VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

LAPSH-i në Zyrih kremton festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme

By | November 28, 2020
blank

Komentet

blank

Xherdan Shaqiri dëshiron të largohet nga Liverpool

VOAL – Xherdan Shaqiri dëshiron të largohet nga Liverpool, në të cilin ai ka luajtur që nga viti 2018, dhe largimi i tij ka shumë të ngjarë të bëhet këtë verë. “Unë u thashë menaxherëve se jam gati për një sfidë të re – tha lojtari i kombëtares zvicerane, kontrata e të cilit me Reds skadon më 2023 – Ata e kanë pranuar vendimin tim dhe do të shqyrtojnë ofertat që do të vijnë nga skuadrat që duan të më blejnë” .

“Në këtë moment të karrierës time ajo që ka më shumë rëndësi është të luaj rregullisht dhe kjo nuk ka ndodhur në tre sezonet e fundit – vazhdoi Shaqiri – Unë jam vetëm 29 vjeç, kam luajtur në ligat më të mira në Evropë dhe shpresoj të vazhdoj të bëj kështu”. Në tre sezonet e kaluara në Liverpool, XS23 ka bërë 63 paraqitje dhe ka shënuar 8 gola, duke fituar në veçanti një Champions League dhe një titull anglez, por sezonin e kaluar ai luajti vetëm 551 minuta në Premier League, me një bilanc të dobët të dy asistimeve. Ndër klubet kryesore të interesuara për bazelasin, të freskëta nga një evropian i mirë, do të ishin Lazio, Napoli, Sevilla dhe Villarreal. rsi-eb

 

blank

Federata Zvicerane e Futbollit konfirmon mundësinë e largimit të Petkoviçit nga drejtimi i Përfaqësueses

VOAL – Shanset që Vladimir Petkovic të mund të heqë dorë nga drejtimi i ekipit kombëtar të futbollit të Zvicrës janë gjithnjë e më të vërteta. Kontaktet midis trajnerit tiçinas dhe Bordeaux – të cilat u shfaqën në orët e fundit pas një zbulimi nga Equipe – janë konfirmuar nga vetë Federata Zvicerane e Futbollit. “Bisedimet janë duke u zhvilluar aktualisht midis palëve të përfshira – lexon një tuiter të postuar në llogarinë e SFV – Vladimir Petkovic ka një kontratë që do të zgjatet automatikisht deri në fund të vitit 2022 në rast të kualifikimit për Kupën e Botës. SFV për momentinnuk bën asnjë deklaratë tjetër “.

I freskët nga një kualifikim më shumë se pozitiv në çerekfinale në Kampionatin e fundit Evropian, Petkovic ka mbajtur rolin e përzgjedhësit të Përfaqësueses Zvicerane që nga 1 gushti i viti 2014. Në të kaluarën ai ishte ulur në stolat e Lazio, me të cilin fitoi një Kupë të Italisë më 2013, Sionit, Samsunsporit të Turqisë, Young Boys, Bellinzona, Lugano dhe Malcantone Agno. rsi-eb

blank

Zvicra: një viktimë, 24 shtrime në spital dhe 1 746 infeksione në 72 orë

VOAL – Infeksionet e reja të koronavirusit të regjistruara në Zvicër në 72 orët e fundit janë 1,746. Shifra shënon një rritje prej 13% të rasteve krahasuar me 1,560 të fundjavës së kaluar (dy javë më parë kishte 822). Shifrat në rënie për shtrimet në spital: 24, krahasuar me 29 në fund të javës së kaluar. Megjithatë, numri i njerëzve të pranuar në spitalet zvicerane për shkak të Covid-19 po rritet, me 148 pacientë gjithsej, 34 prej të cilëve në njësitë e kujdesit intensiv.

Shifrat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) gjithashtu tregojnë një vdekje tjetër.

Shkalla e riprodhimit duket se po konfirmon një rënie të lehtë. Vlerësimi i fundit nga ekspertët e Konfederatës e vendos atë në 1.25 bazuar në shifrat e dhjetë ditëve më parë (e premtja ishte 1.31). rsi-eb

blank

Kantonet po shqyrtojnë masa për ata që nuk duan të vaksinohen

VOAL – Kantonet zvicerane po shqyrtojnë nëse duhet të vendosin kufizime për njerëzit që refuzojnë të vaksinohen kundër Covid-19. Nëse numri i infeksioneve vazhdon të rritet, duhet të konsiderohet një zgjatje e kërkesës për të paraqitur një certifikatë Covid për ata që janë vaksinuar, testuar dhe / ose trajtuar, thotë Lukas Engelberger, kryetar i Konferencës së Drejtorëve Kantonal të Shëndetit, në një intervistë me SonntagsBlick.

Këto masa në veçanti do të kishin të bënin me ngjarje në shkallë të vogël, aktivitete dhe ngjarje sportive, gastronomi ose vizita në spitale dhe shtëpi pleqsh.

