VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Lara Gut-Behrami për pak nuk e arrin Kupën e Botës

By | December 8, 2018

Komentet

Zvicër: Swisscoy në Kosovë deri në vitin 2023

voal.ch – Për shumicën Swisscoy  është akoma i dobishme (gur themeli)

Zgjatja e misionit ushtarak në Kosovë tejkalon pengesën e Dhomën e Deputetëve, dosja i kalon Senatit

Këshilli Kombëtar – me 105 vota pro, 77 kundër  dhe 5 abstenime – pranoi të zgjasë misionin në Kosovë të Swisscoy deri në fund të vitit 2023 dhe të rrisë numrin e stafit në 195 vetë,

edhe pse kundërshtimet nuk kanë munguar nga ata që vënë në dyshim angazhimin ushtarak zviceran në Kosovë.

Dosja tani kalon tek Senati.

Para ndërprerjes së punës dhe diskutimit të hollësishëm, Dhoma e Deputetëve – me 108 vota pro,  48 kundër dhe 30 abstenime – kishte refuzuar një propozim të  të Gjelbërve dhe të demokratëve. Me 102 vota pro, kundër 76 dhe 8 abstenime, plenumi refuzoi gjithashtu një propozim të ekologëve dhe demokrato-centristëve  për tërheqjen nga Kosova e të gjithë Swisscoy deri në fund të vitit 2020.

Përkeqësimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës vitet e fundit ka çuar, sipas Këshilltares Federale Viola Amherd, në ringjalljen e tensioneve dhe aksidenteve të provokuara nga të dy palët që mund të ketë pasoja të menjëhershme për Zvicrën, veçanërisht nga këndvështrimi i migrantëve. Dhe tashmë në Konfederatë ekziston një komunitet i konsiderueshëm kosovar.

Historia e misionit

Gjatë njëzet viteve të fundit, 650 gra dhe 8.500 burra kanë shërbyer për Swisscoy në Kosovë. Prania e parë e ushtarëve zviceranë në ish-provincën serbe daton njëzet vjet më parë. Më 23 qershor 1999 – dy javë pas përfundimit të luftës midis Serbisë dhe Kosovës që rezultoi me 12,000 viktima e 800,000 refugjatë – Këshilli Federal vendosi të marrë pjesë ushtarakisht me një kontigjent zviceran në KFOR të udhëhequr nga NATO. Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara u thirr si bazë ligjore. Vetëm në vitin 2002, pas një ndryshimi në ligjin ushtarak, një kontigjent i parë i këmbësorisë së armatosur u vendos në Kosovë, i cili mori pjesë në ndërhyrje patrullimi, mbikëqyrje të konvojit dhe siguri. Ky kontigjent u tërhoq dhjetë vjet më vonë dhe që atëherë Swisscoy është përqendruar gjithnjë e më shumë në monitorimin, transportin material dhe operacionet e pastrimit të minave.RSI.ch/EB

Ushtria e Zvicrës dekoron ushtaren Antigona Kalimashi me “shiritin CdA” – Antigona shpëtoi një grua nga shinat e trenit

voal.ch – Ushtarja zvicerane me prejardhje shqiptare shpëtoi një grua dhe për këtë arsye ushtria e Zvicrës e dekoron me  “shiritin CdA”.

Një dekoratë për aktin guximtar për shpëtimin e një jete i është dhënë zvicerano-shqiptares Antigona Kalimashi.

Sipas informacionit të botuar nga faqja e Schweizer Armee  mësohet se Antigona Kalimashi ishte personi i parë që ka marrë deri sot një shirit CdA nga shefi i Ushtrisë Zvicerane.

Në faqen e Schweizer Armee njoftohet, se ky vlerësim i lartë i është dhënë ushtares  zvicerane Antigona Kalimashi nga vetë Shefi i Ushtrisë me motivacioni për arritje dhe guxim si efektiv i Shkollës të Shpëtimit 75.

Antigona Kalimashi kishte shpëtuar një grua që kishte rënë para trenit në stacionin e trenit në Freiburg, të cilët ia kishte ndaluar gjakderdhjen duke përdorur rripin e uniformës ushtarake.
Voal.ch i uron Antigonës suksese të tjera në jetë!/Schweizer Armee/EB

 

Ambasada e Zvicrës në Prishtinë: Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi nuk funksionon

Ambasada e Zvicrës në Prishtinë kanë shpërndarë një qëndrim të ambasadorit Jean Hubert-Lebet sa i përket dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të cilin e kishte thënë në majin e vitit 2019.

