VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kryeministri britanik dërgohet në spital për shkak të simptomave të virusit

By | April 6, 2020

Komentet

I shpëtoi rrëzimit të avionit në Pakistan, pasagjeri tregon eksperincën e frikshme

Rrëzimi i një avioni në Pakistan shkaktoi vdekjen e 97 personave, ndërsa ende vijon kërkimi për pjesën tjetër të pasagjerëve. Një ndër personat që i mbijetoi rrëzimit të avionit është Muhamed Zubair, i cili tregoi dhe eksperincën e tmerrshme që përjetoi.

Si shpëtoi Muhamed Zubair?

Avioni që transportonte 91 pasagjerë dhe tetë ekuipazh, përfshirë shumë familje, që udhëtonin përpara festës së Bajramit të së Dielës ishte nisur nga Lahore.

Teksa po përpiqej të ulej në Aeroportin Ndërkombëtar Jinnah, të Karaçi në rreth orës 14:30 me kohën lokale (09:30 GMT) avioni u përplas me një zonë të banuar.

Zubair, i cili pësoi vetëm plagë të lehta, tha se aeroplani po përpiqej të ulej dhe u rrëzua 10-15 minuta më vonë.

“Askush nuk ishte në dijeni se avioni ishte gati të rrëzohej. Ata po e drejtonin avionin në mënyrë të qetë” tha ai.

Pas rrëzimit të avionit, Zubair humbi ndjenjat. Kur u përmend Zubair tha: “Unë dëgjoja ulërima nga të gjitha drejtimet. Fëmijë dhe të rritur dhe gjithçka që mund të shihja ishte zjarr. Nuk shihja ndonjë njeri, thjesht dëgjoja britmat e tyre”.

“Hapa rripin e sigurimit dhe pashë dritë, shkova drejt dritës. Më duhej të hidhesha poshtë rreth 3m për të arritur te siguria”, shtoi ai.

E rrallë në Meksikë- Bie breshër në formë koronavirusi, banori: Një shenjë nga zoti

Një fenomen i rrallë ka ndodhur në Montemorelos të Meksikës, ku ka rënë breshër në një formë të COVID-19.

Qytetarët janë çuditur nga fenomeni i rrallë që ka ndodhur në vendin e tyre që është përfshirë nga breshër në formën e koronavirusi, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Banorët në komunën e Montemorelos, në Meksikën e veriut, Nuevo Leon, i kanë ndarë pamjet e breshërit në rrjete sociale. Një tha se ndoshta zoti po jep shenja me anë të motit, ndërsa një tjetër tha se këto janë mesazhe që nënkuptojnë se duhet të besojmë më shumë te krijuesi.

India kalon Kinën për nga numri i rasteve me COVID-19

Me 85.940 raste të koronavirusit të ri (COVID-19) India kaloi Kinën, vendi ku u shfaq fillimisht pandemia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të kanalit televiziv NDTV të cilin e bazon në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Familjare të Indisë, thuhet se në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 103 vdekje dhe 3.970 raste me virus.

Numri i vdekjeve në Indi ka arritur në 2.752 ndërsa numri i rasteve në 85.940. Përsa i përket numri të rasteve India kaloi Kinën në të cilën është shfaqur fillimisht COVID-19.

Në një deklaratë nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të Kinës thuhet se në 24 orët e fundit në Kinë nuk janë shënuar vdekje por se janë regjistruar 8 raste të reja, 6 prej të cilave me burim nga jashtë vendit.

Bashkë me rritjen në fjalë në Kinë ku ende vazhdojnë trajtimin 89 të prekur nga koronavirusi, numri i rasteve është rritur në 82.941.

Për shkak të COVID-19 që u shfaq në dhjetor 2019 në qytetin Wuhan në rajonin Hubei të Kinës, deri tani në mbarë botën kanë vdekur 308.655 persona ndërsa më shumë se 4.628.000 janë prekur nga pandemia.

