VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Konjufca: Me territor të Kosovës Thaçi po përpiqet të blejë njohjen nga Serbia

By | November 8, 2018

Komentet

Kosova në INTERPOL, mision i mundshëm

Bekim Bislimi

Në Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it, e cila sivjet do të mbahet në Dubai, prej 18 deri më 21 nëntor, Kosova pret përkrahje të gjerë për t’u bërë pjesë e kësaj organizate, thonë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës. Sipas tyre, tashmë ekzistojnë sinjale mjaft të qarta se Kosova do ta ketë një përkrahje të tillë.

Halil Matoshi, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se një përkrahje të gjerë për pranim në INTERPOL, Kosova e pret jo vetëm nga partnerët e saj strategjikë dhe nga shtetet që e kanë njohur atë, por edhe të, siç i quan ai, shteteve të treta. Sipas tij, vendet anëtare të INTERPOL-it, tashmë e kanë marrë mesazhin e Kosovës se me pranimin e saj në këtë organizatë, fitojnë të gjithë.

“Humbësi i vetëm do të jetë krimi transnacional. Me këtë fitojnë që të gjithë. Rajoni, por edhe në aspektin global të sigurisë, fiton një partner të besueshëm, sepse strukturat e sigurisë, përkatësisht Policinë e Kosovës e kanë ndërtuar praktikisht policitë më kredibile dhe me praktikat më të mira që sot, aktualisht, ekzistojnë në botë. Prandaj, ne shpresojmë që tashmë Kosova do të jetë anëtare e barabartë e organizatës policore që lufton krimin ndërkombëtar”, tha Matoshi.

Në anën tjetër, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka theksuar që Kosova tashmë ka arritur të sigurojnë mbështetjen e nevojshme për anëtarësim në INTERPOL. Ai u ka thënë mediave në Beograd që, megjithatë, diplomacia e shtetit serb, do të përpiqet ta pengojë një gjë të tillë, pavarësisht se këtë e sheh si mision të pamundur.

“Na mbetet një mision i rëndë, gati se i pamundur, në INTERPOL, sepse ekzistojnë vende që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe janë nën presion të madh që të votojnë për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL ose të jenë të rezervuara. Më pas, do të kemi ata që janë për ose kundër, në një raport 2 me 1. Duhet ta zvogëlojmë dhe të mos i kenë dy të tretat e atyre që do të votojnë në atë mënyrë. Do të jetë shumë vështirë për ne. Siç janë gjërat sot, atë shumicë, me dy ose tri vende më shumë, sesa shumica e nevojshme, ata e kanë. Ne do të luftojmë që ata të mos e mbajnë këtë shumicë. Vështirë që do të kemi sukses në këtë”, ka thënë Vuçiq.

Ndryshe, njohësit e aspekteve të sigurisë vlerësojnë se Kosova i ka përmbushur kushtet në aspektin teknik për të qenë pjesë e Organizatës Ndërkombëtare të Policisë.

Mentor Vrajolli, analist në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se lufta kundër krimit të organizuar në shkallë ndërkombëtare, kundër trafikimit të drogave, ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit, e bëjnë të domosdoshëm që Kosova, si pjesë e Ballkanit Perëndimor, të jetë pjesë e INTERPOL-it dhe mekanizmave ndërkombëtarë të sundimit të ligjit.

“Ka shumë shtete, të cilat janë më të pazhvilluara se sa Kosova, që janë pjesë e INTERPOL-it. Prandaj, nëse e shohim nga këndvështrimi teknik, Kosova është e gatshme që të jetë pjesë e INTERPOL-it. Përveç kësaj, është në të mirën rajonale dhe më gjerë që Kosova të jetë pjesë e INTERPOL-it, për shumë arsye, për shkak se krimi i organizuar transnacional nuk mund të luftohet në qoftë se kjo luftë nuk ka shtrirje rajonale dhe më gjerë”, theksoi Vrajolli.

Ai ka shtuar që, institucionet e Kosovës kanë qenë mjaft aktive në lobim për anëtarësim në INTERPOL, por, megjithatë, ato duhet të vazhdojë të bëjnë përpjekjet maksimale në këtë drejtim edhe gjatë ditëve që kanë mbetur deri te Asambleja e Përgjithshme e kësaj organizate.

Ditë më parë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka publikuar një letër, për të cilën ka thënë se e ka pranuar nga kancelaria gjermane Angela Merkel. Përmes kësaj letre, siç ka thënë Haradinaj, është shprehur “mbështetja e fuqishme e Gjermanisë për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL”.

Aplikimin e parë për anëtarësim në INTERPOL, Kosova e kishte bërë në vitin 2010 dhe më pas e kishte përsëritur 5 vjet më vonë. Në vitin 2017, Kosova kishte hequr dorë nga kërkesa për pranim në INTERPOL, për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme për anëtarësim.

Opozita në Kosovë komenton takimin Thaçi – Putin

Partitë opozitare në Kosovë thanë të martën se takimi në mes të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Rusisë, Vladimir Putin, ishte në kuadër të përgjegjësive të tij kushtetuese ndërsa ngritën shqetësimet për diskutimet që mund të kenë ndodhur.

Komentet pasuan njoftimin e një dite më parë të presidentit Thaçi për një takim të shkurtër në Paris me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në kuadër të zhvillimeve rreth ceremonisë qendrore me rastin e 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, presidenti Thaçi tha se takimi u përqendrua në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje detyruese gjithëpërfshirëse dhe se sipas tij presidenti Putin do të mbështesë çdo marrëveshje ndërmjet Kosovës e Serbisë.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi tha se është në kuadër të detyrave të presidentit që të mbajë takime me përfaqësues të jashtëm, por sipas tij duhet të dihet se çfarë është biseduar.

“Çështja është se çka është diskutuar dhe a është diskutuar çështja e territorit të Kosovës. Nëse është diskutuar çështja e territorit të Kosovës apo ideja e presidentit për korrigjim atëherë është shkelje përndryshe çdo takim i presidentit me personalitete të jashtme është në detyrat e tij kushtetuese dhe mendoj se është brenda kufizimeve kushtetuese”,tha ai.

Ndërsa, deputetja Albulena Haxhiu nga lëvizja Vetëvendosje tha se ishte i pritshëm një takim i tillë pasi që, sipas saj, presidenti Thaçi po kërkon aleat të rinj.

“Ai u takua me Putinin dhe ka një tendencë të vazhdueshme të presidentit Thaçi që të zëvendësoj aleatët, në këtë rast të zëvendësoj Gjermaninë me një shtet siç është Rusia, pra ai po pretendon dhe po angazhohet në vazhdimësi që të krijojë një marrëdhënie të re me Serbinë dhe Rusinë. Kjo për neve si Vetëvendosje është e papranueshme dhe natyrisht që e kundërshtojmë”,tha zonja Haxhiu.

