VOAL

Please Wait ...
0%

Marrëveshje për një Shqipëri të Re, të lirë e të drejtë për të gjithë – Nga ROMEO GURAKUQI

By | May 18, 2017
1 Comments
  • author avatar
    Bardhi 6 months ago Reply

    More Romeo! Disa vijza hodhe në telajo, por nuk morëm vesht, se shka figura konturojn në sfond??????? Thuji gjanat një copet e leni obstruksjonet!

Komentet

Shenjtorët e vjedhur e tokat e rrëmbyera -Arabët e serbët – Nga Gani Mehmetaj

 
Arabët myslimanë (ka edhe arabë të krishterë) të gjithë shenjtorët e historinë biblike ua vodhën hebrenjve.  Asnjë shenjtor nuk është arab deri te Muhamedi, të gjithë janë hebre, ndërsa myslimanët i proklamojnë edhe shenjtorë të tyre. Asnjë ngjarje biblike s’ka të bëjë me arabët, por me historinë e hebrenjve të dëbuar nga toka e premtuar, ndërsa arabët përpiqej t’i përvetësojnë.   
Jerusalemi ishte tokë e shenjtë e hebrenjve, u bë qytet i shenjtë edhe për të krishterët. Shumë më vonë edhe arabët e shpallen qytet të shenjtë, duke i kopjuar një herë hebrenjtë, pastaj të krishterët.
Këtu duhet kërkuar urrejtjen patologjike të arabëve myslimanë ndaj hebrenjve.
Serbët kanë histori të ngjashme më arabët myslimanë. Serbët na i rrëmbyen territoret, na i morën shenjtorët, i qytetëruam dhe i bëmë të krishterë nga paganë të egër e mizor, ndërsa serbët prapë na urrejnë në mënyrë patologjike. Nga kjo urrejtje prej të sëmuri nuk janë shkarkuar ende mu si arabët myslimanë ndaj hebrenjve. 

Berisha, Rama e Basha s’do lejohen të udhëtojnë në asnjë vend Perëndimor – Nga Spartak Ngjela

 

Shqipëria politike ka hyrë në një ankth tragjik dhe në një sjellje komike.
Po ende nuk po e kuptojnë dot këta pushtetarë të lartë të të dy krahëve se nuk kanë më të ardhme politikë në këtë vend?
Duke mos dashur të kuptojnë këtë, bëhen qesharakë.

Çështë ky komision zgjedhor që prodhon broçkulla?

Këta janë injorantë prej vërteti, apo bëjnë sikur nuk kuptojnë?

Nuk mund të ketë zgjedhje politike më në Shqipëri jashtë Reformës në Drejtësi. Po këta që ngrenë komisione zgjedhorë, nuk e dinë këtë?

Jo. E dinë por kanë shpresën se më të mund të krijojnë farsën për destabilizimin e vendit, me pretekstin e zgjedhjeve vendore dhe konfliktit mes vedit.

Po ku keni kohë, o të mjerë, për këtë skemë prej banditësh!

Dhe Rama po ia ushqen Saliut. Hajde kryeministër hajde! Se kuptohet që edhe Rama shpresën e destabilizimit të Saliut e ka.

Por ja çfarë iu tha Hoyld Brian Yee para dy ditësh:

““Është për të ardhur turp se si udhëheqës politikë të Ballkanit, pavarësisht nga akte të dënueshme, mirëpriten në shumë kryeqytete evropiane, sikur aktet e tyre nuk përbëjnë asgjë të keqe. Kur qytetarët e këtyre vendeve i shohin udhëheqësit e tyre në takime të nivelit të lartë në Evropë dhe Uashington, ata nxjerrin përfundime”.

Shumë shpejt, nëse Berisha, Rama, Basha e të tjerë nuk do tërhiqen nga bllokimi që duan t’i bëjnë Reformës në Drejtësi, nuk do të lejohen të udhëtojnë në asnjë vend perëndimor.

