VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kujtimet e bukura në një botim mbresëlënës për Kosovën – Nga ALFRED PAPUÇIU

By | May 17, 2019

Komentet

Pasuria e kryebashkiakut – BIRN: Gruaja e Veliajt nuk justifikon dot apartamentin 171 metra katrorë, 88 miijë euro

Një tjetër ‘flamur i kuq’ i identifikuar nga BIRN lidhet me një kontratë sipërmarrjeje për ndërtimin e një apartamenti me sipërfaqe 171 m2 dhe verandë 19 m2 me vlerë 88 641 euro, ku Ajola Xoxa (Bashkëshortja e Erion Veliajt) zotëronte si pjesë takuese 33%.

Akti i shitjes finalizohet në vitin 2016 dhe Xoxa bëhet pronare me 100%, ndërkohë që në deklaratat e pasurisë mungojnë të dhënat për burimin e kësaj prone dhe mënyrën se si ajo është paguar.

Ky raport është prodhuar nga BIRN pas administrimit të deklaratave të pasurisë nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrolli të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit, ILDKPKI.

Ai ka për qëllim bërjen e transparencës mbi pasuritë e kryetarëve aktualë të bashkive të vendit në fund të mandatit të tyre 4-vjeçar.

Skeda grafike e mëposhtme paraqet pasurinë e deklaruar nga kryetari i Bashkisë së Tiranës nga viti 2013 deri në fund të vitit 2017.

Kryebashkiaku Erion Veliaj zotëronte pasuri me vlerë 18.3 milionë lekë në vitin 2013; kur deklaroi për herë të parë interesat e tij private pranë ILDKPKI. Në fund të vitit 2017, pasuria familjare e Veliajt është 46.9 milionë lekë, duke shënuar një rritje mesatare vjetore prej 5.7 milionë lekësh.

Pasuritë e paluajtshme përbëjnë zërin kryesor të aseteve familjare me vlerë 25.2 milionë lekë. Aty përfshihet një apartament i deklaruar nga Veliaj në vitin 2013 dhe një apartament 171.2 m2 me verandë 19.4 m2 në pronësinë e bashkëshortes Ajola Xoxa. Veliaj deklaron gjithashtu familjarisht 20.2 milionë lekë likujditete bankare dhe automjete me vlerë 1.5 milionë lekë.

Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë 24.7 milionë lekë. Të ardhurat nga paga të siguruara nga Z.Veliaj zënë 26%, ndërsa të ardhurat nga paga e bashkëshortes si konsulente ligjore janë në masën 60%. Ndërkohë, nga aktiviteti privat i bashkëshortes (person fizik) janë siguruar rreth 13% e totalit.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe ‘flamujt e kuq’  që identifikohen gjatë kontrollit. BIRN kreu kontrollin aritmetik/logjik për 5 vite të deklarimit, të cilat rezultuan pa probleme.

Megjithatë, nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë u identifikuan ‘flamuj të kuq’, që lidhen kryesisht me pasuritë e patundshme në pronësinë e Veliajt dhe të bashkëshortes së tij.

Në deklaratën e tij të parë në vitin 2013, Veliaj deklaron blerjen e një apartamenti në Tiranë me vlerë 5.1 milionë lekë dhe me burim shitjen e apartamentit të prindit dhe kursimet nga paga. Gati tre javë pas blerjes, apartamenti rivlerësohet në vlerën e 12.8 milionë lekëve ose 7.6 milionë lekë më shumë se çmimi i blerjes.

Një tjetër ‘flamur i kuq’ i identifikuar lidhet me një kontratë sipërmarrjeje për ndërtimin e një apartamenti me sipërfaqe 171 m2 dhe verandë 19 m2 me vlerë 88 641 euro, ku Ajola Xoxa zotëronte si pjesë takuese 33%. Akti i shitjes finalizohet në vitin 2016 dhe Xoxa bëhet pronare me 100%, ndërkohë që në deklaratat e pasurisë mungojnë të dhënat për burimin e kësaj prone dhe mënyrën se si ajo është paguar.

Gjithashtu në vitin 2016, kryebashkiaku deklaron marrjen e një kredie prej 6.1 milionë lekësh, pa deklaruar të dhëna mbi qëllimin apo destinacionin e saj.

Treni i Fundit i Lulzim Bashes Nga Kujtim Cakani

Po te isha unë Kryetar i PD Demokratike,

Do te krijoja nje Tryeze mbarëkombetare me te gjithe te Djathtet
Te ikurit e te ngelurit ,

Te Djathtet e vertete, Te Larguarit e te Bllokuarit .

Me Mire Kreshnik Spahiu se Fari Balliu

Me mire Jozefina Topalli se Monika Kryemalli

Me mire Myslim Murrizi se Kaçi i Zi

Me mire Astrit Patozi se

Blendi Klosi.

Me mire te Perndjekurit Politik

Se Spiunet dhe Kelyshte e Tyre,

Ka shume gjasa qe kjo gje te mos ndodhi, sepse Basha e ka kap lepurin me qerre,

ka kap lepurin e pushtetit duke bere pakte nen Tavoline me Ramen , dhe kete s’ka si e mohon .

E beri boterisht mbasi doli nga Çadra,

Dhe e vazhdoi per kater vjet duke mos bere asnje proteste ,

Krijoi armiq te brendeshem dhe e hapi deren e PD majtas ,

Shqiperia eshte e vogel dhe gjerat shikohen qarte ,

Gjithandej neper rrethe po afrohen fëmijt e ish Sekretareve te Partise apo deri tek ish Sigurimsa,

Pervec se Rrugen, Simbolet, PD ka humbur edhe Idealin , po vazhdoi keshtu ben mire te nderroi edhe emrin .

Te gjitha levizjet çfarë po shikojme deri tani te lenë te mendosh nje bashkeqeverisje PS+PD,

S’mund te bente kete nqs se ne PD do te ishte Kreshnik Spahiu apo Jozefina Topalli ,

S’mund ta bente kete nqs se do te perfshinte ne sistemet drejtuese te Perndjekurit Politikë e ben kete pa problem me Çunin e Fari Balliut.

I jati e ka ne gjak bashkepunimin me ideatorin e Ngjales ne paktin PS+LSI .

Jam shume i sigurte qe Lulit nuk i kercet shum kush eshte ne pushtet e nuk i kercet aspak per Shqiperi e per Demokratet ,

Edhe pse ne opozite Ai i keputi edhe Dy Vila tek TEGU,

Rames me qetesi i la te gjitha Bashkite e Shqiperise duke i lene demokratet rrugeve , dhe per kete u shperblye ,

Askush nga ne nuk ja kishte borxh Lulzim Bashes 8 Vjet Opozite , per mos te thene 12 ,

Me shume kelyshte e Sigurimsave te strehuar ne PD bejne lufte kunder demokrateve sesa kunder PS

Po marr dy rastet e Fundit

Ate te Kapterit kunder Profesori Gurakuqit nga Shkodra

Dhe ate te asaj Femres qe nuk i hapi deren e PD Doktor Halim Kosoves.

Ky eshte realiteti, nqs se doni te jetoni me enderra vazhdoni enderroni ,

Po te jete ne binare Luli duhet te reflektoje qe demokratet te kapin Trenin e Fundit , po me çfarë shikohet Treni i Lulit per te Djathtet ka mbaruar me Kohe dhe Binaret si hyjne me ne pune.