Rusi, mbi 272 mijë raste me COVID-19

Moskë

Rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi kanë arritur në shifrën 272.043 ndërsa numri i vdekjeve në 2.537, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi njoftoi se në 24 orët e fundit me COVID-19 janë infektuar 9.200 persona, me ç’rast numri i përgjithshëm është rritur në 272.043 ndërsa me 119 vdekje të reja ka arritur në 2.537 numri i vdekjeve.

Në vendin ku numri i rasteve ditore që nga fillimi i majit është regjistruar rreth 10 mijë, theksohet se numri i të shëruarve me 4.940 të shëruar tjerë ka arritur në gjithsej 63.166.

Në Rusi nga 4.2 për qind ka rënë në 3.5 për qind rritja ditore në numrin e rasteve, duke shënuar normën më të ulët të rritjes së rasteve që nga fillimi i pandemisë e deri tani. Ndërkohë raportohet se tek 44.8 për qind e rasteve të reja në vend nuk janë vërejtur simptoma.

Në Moskë me 3.505 raste të reja është rritur në 138.969 numri i rasteve ndërsa me 74 vdekje në 1.432 numri i vdekjeve. Gjithashtu në qytet janë shëruar gjithsej 26.032 persona.

259 mijë persona janë nën mbikëqyrje

Në një deklaratë nga Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi bëhet e ditur se rreth 259 mijë persona janë nën mbikëqyrje dhe se në 24 orët e fundit janë kryer 242 mijë teste duke e rritur në mbi 6.6 milionë numrin e testeve të kryera deri më sot.

Në një deklaratë nga kompania shtetërore e energjisë bëthamore, Rosatom, thuhet se deri sot në mesin e punonjësve janë vërejtur 403 raste me COVID-19 dhe se gjatë periudhës së pandemisë kanë humbur jetën 8 punonjës.

Zhvillimi i COVID-19 në Rusi

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u regjistrua më 31 janar tek 2 shtetas kinezë në rajonet Transbaikal në jug të Tyumen dhe Siberisë. Ndërsa rasti i parë i vdekjes me burim nga COVID-19 u regjistrua në Moskë. Rusia mbylli kufijtë e saj që nga fundi i marsit dhe me rritjen e pandemisë ajo kaloi në “situatën e përgatitjes së lartë”.

Veçanërisht në Moskë dhe në disa pjesë të vendit u zbatua ndalesa e daljes në rrugë dhe me përjashtim të marketeve dhe farmacive u mbyllën të gjitha dyqanet, qendrat e argëtimit, shëndetit dhe sportit, restorantet, baret, muzetë, kinematë dhe teatrot.

Të gjitha masat e ndërmarra për shkak të COVID-19 u vendos të zgjaten deri më 31 maj në Moskë dhe në disa pjesë të vendit. Gjithashtu u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në trasportin publik përfshirë taksitë, në biznese, markete dhe mjedise të populluara.

Përfshirë kryeministrin Mikhail Mishustin, me koronavirus u infektuan edhe ministri i Ndërtimit, Vladimir Yakushev, ministrja e Kulturës, Olga Lyubimova, ministri i Shkencës dhe Arsimit të Lartë, Valery Falkov dhe disa deputetë në Dhomën e Ulët të Parlamentit rus Duma.

Po ashtu edhe zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov njoftoi se ka rezultuar pozitiv në testin e COVID-19 dhe se po trajtohet në spital.

Luftanija amerikane në ujërat pranë Tajvanit

Marrë nga Reuters

Marina luftarake e Shteteve të Bashkuara njoftoi të enjten se dërgoi një destrojer me raketa përmes Ngushticës së Tajvanit, një javë para inaugurimit të Presidentes Tsai Ing-wen. Ajo po merr mandatin e saj të dytë, ndërsa janë shtuar tensionet me Kinën.

Kina, e cila e konsideron Tajvanin territor të sajin, është zemëruar nga mbështetja e fortë e administratës Trump për ishullin, si p.sh. në formën e shitjes së armatimit luftarak. Marrëdhënia Pekin – Uashington është dëmtuar edhe si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Flota Amerikane e Paqësorit, në një deklaratë në faqen e saj në Facebook, tha se destrojeri “USS McCampbell” kishte kaluar të mërkurën përmes ngushticës së ngushtë që ndan Tajvanin nga Kina kontinentale, duke treguar fotografitë e anijes gjatë këtij kalimi.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se anija kishte lundruar drejt jugut në atë që e quajti një “mision të zakonshëm”, duke shtuar se po vazhdonte në atë drejtim.