Rusia e cila ka shtuar përpjekjet për të zgjeruar ndikimin e saj në Ballkan, vazhdon të mbështesë Serbinë, e cila po ecën nëpër vijën e ngushtë ndërmjet synimeve për t’i integruar në Bashkimin Evropian dhe ruajtjes së lidhjeve me Moskën.

Ajo mbështetë qëndrimin serb ndaj çështjes së Kosovës dhe nuk i sheh me sy të mirë proceset integruese të vendeve të Ballkanit, posaçërisht zgjerimin e NATO-s.

Kosova dhe Serbia janë përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve dhe gjatë verës presidenti i Kosovës dhe ai Serbisë, kërkuan mbështetje ndërkombëtare për arritjen e një marrëveshjeje që do të mund të përfshinte edhe prekjen e kufijve.

Por, këto ide, që janë shmangur në ligjërimin politik të ditëve të fundit nga të dy presidentët, nxitën reagime të shumta në Kosovë dhe në Serbi, por edhe ndarje në skenën ndërkombëtare, ndërmjet atyre që do ta pranonin një marrëveshje që arrihet mes palëve dhe atyre që druajnë se prekja e kufijve, mund të nxisë lëvizje të ngjashme edhe në pjesët tjera të Ballkanit, që ende nuk është rimëkëmbur nga luftërat e përgjakshme të fundit të shekullit të kaluar.

Taksa për produktet serbe, marketing politik i Qeverisë! – Nga Florim Zeqa

Ideja e këtij shkrimi më lindi nga një storie suksesi e Qendrës Tregtare “Plus Center” në Ferizaj, e transmetuar në televizionet tona, e cila më ngacmoi për një pyetje në kontest që e postova në rrjetin social Facebook: Kush është pronar i ETC-së (Ekonomski Trgovinski Centar) për Kosovë!?

Nga përgjigjet e lexuesve mësova më shumë se një të vërtetë; mësova faktin se shumë nga qytetarët e vendit nuk e kishin pasur fare idenë se çfarë nënkupton “ETC”-ja, përderisa shumica e përgjigjeve të lexuesve në pyetjen e sipërpërmendur ishin të sakta, të bazuara dhe të argumentuara me fakte.
Lexuesit konfirmuan pronarët faktikë (serbë) menaxherët (shqiptarë) dhe bashkëpunëtorët (pushtetarët) e kompanisë famoze serbe “ETC” në Kosovë, e cila nga paslufta e deri më sot helmon dhe vret qytetarët shqiptar me produkte të dyshimta dhe kancerogjene.
Pra, dëmet dhe pasojat e “ETC”-së dhe shumë kompanive tjera serbe që operojnë sot në Kosovë, do të jenë afatgjate për qytetarët dhe shtetin në përgjithësi.

VV-ja e fuqishme jashtë jetës institucionale

Në mënyrë konsistente, LVV-ja nga themelimi i saj si organizatë politike (subjekt jashtë Paralmentit të Kosovës), është ajo e cila gjithnjë kishte kërkuar dhe kishte vepruar që mallrat nga Serbia të mos hyjnë pa u doganuar në Kosovë, duke bllokuar rrugë e rrotulluar kamionë me mallra që hynin nga Serbia në Kosovë!
Mirëpo një çasje pragmatike e LVV-së i kishte penguar partitë në pushtet, të cilat i jepnin urdhra Policisë së Kosovës për arrestimin dhe burgosjen e aktivistëve të kësaj organizate, për të mbrojtur njëkohësisht shoferët e Serbisë që sjellnin mallëra të padoganuar, për t’i shpërndarë të papenguar gjithandej pikave të shitjes së ETC-së serbe (Ekonomski Trgovinski Centar) gjithandej Kosovës, të mbikëqyrura nga bashkëpuntorët shqiptarë, gjegjësisht mafio-oligarkët ekonomikë dhe politikë në pushtet.
Opozitarizmi i LVV-së jashtë institucioneve ishte shpresë reale e qytetarëve për ndryshime pozitive. Mirëpo, më futjen e saj brenda “sistemit”, VV-ja e humbi forcën dhe kreativitetin, por jo edhe besimin e qytetarëve.
Edhe përkundër lakores së ngritjeve dhe rënjeve në skenën parlamentare, VV-ja tek qytetarët shihet si e vetmja mundësi reale për ndryshim të kursit qeverisës në vend.

“Plus Center”, sfidon kompanitë serbe në Kosovë

Hapja e qendrës më të madhe tregtare “Plus Center” e pronarit Sylejman Neziri nga Ferizaji, pa produkte serbe, ishte përgjigja më e mirë ndaj invazionit të mallrave dhe produkteve (të dyshimta) serbe në Kosovë!
Qendra Tregtare “Plus Center” në Ferizaj, është e para në vend me këtë veprimtari biznesore, duke vendosur flamujt e shteteve prej nga vinë produktet (Kosovë e Shqipëri).
Pronari i marketit “Plus Center” në Ferizaj, zotriu Sylejman Neziri, edhe përkundër barrierave të paarsyeshme byrokratike për import të produkteve nga Shqipëria, ishte i vendosur në misionin e tij, pa llogaritur fare riskun fiskal nga konkurenca jo lejale e produkteve serbe në Kosovë.
Mirëpo, kompania ‘Plus’ ishte e vendosur për bojkotimin e produkteve serbe. Suporti më i madh i kësaj kompanie janë konsumatorët besnik dhe prodhuesit vendor. Edhe pse pa mbështetje nga shteti, drejtuesi i kompanisë është i vendosur të sfidoj kompanitë dhe produktet serbe të favorizuara nga pushtetarët aktual.
Asnjëherë deri më sot, institucionet e Republikës së Kosovës nuk u kujdesën që të krijojnë mjedis të favorshëm për zhvillimin e ekonomisë, gjegjësisht prodhuesve dhe bizneseve vendore.
Përveç importit të produkteve ushqimore, nga Serbia bëhet import i madh edhe i produkteve farmaceutike (barnave) me afate të skaduara si edhe i produkteve ndërtimore.

