VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Lartësia e Tij e Përndritur Princ Alberti II i Monakos, i cili u prit nga LTM Princ Leka ll i Shqiptarëve (fotot)

By | October 17, 2018
1 Comments
  • author avatar

    Ndjek NJI lloj krenaria kur e ndigjoj fjën;Princi i Shqipëtarëve,po më duket vetmja se u ri ova tek sa lexova fjalët PRINCI I SHYPTAREVE?
    Edhe pse I bana 80-et vite Nuk Arita me pa Mbretin e Shqipëtarëve,që tan jetën më mbeti vetëm dëshirë,ushqim shpirtnor e jo reality,shpresë e parealizueshme,andër e UTOPI që më qon në dëshprim e shkoj me mall Sikurse fëmija pa Prind?!

Komentet

Përcillet për në banesën e fundit Kozma Lara

Është ndarë nga jeta të premten në mbrëmje në moshën 87-vjeçare kompozitori i njohur Kozma Lara. Lajmi është bërë i ditur nga muzikologu Vaso Tole, që e cilëson Larën si një nga më të mëdhenjtë e muzikës shqipe. “Me dhimbje ndajmë në këtë orë të vonë, lajmin e ndarjes nga jeta të prof. Kozma Lara (1930-2019), i fundit nga të mëdhenjtë themelues të muzikës shqiptare. Homazhet në nderim të Tij do të mbahen nesër në hollin e Universitetit të Arteve, ditën e shtunë, datë 19 janar 2019, nga ora 11.00-12.00. I paharruar do të mbetesh profesori ynë!”, shprehej Tole. Ndërkohë, gjatë ditës së shtunë, Lara është përcjellë për në banesën e fundit.Në intervistën e tij të fundit dhënë për “Abc News” pas një aktiviteti të mbajtur nga Akademia e Shkencave dhe Universiteti i Arteve më 14 dhjetor 2018, Lara ka thënë se aroma e detit ka qenë një frymëzim i pashtershëm për të. Profesor Kozma Larën qe shprehur se ajo që e gëzonte më fort ishte liria. “E kam sfiduar edhe diktaturën e kornizave në këtë formë. E ndjej veten me fat që një pjesë të krijimtarisë e ndjek edhe brezi i ri”. Kozma Lara është autor i shumë krijimeve muzikore: kuartete, trio, romanca, rapsodi etj., si dhe ka krijuar shumë këngë për fëmijë. Ka qenë President i Shoqatës muzikore “Tonin Harapi”, i festivalit të përvitshëm të Romancës Shqiptare dhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Kompozitorëve të Shqipërisë.

Rama takohet me Thaçin, publikojnë foton teksa konsumojnë kafen e mëngjesit

Kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm e ka kaluar me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. Këtë gjë e ka bërë vet të ditur kryeministri, pasi ka publikuar një foto në profilin e tij në Instagram.

Rama ka postuar një foto teksa ndodhet ulur në një bar, duke konsumuar kafen e mëngjesit, ndërsa përballë tij është presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

 

Nuk dihet ende se çfarë ësthë diskutuar mes tyre, pasi nuk kanë dhënë informacione të detajuara.

Kryemadhi e sigurtë: Në qershor do të ketë edhe zgjedhje parlamentare

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është e bindur se në qershor, veç zgjedhjeve lokale, do të mbahen edhe zgjedhjet parlamentare, duke paralajmëruar rënien e qeverisë.Deklaratën e fortë Kryemadhi e bëri nga Skrapari gjatë një takimi me strukturat e partisë që drejton.

Sipas Kryemadhit, me 30 qershor vendi do të shkojë në zgjedhje parlamentare, në po të njëjtën ditë që do të mbahen edhe zgjedhjet lokale, të dekretuara nga Presidenti Ilir Meta.

Kjo gjë për Kryemadhin, vjen për shkak të keqqeverisjes dhe korrupsionit të lartë në administratë. Madje për kryetaren e LSI-së, Rama mandatet që ka sot në parlament i ka siguruar përmes pazareve  të ndryshme.