Në përshkrimin e këtij qëndrimi të Lebet thuhet se “Është koha për të kujtuar mësimet e marra përgjatë lehtësimit dhe ndërmjetësimit në proceset e paqes”, raporton Gazeta Express.

Në pikën e parë të këtij qëndrimi thuhet se ndryshimi i kufijve nuk është një ide e cila mund të funksionojë.

Ndërkohë në pikën dy thuhet që nuk duhet të imponohet një marrëveshje.

“Besimi në mes të palëve dhe vullneti për të arritur një marrëveshje në të dy anët është jetik”, thuhet në reagim.

Gjithashtu në këtë reagim të ambasadës thuhet se procesi i paqes duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe transparent.

Sipas Ambasadës së Zvicrës “nënshkrimi i marrëveshjes nuk është pika kyçe, përmbyllja e procesit të zbatimit të një marrëveshjeje vërtet e bën ndryshimin”.

***

Time to remember lessons learned while facilitating and mediating in peace processes:
1. Changing borders does not work
2. Never force an agreement. Trust between the parties and willingness to reach an agreement on both sides is essential
3. A peace process must be inclusive and transparent
4. The signing of an agreement is not the key point, concluding the implementation process of an agreement really makes the difference
For more details, please read the full statement by Ambassador Lebet in May 2019.

Kujdes! Portalët anonimë për anonimët, por janë edhe shkelës të ligjit ! Nga Elida Buçpapaj

Ose kush i gllabëron projektet në Zvicër ?

*****************

Portalët anonimë janë për anonimët!

Portalët anonimë janë edhe shkelës të ligjit, edhe anonimët që i shfrytëzojnë për t’u shpallur yje të mediokritetit!

Por kujdes! Sfungjeri është i ngopur nga tejmbushja !

Kush pranon të promovohet prej portaleve anonimë, t’i përdorë si PR apo të bashkëpunojë me ta është njëlloj shkelës ligji!

Që të jetë një portal legjitim, së pari duhet të ketë transparencë, të dihet se kush e boton,

bashkë me stafin e gazetarëve që duhet të jenë profesionistë.

Ka institucione përkatëse që vërtetojnë profesionalizmin e gazetarëve.

Amatorizmi nuk është profesionalizëm. Është hobby deri sa nuk është profiter.

Kur një amator përfiton projekte atëherë është abuzues, shkelës ligji.

Kthemi tek portalët. Botuesi i një portali mund të mos jetë i fushës, mund të jetë mecenat, bamirës, biznesmen

por ai duhet të jetë i pavarur politikisht dhe të angazhojë ekip profesionistësh të identifikuar me emër dhe mbiemër.

Kush reklamohet apo jep intervista nëpër portalë pa botues dhe pa gazetarë,

atëherë është thjesht jo vetëm një trushplarës/e, por edhe manipulator/e!

Ne shqiptarët jetojmë në një kohë shumë absurde kur shtetet rumpallë në Shqipëri dhe Kosovë me diplomaci rumpallë në diasporë

kanë pas vetesh kopenë e anonimatit profiter, të cilën e promovojnë ose me trofe qeveritare

ose nëpër televizione që varen prej politikës apo nëpër portale anonimë –

por kjo praktikë ushtrohet rëndomë edhe nga të profesionistët e televizioneve të Tiranës,

që shkelin mbi të vërtetën dhe keqinformojnë publikun,

sepse pa asnjë lloj verifikimi bëhen pjesë e falsifikimit dhe trushplarjes kolektive.

Ka ardhur koha t’i themi “jo” këtij lloj protagonizmi pa protagonizëm,

që nuk prodhon asnjë vlerë përveçse është në mënyrë eksplicite korrupsion në xhepin e anonimit

apo të dikush-askushit që ka monopolin e projekteve!

Shqiptarët janë shembull suksesi në fusha të ndryshme ku kontribuojnë në Perëndim

ata identifikohen me vlerat që krijojnë,

e njëjta gjë vlen edhe me artistët të cilët ne i shohim jo vetëm në skenat botërore,

ka edhe plot artistë shqiptarë që fitojnë jetën e tyre me dinjitet,

në kontakt direkt me publikun shqiptar në Shqipëri, Kosovë,

por edhe me publikun e diasporës,

nuk kam parasysh klubet, por festat, gëzimet familjare dhe rrallë sallat e koncerteve !

