VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kosova: Korrupsioni krijon kushtet për trafik njerëzor

By | July 27, 2015

Komentet

Portret i Burrit të urtë Anton Çetta, vepër e piktorit të shquar Nazmi Hoxha

Wise Man

Piktori i shquar Nazmi Hoxha i ka sjellë publikut përmes rrjetit social një nga punimet e tij më të fundit.

Një kompozim i portretit të njërës prej figurave më të dashura për Kosovën.

Prof. Anton Çetta!

Kompozimi i Nazmi Hoxhës mbështetet në filozofinë e Çettës për të pajtuar e bashkuar shqiptarët.

Siç e shihni në sfond shfaqen plisat e bardhë, që herë shfaqen si re të qiellit me një kolorit të jashtëzakonshëm, duket sikur Nazmi Hoxha ka zbuluar ngjyrën transparente të ajrit.

Piktori Nazmi Hoxha me familjen e tij jetojnë prej vitesh në New York. Artisti me artin e tij pasuron jetën kulturore të komunitetit shqiptaro-amerikan.

 

 

 

 

 

 

 

Fjalët e Albin Kurtit te varri i Ibrahim Rugovës

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani bashkë me kryeministrin Albin Kurtin kanë nderuar sot ish-presidentin Ibrahim Rugova. Pas homazheve pranë varrit të tij, Osmani ka thënë se e nderuan Rugovën, si ideator të shtetit të Kosovës.

Në 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, dy krerët shtetërorë kanë bërë homazhe te varri i Presidentit Rugova, duke shënuar herën e parë që Kurti e nderon presidentin e parë të Kosovës.

Osmani thotë se sot nderuan Rugovën si ideator i shtetit të pavarur të Kosovës.

“Ishim këtu për të nderuar kontributin historik në ndërtimin e themeleve të shtetit tonë, Ideator i Kosovës shtet i pavarur dhe sovran dhe kontributin e tij rreth bashkimit të të gjithë shqiptarëve rreth kësaj ideje”, ka thënë Osmani.

Ndërsa Kurti e ka kujtuar Rugovën në zgjedhjet e tij si president, duke thënë se i vlerëson përpjekjet institucionale.

“Si kryeministër i Republikës së Kosovës sot teksa shënojmë dhe festojmë përvjetorin e 12 të shpalljes së pavarësisë kujtojmë presidentin e parë të Kosovës, dr. Ibrahim Rugovën të zgjedhur me votë popullore me 24 maj të vitit 1992. Një dekadë më vonë më 4 mars të vitit 2002 në Kuvendin e Kosovës, dr. Ibrahim Rugova rizgjidhet përsëri president, president i parë në Kosovën e çliruar. Në një ditë si kjo në vlerësojmë përpjekjen insistuese dhe institucionale, angazhimin politik për liri dhe pavarësi. U prehtë i qetë dhe në paqe”, ka deklaruar Kurti.

***

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani kanë bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se i vlerëson përpjekjet profesionale dhe insistuese të ish-presidentit Ibrahim Rugova për pavarësinë e Kosovës.

“Sot teksa shënojmë dhe festojmë përvjetorin e 12 të pavarësisë kujtojmë presidentin e parë të Kosovës të zgjedhur me votë popullore me 24 maj. Një dekadë më vonë në Kuvendin e Kosovës Rugova zgjidhet president i Kosovës kësaj radhë në Kosovën e çliruar. Në një ditë si kjo vlerësojmë përpjekjen insistuese dhe profesionale, angazhimin politik për lirinë dhe pavarësinë”, ka thënë ai.

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka thënë se ishin për të bërë nderime te varri i ish-presidentit Rugova dhe për të ndërruar kontributin e tij.

***

Me aktivitete të ndryshme do të shënohet 12 vjetori i Pavarësisë së Kosovës.

Por padyshim se shumë ndryshe do të jetë kjo ditë edhe për kryeministrin e ri të vendit, Albin Kurti.

Prej ngritjes së flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së, seancës solemne të Kuvendit, dita zyrtare shtetërore e Kurtit do të vazhdojë edhe me homazhe gjithandej vendit.

