VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Marine Le Pen akuzohet për plagjaturë

By | May 2, 2017
blank

Komentet

blank

Fillojnë në Paris punimet e “paketimit” të Harkut të Triumfit

VOAL – Është realizimi i një ëndrre të lindur gjashtëdhjetë vjet më parë. Punimet e “paketimit” të Harkut të Triumfit filluan në Paris, pas amanetit të lënë nga Christo dhe Jeanne-Claude, çifti i artistëve të vdekur së fundmi që kanë shënuar historinë e artit bashkëkohor në Evropë dhe në botë.

“L’Arc de Triomphe empaqueté” (Projet pour Paris, Place de l’Étoile -Charles de Gaulle) – ky është titulli origjinal i projektit – do të jetë i dukshëm në rreth pesëdhjetë ditë, nga 18 shtator deri më 3 tetor.

Një shenjë e jashtëzakonshme e rilindjes për kryeqytetin e Francës e cila e ka bërë gjithmonë artin dhe kulturën çelësin e suksesit të saj dhe që ndoshta më shumë se të tjerët i ka shërbyer kohës së pandemisë së lidhur me koronavirusin.

Harku Napoleonik i frymëzuar nga ata të Romës së Lashtë do të mbulohet nga 25 000 metra katrorë pëlhurë të riciklueshme argjendi-polipropileni dhe 3000 metra litarë të kuq të riciklueshëm.

Ashtu si me çdo projekt nga Christo dhe Jeanne-Claude, asnjë financim publik ose privat. Puna do të financohet tërësisht nga Estate Christo V. Javacheff. ats-eb

blank

Raporti i 2020 – Më shumë makina elektrike, më pak C02 në Evropë

Ndotja e atmosferës dhe problemet me ngrohjen globale kanë bërë që emetimet e dioksidit të karbonit të jenë në qendër të vëmendjes së studiuesve në mbarë botës.

Prej vitesh ata bëjnë thirrje që këto gazra të dëmshëm për natyrën të minimizohen në mënyrë që të ruhet ekosistemi.

Një lajm i mirë në këtë drejtim vjen nga Agjencia Evropiane e Mjedisit përsa i përket çlirimit të CO2 në atmosferë.

Sipas tyre viti i kaluar pati shifra shumë pozitive përsa i përket nditjes së ajrit dhe ambientit.

Rënie drastike e çlirimit të CO2 nga makinat

Izolimi nga pandemia Covid-19 e shpallur në 2020 në të gjithë botën, luajti rolin e saj përsa i përket pastrimit të ambientit.

Por sipas ekspertëve kjo nuk është e vetmja arsye, pasi në Evropë po në këtë vit u rregjistruan mbi 1.4 milionë automjete të reja me emetime të CO2 1.5% më të ulëta se 2019.

Sipas EEA, gjatë 2020 në Islandë, Norvegji dhe Mbretërinë e Bashkuar u çliruan 10.8 gramë CO2 për kilometër.

Kjo shifër është 12% më e ulët se në vitin 2019, vit në të cilin u shënua rënia e parë e këtyre emetimeve që nga viti 2016.

Gjithashtu janë trefishuar regjistrimet e makinave elektrike në të gjithë Evropën nga 3.5% në 11% përgjatë vitit 2020.

Të dhënat momentalisht janë provizore sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit, por një raport më i plotë do të publikohet përgjatë këtij viti në lidhje me këtë çështje.

Çdo vit vendet anëtare të BE raportojnë mbi nivelet e CO2 të çliruar në ajër në mënyrë q ëtë mund të vlerësohet efikasiteti i flotave të makinave të reja që sigurojnë më pak ndotje./AgroWeb.org

blank

Një shtetas i Kosovës humbi jetën në përmbytjet në Gjermani

RFE/RL

Një shtetas i Kosovës ka humbur jetën në përmbytjet në Gjermani, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë Zyra për Informim e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) në Kosovë .

