskutojmë se si BE mund të kontribuojë më mirë për t’i dhënë fund dhunës aktuale

Bashkimi Evropian është i angazhuar në mënyrë aktive në përpjekje diplomatike për të kontribuar në shuarjen e dhunës së vazhdueshme në Izrael dhe territorin e okupuar palestinez.

Gjatë ditëve të kaluara, Përfaqësuesi i Lartë për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë / Nënkryetari i Komisionit Evropian, Josep Borrell ka vazhduar përpjekjet për të mos përshkallëzimin e situatës jashtëzakonisht shqetësuese në rajon, veçanërisht në Gaza.
Në deklaratën e Bashkimit Europian thuhet se në të gjitha kontaktet e tij, Përfaqësuesi i Lartë Borrell dënoi Hamasin dhe grupet e tjera që qëlluan me raketa pa kriter kundër caqeve civile në Izrael. Përfaqësuesi i Lartë theksoi se ndërsa Izraeli ka të drejtë të mbrojë popullsinë e tij nga këto lloj sulmesh, ai duhet të veprojë në mënyrë proporcionale dhe të shmangë viktimat civile.

Borrell ka nënvizuar vazhdimisht nevojën për t’i dhënë fund menjëherë përshkallëzimit të rëndë të dhunës, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të saj dhe për të siguruar mbrojtjen e civilëve nga të gjitha anët. Ai gjithashtu ka bërë thirrje për respekt të plotë të së drejtës ndërkombëtare humanitare dhe për t’u dhënë qasje të plotë humanitare atyre që kanë më shumë nevojë në Gaza.

Shkaqet themelore që kanë çuar në këtë situatë duhet të adresohen. Statu quo-ja e vendeve të shenjta duhet të respektohet dhe të shmangen çdo akt nxitje rreth tyre, siç nënvizoi Borrell. Ai gjithashtu kujtoi pozicionin e gjatë të BE-së mbi nevojën për të ndaluar aktivitetet e vendosjes, prishjet dhe dëbimet, duke përfshirë Jerusalemin Lindor.

Ai zhvilloi diskutime në fillim të kësaj jave me Presidentin Palestinez Mahmoud Abbas dhe Ministrin e Jashtëm izraelit Gabi Ashkenazi. Borrell shkëmbeu gjithashtu mendime me lojtarët kryesorë rajonalë, duke përfshirë Ministrin e Jashtëm të Egjiptit Sameh Shoukry, Ministrin e Jashtëm të Jordanisë Ayman Safadi dhe Ministrin e Jashtëm të Turqisë Mevlüt Çavuşoğlu.
Në të njëjtën kohë, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së mbetet në kontakt të ngushtë me Ministrat e Jashtëm të Shteteve Anëtare të BE në mënyrë që të koordinojë dhe diskutojë se si BE mund të kontribuojë më mirë për t’i dhënë fund dhunës aktuale.

Borrell ka udhëzuar Përfaqësuesin Special të BE-së për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Sven Koopmans, për të punuar në mënyrë aktive me të dërguar të tjerë nga Kuarteti i Lindjes së Mesme për të adresuar krizën. Në terren, Delegacioni i BE-së në Tel Aviv dhe Përfaqësimi i BE-së në Jerusalem po angazhohen gjithashtu me autoritetet izraelite dhe palestineze dhe me përfaqësuesit e Shteteve Anëtare.

Prioriteti dhe mesazhi i BE-së në këtë kontekst mbetet i qartë: dhuna duhet të marrë fund tani.

Ekziston një nevojë urgjente për të adresuar shkaqet thelbësore të konfliktit dhe për të gjetur një rrugë politike, e cila lejon një kthim në negociatat kuptimplote drejt një zgjidhjeje me dy shtete bazuar në parametrat e rënë dakord ndërkombëtarisht.

Edhe izraelitët edhe palestinezët kanë të drejtë të jetojnë në siguri, liri dhe demokraci. Këto cikle të vazhdueshme dhune duhet të marrin fund. bw

blank

Izraeli rrëzon ndërtesën ku kishte zyrat Associated Press

Cindy Saine

Një sulm ajror izraelit ka shkatërruar një ndërtesë të lartë në Rripin e Gazës ku ndodheshin zyrat e agjencisë së lajmeve Associated Press. Sulmi ajror erdhi afro një orë pasi ushtria izraelite dha urdhër për evakuimin e ndërtesës. Nuk ka patur hollësi të menjëhershme lidhur me arsyen e goditjes së ndërtesës, njofton agjencia e lajmeve Associated Press.

Ndërtesa 12 katëshe ishte strehë e agjencive të lajmeve Associated Press dhe Al-Jazeera, si dhe kishte zyra dhe apartamente. Goditja ndodhi disa orë pasi një sulm tjetër ajror izraelit në një kamp refugjatësh në Gaza vrau të paktën 10 palestinezë nga një familje e madhe, kryesisht fëmijë. Të dy palët, Izraeli dhe militantët e grupit Hamas po kërkojnë të përparojnë ndërsa janë shtuar përpjekjet për arritjen e një armëpushimi.