Po, pas kësaj, përsëri do t’i pranojnë shqiptarët si drejtuesë të lartë?
Është më mirë ta shohim kur të ndodhë.

Por, është mirë për ta që të mos ndodhë. Se këta, po të kenë pak mend, duhet të tërhiqen para marsit që po vjen.

Duhet të fillojë ndëshkueshmëria e pushtetarëve në Shqipëri tha politikani i lartë amerikan. Dhe patjetër që do të fillojë.

Kryeministri aktual, që po kërkon të fshehë frikën duke u mbështjellë më çitjane, i drejtohet Saliut me “kërcënim” që ky të akuzojë Ramën se po merr prokurorinë nën sundim. Dhe të mundësojë destabilizimin. Hajde fëmijë Hajde!

Rrini të qetë që të dy: goditja penale do të fillojë nga maxhoranca që më pas të kalojë të opozita. Ende nuk e njihni këtë skemë?
Prandaj Shqipëria dhe Shqiptarët kanë fituar. Boll vuajtën njëqind vjet nga hrodhitë e korruptuara.

Shqipëria ende nuk ka memoriale për dhjetëra mijëra shqiptarët e vrarë nga grekët më 1914 – Nga SHABAN MURATI

Çfarë lloj shteti është Shqipëria, kur në 25 vjet demokraci nuk janë vendosur ende memoriale në fshatrat dhe në qytetet e Përmetit, Tepelenës, Kolonjës, Korçës, Skraparit, Gjirokastrës, etj. për dhjetra mijra banorët shqiptarë të vrarë e të masakruar dhe fshatra të tëra të djegura nga forcat pushtuese greke dhe bandat e Zografit në vitin 1914, dhe i jep Greqisë plantacione pafund për të mbjellë varreza greke në territoret, ku janë bërë masakrat greke kundër shqiptarëve në vitin 1914. Që ironia dhe syleshtësia shqiptare të jenë skandaloze, shumë nga eshtrat e shqiptarëve të vrarë nga bandat greke në 1914 janë nxjerrë dhe rivarrosur si eshtra të ushtarëve grekë të vrarë në vitin 1940.
A do të lejonte sot Greqia Turqinë të ngrinte kudo nëpër Greqi varre të ushtarëve turq të vrarë nëpër luftrat greko-turke?

Xhamitë e ryshfetit 2 – Nga GANI MEHMETAJ

 
Miku im më lajmëron në FB: një qytetar i Prishtinës vjet e rrëzoi murin ndarës të një dhome të  apartamentit pa e marrë më parë lejen e Komunës së Prishtinës. Inspektorët me të drejtë ia ndërprenë punën. Për këtë shkelje ligji doli publikisht edhe kryetari i komunës Ahmeti. Më shumë se një vjet qytetari dha e mori me administratën e komunës e me gjyqe. Nuk e dinte miku im si mori fund vajtje-ardhja e qytetarit që e rrëzoi murin e banesës së vet pa lejen e komunës.  Ndërkaq, inspektorët e Prishtinës me kryetarin e Komunës nuk e panë dhe nuk e ndaluan ndërtimin e dy xhamive në dy lagjet elitare të kryeqytetit. Apo mbase e panë, por ryshfeti ua mbylli gojën e sytë.
Njëra xhami ilegale është duke u ndërtuar në maje të kodrës, në cep të auto udhës Prishtinë-Shkup që ta shohin e tërë bota, sepse aty e ka vështirë të falet dikush, ashtu si e patën ndërtuar arabët xhaminë në Sllatinë, në cep të rrugës për në aeroportin e Prishtinës, që ta shoh Perëndimi me të zbritur nga aeroplani.
Shteti dardan që ta mbulonte turpin, atëbotë e devijoi rrugën për në aeroport, duke iu shmangur xhamisë arabe. Kështu xhamia politike e humbi qëllimin e ndërtimit, ata që vijnë me aeroplanë nga bota nuk e shohin fare. A do ta devijojë prapë rrugën shteti që t’i shmanget xhamisë ilegale në auto udhën Prishtinë- Shkup, apo më e arsyeshme është ta heq nga rruga?   
Ryshfet i madh është dhënë për këto dy xhami, me tha i sigurt në vete miku im.       

