VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Lodhja – Shkaqet e saj dhe ushqimet që të japin krahë dhe energji

By | July 14, 2018

Komentet

Koliti – Ushqimet që duhen shmangur patjetër

Konsumimi i çokollatës dhe ushqimeve pikante përkeqëson simptomat e koliti ulçeroz

Koliti ulçeroz është një sëmundje inflamatore që prek zorrët ku shkakton plagë të ndryshme në pjesën e brendshme të tyre.

Koliti shkakton dhimbje, fryrje dhe diare. Sëmundja ka tendencën të përkeqësohet me konsumin e disa ushqimeve specifike, të cilat AgroWeb.org i ka renditur si më poshtë:

Fasulet

Bishtajoret dhe fasulet kanë shumë fibër dhe shkaktojnë fryrje. Ato nuk përbëjnë ushqimin ideal për dikë që vuan nga koliti.

Ekspertët thonë se pavarësisht kësaj, këto ushqime janë të rëndësishme sidomos për vegjetarianët.

Ata rekomandojnë konsumimin e racioneve më të vogla.

Për më tepër, fasulet e konservuara duhen shpëlarë mirë, qiqrat duhen zhveshur nga shtresa e jashtme ose duhen gatuar si pure, duke u transformuar kështu në ushqime më të tolerueshme për sistemin tretës.

Kafeja dhe çaji

Kafeja mund të vështirësojë menaxhimin e simptomave të kolitit. E njëjta gjë vlen edhe për çajin dhe pijet me kafeinë apo ato energjike.

Produktet e bulmetit

Produktet e bulmetit shkaktojnë ose përkeqësojnë simptomat e kolitit. Por kjo nuk do të thotë që duhet të qëndroni larg qumështit.

Ekspertët thonë të pasurit kolit, nuk nënkupton automatikisht intolerancë ndaj laktozës. Kjo e fundit ka shumë të bëjë me sasinë e enzimave të konsumuara të qumështit.

Misri dhe kërpudhat

Misri dhe kërpudhat treten me vështirësi, thonë ekspertët. Pavarësisht intensitetit të përtypjes, misrat sërish arrijnë të shkaktojnë irritim të zorrëve dhe diare në rastet e njerëzve që vuajnë nga koliti.

Ekspertët rekomandojnë shmangien e ushqimeve që treten me vështirësi siç janë misri, kërpudhat, lakra, farat dhe arrorët.

Mishi me dhjamë

Mishi me dhjamë është një produkt që duhet t’i qëndroni larg. Më mirë zgjidhni produkte mishi pa dhjamë sepse ky i fundit arrin të përkeqësojë simptomat.

Qoftet, roleja dhe mishra të tjerë të butë e të gatuar mirë treten më lehtë se bifteku.

Erëzat

Erëzat pluhur apo të bluar hollë mund të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor pa problem.

Nëse gatuani me erëza ose barishte të freskëta siç janë piperi kokërr ose majdanozi, sigurohuni që t’i grini ose bluani hollë që të jenë më të tolerueshme për stomakun.

Ushqimet kremoze

Salcat e ndryshme dhe majoneza munden që ndonjëherë të shkaktojnë ose nxisin simptomat e kolitit ulçeroz.

Disa njerëz nuk e tolerojnë dot gjalpin e kikirikut për shembull, ndonëse ai është i pasur me yndyrna të shëndetshme.

Çokollata

Sheqeri dhe kafeina, janë dy nga përbërësit dominantë të çokollatës që mund të rrisin problemet tek njerëzit që vuajnë nga koliti.

Nëse ju pëlqen çokollata, mund të konsumoni sasi të vogla të një produkti cilësor, thonë ekspertët.

Alkoli

Alkoli ka një ndikim shumë dimensional tek organizmi. Në përgjithësi ai stimulon zorrët dhe shkakton diare. Megjithatë ju sërish mund ta konsumoni në sasi të vogla.

Disa pacientë kanë më shumë tolerancë ndaj verës së bardhë sesa të kuqes dhe disa të tjerë përjetojnë fryrje nëse pijnë birrë ose pije të tjera.

Ekspertët e AgroWeb.org sugjerojnë që alkolin ta konsumoni gjatë ushqimit dhe jo me stomakun bosh.

Gjithashtu nëse provoni pije të reja, bëjeni këtë në shtëpi.

Arrorët

Arrorët në formën e tyre të plotë shkaktojnë parehati gjatë tretjes dhe në rrugëtimin e tyre në zorrë. Por, në rastet kur nuk jeni alergjikë, nuk duhet të hiqni dorë tërësisht prej tyre.

Bluajini dhe grijini hollë dhe konsumojini në sasi të vogla duke i shoqëruar me produkte të tjera, si salca apo lëngje frutash.