Izraeli po dërgon tanke dhe trupa në kufirin me Gazën duke mos përjashtuar mundësinë e një inkursioni në territoret palestineze, ndërsa shkallëzohet dhuna më e ashpër ndër vite në rajon. Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara thonë se po punojnë intensivisht me partnerët rajonalë në Lindjen e Mesme për të rivendosur qetësinë.

Izraeli po dislokon trupa dhe tanke përgjatë kufirit me territorin palestinez të Gazës ndërsa ka aktivizuar 9 mijë rezervistë pas disa ditë luftimesh vdekjeprurëse me grupin militant islamik Hamas, i cili kontrollon Gazën.

Militantët palestinezë kanë lëshuar më shumë se 1,800 raketa ndërsa ushtria izraelite ka kryer rreth 600 sulme ajrore, duke rrëzuar të paktën tre blloqe apartamentesh.

Ndërsa rritet shqetësimi për një luftë në shkallë të gjerë, Sekretari i Shtetit Antony Blinken thotë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj rajonalë po zhvillojnë bisedime diplomatike për krizën.

“E kemi thënë shumë qartë se sulmet me rraketa duhet të ndalojnë. Kemi qënë shumë të qartë mbi të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten. Po angazhojmë me urgjencë partnerët tanë rajonalë për të siguruar rikthimin e qetësisë. Shprehim ngushëllime për jetët e humbura.”

Para fillimit të krizës aktuale, administrata e Presidentit Biden pati rënë në kontakt me palestinezët. Por nuk e kishte bërë përparësi kryesore konfliktin izraelito-palestineze.

Disa ligjvënës demokratë shprehën në Kongres mbështetjen për Izraelin mes dhunës vdekjeprurëse. Josh Gotthemer është ligjvënës demokrat.

“Hamasi është cilësuar si organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, dhe i është përkushtuar shkatërrimit të Izraelit. Kongresi ka dënuar dhe duhet të dënojë vrasjen e civilëve të pafajshëm dhe përdorimin e grave dhe fëmijëve si mburoja njerëzore. Askush në Kongres nuk duhet të bëjë justifikime për një organizatë terroriste.”

Ligjvënësja demokrate Rashida Tlaib tha se Kongresi nuk duhet t’i japë më dritën jeshile Izraelit për të vrarë civilë palestinezë.

“Sa palestinezë duhet të vdesin që jetët e tyre të vlejnë? Jeta nën aparteid u heq palestinezëve dinjitetin njerëzor. Si do të ndjeheni nëse duhet të kaloni nëpër postoblloqe çnjerëzore, dy blloqe nga shtëpia juaj për të vajtur tek mjeku apo udhëtuar nëpër tokën tuaj?”

Disa familje palestineze u strehuan të premten në shkollat e drejtuara nga Kombet e Bashkuara, të cilat njihen si strehimore, ndërsa artileria izraelite goditi veriun e Gazës. Ushtria izraelite thotë se sulmet me artileri synojnë të shkatërrojnë një rrjet të gjerë tunelesh që përdoren nga militantët.

blank

Këshilli i Sigurimit mblidhet të dielën për të diskutuar për Gazën

VOA

Trupat tokësore të Izraelit iu bashkuan forcës ajrore në sulmin ndaj Rripit të Gazës të premten herët, tha në një deklaratë ushtria izraelite.

Forca e Mbrojtjes e Izraelit kishin postuar në Twitter se trupat e saj ishin “duke sulmuar në Rripin e Gazës”. Por më pas, duke përmendur si arsye një problem komunikimi të brendshëm, ushtria sqaroi se trupat po godisnin me artileri nga brenda kufirit të Izraelit.

“E kisha thënë që Hamasi do të paguante një çmim të shtrenjtë” tha Kryeministri Benjamin Netanyahu në një deklaratë në video. “Ne po e bëjmë një gjë të tillë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë me forcë.”

Banorët e Gazës pranë kufirit me Izraelin konfirmuan për agjencinë Reuters se nuk kishin parë gjurmë forcash tokësore izraelite brenda enklavës, por ata njoftuan për zjarr të rëndë artilerie dhe dhjetra sulme ajrore.

Ndërsa dhuna hyri në ditën e pestë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara njoftoi se ra dakord të mblidhej të dielën për të diskutuar për situatën, pasi planet për një takim ishin shtyrë nga shqetësimet e Shteteve të Bashkuara.

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të angazhohen në mënyrë aktive në diplomaci në nivelet më të larta në përpjekje për të lehtësuar tensionet”, shprehej ambasadorja amerikane në OKB Linda Thomas-Greenfield në Twitter.

Luftimet që ndodhin gjatë festës myslimane të Fitër Bajramit, kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 103 palestinezëve përfshirë të paktën 27 fëmijë dhe 11 gra, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, e cila shtoi se 530 njerëz janë plagosur. Shtatë izraelitë janë vrarë në sulmet me raketa, përfshirë një djalë 6-vjeçar.

Ushtria izraelite tha se tre raketa u hodhën nga Libani drejt Izraelit të enjten, por se ato ranë në Detin Mesdhe dhe nuk shkaktuan viktima.

Të enjten, grupi militant palestinez Hamas hodhi raketa në lagjet izraelite dhe Izraeli u përgjigj me më shumë sulme ajrore në Rripin e Gazës, ndërsa përpjekjet për të ndaluar dhunën përshkallëzuese vazhdonin.