“Një qeveri që rrit taksat  nuk meriton të qeverisë. Nuk do të janë zgjedhje lokale, por edhe zgjedhje të përgjithshme, sepse shqiptarët nuk do të pranojnë të qeverisen nga një qeveri e cila ka grabitur mandatet në parlament dhe i ka të blera. Nga Brukseli dëgjojmë një rrufe  në qiell të hapur, dëgjojmë se si komisioneri  Hahn shprehet se Rama ka mbajtur peng i reformave.  Kemi përballë një sfidë : Të Rrëzojmë Edi Ramën. Kudo që shkel, dëgjoj se edhe socialistë të ndershëm që janë të mërzitur me Rilindjen. Kur nuk ka socialist të ndershëm që suporton këtë njeri, tani duhet thënë se kushtet janë pjekur. Do të dalim në rrugë dhe do ta rrëzojmë Edi Ramën ”, tha ajo.

Zgjidhen anëtarët e kryesisë së Partisë Demokratike (Emrat)

Zgjidhen anëtarët e kryesisë së Partisë Demokratike

Dhurata Çupi

Endri Hasa

Enkelejd Alibeaj

Eno Bozdo

Fatbardh Kadilli

Flamur Noka

Florian Mima

Grida Duma

Izmira Ulqinaku

Jamarbër Malltezi

Jorda Tabaku

Kreshnik Çollaku

Oerd Bylykbashi

Tomorr Alizoti

Oriola Pampuri

Zgjidhet sekretariati i Partisë Demokratike

Këshilli i Partisë Demokratike ka zgjedhur sekretariatin. Rezultatet i njoftoi Jemin Gjana, kryetari i komisionit zgjedhor në PD. 

“Nga 355 anëtarë të Këshillit Kombëtar kanë marrë pjesë në votim 328 anëtarë”, tha Gjana.

Fituesit

Sekretari i Përgjithshëm  – Gazmend Bardhi;

Sekretari për çështjet ligjore – Çlirim Gjata;

Sekretari organizativ – Sahit Dollapi;

Sekretari për çështjet zgjedhore – Ivi Kaso;

Sekretari për burimet njerëzore – Ervin Minarolli.

Rezultatet

 

Sekretar i Përgjithshëm

Gazmend Bardhi – 277 vota

Dorian Teliti – 44 vota

7 vota të pavlefshme

Sekretar për Çështjet Ligjore

Çlirim Gjata – 284 vota

Marinela Ziu – 37 vota

7 vota të pavlefshme

Sekretar për Çështjet Oranizative

Sahit Dollapi – 258 vota

Lulzim Omuri – 60 vota

Të pavlefshme – 10 vota

Sekretar për Çështjet Zgjedhore

Ivi Kaso – 221 vota

Dorian Gjokarmaj – 100 vota

7 vota të pavlefshme

Sekretar për Burimet Njerëzore 

Ervin Minarolli – 278

Minushe Lazaj – 44 vota

6 vota të pavlefshme

Video – Rama nuk pranon mendimin ndryshe, nxjerr nga salla studenten që e kundërshtoi

Paraditen e sotme në Qytetin Studenti Rama, ministrja e Arsimit Besa Shahini dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj prezantuan projektin për kampusin e ri universitar.

Në këtë takim ishte edhe kryeministri Edi Rama.

Teksa Rama fliste për godinat e reja, një vajzë studente është çuar nga salla, duke i kujtuar Ramës se ai paguhet nga taksat tona.

Përplasja e Ramës me studenten

Edi Rama: Cili është ai kryeministër që nuk do që të gjitha ti bëjë menjëherë. Të gjithëve tu japin atë që duan dhe ti kënaqin të gjithë, por këto janë të pamundura nuk ndodhin në këtë botë. Ajo që është e rëndësishme është se kemi hyrë në procesin e transformimit përfundimtar të arsimit të lartë dhe baza është ligji i ri i arsimit të lartë.

Më pas studentja ndërpret fjalën e Ramës (nuk dëgjohet saktësisht reagimi i saj)

Rama thotë: Të lutem se po flas unë, jo, se po flas unë. ..

Nga salla dëgjohet sërish zëri i studentes… por nuk kuptohet se çfarë thuhet .

Rama: Të drejtën për të folur..

Studentja flet:..

Rama: Suksese tani dil jashtë

Studentja: Do dal jashtë por mos flisni më për ligjin e arsimit të lartë …. ne do të vazhdojmë bojkotin derisa të na plotësoni kërkesat.

Rama: Tani dil jashtë..