Pijet e gazuara

Pijet e gazuara përmbajnë kafeinë, sheqerna dhe ëmbëlsues artificialë që shtojnë lëvizjet e zorrëve. Bulëzat mund të shkaktojnë kontraktime dhe ndjesinë e fryrjes.

Nëse nuk jeni gati të hiqni dorë prej tyre, kufizojini sasitë që konsumoni dhe mos përdorni pipëz që lejon hyrjen e më shumë bulëzave në stomak.

Qepët

Qepët janë gjithashtu të vështira për t’u tretur. Prjini hollë dhe gatuajini mirë ose mund t’i përdorni për t’i dhënë aromë ushqimeve si supa.

Pas zierjes dhe lëshimit të lëngut, qepën mund ta hiqni nga supa ose gjella./AgroWeb.org

Pite të mbushura me gjizë – Më të dashurat nga duart e amvisave

Pitet e përgatitura nga nënat shqiptare janë padyshim gatimi më i preferuar i të vegjëlve ashtu si edhe të rriturve.

Të mbushura me gjizë a me djathë, me qepë e domate, me mish grirë a me spinaq pitet ofrojnë një shije fantastike që të përfshin tërësisht duke të ndjellë për t’i konsumuar sa më parë.

Ideale për t’i konsumuar në mëngjes por edhe në çdo moment të ditës, ashtu si edhe për t’ua dhënë fëmijëve me vete në shkollë apo për t’i marrë edhe vetë gjatë pushimit të punës.

Pitet janë ndër gatimet më speciale që kuzhina shqiptare ofron.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën tipike të amvisave shqiptare për përgatitjen e piteve në shtëpi, një mënyrë fantastike për të kënaqur gjithë familjen.

Përgatitja e Piteve të Shtëpisë

Përbërësit

½ kg miell

200 gr kos

Gjysmë luge kafeje me sodë buke

Kripë

Gjizë e freskët

Përgatitja

Në një tas të madh hidhni miellin dhe hapni një gropë në mes. Shtoni aty kosin, hidhni kripën si dhe sodën dhe përzjejini mirë me duar derisa masa të bëhet e njëtrajtshme.

Sipas preferencës mund të shtoni edhe një kokërr vezë gjatë punimit të brumit me dorë.

Kur brumi është shndërruar në një masë kompakte por jo të thatë, mbulojeni me një pecetë kuzhine. Lëreni që të pushojë për një orë në një ambjent disi të ngrohtë.

Më pas, ndajeni brumin në toptha të vegjël. Në tavolinën e punës në kuzhinë nisni t’i hapni ato përmes një petësi në formë të rrumbullakët në madhësinë që dëshironi.

Pasi e keni shtruar petën, shtoni brenda mbushjen me gjizë.

Nëse dëshironi, për më shumë shije bashkë me gjizën mund të shtoni pak rigon dhe arra të shtypura.

Pasi keni shtuar mbushjen, paloseni piten dhe bashkoni mirë të dyja anët e pites në mënyrë që të mos dalë mbushja gjatë skuqjes.

Më pas skuqini në një tigan me pak vaj (për një gatim më të shëndetshëm AgroWeb.org u sugjeron të përdorni vaj ulliri).

Si të përgatisni çokokrem krejt lehtë në shtëpi

Përbërësit më të shumtë të çokokremit janë vaji i palmës dhe sheqeri i bardhë

Më ishte kthyer gati në makth dalja me tim bir në supermarket dhe koshi që mbushej kryesisht me çokokrem, qumësht me kakao, çokollata, akullore po me kakao.

I donte e më vinte keq të mos ia merrja, plus që pediatri më tha se deri sa i ha ushqimet e tjera, s’kisha pse e pengoja të merrte dhe këto.

Aspak të shëndetshme

Teksa kërkoja në internet për çokokremin, u terrorizova. Përbërësit më të shumtë të saj, ishin vaji i palmës dhe sheqeri i bardhë, ndërkohë që kakao dhe lajthitë zinin një vend minimal.

Pra im bir ishte dendur në sheqer e vaj palme. Kështu vendosa ta bëj vetë në shtëpi, duke qenë se përbërësit janë tepër të thjeshtë e gjenden gjithkund.

Pas shumë tentativave që më çalonin kryesisht te copëtimi i bajameve arrita të bëj çokokremin perfekt.

E nëse juve keni të njëjtin problem, po ju tregoj mënyrën si bëhet një çokokrem i shëndetshëm. Kryesisht masën e përbërësve e përzgjedh me sy, por si për fillim duhet kjo recetë.

Përbërësit:

80 gram lajthi

100 ml qumesht

60 gram sheqer ngjyrë e kaftë

100 gram çokollatë e zezë

2 lugë gjalpë

Në fillim pjek lajthitë për 10 minuta në furrë të paranxehur, ndërsa në një tenxhere shkrij çokollatën me qumështin. Më pas lajthitë e pjekura i fus në mikser.