Por sot do të jetë edhe hera e parë që Kurti do të bëjë homazhe tek varri i ish-presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Deri më sot Kurti asnjëherë nuk ka bërë homazhe tek varri i Rugovës, por në  bazë të paralajmërimeve të agjendës qeveritare, Kurti do të jetë tek varrezat e Velanisë sot në ora 10:30./BS

Artan Hoxha publikon foton e Edi Ramës, me të akuzuarin për vrasje Ardian Çapja, Edi rama takohet me mafiozin në hotelin e mafiozit

Gazetari Artan Hoxha tha se operacioni Forca e Ligjit është e vështirë të besohet. Ai publikoi në emisionin Opinion një foto të kryeministrit Edi Rama me personin që është përmendur në listën e OFL-së, Ardian Çapja. 

Hoxha tha se ky person është përfolur se ka mbështetu Partinë Demokratike, ndërsa nga ana tjetër ai ka një foto me kryeministrin në periudhë fushate. Nga ana tjetër shtoi Hoxha, kryeministri ka denoncuar lirimin e nipit të Ardian Çapes, Florenc Çapja me vendim gjykate dhe OFL i ka kërkuar atij të deklarojë pasurinë.

“Jemi para fushatës së zgjedhjeve, personi është i listuar në listën që ka publikuar OFL. Ky këtu është Ardian Çapja, ky është kryeministri. Në ndryshimet e ligjit, pika 14 thotë se çdo gjyqtar apo prokuror që shoqërohet me persona nën hetim do të penalizohet.

Zakonisht Edi Rama akuzohet se ka lidhje me Çelat, dhe që i ka favorizuar. Çapjat janë akuzuar se kanë marrëdhënie me PD. Kur kryeministri Rama prezantonte KÇK, tha se gjyqtarë të caktuar nxjerrin nga burgu kriminelë. Ngjarja që ai iu referua ishte nxjerrja e nipit të Çapes nga paraburgimi me vendim të gjyqtarit Kullolli.

Në kohën kur kemi në burg një të penduar që ka patur lidhje me vrasjen që ai akuzohet, gjyqtari vete e liron këtë person. Sapo del lista ky person i është lexuar emri dhe është thënë që në bashkëpunim ka marrë pjesë në një sërë vrasjesh. Një foto tjetër të këtij personi e ke vetëm kur i kanë bërë atentat ose kur e kanë arrestuar. Tani si ta besoj unë këtë?”, tha Hoxha.

Në gjithë Elbasanin tha Artan Hoxha, dihet se çfarë është hoteli i Çapes, unë nuk shkel në atë hotel, si lejohet të shkelë aty kryeministri i vendit!
/opinion.al/

Summary of Insults Used by Albanian Prime Minister Edi Rama against Journalists and Media Nga Alice Elizabeth Taylor

Summary of Insults Used by Albanian Prime Minister Edi Rama against Journalists and Media

As Albania waits to find out whether the European Union will agree to open accession talks in May 2020, media freedom continues to decline. Two controversial “anti-defamation” laws were passed by Parliament in December that could post a chilling threat to media freedom, freedom of speech, and freedom of expression in the Western Balkan country.While they are on the backburner now, due in part to pressure from international press freedom organisations, the European Union, Council of Europe, OSCE and Members of European Parliament, the situation on the ground is still tough for Albanian journalists and media workers.As highlighted in a number of reports, including one compiled after a delegation of international media freedom organisations visited in June 2019, one of the biggest issues facing Albanian media is attacks from politicians.Prime Minister Edi Rama, in particular, has been repeatedly called out for his aggressive, threatening, and abusive language used against the media. Despite calls to change his rhetoric from local and international watchdogs, he continues unabated.

Here are some of the insults that Prime Minister of Albania Edi Rama has used against the press since November 2017 [click on each insult for sources].

 1. Trashcans
 2. Defenders of crime
 3. Hypocrites
 4. Parasites
 5. Anti-government
 6. Liars
 7. Lazy
 8. Enemies
 9. Irresponsible
 10. [He said they] spout accusations
 11. [Journalists are the] cause of the country’s problems
 12. [Journalists]  ask meaningless questions
 13. [journalists] should be ashamed
 14. Idiotic
 15. Ignorant
 16. Nonsensical
 17. Disgusting
 18. Gossipers
 19. Inappropriate
 20. Drunks
 21. Empty-headed
 22. They have a lack of English
 23. “I understand your poor work because you have a son”- Rama to female journalist Ilva Tare
 24. “I am here to satisfy all of your needs”- Rama to female journalist Eni Vasili
 25. Prostitutes of information
 26. Unprepared
 27. Raving
 28. Writers of fake news and here
 29. Obscuring the truth
 30. Like a tumour
 31. Meeting journalists will upset your digestive system
 32. Poison
 33. Human rights abusers
 34. Illiterate
 35. Unethical
 36. Dogs

Albania currently ranks at number 82 in the Reporters Without Borders World Press Freedom Index, but it is expected to drop yet again due to a particularly bad year for journalists in the country.