Në përgjigje të grumbullimit të trupave dhe tankeve të Izraelit përgjatë kufirit, zëdhënësi ushtarak i Hamasit Abu Obeida tha se grupi nuk kishte frikë nga një pushtim nga toka, duke thënë se çdo pushtim do të ishte një shans për më shumëushtarë të vdekur ose të kapur , sipas Associated Press.

Shkëmbimi vdekjeprurës i zjarrit me raketa dhe sulme ajrore, përplasja më e madhe midis grupit militant palestinez dhe forcave izraelite që nga lufta e vitit 2014 në Gaza, ndodhi për shkak nga trazirat në rritje për kontrollin e Jeruzalemit dhe përpjekjet e kolonëve hebrenj për të marrë nën kontroll komunitetet arabe.

Tensionet kanë përfshirë edhe Bregun Perëndimor, ku kanë shpërthyer luftime të përgjakshme në disa qytete arabo-hebraike. Autoritetet kanë vendosur një ndalim-qarkullim natën në qytetin qendror të Lodit ku të paktën një person u godit këtë javë, ndërsa disa qindra njerëz në Lod dhe qytete të tjera janë arrestuar. Një turmë banorësh hebrenj të krahut të djathtë në qytetin Bat Yam sulmuan brutalisht një arab, duke e rrahur atë derisa humbi ndjenjat.

Përpjekjet globale për t’i dhënë fund luftimeve shënuan një hap të rëndësishëm përpara të enjten kur zyrtarët egjiptianë të sigurisë u takuan me udhëheqësit e Hamasit në Gaza dhe me zyrtarët izraelitë në Tel Aviv, sipas dy zyrtarëve të zbulimit egjiptian.

Ndërsa doli lajmi për mbërritjen e zyrtarëve, Hamasi hodhi rreth 100 raketa drejt Izraelit jugor dhe qendror.

Presidenti amerikan Joe Biden shprehu të mërkurën mbështetjen e tij për të drejtën e Izraelit për t’u vetëmbrojtur, ndërsa tha se shpresonte që luftimet të ndërpriteshin sa më shpejt.

Pasi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin foli të mërkurën me homologun e tij izraelit, Benjamin Gantz, Pentagoni nxorri një deklaratë ku thuhej se zoti Austin informoi zotin Gantz për “mbështetjen e palëkundur të Pentagonit për të drejtën legjitime të Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij.”

Në deklaratë thuhet se zoti Austin “dënoi me forcë hedhjen e raketave nga Hamasi dhe grupe të tjera terroriste që vunë në shënjestër civilët izraelitë” dhe “përsëriti rëndësinë e faktit që të gjitha palët e përfshira të ndërmarrin hapa për të rivendosur qetësinë”.

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dënoi sulmet e Hamasit ndaj civilëve izraelitë në një bisedë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, duke deklaruar se “Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten”, ndërsa palestinezëve duhet t’u jepet e drejta “të jetojnë në siguri”. Zoti Blinken bëri gjithashtu bëri thirrje uljen e tensioneve.

Zoti Blinken gjithashtu tha se ai udhëzoi Hady Amrin, zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështjet e Izraelit dhe palestinezëve, të shkonte menjëherë në Lindjen e Mesme për të nxitur zyrtarët izraelitë dhe palestinezë që të marrin masa për uljen e tensioneve.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres denoncoi të mërkurën hedhjen e raketave “pa kriter” nga Gaza drejt qendrave të populluara në Izrael dhe i bëri thirrje Izraelit të ushtrojë “vetëpërmbajtje maksimale”.

blank

Izraeli përgatit plane për inkursion në Rripin e Gazës

VOA

Komandantët ushtarakë të Izraelit kanë hartuar një plan beteje për një inkursion në Gazë dhe pritet ta paraqesin atë më vonë gjatë ditës së enjte. Lajmi u konfirmua nga një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes Izraelite (FMI)-së.

Gjatë një konference për shtyp për median lokale zëdhënësi i FMI-së Hidai Zilberman tha se ekzistojnë mundësitë për një inkursion tokësor.

FMI-ja ka dislokuar brigadat e këmbësorisë në kufirin me Gazën, së bashku me tanke dhe mjete ushtarake.

Vendimi për një pushtim të Rripit të Gazës, i cili kontrollohet nga grupi islamik i Hamasit, varet nga qeveria izraelite. Nëse jepet drita jeshile, kjo do të shënonte inkursionin e parë në këtë territor që nga viti 2014.

Të mërkurën në mbrëmje ushtria izraelite dhe luftëtarët palestinezë të Hamasit vazhduan shkëmbimet e raketave. Nga ana tjetër autoritetet izraelite njoftuan rreth një vale të re trazirash që përfshinë qytetet izraelite të cilat çuan në arrestimin e 400 personave. Të enjten militantët e Hamasit nisën një seri sulmesh me raketa ndaj Izraelit pas vrasjes në Gazë gjatë një sulmi ajror izraelit të një komandanti të lartë të grupit palestinez, Bassem Issa.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë së Hamasit deri të enjten herët në mëngjes numri i të vdekurve në Gazë nga sulmet me raketa arriti në 83 persona mes tyre 17 fëmijë. Organizatat bamirëse lokale thonë se disa prej të vdekurve në Gazë u shkaktuan nga raketat e Hamasit që nuk arritën të godasin objektivat izraelitë. Ministria palestineze e Shëndetësisë tha të enjten se 487 persona janë plagosur.