Duan pak punë për t’u copëtuar se shpesh ngelin thërrime-thërrime dhe fëmijët nuk e pëlqejnë. Për t’i dhënë pak ndihmë në mikser shtoj edhe sheqerin e kuq (apo ndryshe sheqerin kaf) e më pas 2 lugë gjalp.

Vazhdoj t’i përzjej për disa minuta. Më pas i shtoj çokollatën e shkrirë në qumësht duke mos ndalur së përzjeri.

Pasi të gjithë përbërësit shkrihen me njëri tjetrin, i fus në enën e çokokremit të supermarketit, të cilën e ruaj sepse maskoj çokokremin e bërë në shtëpi.

Im bir është ende i vogël dhe duhet të vazhdojë të besojë se të gjitha ushqimet që sheh në market apo TV janë të mira.

Pasi ftohet për dy-tri orë, e le po kaq kohë edhe në frigorifer dhe është gati për përdorim. Ndërkaq edhe për akulloret përdor sërish çokokremin tim dhe është mjaft e lehtë.

Në mikser fus gjysëm kavanozi çokokrem, i shtoj qumësht dhe një paketë vanilje. Pasi i miksoj, mbush format e gatshme dhe i vendos në akull.

Kështu të paktën dy kërkesat më të zakonshme të fëmijës tim i zgjidh në mënyrën më të shëndetshme për të.

Jo vetëm çokokrem

Të njëjtën gjë kam nisur të bëj edhe me patatinat. Në këtë rast përdor patate të freskët të prerë hollë me renden thikë, të cilat i kripos, i hedh një pikë vaj ulliri dhe i pjek në furrë me 200 gradë deri sa të zverdhen e të bëhen krokante.

Mos harroni që maskimi i paketimit është i nevojshëm edhe në këtë rast, sepse fëmija është më inteligjent sa ne e mendojmë./AgroWeb.org  

*Rezarta Delisula është zëvendës-kryeredaktore e Gazetës Shqiptare dhe punon si gazetare që prej vitit 1998. Përgjatë karrierës profesionale 17 vjeçare, shkrimet e saj kanë prekur më së shumti çështjet sociale dhe problematikat mjedisore. E apasionuar pas produkteve organike dhe kultivimit të tyre, Rezarta është veçanërisht e interesuar për jetesën e gjelbër. Ky artikull është shkruar ekskluzivisht për agroweb.org.

Qofte me miell misri dhe djathë – Nga recetat e vjetra shqiptare

Receta e përgatitjes së qofteve me miell misri është përgatitur ndër vite nga amvisat shqiptare

Një gatim i veçantë që përgatitet shumë shpejt dhe me pak përbërës por shija e tyre është e mrekullueshme.

Përgatiten krejt lehtë dhe në një kohë të shkurtër. Mund të shërbejnë mjaft mirë si meze në tryezën e ngrënies, për të shoqëruar gatime të tjera por edhe si pjatë kryesore me garniturë në  vaktet e drekës apo darkës.

Receta e përgatitjes së qofteve me miell misri është përgatitur ndër vite nga amvisat shqiptare, të cilat mundoheshin që edhe përbërësit më të thjeshtë t’i shndërronin në gatime të shijshme dhe fantastike.

AgroWeb.org përcjell më poshtë recetën unike të përgatitjes së qofteve me miell misri dhe djathtë në shtëpi.

Përgatitja e Qofteve me Miell Misri dhe Djathë  

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

2 gota ujë me miell misri

3-4 lugë gjelle me vaj ulliri për brumin

Gjysmë luge kafeje me sodë

3 kokrra vezë

5-6 lugë djathë të grirë (të bardhë ose kaçkavall)

Piper

Nenexhik

Kripë

3-4 gota ujë

Përgatitja

Në një tenxhere me ujë të valuar, kripë dhe vaj ulliri hidhet mielli i misrit i situr dhe i përzier me pak sodë.

Përzihet derisa të krijohet një masë e trashë.

Më pas vendoset të piqet sipër zjarrit, sa të shkëputet nga anët e enës.

Kur ftohet, shtohen vezët, djathi i thërrmuar, majdanozi i grirë, kripa, piperi dhe nenxhiku.

Masa punohet me duar derisa të bëhet e njëtrajtshme.

Më pas ndahet në qofte, të cilave u jepet një formë e rrumbullakët.

Qoftet lyhen me miell gruri nga të gjitha anët dhe skuqen.

Shërbehen të ngrohta.

Kombinimi i qofteve me miell misri

Qoftet me miell misri mund të shoqërohen në mënyrë të shkëlqyer me salca të ndryshme.

Mund të përgatisni salcë me domate, qepë dhe hudhra apo edhe salcë kosi me hudhra dhe kastraveca.

Gjithashtu ato kombinohen në mënyrë speciale me supa të ndryshme të lehta por edhe gatime të tjera të kuzhinës shqiptare.

