VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

MASHTRIMI I “KONFLIKTI TË NGRIRË” ME SERBINË – Nga JUSUF BUXHOVI

By | September 21, 2018

Komentet

Dita e 12 e protestës studentore vazhdon sot para Kryeministrisë

Studentët janë të vendosur që ta çojnë kauzën e tyre deri në fund, ndërsa sot do të mblidhen në orën 11:00 para Kryeministrisë. Pavarësisht motit të keq dhe reshjeve të shiut, një gjë e tillë nuk i ndal ata për të vijuar me protestën, që ka hyrë në ditën e 12-të.

Studentët janë të bindur se protesta e tyre do të vijojë deri në plotësimin e tetë kërkesave pa dialog. Nga ana tjetër, Rama disa herë u ka “shtrirë dorën” për të dialoguar, gjë që nuk është pranuar nga ata.

Ndërkohë që të hënën kanë paralajmëruar protestë masive me pjesëmarrjen edhe të qytetarëve. Ndërkaq, një ditë më parë studentët e fakultetit Ekonomik kërkuan dorëheqjen e dekanit Dhori Kule me pretendimin se nuk i ka pritur në takim për të diskutuar problematikat.

Dita 11 – Studentët paralajmërojnë protestë masive të hënën, thirrje qytetarëve: Bashkohuni me ne

Studentët janë sot në ditën e 11-të të protestës para Kryeministrisë, duke theksuar se nuk tërhiqen nga kërkesat e bëra tashme publike, për të cilat kërkojnë vetëm plotësim nga ana e Kryeministrit dhe jo dialog mes palëve. 

 

Ora 18:40/ Këshillat Studentorë kanë dalë me një deklaratë dhe kërkojnë që të hënën studentët të kenë mbështetje nga të gjithë për të pasur sa më shumë masivitet. Në deklaratën e tyre shkruhet se  protesta si zakonisht do të nis në orën 10:00.

Ora 17:40/ Studentët e fakultetit të Ekonomisë janë bashkuar masivisht në protestën para Kryeministrisë. Ata kanë kërkuar një mbledhje me dekanin Dhori Kule, por kjo mbledhje nuk është zhvilluar pasi sipas tyre asnjë prej drejtuesve të Fakultetit nuk ka qenë i pranishëm. Më pas ata kanë braktisur fakultetin dhe janë bashkuar me studentët e tjerë në Kryeministri.

Pasi janë bashkuar në protestë ata kanë bërë thirrje kundër dekanit të tyre thuke u shprehur njëzëri: Dhori ik, Dhori ik!

Ora 11:00/ Rreth orës 11:00 një grup qytetaresh i eshte bashkuar protestes se studenteve. Ne kete tumbim kane marre pjese edhe familjaret e studenteve, te cilet jane solidarizuar me kauzen e te rinjve.

“Qytetarë, te rinjë cohuni nga kafja, ejani në shesh te protestoni bashke me ne. Te tregojme qe jemi te bashkuar. Kjo kauze eshte per te gjithe”, beri thirrje njeri prej te rinjve ne proteste.

Gjatë ditës së sotme është theksuar se protesta e studentëve do të jetë mbarëkombëtare dhe ata kane bere thirrje qe mbreme per pjesemarrje masive.

Zhvillimet e djeshme 

Ora 21:20/ Grupi i studenteve që vijojnë qëndresën para kryeministrisë, ka bërë thirrje për pjesëmarrje masive “nga çdo grup interesi” në protestën e nesërme. Protestuesit u shprehën se ata studentë që nesër shkojnë në parlament, janë të shitur.

“Nesër janë bërë disa paralajmërime, por ata që do jenë në parlament nuk janë përfaqësuesit tanë. Janë njerëz që janë tunduar nga oferta. Janë bërë disa individë, u janë bërë oferta të ndryshme. Kemi një shofer diku te 200, diçka më pak apo diçka më shume. Këta njerëz nuk janë përfaqësuesit tanë”, tha një prej studenteve.

“Nesër kemi thirrje për çdo grup interesi, që të dali ose të heshtë përgjithmonë. O të pranojmë nënshtrimin, o lirinë, ky është vendimi ynë”, shtoi.

Ora 21:00/ Studentët që po qëndrojnë tek Kryeministria janë përplasur me forcat e Policisë, pasi këta të fundit nuk i kanë lejuar që të marrin dru për t’u ngrohur.