“Bazuar në të dhënat zyrtare, deri më tani ka humbur jetën një person me shtetësi kosovare, si dhe një person tjetër që ka njërin prind me shtetësi të Kosovës, përderisa viktima mban shtetësinë gjermane”, thuhet në deklaratën e MPJD-së.

Gjermania, javën e kaluar, është përfshirë nga përmbytje masive.

Mbi 160 njerëz kanë humbur jetën, ndërsa mbi 150 mbeten të zhdukur.

Nga përmbytjet në Evropë kanë vdekur të paktën 193 persona. Gjermania është shteti që është goditur më së keqi nga përmbytjet, ku kanë vdekur të paktën 156 persona. Autoritetet atje tashmë kanë filluar që të pastrojnë rrugët e shtëpitë e shkatërruara nga përmbytjet.

Dy landet më të prekura nga përmbytjet janë: Rajnland Falc dhe Nordrajn Vesthalen.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, vizitoi të martën zonat e përmbytura në landin Nordrajn Vesthalen, ku premtoi ndihmë emergjente për njerëzit e prekur.

“Do të bëhen të gjitha përpjekjet që paratë të arrijnë shpejt te njerëzit. Shpresoj që kjo të realizohet brenda ditësh”, tha Merkel.

Kancelarja ka vizituar ditë më parë edhe zonat e prekura në Rajnland Falc.

blank

Mbi 200 arrijnë viktimat e motit në Gjermani dhe Belgjikë

VOAL – Vdekjet e lidhura me motin e keq po rriten në Belgjikë dhe të hënën në mëngjes kryetari i bashkisë së Chaudfontaine, (provinca e Liège) Daniel Bacquelaine konfirmoi për mikrofonët e radios RTBF se numri i ri ishte 36 viktima. Gazetat shkruajnë një numër provizor, pasi të zhdukurit janë ende shumë, madje mbi njëqind sipas disa burimeve.

Nga ana tjetër, vdekjet në Gjermani rriten në 165, vendi që pagoi çmimin më të lartë për shkak të përmbytjeve të ditëve të fundit. Vizita e Ministrit të Brendshëm Horst Seehofer në rrethin Euskirchen në Nordrhein-Westfalen është caktuar për sot. rsi-eb

blank

“Imazhe drithëruese”, Merkel mbërrin në zonat e përmbytura: Gjuha gjermane nuk mjafton për të shprehur atë që ka ndodhur këtu

Numri i viktimave të përmbytjeve shkatërruese që goditën Evropën Perëndimore ditët e fundit vazhdon të rritet.

Të paktën 156 kanë vdekur në Gjermani njoftoi policia  këtë mëngjes në një deklaratë. Në Belgjikë, ndërkohë, vdekjet totale mbetën të pandryshuara në 27, për një total prej 183 në Evropë. Në Tokën e Rheinland-Pfalzit ka 110 vdekje kundër 98 të mëparshmit.

Për më tepër, një person vdiq në jug të vendit, i goditur gjithashtu dje nga shirat e rrëmbyeshëm. Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të gërmojnë mbeturinat në kërkim të të zhdukurve, numri i të cilëve mbetet i pamundur të vlerësohet për shkak të shembjes së linjave të komunikimit me zonat e përmbytura.

“Imazhe drithëruese”. Kështu e përcaktoi Angela Merkel, në Adenau, atë që pa në vendet e përmbytjes diten e sotme

“Falë Zotit vendi ynë mund të përballet me atë që ka ndodhur financiarisht dhe ne do ta bëjmë shumë shpejt,” tha ajo, duke folur në Adenau me ministrin president të Rhineland-Palatinate, një nga rajonet gjermane më të prekura nga përmbytjet.

“Gjuha gjermane nuk njeh fjalë për të përcaktuar se çfarë ndodhi këtu,” shtoi Merkel.

“Ne filluam të organizohemi herët, nuk do të gjejmë pushim derisa t’i gjejmë të gjithë. Por e dimë që do të duhet të punojmë me muaj për të rindërtuar gjithçka, do të duhet shumë kohë. Isshtë një angazhim i fortë që do të na shoqërojë për një kohë e gjatë. homelandshtë atdheu im., por vështirë se mund ta njoh këto ditë “.