Kush i lejoi dy xhamitë ilegale në Prishtinë – Nga GANI MEHMETAJ

Pyetje për kryetarin e komunës së Prishtinës
 
Dy xhamitë që po ndërtohen në Prishtinë, i lejuat ju, pa tumiren e Asamblesë Komunale apo nuk u pyeti kush? Përgjigjen ua keni borxh qytetarëve nga të cilët e merrni rrogën e i gëzoni privilegjet me makinë luksoze, dreka e darka, më shëtitje kryq e tërthore botës.
Përgjigjen ma keni borxh edhe mua, sepse jam taksapagues, pra diçka nga rrogat e mia e nga tatimi në pronë i fusni edhe ju në xhep.
Heshtja nuk është ar, heshtja është pranim i heshtur i korrupsionit, sepse të gjithë e dimë se asnjë xhami në Prishtinë e në Kosovë nuk mund të ndërtohet pa i korruptuar zyrtarët komunal.    

Komunizmi sëmundje e rëndë psiqike – Nga Beniamin Bakalli

Historia e diktatures komuniste, ka treguar se çdo regjim për të përligjur aparatin shtypës si forcën dhunuese, ka nevojë të krijojë armiq imagjinarë”
Duke krijuar armiq imagjinare shton presionin mbi popullin e pafajshem, krijon legjenda mbi viktimat, dhe një pjesë e mirë e popullit fillojnë ti besojnë legjendes, dhe pa dashur behen ndihmesit e saj, ndimesit e një nga diktaturave me monstruoze që ka njohur historia
Krimi më negativ ishte se njohu viktimen si kriminel dhe kriminelin si hero.
Ndryshimi i kendveshtrimit të historise, duke e bërë që të gjithe të besonin në legjendat komuniste, në thenie të pa bazuara në vertetesi historike, solli ndryshimin e historisë së Shqiperise, ku personazhi komunist u bë epiqender e kesaj historie
Atje ku gabimi u bë merite.

Një pyetje e detyrueshme: A po armatoset Serbia për Korenë e Veriut? – Nga SHABAN MURATI

Me rastin e mbrritjes kësaj jave në Beograd të një skuadrilje prej gjashtë avionëve gjuejtës “MIG-29” dhuratë e Rusisë për Serbinë, presidenti serb Vuçiç deklaroi në 5 tetor: “Serbia ka tani në mënyrë të bindshme skuadronin më të fuqishëm në rajon. Në një kohë të shkurtër Serbia ka marrë tani avionë ushtarakë më tepër se gjatë 40 viteve të kaluara”.
Mendoj se qeveritë dhe diplomacitë e shteteve ballkanike duhet t’i bëjnë vetes pyetjen: ”A po armatoset Serbia për Korenë e Veriut?”.

FRESKIM KUJTESE PËR TË DY ANËT E KUFIRIT – Nga SHABAN MURATI

 

“Unë betohem se do t’i kushtoj të gjitha energjitë e mia ruajtjes së sovranitetit dhe të integritetit territorial të Republikës së Serbisë, përfshirë Kosovën dhe Metohinë si pjesë integrale e saj”.

– Kjo është formula e betimit të presidentit të ri të Serbisë Aleksandër Vuçiç në parlamentin serb, me dorën mbi Ungjill dhe mbi Kushtetutën e Serbisë, në datën 5 qershor 2017.

Histori me Himarë dhe me mbretin Zog (e dëgjuar) – Nga REXHEP SHAHU

Mbreti Zog ishte ne Himare ne takim me kreret e vendit. I shtrojne dy probleme: shpalljen e Himares minoritet grek dhe regjistrimin e kengeve te Himares.

