VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kosta Grillo komentatori i mirënjohur televiziv i sportit – Zëri i tij njihet menjëherë nga ata që e ndjekin këtë sport

By | December 3, 2020
blank

Komentet

blank

Annella një kantautore e suksesëshme danezo-shqiptare me këngën e re “You Make Me Wild”.

voal.ch – Këngëtarja  e njohur shqiptare me emrin e artit “Annella” ka publikuar këngën e saj të re “You Make Me Wild”.

Annella ka lindur në Zvicër dhe pastaj prindërit kanë emigruar  në Danimarkë. Annella  nuk e mohon asnjëherë origjinën, madje flet shumë mirë gjuhën shqipe.

Kënga e re “You Make Me Wild” vë në spikamë zërin e saj të fuqishëm dhe  është pritur shumë mirë dhe komentet në “YouTube”.

Në faqen e saj lexon:

“Annella është një kantautores danezo-shqiptar i lindur në Zvicër. Muzika e saj kombinon elemente të EDM, jazz dhe pop.

Annella është e njohur për performancat e saj tërheqëse vokale që tregojnë aftësinë mbresëlënëse dhe një gamë të pasur të të shprehurit që shkon pa u përpjekur nga misteri magjepsës në pasionin provokues.

Bota vizuale e Annella është e mbushur me ndikime të stilit të lartë, shumëngjyrësh dhe të përjetshëm nga burleska dhe kabaret, dhe shfaqjet e saj mahnitëse të drejtpërdrejta shfaqin valltarë, bas, daulle, DJ, brirë, akrobatë – dhe një gjarpër!

Annella lindi në Zürich, Zvicër në një familje refugjatësh shqiptarë-kosovarë.

Tani jeton në Danimarkë.

Annella beson fuqimisht në bukurinë e diversitetit dhe shpreson të kontribuojë në një botë më mendjehapur dhe më tolerante.”

voal.ch i uron suksese !

 

blank

Bujar Qamili tregon luftën me COVID-19 në Itali: Kam qenë 21 ditë në koma (video)

TIRANË

Këngëtari Bujar Qamili ka rrëfyer në emisionin “Rrugëtim me Anilën” në News24 luftën me COVID-19. Këngëtari i njohur shkodran e ka kaluar këtë sfidë të vështirë në Itali, ku ka qëndruar për 21 ditë në koma dhe sipas tij, kanë qenë mjekët që e kanë rikthyer në jetë.

“Unë erdha në Itali më tepër për pushim. Nuk është hera e parë por e disata herë që unë kam problem veshkat. Për problemin e tyre jam shtruar dhe në spital në Austri dhe në Suedi, e kam pak problem. Këtu më kapën dhe u detyrova me shku në spital. Gjatë kohës që qëndrova në spital, telefonatën e parë që kam bërë me miqtë e mi në telefon, ka qenë me mikun tim të familjes, poetin Ramazan Çeka, dhe i kam thënë jam sëmurë, jam në spital me veshka dhe ai me të drejtë kur e kanë pyetur gazetarët ka thënë të njëjtën gjë. U bëra mirë dola nga spitali, më erdhi një ftesë nga Adrian Hila që të jem pjesëmarrës në koncertin ‘Këngë moj’, duhet të isha aty sepse sipas tyre do ishte e pamundur mos të isha aty për natën shkodrane. Shkova aty, mbarova këngën dhe kemi mbaruar shumë vonë nga ora 3 e natës. në hotel dhe të nesërmen në mëngjes i kam hipur avionit dhe kam ardhur në Itali, për pushime. Atë ditë kam ardhur në drekë, kam ngrënë bukë dhe pasdite më ka filluar një temperaturë e lehtë që shkoi duke u rritur, 38, 38.5 dhe me të drejtë pjesëtarët e familjes u bënë merak dhe u detyrova të shkoj në spital. Në spital unë prapë mendoja mos isha me veshka, më pas dola që kisha fituar dhe virusin”, tregoi Bujar Qamili.