Tsai Ing-wen

Tsai Ing-wen

Zonja Tsai, e cili do të betohet për mandatin e dytë dhe të fundit të mërkurën e ardhshme, fitoi rizgjedhjen me një avantazh të madh në janar, duke u zotuar të mbrojë demokracinë e Tajvanit dhe të përballet me Kinën.

Si Kina ashtu edhe Shtetet e Bashkuara kanë rritur aktivitetet ushtarake pranë Tajvanit muajt e fundit, përfshirë lundrimet e rregullta amerikane përmes ngushticës së Tajvanit, dhe stërvitje të rregullta të forcave ajrore kineze pranë ishullit.

Të premten e kaluar, Tajvani tha se një aeroplan kinez i forcave ajrore Y-8 kishte kaluar shkurtimisht mbi Zonën e Mbrojtjes Ajrore të Tajvanit, duke bërë që avionët e Tajvanit ta paralajmëronin që të largohej.

Avioni kinez Y-8

Avioni kinez Y-8

Kina i përdor avionët Y-8 si aeroplanë transporti dhe si mjete vrojtimi të hershëm dhe të luftës elektronike.

Tajvani ka denoncuar stërvitjet kineze si përpjekje për frikësim dhe i ka thënë Pekinit se duhet të përqendrojë përpjekjet e tij në luftimin e koronavirusit, dhe jo të rrezikojë ishullin tajvanez.

Kina e konsideron zonjën Tsai një separatiste, akuzat që ajo i mohon me forcë.

Në fund të javës së ardhshme, Kina do të çelë mbledhjen e saj të vonuar vjetore të parlamentit, ku pritet të nxjerrë buxhetin e saj të mbrojtjes për këtë vit, një shifër që vëzhgohet me vëmendje në mbarë rajonin, ndërsa Presidenti Xi Jinping po mbikëqyr një plan modernizimi ushtarak.

Kina mund të sanksionojë zyrtarë të SHBA për hetimet e COVID-19

Kina mund të vendosë sanksione ndaj subjekteve amerikane dhe zyrtarëve të shtetit në shenjë hakmarrjeje ndaj padive të ngritura kundër Pekinit rreth pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), njoftuan sot mediat vendase, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas të përditshmes lokale “Global Times”, zyrtarët identifikuan të paktën katër ligjvënës amerikanë dhe dy subjekte amerikane që do të futeshin në listën e sanksioneve të Kinës.

“Kina është jashtëzakonisht e shqetësuar me abuzimin e procesit gjyqësor nga SHBA kundër Kinës lidhur me epideminë e COVID-19 dhe përgatit masa ndëshkuese kundër individëve, subjekteve dhe zyrtarëve shtetërorë të SHBA-së të cilët ngritën padi kundër Kinës duke kërkuar dëmshpërblim për pandeminë e koronavirusit”, thuhet në raportin e të përditshmes me qendër në Pekin, duke cituar “burime të afërta me çështjen”.

Deri më tani janë ngritur gjashtë padi kundër Pekinit në gjykatat federale amerikane, ku shteti i Missouri-t është i pari që paditi qeverinë kineze.

Prokurori i përgjithshëm i Missouri-t, Eric Schmitt mund të jetë një nga zyrtarët amerikanë që mund të përballet me sanksione, sipas raportit.

SHBA bëri thirrje për një hetim rreth origjinës së virusit dhe gjetën mbështetje nga Australia, e cila shkaktoi zemërimin e Pekinit.

Sekretari i amerikan i Shtetit, Mike Pompeo kohën e fundit pohoi se koronavirusi “ka dalë nga një laborator në Wuhan”.

Të hënën, Kina kundërshtoi kërkesat e përsëritura për një hetim, duke thënë se çdo përpjekje për “njollosje ose montim” pa prova është “amorale”.