Mësuesi turk i dorëzuar nga Kosova shërbimit inteligjent të Turqisë, dënohet me 8 vjet burg i akuzuar si Gylenist

Voal.ch – Hasan Hüseyin Günakan, një nga gjashtë shtetasit turq që u dërguan në Turqi nga Kosova në një operacion inteligjence në vitin 2018, është dënuar me 8 vjet, 9 muaj burg nga një gjykatë në Stamboll, raportoi agjensia e lajmeve Anadolu.

Günakan iu dha dënimi me burg për “anëtarësim në një grup terrorist”.

Në deklaratën e tij të fundit Günakan thuhet se kundërshtoi akuzat nga gjykata dhe mohoi çdo përfshirje në çdo veprim të dhunshëm dhe anëtarësim në çdo organizatë terroriste.

Në maj të vitit 2018 gjashtë shtetas turq u arrestuan në Kosovë dhe u dërguan në Turqi për lidhje me shkollat ​​e financuara nga grupi me bazë besimi Gülen, të cilin Ankaraja akuzon për orkestrimin e grushtit të shtetit të dështuar në vitin 2016. Grupi mohon çdo lidhje me puçin.

Operatorët e inteligjencës të dy vendeve, Turqi, Kosovë dhe Ambasada Turke në Prishtinë thuhet se ishin të përfshirë në operacion, i cili shkaktoi reagime nga Bashkimi Evropian. (Turkish Minute)/voal.ch

Cilat janë tri shkencëtaret italiane që izoluan coronavirusin: “Netët nën mikroskop, pastaj shpërthimi prej gëzimit” Nga Margherita De Bac

 

Voal.ch – ROME – Grave shkencëtare që punojnë me viruse nuk iu pëlqen ta gjejnë veten në qendër të vëmendjes edhe nëse pranojnë se kanë arritur me ekipin e tyre “atë që pak janë të aftë ta bëjnë”. Izolimi i një virusi nuk është gjë e vogël. Sidomos nëse nuk dihet e nuk njihet fare për të. Grupi i shkencëtareve në fjalë përfaqësojnë atë pjesë të grupeve kërkimore më të mira në botë..

Maria Rosaria Capobianchi

Maria Rosaria Capobianchi, 67 vjeçe, nga Procida, është koordinatorja e ekipit që ka izoluar agjentin infektiv përgjegjës për mijëra të infektuar me koronavirus dhe rreth 300 vdekje. “Kur e pamë nën mikroskop dhe e kuptuam se ishte ai, në repart pati kërcime gëzimi”, kujton njoftimin që dhanë natën koleget Francesca Colavita dhe Concetta Castilletti, të pranishme në laboratorin e sigurisë maksimale Spallanzani, BL3 , në momenti kur u zbuluar mikroorganizmi i importuar nga Kina, 2019-nCov ose coronavirus, marrë nga një pacient kinez që akoma ishte në spital. Ishte një virus filloi të përsëritet shpejt dhe doli i aftë të dëmtojë qelizat e sulmuara, duke ndryshuar formën e tyre. Dëshmia e pakundërshtueshme se ishte ai i kërkuari i madh.

Maria Rosaria ka 20 vjet që po administron laboratorin e virologjisë së institutit kombëtar për sëmundje infektive. Njëzet të tjerë i ka kaluar në universitetin Sapienza, ku ajo mësoi të bëhej një virologe “artizane”. E diplomuar në gjenetikë njerëzore, e specializuar në virologji, ajo vendosi të transferohej në Romë për të realizuar ëndrrat si studiuese e fushës saj dhe mbi të gjitha për të ndjekur në kryeqytet Felice Cerreton, njeriun me të cilin u martua në vitet 80 dhe sot janë prindër të dy fëmijëve.

Ajo thotë se është meritë e tij nëse ajo e ka arritur këtë nivel: «Ai i toleroi mungesat e mia, udhëtimet e vazhdueshme, kthimin në shtëpi në kohë të paparashikuara. Ai e kuptoi sa e rëndësishme ishte për mua të jem duke studjuar dhe përkëdhelur qelizat ».