Ketu do te jemi dhe do ta shikoni .
…..
Kujtim Cekani
Gjermani

Turi i Surrelit dhe… Tirja e Sanatoriumit… – Nga Adriatik Riza Dosti

Turin [ alias Edi Ramen] e njoh nga afer prej shume e shume vitesh ndaj edhe kete lloj Monstre te rrezikeshme e te pa pergjegjeshme menderisht ju a kam bere prezent publikisht me fakte konkrete kush sa here…ndersa Tire Alldervishin …sanitaren e Sanatoriumit…e nje lloj monstre te permasave te tjera gjithesesi antinjerezore as e njoh e as e kisha degjuar kurre me pare as si emer…por nderkohe njoh fort mire si cdo shqiptar …prej vitesh ”fenomenin Tire” i cili shprehet permes asaj se ne ate vend aty po nuk e lyeve rroten …Qerrja nuk leviz nga vendi….
As Turi e as Tirja o motra e vellezer nuk na rane nga Qielli, nuk na mbine nga Dheu e as na erdhen nga jashte Shqiperie joooo …
Ato jane produkti yne, krijesat tona pasqyra me e sakte e asaj shoqerie bastarde e te degjeneruar qe nga themelet qe ne vete ngritem e qe po vete po e pranojme prej vitesh si ”komunitet bashkejetues” pa u merakosur fort per pasojat shkaterrimtare te shoqerise e te individit bastard e banal qe sjell Modeli Turi & Tirja per te nesermen e gjithesejcilit prej nesh..
Shqiperia e sotme prej vitesh eshte e mbushur dingas me Turi e Tire dhe ne vetem heshtim e i shumojme ata deri ne rrezikshmeri te frikeshme vertet….
Ndaj dhe shqiptaret sot te pa afte e pa guxim e kurajo qytetare per tu perleshur me modelin Turi &Tirja zgjedhin rrugen me te shkurter e me te lehte …ate te braktisjes se Shqiperise ndaj dhe Turi i Surrelit e Tirja e Sanatoriumit …Elisa e Doganave dhe Tao koke pa forma i Cermenikes bejne palle …vjedhin e grabisin e marrin jete njerezish sa here tu doje kokrra e qejfit e asnje gjemb su hyn ne kembe e kerkush nuk ju thote plac…
Fenomenin Tirja ne shqiptaret e kemi prezent cdo dite e cdo ore ne jeten tone te perditeshme prej vitesh …duke harruar prej budallallekut, injorances e keqdashesise sone nje fakt shume te thjeshte e nje nen a ligj te sanksionuar prej dekadash ne kodin tone penal se Mitmarrja denohet ligjerisht po njesoj si Mitdhenia pra eshte e njejta kategori krimi …dhe kulmi eshte se per kete kurre nuk flet askushi…
Pra bashke me Tiren krim ka kryer edhe ajo Vajza qe ja mbushi xhepat Tires …se bashke me Tiren krim kane kryer edhe ata Drejtore, Doctore, ndihmes mjeke, reanimatore,anesteziste, laborante, infermiere etj etj qe kane pranuar parate ”bakshish ” te Tires se Sanatoriumit…
Se bashke me Tiren duhen denuar edhe te gjithe ata ”dorovitesit” e krimit qe duke menduar se s’behet dot gje pa paguar qofte edhe per ate c’ka tjetri ne punen e profesionin e tij e ka detyrim ligjor te te sherbeje ty dhe per kete paguhet me rroge nga shteti e nga taksat e tua…….shkon dhe e trash zullumin edhe shume me teper
nga c’duhet…
Dhe normal pastaj qe del fenomeni tjeter me Kartele Psikopatie e ju thote shqiptareve se ….rasti i atij policit qe vrau ate djaloshin e pa fajshem ne dere te shtepise duhet gjykuar si rast i vecante e nuk ka te beje me policine shqiptare …se rasti i Tires se Sanatoriumit qe grabit 8 milion leke per 1 jave dhe con ne Dhe nje jete njerezore qe i eshte besuar per ta mbajtur gjalle …nuk duhet pergjithsuar pasi ai eshte serisht nje rast i vecante ndaj mos i perlyeni kesisoj as policine e as mjeksine shqiptare [???]….
Nuk ka Pyll pa Derra ka guximin tu thote shqiptareve . . . antishqiptari Rama…por c’ti bejme faktit o Edvin qe pasi ti andej nga Vlora nuk le peme ne kembe pa prere e shkulur per te vene ne jete ato projektet e tua te fameshme…Taua andej nga Librazhdi e Ulsiu andej nga Dibra ju rane pyjeve e pemeve me Sopate dardhari e i rrafshuan krejt ne Shqiperine tone te gjore gjithnje e me teper tashme ka me me shume Derra si puna jote dhe e juaja se sa Pyje sic kishim deri dje …
….Une nuk mbaj asnje lloj pergjegjesie per ato qe bej…ju thote Rama shqiptareve tani ne fund te mandatit te tij te dyte qeverises e kur Shqiperise i ka bere deme te tilla qe asnje lloj denimi me vdekje ndaj tij e bandes se tij nuk do te mund te kompensonte dot as 10 % te tyre…pa diskutuar faktin tjeter qe neser kur ta vene ne bangon e te akuzuarve e kur te perballet me drejtesine [ dhente zoti qe Rama te behet i pari person qe koha e erret e pa ndeshkueshmerise ne ate vend te marre fund njehere e pergjithmone]… me siguri absolute Avokatet e tij mbrojtes e te paguar mire do ti paraqesin gjykates Kartelen e tij mjeksore te te pa pergjegjeshmit mendor …dhe ja tek vate e mbaroi historia e tij dhe e jotja o Shqiperi …
Turi e Tirja po na vjedhin e grabisin perdite o shqiptare…po na rrahin e gjakosin sa here guxojme e ngrihemi ne protesta kunder tyre…po na vrasin ne dere te shtepise e po na vdesin brenda dhomes se spitalit duke na grabitur parate e gjakut e duke na lene edhe pa buke e pa uje…po na detyrojme te vet vritemi e te hidhemi nga penxheret e ballkonet e spitaleve …
Po na shesin Atdhe…toke e det…port e liman…pasuri tokesore e nentokesore e po na lene pa breke ne bythe …dhe ne heshtim !
Po na bejne Padrone ne Dheun e te pareve tane serbe e greke…turq e arabe …dhe ne akoma jemi ne gjume e ne enderr si puna e atij Gomarit qe teksa po e shqyente Ujku lutej e thoshte …ishalla eshte enderr !
Ne po na vdesin ne mes te dites per Diell …Turi i Surrelit e Tiret me bluza te bardha qe i sherbejne verberisht atij duke na sjelle nje lloj Vaksine Ilegale qe nje zot e di se c’eshte , nga erdhi, cfare lengu ka brenda , cfare efekti ka etj etj dhe ne serisht zgedhihemi me spektaklin qe na ofron Psikopati …ne nje stadium futbolli …
Nuk behet kurre Shqypnia kur ne te njejten rruge shkojne krah per krah Dija e Pa Dija thoshte korifeu yne kombetar Fishta…dhe levdu ty o i madhi Zoti sa te drejte ka pasur e ka edhe sot e kesaj dite .
Rast i vecante shitja e Detit…e natyrisht rast i vecante edhe dreka perrallore e Dubait tek Nustreti… apo edhe permbytjet e llojit te Bangladeshit qe e vune gjithe Shqiperine nen uje qe nga Vermoshi ne Konispol… keshtu dole e u the shqiptareve ti o kokrra e Monstres …por aspak o shqiptare aq me shume sot ne 2021 nuk mund te pranoni dot ti gjykoni si raste te vecanta e qe po ju marrin frymen dita – dites as Turin e as Tiren…ndryshe mire ja u bejne dhe Turi e Tire do te keni gjithnje e me shume mes jush e ne krye tuaj ok….
Askush nuk doli te protestonte me force kur nje militant partie sot drejtor spitali a institucioni shendetesor ne vend me urdher te Liderit e te Partise se tij pushon nga puna ”per nxjerrje” sekreti profesional ne publik …[lexo thenien e se vertetes lakuriq e publikisht] Doktorin Ilir Allkja …por te gjithe nxitojne ti turren Tires …e cila nga ana e saj ju siguroj 100 % se po foli ashtu sic duhet te flase do nxjerre e ekspozoje ne shesh kushedi se sa Tire te tjera qe ka siper vetes .. madje me shkolle, me dipllome, me emer te madh, me poste e ofiqe, me gjuhe te huaja e grada shkencore etj etj …sepse te tille sistemi politik e mjeksor kemi ngritur e kemi pranuar po vete ne shqiptaret si ky i Turit te Surrelit dhe i Tires se Sanatoriumit.,…ndaj dhe ata gjejne shesh e bejne pershesh …dhe mire na i bejne !
Ndaj dhe tani del e na jep ultimatum turku se ke duhet te mbajme e ke duhet te dorezojme tek Sulltani …greku na percakton se ku duhet ta kemi kufirin detar…serbi na kercenon me lufte …arabi na percakton se ku duhet ta kemi nga sot e mbrapa Portin e Durresit etj etj …
Ndaj dhe sanitarja Tire qe ben kerdine teksa vjedh para e merr jete njerezish na percakton se kush duhet te vdese e kush duhet te jetoje… e ndaj edhe per krye-horrin – krye minister keto lloj rastesh qe nisin qe nga Sanatoriumi e perfundojne ne Dubai doemos figurojne si ”raste te vecanta e jo pergjithesuese” se vaj halli po te llogarisni faktin qe Tirja rremben 8 milion leke per 1 jave dhe Rama ka 23 vjet ne politike e ka qene dhe eshte ne poste ku vidhet jo me nje por me te dyja duart dhe aq shume sa edhe ai vete nuk i di se sa ka e ku i ka parate me thase qe ju ka vjedhur e grabitur shqiptareve me babezine e nje Ujku brenda vathes pa Coban ….
Dhe jane saktesisht plot 240 njerez qe e mbajne Peng Shqiperine o shqiptare…po po kaq jane …i kam llogaritur kush sa here ne mendjen e me llogjiken time…dhe ne qe jemi te pakten 2 milion aty brenda Shqiperie ende nuk jemi ne gjendje ti bejme zap tu a kepusim kokat e te rrojme si njerez sic rrojne gjithe dynjaja reth e rrotull nesh…
Jane 20 deputete…20 ministra e ish ministra…20 politikane VIP-a ..20 krere te larte policie, 20 kapo ne krye te mjekesise shqiptare, 20 te tille ne krye te arsimit shqiptar, 20 kryebashkiake bandite e mafioze, 20 super te korruptuar ne sistemin e Drejtesise sone kriminale, 20 gazetare sharlatane e palaco bashkefajtore ne krimet e politikes , 20 gangsterre qe njehere i fusim ne burg e sapo afrojne zgjedhjet i lirojme, 20 banda kriminale sa ne Durres e Vlore po aq edhe ne Elbasan , Tirane e Shkoder…20 oligarke qe ja kane vene litarin ne fyt atij vendi e atij populli dhe vetem ja shterngojne mizorisht…
Llogaritini vete …ja pra keta jane Peng-marresit e Shqiperise sone …240 Krye-monstra …dhe ne 1000 fishi i tyre nuk jemi dot ne gjendje ti bejme zap e as tu a kepusim kokat ndaj dhe ata po na marrin jeten e po na i hane kokat……ndaj dhe Tiret nuk reshtin se daluri dita -dites ndaj dhe Turat e Surrelit do vazhdojne te bejne palle ne ate vend e mbi ate popull derisa tu doje kokrra e qejfit…
Ndaj po nuk ju pre të parit koka Kucedres – Turit të Surrelit ju siguroj se koka banale si të Tires se Sanatoriumit do të kemi gjithnjë e më shumë..
Zgjohu o popull se historia e neserme kurre nuk do ta fale kete lloj gjumi banal tendin madje do te denoje e gjykoje ty te parin shume me teper se ATA qe te vune ty ne gjume ok…
A.R.DOSTI