Autoritet izaraelite njoftuan se shtatë izraelitë janë vrarë, mes tyre një djalë gjashtë vjeçar.

OKB-ja ka paralajmëruar se konflikti, i cili nisi në mes të muajit prill me përplasjet në rrugët e Jeruzalemit, një qytet që si izraelitët ashtu edhe palestinezët e konsiderojnë si kryeqytetin e tyre, rrezikon “të përshkallëzohet në një luftë në shkallë të gjerë, që do të përfshinte të gjitha kapacitetet ushtarake të palëve”.

Autoritetet izraelite kanë vendosur trupa shtesë policie në qytetet izraelite me popullsi të përzierë arabo-hebraike pas dy netë përleshjesh në qytetet e Haifa-s, Acre-s, Ramle-s dhe Lod-t, ku u dogjën tre sinagoga. Televizionet izraele transmetuan pamje të drejtpërdrejta në mbrëmje të një turme hebrejsh tek rrihnin në një zone afër Tel Avivit drejtuesin e një automjeti me origjinë arabe. Presidenti izraelit Reuven Rivlin u bëri thirrje izraelitëve që të ndalnin atë që e quajti marrëzi.

Nën drejtimin e Presidentit të SHBA-së Joe Biden, disa udhëheqës të huaj po vazhdojnë përpjekjet për të bindur palët për të ulur tensionet. Të mërkurën në mbrëmje Presidenti Biden zhvilloi një bisedë me udhëheqësin izraelit Binyamin Netanyahu. Ai tha se Izraeli “kishte të drejtë të mbrohej”, por shtoi se “prishmëritë dhe shpresa e tij janë që kjo situatë të marrë fund sa më parë”.

blank

Vazhdon shkallëzimi izraelito-palestinez

VOA

Izraeli tha se vrau 16 anëtarë të krahut të armatosur Hamas në Gazë gjatë një bombardimi të mërkurën ndërkohë që militantët palestinezë hodhën raketa në Izrael dhe Uashingtoni tha se do të dërgonte një diplomat në përpjekje për të qetësuar gjendjen.

Të paktën 56 njerëz janë vrarë në Gazë që nga shkallëzimi i dhunës të hënën, sipas ministrisë së shëndetësisë të kësaj enklave palestineze. Në Izrael, zyrtarët e spitaleve thanë se janë vrarë gjashtë vetë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se komandanti i brigadës për qytetin e Gazës ishte midis anëtarëve të lartë të grupit militant islamik që ishin vrarë. “Ky është vetëm fillimi. Ne do t’i godasim ata siç nuk e kanë ëndërruar ndonjëherë,” tha ai.

Menjëherë pas njoftimit, një breshëri e re raketash u hodhën kundër qytetit izraelit Ashdod dhe media izraelite tha se ushtria po përgatitej për raketa të tjera në zonën e Tel Avivit.

Hamasi konfirmoi vdekjen e komandantit dhe të “udhëheqësve të tjerë dhe luftëtarëve të shenjtë”, siç i quajti ai në një deklaratë. Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh shtoi: “Përballja me armikun është pa afat”.

Një burim palestinez tha se përpjekjet për armëpushim nga Egjipti, Katari dhe Kombet e Bashkuara nuk kishin arritur asnjë përparim për t’i dhënë fund dhunës që u ndez këtë javë pas tensioneve gjatë muajit të agjërimit musliman të Ramazanit dhe përplasjeve në Jeruzalemin Lindor.

Duke i përshkruar skenat e shkatërrimit si “shqetësuese”, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se do të dërgonte emisarin e lartë, Hady Amr, për të nxitur izraelitët dhe palestinezët të ulin tensionet.

Shefi i Pentagonit Lloyd Austin ripohoi “mbështetjen e hekurt për të drejtën legjitime të Izraelit për të mbrojtur veten”. Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz tha se Izraeli do të vazhdojë të godasë Hamasin për të rivendosur qetësinë afatgjatë, sipas një deklarate mbi telefonatën mes tyre.

Luftimet midis Izraelit dhe Hamasit janë më të ashprat që nga lufta e vitit 2014 në enklavën e qeverisur nga Hamasi, dhe po rritet shqetësimi se situata mund të dalë jashtë kontrollit.

Në Gazë, një ndërtesë banimi shumëkatëshe si dhe një kullë që strehonte Hamasin dhe media të tjera u shembën pas paralajmërimeve të bëra nga Izraeli që banorët të evakuoheshin. Një tjetër objekt u dëmtua gjithashtu rëndë nga sulmet ajrore.

Sulmet e tjera ajrore goditën ato që ushtria izraelite tha se ishin objekte të lëshimit të raketave, zyra të Hamasit dhe shtëpi të udhëheqësve të Hamasit.