Ora 18:00/ Senati Akademik  në “Universitetin Bujqësor të Tiranës”  ka marrë sot një vendim në lidhje me kërkesat e studenteve. Në vendimin e tyre  ata shprehin mbështetjen për kërkesat e studentëve.

 

Ora 16:35/ Këshillat Studentorë kanë reaguar me anë të një deklarate në lidhje me lajmin se studentët kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme në Kuvend. Në deklaratën e tyre ata hedhin poshtë këtë gjë dhe thonë se kërkesat e tyre janë të panegociueshme.

DEKLARATA E PLOTË

Sot nga media jemi njohur me një fake neës, sikur studentet kerkojne qe Kryeministri te mbledhe Parlamentin ne seance te jashtezakonshme per te shqyrtuar kerkesat tona.

Bejme me dije cdo student se keto jane tentativa per te na percare dhe se dialog me Kryeministrin ne nuk pranojme. 8 kerkesat tona jane mese te qarta, te zeza mbi te bardhe dhe sqarojme kedo se nuk do te kete asnje dialog pa u plotesuar keto 8 pika.

Ne rast refuzimi nga Kryeministri, sqarojme se protesta jone do te pershkallezohet ne rang kombetar. Kushdo qe kerkon dialog me Edi Ramen nuk perfaqeson interesin e studenteve.

Faleminderit.

Ora 16:20/ Studentët i janë përgjigjur me karikatura deklaratat e djeshme të Edi Ramës, i cili tha se  studentët i dhanë një shuplakë. Ata sot kanë bërë disa karikatura dhe pankarta me shkrime të ndryshme, ku bie në sy se ata kanë vizatuar Ramën dhe shuplakën e studentëve.

7952d2aa-0c6c-47eb-9aca-64bd9d10fcb4

Po ashtu nuk ka munguar dhe ironia me Ministren e Arsimit Lindita Nikolla.

Ora 16:00/ Senati Akademik i Universitetit Politeknik të Tiranës reagon në mbështjetje të studentëve.

Deklarata e plotë e Senatit Akademik të UPT:

Senati Akademik i Universitetit Politeknik të Tiranës, i mbledhur sot në datë 14.12.2018, në mbështetje të studentëve dhe të protestës së tyre civile, krenarë për studentët tanë, për forcën dhe ndërgjegjen e tyre, mirënjohës për kontributin, vlerat dhe sakrificat e brezave të pedagogëve, të ndërgjegjshëm për vështirësitë që ka sistemi shoqëror, ai politik dhe vetë universiteti, larg politikës dhe qëndrimeve emocionale dhe individuale, me vullnetin e plotë për të nisur një ndryshim të madh që bazohet te cilësia e sistemit universitar, vendosi unanimisht të shprehet me këtë deklaratë:
1. Universiteti Politeknik i Tiranës mbështet kërkesat e protestës së studentëve që po zhvillohet në Tiranë dhe në qytete të tjera të vendit.

2. Universiteti Politeknik i Tiranës mbështet kërkesën për rritjen e financimit nga buxheti i shtetit me qëllim përmirësimin e mësimdhënies, infrastrukturës dhe mundësinë e rishikimit të tarifave të studimit.
3. Universiteti Politeknik i Tiranës merr përsipër përgjegjësitë e tij dhe shpreh angazhimin gjithëpërfshirës të stafit akademik dhe studentëve për evidentimin dhe zgjidhjen e të gjitha problematikave që i takojnë Universitetit Politeknik të Tiranës.
4. Universiteti Politeknik i Tiranës merr përsipër që nëpërmjet akteve të brendshme të mundësojë institucionalizimin e dialogut pedagogstudent si mekanizmin real dhe transparent për zgjidhjen e problemeve në Universitetin Politeknik të Tiranës.
5. Universiteti Politeknik i Tiranës distancohet nga të gjitha qëndrimet dhe aktet, të çfarëdolloj natyre, që cënojnë figurën e pedagogut, studentit apo Institucionit dhe shpreh vullnetin e plotë për të vënë në funksion të gjithë mekanizmat e vet për të nxjerrë jashtë mjediseve universitare pjesëtarët e stafit të vet që thyejnë etikën akademike.
6. Universiteti Politeknik i Tiranës angazhohet të vijojë të bëjë transparencën e buxhetit dhe shpenzimeve të kryera për çdo vit kalendarik.
Universiteti Politeknik i Tiranës propozon: 1. Krijimin e një axhende politike dhe akademike për reformimin e sistemit të arsimit të lartë, ku: – Parimet kryesore të jenë transparenca dhe gjithëpërfshirja; – Cilësia akademike të jetë kryefjala e reformës dhe finaliteti i kësaj axhende; – Arsimi i lartë të shpallet prioritet kombëtar me buxhet solid dhe një plan investimesh madhore në 5 vitet e ardhshme; – Studentët, pedagogët dhe politika të ngrenë një komitet shtetëror me status të veçantë deri në realizimin e plotë të axhendës; – Në qendër të axhendës të jetë studenti dhe pedagogu, hallkat më të rëndësishme të sistemit. Me besim tek e ardhmja dhe të vendosur për cilësinë e universiteteve.