KOLAUDIMI PRIVAT APO SHTETËROR – Nga MERITA BEKTESHI URBANO

Rikthimi i kolaudimit tek shteti.

Fakti qe nje dokument kolaudimi ka me vlere, sot se libreti makines ne shqip(jasht Shqiperise?) do te thote qe shteti duhet te kete te njejtat marrëveshje, biles edhe ma te kompletuara, ndershteterore per qarkullimin e mjeteve motorike.

Privatizimi i kolaudimit monopol ishte nje e keqe e padiskutueshme, si per vendosjen e çmimeve ,ashtu dhe te personelit kolaudatore. Nuk e rriti cilesinë e sherbimeve e as nuk uli kohen e tyre.

Me kujtohet nje dite me makinen time fiat,kur nje punonjes i kolaudimit,futi nje leve ne boshtin e marsheve dhe e levizi me gjithë forcen e trupit per te kontrollu, nuk e di se çka? Fakt asht qe me pas makinen e çova tek mekaniku se kishte rrjedhje, po ne ate vend ku u ushtru force. Nuk e di nese qe faji i konsumit apo kolaudatorit.

Episodi dyte qe nuk me ashtë duk i drejte eshte mosvleresimi i certifikimeve, te subjekteve me licence nga ministria e financave per sa i perket personelit dhe specialistit te autorizuar ne garantimin e riparim lyerje te mjeteve motorike.

Ata impononin vetem nje kurs profesional te tyrin, si dhe nje inxhinier te punesuar ne çdo servis automjetesh te autorizuar e detyrimisht te punesuar ne servise.(Te ndihmuar edhe nga ndonje amendim, dale e firmos me shpejtesi edhe nga ministria transporteve)

Ky ishte abuzim i paster !

Kur flasim per lyerjet dhe riparim korrombolesh ku nje inxhinier nuk ja ka idene…dhe eksperienca eshte precedence kudo ne bote(perderisa autoriparuesit e koromboleve jane artizane). Inxhinierii me i mire qofte, nuk ia ka idene praktikes se riparimeve ne korrombolet e automjeteve.

Perveç kesaj imponomi artificial i kesaj hallke testimi,krijon korrupsion dhe shtrenjtim te sherbimeve ne kurriz te konsumatorit si dhe te personit te autorizuar per riparimin e automjetit.

E ben me te veshtire e me te shtrenjte bashkepunimin me subjektet e sigurimeve, te cilat e kanë per shumë bezdi likuidimin proporcional te demit.

E nese punet kanalizohen tek shteti besoj qe diplomat e autorizuara nga shteti edhe per qendrat private trainuese e certifikuese te njohura e licencuara nga ai duhet te marin vleresimin e duhur.

UROJ QE SHTETI TA MARRE ME SERIOZITET KETË SHERBIM E JO TE BEJE PRAPE KONCESIONE PA GARE, MONOPOL QE NUK BASHKEPUNOJNE AS ME TE.

Miliarderët amerikanë mblodhën 1 trilion dollarë në pandemi, punëtorët e tyre në zor

Miliarderët në Shtetet e Bashkuara e kanë rritur pasurinë për më shumë se 1 trilion dollarë gjatë pandemisë së koronavirusit, përderisa shumë prej punëtorëve të tyre janë përballur me rrezikun e sëmundjes në vendet e punës, ndërsa miliona amerikanë të tjerë janë munduar të mbijetojnë për shkak të papunësisë.

Themeluesi dhe shefi i kompanisë “Amazon”, Jeff Bezos, u pasurua për më shumë se 70 miliardë dollarë gjatë pandemisë së koronavirusit më 2020 dhe pasuria e tij tashmë ka arritur në gati 185 miliardë dollarë, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Në kohën kur shitjet e kompanisë kanë shënuar rritje të madhe, punëtorët kanë protestuar kundër kushteve të pasigurta të punës dhe kundër presionit për t’iu përgjigjur kërkesës. Disa punëtorë që protestuan kanë thënë se janë shkarkuar nga puna si hakmarrje për veprimin e tyre.

Kompania “Amazon” po përballet me ankesa në nivel federal pas dyshimeve se të paktën dy përjashtime nga puna kanë qenë në kundërshtim me ligjet amerikane të punës.

Fitimi dhe vlera e aksioneve të kompanisë është rritur për miliarda dollarë gjatë vitit të kaluar, por Amazon ka ndarë vetëm një pjesë të vogël të këtij fitimi për pagesë shtesë për punëtorët dhe për pagesa për rrezikshmëri në punë, sipas një analize të Institutit Brookings.

Mesatarisht, punëtorët e kësaj kompanie janë paguar 0.99 dollar në orë më shumë gjatë pandemisë, ndërsa shefi i tyre është pasuruar mesatarisht nga 11.7 milionë dollarë në orë.

26 gazetarë bëjnë thirrje për dorëheqjen e drejtorit të Zërit të Amerikës

Jessica Jerreat

Njëzet e gjashtë gazetarë kanë kërkuar që drejtori i Zërit të Amerikës të jap dorëheqjen pas pretendimeve për një numër masash hakmarrëse dhe shkeljes së murit ndarës që arritën kulmin me transferimin e një gazetareje të Zërit të Amerikës.