Që shesin artin e tyre ! Sepse me atë jetojnë!

Që meritojnë mbështetje por nuk përfitojnë asgjë.

I tillë është organizimi, i mbrapshtë.

Sepse të gjitha projektet i akaparon mediokriteti, injoranca dhe anonimiteti !

Një ftesë e kam për rrjetin social,

që të mos kthehet në bagëti, që të ketë respekt për veten!

T’i mbrojë shijet e krijuara por edhe të jetë koshient

se i shërben të mirës, duke qenë qytetar i përgjegjshëm !

A meriton të pëlqehet shëmtimi, surrugatoja,

apoteoza e vulgares a nuk duhet t’ju sjellë  nauzea  –

sepse është në antitezë të plotë me artin, të vërtetën, fjalën  –

apo me të bukurën, universale që është e perceputueshme me pesë shqisa!

Ka një dallim të madh midis qytetarëve dhe turmës!

Qytetarët pëlqejnë vlerën, turma mediokritetin.

Mediokriteti shihet si  shkëlqim nga sytë e publikut mediokër, thotë Joseph Joubert !

Andaj ju lutem dhe ju ftoj  të identifikoheni me “qytetarin”.

 

 

 

George Flyod, protesta në Zyrih

VOAL – Disa qindra njerëz në Zyrih, ndoshta edhe 2 000 sipas ATS, dolën në rrugë për të protestuar kundër racizmit dhe ndërhyrjes së policisë amerikane që vrau afrikano-amerikanin George Flyod, i cili vdiq një javë më parë, në Minneapolis.

Demonstrata u zhvillua përgjatë Langstrasse. Zyrtarët e zbatimit të ligjit ishin të pranishëm në vend, por nuk kishin pse të ndërhynin. Sidoqoftë, rregullat e distancës fizike nuk janë respektuar, e lëre më kufizimin për 30 persona për tubime, në fuqi që nga e shtuna.

Procesioni është pjesë e protestës – e cila prek Shtetet e Bashkuara, por edhe qytetet e tjera në të gjithë botën – për vdekjen e 46-vjeçarit afrikano-amerikan që vdiq në 25 maj pas një arrestimi. Derek Chauvin, agjenti i akuzuar për vrasjen, pritet në gjykatë sot, e hënë. eb

Alexei Navalny akuzon Michael Lauberin

 Opozitari rus pretendon se kontaktet e ngushta të prokurorit federal me magjistratët e Moskës parandalojnë hetimet në rastet e pastrimit të parave të mëdha

VOAL – Alexei Navalny bën akuza të rënda kundër Ministrisë Publike të Konfederatës (MPC) të udhëhequr nga Mchael Lauber në një video të publikuar në YouTube dhe në një intervistë të botuar nga gazeta e të dielave e Zvicrës Gjermane, SonntagsZeitung. Opozitari rus akuzon prokurorin se ka kontakte të ngushta dhe private me përfaqësuesit e prokurorisë së përgjithshme ruse, duke penguar ose madje parandaluar hetime të rëndësishme për çështjet e dyshuara të pastrimit të parave në Zvicër.

Sekretari 43-vjeçar i Partisë Progresiste dhe presidenti i Koalicionit Demokratik përmend në mënyrë specifike një udhëtim me varkë nga Prokurori i Përgjithshëm i Konfederatës Michael Lauber, si dhe udhëtimet e gjuetisë që përfshinë një ish-ekspert për Rusinë në policinë federale. Zyrtari i lartë zviceran dyshohet se pranoi një ftesë për një udhëtim gjuetie nga një ish-prokuror rus. Një histori që do të rikthehet të martën në Gjykatën Federale Penale të Belinconës, pasi ai bëri apel kundër dënimit për pranimin e favoreve.


Përpjekje ryshfeti?

Sipas aktivistit i cili është ndër kundërshtarët më të njohur të Vladimir Putinit, shkëmbimet e letrave, e-maileve ose kontaktet personale nuk mund të qortohen. Por Alexei Navalny sheh një përpjekje për korrupsion në udhëtimet e gjuetisë. Shumica e të përfshirëve në Zvicër ndër të cilët edhe qytetarë rusë ose uzbekas janë arkivuar ose janë vonuar shumë, thotë ai. Sipas mendimit të tij, kushdo që pretendon se kontaktet personale janë të nevojshme për përparimin e hetimeve injoron praktikat dhe zakonet ruse.