“Gënjeshtrat janë gënjeshtra, pa marrë parasysh sa herë ato përsëriten. Ne u bëjmë thirrje politikanëve amerikanë që të ndalojnë mashtrimet dhe të ruajnë fytyrën e tyre”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian në një konferencë për media.

Zëdhënësi i Kremlinit infektohet me koronavirus

Dmitry Peskov, zëdhënësi i presidentit rus, Vladimir Putin ka thënë se ka dalë pozitiv në testin për koronavirus dhe tani është në spital, duke u trajtuar për sëmundjen Covid-19, që shkakton ky virus.

“Po, jam sëmurë. Jam duke u trajtuar”, është cituar të ketë thënë zëdhënësi i Kremlinit më 12 maj.

Peskov është i fundit zyrtar i lartë që infektohet me këtë virus në Rusi, i cili ka prekur edhe kryeministrin rus, Mikhail Mishustin, ministren e Kulturës, Olga Lyubimova dhe ministrin e Infrastrukturës, Vladimir Yakushev.

Ky njoftim ka ardhur një ditë pasi Putin ka thënë se Rusia është treguar e suksesshme në uljen e shkallës së infektimit me koronavirus, andaj ka bërë të ditura disa lehtësime të kufizimeve, të cilat janë marrë me qëllim të luftimit të kësaj sëmundjeje.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkis, Rusia të martën është kthyer në shtetin e dytë të prekur më së keqi në botë me Covid-19, pasi ka regjistruar mbi 230,000 persona të sëmurë. rel

Rusia bëhet vendi i dytë ku është përhapur më shumë COVID-19

Moskë

Rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi kanë arritur në shifrën 232.243, ndërsa numri i vdekjeve ka arritur në 2.116, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi njoftoi se në 24 orët e fundit me COVID-19 janë infektuar 10.899 persona, me ç’rast numri i përgjithshëm është rritur në 232.243, ndërsa me 107 vdekje të reja ka arritur në 2.116 numri i vdekjeve.

Në vend ku numri i rasteve ditët e fundit është regjistruar mbi 10 mijë, theksohet se numri i të shëruarve me 3.711 të shëruar të tjerë ka arritur në 43.512.

Në Rusi është shënuar 4.9 për qind rritja ditore në numrin e rasteve, ndërsa raportohet se tek 43.1 për qind e rasteve të reja nuk janë vërejtur simptoma.

Në kryqytetin Moskë me 5.392 raste të reja është rritur në 121.301 numri i rasteve dhe me 55 vdekje rritet në 1.179 numri i vdekjeve. Ndërsa njoftohet se në qytet janë shëruar 19.642 persona.

Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, Rusia me 1.347.936 raste të COVID-19 radhitet e dyta pas SHBA-së ku është përhapur më shumë pandemia.

– 251 mijë persona janë nën mbikëqyrje

Sipas një deklarate nga Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi, bëhet e ditur se 251 mijë persona janë nën mbikëqyrje dhe se në 24 orët e fundit janë kryer 168 mijë teste duke e rritur mbi 5 milionë e 800 mijë numrin e testeve të kryera deri më sot.

Në një deklaratë nga Ministria e Mbrojtjes thuhet se deri sot në ushtrinë ruse me COVID-19 janë përcaktuar 3.312 persona prej të cilëve 1.689 ushtarë, 1.224 studentë ushtarakë dhe 399 personel civil.

Me heqjen e kufizimeve në Moskë kanë rifilluar sërish aktivitetet sektori i industrisë dhe ndërtimit. Gjithashtu në qytet është vendosur detyrimi për përdorimin e maskave dhe dorëzave në mjetet e trasportit publik përfshirë taksitë, nëpër biznese, markete dhe mjedise të populluara.

– Zhvillimi i COVID-19 në Rusi

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u regjistrua më 31 janar tek 2 shtetas kinezë në rajonet Transbaikal në jug të Tyumen dhe Siberisë. Ndërsa rasti i parë i vdekjes me burim COVID-19 u regjistrua me humbjen e jetës së një gruaje të moshës 79 vjeçare në Moskë.

