VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Mbrëmja Oscar për herë të parë pa moderator

By | January 10, 2019

Komentet

Jeniffer Lopez fejohet me lojtarin e bejsbollit Alex Rodriguez

Los Angeles

Këngëtarja dhe aktorja e njohur amerikane Jeniffer Lopez (49) u fejua me lojtarin amerikan të bejsbollit Alex Rodriguez (43), raporton Anadolu Agency (AA).

Lopez dhe Rodriguez në profilet e tyre në Instagram shpërndanë foton e njëjtë ku shihet unaza në gishtin e Lopezit. Rodriguez shpërndau foton me një mesazh të shkurtër, “tha po”, ndërsa Lopez të njëjtën foto e shpërndau me një zemër.

Lopez dhe Rodriguez janë së bashku nga viti 2017 ndërsa publikimi i tyre në Instagram tërhoqi vëmendje të madhe të mediave amerikane dhe botërore.

Në rast se martohen, për Jeniffer Lopez kjo do të martesa e katërt ndërsa për Rodriguezin martesa e dytë. Që të dy nga martesat e mëparshme kanë nga dy fëmijë.

Ja të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2019’

Skenari më i mirë origjinal: Green Book (Nick Vallelonga, Brian Currie dhe Peter Farrelly)

Skenari i përshtatur: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Wilmott dhe Spike Lee)

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Regina King, aktorja më e mirë në rol dytësor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Kostumografia: Black Panther (Ruth Carter)

Dizajn produksioni: Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart)
Makijazhi dhe stili flokëve: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe dhe Patricia DeHaney)

Kinematografia: Roma (Alfonso Cuaron)
Editimi filmik: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

Lady Gaga fitoi Oscar për këngën më të mirë (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Muzika – kënga origjinale: Shallow

Editimi i zërit: Bohemian Rhapsody (John Warhurst dhe Nia Hartstone)
Miksimi i zërit: Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin dhe John Casali)
Efektet vizuale: First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles dhe J.D. Schwalm)
Filmi i shkurtër i animuar: Bao

Filmi i animuar: Spider-Man: Into the Spider-verse
Filmi i shkurtër dokumentar: Period. End of Sentence.
Filmi më i mirë dokumentar: Free Solo
Filmi i shkurtër (live action): Skin
Filmi i huaj më i mirë: Roma (Meksikë)

Mahershala Ali, aktori më i mirë në rol dytësor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali, Green Book
Kolona zanore: Black Panther (Ludwig Goransson)
Regjisori më i mirë: Alfonso Cuaron
Aktorja më e mirë në rol kryesor: Olivia Colman
Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek

Rami Malek, aktori më i mirë në rol kryesor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Filmi më i mirë: Green Book

Më 23 shkurt 1940 lindi aktori i shquar amerikan Peter Fonda

Peter Henry Fonda (23 shkurt 1940), aktor amerikan . I njohur si djali i aktorit të njohur Henry Fonda, vëlla i Jane Fonda dhe i ati aktores Bridget Fonda, por me filmat e viteve të 1960-ta fitoi reputacion si ikonë kontrakulturore .

Filmografia

Tammy and the Doctor (1963) …. Dr. Mark Cheswick
The Victors (1963) …. Weaver
Lilith (1964) …. Stephen Evshevsky
The Young Lovers (1964) …. Eddie Slocum
The Wild Angels (1966) …. Heavenly Blues
The Trip (1967/II) …. Paul Groves
Histoires extraordinaires (1968) …. Baron Wilhelm (segmenti “Metzengerstein”)
Easy Rider (1969) …. Wyatt
The Hired Hand (1971) …. Harry Collings
The Last Movie (1971) …. Sherifi I ri
Idaho Transfer (1973) …. Regjisor
Two People (1973) …. Evan Bonner
Dirty Mary, Crazy Larry (1974) …. Larry Rayder
Open Season (1974 film) (1974) …. Ken
Race with the Devil (1975) …. Roger March
92 in the Shade (1975) …. Skelton
Killer Force (1976) …. Bradley
Futureworld (1976) …. Chuck Browning
Fighting Mad (1976) …. Tom Hunter
Outlaw Blues (1977) …. Bobby Ogden
High-Ballin’ (1978) …. Rane
Wanda Nevada (1979) …. Beaudray Demerille
Cannonball Run (1981) …. Chief Biker (cameo)
Split Image (1982) …. Kirklander
Peppermint-Frieden (1983) …. Mr. Freedom
Dance of the Dwarfs (1983) …. Harry Bediker
Daijôbu, mai furendo (1983) …. Gonzy Traumerai
Spasms (1983) …. Dr. Tom Brasilian
Certain Fury (1985) …. Rodney

Hawken’s Breed (1987)
Mercenary Fighters (1988) …. Virelli
The Rose Garden (1989) …. Herbert Schluter
Fatal Mission (1990) …. Ken Andrews
South Beach (1992) …. Jake
Family Express (1992) …. Nick
Deadfall (1993) …. Pete
Bodies, Rest & Motion (1993) …. Motorcycle Rider
Molly & Gina (1994) …. Larry Stanton…
Love and a .45 (1994) …. Vergil Cheatham
Nadja (1994) …. Dracula/Dr. Van Helsing
Escape from L.A. (1996) …. Pipeline
Grace of My Heart (1996) …. Guru Dave
Ulee’s Gold (1997) …. Ulysses ‘Ulee’ Jackson
Painted Hero (1997) …. Ray the Cook
The Passion of Ayn Rand (1999) …. Frank
The Limey (1999) …. Terry Valentine
South of Heaven, West of Hell (2000) …. Shoshonee Bill
Thomas and the Magic Railroad (2000) …. Grandpa Burnett Stone
Second Skin (2000/I) …. Merv Gutman
Wooly Boys (2001) …. Stoney
The Laramie Project (2002) …. Doctor Cantway
The Maldonado Miracle(2003) ….. Father Frank
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004) …. Grandfather
Grand Theft Auto: San Andreas (2004) …. The Truth (voice)
Ghost Rider (2007) …. Mephistopheles
Wild Hogs (2007) …. Damien Blade
3:10 to Yuma (2007) …. Byron McElroy
The Gathering (2007) (TV miniseri) …. Thomas Carrier
Japan (2008) …. Alfred
Journey to the Center of the Earth (2008) …. Edward Dennison
The Perfect Age of Rock ‘n’ Roll (2009) …. August West
The Ultimate Life (2013) …..Jacob Early

Sot shpallen nominimet për çmimet Oscar 2019

Akademia e Arteve dhe e Shkencave në Shtetet e Bashkuara do të zbulojë sot nominimet për çmimet Oscar 2019.

Nominimet do të shpallen në Teatrin Samuel Goldwyn në Beverlli Hills të Kalifornisë.

Ngjarja – më e rëndësishmja në industrinë e filmit – do të transmetohet drejtpërdrejt në ueb-faqen e Oscar-ëve dhe në mediat sociale, si Facebook, YouTube dhe Twitter.

Përpara se të vinte deri këtu, kanë ndodhur disa gjëra të papritura.

Shumë shpejt pasi është emëruar nikoqir i ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar, më 24 shkurt, komediani Kevin Hart është detyruar të tërhiqet për shkak të disa postimeve homofobike në mediat sociale, për të cilat më pas ka kërkuar falje.

Kjo ka bërë që Oscar, vetëm një muaj para ceremonisë së dhënies së çmimeve, të mbetet pa një mikpritës zyrtar.

Mbrëmja Oscar për herë të parë pa moderator

Pas mosmarrëveshjeve me moderatorin e ceremonisë Oscar, Kevin Hart, organizatori ka bërë një ndryshim drastik në skenarin e sivjemë, duke bërë që për herë të parë në tre dekada, eventi të mos ketë një moderator klasik.

Siç bën të ditur Variety, producentët do të përzgjedhin disa nga yjet e Hollywoodit të cilët do të ngjiten në skenë për të prezantuar kategoritë e ndryshme të mbrëmjes, e cila do të mbahet pas gjashtë javësh.

Pak orë pasi emri i tij u përzgjedh të jetë moderator i mbrëmjes së sivjetshme të Oscarit, Kevin Hart është lënë anash nga shkaku se refuzoi të kërkojë falje për disa cicërima në Twitter, që i kishte bërë në periudhën 2009-2011, e që janë vlerësuar si homofobe.

Të dhënat nga brenda flasin se Akademia nuk është në kërkim të një moderatori të caktuar, por nëse dikush do të shfaqej si mundësi, do ta pranonin.

Si zëvendësim, ata aktualisht janë duke llogaritur disa yje të profilit të lartë të cilët do të prezantonin kategoritë garuese.

Lady Gaga është një kandidat i mundshëm, ku skaj prezantimit do të performojë një këngë nga filmi i saj A Star is Born, në të cilin luajti me Bradley Cooper.

Mbrëmja Oscarëve do të mbahet më 24 shkurt në Los Anxheles, ndërsa nominimet do të shpallen më 22 janar.

Bohemian Rhapsody, befasia e Golden Globes më 2019

Rami Malek, fitues i Çmimit për Aktorin më të Mirë në Golden Globe.

Filmat “Bohemian Rhapsody” dhe “Green Book” kanë qenë befasitë e ceremonisë për ndarjen e Çmimeve Golden Globes më 6 janar.

Aktori amerikan, Rami Malek, që ka portretizuar figurën e Freddie Mercuryt, pjesëtarit të grupit britanik, Queen, ka fituar Çmimin për Aktorin më të Mirë.

Ky film, me producent, Bryan Singer, ka befasuar të gjithë, pasi ka mposhtur filmat, “A star is born” të Bradley Cooper dhe “BlacKkKlansman”, të Spike Lee.

Filmi i kategorisë komedi-dramë, “Green Book,” që paraqet shoqërinë e një piansti me ngjyrë dhe drejtuesit të bardhë të makinës së tij më 1960, ka fituar çmimet për komendinë dhe skenarin më të mirë.

Filmi, “A Star Is Born,” rikrijimi i kartërt i filmit original të vitit 1937, ka fituar Çmimin për Këngën më të Mirë, mirëpo nuk ka fituar edhe katër çmime tjera, pavarësisht se ishte konsideruar favorit nga kritikët.

Ndërkohë Çmimin për filmin më të mirë në Gjuhë të Huaj, e ka fituar filmi “Roma”, i regjisorit meksikan, Alfonso Cuaron.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Golden Globes është mbajtur në Beverli Hills të Kalifornisë.

DiCaprio merret në pyetje për skandalin rreth Fondit Zhvillimor të Malajzisë

KUALA LUMPUR – Aktori hollywoodian Leonardo DiCaprio u mor në pyetje para gjykatës amerikane në kuadër të hetimeve lidhur me korrupsionin në Fondin Shtetëror Zhvillimor të Malajzisë 1MDB, në të cilin është përfshirë edhe ish-kryeministri i Malajzisë, Najip Razak, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Washington Post” publikoi lajmin se DiCaprio ka dhënë fshehurazi deklaratën para gjykatës në Washington. Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Drejtësisë, i cili foli për këtë gazetë, nuk zbuloi çfarë ka thënë konkretisht DiCaprio lidhur me hetimin por tha se aktori i njohur me deklaratën e tij ka dhënë një kontribut dhe ka ndihmuar drejtësinë.

Hetuesit konsiderojnë se DiCaprio si një dëshmitar mund të japë informacione të dobishme lidhur me hetimet për larje të disa qindra miliona dollarëve nga fondi investues. DiCaprio nuk është objek hetimi.

Autoritetet amerikane e ngarkojnë ndërmarrësin malajzian Jho Taek Low për larje të disa qindra miliona dollarëve të cilat i kishte marrë nga Fondi për Zhvillim të Malajzisë dhe këto para ua ka shpërndarë të afërmve të tij.

Pretendohet se në mesin e tyre ishte dhe aktori DiCaprio. Në mes tjerash janë përhapur edhe spekulimet se filmi “The Wolf of Wall Street” i vitit 2013, në të cilin DiCaprio luan rolin kryesor është financuar nga këto para.

Gjithçka gati për spektaklin filmik Globi i Artë

Industria më e madhe e filmit në botë, Hollywood-i, po rregullon detajet e fundit për eventin e 76-të me radhë të ndarjes së çmimit të Globit të Artë i cili do të zhvillohet sonte në Los Angeles të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) pak pas mesnate sipas kohës sonë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ceremonia e parë e madhe e çmimeve filmike paraqet një tregues të asaj se çka mund të presim nga Oscari i sivjetshëm.

Listën e nominimeve e kryeson filmi “Vice”, që është një biografi satirike e ish-nënpresidentit amerikan Dick Cheney, me gjithsej gjashtë nominime.

Vijon filmi i shumëpërfolur, që për protagonistë kryesorë ka këngëtaren Lady Gaga dhe tashmë yllin Bradley Cooper, me pesë nominime, aq sa kanë edhe filmat The Favourite dhe Green Book.

Mary Poppins Returns dhe BlackkKlansman i Spike Lee kanë nga katër nominime.

Nominimet janë si vijojnë:

Filmi më i mirë në kategorinë Dramë:

Black Panther

BlackkKlansman

Bohemian Rhapsody

If Beale Street Could Talk

A Star is Born

Filmi më i mirë në kategorinë Muzikal/Komedi:

Crazy Rich Asians

The Favourite

Green Book

Mary Poppins Returns

Vice

Performanca më e mirë e një aktori në filmin-dramë:

Bradley Cooper – A Star is Born

Willem Dafoe – At Eternity’s Gate

Lucas Hedges – Boy Erased

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

John David Washington – BlackkKlansman

Performanca më e mirë e një aktoreje në filmin-dramë:

Glenn Close – The Wife

Lady Gaga – A Star is Born

Nicole Kidman – Destroyer

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Rosamund Pike – A Private War

Performanca më e mirë e një aktori në filmin komedi ose muzikal:

Christian Bale – Vice

Lin-Manuel Miranda – Mary Poppins Returns

Viggo Mortensen – Green Book

Robert Redford – The Old Man and the Gun

John C Reilly – Stan and Ollie

Performanca më e mirë e një aktoreje në filmin komedi ose muzikal:

Emily Blunt – Mary Poppins Returns

Olivia Colman – The Favourite

Elsie Fisher – Eighth Grade

Charlize Theron – Tully

Constance Wu – Crazy Rich Asians

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor:

Mahershala Ali – Green Book

Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Adam Driver – BlackkKlansman

Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell – Vice

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor:

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Regina King – If Beale Street Could Talk

Emma Stone – The Favourite

Rachel Weisz – The Favourite

– Regjisori më i mirë:

Bradley Cooper – A Star is Born

Alfonso Cuaron – Roma

Peter Farrelly – Green Book

Spike Lee – BlackkKlansman

Adam McKay – Vice

Skenari më i mirë:

The Favourite

Green BookIf

Beale Street

Could Talk

Roma

Vice

Në eventin e 76-të me radhë të Globit të Artë, do të ndahen çmime edhe në kategorinë e filmit të animuar, filmit të huaj, për muzikën më të mirë në film, si dhe për serialet më të mirë dhe aktorët më të mirë në këto seriale.

Ngacmimet seksuale, Elisa Dushku merr 9.5 milionë dollarë nga CBS

Është 9.5 milion dollar shifra që Elisa Dushku do të marrë nga networku televiziv amerikan CBS.

Dushku, një nga personazhet e serive televizive ‘Bull’ kishte denoncuar se ishte ngacmuar seksualisht nga kolegu dhe protagonisti Michael Weatherly. Detajet e marrëveshjet mbi fajësinë, të publikuar nga New York Times, i referohen komenteve që Michael Weatherly kishte bërë për pamjet e saj fizike, si dhe për një raport tresh, të cilës I shtohet edhe një batutë për një përdhunim.

Pasi ka diskutuar për sjelljen e Weatherly, Dushku ishte përjashtuar nga telefilmi. Artistja kishte një kontratë për tre episode me mundësinë për të zgjatur pjesëmarrjen e saj në seritë televizive.
Në një komunikatë për shtyp rrjeti Cbs konfirmon marrëveshjen dhe pranon fajësinë duke u angazhuar për përmirësimin e kushteve të punës, pas skandalit të muajve të fundit.

Në shtator ishte pikërisht presidenti i networkut Les Moonves që u akuzua për ngacmime dhe agresione seksuale.

Ylli i Hollivudit thirrje për të bërë “diçka” mbi vrasjen e Khashoggit

RABAT – Ylli i Hollivudit, Robert De Niro, bëri thirrje për të bërë “diçka” lidhur me vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi.

“Jam i shqetësuar për atë që i ka ndodhur Khashoggit”, u tha De Niro gazetarëve në margjinat e festivalit të 17-të ndërkombëtar të filmit Marrakech me bazë në Marok.

“Kjo nuk është gjë e mirë, e papranueshme, dhe diçka duhet bërë lidhur me këtë,” tha ai.

Khashoggi, një gazetar dhe kolumnist saudit i “The Washington Post”, u zhduk pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll në fillim të tetorit.

Pasi fillimisht u tha se ai kishte lënë konsullatën i gjallë, Arabia Saudite pranoi javë më vonë se është vrarë atje, duke fajësuar për vdekjen e tij një grup operativësh sauditë.

Të mërkurën, një grup senatorësh amerikanë sfiduan Shtëpinë e Bardhë dhe paraqitën një rezolutë që do ta mbante përgjegjës princin e kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, për vrasjen e gazetarit. aa

Aktori Kevin Hart do të udhëheqë ceremoninë e çmimeve Oscar

LOS ANGELES – Aktori dhe komediani amerikan Kevin Hart do të udhëheq ceremoninë e ndarjes së 91-të të çmimeve Oscar, që do të mbahet në Los Angeles të SHBA-ve.

Aktori në Instagram shkroi se në këtë mënyrë i është realizuar ëndrra shumëvjeçare. Atij i dëshiruan “mirëseardhje në familje” edhe anëtarët e Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit.

Ndarje e çmimeve Oscar do të bëhet më 24 shkurt. Hart u bë i njohur me filmat “Ride Along”, “Jumanji: Welcome to the Jungle” dhe “Night School”. aa

In Memoriam JETA E ËNDËRRUESIT LEGJENDAR Bernardo Bertolucci

I mbushi shtatëdhjetë e shtatë vjet më 16 marsin që shkoi ëndërruesi i pashoq i filmit italian, Bernardo Bertolucci, ikonë e kinemasë ndërkombëtare, prej kur fati dhe arti e kanë çuar atë larg nga Parma e tij e lindjes, nga ajo ‘bota e vogël’, ku e solli në jetë Giovanardi Ninetta, më 16 mars 1941, në mes të breshërive të luftës dhe bibliotekës së babait të tij, poetit të madh Attilio Bertolucci. Bernardi lindte, siç e ka përmendur shpesh dhe simbolikisht e ka treguar në skenat e para të filmit të tij ‘900’, pak hapa larg çifligut ku jetoi Giuseppe Verdi dhe tërë jetën e tij melodramën romantike e ka pasur pishtar frymëzues, duke e kombinuar me temat e përjetshme të dashurisë dhe vdekjes. Është një fëmijë gjeni i kulturës italiane dhe ndoshta këtë ardhje të parakohshme e vuan sot: janë të njohura vështirësitë personale dhe sëmundja që e ka pllakosur atë vitet e fundit, ashtu si dhe përtacia e tij krijuese (më shumë e stisur se e vërtetë), por është e vështirë ta fajësosh atë për këtë mungesë të tij të gjatë nga sheshi i xhirimit pas xhirimit të filmit “The Dreamers”‘).

Është një mungesë të cilën premton ta ndërpresë së shpejti me adaptimin e romanit të Niccolo Ammanitit ‘Unë dhe ti ‘në skenarin e të cilit Bertolucci është duke punuar me bashkë me shkrimtarin Umberto Contarello. Projekti, i cili mund të shohin dritën edhe në versionin 3D, duke pasur parasysh pasionin e regjisorit për eksperimente teknike, është në të vërtetë një histori minimale, e gjitha e konceptuar në hapësirën e ngushtë të një dhome, ku protagonisti shumë i ri ngujohet për t’iu dhënë jetë ëndrrave të veta dhe për t’u mbrojtur nga bota.

Pasi la Parmën kur ishte 15 vjeç dhe u zhvendos me familjen e tij në Romë, Bertolucci shkoi në universitet, botoi përmbledhjen e tij të parë të poezive (‘Në kërkim të misterit’) çmim Viareggio për debutim më ’62), u miqësua me Pier Paolo Pasolinin, i cili jetonte pak banesa larg. Do të ishte asistenti i tij në sheshin e xhirimit të filmit ‘Accattone’ dhe do të arrinte që shkrimtari t’ia besonte një subjekt të tijin me të cilin ai bëri debutimin e tij si regjisori më 1963. Do të ishte “Korrësja e zymtë” ku bota e periferive është e përzier me tragjedinë e vdekjes. Filmi tërheq përkrahje në mjedisin kritik dhe intelektual, duke e lejuar Bernardon ta përsëritë suksesin më 1964 me filmin tashmë të “pjekur dhe të bukur” Para Revolucionit “. Ndërkohë punon me Sergio Leone (dhe Dario Argento) në skenarin e “Njëherë e një kohë në Perëndim, ‘dhe’ Leo ia mëson përdorimin makinës së xhirimit si sy të privilegjuar të një rituali kolektiv.

Njëzet vjeç do të ishte ‘tashmë një regjisor i afirmuar, i cili me ‘Partneri’ dhe episodin ‘Agonia’ në ‘Dashuri dhe zemërim” kap fermentet e trazirave të revolucionit të viti ’68; dy vjet më vonë me ‘Manovra e merimangës’ ( për televizion) dhe “Konformist” (kandidimi i parë për çmim Oskar për skenarin nga romani i shkrimtarit Moravia) bën interpretimin personal të identitetit kombëtar. Vizitor kurioz për avantgardës ndërkombëtare dhe publikut të pasionuar i Kinematekës Franceze në Paris, zgjedh pikërisht këtë shesh xhirimi për “Tango e fundit në Paris”, këngë dashurie për nouvelle vague dhe pasionet e e tij të mëdha kinofile. Bernard merr ndihmën e Marlon Brandos për rolin udhëheqës, së bashku me Girotti Massimo si një haraç për traditat e tij italiane, fton një të panjohur Maria Schneider (vdekur kohët e fundit) si protagoniste, konfirmon bashkëpunimin me Vittorio Storaro (pas ‘Manovra e merimangës’ ) për të shfaqur Parisin e tij në tone të buta, të njoma dhe të panatyrshme. Por filmi pushton botën për pamjet e tij ‘skandaloze’ çka i sjellin Bertolucci-t një gjyq dhe dënim në atdhe (5 vjet i hiqet e drejtat e votimit) dhe djegien simbolike të kopjeve të filmit. “E doja dhe e dua lirinë,” thotë Bertolucci – dhe kam qenë gjithmonë kundër çdo forme të censurës. Asomohe mendoja se fati im ishte bashkuar me atë të Pasolinit dhe ndihesha si një hero i mallkuar. Sot unë e shoh atë ndryshe, por në qoftë se filmi im ka disa merita, llogaris edhe atë të thyerjes së tabuve anakronike.” Regjisori i ‘Tangos’ është gati për hopin e madh: krahasimin me industrinë e filmit amerikan. Ai e bën atë në mënyrën e tij, duke iu imponuar Studiove të Hollivudit logjikën evropiane, duke sjellë Robert De Niro, Burt Lancaster dhe Sterling Hayden në luginën e lumit Po, duke e shndëruar Donald Sutherland nga fashist në prehrin e muzës pazoliniane Laura Betti, duke rekrutuar yje si Gerard Depardieu dhe Dominique Sanda përkrah një legjende të kinemasë italiane si Francesca Bertini.

Lind ‘900 ‘ i ndjekur nga legjendari “Perandori i fundit “(1987, i filmuar në Kinë me marrëveshjen e qeverisë dhe pastaj vlerësuar me 9 Oskar, të gjitha ato për të cilat ai ishte kandiduar), “Caji në shkretëtirë” (1990) dhe ‘Buda i vogël’ (1993). Në mes dy kllapave e mesme si “Hëna” (1979) dhe “Tragjedia e një njeriu qesharak ‘(1981), me Ugo Tognazzi-n. Në vitet ’90 vetëm dy filma: intimi ‘Unë kërcej vetëm” (1996) dhe” Rrethimi “(1998). Por tani duken larg utopitë që e kanë bërë vital Bernardon. “Duke pasur parasysh sa më tërheq gjithçka që është e ndryshme – thoshte vetëm një vit më parë – unë ende kam iluzionin se një ditë kulturat do të dashurohen me njëra-tjetrin. Unë fuqimisht besoj se do të dashurohen me njëra tjetrën kulturat edhe pse në realitet në Itali për shembull ne shohim se të gjithë këto janë refuzuar. Ne e shohim rritjen e ksenofobisë.” Edhe për këtë arsye më 2003 realizoi “The Dreamers” (‘Ëndërrimtarët’): për të treguar se si utopia mund të jetë një ëndërr e bukur, por edhe një burg dramatik./Elida BUÇPAPAJ/2011

Bildergebnis für bernardo bertolucci

ME FILMIN “TANGOJA E FUNDIT E PARISIT”, BERTOLUÇI PATI SHPARTALLUAR ME GUXIM DOGMAT E KOHËS

Ultimo tango a Parigi” (Tangoja e fundit në Paris) është një film rekord. Kurrë kaq skandal, kurrë kaq shumë procese nuk ka ngjallur më herët a më vonë një film. Kurrë një publik kaq të madh, 14 milionë e 728 mijë spektatorë, kurrë një fitim më përrallor nga shitja e biletave nuk ka pasur ndonjë film. Muzika xhaz (jazz) e Gato Barbierit ishte tejet ngjethëse. Dhe Bertoluçi (Bertolucci) ka qenë i vetmi regjisor që i ka humbur për pesë vjet të drejtat civile, si një kriminel.

INTERVISTA

PYETJE: Nëse e rikujton çfarë efekti të bën?

BERTOLUÇI: “Më duket se i përket një tjetër jete, por vetëm tani unë arrij tza shikoj filmin nga një largësi e caktuar, i pashqetësuar nga sharjet”.

PYETJE: Kush ishte Bertoluçi i “Tangos së fundit në Paris”?

BERTOLUÇI: “Një Bertoluçi romantik pa e ditur as vetë, i tronditur dhe i frymëzuar nga një ekspozitë e Bacon. Historia e çiftit që heq dorë nga identiteti i vet për të kërkuar raporte me shqisat, jashtë çdo kushtëzimi shoqëror, është maksimumi i romantiçizmit”.

PYETJE: E pra gjyqtarët e shikonin me një sy tjetër.

BERTOLUÇI: “Edhe të gjitha ato procese më duket se bëjnë pjesë në një jetë pararendëse, shumë të hidhur. Janë edhe sot raste të ndrydhjes dhe të poshtërimit. E kupton sa e rëndë është kur shkon të kërkosh emrin në listën e votimeve dhe nëpunësi përkatës të thotë se ke qenë nga ata që nuk ke pasur të drejtë të votosh?”.