Rama: Tashti ti del jashtë dhe ne vazhdojmë punën

Vajza del jashtë

Rama: Sepse ju keni të gjitha të drejtat të ngrini probleme por nuk mund të përmbysni historinë e bashkëjetesës mes njerëzve që ka norma të padiskutueshme, ndërprerja e tjetrit kur flet apo prishja e një bashkëbisedimi është mungesë aftësie për të bashkëjetuar në demokraci. Vajza që nda nderoi me daljen e vet përjashta, ajo nuk paguan taksa.. janë prindërit, edhe ato nuk dihet nëse i paguajnë apo jo.

Nishani zgjidhet kreu i Këshillit të PD, konfirmohen Spaho dhe Paloka

Ish-presidenti Bujar Nishani eshte zgjedhur sot Kryetar i Këshillit Kombëtar PD. Kehsilli ka pranuar ne mbledhjen e sotme propozimet e bëra dje publike nje dite me pare nga kreu  PD-se, Lulzim Basha.

Kështu Halim Kosova zgjidhet kreu i Komisionit të Integritetit Etikës në PD; Jemin Gjana zgjidhet kryetar i Komisionit Zgjedhor; Arben Ristani zgjidhet kreu i Komisionit të Apelimit; Alfred Rushaj zgjidhet kreu i Bordit Financiar.

Fatos Lubonja: Vërtetë kemi nevojë ta rrëzojmë këtë qeveri, ja pse

Analisti Fatos Lubonja në lidhje “Skype”  me rubrikën “Opinion” në  “News 24”  u shpreh se qeveria e drejtuar nga kryeministri Rama duhej të ishte rrëzuar pas skandaleve që i shpërthyen së fundmi, duke rikujtuar dhe theksuar projektin tek “Unaza e Re”.

“Mendimi është që ne vërtetë kemi nevojë ta rrëzojmë këtë qeveri, për shumë shkaqe, të cilat po duken sheshit tashmë. Ka një lloj kontradiksioni vetë opozita dhe ne që kërkojmë zgjidhje. Normalisht në një vend demokratik, mjaftojnë  këto skandalet e fundit që kanë dalë në publik dhe ahjo duhej të rrëzohej. Një pjesë e mirë e shqiptarëve po ikin vazhdimisht. Sot në një ndërmarrje kanë ikur të paktën 25 për qind e punonjësve”, tha ai.

Gjithashtu ai komentoi edhe lëvizjet e fundit  në qeveri, ndërsa shtoi se edhe kur Rama shkarkon ministrat shprehet se kanë punuar mirë.  Ai foli edhe për protestat, të cilat në spektrin e analistit Lubonja duken të zbehta dhe larg asaj që duhet të ishin në të vërtetë.

“Kemi një kryeministër arrogant, i cili edhe kur heqë edhe 8 ministra shprehet se kanë punuar mirë. Jemi në një situatë shumë delikate dhe shumë të vështirë. Duhej që njerëzit të ishin ngritur dhe të merrnin përpara këtë qeveri. Të gjitha këto, çojnë deri aty se duhen protesta, por ndërgjegjësim nuk ka. Ky është një arsyetim është pak i vakët dhe jo intuziast për protestën. Unë kam qenë ndër ata që i kam mëshuar një lëvizje anti-sistem. Të gjitha partitë kryesore, që i kam quajtur banda kanë qenë pjesë e këtij sistemi. Duhet të kemi një lëvizje antisistem”, shtoi Lubonja.

Duke u shprehur se Shqipëria ende nuk ka arritur nivelin bazë të demokracinsë, Lubonja shtoi faktin se partitë politike duhet të garojnë me kundërshtarë politikë dhe jo me “armiqtë e tyre”, pasi kjo prirje dëmton demokracinë.

“Rama është pjesë e këtij sistemi oligarkësh. Në këtë vend banda më e fortë eliminon të tjerat. Unë besoj se protestat janë pozitive sepse këto ndikojnë në formësimin e ndërgjegjes politike. Ky ligj që është hartuar nuk është pa lidhje me atë sistem që folëm më parë, por është pjesë  dhe ka favorizuar universitetet private. Universitet private mbyllin gojën, sepse ushqehen nga ai sistem. Nëse bie ligji, merr një goditje të fortë ky sistem.

Kam përshtypjen se situata është shumë tragjike dhe në vend që të luftohet për interesat e popullit, politikanët grinden për pushtet me në krye Edi Ramën. Shqipëria ka nevojë, që të normalizohet në një gjë kryesore, që të kemi jo armiq politikë, por kundërshtarë politikë. Ky kryeministër nuk pranon asnjë faj dhe përgjegjësi”, theksoi Lubonja.