Ora 13:20/ Studentet kane bere apel per thirrjen e nje seance te jashtezakonshme te Kuvendit te Shqiperise.

Pasi e kane diskutuar mes tyre, ata i jane drejtuar me thirrje kreut te Kuvendit dhe kryeministrit te mbledhin Kuvendin ne seance te jashtezakonshme. “Te mblidhet kuvendi, te flitet per kerkesat tona xhe te miratohen ashtu si tha kyeministri Rama”- thane protestuesit.

Pasi kaluan naten para Kryeministrisë, pavaresisht motit te ftohte dhe me shume reshje shiu, nis grumbullimi i studenteve nga fakultete te ndryshme para zyres se Rames.

Ata jane mbrojtur me mushama dhe kane perseritur per mediat se nuk levizin nga kerkesat e tyre te bera tashme publike e per te cilat presin zgjidhje nga Kryeministri dhe jo negociata.

Ashtu si edhe ditet e tjera, ne kete dite te dhjetë te protestes, studentet u grumbulluan prej orës 08:30 pranë fakulteteve te tyre dhe ne 10:00 ishi te Kryeministria, per te protestuar.

Ata kane vijuar me apelin per plotesimin e 8 pikave, duke theksuar se per plotesimin e tyre nuk ka asnje nevoje per dialog. “Nuk ka nevoje per dialog, na plotesoni 8 pikat e kerkeses”, thone protestuesit.

Krijimi i ushtrisë, Jashari: Ishalla e gëzojmë, merita të rënëve

Vëllai i komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, Rifat Jashari, është shprehur se krijimin e Ushtrisë së Kosovës e kanë pritur prej vitesh.

Në fjalën e tij për mediat kosovare, ai u shpreh se të rënët për lirinë e Kosovës janë ata që e meritojnë të gjithë respektin.

“Kjo është një kënaqësi jo vetëm për mua si familje Jashari, por për tërë kombin shqiptar. Këtë ditë e kemi pritur me vite të tëra, duke iu falënderuar bijve e bijave të Kosovës që e morën guximin, ia kthyen pushkën ushtrisë dhe policisë serbo-sllave. Fal gjakut të tyre, luftës së tyre sot jemi këtu ku jemi, ishalla e gëzojmë, ishalla gjë të keqe më nuk i ndodh popullit tonë, vendit tonë”, tha ai.

Kryetari i Studentëve në Senatin Akademik të UT: Minstrja dhe Rektori të japin dorëheqjen

Kryetari i Studentëve në Senatin Akademik të Universitetit të Tiranës, Kristian Kina, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit, Lindita Nikollës dhe të rektorit Mynyr Koni.

Kina denoncon mungesën e funksionimit të sistemit informatik prej dy vitesh në Universitetin e Tiranës. Sipas tij, ministrja e Arsimit së bashku me rektorin Mynyr Koni duhet të marrin përgjegjësitë e tyre për situatën e Universitetit sot.

Më poshtë kërkesa e Kristian Kinës për ministren dhe rektorin:

Situate qe mund te evitohej!

Bashkefajtoret e kesaj situate, Ministria dhe Rektori i UT, duhet te dorehiqen menjehere !!!

Me studentet e Universitetit te Tiranes, universitetit me te madh ne Shqiperi, nuk mund te tallet njeri! Si perfaqesues i studenteve ne Senatin Akademik te UT, e kam per detyre morale, qe te shpaguaj besimin e studenteve tek une, te mbroj interesat e tyre dhe te denoncoj cdo rast abuzimi me studentet e UT!