Kancelarja Angela Merkel në zonat e shkatërruara të Rhineland-Palatinate vizitoi Schuld, një nga vendet më të prekura nga përmbytja, e cila vrau 110 njerëz në Tokë. Kancelari ishte në zonën e përmbytur të Eifel, së bashku me guvernatorin e Rheinland-Pfalz Malu Dreyer. Në Tokë, si në atë të Nordrhein-Ëestfalen, i prekur rëndë nga katastrofa, uji po tërhiqet dhe ekipet e shpëtimit po kërkojnë të vdekur dhe të plagosur në rrënoja. Ministri i Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer po viziton Rhein e Veriut Ëestfalen sot, sipas mediave gjermane.

Kancelarja u kthye dje nga një vizitë shtetërore në SHBA, nga ku ndoqi zhvillimet e katastrofës. Ajo tashmë kishte marrë fjalën nga Uashingtoni, duke dërguar një mesazh ngushëllimi për shumë viktima të regjistruara në Gjermani, dhe duke i quajtur ngjarjet e ditëve të fundit një “katastrofë”.bw

blank

Europa Perëndimore “nën pushtetin e ujit”- Shkon në 42 numri i të vdekurve në Gjermani, situatë emergjente në Holandë dhe Belgjikë

Të paktën 42 njerëz kanë humbur jetën në Gjermani dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha.

Sipas autoriteteve policore stuhia ka  shkaktuar më shumë dëme në shtetet Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Ëestphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë larë.

Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të largohen. Reshjet rekord në pjesë të ndryshme të Evropës perëndimore kanë bërë që lumenjtë kryesorë të shpërthejnë brigjet e tyre.

Hollanda gjithashtu është goditur gjithashtu keq, me përmbytjet e lumenjve të dëmtuar shumë shtëpi në provincën jugore të Limburg. Një numër i shtëpive të kujdesit gjithashtu është dashur të evakuohen.

Malu Dreyer, shefi i shtetit Rheinland-Pfalz të Gjermanisë, e përshkroi përmbytjen si një “katastrofë”.

blank

Varhelyi e paralajmëron Serbinë: S’ka vend në BE për ata që e mohojnë gjenocidin, s’ndodhi vetëm në Srebrenicë

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi sot ka marrë pjesë përmes një mesazhi me video në përkujtimin e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë.

Ai tha se në Bashkimin Evropian s’ka vend për ata që mohojnë gjenocidin dhe lavdërojnë kriminelët e luftës, derisa theksoi se gjenocid nuk pati vetëm në Srebrenicë, raporton gazeta boshnjake, Avaz, transmeton Gazeta Express.

Varhelyi rikujtoi se terrori i vitit 1995 në Bosnjë u njoh nga dy gjykata ndërkombëtare si gjenocid, ndërsa theksoi se janë të papranueshme përpjekjet për ta rishkruar historinë.

“Ngjarjet në Srebrenicë u njohën si akt gjenocidi para dy gjykatave ndërkombëtare. Këto fakte të vërtetuara duhet të pranohen. Nuk ka vend në Bashkimin tonë për ta mohuar gjenocidin dhe për t’i lavdëruar kriminelët e luftës. Përpjekjet për ta rishkruar historinë janë të papranueshme. Liderët politikë në Ballkanin Perëndimor duhet të jenë shembull për ta kundërshtuar rrënjën e urrejtjes, duke kapërcyer trashëgiminë tragjike të së kaluarës. Fjalët dhe veprimet e tyre duhet të mbajnë një vizion të përbashkët për qytetarët e tyre, zgjedhja e së vërtetës dhe drejtësisë në vend të frikës e urrejtjes është thelbësore veçanërisht për brezat e rinj”, tha ai.