BalkanWeb

Tiranë: 7 organizata i kërkojnë qeverisë të tërheqë 2 projektligjet mbi mediat online si jodemokratike

Një grup prej 7 organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës dhe organizata të gazetarëve i kërkuan sot kryeministrit Edi Rama të tërheqë dy projektligjet për rregullimin e medias në internet.

Sipas tyre, dy projektligjet rrezikojnë ta kthejnë Shqipërinë në një vend jodemokratik, cënojnë rëndë lirinë e shprehjes dhe nuk zgjidhin asnjë nga problematikat ekzistuese të medias, përfshirë gjuhën e urrejtjes, shpifjen, propagandën apo dizinformimin.

Këto organizata janë BIRN Albania, Shoqata e Gazetarëve Profesionistë, Lidhja e Gazetarëve, AIS/Open Data Albania, Civil Rights Defenders, Këshilli Shqiptar i Medias, Qendra Shqiptare MediaLook.

Një nga pjesëtarët e tyre, Gjergj Erebara, tha për “Zërin e Amerikës” se ky është kufiri midis lirisë së shtypit dhe dhunimit të tij.

Të dy projektligjet krijojnë një regjistër për çdo faqe internet, dhe krijojnë “Këshillin e Ankesave”, i cili gjobit mediat ose urdhëron mbylljen e mediave. Projektligjet u japin të drejtë AMA-s ose tatimeve, të gjobisin dhe mbyllin median online, pa një procedurë të mirëfilltë ligjore, duke rritur rrezikshëm nivelin e censurës e vetëcensurës ekzistuese në median shqiptare.

7 organizatat thanë sot që nëse shumica socialiste do të miratojë këto dy projektligje, demokracia shqiptare do të rrëshqasë drejt një regjimi autoritar.

OSBE e ka ndjekur në vazhdim këtë debat dhe është përpjekur të japë ndihmën e saj për hartimin e ligjeve sa më të mira.

Përfaqësuesi i OSBE për lirinë e medias, Harlem Désir, shprehu në tetor shqetësimin për mbylljen e mundshme të portaleve shqiptare për shkak të sistemit të ri të regjistrimit.

Ai i shkroi një letër kryeministrit Rama ku ofroi ndihmën e vet ligjore, m qëllimin e përbashkët për mbrojtjen e lirisë së medias dhe të shprehjes.

Në fund të nëntorit zoti Désir u takua në Vienë me kryeministrin Rama për të vendosur një bashkëpunim mbi rregullimet e ardhshme të medias online në Shqipëria.

Zoti Rama e quajti atë një bisedë e frytshme mbi përpjekjet për rend ligjor në mediat online, dhe se mirëpriste sugjerime për një media të çliruar nga shpifjet.

Ndërsa zoti Desir tha se “rregullat e reja mbi mediat online është me rëndësi të mos pengojnë lirinë e medias dhe të shprehjes dhe as hyrjen në internet”.

Ai e quajti këtë një nga çështjet më të ndjeshme dhe më komplekse të kohës dixhitale, ku bashkëpunimi është pozitiv edhe për Shqipërinë.

Organizatat besojnë se vetërregullimi i medias dhe edukimi i publikut janë mjetet e duhura për të luftuar problemet në komunikimin online dhe jashtë rrjetit.

Ata mendojnë se të dy projektligjet e propozuara përbëjnë hap prapa në procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Edi Rama edhe ministër i Jashtëm, Presidenti merr vendimin

Presidenti Ilir Meta ka marrë vendimin për të dekretuar Ramën si ministër për Evropën dhe Punët e e Jashtme.

Me anë të një njoftimi për mediat Presidenca, bën me dijes se ky dekret është një rast i veçantë, që nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Shqipërisë.

 

NJOFTIMI I PRESIDENCËS

Presidentit të Republikës më datë 14 janar 2019, i është paraqitur propozimi i ri për emërimin e z. Edi Rama, Kryeministër edhe në funksionin e ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Emërimi i Kryeministrit edhe në detyrën e Ministrit është një rast i veçantë, që nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë.

Presidenti i Republikës vlerësoi këtë propozim në përputhje me frymën që përcjell Kushtetuta dhe jurisprudenca e Gjykatës Kushtetuese, duke bërë një interpretim të zgjeruar dhe fillestar të dispozitave kushtetuese, si dhe duke mbajtur në konsideratë faktin që, ushtrimi i detyrës së Ministrit nga Kryeministri është një veprimtari shtetërore që shtrihet brenda sferës ekzekutive pjesë e kabinetit qeveritar, struktura e të cilit është në të drejtën e Kryeministrit për t’u propozuar.