Alexei Navalny kritikon ashpër Prokurorin e Përgjithshëm në lidhje me një çështje që përfshin Artiom Ciaika (djali i Prokurorit të Përgjithshëm Rus Iuri Ciaika) për një udhëtim në Gjenevë me 2 milion dollarë. Askush nuk kishte bërë pyetje atëherë, ndërsa media kishte folur për mashtrim dhe një vdekje misterioze. Opozitari pretendon se ka tërhequr vëmendjen e hetuesve federalë dhe ka bërë thirrje për fillimin e një hetimi. Përgjigja ishte se hetimet nuk do të filloheshin dhe se nuk kishte nevojë për dokumente të reja. “Është zhgënjyese dhe kjo na ka dëmtuar shumë,” tha ai.


Prokurori federal kundërshton akuzat

Kur u pyet nga SonntagsZeitung,  Prokurori i Përgjithshëm i Federatës hodh poshtë akuzat se arkivimet e bëra kishin lidhje me rastin e homologut rus. Në rastin e Artiom Ciaika, Zyra Federale e Policisë hetoi, por nuk gjeti prova të pastrimit të parave ose të parave kriminale. Ndërkaq, asnjë koment nga prokurori rus. ats/eb

“Neue Zürcher Zeitung”: Kurti synoi t’i japë fund klientelizmit

Gazeta zvicerane thekson se Gjykata Kushtetuese në Kosovë i dha të drejtë presidentit Hashim Thaçi, i cili konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e shtetit.

Në numrin e së shtunës gazeta e njohur zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” shkruan se Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka hapur rrugën për krijimin e qeverisë së re.

Gjykatësit thanë se presidenti Hashim Thaçi nuk e shkeli Kushtetutën kur në fund të prillit me dekret ngarkoi partinë e dytë për themelimin e qeverisë. Partia e Kurtit nuk propozoi një kandidat të ri për kryeministër dhe kërkoi zgjedhje. Në rast zgjedhjesh Kurti ka shanse të mira të rrisë përkrahjen. Pakënaqësia te populli pas rrëzimit të qeverisë ishte e madhe, shkruan gazeta zvicerane. Tani i është hapur rruga LDK-së, partneres së deritanishme të Kurtit, për të themeluar qeverinë.

“Neue Zürcher Zeitung” thekson se konflikti mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Hashim Thaçi u ashpërsua pasi Thaçi dhe LDK së bashku u angazhuan për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme pas përhapjes së pandemisë. Në gjendje të jashtëzakonshme Thaçi do të kishte kompetenca shtesë. Gazeta thekson se Thaçi i përket establishmentit që dominon politikën e Kosovës që nga lufta dhe konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e vendit.

Në vendin mbase më të korruptuar të Europës, Albin Kurti synoi t’i jap fund klientelizmit dhe të fillojë reforma të thella.

Suksesi i Kurtit në zgjedhjet e tetorit tregoi se kosovarët janë neveritur me elitat e vjetra. Kurti është politikan karizmatik, i cili demonstron një vetëbesim ndaj fuqive mbrojtëse perëndimore. Në luftën interne për pushtet Washingtoni përkrah hapur Thaçin, të cilit i beson më shumë se Kurtit se do të arrijë një kompromis me Serbinë. Në vitin 2018 Thaçi dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq hodhën në opinion idenë kontraverse të shkëmbimit të territoreve. Siç zbuloi këtë javë platforma hulumtuese BIRN qeveria e Kosovës pagoi madje një zyrë në Paris për të propaganduar idenë e prekjes së kufijve.

Zvicra regjistron të parin të porsalindur viktimë të Covid-19


voal.ch – Zvicrës sot i duhej të regjistronte vdekjen e fëmijës së parë nga Covid-19. Është një foshnjë e porsalindur nga kantoni Aargau që është infektuar me virusin jashtë vendit.

Stefan Kuster e bëri të njohur sot në paraqitjen e tij të parë publike si Mister Coronavirus të Konfederatës, si pasardhësi i Daniel Koch që doli në pension.

Autoritetet federale nuk dhanë detaje shtesë mbi vdekjen. Bebja e seksit mashkull u raportua nga Kinderspital në Zyrih. Hetimet po vazhdojnë.