Komisioneri evropian tha se gjenocidi nuk ndodhi vetëm në Srebrenicë, ndërsa theksoi se Evropa s’e ka harruar as përgjegjësinë dhe paaftësinë e saj për ta parandaluar atë që ndodhi në Bosnjë e Hercegovinë më 1995.

“Është detyra jonë e përbashkët sot ta kujtojmë gjenocidin në Srebrenicë. Ne kujtojmë dhe nderojmë viktimat, ndajmë pikëllimin e familjeve dhe të të mbijetuarve. Evropa nuk e ka harruar përgjegjësinë tonë dhe paaftësinë tonë për të parandaluar dhe ndaluar luftën dhe gjenocidin. Është detyra jonë gjithashtu të sigurojmë përgjegjësi, është e rëndësishme ta përsërisim të njëjtin mesazh çdo vit, Srebrenica është një kujtesë e vazhdueshme, përgjegjësia jonë e përbashkët për të mos ndodhur gjenocidi përsëri. Prandaj, është detyra jonë ta kujtojmë Srebrenicën përgjithmonë, njëlloj na kujton se gjenocidi ndodhi jo vetëm në Srebrenicë, por edhe gjetiu. Nuk ka asnjë ndryshim midis gjenocidit, gjenocidi është gjenocid. Vendimet e fundit nga gjykatat ndërkombëtare kanë treguar edhe një herë se autorët nuk mund të qëndrojnë pa u ndëshkuar”, ka thënë Varhelyi.

Ai tha se njohja e së kaluarës na ndihmon të përparojmë.

Bosnja e Hercegovina sot shënoi 26-vjetorin e gjenocidit të Serbisë në Srebrenicë. Kjo masakër qe më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

blank

Schmidt: Nuk ka ndryshim të kufijve dhe shtete të reja në Ballkan

RFE/RL

Përfaqësuesi i sapoemëruar i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, Christian Schmidt, tha se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet t’i zgjidhin mosmarrëveshjet dhe pengesat midis tyre, për të bërë përparim më serioz drejt Bashkimit Evropian.

Schmidt i bëri këto komente të shtunën në një panel të Forumit të 14-të të Dubrovnikut.

“Kur shikojmë Bosnje dhe Hercegovinën, shohim se problemi i brendshëm që ekziston, nuk është midis shumicës dhe pakicës, por midis tre popujve përbërës dhe të tjerëve. Kur shikojmë Marrëveshjen e Dejtonit nga perspektiva e sotme, shohim se disa pjesë të saj mund të formuloheshin ndryshe, por tani e kemi Marrëveshjen ashtu siç është”.

“Atyre që ende kultivojnë fantazi se do të ishte mirë të ndryshonin kufijtë ose të krijoheshin shtete të reja, unë u them se kjo ka marrë fund”, tha Schmidt, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Sipas tij, anëtarësimi i Bosnje dhe Hercegovinës në Bashkimin Evropian duhet të mbetet në agjendën politike dhe “tani është koha për ta kthyer çështjen në fokusin politik, për të parë rezultate në vitet e ardhshme”.

Marrëveshja e Dejtonit i ka dhënë fund luftës në Bosnje në vitet 1990 midis forcave serbe, boshnjake dhe kroate.

Me këtë marrëveshje, Bosnja është ndarë në dy entitete – Federata e Myslimanëve dhe Kroatëve dhe Republika Sërpska – të cilat i udhëheqin bashkërisht institucionet qendrore.

Në muajin prill, disa media kanë shkruar për ide të ndryshimit të kufijve në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si mundësi për zgjidhjen e çështjeve të hapura nga procesi i shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

Mediat në Bosnje dhe në Slloveni kanë shkruar se kryeministri slloven, Janez Jansha, i ka dorëzuar Bashkimit Evropian një “non paper” me këto ide.

Vetë Jansha ka mohuar se ekziston një “non-paper” i tillë, ndërsa BE-ja ka thënë se nuk ka pranuar asnjë “non-paper” dhe është shprehur kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se spekulimet për ndryshim kufijsh në Ballkan janë “kërcënim i panevojshëm për stabilitetin”.