Një deklaratë e shpërndarë publikisht të enjten akuzon drejtorin Robert Reilly dhe zëvendës drejtoren Elizabeth Robbins, për shkelje të kodit gazetaresk të Zërit të Amerikës duke i dhënë një zyrtari të lartë të qeverisë “një platformë të lirë për të folur drejtpërdrejt në kanalet tona” duke organizuar një transmetim të drejtpërdrejtë të fjalimit të Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo dhe më pas duke transferuar korrespodenten e Shtëpisë së Bardhë të Zërit të Amerikës pasi ajo u përpoq t’i bënte disa pyetje Sekretarit të Shtetit në largim.

Projekti për Llogaridhënien e Qeverisë (GAP), një organizatë jofitimprurëse që mbron sinjalizuesit, informoi udhëheqjen e Agjencisë Amerikane të Medias Globale dhe atë Zërit të Amerikës, së bashku me Zyrën e Këshillitarit Ligjor, Zyrën e Inspektorit të Përgjithshëm, Komisionin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve dhe ligjvënës të tjerë se nënshkruesit e peticionit janë të mbrojtur nga ligjet për mbrojtjen e sinjalizuesve.

Patsy Widakuswara, e cila filloi të punonte te Zëri i Amerikës në vitin 2003, të hënën vonë u njoftua se ajo ishte transferuar, disa orë pasi gazetarja veterane u përpoq t’i bënte disa pyetje Sekretarit Pompeo dhe më pas drejtorit Reilly ndërsa zoti Pompeo po largohej nga selia e Zërit të Amerikës.
Widakuswara ishte në mesin e ekipit të gazetarëve të nderuar me çmimin Burke për punën e tyre në mbulimin e zhvillimeve të ndryshme.

Të hënën, Sekretari Pompeo foli për “unikalitetin amerikan” në një fjalim në Zërin e Amerikës, si dhe për atë që ai e shihte si rolin e duhur të Zërit të Amerikës në promovimin e vlerave amerikane në të gjithë globin. Ajo u pasua nga një seancë e shkurtër pyetje-përgjigje me drejtorin Reilly, i cili nuk i drejtoi pyetjet e paraqitura nga redaksia e lajmeve e agjencisë në lidhje me sulmin e javës së kaluar në Kapitol, ose mbi vendimin e Sekretarit Pompeo atë mëngjes për t’i shpallur grupin Houthi në Jemen organizatë terroriste.

Ndërsa sekretari i shtetit po largohej nga selia e Zërit të Amerikës, Widakuswara u përpoq pa sukses t’i bënte disa pyetje Sekretarit Pompeo Pompeo dhe më pas zotit Reilly, i cili paralajmëroi zonjën Widakuswara se ajo nuk ishte e autorizuar të bënte pyetje.

Deklarata e nënshkruar nga 26 gazetarë të Zërit të Amerikës bën thirrje për dorëheqjen e menjëhershme të drejtorit Reilly dhe zëvendës drejtores Robbins.
“Si gazetarë, puna jonë është të ndjekim të vërtetën, të bëjmë pyetje edhe kur është e pakëndshme ose e vështirë. Ndërsa zoti Reilly hoqi dorë nga kjo detyrë, një gazetare e Zërit të Amerikës, korrespondentja në Shtëpinë e Bardhë Patsy Widakuswara, u përpoq ta bënte punën e saj duke i bërë pyetje Sekretarit Pompeo pas fjalimit”, thuhet në deklaratën e gazetarëve.

Deklarata kritikon gjithashtu transferimin “e papritur dhe të pashpjegueshëm” të Drejtores së Lajmeve Qëndrore të Zërit të Amerikës, Yolanda Lopez, e cila u transferua në një rol të ri të mërkurën në mbrëmje. Ajo u zëvendësua nga gazetari Luis Ramirez, redaktor në redaksinë e lajmeve i cili ka punuar si korrespondent dhe redaktor në zyrat jashtë dhe brenda vendit gjatë një karriere 21-vjeçare me agjencinë.

Drejtori i Zërit të Amerikës ka autoritetin të transferojë stafin sipas nevojave. Por grupet e gazetarisë dhe një agjensi e mbrojtjes së sinjalizuesve e kritikuan lëvizjen si një sulm ndaj lirisë së shtypit. I pyetur mbi këtë ndryshim pune të gazetares, një zëdhënës i Zërit të Amerikës tha të mërkuren se organizata nuk komenton për çështje personeli. USAGM nuk iu përgjigj kërkesës për komente.

Ligjvënësi republikan nga Teksasi, Michael McCaul, dhe ligjvënësi demokrat nga Nju Jorku, Gregory Meeks dënuan, me një deklaratë të përbashkët nga Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve për Punët e Jashtme, vendimin për transferimin e gazetares së Zërit të Amerikës Widakuswara që mbulonte Shtëpinë e Bardhë në një detyrë tjetër.

Në një deklaratë të veçantë të ndarë me Zërin e Amerikës, ligjvënësi Meeks, kryetari i ri i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Punët e Jashtme, tha se “është ironike që Sekretari Pompeo lavdëronte Zërin e Amerikës për luftën kundër propagandës së huaj ndërsa e përdorte atë për të përhapur propagandat e tij. Pompeo në mënyrë të papërshtatshme mbajti gazetarët e Zërit të Amerikës si një audiencë të zënë rob në një diskutim ku pyetjet e vetme të lejuara ishin ato nga të emëruarit e administratës”.

Duke vënë në dukje se zoti Pack është tashmë nën vëzhgim nga komisioni për “përpjekjet për të hequr pavarësinë redaksionale tek Zëri i Amerikës”, ligjvënësi Meeks shtoi se vendimi për të transferuar një gazetare veteran “vetëm u jep municion udhëheqësve autoritarë dhe minon aftësinë tonë për të promovuar fjalën e lirë në të gjithë botën”.

Avokati i të drejtave të medias, Theodore Boutrous akuzoi zotin Pack, drejtorin Reilly dhe sekretarin Pompeo për “bërjen e Amandamentit të Parë (të kushtetutës amerikane) dhe traditës Amerikane të lirisë së shtypit një objekt talljesh në të gjithë botën”.

Zoti Boutrous, i cili punon për firmën ligjore Gibson Dunn, e cila përfaqëson zonjën Widakuswara si dhe zyrtarë të lartë të USAGM-së dhe një gazetar të Zërit të Amerikës në një gjyq të veçantë, paralajmëroi në një letër të mërkurën se transferimi ishte “i paligjshëm dhe antikushtetues” dhe i bëri thirrje drejtorit Reilly që menjëherë ta rikthente gazetaren në rolin e mëparshëm. Gazetarja Widakuswara është transferuar te shërbimi indonezian i Zërit të Amerikës.

Edhe Projekti për Llogaridhënien e Qeverisë (GAP) i ka dërguar letër Shefit të USAGM Pack, Drejtorit të Zërit të Amerikës Reilly dhe Zëvendës Drejtores së Zërit të Amerikës Robbins duke i informuar ata se transferimi i gazetares Widakuswara është një gabim rëndë menaxhimi.

Zoti Pack më parë i ka mohuar akuzat se ai po ndërhynte në pavarësinë redaksionale të Zërit të Amerikës, duke thënë se ai po përpiqet të trajtojë çështjet si pretendimet për gabime dhe të meta në fushën e sigurisë brenda agjencisë.

Në nëntor, një gjykatë amerikane i ndaloi zotit Pack dhe ndihmësit e tij të ndërhyjnë drejtpërdrejt në Zërin e Amerikës derisa të zgjidhet një padi gjyqësore që pretendon shkelje të rregullave mbrojtëse; zyra e Inspektorit të Përgjithshëm i dërgoi letra zotit Pack duke i rikujtuar shefit ekzekutiv mbrojtjen që gëzojnë sinjalizuesit nga veprimet hakmarrëse; dhe Zyra e Posaçme Ligjore e urdhëroi drejtorin ekzekutiv të hetojë akuzat për shkelje nga zyrtarët e agjencisë.

Pico della Mirandola dhe nevoja për intelektualin anti-konformist në shoqërinë shqiptare – Nga Melsen Kafilaj

Ai ishte një  erudit,një  poliglot (në  moshën 20 vjeçare fliste 22 gjuhë ) dhe një  mendje epërane e kohës së  vet.Një  sivëlla i kultit të  Intelektit që  së  bashku me emra rrezatues  si Erazmi i Rotherdamit, Thomas Moore,Johan Reuchlin,Nicolla i Kuzës ,Marsilio Ficino etj  i dhanë  zë  Rilindjes Evropiane.