Sidoqoftë, Engelberger hedh poshtë propozimin që infermierët e pavaksinuar të raportojnë këtë. Ai gjithashtu hedh poshtë idenë e tarifimit për testet e shpejta të nevojshme për të marrë certifikatën. Nëse testet paguhen, ekziston shqetësimi se njerëzit do të jenë më pak të prirur për t’u testuar, thotë ai. Zyra Federale e Shëndetit Publik po planifikon një punëtori se si të motivojmë më shumë njerëz të vaksinohen. rsi-eb

blank

Në Zvicër 791 raste

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 791 raste të reja të koronavirusit (861 të Enjten), me një normë pozitive të provës prej 2.76%, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Raportohen dy vdekje të tjera, ndërsa 13 persona u shtruan në spital. Aktualisht ka 135 pacientë të prekur nga Covid-19, 31 prej të cilëve janë seriozë. Në spitale ata zënë 3.6% të shtretërve të kujdesit intensiv, 30% e të cilave janë falas.

Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 1.31, me një trend paksa në rënie. Në 14 ditët e fundit, incidenca është 87,38 raste për 100,000 banorë. Mesatarja e infeksioneve ditore e llogaritur në baza javore për të shmangur ndryshimet e papritura të fundjavës ka tejkaluar 650 infeksione ditore. Varianti delta është përgjegjës për 94% të infeksioneve.

Aktualisht janë 4,718 njerëz në izolim dhe 5,877 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 948 të kthyer nga një vend në rrezik. rsi-eb

blank

861 raste dhe 7 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

 

VOAL – 861 infeksione koronavirus u raportuan të enjten nga Zyra Federale e Shëndetësisë, një shifër e cila konfirmon rritjen e vazhdueshme të infeksioneve në Zvicër. Në 24 orët e fundit, rezultatet e 21,784 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3.95%.

Në nivelin kombëtar, raportohen gjithashtu 14 shtrime të tjera në spital. Numri i përgjithshëm i pacientëve Covid në spitalet zvicerane mbetet i qëndrueshëm në 128, nga të cilët 30 në njësitë e kujdesit intensiv.

Nga ana tjetër, ka 7 vdekje të reja të lidhura me Covid-19, të cilat sjellin numrin nga fillimi i pandemisë në 10,387. rsi-eb

blank

Në Zvicër, 773 infeksione të tjera dhe 15 të shtruar në spital

 

VOAL – Janë 773 raste të reja të koronavirusit të raportuara në Zvicër të mërkurën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, krahasuar me 527 infeksione të regjistruara një javë më parë. Në total, rezultatet e 19,698 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3,92%. Varianti Delta, në 7 ditët e fundit, përbënte më shumë se 77% të rasteve të reja të konfirmuara.

Përveç kësaj, 15 persona janë të shtruar në spital dhe në një nivel kombëtar ka 128 pacientë Covid, nga të cilët 32 të shtruar në njësitë e kujdesit intensiv.

Të dhënat e fundit të botuara nuk raportojnë ndonjë vdekje tjetër të lidhur me Covid-19, me numrin e qëndrueshëm të 10,380 vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. rsi-eb

blank

Në Zvicër 680 jetimë për shkak të pandemisë, mbi 1 milion në gjithë botën

VOAL – Më shumë se një milion fëmijë në të gjithë botën midis marsit 2020 dhe prillit 2021 humbën njërin ose të dy prindërit nga Covid-19. Një ekip studiuesish të udhëhequr nga matematikani Seth Flaxman i Imperial College London e llogaritën këtë (duke paralajmëruar se kjo ndoshta është një nënvlerësim). Sipas rezultateve të botuara në “The Lancet”, vendet më të prekura janë Afrika e Jugut, Meksika, Brazili dhe Kolumbia, por ky është një realitet që prek nga afër edhe Evropën.

Për Zvicrën, ku deri tani ka pasur mbi 10,300 vdekje të lidhura me Covid, llogaritësi online i lidhur me studimin tregon se ka 680 jetimë të shkaktuar nga pandemia. Përveç kësaj, njëqind fëmijë të tjerë në Konfederatë kanë humbur shifrën e tyre kryesore të referencës, sidomos një gjyshe apo gjysh i birësuar.

Në Itali të miturit jetimë për Covid janë 3’400; në Francë 4’300; në Gjermani 1,700 dhe në Austri 690. rsi-eb

blank

Zvicër: Rastet do të rriten në mbi 1 000 në ditë

VOAL – Numri i rasteve të kurorës aktualisht po rritet me shpejtësi në Zvicër dhe pritet të rritet në mbi 1,000 në ditë në ditët në vijim. Infeksionet aktualisht dyfishohen çdo javë dhe numri i riprodhimeve është rritur në 1.44, i tha mediave Patrick Mathys, kreu i Seksionit të Menaxhimit të Krizave në Zyrën Federale të Shëndetit Publik.