Per te paren, u thote mbreti, nuk e kam une ne dore por vendos parlamenti i vendit. Per te dyten, e kam une ne dore. Dergoni tek une ne Tirane perfaqesuesit tuaj, te marrin leket dhe te shkojne ne France e te regjistrojne kenget e Himares. Kur te vijne, nje kopje te disqeve te ma dorezojne mua, kopjet e tjera t’i sjellin tek ju.

U tha, u be. Erdhen ne Tirane perfaqesuesit himariote, moren leket, shkuan ne France, regjistruan kenget dhe ia sollen nje kopje te disqeve edhe mbretit Zog.

Pasi i degjoi mbreti kenget, i mblodhi kreret e Himares dhe u tha : Ç’minoritet doni te shpalleni ju ? Kur te paret tuaj, stergjysherit, gjysherit, nenat e baballaret tuaj kane kenduar shqip, cfare jeni ju? Te gjithe kenget shqip i keni kenduar dhe regjistruar ne France.

Keshtu e zgjidhi mbreti Zog çeshtjen Himare dhe deboi lakejte prej saj.

Ikën të gjithë, po kush mbeti? – Nga ARTAN FUGA

Ikën ata që shpallën pavarësinë,
madje iku edhe Haxhi Qamili,
Iku Selam Musai,
vate edhe Themistokliu.

Ikën ata që kishin bërë studimet në Firence, Romë dhe Vienë,
dërguar nga Lartmadhëria Zogu i Parë i shqiptarit,
Ikën edhe ata që më pas i bënë studimet në Moskë, Kiev dhe Leningrad,
mbetën ata që diplomohen me letra pa vlerë njomur me ujë Lane.
Madje ikën edhe ata që studjuan në Kinë, Vietnam dhe Kore.
Gjithçka në tru ka zënë kore,
ose skorje,
Mall Elbasani.
Ose dru me pre!

Ikën gjeneralët,
ikën dallëndyshet, lejlekët dhe arinjtë nga malet.
Ikën traktoristët,
Ikën kombajnerët!
Madje ikën edhe shoferët
të skodave Albania, kontrabandistët,
Mbetën analistët,

Ikën ata që dinin latinisht.
Ikën edhe osmanologët.
Ikën ata të greqishtes së lashtë,
ikën përkthyesit e kinezces
të rusishtes.
Nuk ka më as të burgosur për të përkthyer si duhet veprat e mëdha të artit botëror.
Tani mashtruesit përkthejnë rëndomthi me google translator.

Ikën ata që dinin të ndërtonin hekurudha,
ikën ata që dinin të operonin,
Ikën ata që mbi supe dinin të mbanin pesëdhjetë vite burg,
ikën meshtarët ilegalë dhe hoxhallarët që agjëronin fshehurazi.
Ikën dhe besimtarët,
mbetën bestydët dhe ne frikacët nga vdekja.

Ikën dashnorët e serenatave,
ikën vajzat që kishin frikë mamatë,
ikën gratë që u ndruheshin burrave dhe burrat që nuk kishin frikë nga gratë.
Mbetën T-shirt-et uniseks.
Ikën edhe virgjëreshat bashkë me burrneshat.
Mbeti preshi.
Dhe kastraveci i rritur në furgone
me hormone.
Iku dhe Bulevardi i Korçës,
mbetën kërnackat korçare,
me kullën idiote.

Iku velenca prej leshi.
Iku edhe guna e grrisur mbi tela,

Mbetëm ne që tërë ditën në verë themi : uuuu sa vapë,
ne llotaxhinjtë,
mbetëm ne që u marrin votave atyre që janë pas nesh në listat e kandidatëve për deputetë.
ne hajdutët që bërtasim “Kapeni hajdutin!”
Mbetën edhe pulat që t’i vjedhim ne hajdutët e pulave.

Mbetëm ne që ikim nga sytë këmbët dhe bërtasim :
“Shqipëri të kam lënë pendët!”
Mbetëm ne të ikurit që nuk ikim dot!
Dhe nga që nuk ikim dot bërtasim :”Kam vendosur të jetoj këtu!:”
Mbetëm ne lexuesit e pornove prej të sëmurësh seksualë në gazeta.
Mbetëm ne rrenacakët që nuk e shohim hundët e pinokut te ata që na gënjejnë.