“Izraeli është çmendur”, tha një person në një rrugë të Gazës, ku njerëzit vraponin nga shtëpitë ndërsa shpërthimet trondisnin ndërtesat.

Njëzet e katër njerëz u vranë në sulmet ajrore izraelite në Gazë të mërkurën, tha Ministria e Shëndetësisë e Gazës. Dëshmitarët dhe zyrtarët shëndetësorë në Gazë thanë se nga një sulm ajror izraelit u vranë tre persona brenda një makine, duke përfshirë një grua.

Shumë izraelitë gjithashtu kaluan një natë pa gjumë ndërsa raketa të shumta goditnin zemrën e Izraelit.

“Fëmijët i kanë shpëtuar koronavirusit, dhe tani një traumë e re,” tha një grua izraelite në qytetin bregdetar Ashkelon për Channel 11 TV.

Në disa komunitete larg Gazës, izraelitët u panë të nxitonin drejt strehimeve ose të shtriheshin në trotuare.

“I gjithë Izraeli është nën sulm. Është një situatë shumë e frikshme,” tha Margo Aronovic, studente 26-vjeçar në Tel Aviv.

Përgjatë kufirit të Gazës, një ushtar izraelit u vra nga një raketë anti-tank, njoftoi ushtria. Dy njerëz u vranë nga një raketë në Lod, afër Tel Avivit.

Tensionet u përhapën edhe në qytete të përziera arabo-hebraike në Izrael, ku ka pasur demonstrata. Pas djegies së një sinagoge në Lod, policia dërgoi përforcime paraushtarake dhe vendosi orën policore.

Korporata amerikane Chevron tha se kishte mbyllur platformën e gazit natyror Tamar në brigjet e Izraelit me udhëzim të Ministrisë së Energjisë. Izraeli tha se nevojat e tij për energji do të vazhdojnë të plotësohen.

Hamasi tha se kishte hedhur 210 raketa drejt qytetit Beersheba në Izraelin jugor dhe në Tel Aviv brenda natës në përgjigje të goditjeve ndaj një kulle në qytetin e Gazës.

“Nëse ata (Izraeli) duan të përshkallëzojnë gjendjen, rezistenca është gati, nëse duan të ndalen, rezistenca është gati,” tha Haniyeh.

Për Izraelin, shënjestrimi i Tel Avivit, kryeqytetit të tij tregtar, paraqet një sfidë të re në konfrontimin me Hamasin, i konsideruar si një organizatë terroriste nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara.

Dhuna vjen pas disa javë tensionesh gjatë Ramazanit, me përplasje midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë pranë Xhamisë Al-Aksa në Jeruzalemin Lindor.

Konflikti ka çuar në ngrirjen e bisedimeve nga ana e rivalëve të Netanyahut për formimin e një koalicioni qeverisës, me synimin për ta hequr atë. Zgjedhjet u zhvilluan më 23 mars, por rezultati i tyre ishte i paqartë.

Dhuna është ndezur gjithashtu në Bregun Perëndimor të pushtuar. Burimet mjekësore thanë se një palestinez 16-vjeçar u vra në përleshjet me forcat izraelite të mërkurën.

blank

Bota bën thirrje për ndalje të dhunës në konfliktin izraelito-palestinez

Shtete nga e gjithë bota kanë bërë thirrje për qetësi pas disa ditëve të trazirave, që janë kthyer në sulme sulme hakmarrëse nga izraelitët dhe palestinezët.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar i kanë bërë thirrje Izraelit dhe palestinezëve që të ulin tensionet sa më shpejt që është e mundur.

Dhuna është përshkallëzuar në mbrëmjen e së hënës pasi militantët palestinezë kanë gjuajtur raketa drejt Jerusalemit.

Si përgjigje, ushtria izraelite ka nisur sulme ajrore kundër shënjestrave të militantëve në Rripin e Gazës.

Zyrtarët shëndetësorë palestinezë në Gaza kanë thënë se 22 persona, përfshirë nëntë fëmijë, kanë vdekur në sulme.

Ushtria e Izraelit ka thënë se të paktën 15 anëtarë të grupit të Hamasit, që drejtojnë Gazan, kanë qenë në mesin e të vdekurve.

Hamasi ka kërcënuar me sulme, pasi qindra palestinezë janë plagosur në përleshjet me policinë izraelite në një qendër të shenjtë në Jerusalem, ditën e hënë.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka thënë se Hamasi ka “kaluar linjën e kuqe”, dhe se Izraeli do të përgjigjet me “forcë të madhe”.

Në ditët e fundit është parë dhuna më e madhe ndër vite në Jerusalem, me përleshje në mes të policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në pjesën e vjetër të qytetit të Jerusalemit.

Përleshjet kanë nisur pas rritjes së zemërimit të palestinezëve rreth kërcënimeve për dëbime të familjeve nga shtëpitë e tyre në Jerusalemin Lindor nga ana e izraelitëve.

Kjo pjesë e qytetit konsiderohet kryesisht arabe.

Më herët gjatë ditës së martë, grupi humanitar Gjysmëhëna e Kuqe palestineze, ka thënë që më shumë se 700 palestinezë janë plagosur në përleshjet me forcat e sigurisë izraelite në Jerusalem dhe në zonën e Bregut Perëndimor.