Concetta Castilletti

Concetta ka të njëjtat fraza përkëdhelëse ndaj sfiduesve të saj perfid, sikur edhe coronavirusi. Concetta Castilletti, 56 vjeçe, ka dy fëmijë, është krenare që është nga Ragusa, njihet me nofkën “duar të arta” për aftësinë e saj për të pastruar mikrobet nën kapuç. Ajo ka një familje të bashkuar, që është aleati i saj i madh: «Në shtëpi ata janë mësuar të më shohin të përqëndruar në raste urgjente. Nuk mbaj mend një jetë tjetër përveç kësaj. Gjithmonë ka qenë kështu ». Ajo ka hobi basketbollin. Ajo luan, por bashkë me bashkëshortin dhe fëmijët kujdeset për një klub të Romës me një ekip në Serie B dhe C. Ajo shoqëron fëmijët në kampet verore. Si drejtuese e laboratorit të viruseve në zhvillim, Concetta jetoi përvojën e Sars, Ebola, pandemisë nga H1N1 (i ashtuquajturi gripi i derrit), Zika braziliane dhe i chikungunya, virusi i bartur nga mushkonja.

Francesca Colavita

Më e reja është Francesca Colavita, 31 vjeçe, në një ekip prej katër personash, nga Molise e Campobasso. Gjatë epidemisë së Ebolës, ajo shkoi disa herë për në Liberi dhe Sierra Leone, ku virusi i etheve hemorragjike goditi rëndë. Ajo u bë pjesë e projekteve të sigurisë dhe bashkëpunimit pasi përfundoi urgjenca në ato vende. Në Spallanzani Francesca ka një kontratë me afat të përkohshëm, që skadon në vitin 2021. Ishte ajo në detyrë, në turnin e saj kur koronavirusi më në fund e pa veten të izoluar: «Ishte një emocion i madh, për fat të mirë ishte me pak e vështirë sa ishte paraparë. Tani ju lutem të më falni, më kërkojnë në urgjencë.” Kur kishte nevojë për të dyfishuar ndërrimet e 24 orëve që përdoren normalisht për teste të meningjitit, malarjes apo një transplantimi të dyfishte, e thërrasin Francescan. Dhe ajo shkon menjëherë, nuk ka nevojë që ta thërrasësh dy here. Me kontratën e punës që ka, Colavita si një një studiuese nuk ka patur një jetë të qetë, në kuptimin se kontrata e punës ishte e përkohëshme dhe ajo fitonte vetëm 1500 Euro në muaj.  Pavarësisht profesionalizmit dhe aftësive (dëshmuar edhe nga rezultati i fundit), Francesca Colavita tha për  La Repubblica “Unë kam punuar për Spallanzani për gjashtë vjet, së pari me një co.co.co (bashkëpunëtore e kordinuar), tani me një kontratë vjetore. Unë fitoj rreth 20 mijë euro në vit.”/corriere.it/La repubblica/ Përktheu dhe përgatiti Elida Buçpapaj

Ish polici i antidrogës Dritan Zagani pas reportazhit të RAI3 pyet: Kush është ky Gjeneral italian i “dashuruar” mbas narkotrafikanteve!

RAI 3, një nga kanalet e televizionit publik italian vazhdon reportazhin e përditshëm prej disa minutash në edicionin e lajmeve të orës 19:00.

Mbrëmë gazetari solli në vemendje se si një gjeneral italian sot në pension, nga Guardia di Finanza, drejtor i INTERPOL-it është i ngatërruar me emra që sot janë pjesë e botës të krimit, si Artur Shehu etj.

Po ju sjellim reportazhin e RAI3.

Ndërsa Dritan Zagani, ish polici i antidrogës, sot azilant politik në Zvicër shkruan:

“Loja filloi…!

Kush është ky Gjeneral i “dashuruar” mbas narkotrafikanteve, çfar detyrë kishte në vitit 2014 kur unë u arrestova, çfarë lidhje kishte ky me pislleqet që Anna Poggi katranosi lidhur me çështjen time, kush ishte shefi i madh dhe ke solli aty pasi iku Poggi, po ai pse iku me pare se te merrte detyren etj etj pikëpyetje që akoma skan një përgjigje publike mbi të vërtetën time edhe me gjere, por me në fund po fillojn të marrin kuptim me kaq pak program tv të TG3.