Mund t’i shoqëroni gjithashtu me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, patate të furrës por edhe të fërguara gjithashtu. /AgroWeb.org    

Të skuqura, të ziera apo të pjekura – Kur humbin vlerat e perimeve më shumë

Antioksidantët janë substanca shumë të fuqishme që e mbrojnë organizmin nga sëmundjet e ndryshme.

Trupi arrin të prodhojë disa antioksidantë, ndërsa pjesa tjetër merret nga frutat, perimet dhe barishtet.

Mënyra e gatimit të tyre kanë një ndikim domethënës në nivelin e antikoksidantëve që përthithen nga organizmi.

AgroWeb.org ju sjell një informacion krejt të vlefshëm mbi mënyrat më të mira

Si Të Merrni Më Shumë Antioksidantë Nga Ushqimi

Ekspozimi i tejzgjatur i ushqimeve ndaj nxehtësisë ka një ndikim domethënës në përmbajtjen e antioksidantëve.

Zierja

Zierja shkakton humbjen më të madhe të antioksidantëve tek perimet.

Kjo humbje arrin deri në 60 përqind, sipas shkencëtarëve.

Antioksidantët janë si vitamina C, ndaj ato treten në ujë.

Perimet duhen zier vetëm në rast se jeni duke gatuar supë.

Gatimi Me Avull

Avulli është një metodë e shëndetshme e gatimit të perimeve, megjithatë edhe nëpërmjet saj, antioksidantët humbasin.

Nëse doni të ruani antioksidantët, AgroWeb.org ju këshillon që gatimi me avull duhet të jetë i përgjysmuar, dhe perimet të jenë krokante por ama do të jenë të pasura me antioksidantë.

Skuqja e Shpejtë (në tigan pa yndyrë)

Kjo metodë ruan sasinë më të madhe të antioksidantëve tek perimet.

Në këtë mënyrë mund të përdorni sasi tepër të vogla të yndyrës për gatimin e perimeve në temperature të larta në një kohë të shkurtër.

Nxehtësia sigurisht nuk është një armike e antioksidantëve, ndaj AgroWeb.org vë në dukje kohëzgjatja e ekspozimit ndaj nxehtësisë është plot pasoja.

Kaurdisja ose skuqja përbën gatimin më të shpejtë sepse ushqimi është gjithë kohën në lëvizje dhe ekspozimi ndaj nxehtësisë është minimal.

Pjekja

Pjekja është metoda e dytë më e mirë e gatimit të perimeve dhe ruajtjes së antioksidantëve.

Nëpërmjet saj, perimet ruajnë edhe vitaminat dhe mineralet.

Antioksidantët gjenden edhe tek ushqimet që nuk gatuhen si frutat, arrorët dhe farat.

Përfshirja e tyre në regjimin tuaj ushqimor, bashkë me perimet që gatuhen në mënyrë e duhur, garanton përthithjen maksimale të antioksidantëve.

Këto të fundit janë thelbësore në eliminimin e radikaleve të lira të cilat shkaktojnë shumë sëmundje.

Shurup thane – Receta më e freskët dhe e shëndetshme e verës

Shurupi i Thanës (Rehanina) është simboli i mjeshtërisë së amvisave shqiptare në përgatitjen e ëmbëlsirave unike të kuzhinës sonë tradicionale

Shurupi i Thanës, i quajtur ndryshe nga disa amvisa si Rehani është i shijshëm, i lehtë dhe i freskët.

Shurupi i Thanës (Rehanina) është simboli i mjeshtërisë së amvisave shqiptare në përgatitjen e ëmbëlsirave unike të kuzhinës sonë tradicionale, veçanërsht traditë e jugut të Shqipërisë

Është pikërisht sezoni i thanave dhe AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë recetën e përgatitjes së simbolit të Rehanisë me Thana.

Rehania e thanës është me patjetër ëmbëlsia që nuk duhet të mungojë absolutisht në kuzhinën e familjeve shqiptare, jo vetëm për shijen e saj fantastike të ëmbël, të athët por mbi të gjitha për vlerat kuruese që ajo mbart.

Një gotë shurup nga rehania e thanës apo një dy lugë rehani thane kanë qenë përherë kura natyrale e përdorur nga nënat e gjyshet për lehtësimin e dhimbjeve të barkut të shkaktuara nga i ftohti.

Gjithashtu, rehania e thanës përdoret edhe për lehtësimin e komplikacioneve të tjera që sjell i ftohti siç janë dhimbjet e fytit por edhe të kokës.