Rusia mbylli kufijtë e saj që nga fundi i marsit dhe me rritjen e pandemisë ajo kaloi në “situatën e përgatitjes së lartë”. Veçanërisht në Moskë dhe në disa pjesë të vendit u zbatua ndalesa e daljes në rrugë dhe me përjashtim të marketeve dhe farmacive u mbyllën të gjitha dyqanet, qendrat e argëtimit, shëndetit dhe sportit, restorantet, baret, muzetë, kinematë dhe teatrot.

Masat e ndërmarra për shkak të COVID-19 do të zgjaten deri më 31 maj.

Përfshirë kryeministrin Mikhail Mishustin, me koronavirus u infektuan edhe ministri i Ndërtimit, Vladimir Yakushev, ministrja e Kulturës, Olga Lyubimova dhe disa deputetë në Dhomën e Ulët të Parlamentit rus.

MEMORIES OF PRE-PANDEMIC TIMES REVIVE THE SOCIAL PAST – By Rafaela Prifti

 

For near two months, the days in the locked down city go by without much variation while questions of the collective revival spring up in our minds. Memories of the social past persist as the quarantine that has shaped our lives since last March is expected to be lifted in mid-May. Picking up our lives from the “pause” stemming from the pandemic may still take some mental practice and imagination. I remember two community events that were hosted on March 7 in the Bronx to commemorate teachers and honor heroes whose sacrifices laid the foundations of the Albanian nation. The concert was presented by Alba Life School and the afternoon ceremony was hosted by the American Albanian Society Foundation. I spoke to these community activists to get their current perspective and share some of the memories.

 

MARCH 7 AT THE BRONX ADDITION OF ALBA LIFE SCHOOL

On school year weekends, the students of Alba Life, sit in classes across New York boroughs to engage in learning their mother tongue. The creators of the school, Kozeta and Qemal Zylo, are aware that diffusing the knowledge of the family language to the young generation born here is to the advantage of all Albanian people. The ones who carry out this honorable task are teachers at Alba Life that first opened its classes in the early 2000s. To appreciate the educators, in the tradition of the motherland, over 100 school students ranging from toddlers to teens, performed in front of their families and guests on March 7 at the Christopher Columbus High School. The date commemorates the opening of the first Albanian language school in the home-country in 1887. The venue represents the new Bronx addition of the Alba Life School operating now in all New York boroughs.

The performance brought all the students on the auditorium stage where each group that was called stepped forward to recite, sing or dance. It was a touching display of an enormous commitment by the school’s faculty who had built a program that showcased each child’s skills and level of proficiency. The presenter, Ms. Rea Ulaj, who is also a Board Member of the School, introduced fluidly each class with the corresponding teacher and each student performer. Dressed in red and black, the American-Albanian children of the 21 century generation, recited immortal poems written by Albanian poets of 19th century like Naim Frasheri, Andon Zako Cajupi, and modern day authors like Odhise  Grillo, Adelina Mamaqi, Ali Podrimja and more. And the audience was overcome with emotions. Guests like Mr. Mark Qehaja, Chairman of Albanian-American Skenderbeg Association, Mr. Lulzim Krasniqi, Counselor at Kosova’s New York General Consulate, praised teachers as the unsung heroes who motivate students throughout their lives. Mr. Mehill Velaj, Chairman of the Albanian-American Writers Association, shared bittersweet memories from the time he was forced to abandon his students and his profession from the threat of persecution by the Serbian regime. Dr. Manjola Duli, who introduced herself, spoke with heartfelt admiration for her beloved high school teacher Mrs. Kozeta Zylo. They both recounted the bleak experience of Albania’s civil unrest in 1997, that “forced me and the family to immigrate to the US”, said Mrs. Zylo. After more than twenty years, teacher and student were reunited in what was a very touching and befitting moment at the performance. The poems dedicated to ‘the divine language’, the alphabet, the teachers who have been in the front line of the Albanian national movement for independence, motherland and so on echoed poignantly at this time of troubling news from the home country. Whether timid or confident on stage, each student assisted by their instructors delivered their lines, carried the tunes and danced in a performance that lasted over two hours. Their voices grew stronger and rose up as the celebrated Albanian singer and Vatra member, Ms. Valbona Peraj encouraged them to join her in singing her hit songs – Jam Arberore, Kuq e Zi. Speaking in Albanian and then English. New York Councilman Mark Gjonaj, said that he was honored to be invited and be included in Alba Life’s programs. Mr. Mark Gjonaj awarded each teacher with a Letter of Citation in recognition of their valuable work for the community.