Mbetën edhe qentë e bashkive. Me vathë në vesh!
Dhe ne që na kafshojnë qentë!

Si edhe karvani që leh kur sheh se qentë shkojnë përpara!

Ja dua të ndaj me ju një të dhënë të ilirishtes së shkruar… – Nga PËRPARIM KABO

Të dyshosh nuk është diçka e keqe… por të largosh dyshimet është një punë e vështirë… duhen investime serioze dhe argumente të besueshëm dhe të bazuar… Kohët e fundit ka ndoca shkrues që i josh teza se vazhdimësia iliro shqiptare nuk është e provuar dhe duke injoruar të dhënat arkiologjike, antropologjike, etnografike, teonike dhe oronike… me një mëndjelehtësi ngelen vetëm te një argument…tek thonë:… “se ska gjë të shkruar në ilirisht.” Është e vërtetë se nuk ka me bollëk dhe Paul Emilius e më tej pushtimi osman dëmtuan rëndë këtë kujtesë… E megjithatë ajo që ka ekzistuar nuk mund të humbasi për fare…pa nam e pa nishan, aq sa të na shpjerë në përfundimhidhërimin se … oh nuk ka ekzistuar… Ja dua të ndaj me ju një të dhënë të ilirishtes së shkruar… Ja një shëmbull që na jepet nga Kupitori…
“…Ilirishten, Paonishten dhe Dalmatishten “sabaja” dhe “sabajum” e shpëton Ammianosn Marcellinos”…”est autem sabaja ex hordeo vel frumento in liquorem vonveres paupertinus in iliriko potus quod genus est potionis ex frugibus aquaque confectum et vulgo in Dalmatia e Panoniae que provinciis gentili barbarbaroque sermon appellatur sbajum”
“Sabaia” do të thotë pije në Iliri e bërë nga gruri ose frutat të shëndruara në pije dhe në krahinën e Dalmatisë dhe Paonisë sipas dialektit të tyre barbarë quhet sabaiin.
Fjala ilire “sabaja” dhe “sabajum” duhet të nënkuptojë shqipen-vijon Kupitori- “Shëmbim”, nga e cila njësohet dhe rrënja dhe rëndësia por nëpërmjet tipeve “shëmbije-ja” ose “shëmbe-ja”; në fundore i afrohet fjala shqipe me fundore greke “ma”, me përfundim që “shëmbi-mi”=”ptisani ekthima” që do të thotë mushti. Ndryshimi midis ‘a’ dhe ‘e’ ose ‘e’ duket dhe në vrejtjen e këtyre dy fjalëve dhe na tregon arsyen.
Mbledhësit e fjalëve heshtin se nga rrjedh fjala “sabaja” ose “sabajum”…ajo ska lidhje rrënjësore me fjalë greke apo latine…është fjalë ilire…
Faleminderit Kupitori…
pkabo 12 gusht 2017

Dosjet e Serbisë janë një litar në qafën e kombit shqiptar – Nga SHABAN MURATI

Është naive të pritet që një Serbi e demokratizuar të gjejë në të ardhmen, pas 50 apo 100 vjetësh, gatishmërinë për të publikuar emrat e shqiptarëve, që u kanë shërbyer interesave serbe në Tiranë, në Prishtinë apo në Shkup. Kjo mbetet detyrë ekskluzive e shtetit në Shqipëri dhe në Kosovë. Një detyrë tepër e vështirë, sepse Serbia është kujdesur që njerëzit e saj në këto kryeqytete të jenë shumë të pasur, me shumë pushtet, me shumë influencë politike, zyrtare dhe publike. Dhe këta drejtohen nga Beogradi me telekomandën e dosjeve. Ndaj dosjet e Serbisë janë një litar në qafën e kombit shqiptar.