Bombardimet nuk janë ndalur gjatë natës, pasi zhurma e raketave palestineze dhe sulmeve ajrore izraelite është dëgjuar në këto rajone të martën në mëngjes.

Ushtria izraelite ka thënë se ka kryer sulme në 139 shënjestra në gjithë Rripin e Gazës.

Në një sulm një grua është vrarë dhe dy janë plagosur, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.

Ndërkohë, Hamasi ka lëshuar raketa në qytetit Ashkelon, në jug të Izraelit.

Ai ka thënë se sulmi ka qenë hakmarrje ndaj sulmit izraelit në një bllok civil afër qytetit të Gazës.

Një burim nga Hamasi i ka thënë BBC-së në mëngjesin e së martës që më shumë se 300 raketa janë hedhur nga Gaza në 12 orët e fundit.

Si po reagon bota?

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka thënë se Hamasi duhet të ndalë sulmet me raketa “menjëherë”, duke shtuar se të gjitha palët duhet të ulin tensionet.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki ka bërë të njëjtat thirrje, duke thënë se presidenti amerikan, Joe Biden është i shqetësuar seriozisht për dhunën.

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominici Raab ka thënë përmes një postimi në Twitter se sulmet me raketa ‘duhen të ndalen”, duke bërë thirrje për ndalje të shënjestrimit të popullsisë civile.

Një protestues palestinez hedh gurë në drejtim të policisë izraelite. Bregu Perëndimor, 10 maj, 2021.

Një protestues palestinez hedh gurë në drejtim të policisë izraelite. Bregu Perëndimor, 10 maj, 2021.

Shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian Josep Borrell ka thënë se “rritja e shkallës së dhunës” në Bregun Perëndimor, Gaza dhe Jerusalemin Lindor “duhet të ndalet menjëherë”.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka mbajtur një takim urgjent të hënën për shkak të situatës së krijuar, mirëpo asnjë deklaratë nuk është lëshuar pas takimit.

Një diplomat i ka thënë agjencisë së lajmeve Associated Press se Kombet e Bashkuara, Egjipti dhe Katari, që shpesh ndërmjetësojnë në mes të Izraelit dhe Hamasit, janë duke tentuar të ndalin luftimet.

Pse Jerusalemi është në qendër të tensioneve?

Ky qytet me disa zona të shenjta, është qyteti më i ndjeshëm në konfliktin që ka zgjatur për dekada në mes të izraelitëve dhe palestinezëve.

Përveç rëndësisë fetare dhe pretendimeve kombëtare – Izraeli ka aneksuar Jerusalemin Lindor dhe e konsideron gjithë qytetin si kryeqytet të vetin, ndonëse një gjë e tillë nuk njihet nga shumë shtete tjera.

Palestinezët pretendojnë se gjysma lindore e qytetit do të jetë kryeqyteti i shtetit që dëshirojnë ta kenë në të ardhmen.

Protestat pranë xhamisë Al-Aksa në Jerusalem. Ky tempull është vendi i tretë i shenjtë për myslimanët.

Protestat pranë xhamisë Al-Aksa në Jerusalem. Ky tempull është vendi i tretë i shenjtë për myslimanët.

Zona kodrinore ku kanë nisur përleshjet është e rëndësishme si për hebrenjtë ashtu edhe për myslimanët.

E njohur nga myslimanët si Haram al-Sharif, kjo pjesë e qytetit konsiderohet si vendi i tretë më i shenjtë në Islam, derisa për hebrenjtë është pjesa më e shenjtë dhe njihet si Mali i Tempullit.

Izraelitët kanë thënë se dhuna aktuale është planifikuar më herët nga ekstremistët palestinezë, ndonëse një seri veprimesh kanë nxitur trazirat në Jerusalem.

Të hënën, një marsh i planifikuar nga nacionalistët izraelitë, që parashihte parakalimin në zonat myslimane në Jerusalemin Lindor, është anuluar për shkak të shqetësimeve për dhunë.

Përmes këtij marshi çdo vit shënohet pushtimi i Jerusalemit Lindor nga Izraeli më 1967.

Shumë palestinezë e shohin këtë marsh si provokim.

Marshi i këtij viti do të zhvillohej edhe në ditët e fundit të Muajit të shenjtë të Ramazanit.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Përleshje të reja në Jerusalem

VOA

Përleshjet shpërthyen përsëri të hënën midis forcave izraelite të sigurisë dhe besimtarëve palestinezë pranë xhamisë al-Aqsa në Jerusalem.

Dëshmitarët thonë se forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës dhe shashka në xhami, ndërsa besimtarët hodhën gurë dhe sende tjera mbi forcat izraelite. Ka njoftime për dhjetëra të plagosur, përfshirë të paktën 80 të cilët u dërguan në spitalet aty pranë.

Dhjetëra palestinezë u plagosën në përleshje të dhunshme me policinë në Jerusalem natën ndërmjet të shtunës dhe së dielës, kur myslimanët shënuan natën e Madhe të Kadrit, dita më e shenjtë e muajit të Ramazanit.

