VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Koronavirus: Numri i të prekurve në Zvicër shkon në 4 840, numri i viktimave 43

By | March 20, 2020
blank

Komentet

blank

Xhemajli: Portugalia kundërshtari më i lehtë për Zvicrën në 1/8 e finales

Blerim Xhemajli beson se Portugalia do të ishte kundërshtari më i lehtë i Zvicrës nga të gjithë kundërshtarët e mundshëm në rrethin e 16 më të mirëve në Euro 2020.

Zvicra e siguroi një vend në 1/8 e finales në këtë turne të hënën si njëra nga katër ekipet e renditura më së miri në vendin e tretë, raporton Gazeta Express.

Por fati nuk i ka buzëqeshur helvetikëve – të cilët po udhëhiqen nga dyshja shqiptare Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka – pasi ata do të përballet me Francën, Gjermaninë, Belgjikë apo Portugalinë në ndeshjen e ardhshme.

Zvicra do ta mësojë kundërshtarin e saj sonte në mbrëmje, pas përfundimit të ndeshjeve të fundit në Grupet e mbetura E dhe F.

Mesfushori shqiptar i Zyrih, i cili ka luajtur kundër këtyre kombëtareve të mëdha në kohën kur e përfaqësonte Zvicrën, beson se ish-ekipi i tij kombëtar e ka bindur me lojë në fitoren 3:1 kundër Turqisë, në të cilën Shaqiri i shënoi dy gola të mrekullueshëm.

“Ekipi kombëtar ka treguar shpesh se mund të bëjë gjëra të mëdha kundër kundërshtarëve të mëdhenj. Ndeshja e fundit kundër Turqisë më bën të besoj se ne mund ta arrijmë ëndrrën e madhe më në fund dhe të kualifikohemi në çerekfinale. Kundër Turqisë e pamë që djemtë janë të gjallë dhe nuk i frikësohen askujt”, tha Xhemajli.

35-vjeçari, i cili i ka bërë 69 paraqitje për Zvicrën në karrierën e tij, beson se Portugalia do të ishte kundërshtari më i lehtë për Zvicrën nga kundërshtarët e mundshëm.

“Për mua, Portugalia është kundërshtari më i lehtë nga kundërshtarët e mundshëm, nëse mund të them kështu. Krahasuar me tri ekipet e tjera, ekipi përreth Cristiano Ronaldos nuk më ka bindur mua vërtet. Mendoj se ne do të ishim në një nivel me Portugalinë”, shtoi ai.

Portugalia ende nuk e ka të sigurt kualifikimin në 1/8 e finales dhe do ta kërkojë këtë në përballje me Francën mbrëma.

blank

Zvicër – lehtësime të ndjeshme ndaj masave shtrënguese fillojnë nga e shtuna

VOAL – Në një konferencë të re për shtyp nga Berna, Këshilltari Federal Alain Berset paraqiti lehtësimet e ndjeshme ndaj masave të koronavirusit që do të hyjnë në fuqi që nga e shtuna 26 qershor. Tërheqja e detyrimit për të mbajtur maskë jashtë, telepunimi bëhet vetëm një rekomandim, ndërsa të gjitha kufijtë për aktivitetet në natyrë anashkalohen. Sidoqoftë, qendrore do të jetë certifikata Covid, e cila gjithashtu do të japë qasje në ngjarje të mëdha pa kufizime.

Berset: “Kujdes nga vjeshta dhe dimri”

“Situata mund të jetë akoma e komplikuar, por ajo nuk duhet të prekë nivelet e pranverës së kaluar ose vjeshtës-dimrit,” tha Alain Berset në Bern. Patrick Mathys, shefi i sektorit të Menaxhimit të Krizave, përsëriti nga ana e tij se në të ardhmen rreziku kryesor do të ketë të bëjë me shfaqjen e çdo varianti të ri, më ngjitës dhe të rrezikshëm. Sezonaliteti do të jetë akoma vendimtar dhe duhet pasur kujdes që sistemi shëndetësor të mos mbingarkohet edhe nga gripi ose sëmundje të tjera.