Taksa e vonuar, marketing politik i Haradinjat

Të gjithë iu gëzuan taksës (së vonuar) qeveritare prej 10 % për produktet e Serbisë, vendim ky shumë vështirë i implementueshëm për shkak të varësisë së skajshme të “Qeverisë Haradinaj” nga Lista “Srpska” dhe Rezolutës 1244 të KS të OKB-së!
Situata paradoksale në të cilën ndodhet Parlamanti i Kosovës, ku as pushteti dhe as opozita nuk i kanë numrat e nevojshëm për të marrë vendime, gjegjësisht e kemi pozitën e cila qeverisë me vendin me vetëm 52 deputet, ndërsa në anën tjetër e kemi opozitën që nuk po arrinë t’i bëjë dot 60 deputet!
Sikurse njërës (pushtetit), edhe tjetrës (opozitës) po iu qëndron si sendviq në mes “Lista Srpska”, e cila në çdo moment po ua prishë llogaritë parlamentare.
Dhe vërtet, nëse kjo qeveri arrinë të shkojë deri në fund të mandatit politik kundrejt shumicës opozitare, atëherë gjasat janë reale që “Qeveria Haradinaj” të hyjë në librin e GENES-it.
Megjithatë, nuk do të jetë e mjaftueshme për Haradinajn, vënja e taksës për produktet serbe, as fryerja e qeverisë, sikurse që nuk do t’i mjatojnë as vizitat nëpër deponitë e bërllokut për të qëndruar tutje në pushtet.
Ngase, rrëzimi nga pushteti, Haradinajt mund t’i vie shumë shpejtë si pasojë e kundërthënjeve me presidentin Thaçi lidhur me dialogun e Brukselit, përkatësisht themelimit të AKS-së (“Zajednicës”) me kompetenca ekzekutive në veri të vendit.
Paniku i kryeministrit Haradinaj, më tepër konsiston në mos kuptimin më kohë të “dovëve të gjarpërit”, përkatësisht dredhive të presidenitit Thaçi, i cili siq duket qartë i ka përgatitur varrin edhe kësaj qeverie , sikurse asaj paraprake!
I ëmbli pushtet i Haradinajt, tashmë po i shijon ditët më të idhëta e të mjerueshme drejt përfundimit të fronit qeveritar, për t’i kujtuar me nostalgji tre muajt e qeverisjes në kohën e presidentit historik Ibrahim Rugova.

Fajon: E zhgënjyer me vizat, procesi po politizohet

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka thënë se është e zhgënjyer me zhvillimet rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Fajon ka thënë se është e paparanueshme që Kosovës t’i imponohen kushte të reja pasi janë plotësuar të gjitha kërkesat.

“Jam e shqetësuar me disa zhvillime dhe deklarata lidhur me liberalizimin e vizave, siç ishte ajo e kancelarit austriak Sebastian Kurz gjatë vizitës në Prishtinë. Është e papranueshme sesi disa politikanë po mundohen që të politizojnë edhe më tutje procesin, duke imponuar kushte të reja dhe në këtë mënyrë të vonojnë heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës” ka deklaruar Fajon.

Ajo e ka quajtur të padrejtë faktin se janë plotësuar të gjitha kushtet nga ana e Kosovës, megjithatë Bashkimi Evropian nuk po vepron.

“Unë insistoj që vendet anëtare të përdorin të njëjtat standarde për Kosovën siç kanë qenë vitet e fundit për Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Pasi kushtet të plotësohen ne duhet të ecim tutje. Nëse këto principe vihen në pikëpyetje atëherë ne humbin kredibilitetin”, ka thënë ajo.

Megjithatë, eurodeputetja Fajon ka thënë se ka shpresë që deri në fund të vitit ose në fillim të vitit të ardhshëm të mund të merret vendimi për liberalizim nëse për këtë ka vullnet politik brenda qeverive të vendeve të BE-së.

“Sapo qeveritë e BE-së të kenë dhënë dritën e gjelbër, miratimi mund të përfundojë me shpejtësi. Shpresoj se kjo të ndodhë deri në fund të vitit ose fare në fillim të vitit të ardhshëm. Ne po hyjmë në zgjedhjet brenda institicioneve të BE-së, Parlamenti dhe Komisioni evropian do të zgjedhen përsëri prandaj si raportuese do të bëjë gjithçka brenda mundësive të mia që kjo të realizohet gjatë mandatit tim. Caku përfundimtar është brenda mundësive prandaj ajo çfarë na duhet tash është guximi dhe vullneti politik. Në Parlamentin Evropian ekzistojnë të dyja por pyetja është nëse ekzistojnë te vendet anëtare”, ka shtuar Fajon.

Ajo ka përmendur faktin se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet megjithatë ajo çfarë duhet që tash të tregojë ky vend është fakti se qytetarët e saj i kuptojnë kushtet e udhëtimit pa viza.

“Unë kam paralajmëruar në shumë raste se ‘topi’ tash është në duart e qeverive të vendeve anëtare të BE-së. Unë i nxita ata që të procedojnë gjatë presidencës austriake të BE-së dhe ne do të vazhdojnë të bëjmë presion te qeveritë përkatëse. Në të njëjtën kohë, Kosova duhet të vazhdojë të plotësojë kushtet e nevojshme. Ajo çfarë duhet të shohim tash është se Kosova është e gatshme për të pranuar liberalizimin në praktikë dhe se njerëzit janë të vetëdijshëm me kufizimet që përmban lëvizja pa viza”, është shprehur Fajon.

Kurti: Thaçi mund të bisedojë me Putinin vetëm për azil politik në Rusi

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se Presidenti Hashim Thaçi, mund të bëjë marrëveshje me homologun e tij rus, Vladimir Putin, vetëm për të kërkuar azil politik në Rusi.

“Pas shumë lëshimeve që i ka bërë Vuçiqit, Thaçi është fotografuar me Putinin. Ai mund të bëjë marrëveshje me të vetëm për kërkesën personale për azil politik në Rusi”, ka shkruar Kurti në llogarinë në Facebook.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha sot se ka takuar në Paris presidentin rus Vladimir Putin i cili sipas tij ka mbështetur një marrëveshje të mundshme në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Mustafa: Dialogu i papranueshëm, derisa Serbia e pengon Kosovën

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha pas një takimi me kryesinë e partisë së tij, se dialogu me Serbinë është i papranueshëm derisa, siç u shpreh ai, Serbia e pengon Kosovën në arritjen e njohjeve të reja dhe anëtarësimin në mekanizmat ndërkombëtarë.

“Nuk është (presidenti i Serbisë, Aleksandar) Vuçiq ai që të vërë kushte për dialogun dhe për atë që duhet të ndryshojë Kosova në qëndrimet e saj, por është Kosova, e cila duhet të kërkojë të mos vazhdojë dialogu përderisa Serbia nuk e ndërpren fushatën e saj kundër njohjeve të Kosovës”, tha Mustafa.

Mustafa tha se nuk e përjashton mundësinë që të pranojë edhe nënshkrimet e subjektit politik që përfaqëson komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës – Lista Serbe – për mocionin për rrëzimin e Qeverisë së udhëhequr nga Ramush Haradinaj.

“Ne po vërejmë qe po flitet për këtë iniciativë. Ne kemi marrë iniciativën si LDK, që të përgatisim mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë. Ne po ashtu, të gjithë e dimë se Qeveria që unë kam drejtuar, është rrëzuar me Listën Serbe, edhe mocioni është nënshkruar edhe nga njerëzit e Listës Serbe, sepse si duket zoti (kryetari i Parlamentit, Kadri) Veseli ka thënë se unë kam organizuar rrëzimin e Qeverisë, ka dashur që ta krijojë një vëllazërim-bashkim në rrëzimin e asaj qeverie. Po, nëse nuk bëhet e tillë, ne do ta zbatojmë Kushtetutën”, tha Mustafa.