Sipas asaj që u mësua nga SRF, foshnja do të kishte qenë pozitive nga koronavirus, por gjithashtu do të kishte një “sëmundje serioze neurologjike”, me siguri meningjit, siç konfirmohet nga zyra e mjekut kantonal në Aargau.

Gjatë konferencës për shtyp sot nga Zyra federale e Shëndetit Publik, të shërbimeve të Konfederatës, Stefan Kuster, përveç dy vdekjeve të regjistruara në 24 orët e fundit, njoftoi edhe 32 raste të reja që e çojnë numrin e të infektuarve  gjithsej në 30.828), duke u kujtuar qytetarëve të mos harrojë se virusi është gjithmonë midis nesh. Dhe nëse jemi dëshmitarë të një përmirësimi progresiv të situatës në spitale me një ulje të vazhdueshme të numrit të pacientëve dhe njerëzve që kanë nevojë për kujdes intensiv.

Ndërkohë dy fëmijë nga e njëjta familje (njëri që ndjek kopshtin e fëmijëve, tjetri në shkollë fillore) testuan pozitivisht në kantonin e Bazelit, ku duhej të karantinoheshin 70 persona./RSI.ch/EB

“Mister coronavirus” Daniel Koch del në pension

VOAL – Daniel Koch del në pension: fytyra e gjithëpranishme e pandemisë, “mister coronavirus” duhet të ishte larguar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tashmë muajin e kaluar, por kishte mbetur si delegat federal për Covid-19, duke shoqëruar Këshillin Federal gjatë krizës.

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset sot, në përfundim të konferencës së gjatë ekzekutive për shtyp, falënderoi Koch për njohurinë, angazhimin e tij, qetësinë dhe modestinë e tij. “Kjo ka qenë shumë e dobishme për ne,” tha Berset.

Përveç pjesëmarrjes në të gjitha konferencat për shtyp të Këshillit Federal, ai gjithashtu mori pjesë në të gjitha ngjarjet e informacionit mbi pandeminë, plot 21 herë, dhe çdo herë, siç theksoi Berset me një prekje humori, “me një kravatë ndryshe”.

Por nuk kanë munguar qëndrimet e Koch të ciat kanë shkaktuar diskutime, si rasti kur ai tha se fëmijët nuk janë vektorë të përhapjes së virusit. rsi/eb

Më 2050 Zvicra do të ketë 2 milionë banorë më shumë, rritja kryesisht nga emigracioni

VOAL – Zyra Federale e Statistikave (FSO) pret që popullsia zvicerane të rritet nga 8.6 milion banorë në 10.4 milion në 2050. Ticino dhe Graubynden do të jenë kantonet e vetme me një rënie demografike, ndërsa rritja më e shënuar do të jetë në Zyrih dhe Gjenevë.

Rritja do të vijë kryesisht nga emigracioni dhe shkalla e rritjes do të varet nga zhvillimi i mjedisit socio-ekonomik dhe politik të Zvicrës. Midis vitit 2020 dhe 2030, plakja e popullsisë do të jetë e shpejtë, dhe më pas do të ngadalësohet pak, edhe pa ndaluar, përmbledh OSSH në një shënim sot.

Nëse ndodh skenari fillestar i zhvilluar nga OSSH, numri i banorëve të përhershëm në Zvicër do të rritet nga 8.5 milion njerëz në 2018 në 9.4 milion në 2030 dhe 10.4 milion në 2050, me një rritje mesatare vjetore prej 0.6%. 75% e saj do të ishte për shkak të emigracionit. ATS/eb

Në Zvicër situata e jashtëzakonshme përfundon më 19 qershor

VOAL – Këshilli Federal ka dhënë një goditje të fortë përshpejtuese kur Konfederata po del nga bllokimi. Në fakt, heqja e masave mbrojtëse që Ekzekutivi njoftoi sot, duke pasur parasysh zhvillimet pozitive të pandemisë, janë të larmishme dhe të gjera. Ato shkojnë nga restaurimi gradual i lëvizjes së lirë në zonën Shengen, deri në rihapjen e të gjitha lehtësirave turistike dhe autorizimin për ngjarje publike me deri në 300 pjesëmarrës. Sa i përket situatës së jashtëzakonshme të imponuar nga pandemia, ajo do të përfundojë më 19 qershor.

Në një nivel të përgjithshëm, rihapjet do të kushtëzohen në çdo rast nga planet e mbrojtjes për të gjitha strukturat dhe ngjarjet, si dhe nga respektimi i kërkesave të higjenës dhe distancimit shoqëror.