Kohëzgjatja e mbrojtjes së vaksinës në 12 muaj

Siç rekomandohet nga Komisioni Federal i Vaksinimit, Këshilli Federal ka konfirmuar se ka zgjatur periudhën e mbrojtjes së vaksinave mARN të miratuara në Zvicër në dymbëdhjetë muaj. Njerëzit e vaksinuar plotësisht janë të përjashtuar për dymbëdhjetë muaj nga detyrimi për kontakte karantine dhe për udhëtarët. Në përputhje me kërkesat e BE-së për certifikatën Covid, njerëzit e shëruar vazhdojnë të përjashtohen nga detyrimi i karantinës për gjashtë muaj. Vlefshmëria e testeve të shpejta të antigjenit u zgjat gjithashtu nga 24 në 48 orë.

Certifikata, ka ende paqartësi

Procesi i njohjes së certifikatës Swiss Covid nga BE ka filluar. Kjo u njoftua nga Këshilli Federal duke shpjeguar që nga 1 korriku, për një fazë kalimtare prej gjashtë javësh, çertifikata të tjera ndoshta do të pranohen gjithashtu në zonën e BE/EFTA. Prandaj është e rëndësishme të pyesni për rregullat e hyrjes para se të niseni për një udhëtim. Alain Berset specifikoi gjithashtu këtë në konferencën për shtyp: “Në fazën e parë është ndoshta më e kujdesshme të kesh një kopje të dokumentit me vete”, shpjegoi Këshilltari Federal, duke shtuar se për të ardhmen “gjithçka varet nga ritmi i vendet “. Mesi i korrikut shihet nga qeveria si data nga e cila mund të ketë zhvillime në njohjen zyrtare të çertifikimit zviceran.

Ngjarje me certifikatë: pa maskë dhe pa kufizime

Për ngjarjet me qasje të kufizuar tek njerëzit që mbajnë një certifikatë Covid, duke përfshirë ngjarje të mëdha, të gjitha kufizimet hiqen. Demonstratat me më shumë se 10,000 njerëz lejohen përsëri që nga 26 qershori, por për raste me më shumë se 1,000 njerëz, kërkohet autorizimi i Kantonit.

Për ngjarjet që nuk kërkojnë certifikatën Covid, zbatohen dispozita të ndryshme, të cilat kufizojnë, për shembull, ngjarjet me një audiencë të ulur në 1000 spektatorë dhe 500 në natyrë (250 nëse janë brenda).

Nuk ka më maska ​​jashtë dhe në punë

Detyrimi për të mbajtur maskë në Zvicër hiqet në ambientet e jashtme të objekteve të hapura për publikun dhe ambienteve të kohës së lirë, si dhe në tarracat e restoranteve. Në transportin publik, të gjitha zonat me hapje të mëdha në të paktën dy anët konsiderohen të jashtme, ndërsa sistemet hekurudhore nëntokësore, zonat e pazarit dhe dhomat e mbyllura të pritjes konsiderohen të mbyllura.

Maska nuk duhet të vishet më në punë dhe as në shkollat ​​e nivelit të mesëm II. Masat që do të merren në shkollat ​​e mesme, shkollat ​​e specializuara dhe shkollat ​​profesionale janë përsëri përgjegjësi e kantoneve. rsi-eb

blank

Dy viktima dhe 154 raste në Zvicër

VOAL – Në Zvicër, 154 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit. Kjo dëshmohet nga shifrat e botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) e cila gjithashtu raportoi dy vdekje të tjera dhe 16 shtrime në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 18,660 testeve janë transmetuar, me një normë pozitiviteti prej 0,83%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve arriti në 2,798, gjë që e çoi incidencën në 14 ditët e fundit në 32,37. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 0.53.