“Kosova duhet të punojë edhe më shumë në punët që kanë të bëjnë me integrimet evropiane”, tha ai.

Mustafa foli edhe për procesin e liberalizimit të vizave, ku tha se institucionet e Kosovës nuk guxojnë që ta fajësojnë Bashkimin Evropian për vonesat e deritanishme.

“Ka ngecje në implementimin e Marrëveshjes për Stabilizim Asociim. Ka ngecje në implementimin e agjendave e reformave evropiane. Ka veprime që po ndërmerr Qeveria që janë në kundërshtim me këto dy dokumente shumë të rëndësishme evropiane”, tha Mustafa

Ne konferencën për media, Mustafa tha se është vërejtur se Qeveria po vendoset mbi Kuvendin dhe mbi institucionet e tjera të pavarura.

Kosova mbështet integritetin territorial të Ukrainës

Nga zgjedhjet e 11 nëntorit në lindje të Ukrainës…

Kosova e mbështet integritetin territorial të Ukrainës si një shtet të pavarur dhe sovran brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Përmes një komunikate, Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës shprehu qëndrimin e saj se Republika e Kosovës kundërshtoi mbajtjen e “zgjedhjeve” më 11 nëntor, 2018, në të ashtuquajturën “Republika Popullore e Donjeckut dhe Luhanskut”, pasi që kjo, siç thuhet, është kundër frymës së Marrëveshjve të Minskut, të cilat rregullojnë organizimin e zgjedhjeve lokale në atë rajon.

“Ministria e Punëve të Jashtme konsideron se ky proces i jashtëligjshëm mund t’i minojë të gjitha përpjekjet e deritanishme për arritjen e paqes në rajon dhe thërret të gjitha palët të respektojnë dhe zbatojnë Marrëveshjet e Minskut, të cilat janë jetike për arritjen e një zgjidhje të qëndrueshme dhe paqësore për konfliktin e Ukrainës lindore”, thuhet në komunikatë.

Separatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës mbajtën të dielën zgjedhje, të cilat u konsideruan si “të paligjshme” nga Kievi dhe Perëndimi.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian thanë se zgjedhjet e së dielës do të pengojnë edhe më tej përpjekjet për t’i dhënë fund konfliktit midis forcave qeveritare dhe separatistëve në lindje të Ukrainës, që ka vrarë më shumë se 10,300 persona, që prej prillit të vitit 2014.

Presidenti Thaçi takon presidentin Putin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi të hënën në rrjetet sociale se është takuar në Paris me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Të dy presidentët ishin në Paris për të marrë pjesë në ceremonitë qendrore më rastin e 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Në një postim në rrjetin twiter ai shkroi se takimi u përqendrua në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje detyruese gjithëpërfshirëse.

“Për këtë çështje, Putin ishte i qartë: Nëse ju (Kosova dhe Serbia) arrini marrëveshje paqësore, Rusia do ta mbështesë atë”, shkroi ai.

Rusia e cila ka shtuar përpjekjet për të zgjeruar ndikimin e saj në Ballkan, vazhdon të mbështesë Serbinë, e cila po ecën nëpër vijën e ngushtë ndërmjet synimeve për t’i integruar në Bashkimin Evropian dhe ruajtjes së lidhjeve me Moskën.

Ajo mbështetë qëndrimin serb ndaj çështjes së Kosovës dhe nuk i sheh me sy të mirë proceset integruese të vendeve të Ballkanit, posaçërisht zgjerimin e NATO-s.

Kosova dhe Serbia janë përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve dhe gjatë verës presidenti i Kosovës dhe ai Serbisë, kërkuan mbështetje ndërkombëtare për arritjen e një marrëveshjeje që do të mund të përfshinte edhe prekjen e kufijve.

Por, këto ide, që janë shmangur në ligjërimin politik të ditëve të fundit nga të dy presidentët, nxitën reagime të shumta në Kosovë dhe në Serbi, por edhe ndarje në skenën ndërkombëtare, ndërmjet atyre që do ta pranonin një marrëveshje që arrihet mes palëve dhe atyre që druajnë se prekja e kufijve, mund të nxisë lëvizje të ngjashme edhe në pjesët tjera të Ballkanit, që ende nuk është rimëkëmbur nga luftërat e përgjakshme të fundit të shekullit të kaluar.

Vuçiq dhe Merkel ja çfarë biseduan për Kosovën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

 

 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takuan në Paris, ku morën pjesë në shënimin e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Në një komunikatë nga Presidenca e Serbisë, të cilën e transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, thuhet se dy zyrtarët biseduan për marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimin ekonomik, situatën në rajon dhe integrimin evropian të Serbisë.

Vuçiq, siç thuhet, e informoi Merkelin për rrjedhën e dialogut me Kosovën për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe për veprimet e fundit të Prishtinës që kanë të bëjnë me vënien e taksës doganore mbi mallrat që importon nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

Të martën, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës 10% mbi të gjitha importet me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja.

Kjo ka bërë që Vuçiq, dy ditë më vonë, të paralajmërojë se nuk do të takohet për bisedime me homologun kosovar, Hashim Thaçi, derisa të jetë në fuqi taksa.

Në takim me Merkelin, Vuçiq po ashtu e informoi atë për, siç thuhet në komunikatë, përmirësimin e gjendjes ekonomike në Serbi dhe e falënderoi për rritjen e numrit të investimeve gjermane në Serbi.

Merkel, në anën tjetër, e mirëpriti “suksesin ekonomik të Serbisë” dhe theksoi se “dëshiron të ndihmojë që në rajonin e Ballkanit Perëndimor të ruhet paqja dhe stabiliteti”.

KUSH ËSHTË PRONAR I ETC-së (EKONOMSKI TERGOVINSKI CENTAR) PËR KOSOVË!? – Opinion nga Abas Fejzullahi

 

Faqe të Librit-Facebook është parashtruar pyetja e sipërshënuar, sa ngacmuese aq xigluese për lexues, siç duket qëllimisht e bërë nga Z. Florim Zeqa, gazetar, analist e publicist, që në të njëjten kohë bënë edhe thirrje që në përgjegje lexuesit të jenë të arsyeshëm pa sharje dhe ofendime,  ku janë dhënë përgjegje nga më të ndryshme dhe shumë prej tyre ndoshta edhe të qëlluara…!

Lidhur me pyetjen: KUSH ËSHTË PRONAR I ETC-së (EKONOMSKI TERGOVINSKI CENTAR) PËR KOSOVË!?