Ai tha se 100% është infektuar në Tiranë.

“Pas një periudhe tepër të gjatë dhe të lodhshme jam mirë. Unë dua ta falënderoj shumë në radhë të parë mjekët italianë të cilët më qëndruan shumë afër dhe më sollën në jetë. Kam lindur për së dyti. Dua të falënderoj djalin, i cili ka qëndruar gjatë gjithë kohës afër meje, afër 1 muaj rresht.
Të jem i sinqertë, unë në fillim jo se kisha frikë, por ngaqë janë dëgjuar shumë fjalë, megjithatë vendosa të shkoj në spital. Në jetën time nuk kam pasur ndonjëherë jo vetëm siguri, por një përkushtim jashtëzakonisht të madh të tyre. Ata sillen me çdo pacient ashtu, por me mua krijuan një afrimitet, pasi djali iu tregoi të gjitha videot e mia në You Tube, ata u kënaqën krejt.
Kam qenë në gjendje të rëndë, në gjendje kome. Djali më ka thënë nuk dua të tregoj se çfarë ke kaluar”, rrëfeu këngëtari i njohur.

blank

Dua Lipa me Grammy për pop albumin e vitit

VOA

Taylor Swift dhe Billie Eilish fituan çmimet kryesore në ceremoninë e së dielës të çmimeve Grammy, në të cilën këngëtarja Beyonce u bë artistja më e vlerësuar në historinë e Grammyt.

Albumi befasues “Folklor” që Taylor Swift e nxori gjatë karantinës, u shpall albumi i vitit dhe “Everything I Wanted” e Billie Eilish u shpall regjistrimi i vitit.

Fitorja e së dielës e bëri këngëtaren Taylor Swift, 31 vjeçe, gruan e parë që mori për të tretën herë në shtëpi çmimin për albumin e vitit.

Katër çmime Grammy të fituara nga Beyonce të dielën e çuan në 28 numrin e fitoreve në karrierën e saj duke tejkaluar edhe këngëtaren Alison Krauss

Këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, fitoi çmimin për albumin më të mirë pop, “Future Nostalgia”.

“Ishte mahnitëse të shohësh kaq shumë gra të fitojnë sonte… Dhe ndjehem shumë krenare që jam pjesë e saj”, tha Dua Lipa pas shpalljes së çmimeve.

Autorët e “I Can’t Breathe” nga R&B H.E.R fituan çmimin për këngën e vitit. Ajo është shkruar në përgjigje të protestave Black Lives Matter në Shtetet e Bashkuara verën e kaluar.

Reperja Megan Thee Stallion u shpall artistja më e mirë e re dhe 26 vjeçarja e njohur për promovimin e fuqizimit të grave fitoi edhe dy çmime Grammy për shfaqjen e saj në këngën “Savage”, bashkë me këngëtaren Beyonce.

E drejtuar nga Trevor Noah, ceremonia ishte e mbushur me interpretime të regjistruara paraprakisht dhe interpretime të drejtpërdrejta nga artistë si Dua Lipa, Taylor Swift, Post Malone, Cardi B, DaBaby, Black Pumas dhe Mickey Guyton.

blank

Taylor Swift, Beyonce dhe Dua Lipa, pretendentet kryesore në ceremoninë e Çmimeve Grammy

Marrë nga Reuters

Taylor Swift, Beyonce dhe Dua Lipa janë pretendentet kryesore në ceremoninë e Çmimeve Grammy të dielën, ku industria e muzikës shpreson të lërë pas pandeminë njëvjeçare.

Por një kombinim i pazakontë dhe i larmishëm konkurrentësh për çmimin kryesor – albumin e vitit – të lë të kuptosh se mund të ketë surpriza.

“Emërimet ishin shumë befasuese – Weeknd nuk u caktua si pretendent – është një vit shumë i pazakontë për të bërë,” tha Melinda Newman, redaktore e revistës Billboard për Bregun Perëndimor të Shteteve të Bashkuara dhe Neshvillin.