Gjithsej 6,719,900 doza vaksinash janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 6,731,891 janë administruar tashmë, dhe 2,648,104 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. rsi-eb

blank

Çfarë duhet të dinë shtetasit zviceranë që ia mësyjnë Kosovës

Për shtetasit e Zvicrës vlejnë ende kufizime të caktuara në rast udhëtimi drejt disa vendeve. Cilat janë kufizimet për hyrje dhe qëndrim në Kosovë?

Atmosfera e pushimeve verore tashmë ka filluar dhe, pas një mungese të zgjatur, të gjithë duan që më në fund të pushojnë “si njerëz”.

Por, me gjithë përmirësimin e qartë të situatës pandemike, koronavirusi vazhdon të jetë këndejpari, shkruan albinfo.ch. Prandaj, shtete të ndryshme vazhdojnë të praktikojnë masa të ndryshme për të mbrojtur veten dhe turistët nga infektimi (ende) i mundshëm.

Gazeta 20minuten ka bërë një shpjegim të hollësishëm të të gjitha masave që shtetasit e Zvicrës duhet t`i respektojnë në rastet kur udhëtojnë drejt disa vendeve që janë destinacione më të shpeshta të zviceranëve gjatë verës. Mes tyre janë edhe Kosova dhe Shqipëria.

Këto duhet t`i kenë parasysh shtetasit zviceranë që duan të udhëtojnë në Kosovë

Qytetarët zviceranë që duan të shkojnë me pushime në Kosovë duhet të tregojnë para autoriteteve kufitare një test negativ PCR që nuk është më i vjetër se 72 orë. Nëse nuk e keni një test të tillë në dorë, hyrja mund të ju refuzohet. Ndërkaq, ky rregull nuk zbatohet për personat plotësisht të vaksinuar, të cilët  kanë marrë dozën e dytë të vaksinimit të paktën 14 ditë më parë, shkruan 20minuten.ch.

Sa për sqarim: kosovarët me dy shtetësi, kosovare dhe zvicerane, lirohen nga ky detyrim, me kusht që të kenë pasaportën kosovare (edhe po qe e skaduar) apo edhe çfarëdo dokumenti tjetër që dëshmon shtetësinë e Kosovës, shkruan albinfo.ch.

Personave jo-kosovarë të cilët kanë qëndruar në Indi, Brazil ose Afrikë të Jugut para se të hyjnë në Kosovë nuk u lejohet hyrja në vend. Ndërsa shtetasit kosovarë që kanë qenë kohët e fundit në këto tri vende duhet të qëndrojnë në karantinë në shtëpi për 14 ditë menjëherë pas mbërritjes së tyre dhe të vetëtestohen për Covid-19 dy herë në javë.

Krahas kufizimeve të përmendura që vlejnë për hyrje, edhe brenda vetë vendit, Kosovës, ju bëhet e qartë se pandemia vazhdon të ekzistojë.

Kështu, pas daljes nga banesa, duhet të veni maskën. Por kjo nuk vlen për këmbësorët, vrapuesit dhe çiklistët për sa kohë që ata mbajnë distancën minimale prej 2 metrash nga njerëzit tjerë. Po ashtu nga ky detyrim përjashtohen edhe individët ose deri në katër persona nga një shtëpi (familje) në një automjet si dhe gjatë ngrënies dhe pirjes, në lokale.

Shpeshherë, në hyrje të ndërtesave publike bëhet matja e temperaturës së trupit.

Në mjetet e transportit publik mund të lejohen vetëm 50 për qind e numrit të pasagjerëve, në krahasim me kohët e mëparshme, transmeton albinfo.ch. Taksitë gjithashtu nuk lejohen të marrin më shumë se tre pasagjerë.

Takimet publike lejohen të zhvillohen vetëm me numër të kufizuar të pjesëmarrësve

Përgjithësisht, këshillohet kujdes, pavarësisht rënies së fundit të numrit të infeksioneve. Kështu, Zyra e Jashtme në Gjermani thekson në faqen e saj të internetit se në Kosovë ekzistojnë “kapacitete shumë të vogla për trajtim intensiv mjekësor”.