Më poshtë mund të ndiqni recetën e sugjeruar nga AgroWeb.orgpër ta përgatitur rehaninë e thanës krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Rehanisë me Thana

(Sasia e përbërësve përzgjidhet sipas preferencës mjafton që të respektohet raporti si më poshtë. Raporti për 1 kg thana është 500 gr sheqer dhe 2 l ujë)

2 kg thana

1 kg sheqer

4 litra ujë

Përgatitja

 Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon të pastroni mirë me ujë bollshëm dhe vendosini në një tenxhere të madhe.

Shtoni më pas sheqerin dhe më pas ujin.

Vendosini në zjarr dhe lërini të zjejnë derisa uji të mbetet më pak se gjysma e sasisë së ujit të hedhur në fillim. Pra, gati 1 litër e pak më shumë.

Në këtë moment, largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Kalojeni në një kulluese të gjithë lëngun e përftuar në formën e shurupit dhe largoni copëzat e thanave.

Shurupin ruajeni në shishe qelqi në frigorifer.

Kur ta konsumoni, mjafton të hidhni një lugë nga shurupi i thanës në një gotë me ujë të ftohtë dhe ta përzjeni pak.

Mjaltëza të buta me ëmbëlsi mahnitëse – Si t’i përgatisni

Receta e përgatitjes së tyre është krejt e thjeshtë dhe përgatitet shumë lehtë në shtëpi

Mjatëzat me sherbet janë një ëmbëlsirë fantastike me shije unike që padyshim do magjepsin gjithë familjen e më të dashurit me shijen e tyre.

Receta e përgatitjes së tyre është krejt e thjeshtë dhe përgatitet shumë lehtë në shtëpi.

Mjaltëzat janë një delikatesë e veçantë të cilat mjafton t’i përgatisësh njëherë e më pas shndërrohen ndër ëmbëlsirat më të preferuara që përgatiten në shtëpi.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë përgatitjen e mjaltëzave krejt lehtë.

Receta e Përgatitjes së Mjaltëzave

Përbërësit

Për sherbetin

2 gota ujë

1 gotë sheqer

1 lugë gjelle lëng limoni

Një lugë kafeje vanilje

Për brumin

1 gotë e gjysmë me miell gruri

1 lugë çaji me sodë buke

2 kokrra vezë

5 lugë gjelle gjalpë të freskët

150 gr krem djathi(e gjeni në supermarket)

Mjaltë

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju sugjeron të nisni me përgatitjen e sherbetit.

Hidhni në një tenxhere ujin dhe sheqerin, vendoseni në zjarr dhe lëreni derisa sheqeri të shkrijë dhe masa të nisë të vlojë.

Sapo nis të vlojë hidhni lëngun e limonit dhe vaniljen.

Lëreni të ziejë dhe dy minuta më shumë dhe më pas hiqeni nga zjarri.

Ndërkohë parangrohni furrën e sobës në temperaturën 180 gradë celsius.

Në vijim, AgroWeb.org ju udhëzon që në një tas të hidhni miellin e situr, hapni një gropë dhe hidhni aty vezët.

Përziejini me duar, shtoni më pas sodën, gjalpin dhe kremin e djathit, të cilin më parë duhet ta përzieni fortë përmes një luge.

Përziejini të gjitha bashkë dhe punojeni brumin derisa të përftoni një masë të butë. Nëse brumi ngjitet në duar atëherë shtoni edhe pak më shumë miell.

Shtroni një letër pjekjeje në tavë.

Më pas, ndani brumin në toptha të vegjël, para se të jepni formën e rrumbullakët hapini në formë të sheshtë, hidhni disa pika mjalti në mes dhe më pas mbyllini me kujdes në formën e një topthi jo më të madh se një kokërr arre.

Vijoni kështu me të gjithë topthat dhe më pas vendosini në tavën ku keni shtruar letrën e pjekjes.

Futini në furrë të piqen përreth 20 minuta derisa ngjyra e tyre të bëhet e artë.

Pasi janë pjekur, nxirri nga furra dhe lërini të ftohen përreth 20 minuta.

Më pas, vendosni sherbetin sërish në zjarr, lëreni derisa të nisë të vlojë dhe në këtë moment shtoni aty Mjaltëzat.

Lërini të ziejnë bashkë përreth 15 minuta në mënyrë që mjaltëzat të përthithin gjithë sherbetin dhe të zbuten.

Më pas, largojini nga tenxherja, vendosini në një pjatancë dhe lërini të ftohen.

Për më shumë shije mund t’i shërbeni me akullore të freskët apo me pak arra të thërrmuara sipër.

Speca të mbushur – Receta verore plot shije dhe shëndet

Fantastikë për t’u shijuar dhe shumë të thjeshtë për t’u përgatitur në shtëpi

Specat e mbushur me oriz mbeten një nga recetat më të preferuara të shqiptarëve sidomos gjatë stinës së verës kur ato gatuhen nga duart e amvisave.

Është një nga gatimet më të vjetra e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare. Fantastike për t’u shijuar dhe shumë të thjeshta për t’u përgatitur në shtëpi.