“Mendoj se do të jetë një vit ku askush nuk do të marrë të gjitha çmimet kryesore,” shtoi ajo.

Fituesit zgjidhen nga rreth 11,000 anëtarë me të drejtë vote të Akademisë së Muzikës.

Presidenti në detyrë i Akademisë Harvey Mason Jr tha se shpresonte që spektakli të ishte “një shans për të shijuar një farë normaliteti, që njerëzit të mblidhen dhe të bëjnë muzikë.”

Beyonce, artistja femër me numrin më të madh të emërimeve për çmime në historinë e Grammy-t me 79 të tilla, udhëheq me nëntë emërime. Ato vijnë kryesisht nga këngë si “Black Parade” që i kushtohet kulturës së njerëzve me ngjyrë në një vit trazirash racore në Shtetet e Bashkuara.

Por Beyonce nuk është në listën e muzikantëve që do të këndojnë në shfaqjen tre-orëshe të së dielës, e cila do të jetë një gërshetim i interpretimeve drejtpërdrejt dhe të regjistruara nga artistë si Taylor Swift, banda K-Pop BTS, Megan Thee Stallion , Billie Eilish, Harry Styles, ylli latin Bad Bunny dhe këngëtari i muzikës Country, Mickey Guyton.

Swift dhe Dua Lipa kanë nga gjashtë emërime secila. Lipa dhe albumi i saj “Future Nostalgia”, mund të kenë avantazhin si e vetmja që është pretendon fitoren në çmimet e mëdha – album i vitit, regjistrimi i vitit dhe kënga e vitit.

“Dua Lipa ka dominuar vitin e kaluar. Është vërtet një ringjallje e hareshme e stilit të diskotekës,” thotë Alex Suskind, një redaktor i revistës Entertainment Weekly.

Zoti Suskind ka përshtypjen se Swift, e cila mori vlerësimet më të mira të karrierës së saj për albumin e saj surprise “Folklor” që e nxorri gjatë karantinës, ka një shans më të mirë të fitojë për këngën më të mirë, me këngën “Cardigan”. ”

Eilish, 19 vjeç, e cila triumfoi në çmimet Grammy në vitin 2020 me albumin e saj të pare, është kthyer përsëri e emëruar në tre kategori për baladën e saj “Everything I wanted”, dhe një për këngën e saj për filmin e ardhshëm të James Bond “No Time To Die”. ”

Grupi i djemve nga Koreja e Jugut BTS siguroi emërimin e tyre parë të madh Grammy për këngën e suksesshme në gjuhën angleze “Dynamite”.

Ata do të interpretojnë nga Koreja e Jugut të Dielën, duke shpresuar për një fitore në kategoritë e duetit më të mirë të pop-it ose grupit më të mirë.

blank

Ermal Meta iu përgjigjet komenteve raciste: Nëse do dinit vetëm pak nga historia e vendit tim, do ndiheshit krenarë!

Artisti shqiptar, Ermal Meta, ishte konkurrent në edicionin e radhës të festivalit të “Sanremo”-s, ku për 3 net radhazi mbajti vendin e parë në klasifikim.

Në klasifikimin artistik, pa përfshirë atë të publikut, Meta mbante vendin e parë. Por në finalen e madhe të 6 marsit, ai zuri vendin e tretë me këngën “Un milione di cose da dirti”.

Mbrëmjen e djeshme, ai ka bërë një live në “Instagram”, ku komentoi të gjitha kritikat pozitive dhe ato negative që ka marrë këto ditët e fundit. Ai u ndal edhe te komenti “të kthehej në vendin e tij”.