Në shqyrtimin e këtij propozimi Presidenti i Republikës, në cilësinë e Kreut të Shtetit, ka mbajtur në konsideratë edhe rëndësinë e evitimit të çdo mundësie për krijimin e një krize institucionale, e cila do të dëmtonte pozitën e Republikës së Shqipërisë në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Presidenti i Republikës, në mbështetje të nenit 93 dhe 98 pika 1 të Kushtetutës, sot më datë 18.01.2019, ka vendosur me Dekret që :   Z.Ditmir Bushati ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, shkarkohet nga kjo detyrë dhe zoti Edi Rama, Kryeministër, emërohet edhe ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Xhamia e Namazgjasë, më e madhja në Ballkan, do të hapet në fund të vitit

Xhamia e Namazgjasë, e cila po ndërtohet nga ana e Drejtorisë së Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, do të hapet për adhurim në fund të këtij viti, njoftoi TDV.

Në një deklaratë të TDV-së thuhet se tashmë kanë përfunduar 70 për qind të punimeve të xhamisë, themelet e së cilës u hodhën në vitin 2015 me pjesëmarrje të presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, dhe se ajo do të ketë epitetin e xhamisë më të madhe të Ballkanit.

Siç thuhet në deklaratë, xhamia, e cila ka qenë ëndërr 100-vjeçare e myslimanëve të rajonit, është planifikuar të përfundojë dhe të hapet deri në fund të vitit.

10.000 besimtarë do të mund të falin namazin në të njëjtën kohë

TDV tha se xhamia, e ndërtuar në vendin e njohur si “Namazgjaja”, përfshin një sipërfaqe prej 10.000 metrash dhe ka kapacitet për 5.000 besimtarë, ndërsa së bashku me hapësirat e jashtme, 10.000 besimtarë do të mund të falin namazin në të njëjtën kohë.

Xhamia e Namazgjasë tashmë është shndërruar në një nga simbolet e Tiranës. Ajo po ashtu do të përfshijë bibliotekën, qendrën kulturore, parkingun, kursin e Kuranit, sallën e ekspozitave, mensën dhe sallën e konferencave, kurse krahas saj do të ndërtohet një muze i quajtur “Muzeu i Bashkëjetesës”.

Fondacioni Diyanet theksoi se xhamia synon të plotësojë në masë të madhe nevojat e myslimanëve për faltore, duke shtuar se ajo është projektuar si në strukturë e cila ndërthur traditën me teknologjinë dhe teknologjinë bashkëkohore të ndërtimit me arkitekturën osmane klasike e cila është e pranishme në Ballkan. aa

Denoncimi – “Zbulohet personi, ja kush e mbrojti Klement Balilin”

TIRANË – Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në “Facebook” ka publikuar mesazhin e ardhur në adresë të tij nga një oficer policie në Sarandë.

Në mesazhin e publikuar nga Berisha theksohet se Klement Balili, i cili u vetëdorëzua të martën në polici mbrohej me urdhër të shefit të krimeve në Sarandë, Gentian Selami, që sipas tij është edhe mik me Drejtorin e Policisë së Shtetit, Ardi Veliun.

Sipas tij, mbrojtja që kishte Klement Balili, apo siç e cilësojnë mediat greke si “Eskobari i Ballkanit” kushtonte 15 mijë euro në muaj.

“Balili mbrohej me urdher nga lartMbrojtja i kushtonte 15 mije euro ne muaj!Lexoni mesazhin. sb

Prsh DoktorJam oficer policie ne komisariatin e Sarandes.Dua the sqaroj se balili mbrohej me urdher nga lart nga shefi I krimeve te sarandes Gentian Selami I cili eshte mik I ngusht I Ardi Veliut.Tani qe Balili I Redhill on gjerat dhe vendosi vet te dorzohej po gent selami ju lut kelit qe ti bente ndere ardit te famshem te vinte ta merte ai dhe me kete te forconte pozitat.Dua tju beje me dije se mbrojtja kushtonte 15 mij euro ne muaj dhe leket shkonte I merte Genti tek restoranti I kelit me Butrint.”, thuhet në mesazhin e Berishës.