 

Bashkëbiseduesit e nderuar të Faqesë së Librit-Facebook, lidhur me përgjegjet e tyre kanë ndarë kohë për të shprehur mendimet e tyre të bazuara apo të hamendësuara, secili lexues nga këndëvështrimi i tij, pasi që pyetja e parashtruar ishte ngacmuese dhe shumë me vend, por tepër vonë (më mirë vonë se hiq…) siç thot një fjalë e urtë tjetër popullore… nxjerrë një kashtë e dalin gjashtë, edhe pyetja e parashtruar nxjerrë në sipërfaqe edhe shumë pyetje tjera në vijim  lidhur me veprime, prona e pronarë pushta e pushshtetarë…!

 

Në vijim, përmes mendimeve të parashtruara me shkrim, gjinden edhe përgjegje lidhur me pyetjen e parashtruar, se kush është pronar apo kush janë pronarët, nga është vendëburimi apo qëndrimi i pronarit apo pronarëve, bashkëpunëtorëve dhe bashkëfajtorëve, për dëmet dhe pasojatë afatgjate që i kanë sjellur e po i sjellinë në vazhdimsi popullit të Kosovës dhe Shtetit në kohë dhe hapësirë!?

 

Nga përgjegje të shumta nga ana e lexuesëve në FL-Facebook po i përmendi vetëm disa prej tyre si: ETC-udhëheqet nga Beogradi-Serbia, pas saj është BIA – pra pushteti Serb, përmes Vllezërve Kariq e për Kosovë përgjegjs është Ramiz Kelmendi, që ndërron partit sipas intersit…etj.

 

          Mendoj se:

 

Në Kosovë lakmia për pozita dhe pushtet nga pushta e pushshtetarë vendor, që nga viti 2000 e në veçanti pas vitit 2008 kur për herë të dytë u Shpallë Kosova Republikë në mes të dimrit në muajn Shukurt ( pasi që vendorët të etur për pushtet e mohuan Kushtetutën e Kaçanikut  dhe Shpalljen e Kosovës Republikë me referendumine të vitit 1990 e cila ka qenë shumë më e mirë se kjo e tashmja e paketës së Ahtisarit e cila sa herë të hapet kundërmon erë e furtunë rrënuese e shqetësime për Kosovën me të cilën pakica serbe luan me Kosovën me kushtëzime e ngacmime  si të do e si ti thot Serbia-Beogradi..!

         Pra, në vitin 2000 kërkuan zhbërjen e saj, këta që sot janë në krye të pushtetit përmes administratorit ndërkombëtar aso kohe në Kosovë emruar nga OKB-UNMIK-u franqezi Bernard Kouchner i cili i dha urdhër, kryetarit të parë dhe historik të Kosovës Dr.Ibrahim Rugovës që brenda një muaj, të zhbëj-shauj së vepruari Kuvendin, Kushtetutën e Kaçanikut me të gjitha institucionet e saj që kishin ushtruar e vepruar veprimtarinë e tyre shtetëformuese në kushte dhe rrethana të jashtëzakonëshme, nënë pushtimin  serb në mënyrë paralele më se 10 vite… dhe këtu, u bë vrasja e parë e Kosovës , sipas kërkesës dhe veprimeve të vetë vendorëve të etur për pushtet e jo për shtet dhe nga këtu vazhduan të zezatë  nga vendorët lakmues deri në ditët e sotme… që pasojat janë marramendëse dhe afatgjate e të pa përmirësueshme pëe rë cilat tani më po flitet e po shkruhet e bëhen pyetje nga më të ndryshmet …)!

 

Në secilin vend të botës për gjendjen e një vendi në të gjitha drejtimet përgjegjës është Kuvendi, Qeveria dhe kryetari i shtetit të atij vendi … kjo vetëm për Kosovën është e pa vlerë dhe asnjëhere deri më sot s’ ka dhënë kush përgjegjësi për gjendjen  ekzistuese të cilën vet e kanë sjellur me qeverisje (keq qeverisje) të tyre..!

 

Pra ETC është njëra ndër shumë të zezatë që Kosovëes ja kanë sjellur e mbjellur pushtat e pushtetarët vendor, Kuvendi dhe kuvendarët (përjashto disa kundërshtime, të disa kuvendarëve të cilët ngulfatën nga shumica e votuesëve të tjerë lakmues për pasuri, pozita e pushtet e karrjerista të pa ngopur kurrë…)!

 

Në Kosovë pas shpalljes së dytë të Pavarësisë pra më 2008 më 17 Shkurt, jo vetëm se i mërdhinë por edhe i ngrinë shpresatë e qytetarëve, për një jetë dhe ardhmëri më të mirë, ku përmes punës, do të krijojnë mirëqenien e tyre me  ndershmëri si të punësuar, sipas aftësive dhe profesioneve, do të përkrahnin, ndërtonin e zhvillonin Shtetin e të Drejtës ku Ligji dhe Drejtësia do të vepronin në mënyrë të barabartë për të gjithë qytetarët njësoj..!

 

Si përfundim lidhur me pyetjen e parashtruar dhe pyetjet tjera që dalin vetvetiu  nga gjendja e krijuar në Kosovë që nga viti 2008 në veçanti  qëndrojnë këto përgjegje të bazuara në të dhëna e dëshmi ekzistuese si në vijim:

 

 

  1. Lakmia për pasuri, përmes pushtetit dhe pozitës e vendorëve në veçanti

përmes votës dhe Kuvendit, janë dëshmuar gjithnjë tue dhënë premtime dhe tue bërë mashtrime, në forma dhe mënyra nga më të ndryshme, kanë treguar haptas letërnjoftimet e tyre, se kush janë e çfarë janë..!

 

 

 

  1. Me këtë rast po e përmendim vetëm një kërkesë të zv.MPJ të Kosovës Enver Hoxhaj i cili mes tjerash kërkon që qytetarët të mos i blejnë prodhimet nga Serbia.

A ka hipkrizi e poshtërsi më të madhe se nj kërkesë e tillë nga Enver Hoxhaj ? 

Po vet, ky Ever Hoxhaj, është tani dhe ka qenë edhe atëhere në pushtet dhe ka qeverisur me partinë e tij, kur LVV gjithnjë kërkonte që mallërat nga Serbia të ndalohen me hy në Kosovë pa taksa e doganë, dhe i bënin thirrje për të mos blerë mallërat serbe dhe vepronin konkretisht në pengimin për të hyrë mallratë serbe në Kosovë, përmbysnin apo rrotullonin kamiona me mallëra që vinin nga Serbia… ndërsa  Enver Hoxhaj me partinë e tij në pushtet jepshin urdhër policisë  së Kosovës që ti arrestonin e besa edhe i keqtrajtonin aktivistet e LVV dhe i mbronin shoferët e Serbisë për të sjellur mallëra pa taksa e doganë  në Kosovë dhe për ti shpërnda ato nëpër qytetet e Kosovës ku gjindeshin  ETC, që po flitet e po shkruhet se i mbikqyr deputeti tash i LDK-s Ramiz Kelmendi..!