Por mbi të gjitha një pyetje që do marrë shpejt përgjigje publike me dokumenta te provuara, kush është ura lidhëse mes narkotrafikanteve dhe gjeneralit Lisi,kush është ky njeri që me forcet e tij e si hije e zezë ka një rol kyç për gjitha lidhjet e mafies me politikën rilindase dhe liderin e drogës ..!

Dhe ta mendosh që unë dhe çështja ime isha një “hiç” për këta të plotfuqishëm mafioze me kollare…!”

“Michele Grillo, italiani i punëve të pista të Saimir Tahirit”

Në korrikun e vitit 2015, Michele Grillo, shefi i misionit të Interforcës italiane në Tiranë, udhëtoi bashkë me drejtorin e Policisë Haki Çako e të tjerë me një avion mbi Jugun e vendit.

Avioni ishte i pajisur me disa radarë specialë që diktonin mbjelljet me kanabis. Ishte një udhëtim sa për shfaqje, për të dhënë mesazhin se situatën e kemi nën kontroll.

Por nuk vonoi shumë dhe në Shtator të 2015 në Itali autoritetet italiane kapën një avion të vogël me 400 kg kanabis në një pistë sportive.

Ngjarja bëri bujë dhe të arrestuarit ishin një qytetar italian dhe një shqiptar.

Reagimi ishte i menjëhershëm dhe droga u dyshua si e ardhur nga Shqipëria. Por në kulmin e presionit mbi një trafik droge me avionë dhe vetëm 2 muaj pas aksionit me radarë, Shefi i Interforcës  në Tiranë Michele Grillo, doli në “Top-Channel” dhe deklaroi se, avioni nuk ishte ngarkuar në Shqipëri por kishte bërë lëvizje vetëm brenda Italisë.

Por Grillo u përgënjeshtrua nga Guardia di Finanza dhe policia e shtetit italian, e cila në komunikatën zyrtare shkruante se, sasia e drogës ishte ngarkuar në Shqipëri dhe komunikata qartësonte se avioni kryente transportin nga Shqipëria drejt Italisë.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, publikoi komunikatën zyrtare të policisë italiane dhe përgënjeshtroi publikisht Grillon.

Ky ishte rasti i parë kur u pa qartësisht se Shefi i Interforcës Michele Grillo, ishte përfshirë në lojë politikë në krahë të ministrit Tahiri, duke deformuar faktet dhe duke mashtruar publikisht për të fshehur implikimin e palës shqiptare në trafikun e drogës.

Ishte interesante se si Grillo kurdisi një spektakël në korrik, gjasme për të identifikuar me radarë parcelat e kanabisit, ndërsa në Shtator u implikua në një skenar politiko-mediatik për të fshehur trafikun e drogës nga Shqipëria drejt Italisë me avionë.

Por emri i Grilos ka dalë së fundmi dhe në skandalin e përgjimeve. Ai është italiani që dyshohet si personi kyç që ka mundësuar pazarin e sigurimit të një aparature të sofistikuar përgjimi, madje dyshohet se ai është dhe personi që ka mundësuar futjen e saj në Shqipëri nëpërmjet logjistikës së Interforcës.

Nuk është e qartë nëse implikimet e Grillos janë vetjake apo nëse kanë prapavijë shtetërore nga Italia.

Por tashmë janë bërë dy raste ku del emri i tij, rasti i parë me drogën dhe rasti i dytë me aparaturën përgjuese dhe Grilo duket se është italiani i punëve të pista të Saimir Tahirit./Mapo

Kryelajm: Në Zvicër u zbulua ilaçi që lufton edhe koronavirusin? – Shkencëtarët zviceranë zbulojnë fuqitë ‘antivirale’ të sheqerit

Shkencëtarët zviceranë zbulojnë fuqitë ‘antivirale’ të sheqerit

Kjo përbërje gjithashtu mund të jetë efektive edhe e viruseve si për shembull e koronavirusit të ri që ka shkaktuar kaos në Kinë dhe më gjerë.

VOAL – Studiuesit zviceranë dhe britanikë kanë modifikuar molekulat e sheqerit në mënyrë që ato të jenë të afta, me anë të kontaktit të thjeshtë, të shkatërrojnë viruset, pa toksicitet për njerëzit. Metoda mund të zbatohet, për shembull, për koronavirusin e ri në Kinë.