“Mua këto komente nuk më prekin fare. Por unë dua të ndaloj tek to se nuk më duket aspak e drejtë që persona që janë shumë më të rinj se unë të më drejtohen në atë mënyrë, kur unë jam në realitet më shumë italian se ata, sepse jetoj në këtë vend prej më shumë vitesh, pavarësisht se kam ardhur nga një tjetër shtet. Është e çuditshme që këtë diskutim po e bëj në 2021-in dhe nuk po e prek këtë temë sepse më pëlqejnë polemikat, në fakt as nuk më plas për to. Ajo që dua të dini është fakti që të thuhen këto gjëra dhe t’i lësh të ikin i bën të duken normale. Të flasësh ashpër e t’i përmendësh origjinën dikujt nuk është aspak normale. Ne jetojmë të gjithë nën një qiell, të gjithë kemi një ndërgjegje të përbashkët kolektive. Kjo është urrejtje që unë nuk e pranoj dot sepse është idiotësi. Në fund dua të falenderoj të gjithë ata që më mbështesin dhe më ndjekin sepse më duan. Ndërsa për ju të tjerët kam vetëm diçka për t’iu thënë. Nëse do dinit vetëm pak fare nga historia e vendit nga unë vij, do ndiheshit krenar, njësoj si unë. Jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim, e nëse ju do i njihnit ata do ndiheshit krenarë”, u shpreh Ermali. bw

blank

Dua Lipa në kopertinën e “The New York Times”

Këngëtarja e famshme botërore me prejardhje nga Kosova Dua Lipa është bërë pjesë e kopertinës së revistës prestigjioze amerikane “The New York Times”.
Lajmin e ka bërë të ditur vetë Dua duke shpërndarë fotografi të cilat do të publikohen në numrin e datës 14 mars të gazetës së përditshme.

Këngëtarja 25 vjeçare shfaqet në fotografi me veshje serioze dhe elegante.
Kujtojmë se albumi i fundit i saj “Future Nostalgia” është bërë më i transmetuari për tri javë rresht në Spotify duke lënë kështu mbrapa edhe albumin e këngëtarit të famshëm amerikan The Weeknd “After Hours”.

blank

Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare, Lou Ottens, shpikësi i kasetës

Shpikësi i kasetës së regjistrimit, inxhinieri holandez Lou Ottens ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të BBC, familja e tij njoftoi se Ottens ka ndërruar jetë të shtunën më 6 mars në fshatin Duizel të provincës Brabanti Verior të Holandës.

Inxhinieri Ottens në vitin 1960 hyri në njësinë e zhvillimit të produkteve të një ndër kompanitë më të mëdha të elektronikës në botë Philips, ku bashkë me ekipin zhvilluan kasetën.

Shpikja e inxhinierit që për herë të parë u promovua në panairin elektronik të “Berlin Radios” në vitin 1963 e bëri muzikën të arritshme.

Vlerësohet se në të gjithë botën janë shitur 100 miliardë kaseta.

blank

blank

Më 7 mars 1908 lindi aktorja e shquar Anna Magnani, një figurë kryesore e neorealizmit italian

VOAL – Antidiva par excellence, Anna Magnani (Ana Manjani) ishte një figurë kryesore e neorealizmit italian, duke interpretuar me stil të paimitueshëm karakterin e të zakonshmit të zjarrtë dhe me gojë të keqe, por në të njëjtën kohë të ndjeshme dhe bujare, mishërimin e vlerave të mirëfillta të një Italie të vogël.

Personazhet e karakterizuar nga temperamenti i saj i zjarrtë dhe pasionant, por edhe të aftë për të prekur dhe ëmbëlsi të paparashikueshme, i përshtateshin asaj në mënyrë të përsosur. Anna Magnani mbahet mend për ngarkesën e saj njerëzore të paarritshme dhe pasionante, e cila nganjëherë rezultoi në shfaqje të përgjakshme të zemërimit ose afeksionit, dhe që e dallonte atë, si dhe një interpretuese të paarritshme, si një grua e fortë dhe e ndjeshme, edhe nëse vuante thellë.