 

 

  1. Për të shkruar për të zezatë dhe dëmet që ja kanë sjellur Kosovës pushshtetarët në poste e pozita dhe për gjendjen e krijuar ekzistuese tani më po flitet haptas në Kuvendin e Kosovëes e jasht tij dhe po shkruhet gjithandej për pasojatë dhe për rrëmujën e mjegullin që vet e kanë krijuar, do të dilnin disa vëllime librash, për fatin e keq të Kosovës dhe shqiptarëve në veçanti, jo për të mirë, po për të keq, që do të thot se përgjegjës për të gjitha këto që më sipër i permenden dhe për ato që spo i permendim por jipet mundësia të kuptohen dhe që tani më dihen  nga qytetarët anë e këndë Kosovëes, janë bashkëfajtor dhe përgjegjës në rend të parë pushtetarët, Kuvendi i Kosovës pozitë e opzitë e në veçanti ata që mes vete bëjnë lidhje, kumari e krushqi, lidhin marrëveshje  e bëhen bashkë, për të qeverisur(keq qeverisur siç është dëshmuar deri më tani) bashkohen e mbarsohen qoftë në Prishtinë, Bruksel a Beograd për interesat e tyre, jo të qytetarëve nga taksat e të cilëve edhe paguhen nga Shteti i Kosovës të cilin e mjelin dhe e vjelin aq sa dhe si munden..!

”Neu Zurcher Zeitung”: Kosova i ka shkollat më të këqia në të gjithë Europën

Gazeta zvicerane ia jep një shuplakë Kosovës: Keni arsimin më të keq në Evropë

”Neu Zurcher Zeitung”, gazeta e njohur zvicerane, ka publikuar një artikull nëpërmjet të cilit kritikon ashpër arsimin në Kosovë.

”Shkollat më të këqia në Evropë”, është titulli me të cilin fillon teksti i këtij artikulli për gjendjen e arsimit në Kosovë.

Në letër, e ardhmja duket premtuese. Që nga fillimi i vitit shkollor, të gjitha shkollat fillore në Kosovë kanë miratuar një plan program të ri modern.

Ai përdoret gjithashtu diku tjetër në Evropë. Por realiteti është më ndryshe: librat shkollorë të cilëve u referohet ky plan program ende nuk janë botuar dhe shtypur.

Duke marrë përbazë studimin e Pisas të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim si pikë referimi, Kosova ka shkollat më të këqija në Evropë.

Në lexim, në matematikë ose në shkencat natyrore, në të gjitha disiplinat, nxënësit kosovarë kanë dalë më keq të gjitha shkollat në pjesën tjetër të Evropës.

“Duhet të bëjmë më shumë,” thotë Liridon Maliqi. Ai është drejtor i shkollës fillore publike “Qamil Batalli” në Prishtinë. Ai ishte i vetëdijshëm se ka  shumë për t’u përmirësuar në shkollat e Kosovës, por rezultatet e Pisës ishin shumë të këqija dhe befasuese.

Më shumë se 700 fëmijë ndjekin shkollën e Maliqit. Infrastruktura nuk lë asgjë për të dëshiruar.

Klasat janë të mëdha dhe me dritë të mjaftueshme, në çdo ballë të murit varet  një ekran i sheshtë. Ekziston edhe një palestër dhe një kuzhinë shkollore, e cila përgatit një drekë të lirë për studentët.

Por vështirë që ndonjë shkollë tjetër në Kosovë të ketë një infrastrukturë moderene sikurse të shkollës “Qamil Batallli”.

Ka ende shkolla ku fëmijët duhet të mësojnë në ndërrime sepse nuk ka hapësirë të mjaftueshme për shkollë.

Infrastruktura shkollore është përmirësuar ndjeshëm që nga përfundimi i Luftës së Kosovës në vitin 1999 – falë mbështetjes financiare ndërkombëtare, shkollat janë rehabilituar ose rindërtuar.

Drejtori i shkollës, Maliqi, gjithashtu sheh zhvillime pozitive pavarësisht rezultateve të dobëta të Pisës, shkruan NZZ, transmeton Gazeta Express.

“Kurrikula e re është një hap i rëndësishëm për ne”, thotë ai, duke shtuar se “Në dhjetë vjet  mund të krahasojmë me Gjermaninë”.

Por jo të gjithë ndajnë këtë optimizëm.

“Duhet të jemi të shqetësuar,” thotë Dukagjin Pupovci. Ai është themeluesi dhe drejtori i Qendrës për Arsim në Kosovë, një OJQ e angazhuar në përmirësimin e sistemit arsimor kosovar.

“Shkollat në Kosovë kanë një problem të cilësisë”, thotë ish-profesor i matematikës në Universitetin e Prishtinës.

Ai do të thotë mbi të gjitha cilësinë e mësuesve dhe trajnimin e mësuesve. Kështu, nuk kontrollohet në mënyrë të mjaftueshme se si mësimdhënësit hartojnë mësimet e tyre.

Askush nuk duhet të japë llogari nëse nuk punon mirë: “Nuk di ndonjë mësues i cili është shkarkuar për punë të keqe”, thotë Pupovci.

“Më së shumti, ndoshta, nëse nuk ishte në vijën politike të kryetarit të bashkisë”.

Kryetarët e komunave janë përgjegjës për emërimin e drejtorëve të shkollave në komunitetet e tyre. Si rezultat, kur plotëson një pozicion të hapur, kërkesat kualitative për një kandidat rregullisht zbehen,  thotë Pupovci.

Më të rëndësishme janë lidhjet politike apo familjare.

Veçanërisht e dukshme është mungesa e menaxhimit të cilësisë në Universitetin e Prishtinës, universiteti më i madh në vend. Organizata joqeveritare lokale Orca pas një hulumtimi erdhi në përfundimin se 72 për qind e profesorëve në universitet nuk i përmbushin kriteret minimale për gradën e tyre akademike.

Sipas aktivistëve të Orcës, rektori i ngarkuar i Universitetit të Prishtinës duhet gjithashtu të ketë botuar artikuj në revista të dyshimta shkencore dhe nuk kanë qenë mjaft të kualifikuar për t’u promovuar në profesor, sipas kushteve të përcaktuara në statutin universitar .

“Arsimi ynë nuk është i mirë. Kjo është pika fillestare”, thotë ministri i arsimit Shyqyri Bytyqi.

Ai përfaqëson partinë e vogël Nisma në qeveri dhe kështu është pjesë e “koalicionit komandues”, i cili përbëhet kryesisht nga partitë që kanë dalë nga Ushtria Çlirimtare UÇK.

Mbi të gjitha, PDK-ja, më e madhe e këtyre partive, ka ndërtuar një sistem të varësive në Kosovë gjatë viteve – duke përfshirë sektorin e shkollës.