Një  emër për të  cilin jam plotësisht i sigurt se 95% e shqiptarve  të  cilëve po ju drejtohem nuk e kanë  dëgjuar ndonjëherë  më  parë .Quhet Pico della Mirandola dhe është  nga ata humanistë  që  Diogjeni i lashtë  i kërkonte me kandil në  mes të  ditës  për t’ju dhënë  emrin e plotmerituar “Njerëz”.

Jo vetëm  mirëedukimi i tij(i shkolluar në  4 universitete)dhe kujtesa e mrekullueshme që  dispononte(aq sa sot kur vërejnë  një  person me kujtesë  të  fortë ,ka mbetur si shpreheje në  Itali  ti thonë :”Kush kujton se je,Pico della Mirandola?”) por ajo që  e identifikon dhe ia përjetëson emrin këtij intelektuali pansofik  është  Njeriu dhe dashuria për Lirinë .

Vepra e tij “De dignitate Hominem” (“Për Dinjitetin e Njeriut”) është  një  nga veprat themelore  të  antropologjisë  rilindase dhe një  konceptim  esencial i njeriut modern evropian.Aq sa nëse Ficino e vuri njeriun në  qëndër  të  botës (“copula mundi”) përmes doktrinës së  vet, Mirandola përmes vullnetit për të  zgjedhur, i dha mundësi  për tu ngritur në  shkallën e Qenies dhe e pajisi me Dinjitet.(një  koncept ky fondamental dhe i inkorporuar në  pjesën  më  të  madhe të  Kartave të  Lirive dhe të  Drejtave të  Njeriut dhe në  preambulat e kushtetutave më  demokratike perëndimore.)Për  të ,njeriu përmes “vullnetit për tu bërë ” është  krijues i vetvetes dhe farkëtues i Fatit dhe të  ardhmes së  tij.”Njeriu,kjo mrekulli madhështore!”-shprehej plot tone mahnitëse Ai.

Intelektuali i vërtetë , ka një  marrdhënie  të  ngushtë  dhe simbiotike me Lirinë .Ai e urren kapsulimin nëpër dogma të  caktuara fetare apo politike dhe të  konservohet ideologjikisht duke vetmohuar Lirinë .Sepse nëse  ai vetprivohet nga kjo gjë  e shenjtë  duke u konformuar, ai pushon së  qëni  më  një  qënie autentike  duke pësuar metamorfozën  e shpejtë  e të  tmerrshme të  Uniformizimit.

Si një  mendimtar i lirë  dhe një  intelektual me respekt të  thellë  për Njeriun dhe Lirinë  Pico della Mirandola  përmes kurajos për  të  qënë  dhe guximit  të  tij intelektual kreu një  akt të  cilin ngurrojnë   ta  bëjnë  madje dhe sot në  postmodernitet  qytetarët dhe intelektualët  me karton akademik ndaj pushtetit dominues:ngriti krye intelektualisht  kundër pushtetit temporal Papal.

Përmes 900 tezash teologjike dhe filosofike  për diskutim publik ai i hodhi dorashkën e sfidës  një  pushteti i cili për nga pesha dhe rëndësia  vazhdonte të  kurorëzonte ende mbretër dhe që  të  shtypte me majën  e gishtit të  vogël. Për ata që  nuk e kuptojnë  këtë  akt, ”ky zjarr prej të  marri” ishte një  guxim Prometean!-Jetojmë  në  erën e Demokracisë  dhe njeriu prej Frikës fshihet ende pas vetes,lejon ti nëpërkëmbin  dinjitetin dhe nuk ngrihet kur e skllavërojnë  Demonët  egërshanë  të  Pushteteve.Imagjinojeni pak veten në  kohën e Mirandolës?!

-Mendimtari në  fjalë  jo vetëm  që  e sfidoi  “Fortesën e  Shën Pjetrit”  por e vazhdoi insistimin e tij qytetar,demokratik dhe intelektual duke qëndruar  për  një  vit në  Romë ,në  pritje të  një  përgjigjeje  nga ana e Vatikanit.Ky diskutim publik nuk u mbajt kurrë  por Ati i Shenjtë  mori  masa duke e ndaluar për qarkullim  libërthin e tij  “De omni re scibili”.Por Shpirtrat e Mëdhenj e gjunjëzojnë  Frikën! Mirandola nuk u dorëzua  por u kundërpërgjigj  intelektualisht duke shkruar “Apologia”, një  vepër  e cila u cilësua si “heretike” prej një  komisioni papal dhe u dënua  nga Bulla Papale (4/8).Të  tjerat janë  pak të  rëndësishme për tu cilësuar.

Mirandola  qe një  antikonformist i lindur.Reagimet e tij ishin të  një  natyre substanciale.Ai ironizonte,kritikonte dhe kundërargumentonte  vetëm  për  gjëra themelore. I tillë  është  psh ironizimi dhe aludimi që  bënte  ndaj Krishtërimit kur shkoi dhe i ndezi qiri gravurës  së  Platonit në  Kishë .Me këtë  akt donte të  tregonte që  “Krishtërimi  nuk  është  gjë  tjetër veçse Platonizimi i Popullit”. Diçka për të  cilën ky religjion duhet ti ishte mirënjohës  Platonit për  shumë  nga konceptet e tij pararendëse.

 

Ose kur tek vepra “Disputationes adversus Astrologiam”  bënte dallimin mes “shkencës  fisnike”(astronomisë ) dhe “artit të  sharlatanëve”(astrologjisë ) diçka “popullore” në  kohën  e tij por një  fenomen negativ e me rrënjë  graminore edhe në  kohën tonë .Fallxhorët e djeshëm  që  gënjenin  Mbretërit  dhe Masat janë  po e njëjta  rracë  që  gënjen  Politikanët  e Vulgun edhe në  ditët  tona.Madje si në  Perëndim  ashtu edhe në  vëndin tonë  ka sot  politikanë  të  cilët s’bëjnë  as edhe një  hap nga shtëpia pa u konsultuar me parë  me fallxhorët e tyre personalë .

Pico della  Mirandola ishte një  mendimtar me frymëzim heroik.Ai nuk qe vetëm  një  kërkues  i dijes dhe të  vërtetës  në  kuptimin teorik por edhe kuptimin praktik  të  saj.Prej këtij bashkëpuntori  intelektual të  Akademisë  Neoplatonike të  Firenzes dhe akteve të  tij të  guximshme  duhet  të  ushtrohemi vazhdimisht  sesi të  vrasim Frikën  dhe të  kemi kurajon civile dhe guximin e duhur intelektual  për të  reaguar,kritikuar dhe sfiduar konstruktivisht diktatin  dhe të  metat e Pushteteve.

Me shëmbullin  e tij ai na tregoi që  intelektuali nuk është  vetëm  përgjegjës  i fatit të  vet por edhe i shoqërisë  në  të  cilën  bën  pjesë  dhe se përmes lirisë  së  mendimit  njeriu afirmon integritetin dhe dinjitetin e vet.Tek ai kundruam një  qytetar dhe një  qënie politike  në  veprim i cili i doli përpara një  pushteti të  mishëruar  dhe i tha: ”Ndal!Ti nuk mund ta nëpërkëmbësh  Dinjitetin,të  ma këmbesh  Lirinë  dhe ta ofendosh Inteligjencën time!”  Në  këtë  kuptim,akti i tij për tu ngritur,për  të  mos u konformuar dhe  për tu mosbindur qytetarisht  meriton të  ketë  “ithtarë ” edhe në  mesin e intelektualëve  shqiptarë .-Sepse mbi të  gjitha,ky vend ka nevojë  për intelektualë  “të  lirë”  nga epruvetat e Pushteteve!