My personal connection with the school began when the directors, Qemal and Kozeta Zylo, invited my father, Naum R. Prifti at the Brooklyn classes on March 7, about ten years ago. He is a writer who also taught for a number of years in Albania. Since his birthday happens to be on the same day as Teacher’s Day, Alba Life celebrated both jointly. Last June, during the Albanian week that culminated with the midtown parade led by Albanian Roots, I covered the open classes dedicated to Chameria at the Staten Island affiliate of Alba Life. Students presented proudly the posters they had prepared with thoughtfulness and diligence. The performance of March 7, 2020 was an opportunity to see all the students and faculty of Alba Life from all boroughs. I got inspired to ask the students to write a short description of their performance experience. Much like the school and the teachers, I also aim to cultivate the love for our language by following the footsteps of the founders of Dielli. For it is to the advantage of all Albanian people to know both – the first language and mother tongue – equally well.

Two months have passed now and Kozeta Zylo, writer and co-founder of Alba Life School, says that it is very hard not to visit with the grandchildren as she follows the stay-at-home guidelines. “I truly miss our students,” Mrs. Zylo confides, recalling their March 7th concert earlier this year “and the sweet sounds of their voices.” As far as work with Alba Life TV, she conducts interviews via Internet with public health professionals and medical experts around the world to thank them for their service. Her career and life partner, Qemal Zylo, Director and Founder of Alba Life TV and School, reveals that the current isolation in America and around the globe feels unreal. “The highest toll of quarantine weeks has been the inability to get together with our children and grandchildren,” says he, “and not seeing the students, staff and parents.” The domestic routine contrasts sharply with the couple’s very active and dynamic lifestyle before the crises. “We were used to being constantly on the move,” explains Mr. Zylo, “running to community events with the camera equipment or carrying books to and from school. I miss it so much.” Yet they have adapted to the new reality and have moved to broadcast online. The Alba Life TV director mentions that they are bringing to the audience “Albanian greetings from the quarantine” and a special children’s program on Saturdays geared towards education.

 

MARCH 7 AT THE ALBANIAN AMERICAN SOCIETY FOUNDATION CEREMONY

 