Nga 1 gushti, Christian Schmidt do të pasojë Valentin Inzkon si përfaqësues i lartë i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë.

blank

Në Danimarkë ndërtohet kështjella më e lartë me rërë në botë

VOAL – Kështjella e rërës, më e lartë e rërës në botë, ndërtohet në Danimarkë. Ajo arrin 21 metra dhe ndodhet në qytetin e vogël bregdetar të Blokhus, në jug të vendit. Struktura trekëndore, me peshë gati 5,000 tonë, mbi të cilën punuan tridhjetë skulptorë nga e gjithë bota, drejtuar nga artisti hollandez Wilfred Stijger, përfaqëson koronavirusin si një mbret që sundon jetën tonë.

Me një lartësi prej 21.16 metra, ndërtesa është 3 metra më e lartë se ajo e ngritur në Gjermani në vitin 2019, e cila më parë mbante titullin, sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Për ta bërë atë më kompakte, u shtua rreth 10% argjilë dhe, në fund, u vendos një shtresë zam në mënyrë që të përballonte erën dhe të ftohtin e vjeshtës dhe dimrit. Pritet që kalaja të rezistojë derisa të mbërrijë acar i fortë, ndoshta shkurtin ose marsin e ardhshëm. rsi-eb

blank

Lajçak: Nuk ka asgjë teknike në bisedimet Kosovë – Serbi

VOA

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet ndëmrjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, shkroi të martën se “çdo gjë në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thellësisht politike dhe asgjë nuk është teknike”.

Ai i bëri këto komente në një postim në rrjetin twitter në fillim të takimit me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, i cili drejton delegacionin e Prishtinës që të mërkurën takohet me delegacionin e Beogradit për të përgatitur raundin e ri të bisedimeve në nivelin e lartë politik.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, që pritet të takohen më vonë gjatë këtij muaji, u takuan për herë të parë në Bruksel me 15 qershor në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve.

Nuk pati ndonjë përparim në takimin e parë përgjatë të cilit kryeministri Kurti tha se hodhi në tryezën e bisedimeve katër propozime, përfshirë atë që, “Kosova dhe Serbia menjëherë nënshkruajnë një marrëveshje të përbashkët të paqes duke u zotuar se nuk do ta sulmojnë njëra-tjetrën”.

Më tej ai tha që pas njohjes së ndërsjellë, të dyja vendet duhet të zbatojnë reciprocitet dypalësh, duke krijuar për serbët në Kosovë këshillin e tyre kombëtar siç e kanë shqiptarët dhe boshnjakët në Serbi.

Pala serbe refuzoi propozimet e kryeministrit Kurti dhe presidenti serb Vuçiç tha se zoti Kurti “erdhi duke mos u pajtuar për asgjë”.

“Delegacioni shqiptar nuk dëshiron të përmbushë marrëveshjet që i kanë nënshkruar shqiptarët, pra nuk duan fare të bisedojnë për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe”, tha ai.

“Asociacioni nuk është për serbët por kundër Kosovës ashtu siç është dizajnuar, pra ne dëshirojmë që qytetarët e Republikës së Kosovës që janë të përkatësisë kombëtare serbe t’i kenë të gjitha të drejtat sikur të gjithë të tjerët, pra ne nuk duam që shumica të jetë e privilegjuar karshi pakicës, por në të njëjtën kohë nuk mund të lejojmë përsëritjen e skenarit të Bosnje dhe Hercegovinës”, tha ndërkaq kryeministri Kurti.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian dhe është zotuar se nuk do ta njohë atë, duke kërkuar siç thuhet, një zgjidhje kompromisi, ndërsa Kosova e cilëson të panegociueshme pavarësinë e saj.

blank

Kush është Memli Krasniqi, kryetari i ri i PDK-së

Djali i Ritmit të Rrugës, figurë urbane e Prishtinës në PDK, ministër i Kulturës, Memli Krasniqi, sot është ngjitur në skenë si kryetar i PDK-së, partisë që zor mendohej se do të dilte prej duarve të themeluesve të saj, që ishin edhe ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

 

Memli Krasniqi tanimë zyrtarisht është kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës pasi ka marrë shumicën e votave të delegatëve të partisë. Ai në Konventën e PDK-së, që është mbajtur sot ka marrë besimin e delegatëve për ta drejtuar partinë, shkruan Gazeta Express.