“Ne duhet t’i zgjidhim problemet hap pas hapi,” thotë Ministri i Arsimit Bytyqi.

Ai gjithashtu e sheh një nga problemet kryesore afër shkollës dhe politikës. Ai kritikon universitetet e reja të krijuara nga pushteti  i Thaçit.Thotë se u krijuan pa u shqyrtuar nevojat.

Bytyqi dëshiron të sigurojë që drejtorët e shkollave fillore të mos emërohen më nga kryetari në të ardhmen, por nga një komision i pavarur i ekspertëve. A mendon ai se partnerët e tij të qeverisë do të mbështesin një ndryshim të tillë në ligj?

“Unë shpresoj kështu,” thotë Bytyqi, duke psherëtirë thellë. Ai nuk duket se e beson këtë të drejtë. Duket sikur ai mendon se ky projekt mund t’i kushtojë atij me vendin e punës së  tij.

“Jam gati të ndryshoj gjërat – edhe nëse kjo duhet të ketë pasoja për mua personalisht.”

https://www.nzz.ch/international/kosovo-die-schlechtesten-schulen-europas-ld.1430160

Thirrje e hapur BE-së, SHBA-së dhe OKB-së: Kërkojmë drejtësi, jo diskriminim kombëtar! – Nga Florim Zeqa