Përleshjet shpërthyen në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një ndër vendet e shenjta më të rëndësishme për myslimanët dhe hebrenjtë.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha të dielën se autoritetet “nuk do të lejojnë asnjë ekstremist të prishë qetësinë”, pas disa ditë përplasjesh midis protestuesve palestinezë dhe policisë së Izraelit jashtë Qytetit të Vjetër të Jerusalemit.

Ai tha se Izraeli “do të vazhdojë të ruajë lirinë e besimit për të gjitha religjionet, por nuk do të lejojmë trazira të dhunshme”.

Përleshjet e së hënës ndodhën disa orë para parakalimit vjetor të Ditës së Jerusalemit, një shfaqje e valëvitjes së flamurit, që shënon pretendimet e Izraelit ndaj gjithë Jerusalemit. Parakalimi zakonisht kryhet përmes Qytetit të Vjetër, pjesë e Jerusalemit lindor, i cili u aneksua nga Izraeli në luftën e vitit 1967.

Por, autoritetet izraelite ndaluan përkohësisht vizitorët hebrenj të qëndrojnë në vendin e shenjtë për shkak të përplasjeve. Ngjarja vjetore, e parë nga disa si provokuese, po ndodh në një kohë veçanërisht të paqëndrueshme.

Përplasjet rifilluan për shkak të kërcënimit për dëbim nga Izraeli të dhjetëra palestinezëve në lagjen Sheikh Jarrah në Jerusalemin lindor, të cilët janë përfshirë në një betejë të gjatë ligjore me kolonët izraelitë, që përpiqen të marrin prona në këtë lagje.

Presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, tha javën e kaluar se “e konsideroj (Izraelin) përgjegjës për zhvillimet e rrezikshme dhe sulmet mëkatare që po ndodhnin në qytetin e shenjtë” dhe i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për një seancë urgjente mbi këtë çështje.

Presidenti i Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka planifikuar një diskutim privat për të hënën mbi tensionet në rritje. Kombet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Izraelit të ndalojë dëbimet e palestinezëve në Jerusalemin lindor.

Ministria e Punëve të Jashtme e Izraelit, akuzoi palestinezët për përdorimin e dëbimeve të paralajmëruara për të nxitur dhunë.

Grupi militant islamik, Hamas, ka paralajmëruar hakmarrje nëse dëbimet ndodhin.

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan foli të dielën me homologun e tij izraelit, Meir Ben-Shabbat, “për të shprehur shqetësimet serioze të Shteteve të Bashkuara në lidhje me situatën në Jerusalem” si dhe shqetësimet në lidhje me dëbimet e mundshme të familjeve palestineze. Zoti Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për sigurinë e Izraelit dhe për paqen e qëndrueshmërinë në Lindjen e Mesme.

Izraeli e konsideron të gjithë Jerusalemin si kryeqytetin e tij, ndërsa palestinezët duan që Jerusalemi lindor të jetë kryeqyteti i shteti të tyre të ardhshëm.

blank

Alarmoi botën, ky është momenti kur raketa kineze bie në Oqeanin Indian (VIDEO)

Mediat në gjuhën angleze kanë publikuar videon ku shfaqet momenti i rënies së raketës kineze në Oqeanin Indian.

Mbetjet e raketës së madhe kineze kanë rënë në oqeanin Indian të dielën, në perëndim të arkipelagut të Maldiveve.

Shumica e mbetjeve u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B rihynë në atmosferë në orës 2.24 me orën e Pekinit dhe u ulën në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

Prej disa ditësh raketa kineze kishte humbur kontrollin dhe kishte shkaktuar frikë se çfarë mund të ndodhte nëse raketa prej 22 tonë binte në një vend të banuar.

Që nga momenti që raketa kineze humbi kontrollin, autoritetet u shprehën se nuk do të përbënte rrezik, pasi mbetjet shpërbëhen në atmosferë dhe mundësitë më të mëdha ishin që të binte në det duke qenë se pjesa më e madhe e rruzullit tokësor është e përbërë nga uji.

Raketa Long March 5B u nis nga ishulli kinez i Hainan më 29 prill dhe transportonte modulin Tianhe, i cili kishte furnizime për ekuipazhin kinez në stacionin hapësinor. “Udhëtimi” i raketës kineze vuri në alarm botën për disa kohë, derisa ra ën Oqeanin Indian.

blank

Të ngazëllyer nga fitorja e madhe në zgjedhje, nacionalistët skocezë kërkojnë referendum për pavarësinë

Jamie Dettmer

Udhëheqësja e Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), Nicola Sturgeon, u zotua të fillojë përgatitjet për një referendum të dytë për pavarësinë e Skocisë, ndërsa partia e saj fitoi më shumë vende në parlament, pas zgjedhjeve të fundjavës, por nuk arriti të siguronte një shumicë të përgjithshme vetëm për një vend.

Zonja Sturgeon nuk po humbet kohë për të sfiduar Londrën. Ajo u tha konservatorëve në pushtet në Britani që mos luajnë me skocezët dhe të mos kërkojnë të pengojnë një referendum të pavarësisë që ajo synon të zhvillohet para fundit të vitit 2023.