Por kush është Memli Krasniqi?

Memli Krasniqi ka lindur në Prishtinë më 25 janar 1980 ku ka kryer shkollimin fillor në shkollën fillore “Hasan Prishtina”.

Shkollimin e mesëm ai e kreu në gjimnazin “Xhevdet Doda”,  më Prishtinë, teksa i ka përfunduar studimet për Shkenca Politike dhe Administratë Publike në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës

Krasniqi ka të mbaruar magjistraturën në Marrëdhënie Ndërkombëtare në Shkollën Londineze për Ekonomi dhe Shkenca Politike (LSE).

Në vitet 1999 – 2000 ka punuar si gazetar për agjencinë amerikane të lajmeve Associated Press, ndërsa në vitin 2002 ka qenë Drejtor për Marrëdhënie me Publikun në Qendrën e Telemjekësisë së Kosovës.

Për shumë vite ai është marrë me muzikë dhe ka punuar në projekte të ndryshme muzikore, kryesisht si tekst-shkrues dhe si anëtar i grupit “Ritmi i Rrugës”, shkruan Gazeta Express.

Nga viti 2004 ka filluar rrugëtimi politik i tij. Ai ishte angazhuar aktivisht në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), fillimisht duke drejtuar Qendrën për Studime Politike që ka funksionuar në kuadër të kabinetit të kryetarit të partisë, Hashim Thaçi.

Me krijimin e Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Krasniqi është emëruar udhëheqës i Departamentit të Rinisë, ndërsa në tetor të vitit 2006 është zgjedhur Kryetar i Rinisë Demokratike të Kosovës – subjektit rinor të PDK-së që përfaqëson anëtarët e saj ndërmjet moshave 16 – 30 vjeç.

Nga ky pozicion, ai ka qenë edhe anëtar i Kryesisë së PDK-së. Në shkurt të vitit 2013, Krasniqi është zgjedhur Nënkryetar i PDK-së për Çështje Organizative dhe të Rinisë.

Nga viti akademik 2006/2007 është angazhuar për disa semestra si ligjërues i lëndëve nga fusha e marrëdhënieve ndërkombëtare në Kolegjin Victory dhe në Kolegjin Iliria. Po ashtu, Krasniqi është anëtar i rregullt i Shoqatës Amerikane për Shkenca Politike dhe i Shoqatës Britanike për Studime Ndërkombëtare.

Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2007, Memli Krasniqi është zgjedhur deputet i Kuvendit të Kosovës dhe ka qenë anëtar i Komisionit Parlamentar për Arsim, Shkencë, Kulturë, Rini dhe Sport, shkruan më tutje Gazeta Express.

Në tetor të vitit 2008 është emëruar Këshilltar Politik i Kryeministrit dhe Zëdhënës i Qeverisë.

Ai ka qenë dy herë ministër, duke drejtuar Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit nga vitit 2011 deri në vitin 2014 dhe nga 2014 deri në vitin 2017 atë të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

Ndërkombëtarizimi i sportit dhe kulturës, si dhe rritja e buxhetit për këto dy sektorë ishin dy nga vlerësimet që ai mori për punën e tij në MKRS. Në MBPZHR ndërkaq, është vlerësuar puna e tij në rritjen e buxhetit për bujqësinë, që ka ndikuar direct në një mbeshtetje më të madhe për fermerët kosovarë.

Në të gjitha zgjedhjet nacionale në Kosovë, që nga vitit 2007, Memli Krasniqi është zgjedhur 6 herë deputet, duke qenë përherë̈ nder 10 njerëzit më të votuar në PDK.