Me poshte, ju ftoj te shihni nje pjese te raportit qe Ministria e Arsimit ka hartuar ne lidhje me konstatimet e shkeljeve ne UT!

Pra, situata eshte e tille: Znj.Ministre i sheh shkeljet, e di qe studentet ne Universitetin e Tiranes po vuajne nga keto paligjshmeri, e di qe sistemi informatik ka 2 vjet qe nuk funksionon ne fakultetet e UT( e dhjetera probleme te tjera) dhe ç’ben ajo qe ta sjelle UT ne normalitet?…

Asgje!

Madje, me ane te veprimeve dhe mosveprimeve te saj, u be pale me ata qe i kryene keto paligjshmeri!
Absurde!

Pikerisht per kete arsye, gjate nje ballafaqimi timin me znj.Ministre, dt 7 .12.2018, ne Forumin Kombetar te Rinise, e bera pergjegjese publikisht per kete situate dhe i kerkova doreheqjen!

Po ashtu, pardje, ne mbledhjen e Senatit Akademik, dt 12.12.2018, e bera gjithashtu pergjegjes Rektorin e UT, Z.Mynyr Koni per kete situate. I kerkova qe te mos heshte, te merrte pergjegjesite e tij publikisht dhe te jepte doreheqjen!

Sot me shume se kurre, studentet jane te bashkuar per te drejtat e tyre dhe te vendosur t’i shkojne deri ne fund ketij misioni!

Per arsimin cilesor !

Thirrja e studentëve: Nesër të gjithë qytetarët në protestë mbarëkombëtare

Tashmë kanë kaluar dhejtë ditë protestë nga studentët të cilët i kanë kërkojnë nga qeveria Rama plotësimin e tetë pikave të paraqitura prej tyre.

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përballë godinës së Kryeministrisë, ku i kanë bërë thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë që t’i bashkohen nesër, në një protestë mbarëkombëtare.

Ndërkohë, bëhet me dije se tubimit të sotëm pritet t’i bashkohen edhe një grup të rinjsh nga Miloti që janë nisur në këmbë dhe kanë arritur në Kamëz.

Nga ana tjetër kryeministri Edi Rama nëpërmjet deklaratave për mediat apo dhe postimeve në rrjetet sociale u ka bërë thirrje studentëve se për të plotësuar pikat e tyre duhet të zhvillojnë një dialog paraprakisht.

Gjithashtu dhe Presidenti Ilir Meta riktheu serish në Kuvend ligjin për buxhetin 2019, me qëllim që t’u jepet mundësi plotësimit të kërkesave të studentëve.

Protestuesit para Kryeministrisë: Rama po ‘josh’ mbi 200 studentë

TIRANË

Studentët vijojnë të sfidojnë kushtet e vështira të motit, ku për post temperaturave të ulëta, problematikë tjetër e shtuar janë edhe reshjet e shiut të cilat kanë qenë prezente gjatë ditës së sotme, por edhe gjatë mbrëmjes.

Nga bulevardi përballë kryeministrisë, studentë kanë deklaruar se shefi i qeverisë po tenton  të blejë rreth 200 studentë, me synim që të takohet me ta nesër në Kuvend.

Studentët shtuan mes tjerash se do të demaskohen të gjithë ata që bien pre e kësaj duke shtuar se studentët të tillë që blihen dhe mashtrohen për një dialog, nuk do të jenën më pjesë e tyre.

“Edi Rama po blen studente, rreth 200  studentë. U ka dhënë lekë për të realizuar gjoja një takim për dialog. Ata nuk janë pjesë e jona dhe ne do i demaskojmë. Nesër i ftojmë të gjithë të protestojnë”, thanë studentët.

Kush është James Mattis, figura që dha bekimin në formimin e Ushtrisë së Kosovës?

I pari natyrisht është Presidenti i SHBA Donald Trump.

James Mattis njihet në opinionin e Kosovës si figura që tha fjalën e fundit sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri. Kosova do t’i jetë mirënjohëse për mbështetjen e tij, që forcon një ndër elementet kyqe të shtetësisë.

Por, të njihemi pak më mirë me Mattisin.