© Melsen Kafilaj

                                                  20/5/2016

Sekretari i Shtetit Pompeo fillon hetime pas ndryshimeve biografike të Presidentit dhe zv. Presidentit – Përkthyer nga Rafaela Prifti

Një punonjës i inatosur hyri në portalin e Departamentit të Shtetit për t’a ndryshuar datën e fundit të mandatit të Presidentit Trump nga 20 Janari në ditën e sotme.
Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka deklaruar hapjen e hetimeve pas ndryshimit të të dhënave biografike të presidentit dhe zv. presidentit në portal. Nëpunësi qëllimisht ndërroi në faqen kompjuterike të dhënat biografike të Presidentit Trump dhe Zv. Presidentit Pence, sipas të cilave, mandati i tyre përfundon sot – nëntë ditë përpara betimit të presidentit të zgjedhur Biden, kanë thënë dy diplomatë që posedojnë informacion për këtë lajm, njofton agjencia BuzzFeed.
Disa ditë përpara z. Trump nxiti një rebelim të armatosur në ndërtesën e Kuvendit që iu dha shkas demokratëve të paraqesin akt-padi ndaj presidentit për herë të dytë dhe thirrjeve për Zv. Presidentin që ta shkarkoi Trumpin nga detyra për pamundësi të kryejë detyrën në bazë të amendamentit 25.
Në biografinë e presidentit thuhej se Donald J Trump e përfundoi mandatin në datën 11 janar 2011 në 19:49:00 dhe Zv. Presidenti Mike R. Pence në datën 11 janar 2011 në 19:44:22. Orari ndryshoi disa herë derisa në fund doli njoftimi se portali kishte probleme teknike. Një nga diplomatët tha se Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka dhënë urdhër të fillojnë hetimet e incidentit duke filluar nga stazhierët dhe personeli të cilët do largohen nga puna këtë javë dhe javën e ardhshme kur bëhet tranzicioni i administratës.
Të dy diplomatët pohuan se hetimi në këtë fazë është shumë i vështirë meqë një numër i madh i personelit të cilët kanë akses në portalin e Departamentit të Shtetit në lidhje me manaxhimit e përmbajtjes së publikuar aty.
Portali është “sistem i siguruar” që do të thotë se kjo nuk është ndërhyrje nga jashtë, thanë ata.
Dhjetëra diplomatë amerikanë karriere kanë dërguar dy mesazhe në shenjë proteste ndaj nxitjes së Trumpit për aktin e rebelimit në Kuvend javën e kaluar, njofton revista Politika e Jashtme dhe burime të tjera.
Sipas këtyre burimeve, mesazhi i dytë i diplomatëve kritikon ashpër Sekretarin Pompeo i cili nuk ka bërë deklaratë ku të pranojë pa mëdyshje fitoren e Bidenit si dhe dënojë rolin e Trumpit në ndërsimin e sulmit të dhunshëm të Parlamentit.
Mbi 100 punonjës të Departamentit e nënshkruan letrën dhe tre prej tyre i thanë gazetarëve të BuzzFeed se do donin të përdornin terma më të ashpra.
Sipas tyre, zemërimi pjesërisht vjen nga qëndrimi i dobët i Pompeos i shprehur në disa publikime në Twitter ku ai e cilëson sulmin “të papranueshëm” por nuk e përmendi Trumpin.
Shtëpia e Bardhë nuk dha koment për lajmin por e referoi BuzzFeed tek Departmenti i Shtetit dhe ky i fundit nuk bëri koment.
Secretary of State Mike Pompeo launches investigation after biographical changes of the president and vice president
A Disgruntled Employee Changed The State Department’s Website To Say That Trump’s Term Ends Today, Sources Say Secretary of State Mike Pompeo is launching an investigation after biographical pages for the president and vice president were changed on Monday.
A disgruntled employee at the State Department changed the biographies of President Donald Trump and Vice President Mike Pence to say their term was coming to an end on Monday — nine days before President-elect Joe Biden is to be sworn in — two current-serving diplomats with knowledge of the situation told BuzzFeed News.
The changes to the State Department’s website come days after Trump incited a deadly insurrection at the US Capitol that has led Democrats to begin the process of impeaching him for a second time and led to calls for Pence to invoke the 25th Amendment and remove Trump from office.
The president’s biography was changed to read, “Donald J. Trump’s term ended on 2021-01-11 19:49:00,” while the vice president’s biography was edited to “Michael R. Pence’s term ended on 2021-01-11 19:44:22.” The time stamp on Trump’s page changed multiple times, before both pages were removed around 3:50 p.m. and replaced with a 404 reading, “We’re sorry, this site is currently experiencing technical difficulties. Please try again in a few moments.”
One of the diplomats said that Secretary of State Mike Pompeo has ordered an internal investigation into the matter, beginning with interns and employees leaving the State Department this week and next ahead of the transition to the Biden administration.
Both diplomats said that an investigation into the matter could be a challenge, considering how many people have administrative access to the content management system used for the State Department’s official website.
It’s a “closed system” that is “nearly impossible to hack,” said one of the diplomats.
“It’s 100% not a hack,” they said.
In recent days, dozens of career US diplomats signed two unprecedented dissent cables condemning Trump for inciting the deadly insurrection on the Capitol last week, Foreign Policy magazine and other outlets reported.
Those outlets said that the second, strongest-worded cable rebuked Pompeo for his “failure to issue a statement unequivocally acknowledging that President-Elect Biden won the 2020 election” and protested the “President’s incitement of insurrectionist violence against the United States.”
More than 100 State Department employees signed the cable, including three who told BuzzFeed News they would have preferred even stronger language in them.
Their frustration, they said, stemmed partly from Pompeo’s weak statement, published in a series of tweets on Wednesday, that called the storming of the Capitol “unacceptable,” but did not include any mention of Trump.
Reached for comment on the site changes Monday, the White House referred BuzzFeed News to the State Department, which did not immediately provide one.
Christopher Miller, Buzzfeed News

Dhoma e Përfaqësuesve voton për shkarkimin e Trumpit

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve kanë miratuar të mërkurën rezolutën për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, për shkak të rolit të tij në sulmin ndaj Kongresit nga një turmë e mbështetësve më 6 janar.

Trump është presidenti i parë në historinë amerikane ndaj të cilit janë kryer dy tentime për largim nga zyra.

Rezoluta për shkarkim është miratuar nga 232 ligjvënës, derisa 197 të tjerë kanë votuar kundër.

Përveç demokratëve, dhjetë republikanë kanë votuar po ashtu në të mirë të shkarkimit të Trumpit.

Pas këtij hapi, Senati do të duhet të zhvillojë një seancë gjykimi, çka potencialisht mund t’ia ndalojë Trumpit edhe kandidimin e sërishëm për president.

Dy të tretat e Senatit, të udhëhequr nga republikanët, nevojiten për të dënuar dhe larguar Trumpin nga zyra, që nënkupton se të paktën 17 republikanë duhet t’iu bashkohen demokratëve kundër presidentit në Senatin me 100 ulëse.

Lideri i shumicës në Senat, republikani Mitch McConnell, i ka thënë demokratit Chuck Schumer se ai nuk ka gatishmëri për të organizuar seancë urgjente për të shqyrtuar largimin e Trumpit nga zyra, pas përfundimit të procedurave në Dhomën e Përfaqësuesve, ka thënë një zëdhënës i McConnellit.

McConnell ka thënë më pas se ende nuk ka vendosur si do të votojë.

“Teksa shtypi është mbushur me spekulime, ende nuk kam vendosur se si do të votoj dhe synoj të dëgjoj argumentet ligjore kur të prezantohen në Senat”, ka thënë ai.

Përgjatë debatit për shkarkim të Trumpit demokratët kanë pyetur disa herë ligjvënësit se në “cilën anë të historisë” dëshirojnë të jenë.

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka paralajmëruar për mundësi të organizimit të “protestave të armatosura” nëpër SHBA, teksa zhvillohet inaugurimi i presidentit të zgjedhur Joe Biden më 20 janar.

Trump bën thirrje që të mos ketë dhunë

Trump, i cili ka thënë se nuk do të marrë pjesë në inaugurim, vazhdojë të mos pranojë rezultatin e zgjedhjeve.

Teksa është diskutuar për artikullin për shkarkim, Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një komunikatë në emër të Trumpit, i cili ka bërë thirrje për qetësi.

“Lidhur me raportimet për më shumë demonstrata, ju bëj thirrje që të mos ketë dhunë, të mos ketë shkelje të ligjit, dhe të mos ketë vandalizëm të çfarëdo lloji”, është cituar të ketë thënë ai.

“Kjo nuk është ajo në të cilën besoj unë dhe as Amerika. U bëj thirrje të gjitha amerikanëve të ndihmojnë në uljen e tensioneve dhe të qetësojnë gjakrat. Faleminderit”, ka thënë mes tjerash Trump.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi ka thënë se procedura e shkarkimit të Trumpit nuk është e motivuar në bazë partiake.