Lindur më 7 Mars 1908, megjithë disa burime thonë se ajo lindi në Aleksandri, Egjipt, Anna Magnani gjithmonë ka pohuar se ka lindur në Romë, qyteti nga i cili ajo mori gjithë pasionin e saj të madh dhe forcën e saj të pakufishme të shpirtit. E rritur nga gjyshja e saj nga nëna në kushte të varfërisë ekstreme, Anna Magnani shumë herët filloi të këndonte në kabaretë romake dhe klubet e natës dhe në të njëjtën kohë studioi në Akademinë e Artit Dramatik.

Midis 1929 dhe 1932 ajo punoi në kompaninë teatrore të drejtuar nga Dario Niccodemi.

Ajo shpejt u bë një nga emrat më të njohur në teatrin italian. Ajo punon me Vittorio De Sica dhe me Totò, me të cilin luajti në shfaqje të shumta, të tilla si “Kur nuk e pret” (1940) dhe “Volumineide” (1942), të dy nga Michele Galdieri. Në kinema ajo zbulon veten në filmin “Teresa Friday” (1941), nga Vittorio De Sica, ku ajo luan një tekstshkrues të çuditshëm. Më vonë ajo do të interpretojë disa komedi të lehta (“Campo de ‘Fiori”, 1943; “Karriera e fundit me rrota”, 1944; “Kuarteti i Çmendur”, 1945), derisa zbulimi i saj i plotë të arrijë në filmin neorealist “Roma città aperta” ( 1945) nga Roberto Rossellini, me të cilin do të ketë një lidhje dashurie të stuhishme, por intensive.

Në këtë film të fundit Anna Magnani zbulon veten si një interpretuese e pajisur me një ndjeshmëri të jashtëzakonshme dhe të pësuar, në pjesën e Pinës, një i zakonshëm romak që vritet ndërsa përpiqej të arrinte kamionin në të cilin njeriu i saj do të dëbohet nga nazistët. Krahas një Aldo Fabrizi të jashtëzakonshëm, Magnani përfaqëson shpengimin e një populli, përmes cilësive të tij të mëdha njerëzore dhe morale, aq sa interpretimi i saj do ta bëjë atë të meritojë të parën nga pesë Shiritat e saj të Argjendtë.

Në triumfin neorealist është një domosdoshmëri për të përshkruar figurën e një njeriu të thjeshtë të pafytyrë, me vullnet të fortë, gjithnjë të sigurt dhe madje të dhunshëm në mbrojtjen e vlerave të drejta, përmes qëndrueshmërisë së saj të mirë. Apoteoza e këtij karakterizimi është “E nderuara Angelina” e Luigi Zampa (1947), në të cilën ajo luan një grua fshati “të thirrur” për të bërë politikë, për të përfaqësuar interesat e njerëzve të varfër si ajo.

Më 1948 Rossellini e thirri atë për të interpretuar episodin Zëri njerëzor (marrë nga akti i vetëm i Jean Cocteau) i filmit “L’amore” (1948), në të cilin aktorja përfshihet në monologje të pasionuar dhe të ankthshme, një pjesë e aftësisë interpretuese, thirrja telefonike e një gruaje të braktisur nga i dashuri i saj.

Më 1951 një rol tjetër të madh: ai i gruas së irrituar që transmeton iluzionet e saj dhe ëndrrat e saj të prishura në karrierën e pamundur të filmit të vajzës së saj, madje edhe me koston e vënies së martesës së saj në krizë, në “Bellissima” të hidhur (1951) nga Luchino Visconti. Ky film gjithashtu i dha asaj një Shirit argjendi të merituar. Në vitin 1952 ajo luan rolin e Anita Garibaldi në filmin “Këmisha të Kuqe”.