Presidenti i zgjedhur Donald Trump emëroi Gjeneralin James Mattis për postin e Sekretarit të Mbrojtjes. Gjenerali në pension ka një karrierë të gjatë në ushtri dhe njihet edhe si studiues.

Njeriu i zgjedhur nga zoti Trump për Sekretar të Mbrojtjes është gjenerali në pension James Mattis. Ai ka shërbyer si Komandant i Komandës Qendrore Amerikane, e cila drejton operacionet në Lindjen e Mesme, si dhe si Komandant i Forcave Supreme të NATO-s.

Përkushtimi ndaj misionit që ka treguar përballë forcave armike në Afganistan dhe Irak u bë shkaku që mori nofkën “qen i zemëruar” – një epitet që në gjuhën angleze reflekton reputacionin dhe respektin që ai gëzonte si një komandant që nuk njihte sprapsje, që nuk epej kollaj.

“Si ushtarak, si marins, ai ka vepruar gjithnjë me besnikëri ndaj kontigjentit të tij; ndaj ushtarëve që shërbenin me të. Kur e takova për herë të parë në Nangahar të Afganistanit, në një kohë që kishte plasur një betejë e ashpër në 2006, pashë që ishte një komandant me një fuqi të madhe frymëzuese. E di që unë gjeja frymëzim prej tij,” thotë Gjenerali John Nicholson.

Ekspertët vënë në dukje që ai është edhe ushtarak, edhe studiues.

“Ai konsiderohet si një ndër njerëzit me bagazhin më të madh të njohurive nga librat si dhe nga eksperienca në terren në këtë brez gjeneralësh,” thotë Michael O’Hanlon i Institutit Brookings.

Analisti Michael O’Hanlon beson se eksperienca dhe përgatitja e tij e kanë bërë Gjeneralin Mattis më praktik se shumë komandantë të tjerë lidhur me vlerën dhe të metat e fuqisë ushtarake.

“Është gjë e mirë që një ushtarak me përvojën dhe kredibilitetin e Gjeneralit Mattis po këshillon Donald Trumpin, pasi zoti Trump do t’ia dëgjojë fjalën një njeriu të tillë dhe mendoj se do të jetë më i prirur të bindet nga argumentet për të mos përdorur forcën, nëse ia sugjeron dikush si Gjenerali Mattis”.

Para se të konfirmohet kandidatura e tij, Kongresi duhet të miratojë një përjashtim nga ligji që ndalon emërimin e gjeneralëve në postin e shefit të Pentagonit, pa mbushur shtatë vjet në pension nga karriera ushtarake. Mattis ka qenë në pension prej tre vjetësh.

Ligji synon të krijojë një shkëputje kohore mes shërbimit ushtarak dhe udhëheqjes civile të departamentit.

Kongresi e ka bërë më parë një përjashtim të tillë kur lejoi Gjeneralin e Luftës II Botërore, George Marshall të shërbente si sekretar i mbrojtjes në 1950/ZA

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe Dhori Kule marrin 11 rroga në muaj!

Pedagogët në shumicë janë jo vetëm të korruptuar, por shumë prej tyre marrin edhe rroga të shumëfishta.

Rasti më flagrant është ai i rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Ai merr plot 11 rroga në muaj, duke qenë se bën pjesë në borde dhe këshilla të ndryshme.

Njësoj si ai, është edhe Dhori Kule.

Mynyr Koni është:

Rektor i Universitetit të Tiranës.

Pedagog pranë Fakultetit të Ekonomisë.

Nënkryetar i Këshillit Drejtues të Autoritetit Portual Durrës.

Kryetar i Këshillit të Statistikave.

Anëtar i Këshillit Bashkiak Tiranë

Anëtar i Këshillit të Qarkut dhe KRRT Qarkut Tiranë.

Këshilltar i Dhomës së Tregtisë.

Anëtar i Këshilli i Arsimit të Lartë dhe Shkencës dhe Komisioni i Vlerësimit të Titujve Akademikë.

Anëtar i Bordit në Agjencia e Kërkimit Teknologjisë dhe Inovacionit.

Anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Anëtar i Këshillit të Profesorëve të Universitetit të Vlorës

Ceremoni festive në FSK

Pas vendimit të Kuvendit, një ceremoni ku është prezantuar Forca e Sigurisë së Kosovës, është mbajtur në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë. Aty, kanë marrë pjesë krerët më të lartë të shtetit të Kosovës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se “Forca e Sigurisë së Kosovës është kthyer në institucionin më të besueshëm dhe më të respektuar në Republikën e Kosovës”. Siç ka thënë ai, bashkëjetesa, solidariteti, përkushtimi dhe profesionalizimi, janë vlera të FSK-së dhe tërë shoqërisë në Kosovë.