“Presidenti duhet të dënohet nga Senati, i cili do të sigurojë se republika do të jetë e sigurt nga ky njeri, i cili është kaq i vendosur për të shkatërruar gjërat që i duam dhe na mbajnë bashkë”, ka thënë ajo.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Pelosi ka thënë se i thyhet zemra që është pjesë e një tjetër procedure shkarkimi.

“Ma thyen zemrën. Kjo gjë duhet të na thyejë zemrat të gjithëve”.

“Unë qëndroj përpara jush si zyrtare e kushtetutës, si grua, si nënë, si gjyshe, si vajzë – vajzë, babai i së cilës ka shërbyer me krenari në këtë Kongres”.

Çfarë ndodhi para sulmit në Kongres?

Pak para sulmit të 6 janarit në Kongres, Trump ka bërë një fjalim të zjarrtë, duke u bërë thirrje mbështetësve të tij që të marshojnë në ndërtesë të Kongresit, pas disa javëve që ka bërë deklarata të pabaza se zgjedhjet janë manipuluar.

Fjalimi i tij është bërë teksa në Kongres ka qenë duke u kryer numërimi zyrtar i votave të Kolegjit Elektoral, i cili ka konfirmuar humbjen e Trumpit në garën me presidentin e zgjedhur Joe Biden në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Në sulmin në ndërtesën e Kongresit kanë mbetur të vdekur pesë persona, përfshirë në zyrtar policor.

Me qëllim të garantimit të sigurisë në këtë institucion, nata e kaluar ka qenë e para prej Luftës Civile në Shtetet e Bashkuara, që trupat federale kanë fjetur në Kongres për ta mbrojtur atë nga dhuna e mundshme.

Përgatiti: Krenare Cubolli

GRATE E XHAMBALLANJE  SHEMBULL NË ZAGORI DHE MË GJERË – Nga Eduard M. Dilo & Edi Vasi

Xhamballajt-një familje e shquar jo vetëm për Sheperin dhe Zagorien, por më gjerë.

Eshtë kenaqësi, obligim dhe dëshirë të shkruash për Xhamballajt e Sheperit. 

Eshtë ndoshta rast i vetëm në Shqipëri që nuk ka tjeter familje ose fis me këtë mbiemër! 

Gjithë sa janë me këtë mbiemër, janë vetëm të këtij fisi.

Ndër vite, shekuj e dekada të tëra ka nxjerrë njerëz të shquar kjo derë; aq sa kënga popullore e ka përjetësuar në vargje” Xhamballajt një derë e parë …”. 

Nuk po ndalemi në këto pak rreshta që po shkruajmë për burrat e shquar të këtij fisi që koha i njohi, burra të fjalës e të besës, prijës e luftëtarë. 

Në shkrim po ndalemi në gratë e Xhamballanje, zonja tipike zagorite, në jetën e përditëshme, kudo dhe kurdoherë.

NENE SAVA, vajzë nga dera e shquar e Levanit, hyri në këtë familje nuse, vajzë e vogël, dhe u rrit e përshtat me çfarë do lloj zakonesh e tarbiate-sh, aq sa thirrej 

“ Sava e Xhamballanje”. 

Një grua me një zemërmirësi e çiltërsi që takon rrallë.

Gjithë brezi i ri i asaj kohe kur ajo jetoi,( tani të moshuar), e kujtojnë me dashuri dhe respekt Hall’ Savën, ose Nënë Savën si e thërrisnin.

Nuk kish nxënës shkolle të mos ta respektonte( shtepitë e xhamballanje ndodhen pranë shkollës).

Të gjithë e kujtojnë atë për fjalën e mirë që nxirrte nga goja, përkëdhelitë e gostitë që u bënte fëmijve të shkollës.

Atyre që u mungonte mundësia të visheshin si shokët, Nënë Sava u blente rroba ose këpucë.

Bashkëshorti i vdiq në moshë të re, por ajo plot dinjitet përballoi këtë fatkeqësi dhe rriti fëmijë shëmbëllorë (4 djem dhe 1 vajzë ), të cilët ju bënë krahë asaj në përballimin e jetës dhe jetesës.

Lufta e dytë botërore i rrembeu dy djem, Panon dhe Spiron, dy yje, dy lastarë që ishin të shquar në ç’do hap dhe aspekt të jetës.

Ajo me dhimbje në shpirt e zemer, me lotë në sy-që e shoqëruan deri në fund të jetës, nuk u përkul, por me përkushtim sëbashku me Kalopen, nusen e Spiros, që i la tri femijë të mitur si dhe me vajzen Viktori i rritën, i edukuan dhe i bënë shembëll mirësie e gjithëçkaje.

Vangjeli,-Xheli-si e thërrisnin, në kujtimet që ka lënë e kujton me dashuri të madhe:

”Për Dëdën kam respekt të veçantë 

Sa më shumë shtohen vitet e largimit të saj, aq më e madhe më shtohet dashuria dhe malli për të.( V. Xhamballo: kujtime 9-8-2000).

Respekt, dashuri e dhimbje ndjente dhe Vasilika e dashur dhe e shtrenjtë për të apo Zoica e urtë, e dashur dhe e mirë që sa herë e përmendim përlotet…

Kujdesi dhe respekti për Dëdën si nga Xheli, ashtu dhe nga Zoica, Silja, apo Eftua-nuse e Xhelit-ishte shëmbëllor.

Ajo thoshte shpesh “djali” për Xhelin dhe “vajzat e Sarandës” për Zoicën e Silen.

Edhe ne që ishim fare të vegjël, ruajmë dashuri shumë të madhe për Nënë Savën. 

Do jetë përherë e pa harruar.

KALUA, vajzë nga Kagjinajt- nuse në Xhamballaj, u ingranua dhe u bë njësoj me familjen ku shkoi nuse.

Në kujtesë për këdo që e njohën ka ngelur grua tipike sheperjote-zagorite: e zonja, nikoqire, e fjalës, ku fjala e saj qe e sinqertë dhe e dëgjonin dhe e respektonin për ç’ka thoshte.

Ngeli e re, e ve’ se burrin ja arrestuan nazistët dhe e pushkatuan në kampin famkeq të Prishtinës. 

Rriti tri femijë shëmbëllore, të cilët ishin shëmbëll mirësie kudo.

Çmonte dhe vlerësonte shumë vjerrën e saj, (Nen’ Saven), apo kunatën Viktori

që të tria bashkë përballuan fatkeqësitë që u ndodhën dhe mirë -rritën fëmijët jetimë.

Rrobat e zeza të tria këtyre grave dinjitoze, nuk ju hoqën nga trupi.

Vuanin në shpirt tragjeditë e mëdha që shkaktoi lufta.

Gjithmonë ishin fjalë urta, me një zemër e shpirt të bardhë e plot mirësi.

Kalua nuk donte të shqetësonte njeri, shumë gjera i mbante e vuante për vete.

Ajo thoshte që “kur te vdes dua te beje kohë e mirë, edhe dimër të jetë ,

 në menyre që njerzit të mos kenë veshtiresi për të më përcjellë në banesën e fundit..”

Dhe vërtet Zoti ashtu ja plotësoi dëshirën!

ZOICA, e mira dhe e urta Zoice që trashëgon emrin e Nënës së Çajupit, 

me të cilin Gjyshi i saj ishte kushëri- çuditërisht dhe Zoica,e urtë dhe e mirë si tregonin se ishte dhe Nëna e Çajupit, shquhet për dashurinë, fjalën e ëmbël e plot bukuri, buzëqeshjen që e shoqëron kudo në jetë.

Aty ku punoi si shitese në Sarandë, të gjithë flasin me relata e konsideratë të lartë .

E mire, e dashur është dhe tani Zoica jonë.

Sëbashku me Koci Vasin, burrin e saj rritën dhe edukuan 4 fëmijë model në sjellje, shoqëri, kudo.

Urojmë për Zoicën jetë të gjatë dhe shëndet e mirësi.

SILJA-VASILIKA- trashëguese dhe bijë e denjë e përtëritjes së emrit të 

“plakave të xhamballanje”, ishte e urtë dhe shëmbëllore kudo në jetë.

Fjalë ëmbël e buzë në gaz të priste e të 

përcillte. 

Kudo ku punoi, ka lënë emër të ndritur, e të mirë si vetë Ajo.