Nëse vëreni simptoma Covid-19 ose keni pasur kontakte me një person të infektuar, duhet të telefononi në linjën telefonike të Ministrisë së Shëndetësisë të Kosovës në +383 (0) 38 200 80 800.

blank

Zvicër, rekomandohet vaksinimi nga 12 vjeç

 

VOAL – Pas miratimit të Swissmedic të vaksinës së Pfizer/BioNTech për adoleshentët e moshës 12 deri në 15 vjeç nga Swissmedic në fillim të këtij muaji, Zyra Federale e Shëndetit Publik dhe Komisioni Federal i Vaksinimit rekomandojnë vaksinimin për këtë grupmoshë, edhe pse më pak të rrezikuar nga kontraktimi i një forme të rëndë të sëmundjes. . Deri në 2021, Zvicra ka mjaft vaksina për të lejuar adoleshentët të vaksinohen gjithashtu, tha një deklaratë. Testet klinike kanë treguar një efikasitet prej gati 100% dhe një reagim imun të krahasueshëm me atë të kategorisë 16-25 vjeç, pa shkaktuar efekte anësore të mëdha.

Sipas Christoph Berger, president i Komisionit Federal për vaksinimet, fëmijët duhet të vlerësojnë me prindërit e tyre nëse duan të vaksinohen “për të mbrojtur veten kundër sëmundjes, por edhe për të shmangur transmetimin e infeksionit tek të tjerët dhe kështu të ndihmojnë në shmangien e kufizimeve për të gjithë popullsinë “. Sidoqoftë, nuk përcaktohet asnjë objektiv dhe ju lutem vini re se nën moshën 16 vjeç nuk kërkohet një certifikatë Covid për të marrë pjesë në ngjarje. rsi-eb

blank

Një viktimë dhe 130 raste në Zvicër

 

VOAL – 130 infeksione të reja Covid-19 në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) në 24 orët e fundit. Autoritetet gjithashtu regjistruan një vdekje të re (e cila sjell totalin nga fillimi i pandemisë në 10,329) dhe 13 shtrime të mëtejshme në spital.

Me 17,132 teste të kryera, shkalla e pozitivitetit qëndroi në 0,76%. Incidenca mbi 14 ditë ra në 35.5 për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit është e barabartë me 0.53. rsi-eb

blank

Edhe Zvicra festoi fitoren e Austrisë dhe Danimarkës, skuadrat që kanë 4 pikë janë kualifikuar në fazën tjetër

Ndeshjet e fundit në grupe të Euro 2020 janë edhe llogari. Duke kujtuar Evropianin e vitit 2016, ku Portugalia u kualifikua me 3 pikë nga grupi dhe fitoi turneun, vlen të theksohet fakti se cili ekip ka 4 pikë në vendin e tretë, kalon më tej.Play Video

Kjo falë rezultateve të ndeshjeve të fundit në Grupin B dhe C. Danimarka u kualifikua si e dyta me tri pikë, duke lënë pas Finlandën po me kaq pikë, ndërsa Austria mposhti Ukrainën, që mbeti me 3 pikë dhe shanset si vendi i tretë janë minimale.

Rregullorja thotë se katër skuadrat e treta më të mira shkojnë më tej dhe vetëm dy do të qëndrojnë jashtë. Në këtë rast Zvicra lë pas Ukrainën dhe Finlandën.