Presidenti Thaçi i ka falënderuar partnerët ndërkombëtarë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të gjitha vendet e NATO-s.

“Ata i sigurojmë që Forca e Sigurisë së Kosovës do të mbetet forcë shumetnike që do t’i shërbejë çdo qytetari të Kosovës, pa dallim feje dhe etnike. Do të bëhet faktor i sigurisë dhe stabilitetit në rajon”, ka theksuar Thaçi.

Presidenti Hashim Thaçi, gjatë fjalës së tij.

Ai ka porositur partnerët ndërkombëtarë se mënyra më e mirë për të shprehur mirënjohjen e Kosovës ndaj tyre, është duke e kthyer vendin në një eksportues të paqes dhe sigurisë.

“Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës do të bëhet në bashkëpunim dhe në koordinim me NATO-n dhe partnerët tanë në botë, të cilët dëshirojnë që të ketë paqe të qëndrueshme në Kosovë dhe rajon, për çka edhe po investojmë”, ka thënë Thaçi.

Ndërkaq, kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova po hyn e fundit në rreshtin e ushtrive të paqes në botë.

“Porosia që e çon Kosova sot, është se paqen e kemi fituar me shumë dhimbje, për paqe na kanë ndihmuar aleatët tanë. Jemi të fundit që kemi mbërritur në paqe dhe të fundit do ta lëmë paqen. Nuk mund të na largojë askush nga rreshti i paqes”, është shprehur Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj ka thënë se ushtrive të paqes u prinë Amerika, duke nënvizuar se Kosova, edhe si popull, edhe si ushtri, e ka nder të rreshtohet pas Amerikës.

Ai ka theksuar se me miratimin e ligjeve që i japin kompetenca shtesë FSK-së, janë gëzuar të gjithë.

Kryeministri Ramush Haradinaj gjatë ceremonisë zyrtare

“Nuk do të zhvillojmë doktrinë mbrojtëse dhe nuk do të veprojmë që ushtria asnjëherë të kthehet kundër popullit të vet. Këtë e dinë ata që jetojnë rreth nesh se sa të respektuar janë komunitetet nga shqiptarët”.

“Kurrë Ushtria e Kosovës nuk do të kthehet kundër askujt, pra jo kundër popullit të vet. Serbët, si në jug, si në veri, janë njerëz të këtij vendi, ushtria është e tyre, ata nesër kanë për të shërbyer në këtë ushtri dhe jo vetëm ata, por të gjithë që jetojnë në Kosovë”, ka deklaruar kryeministri i Kosovës.

Ndërkaq, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se kjo është një ditë të cilën, sipas tij, “brezat që do të vijnë, do ta kujtojnë me respekt e krenari”.

“Historia është kronikë e ndryshimeve njerëzore në kohë, kjo e vërtetë, natyrshëm vlen edhe për historinë tonë të dhimbshme. Por, në rrjedhën e ndryshimeve tona historike, një gjë gjithmonë ka qenë konstante”.

“Ne jemi pjesëtarë të një kombi, i cili gjatë tërë ekzistencës së tij, asnjëherë nuk e sulmoi askënd, asnjëherë nuk ushqyem ambicie në dëm të të tjerëve, në zemrat tona kurrë nuk zuri vend urrejtja ndaj të tjerëve, në vendimin tonë politik kurrë nuk gjetën vend ideologjitë kundër të tjerëve, edhe pse në shumë raste ishim vetë viktimë e këtyre ideologjive – krejt çka deshëm ishte të mbrojmë veten tonë, atdheun tonë, dinjitetin tonë dhe lirinë tonë”, është shprehur Veseli.

Shqetësime në Beograd

Përderisa në Prishtinë, 14 dhjetori cilësohej si ditë historike, në Beograd kishte shqetësime.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka deklaruar të premten që për të është “një ditë e rëndë”, porse Serbia do ta vazhdojë rrugën e paqes. Deklaratën e tillë Brnabiq e ka bërë duke e komentuar vendimin e autoriteteve të Prishtinës për transformimin në Ushtri të Forcës së Sigurisë së Kosovës, vendim ky i cili u miratua nga Kuvendi i Kosovës.