Duke përshëndetur rezultatin e zgjedhjeve si “historik”, dhe duke nënvizuar faktin se SNP-ja kishte fituar më shumë vota dhe një përqindje më të madhe se çdo parti tjetër që nga kalimi i pushtetit në Skoci në vitin 1999, ajo tha, “Për çdo politikan në Westminster që përpiqet ta pengojë një gjë të tillë, unë do t’u thoja se po zgjidhni luftën jo vetëm me partinë SNP, por me dëshirat demokratike të popullit skocez.

“Njerëzit e vetëm që mund të vendosin për të ardhmen e Skocisë”, shtoi ajo, “janë skocezët, dhe asnjë politikan i Westminster-it nuk mund ose duhet të qëndrojë në rrugën e kësaj të drejte”.

Pavarësisht nga dështimi për të siguruar një shumicë të përgjithshme parlamentare, zonja Sturgeon mund të ketë mbështetjen e të gjelbërve skocezë, e cila do t’i japë asaj kontrollin e 72 vendeve në parlamentin me 129 anëtarë, mjaftueshëm për të miratuar legjislacionin që autorizon një referendum të pavarësisë.

Parlamenti skocez mbikëqyr shërbimet publike, arsimin dhe policinë në veri të kufirit anglez, por nuk ka kompetenca për çështjet e mbrojtjes dhe të jashtme. Skocezët votuan në vitin 1997 për të transferuar disa kompetenca nga Parlamenti Britanik në Londër.

Tani ka ardhur momenti për një betejë mes Edinburgut dhe Londrës, një luftë që mund të paralajmërojë shpërbërjen e Mbretërisë së Bashkuar, e cila thonë politikanët dhe analistët, do të kishte pasoja të papara ndërkombëtare për Britaninë.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka bërë thirrje për një samit të drejtuesve nga Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut, duke thënë se Mbretëria e Bashkuar është “në pozitë më mirë kur punojmë së bashku”. Kryeministri Johnson vazhdimisht ka shprehur kundërshtim për mbajtjen e një referendumi tjetër për pavarësinë e Skocisë. Referendumi i fundit u mbajt në vitin 2014 ku 55% votuan që të mbeteshin pjesë e Mbretërisë së Bashkuar. Sipas sondazheve, Skocia mbetet e ndarë në mënyrë të barabartë për çështjen e shkëputjes, megjithëse një shumicë e vogël në sondazhet më të fundit duket se kërkon shkëputjen.

blank

Pjesët e raketës hapësinore kineze ranë në afërsi të Maldiveve

Kuala Lumpur

Raketa Long March 5B e cila doli nga kontrolli pasi u lëshua për të transportuar në orbitë modulin bërthamë të Stacionit Hapësinor të Kinës ka rënë sot në një vend në afërsi të Maldiveve në Oqeanin Indian, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Zyra e Inxhinierisë Hapësinore Humane të Kinës, thuhet se shumica e pjesëve të raketës që u lëshua në hapësirë me 29 prill u dogjën në atmosferë ndërsa pjesët që u kthyen në tokë kanë rënë në Oqeanin Indian.

Në deklaratë bëhet e ditur se raketa ka rënë në afërsi të Maldiveve në orën 10:24 me kohën e Kinës.

Po ashtu edhe faqja SpaceTrack.com e cila ndjek moment pas momenti pozicionin e raketës ka konfirmuar rënien e Lond March 5B.

Long March 5B

Raketa Long March-5B u lëshua në hapësirë më 29 prill për të transportuar Tienhi, modulin bërthamë dhe pjesën e parë të Stacionit Hapësinor të Kinës.

Pas lëshimit, moduli Tienhi u nda nga raketa dhe hyri në orbitën e tij të planifikuar.

Ndërkohë që edhe trupi kryesor i raketës duhej të ulej në një pikë të planifikuar më parë në Tokë.

blank

Ushtria amerikane parashikon kohën dhe vendin e rrëzimit të mbeturinave të raketës kineze

Dalin në dritë detaje të reja nga raketa kineze, e quajtur Long March-5B, e cila u lëshua në hapësirë më 29 prill, por që ka alarmuar botën, pasi segmenti kryesor i raketës prej 18 tonësh tani është në një rënie të lirë.

Parashikimi i fundit, lidhur me kohën dhe vendin ku do të rrëzohen mbeturinat e raketës, vjen nga ushtria amerikane, e cila po ndjek segmentin e raketave, dhe që nuk është inkurajuese, sipas CNN.

Ushtria amerikane ka parashikuar që mbeturinat do të bien në Turkmenistan në Azinë Qendrore rreth orës 19:00 në kohën Lindore të shtunën (4.30 paradite IST të dielën).

Jonathan McDowell, një astrofizikant në Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizikën, i tha AFP se ka një mundësi reale të dëmtimit të çdo gjëje që godet, duke sugjeruar një shans të jashtëm për një viktimë.

Kjo nuk është hera e parë që një raketë kineze shkakton shqetësime për banorët në Tokë. Në vitin 2020, mbeturinat nga një raketë tjetërg ranë në fshatrat në Bregun e Fildishtë, një vend i Afrikës Perëndimore, duke shkaktuar dëme strukturore. Por rrëzimi nuk rezultoi në ndonjë lëndim ose vdekje.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend