VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Mbi 21 100 të prekur nga koronavirusi në Zvicër

By | April 5, 2020

Komentet

Vaksina, Zvicra bashkohet me sistemin global të prokurimit

VOAL – Trendi drejt një ulje të lehtë të infeksioneve të reja në Zvicër për disa ditësh u konfirmua të premten. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit ka pasur dy vdekje të tjera në lidhje me Covid-19, 10 shtrime në spital dhe 372 infeksione të konfirmuara nga laboratori.

Zvicra është ndër shtetet që janë bashkuar me nismën e promovuar ndërkombëtarisht COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX) për të krijuar një mekanizëm të përbashkët të prokurimit për vaksinën e ardhshme koronavirus. Kjo u njoftua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, duke specifikuar se hapi është plotësues i marrëveshjeve të drejtpërdrejta me prodhues të ndryshëm (një kontratë është nënshkruar tashmë me Moderna dhe diskutimet janë duke u zhvilluar me të tjerët). Këshilli Federal tashmë ka caktuar 300 milion franga për të garantuar popullatën zvicerane hyrjen e shpejtë dhe të sigurt në një vaksinë.

Qëllimi global i COVAX është të blejë, deri në fund të vitit 2021, rreth 2 miliardë doza nga prodhues të ndryshëm (nëntë kandidatë të vaksinave janë integruar tashmë dhe i njëjti numër janë në fazën e verifikimit). Aleanca bazohet në një mekanizëm solidariteti midis vendeve të pasura dhe të varfra. Ai lejon hyrjen në vaksina, të financuara nga ndihma për zhvillim, në 92 shtete me të ardhura të ulëta. Zvicra po merr pjesë me 20 milion franga. Për më tepër, vendet me të ardhura më të larta mund të investojnë në të për nevojat e tyre. rsi-eb

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Nga 28 shtatori, Kosova do të largohet nga lista e karantinës në Zvicër.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik për koronavirusin. Britania e Madhe, Portugalia dhe Belgjika janë përfshirë në këtë listë ndërsa Kosova është hequr, njofton sda.ch.

Me riaktualizimin e fundit, karantina është e detyrueshme për 59 shtete, regjione dhe bashkësi të shteteve. Më 11 shtator ishin 51 shtete dhe regjione të kësaj kategorie

Lista e re do të hyjë në fuqi të hënën, 28 shtator, siç është njoftuar nga BAG. Kushdo që hyn nga një prej vendeve të rrezikut duhet të jetë në karantinë për dhjetë ditë.

Përveç Portugalisë, Belgjikës dhe Britanisë së Madhe, Zyra Federale tani ka shtuar në listë Danimarkën, Irlandën, Islandën, Slloveninë, Hungarinë dhe Marokun, trasnmeton albinfo.ch. Nga vendet në Lindjen e Mesme, Omani përsëri konsiderohet një vend me rrezik.

Lista e azhurnuar përfshin gjithashtu zonat e Bretanjës në Francë, Ligurisë në Itali dhe shteteve federale të Austrisë së Epërme dhe Austrisë së Poshtme në Austri.

Ndërkaq, BAG ka nxjerrë nga lista dy vende të Evropës: Kosovën dhe San Marinon. Dsiç ështëm shkruar tashmë, Kosova prej më shumë se dy javësh ka një numër të ulët infeksionesh, konkretisht nën 60 në 100 mijë banorë. Ndërsa ditëve të fundit, ky numër ka rënë në 52.

Qeveria federale ka vendosur kriteret për vendet me rrezik në një rregullore: Këto janë vende në të cilat numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit ka kaluar më shumë se 60.

Në Zvicër tri viktima të tjera dhe 391 infeksione


VOAL – Tri vdekje të tjera në lidhje me Covid-19, 391 infeksione të tjera koronavirus (dje ishin 437) dhe 11 shtrime të tjera në spital u regjistruan në Zvicër në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Prandaj, të dhënat e azhurnuara e çojnë numrin e përgjithshëm të infeksioneve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë në 51,492 nga gjithsej mbi 1.3 milion analiza.
Ka më shumë se 20,000 njerëz të detyruar të qëndrojnë në shtëpi në të gjithë vendin: 3’685 sepse janë në izolim pasi ekziston rreziku që ata të jenë ngjitës, 7’630 në karantinë për shkak të kontaktit të ngushtë me pozitivët dhe 13’497 për shkak të kthimit në Zvicër nga një vend në rrezik. rs-eb

U dënuan në Zyrih tre serbët e bandës “Pink Panther”

VOAL – Tre serbë të bandës së quajtur “Pink Panther”, të specializuar në grabitje me armë, u dënuan sot, të enjten, në Zyrih. Ata u arrestuan më 2018 ndërsa po përgatisnin sulme ndaj argjendarëve në Gtaad (BE) dhe Lugano. Ata përfunduan në pranga në Tiçino, pak para se të vepronin.

Këta janë serbë të moshës ndërmjet 39 dhe 44 vjeç, të shpallur fajtorë për veprime përgatitore të dënueshme me grabitje; atyre u dhanë dënime që varionin nga 5 deri në 7 vjet burg, si dhe dëbim nga Zvicra për një periudhë prej 10 deri në 15 vjet. ATS – eb

Në Zvicër, 437 infeksione të tjera dhe 15 shtrime në spital

VOAL – Asnjë vdekje në lidhje me Covid-19, por 437 infeksione të tjera koronavirus dhe 15 shtrime të tjera në spital janë regjistruar në Zvicër në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Prandaj, të dhënat e azhurnuara e çojnë numrin e përgjithshëm të infeksioneve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë në 51,101 nga gjithsej 1.3 milion teste.

Njerëzit e detyruar të qëndrojnë në shtëpi në të gjithë vendin janë kthyer në mbi 20’000: 3’610 sepse në izolim sepse ekziston rreziku që ata të jenë ngjitës, 7’351 në karantinë për të pasur kontakte të ngushta me pozitive dhe 13’115 për shkak të kthimit në Zvicër nga një vend në rrezik. rsi-eb

Zvicër – 286 infeksione të reja, 3 viktima, 12 shtrime të reja

VOAL – 286 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në Zvicër në 24 orët e fundit. Kjo u njoftua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), duke specifikuar se 3 vdekje të tjera që i atribuohen sëmundjes dhe 14 shtrime të tjera në spital u regjistruan midis dje dhe sot. Kështu, numri i përgjithshëm i infeksioneve në Zvicër që nga fillimi i urgjencës shëndetësore rritet në 50,664. Numri i të vdekurve nga sëmundja tani qëndron në 1,773 vdekje. Aktualisht 2,355 njerëz janë në izolim, krahasuar me 6,033 karantinë pas kontakteve të kualifikuara në rrezik.


Berset: “Së shpejti për të vlerësuar kostot e pandemisë”

Me Covid kemi mësuar që sistemi ynë i kujdesit shëndetësor është i shkëlqyeshëm por shumë i shtrenjtë. Tani është shumë herët për të vlerësuar kostot e pandemisë, ne po diskutojmë me aktorë të ndryshëm “. Këshilltari Federal Alain Berset e tha këtë në një konferencë shtypi në Bern. “Deri tani nuk kemi pasur një ulje të kostove të kujdesit shëndetësor në vitin 2020, në disa zona ato janë ulur, në të tjerat janë rritur”, shtoi ai, duke specifikuar se për gjashtë muajt e parë të vitit evolucioni ishte zero.


Easyjet Zvicër: verë e mirë pavarësisht Covid

Dega zvicerane e Easyjet-it kaloi një verë relativisht të mirë, megjithë pandeminë. Në fakt, linja ajrore ishte në gjendje të shërbente më shumë se tre të katërtat e destinacioneve. “Midis korrikut dhe gushtit ne fluturuam me një normë mesatare të shfrytëzimit prej 84%,” tha menaxheri i përgjithshëm Jean-Marc Thévenaz. Deri më tani, shtoi ai, “tregu zviceran ka mbetur më i gjallë se ai i të gjitha vendeve të tjera evropiane”. Kjo mund të shpjegohet me faktin se fuqia blerëse zvicerane u ndikua dukshëm më pak nga kriza sesa pjesa tjetër e kontinentit të vjetër. Për më tepër, në korrik dhe gusht franga u mbiçmua ndjeshëm ndaj euros dhe paundit britanik. rsi-eb

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë tri ditët e fundit

Foto: Në Lozanë në mjetet e transportit publik qytetarët janë me maska

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në tri ditët e fundit, sipas të dhënave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Midis të shtunës dhe sot ka pasur 5 vdekje dhe 27 persona të shtruar në spital.

Shifrat e fundjavës publikohen tani të hënën, tha FOPH. Në tre ditët e fundit, u kryen 27,633 shtupë. Shkalla e pozitivitetit është 3.96%. Infeksionet e reja në shtatë ditët e fundit janë regjistruar 2’764.

Në Tiçino gjatë fundjavës ka pasur dhjetë raste të reja, për një total prej 3’618. Numri i të vdekurve ka mbetur i pandryshuar për më shumë se tre muaj, duke qëndruar në 350.

Në dy javët e fundit, 65.27 infeksione të reja për 100,000 banorë janë regjistruar në Zvicër. Që nga fillimi i pandemisë, 1,770 njerëz kanë vdekur dhe 4,769 njerëz janë shtruar në spital. Totali i infeksioneve Covid-19 të konfirmuara në laborator në fillim të pandemisë është rritur në 50’378, nga gjithsej 1’279’247 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Janë 2,380 persona në izolim dhe 5,102 të tjerë që kanë rënë në kontakt me ta janë në karantinë. Në këtë shifër të fundit ka 7,731 individë që janë kthyer në Zvicër nga një vend i konsideruar në rrezik. rsi-eb

Vota e 27 shtatorit a mund të bëjë që europianët të mos punojnë lirisht në Zvicër ? – Intervistë me politologen Martina Mousson

voal.ch – Shtyrja e votimit federal nga maji në shtator për shkak të pandemisë bëri që fushata në favor të iniciativës  të imigracionit të moderuar të humbasë vrullin, thotë politologia.

Piketat janë të mëdha, por fushata është e shurdhër. Më 27 shtator, votimi zviceran për iniciativën e krahut të djathtë konservator ‘Për imigracionin e moderuar’, që synon të shfuqizojë lëvizjen e lirë me Bashkimin Evropian. Me mendjet e tyre diku tjetër, megjithatë, qytetarët nuk janë më të apasionuar pas temës së preferuar të partisë kryesore të vendit, deklaron politologia Martina Mousson.

Debat të nxehta, shkëmbime të ashpra dhe një fushatë provokuese. Gjashtë vjet më parë, kur zviceranët po përgatiteshin të votonin për nismën ‘Kundër Imigracionit Masiv’, tensioni ishte i dukshëm dhe tema e gjithëpranishme. Teksti i Bashkimit Demokratik të Qendrës (UDC, e djathta konservatore), që bëri thirrje për futjen e kuotave të imigracionit, ishte pranuar nga një shumicë e vogël e votuesve.

Asnjë nga këto dy javë para votimit për inisiativën tjetër të UDC-së, për kufizimin e migracionit. Partia kryesore e vendit përpiqet përsëri të fokusohet tek të huajt, por strategjia nuk funksionon më aq mirë. Shqetësimet kanë ndryshuar, shpjegon politologia Martina Mousson.

swissinfo.ch: Fushata për nismën ‘Për imigrim të moderuar’ duket apatike. Si politologe keni të njëjtën përshtypje?

Martina Mousson: Debatet në të vërtetë janë më pak të vrullëshme se  fushatat e tjera të UDC-së. Vizualisht të ndenjurat e një europiani të ulur në Zvicër, fushata është gjithashtu më pak provokuese se të tjerat, të cilat kishin një karakter racist. Mendoj për posterat e famshëm me dele të zeza që simbolizonin të huajt apo ata me sorra të zeza që vidhnin pasaportat zvicerane. Këtë herë, tema zgjon më pak emocione.

Për më tepër, nuk është hera e parë që ka pasur një votë për marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. Në bazë të sondazheve vërejmë se opinioni i qytetarëve tashmë është formuar. Me këtë në mendje, është më e vështirë të bësh një fushatë efektive.

swissinfo.ch: Në vitin 2014, iniciativa UDC kundër imigracionit masiv shkaktoi debate të nxehta mbi imigracionin. Çfarë ka ndryshuar sot?

Martina Mousson: Konteksti nuk është i njëjtë. Në vitin 2014, Evropa ishte në krizë të plotë migrimi. Në atë kohë, frika për të parë një valë migrantësh mbërrin që Zvicra nuk mund t’i strehonte. Sot, ne e dimë që imigracioni është në rënie. Përveç krizës së koronavirusit, ka edhe çështje të tjera që mbizotërojnë në debatin publik, duke eklipsuar çështjen e vjetër të të huajve.

Reforma e sigurimit të pleqërisë i shqetëson më shumë politikanët, veçanërisht pasi ne ende nuk kemi gjetur një zgjidhje. Ekologjia gjithashtu ka fituar rëndësi, siç demonstrohet nga përparimi i të Gjelbërve në zgjedhjet e fundit federale.

swissinfo.ch: Si ndikoi në fushatën kriza e koronavirusit?

Martina Mousson: Pandemia shkaktoi që votimi të shtyhej nga maji në shtator. Ndërsa fushata kishte filluar tashmë në pranverë, ajo zgjati mbi gjysmë viti. Një kohëzgjatje e pazakontë që ndoshta e bëri atë të humbasë vrullin e saj. Për palët, kjo do të thotë kosto shtesë. Për shkak të masave të distancimit shoqëror, është bërë gjithashtu më e vështirë për të dalë në rrugë, për të biseduar me njerëzit dhe për të shpërndarë fletushka. Kjo situatë e jashtëzakonshme sigurisht që luan një rol.

swissinfo.ch: Sondazhi i parë nga gfs.Bern Institute parashikoi që nisma do të refuzohej nga 61% e elektoratit. A do ta kishte pranuar UDC tashmë një humbje në qendrat e votimit?

Martina Mousson: Në çdo rast, nuk është kjo që ajo që komunikon. Shumë anëtarë të partisë u mobilizuan për të bërë fushatë, veçanërisht në rrjetet sociale. UDC po bën çmos për të nxitur fushatën, por kjo nuk funksionon.


swissinfo.ch:  A është çështja e imigracionit, aq e dashur për UDC, më midis temave të të ndjeshme për publikun?
Martina Mousson: Ne vërtet mund ta pohojmë atë. Ne tashmë e kemi parë këtë gjatë zgjedhjeve federale të vitit 2019, që treguan partinë të humbte votat. Sidoqoftë, çështja e imigracionit mund të riaktivizohet në çdo kohë nëse ardhjet e migrantëve rriten përsëri.swissinfo.ch:  A ka partia mjetet për të ripozicionuar veten në çështje të tjera?

Martina Mousson: Gjithmonë ka pasur çështje të tjera, por asnjëra nuk ka funksionuar si emigracioni dhe marrëdhëniet me BE-në. UDC është përpjekur të bëjë lidhjen midis iniciativës së kufizimit dhe ekologjisë, duke argumentuar se një ardhje tepër e rëndësishme e qytetarëve të huaj do të dëmtonte gjithashtu mjedisin. Por partia nuk është e besueshme.

Tani për tani, UDC është duke u përqëndruar në bazën e saj elektorale. Është një strategji efektive pasi ka mobilizim më të mirë të brendshëm sesa në partitë e tjera. Për të tërhequr votues të rinj, megjithatë, duhen figura të reja, tema të reja dhe mënyra të reja për t’u marrë me gjërat.

swissinfo.ch: Në 2014, nisma e imigracionit masiv dukej sikur do të dilte humbës disa javë para votimit. Në fakt, fitoi. A mund të presim akoma një kthesë?

Martina Mousson: Të gjithë treguesit po bëjnë të qartë se UDC është vetëm kundër të gjithëve. Sidoqoftë, një ngjarje e paparashikuar ende mund të ndryshojë kartat dhe të krijojë një klimë mobilizimi në favor të iniciativës.

swissinfo.ch:  Pas viteve të sukseseve elektorale, UDC ka grumbulluar disfata në qendrat e votimit në vitet e fundit. A është partia më e madhe e Zvicrës në rrugën e rënies?

Martina Mousson: Nuk e besoj. Megjithëse nuk e ka arritur qëllimin e saj për të fituar mbi 30% të elektoratit, nuk duhet harruar që UDC mbetet partia kryesore e vendit.swissinfo.ch//EB

Tiçino: Afron stina e mbledhjes së gështenjave, edhe sivjet perspektivat duken të mira

VOAL – Le të flasim për gështenjat, për disa javësh mbledhja e tyre do të fillojë në Tiçino: vitin e kaluar ato arritën 58 tonë dhe edhe këtë vit perspektivat duken të mira.

Të shkosh për gështenja do të thotë gjithashtu të mbash pyjet e gështenjës të shëndetshme dhe të rritësh një traditë që ka humbur gjatë shekujve. Kultivimi i gështenjave është i lashtë, shpjegon Bernardino Croci Maspoli, partneri themelues i muzeut etnografik Malcantone. “Dëshmitë arkeologjike tregojnë se gështenja ishte e përhapur në epokën para-kristiane në luginat e Alpeve të Jugut; kultivimi dhe shfrytëzimi i saj janë me të vërtetë të lashta”.

Pemë par ekselencë. E çmuar për drurin e saj dhe me një frut të shijshëm që mund të përdoret në pjata të ndryshme. Edhe lëkurat dhe gjethja përdoren, për shembull, si shtrojë për bagëtinë ose si një ngjyrë mbrojtëse për rrjetat e peshkimit.


“Ekzistonte edhe një ekonomi e vogël e lidhur me gështenjën, gjëra që nuk mbahen mend sot, mendojmë për jus plantandi, për faktin se pema e gështenjës ishte në pronësi të një familje të vetme. Sot nuk ka më kuptim të zotërosh një gështenjë, megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që në disa pyje të gështenjës është një ide e mirë të mos shkosh të mbledhësh gështenja, sepse ato janë pyje ose pemë individuale private “, nënvizon Bernardino Croci Maspoli.

Sot nuk flasim më për shkëmbim ose treg të gështenjave, por më tepër për rivlerësim të produkteve dhe ruajtjen e pyjeve. Po flasim për një sipërfaqe prej rreth 17 000 hektarë, gjithashtu falë shtytjes së shoqatës së prodhuesve të gështenjave të Zvicrës italishtfolëse, e themeluar në vitin 1999.

“Nëse për një pyll gëshenjash kujdesemi mirë, atëherë ka kuptim të shkosh dhe të mbledhësh gështenja. Mijëra tonë gështenja kalben çdo vit në pyjet tona. Gështenja është një gjë e bukur, gjithashtu nga pikëpamja turistike, që njerëzit i marrin për t’i shijuar”, thotë Croce Maspoli.

Sot rinovohet ftesa pë atë që nuk konsumohet privatisht ta grumbullojmë në qendrat e mbledhjes kantonale në Cadenazzo, Biasca, Vezia dhe Stabio në mënyrë që të dërgohen përsëri në tregun kombëtar produkte të shijshëm natyralë të bazuar në këtë frut të çmuar. rsi-eb

530 infeksione të reja sot në Zvicër, 7 viktima të tjera

VOAL – Infeksionet e reja ditore në Zvicër kanë tejkaluar përsëri shifrën 500: pikërisht plot 530 infeksione të reja të regjistruara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) midis të mërkurës dhe të enjtes, krahasuar me testet 15763 rezultati i të cilave është janë regjistruar nga FOPH. Ka edhe 7 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 18 të tjera shtrime në spital në të gjithë vendin.

Në Ticino, 8 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit; në kanton, një person aktualisht është i shtruar në spital për shkak të Covid-19, por jo në kujdesin intensiv. Në Graubynden ka dy infeksione të reja të dukshme. Në të dy kantonet, nuk u raportua për asnjë vdekje shtesë.

Në mëngjes u mësua gjithashtu për një student të SPAI të Trevano i cili doli pozitiv për testin Covid-19. Zbatimi i karantinës u bë i nevojshëm për disa nga shokët e tij.

Dhe ai korrespondon me një student tjetër, por nga Mesolcina e sipërme, një nga dy infeksionet e reja të gjetura në territorin Rhaetian. Çështja është ende për shkak të shpërthimit të koronavirusit që u ngrit në shkollën me konvikt të Shkollës Kantonal të Kurit. rsi-eb

Zvicra ka 514 raste të reja me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

voal.ch – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 514 raste të reja të infektuara me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

Këto të dhëna janë dhënë nga Zyra federale e Shëndetit Publik.

Për këtë arsye masat e ndërmarrë për të ndaluar përhapjen do të vijojnë deri më 5 tetor./EB

 

Hetimi i fondeve për para të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t në Zvicër

voal.ch – Hetimet mbi fondet e parave të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t gjithashtu çojnë në Zvicër. Të premten, tre tregëtarë pranë partisë së Salvini u arrestuan, të akuzuar, ndër të tjera, për pastrim parash. Të dyshuarit janë Alberto Di Rubba, Andrea Manzoni dhe Michele Scillieri.

Tani sytë janë drejt një llogarie zvicerane të një kompanie panamaneze, ku shuma të mëdha parash janë tranzituar në mënyrë të paligjshme. Një hetim ndërkombëtar është akoma aktiv nga Italia, dërguar në Zvicër në korrik, ku kërkohen më shumë informacion nga Berna. Hetimi synon të sqarojë destinacionin përfundimtar të rreth 300,000 eurove që shkojnë në total deri 800,000 – të cilat kishin kaluar nga Italia në llogarinë zvicerane, pikërisht në hipotezën e fondeve të zeza të mbledhura nga tregëtarët e dyshuar.

Hetuesit italianë besojnë se një pjesë e flukseve financiare u kaluan përmes llogarisë bankare zvicerane për të fshehur fondet e destinuara për Lega-n e Matteo Salvini. Kjo thuhet në mbi 60 faqet e hetimit nga prokuroria e Milanos.

Historia sillet rreth blerjes dhe shitjes të një depoje pranë Milanos, e përdorur më vonë si selia e komisionit të filmit në Lombardi. Çmimi do të ishte fryrë, më shumë se dyfish. Prandaj akuza është për pastrim parash, përvetësim dhe zhvatje.

Hetimi i Milanos është paralel me atë të zyrës së prokurorit të Gjenova-s, e cila heton riciklimin e 49 milion eurove famëkeqe, të mbledhura nga Lega pa raportuar dhe më pas të zhdukura, një episod që diskreditoi partinë e Salvinit.

Gjykatësit, të cilët në atë kohë e kishin mbërthyer tashmë Lega Nord të Umberto Bossi për ryshfetet e Republikës së Parë, sot për hetimet ata përdorin, ndër të tjera, softuerin e FBI në rastin e Panama Papers, ku shoshiten të dhëna të ndërlidhura nga telefonat mobil, kartat e kreditit dhe llogaritë bankare.

Nga ana e tij, Matteo Salvini, përsërit se është i qetë.

Për momentin, nuk dihet nëse Zvicra i ka dhënë tashmë Italisë detaje mbi flukset e parave të Lega-s. Zyra Federale e Drejtësisë ende nuk është përgjigjur, kur është pyetur nga RSI por nuk përjashtohet që zhvillimet mund të mbërrijnë në javët e ardhëshme.

Ndërkohë, hetimet vazhdojnë në Lombardi për një anëtar të shquar të Lega-s, presidentin e rajonit të Lombardisë Attilio Fontana, ish-kryetari i Bashkisë të Varese-s. Prokuroria e Milanos ka filluar kontrollet në llogaritë zvicerane të Fontana, si pjesë e hetimit që sheh guvernatorin të akuzuar për mashtrim për 75,000 veshjet sanitare të prodhuara nga kompania Dama Spa e Andrea Dini, kunati i Fontana-s, ku gruaja e guvernatorit të Lombard-isë zotëron 10% të aksioneve në kompani. 75000 kompletet e veshjeve sanitare, duhet të mos harrojmë, më pas u shndërrua në një donacion, por kjo ndodhi vetëm pasi një transmetimi të RAI-t, që nxori në dritë konfliktin e interesit./RSI.ch/EB


Send this to a friend