Mr. Esad A. Rizai, President of the Albanian American Society Foundation, recalls his opening remarks from the March 7 Proclamation ceremony at the Belmont Library: “Acknowledging and honoring those who have placed the nation’s interest above all else has brought us together today.” Mr. Rizai, who hosted the event, notes that the day itself carried symbolism and significance. Kosovo’s legendary hero and freedom fighter Adem Jashari, was slayed with some fifty members of his large family by the Serbian police forces in Prekaz on March 7, 1998. The prolific writer, novelist and satirist whose career spans for six decades Naum Prifti was born on March 7, 1932. The office of the Bronx Borough President Ruben Diaz Junior had issued a post-mortem citation to Adem Jashari and a Proclamation to honor the lifework of Naum Prifti. The Founder and President of the Albanian American Society Foundation, Mr. Esad A. Rizai, speaks with reverence about the impact of the “pen and the sword” that best personify two honorees, Adem Jashari and Naum Prifti. He remembers the special guests, community representative and family members at the event: Mr. Hajdin Alijaj, Mr. Avni Karakushi, Mr. and Mrs. Enver and Kade Lajqi from the American Albanian Society Foundation, Ricci Campbell, American actor.  In his remarks, Albanian poet and songwriter Isa Brecani highlighted moments of Adem Jashari’s life that has impacted generations of Albanians. With reference to Jashari’s heroic acts, Mr. Rizai says “History has shown that even one person can make a difference,” through the strength of their power or the might of the pen. Julika Prifti, the writer’s second daughter, noted that despite the years, his purity, gentleness and unique humanity are the signature traits of Naum Prifti as a person and a writer. The professional writer, continued his publicist career after moving to America, and also carried out the duties of Secretary of Vatra for over a decade. Imbued with the ideals of the older generation of Albanians and spirit of patriotism, “these men have made us proud as Albanians living in America”, said Mr. Rizai. In part, the Proclamation by President Ruben Diaz Junior of the Bronx representing more than 1.4 million residents stated “In recognition of the Albanian-American community of New York and around the world, we honor Naum Prifti, a prominent writer, playwright, publicist and accomplished translator of English, French and Italian whose timeless works have captured the beauty of the Albanian culture.” Accepting the honor, Naum Prifti said with a chuckle that although he did not choose to be born on March 7th, he did start writing at a very young age, and grew increasingly aware of the exceptional burden that a writer carries. “In the years of the “cultural revolution’ of Albania’s tight communist grip, I was sent to teach in the Divjake region to be ‘reeducated’ after having written a play that was deemed to be ‘ideologically faulty’ by the political standards of the regime.” He remarked that teachers, just like writers and artists are bound by a similar mission because the success of a writer is not measured by the literary awards but rather by the readers’ love and affection for the body of work he has created. “In this sense, the writer is a public persona or a personality with a social status that goes beyond the circle of family and friends into the generations who, have come to know the works of the writer, and have allowed themselves to be entertained as well as educated by them. We are only as good as the humanism we have inspired onto others because art is not its own purpose,” said Naum Prifti.

 

While the New York governor laid out the terms for a phased reopening to start in over a week, it is refreshing to visit the pre-pandemic memories to revive our social past if only in our minds.

CONVERSING WITH MY FATHER

Along the struggles for freedom, throughout our history, Albanian educators and patriots have embodied the power of the word. To explore further the origins of the term “the pen is mightier than the sword” my father and I looked into the records. Comparisons between words and weapons go back in the Greek civilization, yet the first recorded expression is documented in the historical play Cardinal Richelieu written by English writer and politician Edward Buwle-Lytton. The Chief Minister to King Louis XIII, Richelieu was believed to have discovered a plot to kill him, but as a priest he was unable to take up arms against the enemies. When one of the characters points out: “But now, at your command are other weapons, my good Lord.” Richelieu agrees, by stating: “The pen is mightier than the sword… Take away the sword; States can be saved without it!” The expression quickly gained currency, according to the Oxford Quotations Dictionaries and by the mid nineteenth century “it was commonplace.” Still in 17th century publications and even earlier, variations of the phrase make appearance in print to convey a popular saying of the time “A blow with a word strikes deeper than a blow with a sword”. Going all the way back to the Greek civilizations, Euripides, the poet who died about 406 BC, is credited with writing: “The tongue is mightier than the blade.” In classical times there was a belief that the written word possessed the power to survive “and transcend even the bloodiest events… even if they didn’t actually prevail against arms in the short term.”  In the present times, an adequate illustration of the word and weapon comparison is Napoleon Bonaparte. “Four hostile newspapers are more to be feared than 1,000 bayonets,” he is quoted as saying in some official accounts. After Napoleon seized power and proceeded to influence politics of 19th century Europe, he suppressed most of the newspapers in France and sanctioned only a handful of publications. Scholars agree that he respected the press and feared it too. The military mind of the General who crowned himself Emperor of the French realized that the pen, in his own hand could be a weapon, with which he could undermine the allies who had defeated him. He did just that by writing his own memoirs and transforming himself from a bloody minded despot who buried the French Revolution into a fair-minded constitutionalist who saved the Revolution and liberated Europe. On Balzac’s desk sat a bust of the emperor, the base emblazoned with the words “All that he did with a sword, I will accomplish with a pen.”