“Për mua kjo është ditë e rëndë. Nuk është ditë që i kontribuon bashkëpunimit në rajon”, ka thënë Brnabiq për mediat serbe.

Një atmosferë ndryshe me Prishtinën dhe qytetet tjera të banuara nga popullata shumicë shqiptare, mbizotëronte në pjesën veriore të Kosovës, të banuar me popullatë serbe, ku sheshet e Mitrovicës Veriore janë mbushur me flamuj të Serbisë. Deputetët e Listës Serbe kanë bojkotuar seancën, duke kundërshtuar kështu vendimin për Ushtrinë.

Nga veriu i Kosovës, ku jetojnë popullata shumicë serbe, janë dërguar porosi se Forca e Sigurisë së Kosovës nuk ka të drejtë të shkojnë në veri.

Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe, në një konferencë për media ka thënë që vendimi i autoritete të Prishtinës është i papranueshëm për serbët dhe se nuk ka asnjë fuqi. Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos bien pre e provokimeve, por edhe të jenë syçelur.

Hezitime në NATO dhe përkrahje nga SHBA-ja

Transformimi i kësaj Force nuk arriti të sigurojë mbështetjen e plotë të NATO-s.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ky transformim po ndodh në një “kohë të papërshtatshme” dhe i tërhoqi vërejtjen Prishtinës se nëse do të ndërmarrë hapin e transformimit “do të përballet me pasoja”.

Por, në Prishtinë deklarata të tilla u panë si reflektim i qëndrimeve të disa vendeve anëtare të NATO-s, të cilat nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Autoritetet e Kosovës besojnë se e kanë mbështetjen e nevojshme të NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake.

#Hashtag: Qytetarët “duartrokasin” qëndrimin e SHBA-së për FSK-në

Për dallim nga NATO, e cila ka në përbërje të vet shumë shtete, Qeveria Amerikane përmes ambasadorit të saj në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se votimi për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës është historik për Kosovën.

Kosnett, po ashtu, ka thënë se siguria e një vendi varet nga cilësia e marrëdhënieve të sigurisë që ka.

“Teksa Kuvendi vepron sot, le të rikujtojmë se siguria e një vendi varet nga cilësia e marrëdhënieve të tij të sigurisë dhe marrëdhëniet paqësore dhe bashkërisht të dobishme me fqinjët e saj, por edhe nga forca dhe profesionalizmi i forcave të saj të armatosura”, ka thënë Kosnett.

As the Assembly acts today, let’s remember that a country’s security depends on the quality of its security relationships – and peaceful, mutually beneficial relations with its neighbors – as much as on the strength and professionalism of its armed forces.

— Ambassador Philip S. Kosnett (@USAmbKosovo) December 14, 2018

Forca e Sigurisë se Kosovës, javën e kaluar është pajisur me 24 automjete ushtarake të tipit “Humvee”, të cilat kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Automjetet e tipit Humvee të FSK-së

Automjetet e tipit Humvee të FSK-së

​Autoritetet e Kosovës janë zotuar në vazhdimësi se transformimi i FSK-së do të bëhet në koordinim me NATO-n dhe shtetet që Kosova i konsideron si aleate, duke veçuar sidomos Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

FSK nuk e zëvendëson KFOR-in

Forca e Sigurisë së Kosovës do të nisë rrugën drejt shndërrimit në Ushtri, rolin dhe mandatin mbrojtës në Kosovë do të vazhdojë ta ketë forca paqeruajtëse dhe shumëkombëshe e KFOR-it.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka theksuar se “FSK-ja nuk do ta zëvendësojë KFOR-in”.

“Prezenca e NATO-s në shtetin tonë do të jetë gjithmonë e mirëpritur. Ne duam t’i bashkohemi NATO-s, duam të punojmë me ju. Me tranzicionin, FSK-ja është e gatshme të shërbejë me ju, me forcat e juaja të armatosura gjithkund në botë”, ka deklaruar Haradinaj.

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) në një raport të publikuar thotë se tranzicioni i FSK-së në ushtri nuk do të ketë ndikim të menjëhershëm përderisa është një proces që do t’i marrë 7-10 vjet.

