VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kongres, votim nëse do të nisë procedura për shkarkimin e presidentit Trump

By | July 17, 2019

Komentet

Gjyqi i presidentit Trump në Senat hyn në fazë të re

Avokatët e Presidentit Trump mbyllën seancën e tyre të mbrojtjes të martën, duke u thënë 100 senatorëve se Presidenti nuk bëri asgjë të gabuar në bisedëne tij me udhëheqësin e Ukrainës.

Me përfundimin e mbrojtjes nga ekipin ligjor i Presidentit Trump, gjykimi për shkarkimin e tij në Senat kalon tani në fazën tjetër: në atë me pyetjet me shkrim të senatorëve drejtuar të dyja palëve.

Republikanët dhe Demokratët e Senatit do të alternojnë paraqitjen e pyetjeve të tyre me shkrim për t’u lexuar nga Kreu i Gjykatës së Lartë John Roberts.

Faza e parë e gjyqit në Senat përfundoi ndërsa vazhdojnë përplasjet për pranimin e dëshmitarëve dhe provave të reja në fazën tjetër -përfshi ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton.

Presidenti Trump mblodhi mbështetësit e tij në shtetin e Nju Xhersit… vetëm disa orë pasi ekipi i tij ligjor mbylli argumentat mbrojtëse në Kongres.

“A po bëjmë një procedurë shkarkimi sepse ndihma u dha tre javë para përfundimit të vitit fiskal? Për një telefonatë 6-minuta? Në fund tëfundit, kjo është e gjitha”,tha Jay Sekulow, avokat i President Trump.

Avokatët e presidentit përdorën vetëm gjysmën e kohës së tyre të caktuar … duke u thënë senatorëve se përpjekjet e demokratëve për shkarkimin e presidentit janë të rrezikshme.

“Ajo që po ju kërkojnë të bëni është të shkarkoni një president të suksesshëm në prag të zgjedhjeve në kundërshtim me Kushtetutën. Kjo do të ndryshonte në mënyrë të rrezikshme vendin tonë dhe do tëdobësonte përgjithmonë të gjitha institucionet tona demokratike. Ju të gjithë e dini se kjo nuk është në interes të popullit amerikan”, tha Pat Cipollone, këshilltar i Shtëpisë së Bardhë.

Por gjyqi është shumë larg përfundimit-pasi po rritet presioni për të thirrur ish këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton për të dëshmuar.

“Nëse kolegët e mi republikanë tani dështojnë të thërrasin dëshmitarë, ata në thelb po shkatërrojnë Kushtetutën dhe po shkelin ligjin që kërkon që ata të dëgjojnë këta dëshmitarë. John Bolton ishte në dhomë kur u bë telefonata. Ishte me sy dhe veshë aty bshkë me presidentin. Ai e quajti atë si një marrëveshje droge. U përpoq ta ndalonte. Ne duhet që pa diskutim ta dëgjojmë këtë dëshmi”, tha senatori demokrat Richard Blumenthal.

Që të mund të thirren dëshmitarë duhet që katër senatorë republikanë t’u bashkohen demokratëve. Por jo të gjithë republikanët kanë besim në ato që mund të thotë zoti Bolton.

“John Bolton është një punonjës i pakënaqur, shumë i zemëruar dhe i pushuar nga puna, i cili dëshiron të bëjë miliona dollarë me dëshmi. Një pyetje e rëndësishme për John Boltonin është: ‘Pse nuk doje të dëshmoje një muaj më parë, por tani që po fiton miliona dollarë për një libër? Çfarë ka ndryshuar?’, pyet senatori republican, Rand Paul.

Republikanët po bëjnë thirrje për një marrëveshje që do të sillte si dëshmitarë ish-nënpresidentin Joe Biden dhe djalin e tij, Hunter. Demokratët argumentojnë se Biden dhe djali i tij nuk kanë asnjë lidhje me këtë proces.

“Nëse ata dëshirojnë këmbime dëshmitarësh, atëherë le të thërrasin Mick Mulvaney. Mick Mulvaney ka thënë se ai kundërshton ato që do të thotë John Bolton. Le të thërrasin Mick Mulvaneyn. Le të thërrasin Sekretarin Pompeo. Le të thërrasin njerëz që janë dëshmitarë të përhershëm të këtij skandali dhe kësaj skeme korruptive, nëse duan këmbim dëshmitarësh. Por kjo nuk është vërtet ajo që duan. Ata duan një shpërqendrim. Dhe nuk mendoj se senatorët duan të lejojnë që ky proces të kthehet në një cirk”, tha ligjvënësi Adam Schiff.