Substancat e ashtuquajtura “virusevrasëse”, të tilla si zbardhuesi (bleach në anglisht – klori në shqip – candeggina në italisht), i shkatërrojnë viruset me anë të kontaktit të thjeshtë, por ato nuk mund të aplikohen në trupin e njeriut pa shkaktuar dëme serioze, vuri në dukje Universiteti i Gjenevës (UNIGE) në një deklaratë.

Shumica e ilaçeve antivirale të sotme funksionojnë duke penguar rritjen e viruseve, por janë të paaftë t’i shkatërrojnë ato.

“Për t’i kapërcyer këto dy pengesa dhe që të jemi në gjendje të luftojmë në mënyrë efektive kundër infeksioneve virale, ne gjetëm një kënd sulmi krejtësisht të ndryshëm”, thekson Caroline Tapparel Vu, një profesore në departamentin e mikrobiologjisë dhe mjekësisë molekulare të UNIGE, e cila drejtoi përpjekjen kërkimore me Francesco Stellaccin, profesor në fakultetin e shkencave inxhinierike dhe teknikave të Shkollës Federale Politeknike të Lozanës (EPFL).

Johelmuese, jo toksike


Studiuesit kishin prodhuar më parë një antiviral me bazë ari. Duke aplikuar të njëjtin koncept, ata këtë herë kanë arritur të zhvillojnë një antiviral duke përdorur derivate natyrale të glukozës, të quajtura ciklodekstrina, sipas një artikulli të botuar në revistën Science Advances.

“Avantazhet e ciklodekstrinave janë të shumta: madje edhe më biokompatibile se ari, dhe më të lehta për t’u përdorur. Ato nuk shkaktojnë një mekanizëm rezistence dhe nuk janë toksike,” tha Samuel Jones, një studiues në Universitetin e Mançesterit, i cili u citua nga një deklaratë shtypi UNIGE .

“Për më tepër, ciklodekstrinat janë përdorur tashmë gjerësisht, veçanërisht në industrinë ushqimore, çka do të lehtësonte tregtimin e trajtimeve farmaceutike, duke i përdorur ato me kontakt të thjeshtë,” vëren Valeria Cagno nga UNIGE.

 

Me kontakt të thjeshtë


Molekulat e modifikuara të sheqerit i tërheqin viruset përpara se t’i inaktivizojnë në mënyrë të pakthyeshme ato. Duke prishur shtresën e jashtme të virusit, ato arrijnë të shkatërrojnë grimcat infektive me kontakt të thjeshtë, në vend që të bllokojnë vetëm rritjen e virusit.

Dhe ky mekanizëm duket se funksionon pavarësisht virusit në fjalë. Shkencëtarët kanë qenë në gjendje ta demonstrojnë këtë në viruset përgjegjëse për infeksionet e frymëmarrjes dhe herpesit.

Ciklodekstrinat mund të administrohen si krem, xhel ose spraj hundësh.

 

Shpresë kundër epidemive

 

Zhvillimi i antiviraleve të reja me spektër të gjerë konsiderohet thelbësore, veçanërisht për të trajtuar viruset më shkatërruese ose viruset që shfaqen kundër të cilave nuk ka trajtim dhe mund të shkaktojnë pandemi.

Kjo përbërje, sipas autorëve,  mund të ketë një ndikim global. Përbërja gjithashtu mund të jetë efektiv kundër viruseve të reja që shfaqen, koronavirusi  që filloi në Kinë dhe u përhap jashtë shtetit, duke rrezikuar pandemi.

Keystone-SDA / DS

/Elida Buçpapaj

Tifozët e NBA dhe të Kobe Bryant deshnin që Kobe e Vanessa të kishin edhe një djalë dhe çifti kishte premtuar se do ta provonin

Tifozët e NBA gjithmonë kanë dashur që Kobe Bryant të kishte edhe një djalë, i cili një ditë mund të merrte përsipër ligën.

Pas katër vajzave, Mamba dhe gruaja Vanessa do të vazhdonin të provonin!

Kështu kishin premtuar.

Ishin të dy të rinj. Kobe 41 dhe Vanessa 37!

Kjo foto është shkrepur në prag të lindjes të vajzës të katërt në qershorin që shkoi.

Kobe dhe Vanessa i adhuronin vajzat e tyre, Natalia përlqente volleybollin, Gianna ishte një yll në perspektivë i basketbollit. Familja i kishte të gjitha!