Then our memories arch back to my father’s play Plumbat e Shkronjave (Might of the Pen), which two professional theaters made into a production in Albania in May 1978. The inspiration for writing the play came from Professor Skender Luarasi, who first had shared with Naum Prifti the story of the teacher Gjerasim Qiriazi kidnaped by rebel Shahin Matraku. To lure the bandit to take action, the Greek Patrichana had pushed false information that a wealthy gentleman was passing by. In reality, the teacher was on his way to open an all girls’ school in Korca. The Albanian patriots intervened to free Gjerasim Qiriazi who along with his sisters taught at Korca School for girls. Inspired by the true events, my father wrote the play which I still remember for its powerful characters, dialogue and a remarkable twist.

The tribute to the events of two months prior still bring us closer and make us hopeful for our collective future.

Rreth 12 mijë raste në 24 orë, Rusia ia kalon dhe Italisë për numrin e të infektuarve me koronavirus

Rusia ka regjistruar një rekord të ri të të infektuarve me koronavirus. Në 24 orët e fundit në Rusi janë shënuar 11,656 raste të reja duke arritur në 221.344 në total.

Ndërsa personat që kanë vdekur nga koronavirus që prej nisjes së pandemisë janë 2 009. Sipas të dhënave të Johns Hopkins për sa i përket rasteve të infektuar me koronavirus, Rusia tani është pas ShBA-së dhe Spanjës.

Autoritetet ruse konfirmuan se rritja e numrit të të infektuarve që prej një jave shpjegohet me faktin e rritjes së numrit të testimeve të kryera, 5,2 milionë, dhe jo nga përshpejtimi i përhapjes. Kjo shpjegon gjithashtu dhe numrin e ulët të vdekshmërisë.

IRNA: “Bilanci i incidentit të stërvitjes detare në Iran, 19 të vdekur”

Të paktën 19 persona e kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë plagosur në incidentin që ndodhi gjatë stërvitjes detare të zhvilluar dje në Iran, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas agjencisë zyrtare iraniane të lajmeve IRNA, mësohet se Zyra për marrëdhënet me publikun të Komandës së Forcave Detare të Iranit njoftoi se 19 persona humbën jetën dhe 15 të tjerë u plagosën në aksidentin me burim fregatën mbështetëse të anijes luftarake “Konarek” gjatë stërvitjes detare të zhvilluar dje në Gjirin Persik.

Në deklaratën ku bëhet e ditur se anija luftarake Konarek është ankoruar në skelë, nuk janë dhënë informacione lidhur me detajet e ngjarjes.

Mediat iraniane njoftuan se marina iraniane qëlloi gabimisht një anije të saj luftarake gjatë një stërvitjeje në Gjirin Persik ku si pasojë humbën jetën dhjetëra persona. Në një deklaratë nga ushtria e Iranit thuhet se ngjarja ishte një aksident me burim fregatën mbështetëse të anijes luftarake “Konarek” ku si pasojë humbi jetën një person.

Vendi i parë në botë që rihapet plotësisht pas pandemisë

Australia është zyrtarisht shteti i parë në botë që do të lejojë rihapjen totale të vendit nga kjo javë, duke nisur nga baret dhe restorantet, parqet apo pishinat.

Autoritetet e quajnë një “test gjeneral”, pasi shifrat zyrtare flasin për një frenim të përhapjes së Covid-19 në vend.

Në Australi janë zhvilluar teste masive përgjatë dy muajve të fundit dhe ato vijojnë, pavarësisht lehtësimit të masave. Vetëm të shtunën u kryen në mbarë vendin mbi 10 000 testime, për të qartësuar edhe më shumë idetë nëse vendi duhej hapur plotësisht apo jo.

Kjo lëvizje vjen si pjesë e planit me 3 faza për të lehtësuar gradualisht masat shtrënguese që prej 8 majit ndërsa deri në korrik. 1 milionë qytetarë do të mund t’i rikthehen punës dhe jetës normalisht. Nga e premtja e 15 majit, edhe Nju Sauth Uells do të rihapë bare e kafene si dhe do të lejojë 5 persona të rrinë bashkë me njëri-tjetrin.

Do të lejohet edhe mbajtja e ceremonive martesore, por jo me më shumë se 10 të ftuar apo funeralet me jo më shumë se 20 pjesëmarrës.