Por le të hyjmë në detaje. Që nga 30 maj, kufiri i tubimeve në vendet publike do të shtrihet nga 5 në 30 persona. Nga 6 qershori, ngjarjet me deri në 300 persona do të lejohen. Në fund të qershorit, qeveria do të marrë një vendim për ngjarje me më shumë se 1.000 pjesëmarrës të cilat, megjithatë, do të qëndrojnë të ndaluara deri më 31 gusht.

Gjithashtu nga 6 qershor, ashensorët e skive, kampe dhe kopshtet zoologjike do të jenë në gjendje të rihapen. Rihapja lejohet gjithashtu për kampe pushimesh rinore, kazino dhe parqe dëfrimi. Objektet e hotelierisë gjithmonë do të lidhen me rindërtimin e kontakteve, por do të jenë në gjendje të mirëpresin grupe me më shumë se 4 persona përsëri. Në përgjithësi, të gjitha ambientet do të duhet të mbyllen në mesnatë dhe nuk do të jenë në gjendje të strehojnë më shumë se 300 njerëz në mbrëmje.

Vazhdojnë lehtësimet edhe në lidhje me sistemin shkollor. Që nga 6 qershori, mësimi në prani fizike, përmes metodave të përcaktuara nga kantonet dhe institutet, në të vërtetë do të lejohet përsëri në shkollat ​​e mesme, profesionale dhe universitare.

Kështu, ne arrijmë në dispozitat në lidhje me kufizimet e hyrjes në Zvicër dhe botën e punës. Që nga 8 qershori, të gjitha aplikimet nga punëtorët e Bashkimit Evropian dhe EFTA do të përpunohen përsëri. Për më tepër, kompanitë mundet, nëse motivojnë interesin publik dhe nevojën, të kthehen në punësimin e personelit të kualifikuar nga vendet e treta. Sidoqoftë, detyrimi për të shpallur vende të lira pune në të mirë të punëkërkuesve do të rikthehet.

Më në fund, në lidhje me kufijtë, Këshilli Federal synon të rivendosë lëvizjen e lirë dhe lirinë e udhëtimit në të gjithë zonën Shengen deri më 6 korrik. Liria totale e udhëtimit me Gjermaninë, Francën dhe Austrinë është konfirmuar që nga 15 qershori. Nuk u mor asnjë vendim në lidhje me Italinë e cila, kujtojmë, në mënyrë të njëanshme njoftoi rihapjen e kufijve për 3 qershor. Për Këshillin Federal, kjo është një datë e parakohshme për shkak të heqjes së kontrolleve.

Prandaj, Ekzekutivi synon të koordinojë këtë hap me Qeverinë e Romës dhe Shtetet e tjera fqinje, duke përfshirë kantonet kufitare dhe veçanërisht Ticinon. rsi/eb

Miratohet baza për aplikimin për gjurmimin e kontakteve SwissCovid

VOAL – Baza ligjore për aplikimin për gjurmimin e kontakteve SwissCovid është miratuar unanimisht nga Komisioni i Shëndetit Publik i Këshillit të Shteteve, i cili do të dëshironte të bënte ndryshime të vogla. Aplikacioni, i cili është testuar në një mostër prej 15,000 personash që nga e hëna, do të jetë opsional dhe do të shkarkohet vullnetarisht nga palët e interesuara.

Këshilli Federal, pas rekomandimit të Parlamentit, njoftoi të martën se ruajtja e të dhënave nuk do të centralizohet dhe burimi dhe specifikimet teknike do të jenë në domenin publik. Komisioni do të dëshironte që aplikacioni të anullohet kur të jetë i padobishëm, dmth sa më shpejt që nuk është më i nevojshëm për të luftuar pandeminë.

Komisioni gjithashtu dëshiron që qeveria të marrë në konsideratë opsionin që një person, pasi të izolohet, pas paralajmërimit për marrjen e një infeksioni të mundshëm, do t’i jepet kompensim për humbjen e fitimeve.

Këto masa mbrojtëse kanë për qëllim të inkurajojnë publikun të përdorë gjerësisht aplikacionin, pasi ai mund të konsiderohet i dobishëm vetëm nëse 60% e popullatës e shkarkon atë.

Zvicra është shteti i parë në botë që aplikon gjurmimin e kontakteve të infeksioneve me koronavirus. ats/eb