Për djalin kishin premtuar. Dhe tifozët ishin të bindur se Kobe do të qëllonte në shenjë, si një nga shënuesit më të mirë në botë të topit në koshin e basketbollit!

Por mjerisht kjo romancë e bukur dashurie e një familje të bukur u mbyll tragjikisht!

 

Kobe Bryant family
https://www.instagram.com/p/BxYER-JngPv/
Credit: Kobe Bryant/Instagram

 

Familja e Kobe Bryant, ylli i basketbollit jetonte i rrethuar nga e dashura e zemrës Vanessa dhe katër princeshat e tij

Ylli i basketbollit Amerikan Kobe Bryant dhe e shoqja e tij,Vanessa Laine Bryant kishin 4 vajza: Gianna Maria-Onore Bryant, Natalia Diamante Bryant, Bianka Bella Bryant, Capri Kobe Bryant.Më e vogla kishte lindur në qershorin e 2019.

Të dy ishin njohur kur ajo ishte 15 dhe ai 19. U martuan në 2001. E para lindir Natalia, që posa ka mbushur 17, pastaj Gianna 13 vjeçarja që ndante me të jatin pasionin për basketbollin, Bianka 3 vjeçare dhe më e vogla 8 muajshe.

Pas largimit nga basketbolli ai ia kishte kushtuar përpjekjet nxitjes së sportit mes vajzave.

Kobe Bryant ishte shumë i lumtur! Ishin një familje e lumtur!

 

 

E gjithë Amerika qan për yllin e basketbollit Kobe Bryant dhe vajzën e tij Gianna

Sipas autoriteteve në helikopterin privat ndodheshin pesë persona, kur ai u rrëzua në orën 10 të mëngjesit të së djelës, rreth 45 kilometra në veri të Los Anxhelosit. Zyrtarë të Agjencisë Federale të Aviacionit thanë se helikopteri i rrëzuar ishte një helikopter Sikorsky S-76. Ende nuk dihet shkaku i rrëzimit.

Kobe Bryant jetonte në jug të Los Anxhelosit dhe shpesh përdorte helikopterin për të shmangur trafikun e përhershëm të rrugëve në Kaliforninë Jugore. Edhe si lojtar ai shpesh shkonte në stërvitje dhe ndeshje me helikopter, një praktikë që e vazhdoi edhe pasi la basketbollin.

Helikopteri u rrëzua disa milje larg kompleksit të tij për stërvitje “Mamba Sports Academy”, në zonën “Thousand Oaks” në Kaliforni. Bryant dhe e shoqja e tij, Vanessa, kishin 4 vajza. Pas largimit nga basketbolli ai ia kishte kushtuar përpjekjet nxitjes së sportit mes vajzave.

Kobe Bryant ishte 41 vjeç dhe ka hyrë në histori si një nga lojtarët më të mirë, të gjitha kohërave në basketboll. Pothuajse gjatë gjihtë karrierës ai luajti me ekipin Lakers të Los Anxhelosit, duke fituar 5 herë titullin kampion. Ai mban vendin e 4 mes lojtarëve që kanë shënuar më shumë pikë gjatë karrierës. LeBron James, doli përpara tij në vendin e tretë, vetëm një ditë më parë, të shtunën. Bryant e uroi përmes një postimi në Twitter.

I lindur në Filadelfia, Bryant e kaloi kohën më të madhe të viteve të rinisë së hershme në Itali, ku i jati luante basketboll pas karrierës në NBA (kampionati profesionist amerikan).

Ndryshe nga lojtarët e tjerë të NBA, Bryant nuk vazhdoi kolegjin, por me të mbaruar shkollën e mesme, pas kthimit nga Italia në Amerikë, filloi të luajë me ekipin Hornets të qytetit Charlotte në Karolinën e Veriut. Më pas ai u ble nga ekipi Lakers me të cilin luajti deri në fund.

Gjatë karrierës 20 vjeçare me NBA, ai u bë lojtari më i ri, në moshën 19 vjeçare, që hyri në listën e yjeve të NBA, shënoi 81 pikë në një ndeshje të v etme, në vitin 2006, numri më i lartë në të gjitha kohërat e kampionatit amerikan dhe fitoi dy herë medaljen e artë, në Lojrat Olimpike të vitit 2008 dhe 2012.

Pas njoftimit për lënien e baskebollit, për shkak të dëmtimit, në ndeshjen e fundit të karrierës në vitin 2016, ai shënoi një rekord prej 60 pikësh.