Shkaqet që shpien në një luftë janë shpesh të ndërlikuara për arsye të mosmarrëveshjeve të komplikuara. Luftërat mund të ndodhin për shkaqe personale, sundimtare, territoriale (tokësore), burimesh natyrore, fesh, ose ideologjish kur një zgjidhje paqësore dështon ose është e pamundur të vendoset në një hapësirë të caktuar gjeografike.
Një luftë në rastet e luftërave ndërkombëtare mund të fillojë me një shpallje zyrtare të luftës, megjithëse historikisht ka pasur raste që ato janë filluar edhe pa ndonjë shpallje. E tillë ishte lufta e fundit e Kosovës me Serbinë, e cila ka filluar pa shpalljen zyrtare të saj.
Shtimi i dhunës dhe represionit serb ndaj shqiptarëve të Koosvës, i ka detyruar shqiptarët që të organizohen në grupe të armatosura për mbrojtjen e pragut të shtëpisë.
Shqiptarët asnjëherë nuk kanë zhvilluar luftëra për pushtime territoresh të huaja, por për mbrojtjen e tyre nga pushtuesit e jashtëm.
Kundërshtimi i dialogut, ndjenjë e shpirtit, zë i arsyes njerëzore
Duke qënë se jam ndër të parët në Kosovë që e kanë kundërshtuar filimin e dialogut me Serbinë në Bruksel, e ritheksoi që kundërshtimi im nuk ishte i rastësishëm dhe spontan.
Kam qenë  i bindur në pasojat e dialogut vrastar me Serbinë. Pse?
Sepse, hyrja në dialog me Serbinë pa kushte dhe nën Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila e njeh sovranitetin e shtetit serb mbi territorin e Kosovës, do ta dëmtojë seriozisht pavarësinë e brishtë të 17 shkurtit 2008, e ardhur si rezultat i planit të Ahtisarit, i cili e kishte dëmtuar që në start të ardhmen e shtetit tonë, duke i dhënë karakterin “multietnik” shtetit më etnik në ballkan dhe më gjërë në kontinentin Evropian!
“Pakoja e Ahtisarit”, në bazë të së cilës është shpallur pavarësia e Kosovës, edhe pse nuk ishte zgjidhja për të cilin ishte luftuar, por meqë ishte ofruar si zgjidhje përfundimtare për mbylljen e një kapitulli të luftërave dhe vuajtjeve shekullore, shqiptarët e Kosovës e pranuan si kompromis të dhimbshëm për vendin e tyre.
Në “Pakon e Ahtisarit”, nuk ka qënë i paraparë “dialogu plus” dhe as marrëveshje tjera shtesë me Serbinë. Mirëpo, këta të fundit vazhduan me “Ahtisari plus”, për të komprometuar pavarësinë e shtetit më të ri në ballkan.
Dhënja  e karakterit “multietnik” të shtetit më etnik në botë është mohim i skajshëm i realitetit dhe ndrydhje e vullnetit të popullatës shumicë në Kosovë.
Fillimi i bisedimeve të ashtuquqajtura “teknike” me fusnotë * pa akronomin e Republikës, ishte goditja e parë fatale që BE-ja i bëri shtetit të Kosovës.
Nga raundi i parë i bisedimeve e deri tek i fundit, shtetit të Kosovës i është hjekur nga një “copë” sovranitet, duke e zhveshur sovranitetin e vendit me marrëveshjet për ruajtjen dhe fuqizimin e trashëgimisë serbe në Kosovë, gjegjësisht fuqizimin e Kishave e Manastireve serbe e deri të marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe, gjegjësisht të marrëveshjes së 19 prillit 2013 të nënshkruar nga ish kryeministri (president aktual) Hashim Thaçi dhe ajo e 25 gushtit 2015 të nënshkruar nga poashtu ish kryeministri tjetër Isa Mustafa.
Detyrimi i uljes në tavolinën e bisedimeve i viktimave me xhelatët e tyre është pak më tepër se presion politik, është nënshtrim, tallje dhe nënçmim në përmasa vrastare për Republikën e Kosovës!
“Korrigjimi” i kufijve me Serbinë, destabilizon ballkanin
E keqja nuk përfundon me kaq, pasi Serbia nga dialogu i Brukselit e nxori një marrëveshje të nënshkruar nga dy liderët e shantazhuar kosovarë (Thaçi e Mustafa), orekset e saj u shtuan për diçka më tepër se kaq!
Serbia ka shtuar orekset e saj ndaj Kosovës, ka intensifikuar agresionin e saj politik e diplomatik kundër pavarësisë së vendit tonë-Republikës së Kosovës, të njohur nga mëse 115 shtete të botës.
Me Asociacionin, me enklavat serbe të fuqizuara në brendi dhe të ashtuquajturin korrigjim të kufirit me Kosovën, Serbia po synon gllabërimin e sërishëm të territorit të Kosovës.
Andaj me këtë rast, dëshiroj të ngreh shqetësimet e mia për çështjen e shkëmbimit të territoreve, gjegjësisht hapjen e ‘Kutisë së Pandorës’, e cila do të rihapë shumë probleme të “ngrira” etnike në gadishullin ballkanik.
Planet ogurëzeza në prapaskenë, kinse për shkëmbim të territoreve, janë vetëm mashtrime e gënjeshtra që u bëhen çdo ditë qytetarëve të vendit tim. Po shihet ashiqare që Serbia synon të marrë veriun, ndërsa Kosova asgjë territoriale, por vetëm njohjen eventuale nga Serbia!
Po supozojmë që ndodh ashtu siq pretendohet nga Serbia, atëherë çfarë mbetët Kosova pa Trepçën dhe Ujmanin!?
Mbetët një trup pa zemër e mushkëri, mbetët një trup pa shpirtë në mes të Evropës. Do të mbetej një vend pa përspektivë zhvillimore, pa burim të ujit dhe pa shumë resurse tjera natyrore!
Bërja hisedare e Serbisë në territorin e Kosovës, nuk e ndihmon paqen e stabilitetin në rajonin e trazuar, por krijon premisat e fillimit të një lufte të re shkatërrimtare, flakët e së cilës do të shtrihen edhe përtej kufijve ballkanik.
Shumë popujve të botës lufta ua ka sjellur lirinë, por jo edhe shqiptarëve të Kosovës
Populli i Kosovës përjetësisht i është mirënjohës ndihmës së bashkësisë ndërkombëtare, në veqanti SHBA-ve, për intervenimin ushtarak për çlirimin e vendit dhe shpëtimin e qënjes tonë kombëtare nga shfarosja dhe dëbimi gjenocidial i Serbisë.
Pas përfundimit të luftës çlirimtare, gjegjësisht të intervenimit të forcave paqeruajtëse ndaj caqëve serbe, shqiptarët e Kosovës besuan në qëllimin e mirë të perëndimit, të heqjes njëherë e përgjithonë të vargonjëve serbosllav nga qafa e Kosovës!
Intervenimin e NATO-s e kuptuam si çështje humanitare dhe si produkt të vlerava të civilizimit evro-perëndimor, në çlirimin e popujve të robëruar.
Sikurse 19 vite më parë, edhe tani, dy dekada më pas, Kosova ka nevojë për ndihmën e juaj, jo me intervenim ushtarak, por me veprime politike për të ndaluar aventurat e rrezikshme të Serbisë dhe vasalëve të saj shqipfolës në Kosovë e Shqipëri.
Të detyrosh shtetin e Kosovës të dialogoj me Serbinë, kur kjo e fundit në preambulen e kushtetutës së saj e mbanë Kosovën akoma si pjesë integrale të saj, është sa tendencioze po aq qëllimkeqe!
Të detyrosh shtetin e njohur nga 115 shtete të botës të futet në bisedime me armikun e saj shekullor, kur ajo, në vend të kërkim faljes e dëmshpërblimit, kërcënon me rikthim të sërishëm në truallin e saj, është abuzim me të drejtën ndërkombëtare.
Të detyrosh Republikën e Kosovës të futet në bisedime të pabarabarta jo si shtet i pavarur por si subjektivitet nën Rezolutën 1244 të KS të OKB, është shkelje e të gjitha normave demokratike, shkelje e të drejtave dhe lirive të njeriut.
Shkuarja tutje me bisedimet e pabarabarta në Bruksel, gjegjësisht ideja e Serbisë për korrigjim të kufijve, bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare dhe parimet bazike të zyrtarëve të lartë euro-perëndimor për mos ndryshim të kufijve në Ballkan, ide kjo që bie ndesh edhe me “Pakon e Ahtisarit”, mbi të cilën është  njohur dhe pranuar Republika e Kosovës shtet sovran dhe i pavarur.
Të nderuar zyrtarë të BE-së, SHBA-ve dhe OKB-së, është në dorën tuaj parandalimi i veprimeve luftënxitëse të Serbisë.
Meqë është kështu, ju ftojë të zhvlerësoni menjëherë Rezolutën 1244 të KS të OKB-së, e cila i hapë rrugë njohjes së pavarësisë së vendit tonë nga BE-ja dhe OKB-ja, dhe jo vetëm. Kërkesa dhe presioni i juaj politik, do ta detyrojë  Serbinë të heq preambulen në kushtetutën e saj, e cila e njehë Kosovën si pjesë integrale të shtetit serb, dhe jo vetem, duhet të ushtroni presionin ndaj shtetit serb për zbardhjen e fatit të rreth 1600 shqiptarëve të zhdukur dhe për dënimin e vrasësve dhunuesve serb të rreth 20 mijë vajzave dhe grave shqiptare.
Këto që ceka më sipër, zbardhja dhe dënimi i krimeve serbe në Kosovë, paraqet çelësinë e normalizimit të mardhënjeve shqiptaro-serbe. Ndryshe pa shërimin e plotë të plagëve të luftës, nuk ka dhe mund mund të ketë paqe të qëndrueshme në Ballkan.
Andaj e ftojë BE-në, SHBA-në, KS të OKB-së dhe të gjithë organizmat relevant ndërkombëtar, të gjithë njerëzit e vullnetit të mirë që e gëzojnë paqen dhe lirinë në vendet e tyre, që të angazhohen edhe për liritë dhe të drejtat universale që i takojnë popullit të Kosovës dhe shqiptarëve në përgjithësi.
Veprime konkrete për stabilitet afatëgjatë politik në ballkan
Në emrin tim dhe të Intelektualëve Shqiptar në Diapsorë, ju lutem që të ushtroni ndikimin tuaj në zgjidhjen e drejt dhe të qëndrueshme të çështjes shqiptare në Ballkan, në veqanti të problemit të Kosovës.
E ftojë BE-në dhe SHBA-në dhe OKB-në, që të kërkojnë nga personeli i tyre diplomatik i instaluar në Kosovë, të mos i përkrahin idetë serbe për ndarjen e Kosovës dhe të mos e lejojnë Serbinë që t’i përdor liderët e korruptuar dhe inkriminuar shqiptar për interesat e saj hegjemoniste.
Ndërprerja e dialogut të pabarabartë të Brukselit deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia dhe anulimi i Gjykatës (së njëanshme) Speciale, duhet pasuar me fuqizimin e prokurorisë dhe gjykatave tona me gjykatës e prokuror ndërkombëtar për dënimin e të gjithë kriminelëve të luftës pa dallim, qofshin ata serb apo shqiptar, rom apo turq, si dhe gjykimin e krimeve të rënda ekonomike e politike të pasluftës në Kosovë.
Përfundimisht, njohja e shtetit të Kosovës nga BE dhe OKB, krijimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (element bazik i sovranitetit), zhvillimi ekonomik dhe forcimi i sistemit të drejtësisë janë garancë e fuqishme e paqes dhe stabilitetit afatëgjatë në ballkan.
Vazhdimi i dialogut me Serbinë në Bruksel nën Rezolutën 1244, dhe prezenca e KFOR-it në Kosovë, janë tregues, që nuk jemi çliruar akoma nga Serbia!
Liria e pjesshme është “dhuratë” e pushtuesve, liria e plotë është dhuratë e Zotit dhe e drejtë universale e popujve të robëruar!
Kërkojmë drejtësi, jo diskriminim kombëtar!
Për Këshillin Iniciativ të Intelektualëve Shqiptar në Diasporë
Florim Zeqa,        09.11.2018        Treviso (Itali)