Ideale për një vakt të shijshëm dreke por edhe darke, specat e mbushura kombinohen në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinës por edhe me zahire të ndryshme të kuzhinës shqiptare.

AroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën tipike të përgatitjes së specave të mbushura me oriz e mish të grirë. Një mënyrë ideale për t’ia servirur gjithë familjes e më të dashurve.

Specat e Mbushura me Oriz   

Përbërësit

5-6 speca për mbushje

2 kokrra mesatare qepë

4-5 filxhanë kafeje oriz

1 filxhan çaji mish i grirë

kripë, piper

1 tufë majdanoz

2-3 kokrra mesatare domate

Disa thelpinj hudhër

Rigon

Përgatitja

Specat zgjidhen me tul dhe të mëdha, lahen, u pritet bishti në formë kapaku, u hiqen farat.

Kalohen në një skuqje të lehtë me vaj ulliri dhe vendosen me rradhë në tavë.

Në një enë me vaj ulliri kaurdiset qepa e grirë hollë. Pasi volumi i qepës të bjerë shtoni domatet e grira hollë dhe kaurdisini për pak minuta.

Më pas, AgroWeb.org ju udhëzon të shtoni mishin e grirë dhe hudhrat dhe kaurdiseni derisa masa të mbetet në yndyrën e saj.

Hidhni kripën, piperin, majdanozin, rigonin dhe ujë dhe lërini të zjejnë për 15 minuta, më pas shtoni orizin dhe lëreni të zjejë përgjysmë dhe masa të jetë e lëngshme.

Nëse preferoni në vend të majdazonit mund të përdorni edhe kopër.

Me masën e përgatitur mbushni specat me rradhë por jo plot, pasi gjatë zierjes orizi shton sasinë dhe mbushja del jashtë. Nëse u tepëron oriz nga masa e mbushjes pasi të keni mbushur specat hidhjani tavës rreth e rrotull specave.

Në fund tavës hidhini dhe pak kripë, pak lëng mishi ose ujë dhe futeni të piqet në furrë të parangrohur.

Lakrori special me dy petë e hithra – Më i miri i stinës dhe traditës

Një nga traditat më të hershme, të shijshme nga duart e amvisave shqiptare, traditë që ka magjepsur vendas e të huaj

Kuzhina tradicionale shqiptare në përgatitjen e gatimeve me hithra është padyshim e veçantë në shije e vlera.

Lakrori i shtëpisë është një ndër recetat më të veçanta me të cilin padyshim amvisat jo vetëm shtojnë shijen e gatimeve në familje por edhe nderojnë në mikpritjen e tyre miqtë dhe të afërmit e dashur.

Është një nga traditat më të hershme, të shijshme nga duart e amvisave shqiptare, traditë që ka magjepsur vendas e të huaj.

Lakrori njihet si traditë e Korçës dhe zonave përreth saj, tradita e do që ai të piqet në saç, një mënyrë tipike e moçme shqiptare e pjekjes së lakrorëve, byrekëve apo tavave të ndryshme me perime në prush.

Falë prushit dhe nxehtësisë së tij të avashtë, tepsitë me gatimet e pjekura marrin një shije të veçantë.

AgroWeb.org sjell më poshtë recetën tradicionale të të mrekullueshmit lakror me hithra, i cili krejt lehtë mund të përgatitet në shtëpi, për t’u ofruar si një vakt i shëndetshëm dhe i shijshëm në familje.

Përgatitja e Lakrorit me Hidhra

Përbërësit

1 kg hithra të freskëta

500 gr Miell

250 ml Ujë

Kripë

Vaj Ulliri

Pak gjalpë

Sodë Buke

Dy qepë të njoma (sipas preferencës)

Përgatitja e brumit dhe mbushjes me hithra 

Si fillim, përgatisim brumin, duke hedhur në një tas të madh miellin.

Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë.

Nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet në një masë të butë dhe të përshtatshme për t’u hapur në formën e petës.

Brumin e përftuar, AgroWeb.org ju udhëzon që ta mbuloni me një pecetë të pastër dhe e lëreni përreth gjysmë ore që të fryhet ndërsa nisni përgatitjen e hithrave.

Qepën e grirë hollë e hedhim në një tigan të madh. E skuqim me vaj ulliri dhe pak gjalpë derisa volumi i qepës të ulet.

Më pas, hedhim hithrat, të cilat më parë i kemi pastruar dhe i kemi zjerë me një valë. Kaurdisim qepët me hithrat derisa të njëtrajtësohen e më pas hedhim kripë.

I përzjejmë për dy minuta. Për të përftuar një masë pak të trashë të gjellës me të cilën do të përgatisim lakrorin, në një gotë të vogël mund të hedhim një lugë miell dhe ta tretim me dy lugë kos.