Por kësaj i duhet shtuar fakti se me rezultatet e fundit, edhe Çekia, Anglia, Franca dhe Suedia gjithashtu janë të kualifikuara pa luajtur ndeshjet e tyre, tani i mbetet vetëm pozicioni i parë, i dytë ose i tretë në renditje. Në kët rast, Gjermanisë, Portugalisë dhe Sllovakisë u mjafton vetëm 1 barazim për të kaluar në fazën tjetër, pasi kanë nga 3 pikë.

blank

Zvicër: Në tri ditë 367 infeksione të reja, 11 shtrime në spital dhe 4 viktima

 

VOAL – 367 raste të reja të infeksionit Covid-19 janë regjistruar në Zvicër që nga e premtja, 11 shtrime në spital dhe 4 vdekje. Për krahasim, një javë më parë kishte 684 infeksione të reja, 3 vdekje të reja dhe 19 shtrime në spital. Gjatë 72 orëve të fundit, rezultatet e 55,909 testeve janë transmetuar, tregon BAG.

Shkalla e pozitivitetit është 0.66%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 3520. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 40,72. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 0.53. Shkalla e punësimit të pacientëve me Covid në spitale është 0.90%. Në kujdesin intensiv është 7.9%.

Sipas të dhënave të azhurnuara deri më 16 qershor, 2,497,599 njerëz janë vaksinuar plotësisht. Në izolim, për shkak se ato rezultojnë pozitive, ka 2,440 persona, ndërsa 4,474 janë në karantinë sepse vijnë në kontakt me njerëzit e infektuar. Më në fund, 2,456 njerëz janë në karantinë ndërsa kthehen nga një vend në rrezik. rsi-eb

blank

Varianti Delta, Zvicra është e përgatitur

VOAL – Zvicra është e përgatitur mirë për t’u marrë me variantin Delta të koronavirusit – i njohur gjithashtu si varianti indian – sipas Christoph Berger, president i Komisionit Federal të Imunizimit. “Në gjendjen aktuale të njohurive, nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar,” tha ai.

“Është e vërtetë që varianti Delta është më ngjitës sesa llojet e tjerë – pranoi Berger në një intervistë të transmetuar të Dielën nga NZZ am Sonntag – por lajmi i mirë është se njerëzit e vaksinuar dy herë me një serum të dërguarit të ARN janë të mbrojtur nga ky variant. Pothuajse 90% “.

“Ndërsa varianti indian ka çuar në një rritje të mëtejshme të numrit të infeksioneve në Britani, situata në Zvicër është e ndryshme,” theksoi specialisti i sëmundjeve infektive. “Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar vaksinuan shumë njerëz sa më shpejt të jetë e mundur me një dozë dhe ishte ndoshta gjëja e duhur për të bërë në atë kohë, por sot ju duhet të mbroni veten me dy doza”.

“Vaksinat Moderna dhe Pfizer të përdorura në Zvicër gjithashtu janë treguar të jenë shumë më efektive kundër variantit të ri sesa seritë e tjera të tilla si AstraZeneca, e cila përdoret gjerësisht në Britani,” theksoi Berger.

Kronika e së shtunës

Këshilli Federal synon të hapë vaksinimin Covid-19 për adoleshentët midis moshës 12 dhe 15 që në javën e ardhshme, sipas zyrtarit. “Marrja e vaksinës nga adoleshentët me një histori mjekësore ka kuptim – theksoi ai – dhe kjo vlen edhe për të rinjtë që janë në kontakt me njerëzit në rrezik, sistemet imune të të cilëve janë dobësuar”. rsi-eb

blank

Shi, breshër e stuhi në Zvicër: 25.000 rrufe deri në orën 23:00

MeteoNews ka numëruar 25 000 rrufe në të gjithë Zvicrën deri në orën 23:00, të premten. 4500 në Kantonin e Bernës, 3500 në atë të Zyrihut.

Në regjionin Berner Oberland në mbrëmjen e të premtes ka mbretëruar një mot i lig me stuhi të forta, me rrufe dhe breshër. Qyteti Interlaken ka vendosur një rekord të ri shiu. Sipas MeteoSwiss, sasia e shiut atje ka qenë 42,1 milimetra brenda 30 minutash, shkruan sda.ch.