1955 është viti në të cilin Anna Magnani fitoi edhe Oskarin për interpretimin e saj në filmin e Daniel Mann “The Rose Tatoo” (The Rose Tatoo, 1955), me Burt Lancaster, bazuar në romanin e Tennessee Williams. Më vonë ajo do të interpretojë në filma me cilësi të mesëm, të tillë si “Suor Letizia” (1956), “Në qytetin e ferrit” (1958) dhe “E qeshura e gëzimit” (1960), filmi i parë dhe i vetëm që e sheh përkrah te shoku i tij i vjetër në skenë Totò.

Më 1962 Magnani mori pjesë në filmin “Mamma Roma” nga Pier Paolo Pasolini, një film i pasuksesshëm, i cili e detyroi atë brenda kushteve të një përfaqësimi të ëndërruar dhe Brechtian të një shëtitësije të irrituar. Vitet 1960 nuk u ofruan atyre shumë në një nivel kinematografik, kështu që Anna Magnani u zhyt përsëri në teatër, duke interpretuar “La lupa” të Vergës, drejtuar nga Franco Zeffirelli dhe “Medea” të Anhouil, drejtuar nga Giancarlo Menotti, i cili e pa atë triumf në të gjitha skenat më të mëdha në Evropë.

Por këtu vitet e fundit Anna Magnani jeton një përvojë tjetër të mrekullueshme artistike, atë të televizionit. Midis 1971 dhe 1973 luajti katër filma të mrekullueshëm TV të shkruar dhe drejtuar nga Alfredo Riannetti, të tilla si “La sciantosa”, “1943: un incontro”, “L’automobile” dhe “… ishte viti i hirit 1870” .

Paraqitja e saj e fundit, e shkurtër, në ekran ishte në filmin e Federico Fellini “Roma” (1972), në rolin e vetvetes.

Aktorja romane kishte një djalë nga aktori Massimo Serato. Djali ishte goditur nga poliomeliti dhe nëna e tij ia kishte kushtuar pjesën tjetër të jetës së saj kujdesit për të. E shkëlqyera Anna Magnani vdiq nga kanceri në Romë më 26 shtator 1973, në moshën gjashtëdhjetë e pesë vjeç, e ndihmuar gjer në fund nga djali i saj i dashur Luca./Elida Buçpapaj

blank

Sot do të festonte ditëlindjen e 42-të, Dr.Flori përkujtohet me mall nga anëtarët e “West Side Family”

TIRANE

Sot më 28 shkurt Florian Kondi, i njohur me emrin Dr.Flori, do të festonte ditëlindjen. Artisti shumë i dashur për publikun prej vitesh nuk ndodhet më mes nesh duke lënë një boshllëk të madh jo vetëm për familjarët, miqtë, por edhe skenën.

Dr.Flori i ka dhuruar muzikës shqiptare hite të pazëvendësueshme që vazhdojnë të dëgjohen sot e kësaj dite.

Këtë të diel, miqtë e kanë kujtuar Dr.Florin përmes postimeve në rrjete sociale e ndër to janë Aurela Gaçe dhe Landi Hysi.
Jo 15 vjet plako! JO!

“Je akoma BABA NË KËT’ SKENË DHE MUNGON, JO VETËM TI, POR EDHE VETË SKENA!”- shkruan Landi.

“Sot, ditëlindja jote Flor Baba në skenë”-shkruan Aurela teksa komentet për Dr.Florin kanë qenë të shumta nga fansat që shkruajnë se ai do të mbetet i paharrueshëm.
Dr.Flori sot do të mbushte 42 vjeç.

blank

Filmi “Zgjoi” nga Kosova – fitues i tri çmimeve në festivalin Sundance

“Zgjoi”, një film me regji të Blerta Bashollit nga Kosova, fitoi tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të filmit, “Sundance”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Filmi i cili flet për jetën e një gruaje që mbeti e ve pas luftës në Kosovë, fitoi çmimet: filmi më i mirë, regjisorja më e mirë si dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit.

Regjisorja Blerta Basholli, në një videomesazh gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të festivalit, që këtë vit u zhvillua online për shkak të pandemisë, falënderoi zonjën Fahrije Hoti, një grua e ve nga Krusha e Madhe, jeta e së cilës është në qendër të zhvillimeve në këtë film.