Grupmoshat nga 10 në 19 vjeç dhe madje edhe më shumë nga 20 në 29 vjeç, të cilët kishin shkallën më të ulët të vaksinimit, patën një ndikim në rritjen e mprehtë të numrit të infeksioneve. Varianti shumë ngjitës Delta përbën afërsisht 75% të të gjitha rasteve të koronavirusit.

Zvicra regjistroi 707 raste shtesë të koronavirusit të martën. Një tjetër vdekje u regjistrua dhe tetë pacientë u shtruan në spital. Totali i pacientëve me Covid në të gjithë vendin është përsëri mbi 100 për herë të parë në dy javë, me 145 persona në spital, përfshirë 33 në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit janë transmetuar rezultatet e 18.845 shtupave dhe shkalla e pozitivitetit është 3.75%. Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është rritur në 6,075, që korrespondon me 70,27 infeksione të reja për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit, e cila është vonuar dhjetë ditë, është 1.44. Pacientët Covid-19 zënë 3.80% të vendeve në dispozicion në kujdesin intensiv, shkalla e zënies së të cilëve është 67.30%. rsi-eb

blank

Zvicër: 1 560 infeksione të reja të regjistruara në 72 orët e fundit

VOAL – Janë 1 560 infeksione të reja me koronavirus të regjistruar në Zvicër në 72 orët e fundit. Shifra shënon një dyfishim të pothuajse të rasteve krahasuar me fundjavën e kaluar, kur infeksionet e shqyrtuara ishin 822. Shifrat gjithmonë në rritje, edhe në lidhje me shtrimet në spital: 29 aktualisht, krahasuar me 8 të shqyrtuara në fundjavën e mëparshme. Shifrat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) gjithashtu tregojnë 4 vdekje të mëtejshme që datojnë nga mbi një javë më parë. rsi-eb

blank

Zvicra: 619 infeksione të reja, 5 shtrime në spital dhe një viktimë

VOAL – Incidenca e koronavirusit në Zvicër është kthyer në mbi 50 raste për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit. Rritja u përcaktua nga numri i lartë i infeksioneve të reja të njoftuara të premten nga Zyra Federale e Shëndetit Publik e cila në 24 orët e fundit regjistroi edhe 619 raste pozitive. Një fakt që nuk ishte parë për javë të tëra. Mesatarja e infeksioneve ditore të llogaritura mbi shtatë ditë tani i kalon 400 rastet me një rritje prej 82% në javë.

Në të njëjtën periudhë kohore, 5 shtrime në spital dhe një vdekje tjetër lidhur me Covid-19 u raportuan gjithashtu nga strukturat kantonale dhe spitalet. Numri i vdekjeve mbetet në nivele të ulëta krahasuar me situatën në muajt e fundit. Si në javën e parë dhe në javën e dytë të korrikut kishte dy vdekje: tre njerëz të shqetësuar mbi 70 vjeç, një një dyzet vjeç. Nga ana tjetër, numri i shtrimeve në spital duket se po rritet, megjithëse jo shumë i theksuar. Aktualisht ka 83 pacientë të shtruar për shkak të Covid-19, 24 prej të cilëve janë në pavijone të kujdesit intensiv.

Shkalla e riprodhimit të virusit duket se është në dobësi. Vlerësimi i fundit nga ekspertët e Konfederatës e vendos atë në 1.44. Nën vlerën e pragut prej 1 (një shifër më e ulët tregon se infeksionet po zvogëlohen) janë vetëm: Appenzell Innerrhoden, Neuchâtel, Schaffhausen dhe Uri. rsi-eb

blank

Admir Mehmedi pensionohet nga Kombëtarja e Zvicrës

Admir Mehmedi është pensionuar nga Kombëtarja e Zvicrës. Pasi shkroi historinë me ekipin helvetik, ai ka vendosur të “varë këpucët” sa i përket ekipit kombëtar.

Lajmin e ka bërë të ditur Federata Zvicerane e Futbollit përmes një postimi në llogarinë e saj në Twitter, përcjell Gazeta Express.

Ai arriti fazën çerekfinale me Zvicrën në këtë Evropian duke shkruar kështu historinë, pasi mposhtën në të tetën e finales kampionin aktual të botës, Francën, për t’u mposhtur pastaj në penallti nga Spanja.

Ai ishte pjesë e Zvicrës qysh nga viti 2006 me të gjitha grupmoshat, kurse me ekipin e seniorëve prej vitit 2011 duke qenë një lojtar standard në ekipin helvetik.

Ai është 30 vjeçar, por ka vendosur të tërhiqet nga ekipi kombëtar me një sukses të jashtëzakonshëm të arritur.

Momentalisht, Mehmedi është futbollist i ekipit gjerman, Wolfsburg.


Send this to a friend