Këtë masë më pas e shtojmë tek hithrat dhe përzjejmë masën. Të njëjtën gjë mund të bëjmë edhe me qumësht në vend të kosit.

Përgatitja e lakrorit me hithra 

Pasi e përgatisim gjellën me hithra, e lëmë të ftohet. Gjatë kësaj kohe brumi është gati për t’u punuar.

Brumin e ndajmë në dy pjesë, ku pjesa e sipërme duhet të jetë më e vogël se e poshtmja.

Pasi hapim petën e poshtme e shtrojmë në tepsi, të cilën e kemi lyer njëtrajtësisht me vaj ulliri, hedhim mbushjen me hithrat në të gjithë petën që kemi shtruar më parë.

Ndërkohë, hapim petën e dytë më të madhe dhe e vendosim sipër duke i kthyer pak anët.

Në mungesë të saçit tradicional, fare mirë lakrorin mund t’a pjekim në furrë në 180 gradë për 20-30 minuta deri sa të marrë pjekjen e duhur.

Në fund të përgatitjes, pasi lakrori është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lyejmë me një lugë gjalpë fshati./AgroWeb.org 

Rregullat e arta të ushqyerjes së shëndetshme, çfarë rekomandojnë ekspertët

Këto janë “rregullat e arta” që rekomandon eksperti i palestrës Damien Kelli. Duke ndjekur këto pesë këshilla të ushqimit në mënyrë të vazhdueshme dhe mbajtjen e një programi të fortë trajnimi, do të digjni yndyrë dhe do të humbisni peshë shumë shpejt, sigurisht në mënyrë të shëndetshme.

Ulni gradualisht sasinë e kalorive: për të humbur yndyrë, duhet të ulni gradualisht sasinë e kalorive që merrni duke ngrënë më pak dhe duke eleminuar ushqimet kalorike.

Ju nevojiten proteina: për të forcuar indet e muskujve, duhet të rrisni gradualisht sasinë e proteinave që konsumoni. Hani mish pule, peshk. Këto ushqime ju ndihmojë të përshpejtoni metabolizmin dhe mbajnë të ngopur përgjatë gjithë ditës.

Zgjidhni me kujdes karbohidratet që do konsumoni: për të humbur sa më shpejt yndyrën, ju keni nevojë të ulni gradualisht konsuminin e karbohidrateve. Me fjalë të tjera, hani më pak sheqer dhe niseshte, të tilla si drithëra të përpunuara. Ushqimi shumë prej këtyre ushqimeve mund të bëj kërdi në gjak tuaj, duke rritur hormonet që çojë për të fituar yndyrë.

Rrisni sasinë e zarzavateve që konsumoni: për t’u siguruar se do të jeni të shëndetshëm gjatë gjithë procesit, duhet të rrisni gradualisht sasinë e zarzavateve që hani, në mënyrë që të merrni më shumë fibra, vitamina dhe minerale.

Për të përmirësuar metabolizmin tuaj, gradualisht zëvendësoni yndyrnat të këqija me yndyrna të shëndetshme. Përdorni vaj ulliri, avokado, arra, fara dhe vajrat e peshkut në dietën tuaj. Këto ndihmojnë në mirëfunksionimin e metabolizmit, si dhe në humbjen e peshës.

Shenja që tregojnë se konsumoni shumë kripë dhe pasojat për shëndetin tuaj

Ndoshta mendoni që futja e kripës në organizëm është në nivelin normal, mirëpo në menynë tuaj shpesh gjenden artikujt të cilët kanë burime të mëdha dhe të fshehura kripe.

Artikujt e tillë janë edhe picat edhe sandviçët, mirëpo në listë të artikujve të cilët kanë shumë kripë gjenden edhe buka, simitet e ndryshme dhe produktet e mishit të thatë.

Futja e tepërt e kripës në organizëm mund të shkaktojë probleme me zemrën dhe veshkat, sepse krijon shtresim të tepërt të lëngjeve.

Veç kësaj, kripa mund t’ju krijojë edhe probleme të tjera shëndetësore, prandaj kushtoni kujdes shenjave me të cilat trupi paralajmëron që po konsumoni shumë kripë.

Doza e rekomanduar e kripës është 2.400 miligramë, përkatësisht një lugë e vogël kripë. Kushtoni kujdes që më shumë kripë në organizëm të fusni nëpërmjet ushqimit të procesuar, prandaj ushqimi me sa më shumë artikuj të freskët është mënyra më e mirë për futje më të vogël të kripës në organizëm.

Ekzistojnë madje shtatë mënyra të cilat trupin do ta sinjalizojnë, nëse filloni të merrni tepër kripë:

1. Ndjenja e ënjtjes dhe e fryrjes

Te konsumimi i tepërt i kripës, lëkura dhe pjesë të caktuar të trupit mund të bëhen të ënjtura për shkak të moslargimit të ujit. Në fytyrë ënjtja veçanërisht shihet në zonën përreth syve.