Shi i madh ka rënë edhe në Frutigen. Brenda 10 minutash atje janë regjistruar 15,7 milimetra shi, transmeton albinfo.ch Në Wädenswil në Liqenin e Cyrihut, ka rënë 57.6 milimetra shi brenda një ore – gjithashtu një rekord i ri, ka shkruar SRF Meteo të premten në mbrëmje.

Rreth 25 000 rrufe

Shtrëngatat janë shoqëruar me breshër të fortë. Në të njëjtën kohë, temperatura ka rënë nga 27 në 17 gradë. Në përgjithësi, MeteoNews ka numëruar 25,000 rrufe në të gjithë Zvicrën deri në orën 23:00, të premten. Në kantonin e Bernës kishte 4500 sosh ndërsa në atë të Zyrihut, rreth 3500 rrufe.

Para mesnatës, sipas radarit të motit MeteoSwiss, stuhitë ende ishin aktive në kantonin e Zyrihut. Gjatë natës situata u qetësua.

Zjarr në një shtëpi në Wädenswil

Një ndërtesë banimi në Wädenswil ka marrë flakë të premten në mbrëmje, mendohet për shkak të një goditje rrufeje. Janë regjistruar dëme materiale prej mbi 100,000 frangash. Nuk pati të lënduar, përcjell albinfo.ch. Brigada e zjarrfikësve ka shkuar atje rreth orës 10.30 të mëngjesit dhe ka vendosur shpejt flakët nën kontroll.

Rreth dhjetë banorë që u prekën nga zjarri i shtëpisë duhej të evakuoheshin. Apartamenti në papafingo nuk është më i banueshëm.

blank

Në Zvicër 173 raste të reja

VOAL – Rënia e infeksioneve dhe shtrimeve të reja në spital në Zvicër vazhdon. Në 24 orët e fundit, 173 raste të tjera të pozitivitetit të koronavirusit janë njoftuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik. Pas muajsh, incidenca në 14 ditë ka rënë nën 50 raste për 100,000 banorë në të gjithë vendin. Ditën e fundit u njoftuan gjithashtu dy vdekje të tjera (gjithsej që nga fillimi i pandemisë rritet kështu në 10,324) dhe 25 shtrime në spital.

Në Zvicër aktualisht ndodhen 2412 persona në izolim dhe 4480 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 2,433 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

Gjithsej 6’664’225 doza vaksinash janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 6’433’922 janë administruar, dhe 2’497’599 njerëz (e barabartë me 28.9% të popullsisë së konsideruar) kanë marrë tashmë një të dytë injeksion. Në vend të kësaj, 1,438,724 njerëzve iu dha një dozë e vetme. Mbi 623,000 doza janë administruar javën e fundit, me një rënie prej 5% krahasuar me 7 ditët e mëparshme. Ticino, Basel-Stadt dhe Gjenevë janë kantonet e vetme ku tashmë janë administruar mbi 80 doza për 100 banorë.

Rreth 130,000 certifikata Covid u lëshuan dje. rsi-eb

blank

Ka ardhur në jetë Nayla, e bija e Yann Sommer, portierit të përfaqësueses zvicerane

VOAL – Me një postim në mediat sociale Yann Sommer njoftoi lindjen e vajzës së tij të dytë. “Mirësevini në familje, motra e vogël NAYLA. 16.06.2021”, lexohet në tekstin pranë figurës së dy duarve të vogla. Portieri i ekipit përfaqësues kishte fluturuar në Këln menjëherë pas ndeshjes kundër Italisë për të qëndruar pranë gruas së tij, me dyshimin nëse ai do të kthehej në kohë për ndeshjen vendimtare të së dielës në 18:00 kundër Turqisë.

Në një Tweet nga ekipi përfaqësues, 32-vjeçari shihet në terrenin e stërvitjes i përqafuar nga shokët e tij të skuadrës. “Yann Sommer është përsëri me ekipin. Mirësevjen përsëri dhe urime,” lexohet në postim. rsi-eb

blank


Send this to a friend