Në legjislaturën 2017-2019, të Kuvendit të Kosovës, Krasniqi ka qenë Shef i Grupit Parlamentar të PDK-së.

Ndërkaq në legjislaturën 2020-2021 ai është nënkryetar i Kuvendit të Kosovës.

Memli Krasniqi është 41 vjeçar. Ai dhe bashkëshortja e tij, Meliza, kanë tre fëmijë: Borën, Malin dhe Verën.

Memli Krasniqi sot është zgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me shumicën e votave të delegatëve. Por, sa është pasuria e tij?

Në regjistrin për deklarimin e pasurisë të publikuar nga Agjencia Kundër Korripsionit, Krasniqi ka deklaruar se posedon një apartment me sipërfaqe 105 metra katrorë, që thotë se kushton 100 mijë euro. Këtë apartment, ai ka deklaruar se e ka blerë nga shitja e apartmentit paraprak dhe kursimet.

 

Përveç këtij apartment, ai ka deklaruar edhe një shtëpi në vlerë 155 mijë euro, që thotë se është në pronësi të përbashkët.

Tek pasuritë e luajtshme, ai ka deklaruar një bibiliotekë personale në vlerë 12 mijë e 500 euro, piktura dhe vepra arti në vlerë 6 mijë euro dhe një veturë të bashkëshortes në vlerë 25 mijë euro.

Krasniqi posedon edhe aksione në një kompani. Ai ka 35 përqind të aksioneve, në vlerë 5 mijë euro.

Shuma e parave të gatshme që ka nëpër banka sillet rreth 7 mijë e 500 euro, derisa ka borxhe në vlerë 95 mijë euro.

Të hyrat vjetore të Krasniqit sillen rreth 31 mijë euro, të cilat i merr nga Kuvendi i Kosovës.

Në fund të deklarimit, Krasniqi ka treguar se posedon edhe disa lloje të kriptovalutave.

“Ne pajtim me pergjigjjen e marre nga AKK per deklarimin e “kripto-valutave” ju njoftoj se une posedoj sasine dhe llojet e te njejtave, si vijon: 1.5 BTC, 100 ETH, 100 BNB, 400 DOT, 1000 ETC, 50 LTC, 500 CAKE, 300 LINK, 50 EGLS, 10000 XRP, 20 XMR, 1000 XTZ, 4000 BAKE, 500 QTUM, 20 DASH, 10000 XLM, 10000 MATIC, 2500 IOTA, 1000 CRV, 50000 TRX, 250 SNTVT, 20 ZEC, 100 UNI, 4000 NËC, 2000 ALGO, 500 EOS, 30 BLZD, 20000 RSR, 200 HYPR, 500 SXP, 20 ACS, 1000 ALLOY, 200 SLME, 2000 POËR, 20000 XVG”, thuhet në deklarim./Gazeta Express

blank

BE, hyn në fuqi ligji që ndalon produktet plastike njëpërdorimëshe

Bruksel

Në Bashkimin Evropian (BE) sot hyri në fuqi ligji i cili ndalon përdorimin e produkteve njëpërdorimëshe të tilla si pjata, gota plastike, transmeton Anadolu Agency (AA).

Komisioni Evropian njofton se që nga sot në tregun e BE-së nuk do të mund të hyjnë produktet plastike të tilla si pjata, pirunë, thika, gota, pastrues për veshët dhe pipeta të cilat përdoren dhe hidhen.

Në kuadër të kësaj përfshihen edhe kutitë e ushqimeve dhe pijeve të prodhuara nga polistireni. Me ligjin e ri synohet pakësimi i përdorimit të produkteve plastike me një përdorim të vetëm që kanë alternativë.

Sipas KE-së, 80 për qind e ndotjeve në detërat e botës e përbëjnë produktet plastike. Mbetjet plastike krahas krijesave të detit mund të infektojnë edhe ushqimet që përdorin njerëzit. BE-ja synon që produktet plastike të jenë të ripërdorshme dhe të riciklueshme.


Send this to a friend