Gjithashtu, teprica e kripës shkakton ënjtje të gishtave të duarve dhe rreth nyjave.

2. Ndjenja e etjes

Kripa e tepërt shkakton dehidratimin. Si pasojë e saj, do të vëreni që shpesh pini lëngje, posaçërisht gjatë treningut apo aktiviteteve fizike.

Te stërvitësit aktivë përreth buzëve mund të bëhet madje edhe shtresë e hollë e njelmët gjatë treningut. Kjo është shenjë që trupi përpiqet të nxjerrë jashtë tepricën e kripës.

3. Urinimi i shpeshtë

Kripa e tepërt shkakton shkuarje të shpeshtë në tualet, ndërkaq urina është më e turbullt dhe ka ngjyrë të errët. Edhe pse kjo mbase nuk do të tingëllojë si problem serioz, me urinim humbet edhe kalciumi.

Nëse në gjak nuk ka mjaft kalcium, trupi do të marrë kalciumin nga eshtrat. Për këtë shkak te njerëzit të cilët rregullisht fusin shumë kripë në organizëm, ekziston rreziku i madh nga shfaqja e osteoporozës.

4. Dëshira për ushqim të pashëndetshëm

Kripa e shumtë mund të shkaktojë humbjen e interesimit për ushqim të shëndetshëm. Njerëzve të cilët fusin tepër kripë në organizëm shpesh nuk u pëlqen shija e ushqimit të shëndetshëm dhe pa mëlmesa. Prandaj gjatë kohës vendosin për ushqim më të njelmët, e ky është pothuajse i gjithë ushqimi i procesuar.

5. Ngërçet e muskujve

Te personat të cilët ushtrojnë dhe marrin shumë kripë shpesh shfaqen ngërçet e muskujve. Natriumi dhe kalciumi janë përgjegjës për kontraktimin e muskujve, ndërkaq kalciumi ndihmon në qetësimin e tyre.

Nëse çrregullohet balanca e natriumit dhe kalciumit në organizëm, shpesh do të ndieni dhembje të muskujve.

6. Lodhja

Lodhja nuk do të jetë pasojë e konsumimit të tepërt të ushqimit të njelmët, mirëpo dehidratimi shkakton lodhjen. Kjo posaçërisht do të ndikojnë negativisht te ju nëse rregullisht stërvitni.

7. Problemi me zemrën dhe veshkat

Veshkat nuk munden përnjëherë të filtrojnë aq sasi të madhe kripe, prandaj në trup qëndron uji në mënyrë që të zbutë kripën e grumbulluar. Kjo shkakton rritje të lëngjeve përreth qelizave dhe rritje të vëllimit të gjakut, për ç’shkak zemra detyrohet të punojë më fuqishëm, në mënyrë që të pompojë gjakun dhe kështu të krijojë presion në enët e gjakut.

Me kalimin e kohës, kjo shkakton dëmtim të zemrës, të enëve të gjakut dhe të veshkave, gjë që mund të çojë në preson të lartë të gjakut apo të sulmit në zemër.

Para se të flini, përzieni bananen me kanellë, ja se ç’do të ndodhë në trupin tuaj

Do të kënaqeni me shijen e shkëlqyeshme dhe me të mirat e shumta të cilat jua ofron kjo pije.

Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e duhur të të gjithë trupit, si dhe për mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm.

Nëse vuani nga mungesa e gjumit, kjo është një shenjë e mundësive për hipertension, depresion, sëmundje, molisjes dhe energjisë së paktë. Modelet e parregullta të gjumit ose pagjumësia mund të çojnë në pasoja të tmerrshme për shëndetin.

Bananet kanë shumë kalium dhe magnez, minerale që përmirësojnë cilësinë e gjumit. Këto minerale kur merren në sasi të minimizuar ose kur eliminohen nga dieta, ndikojnë negativisht në nivelin e kortizolit dhe bëjnë që venat dhe muskujt të lëshohen.

Kanella ofron përfitime të shumta shëndetësore. Ajo ka shije dhe aromë jashtëzakonisht të këndshme dhe ndihmon në lehtësimin dhe relaksimin e trupit. Përveç kësaj, ajo ndihmon edhe në tretje.

Në vazhdim ne ju sjellim një recetë ideale që do t’ua bëjë të lehtë dhe të qetë gjumin e natës.

Përbërësit:

– 1 banane
– pak kanellë
– 1 tenxhere të vogël me ujë

Si ta përgatisim…

Hiqni skajet e bananes dhe vendosini në ujë. Lëreni ujin derisa të vlojë për 10 minuta. Pastaj, nëpërmjet kullesës hidheni në një gotë të madhe.

Së fundi, shtojini kanellë.

Konsumojeni këtë pije të shijshme një orë përpara se të shkoni në shtrat për gjumë.