Si Zoica dhe Silja, trashëgimtare të denja të Babait të tyre që nuk arriti ti gezojë, janë simbol mirësie dhe me një zemër behar.

Vasilika u martua me Petrit Idrizin dhe krijuan një familje të mrekullueshme, 

ku të dy vajzat që kanë lënë pasardhese, janë bija të denja të prinderve të tyre.

E pa harruar do jetë Silja jonë !

Nuk mund të lëmë pa permendur Efton, “nusen e Xhelit”,një grua e urtë , e dashur, e pritur, dashamirëse me gjithë fisin Xhamballo, e që e karakterizon veç mirësia. I urojmë jetë të gjatë.

Shkruam pak rreshta kujtim në shenjë respekti për këto pjestare të familjes Xhamballo, duke mos pretenduar se thamë gjithcka.

Fotografite: 1-Pjestare nga familja Xhamballo Në vitet 1930

-Sava Levani Xhamballo( Nene Sava)

3-Kalope Kagjini Xhamballo, me dy vajzat e saj Zoica dhe Vasilika

4-Zoica Xhamballo-Vasi

5-Vasilika Xhamballo Idrizi

Trajneri i “Patriotëve” nuk pranon të marrë Medaljen Presidenciale të Lirisë

VOA

Trajneri i skuadrës së futbollit profesionist amerikan “Patriotët” të New England-it, Bill Belichick, njoftoi të hënën në mbrëmje se nuk do ta pranojë Medaljen e Lirisë që jepet nga presidenti. Ai tha se “të qenit besnik ndaj njerëzve, ekipit dhe vendit që dua, vlejnë më shumë se përfitimet e çdo çmimi individual”. (New England është një rajon në verilindje të Shteteve të Bashkuara që përfshin shtetet e Meinit, Vermontit, Nju Hempshërit, Masaçusetsit, Konektikatit dhe Rode Ajlënd”.

Nëpërmjet një deklarate të shkurtër, trajneri që ka drejtuar skuadrën në gjashtë fitore të Super Bowl-it amerikan, nuk e tha në mënyrë të qartë se ai e kishte refuzuar ofertën e Presidentit Donald Trump, të cilin më parë e ka cilësuar si mik të tij. Por zoti Belichick shpjegoi se “është marrë vendim për të mospranimin e çmimit” pas ngjarjeve të dhunshme që përfshinë Kapitolin javën e kaluar.

Zoti Trump njoftoi të shtunën, tre ditë pas protestave të dhunshme të 6 Janarit, se ai do t’i jepte zotin Belichick titullin më të lartë civil të kombit, pjesë e disa titujve nderi të shpërndara së fundmi prej tij që përfshinin lojtarët e golfit Annika Sorenstam, Gary Player si dhe lojtaren e ndjerë Babe Zaharias.

Zonja Sorenstam dhe zoti Player i pranuan dekoratat e tyre gjatë një ceremonie private, një ditë pasi mbështetësit e zotit Trump sulmuan Kongresin. Pesë persona humbën jetën gjatë protestave të dhunshme, përfshirë dhe oficerin e policisë së Kapitolit Brian Sicknick.

Zoti Belichick ishte parashikuar të nderohej me titullin e lartë të enjten.

U ndjeva i nderuar… nga respekti për atë që përfaqëson ky titull dhe nga admirimi për ata qe e kanë marrë atë më parë“, tha trajneri në një deklaratë, e cila iu dha agjencisë Associated Press nga vetë ekipi i Patriotëve.

Por më pas ndodhën ngjarjet tragjike të javës së kaluar dhe u morr vendim për të mos bërë përpara me çmimin. Mbi të gjitha unë jam një qytetar amerikan me shumë respekt për vlerat, lirinë dhe demokracinë e kombit tonë. Unë e di se gjithashtu përfaqësoj familjen dhe ekipin tim të New England-it, Patriotët“.

Megjithëse e përshkruan veten si njeri të shkëputur nga politika, zoti Belichick rezulton të jetë përfshirë në disa raste.

Ai ashtuquajturi arkitekti i dinastisë së Patriotëve i ka shkruar zotit Trump një letër mbështetjeje më 2016, që aso kohe kandidati për president e lexoi me zë të lartë një natë para zgjedhjeve, në një tubim në Nju Hempshër, bastioni i tifozërisë së ekipit.

Zoti Trump tha se letra ofronte “urimet më të mira për rezultate të shkëlqyera” në ditën e zgjedhjeve dhe e inkurajonte atë “për ta bërë Amerikën sërish të madhërishme”, por zoti Belichick tha se ajo ishte thjesht një letër për të mbështetur një mik.

Në 2015 zoti Belichick kishte vendosur një stemë me flamurin armen gjatë një aktiviteti në Shtëpinë e Bardhë me rastin e fitores së katërt të Super Bowl-it nga skuadra e tij. Ky gjest besohet të ishte një shenjë mbështetjeje për drejtorin e futbollit të ekipit, Berj Najarian, me origjinë armene. Muajin e kaluar, zoti Belichick i bëri thirrje qeverisë amerikane të ndërmarrë veprime kundër Turqisë dhe Azerbajxhanit për “sulme të paprovokuara e të dhunshme kundër armenëve”.

Pas vdekjes së George Floyd-it në duart e policisë këtë verë, lojtarët e ekipit të Patriotëve e vlerësuan zotin Belichick për garantimin e një forumi të hapur për ta për të shprehur ndjenjat e tyre mbi racën dhe padrejtësitë shoqërore në Amerikë. Në deklaratën e tij ditën e hënë, zoti Belichick e quajti atë “një nga gjërat më të dobishme në karrierën e tij profesionale”.

Përmes një drejtimi së shkëlqyer brenda ekipit tonë, bisedat në lidhje me drejtësinë shoqërore, barazinë dhe të drejtat e njeriut u zhvendosën në krye dhe u shndërruan në veprime konkrete“, tha ai. “Vazhdimi i atyre përpjekjeve, duke u qëndruar besnik njerëzve, skuadrës dhe vendit që unë dua, peshojnë më shumë sesa çdo përfitim nga çdo çmim që marr personalisht“.

Ka drejtësi në Shqipëri apo nuk ka?! Mbrohen të drejtat e qytetarëve dhe emigrantëve apo jo. PËRGJIGJUNI, JU MEDIA A KUSHDO QOFSHI?! – Nga KRISTAQ TURTULLI

 

Të nderuar kudo që ndodheni nuk është as e ndershme dhe as morale:

 edhe sot më datën 12, 1 2021  ky person me emrin Kristo Muzaka botoi një shkrim në gazetën SOT me foton time 

Gjeopolitikë në  kohë  pandemie dhe lufta  për vaksinim ndaj covid 19.

Emri im është Kristaq Turtulli, shkrimtar, autor i mbi 30 librave, botuar dhe në gjuhën angleze në Amerikë.

Vlerësuar me çmime kombëtare dhe ndërkombëtare me banim në Toronto të Kanadasë.

Qeveria Shqiptare për arritje të larta në fushën e artit dhe letërsisë më ka akorduar Titullin e lartë Ambasador i kombit.

Ndjehem thëllësisht i indinjuar per nje veprim te përsëritur dhe të denueshen nga ligja, nga nje person me emrin Kristo Muzaka

Ky person anonim dhe i pandërgjegjshëm ka hedhur dhe shumë shkrime të tjera me foton time.

Ky është veprim I perseritur , dhe i dënueshëm. Ju, kam dërguar protesta  redaksive të gazetave,

aq më tepër personin që kryen këto veprime nuk e njoh dhe nuk e di kush është,

por për fat të keq punonjësit e gazetave nuk e kanë vene yjet ne zjarr, kjo mungesë serioziteti dhe përgjegjësie.

 

Po ju drejtohem juve si miq, si kolegë dhe dashamirës të artit dhe letërsisë. Ndryshe do u drejtohem ligjit dhe drejtësisë:

Mos harroni, këtu në Kanada dhe Amerikë, një person apo organ gazete që kryen një veprim të tillë të paligjshëm dënohet me gjobe.

Ju kam dërguar mediave notë protestë pos askush pre tyre nuk ka reaguar. Kjo e dëmton imazhin e medias Shqiptare.

Çpo ndodh, ku është dinjiteti ynë, që disa sharlatanë abuzojnë në mënyrë të paligjshme:

Me respekt


Send this to a friend