“Mbi të gjitha falënderoj festivalin Sundance i cili na dha mundësinë ta bëjmë të dëgjueshëm zërin e grave nga Kosova të cilat përmes punës dhe këmbëngulësisë së tyre do t’i japin shoqërisë mundësi për ta bërë botën një vend më të shëndetshëm e më të barabartë për të jetuar”, tha zonja Basholli.

Fahrije Hoti, rolin e të cilës në film e luan aktorja, Yllka Gashi, ishte vetëm 28 vjeçe, kur bashkëshorti i saj së bashku me 225 burra të fshatit Krushë e Madhe, u vranë nga forcat serbe.

Ajo ngeli vetëm me dy fëmijët, vajzën 3-vjeçare dhe djalin tre muajsh. Në përpjekjet për mbijetesë si nënë e vetme në Kosovën e pasluftës, Fahrija u bashkua me disa gra të tjera të fshatit që kishin mbetur të veja, dhe krijuan kooperativën bujqësore “Krusha”, ku merren me përpunimin e turshisë dhe ajvarit. Tash ndërmarrja e tyre punëson mbi 50 gra, pjesa më e madhe e të cilave familjare të personave të vrarë e të zhdukur në Kosovë.

Filmi “Zgjoi” është bashkëprodhim në mes të Kosovës, Zvicrës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Zyra Federale për Kulturë FOC dhe Cineforom, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare për Kinematografi në Shqipëri. Ky film është prodhuar nga Industria Film dhe Ikonë Studio në bashkëprodhim nga Alva Film Production, Blac Cat Production, AlbaSky, Swiss National TV.

blank

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Aktori Daniel Craig në një nga rolet e James Bondit.

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë dy herë, por do të jepet në të gjithë botën më 8 tetor, thuhet në një njoftim të publikuar në ueb-faqen e filmit.

Fillimisht ka qenë e paraparë që filmi të shfaqej në ekranet e kinemave në prill të vitit 2020. Për herë të dytë është shtyrë në tetor.

Filmi është i 25-ti në serinë James Bond dhe shënon paraqitjen e fundit të aktorit Daniel Craig si agjent i shërbimit sekret britanik 007.

Shtyrja e tij do t’i godasë edhe më shumë kinematë botërore që janë detyruar të mbyllen me muaj, për shkak të masave të izolimit kundër pandemisë së koronavirusit.

Filmi i mëparshëm i James Bondit, Spectre, ka gjeneruar gati 900 milionë dollarë fitim në vitin 2015.

blank

Këngëtarja shqiptare Dua Lipa është nominuar në 6 kategori të çmimeve Grammy

VOAL – Këngëtarja shqiptare Dua Lipa është nominuar në 6 kategori të çmimeve Grammy në edicionin e 63-të të tyre.

Ylli i pop-it amerikan Beyonce e nominuar në 9 kategori në Çmimet e 63-të Grammy, u bë artistja më e nominuar në historinë e Grammy.

Në 6 kategori përveç artistes sonë Dua Lipa janë edhe Taylor Swift dhe Roddy Ricch.

Ceremonia e 63-të e çmimeve Grammy, që njihet edhe si “Oscar”-i i botës së muzikës, është anuluar pas rritjes së shpejtë të rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Shumë ceremoni si ajo e MTV Music Awards, Latin Grammy dhe Emmy u zhvilluan online ose me prani të kufizuar për shkak të COVID-19 gjatë vitit 2020.

Sipas lajmit të njoftuar nga faqja e muzikës “Rolling Stone”, ceremonia e çmimeve që pritej të zhvillohet më 31 janar në qytetin Los Angeles, është shtyrë për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, ndërsa deklarata zyrtare në lidhje me çështjen do të bëhet së shpejti.


RSS
Follow by Email
Twitter
LinkedIn
LinkedIn
Share
Send this to a friend