“Ndërtimi i kapaciteteve të saj, sigurisht se pritet të bëhet bazuar në mbështetjen bilaterale të shteteve përderisa NATO, ashtu sikurse në rastin e mandatit aktual, ka një hapësirë shumë të ngushtë veprimi për shkak të mungesës së konsensusit. Mandati i kufizuar për qëllime të vetëmbrojtjes është në shërbim të ruajtjes së paqes, jo luftës”, thekson QKSS-ja.

*Video nga arkivi: Rruga e gjatë për ta bërë ushtrinë

Forca e Sigurisë së Kosovës u themelua më 2009 në bazë të Planit të Ahtisaarit, dokument që çoi drejt pavarësimit të Kosovës. Kjo Forcë, është ngritur nën mbikëqyrjen e NATO-s, por misioni dhe kapacitetet e saj, nuk përkuan me ambicien e institucioneve, që Kosova ta ketë ushtrinë e saj.

Pas përfundimit të konfliktit të armatosur të vitit 1999, në marrëveshje me NATO-n, ishin formuar Trupat Mbrojtëse të Kosovës, si forcë për emergjenca. Kjo Trupë më pas ishte shndërruar në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ndërkaq, hapi tjetër, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ishte që kjo Forcë të transformohej në Forcat e Armatosura të Kosovës. Por, një hap i tillë nuk arriti të realizohet për shkak të pamundësisë së ndryshimeve kushtetuese, të cilat mund të bëhen vetëm me votën e deputetëve të komuniteteve pakicë në Kuvend, përkatësisht votat e deputetëve serbë.

Andaj, institucionet e Kosovës zgjodhën që shtimin e kapaciteteve ushtarake për Forcën e Sigurisë së Kosovës ta bëjnë përmes ligjeve, pa prekur edhe emrin e FSK-së.

Gjithçka gati për parakalimin e Ushtrisë së Kosovës

Pjesëtarët e Forcave të Sigurisë po bëhen gati të marshojnë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi pakon e projektligjeve me të cilët nisë transformimi i FSK’së në ushtri.

Ceremonia zyrtare e marshit të FSK’së pritet të fillojë në këto çaste në kazermën “Adem Jashari”.

Qeveria e Merkelit përkrah Ushtrinë e Kosovës, ka një mesazh për Serbinë

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Rainer Breul, ka thënë se Republika e Kosovës si një shtet sovran, ka të drejtë të ‘krijojë forcat e rregullta të armatosura”, transmeton Gazeta Express.

Ai ka thënë se votimi për krijimin e Ushtrisë së Kosovës, nuk duhet të shfrytëzohet për të tensionuar situatën në rajon.

“Berlini gjithmonë e ka bërë të qartë, se transformimi i forcave ekzistuese të FSK-së , duhet të bëhet në një proces që do të përfshijë komunitetin serb dhe të bëhet në konsultime të ngushta me NATO-n dhe aleatët e NATO-s”, ka thënë ai, shkruan mediumi amerikan ‘WDRB’, transmeton Gazeta Express.

Ai gjithashtu ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të normalizojnë raportet ndërmjet vete.

“Ne apelojmë për vetëpërmbajtje tek të dyja palët. Votimi i sotëm i ligjeve për Ushtrinë nuk duhet të jetë një pretekst për eskalim të mëtejshëm të situatës”, ka përfunduar Breul.

Ushtrinë e Kosovës e kanë përkrahur fuqishëm edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës./GazetaExpress/

Presidentja kroate: Urime Kosovës për Ushtrinë e saj!

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Kitarovic, po del të jetë ndër përkrahëset me të mëdha të Kosovës.

Ajo ka urdhëruar shtetin e saj në NATO, Kroacinë që të jetë PRO formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Kitaroviç, madje po i gëzohet shumë formimit të Kosovës.

Në një intervistë të bërë në një media kroate, ajo ka folur edhe për Ushtrinë e Kosovës, ku ka thënë se e mbështetë formimin e saj ”Kroacia dhe Kosova janë shtete mike, kanë raporte të shkëlqyera mes vete. Me Kosovën kemi histori të njejtë përgjatë historisë. Andaj ajo meriton ta ketë Ushtrinë e saj. Ne si anëtare e NATO-s kemi mbështetur atë. Vetëm ia uroj Kosovës, Ushtrinë”, shkruajnë mediat kroate të ketë thënë Kitarovic.