PYETJE: Bëjmë një retrospektivë. Dalja e filmit më 16 dhjetor 1972, sekuestrimi i filmit kur të gjithë e kishin parë, shndërrimi juaj në hi nga inkuizicioni më 1976 dhe pastaj ringjallja juaj nga hiri më 1987?
BERTOLUÇI: “A nuk ju duket gjithçka sureale? Megjithatë, një ditë disa adhurues e organizuan ekspozitën “Hajdutët e kinemasë”, më thirrën edhe mua, u projektua një kopje pirate e filmit dhe pati një seri problemesh sepse ishte jashtë ligjit”.

PYETJE: Por këtu mori pikënisje falja jote.

BERTOLUÇI: “Po, sepse një gjyqtar e pa dhe vendosi që ajo që i skandalizonte njerëzit më 1972, nuk bënte të njëjtin efekt më 1987. Me një vendim gjyqësor të hartuar për bukuri, ai shpalli se filmi skishte asgjë të dëmshme për shoqërinë”.

PYETJE: A është e vërtetë se aktorët i refuzuan ato pjesë që më vonë u quajtën skandaloze?

BERTOLUÇI: “Si jo, është shumë e vërtetë. Aktori i parë që iu dha roli ishte Jean Louis Trintignant, me të cilin sapo kisha xhiruar në një film tjetër. Ai tha se i pëlqente pa masë teksti, por atij i vinte rëndë ta shikonte publikut të zbuluar”.

PYETJE: Kujt ia propozove pastaj?

BERTOLUÇI: “Jean Paul Belmondo, që e lexoi tekstin në zyrën time, e hodhi atë tutje. E lexoi më në fund Alain Delon, të cilit i pëlqeut teksti shumë, por tha se i pëlqente të ishte porducent por jo aktor në film”.

PYETJE: Po Marlon Brando kur arriti?

BERTOLUÇI: “Arriti krejt rastësisht, si në rastet më të mira, një mbrëmje kur po darkoja me miqtë në sheshin Navona. U takua me ndërmjetësin. Marlon vinte nga Parisi, ishte një 48 vjeçar, i shkëlqyer. Shumë i frikësuar e lexoi tekstin e rolit. Në fakt ishte tejet i nervozuar. Në drekën e së nesërmes më thirri dhe më tha se pranonte. Pastaj qëndruam disa javë në shtëpinë e tij në Los Anxhelos dhe u bëmë shumë miq, duke ia hapur plotësisht zemrat njëri- tjetrit”.

PYETJE: Gjithçka u zgjidh?

BERTOLUÇI: “Jo, sepse “Paramount Pictures” nuk pranoi. Kështu projektin e mori për zbatim United Artists”.

PYETJE: Edhe me Maria Shnaider (Schnieder) patët një Odise?

BERTOLUÇI: “Jo, kisha zgjedhur aktoren Dominique Sanda e cila ishte shtatzënë. Atëherë u detyrova të shikoj për vajza të tjera. Në listë kryesonin Maria e Aurore Clement, që ishin krejt të ndryshme, por unë e zgjodha Marien”.

PYETJE: Po Marlon Brando si reagoi pas dënimit të filmit?

BERTOLUÇI: “Për një kohë u zhduk, nuk më foli. Thoshte se filmi e kishte çoroditur në sytë e njerëzve. Në fakt kështu ishte. Filmi e kishte bërë të vuante shumë. Pastaj, kur po xhironte filmin “Apocalypse now” e pyeti regjisorin Vittorio Storaro: “Si është profeti foshnjë?” E kishte fjalën për mua. Rifilluam miqësinë. Takoheshim, por nuk flisnim për filmin, ai ishte një kapitull i mbyllur ».

PYETJE: A të pëlqen filmi sot si atëherë?

BERTOLUÇI: “Besoj se është nga ata filma që i rezistojnë kohës, sepse peshkojnë në thellësi”.

PYETJE: Tani a do ta ribëje?

BERTOLUÇI: “Nuk mund të them se jo. Filmi i përket një tjetër Bernardoje, por edhe një tjetër eopke, asaj kur shkelja e dogmave të kinematografisë ishte një domosdoshmëri që duhej bërë me çdo çmim. Por kjo është një fjalë që të rinjtë nuk e njohin”./Elida BUÇPAPAJ