Anketat tregojnë se shumica e amerikanëve dëshirojnë prova të reja dhe dëshmitarë në gjyqin në senat, i cili vazhdon me pyetjet e senatorëve. zëri i amerikës

Presidenti Trump sulmon ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare John Bolton

Presidenti Donald Trump ndërmori sot sulmin më të ashpër deri tani ndaj ish-këshilltarit të tij të sigurimit kombëtar John Bolton, i cili në një dorëshkrim të librit të tij ende të pabotuar, thotë se Presidenti Trump luajti rol qendror në fushatën e presioneve me motive politike ndaj Ukrainës.

Presidenti Trump tha në Twitter se vite më parë zoti Bolton “nuk mori dot miratimin si ambasador i SHBA në Kombet e Bashkuara dhe që nga ajo kohë nuk merrte dot miratim për asgjë.” Ai, shkruan presidenti Trump, “më lutej për një post që të mos kërkonte miratimin e Senatit.”

“Nëse do të kisha dëgjuar atë, shkruan Presidenti, ne do të ishim sot në Luftën e Gjashtë Botërore.”

Presidenti Trump shkruan se zoti Bolton, i cili e la postin e këshilltarit të sigurisë kombëtare në shtator, “menjëherë pas kësaj shkroi një libër të pandershëm dhe të pavërtetë me informacione të klasifikuara. Si mund ta bëjë dikush këtë?” – pyet Presidenti.

Siç njofton gazeta Nju Jork Tajms, në dorëshkrimin e tij, zoti Bolton e kundërshton versionin e dhënë nga Presidenti Trump për çështjen e ndihmës ushtarake prej 391 milion dollarësh ndaj Ukrainës. Sipas gazetës, ai thotë se presidenti e bllokoi ndihmën deri sa Ukraina të fillonte hetimet ndaj ish-nënpresidentit Joe Biden dhe të birit të tij Hunter.

SHBA, Kinës: Ndani më shumë informacione për virusin

Dr. Anthony Fauci

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po i bëjnë thirrje Kinës të ndajë më shumë informacione se si po përhapet koronavirusi i ri i shfaqur në qytetin Wuhan.

Virusi ka infektuar më shumë se 4500 njerëz në 18 vende, kryesisht në Kinë. Më shumë se 100 kanë vdekur.

Ekspertët kinezë kanë njoftuar se virusi mund të përhapet edhe nga pacientët që nuk shfaqin simptoma. Por zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se nuk dëshirojnë të komentojnë rreth një deklarate të tillë.

“CDC (Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve) nuk i është dhënë mundësia t’i shqyrtojë këto të dhëna,” tha Drejtori i Qendrës, Robert Redfield në një konferencë shtypi të martën. “Kinezët besojnë se i kanë ato të dhëna. Shpresa jonë është të jemi në gjendje t’i studiojmë ato dhe të jemi më të saktë.”

Nëse pacientët e përhapin virusin pa shfaqur simptoma, kjo kërkon procedura të ndryshme ekzaminimi, tha Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, Anthony Fauci.

Dr. Fauci tha se pacientët pa simptoma nuk ka gjasa të kenë shumë ndikim në përhapjen e sëmundjes.

“Në të gjithë historinë e viruseve që prekin frymëmarrjen, të çdo lloji qofshin, transmetimi asimptomatik nuk ka qenë kurrë burimi i shpërthimit të sëmundjeve,” tha ai.

Zyrtarët kanë identifikuar pesë raste në Shtetet e Bashkuara dhe deri tani asnjë rast transmetimi të sëmundjes nga njeriu te njeriu. Dr. Redfield tha se rreziku për amerikanët aktualisht është i ulët, por beson se do të ketë edhe raste të tjera.

Të gatshëm dhe të aftë

Shtetet e Bashkuara kanë ofruar të dërgojnë ekspertë në Kinë për të ndihmuar në kontrollin e sëmundjes, por Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar tha se Pekini nuk e ka pranuar ofertën.

“Ekspertët e CDC janë të gatshëm dhe të aftë të shkojnë në Kinë ose mbi bazën e bashkëpunimit dypalësh ose nën kujdesin e Organizatës Botërore të Shëndetit,” tha ai.

OBSH njoftoi në një deklaratë të martën se organizata “do të dërgojë ekspertë ndërkombëtarë për të vizituar Kinën sa më shpejt të jetë e mundur”. ((https://www.who.int/news-room/detail/28-01-2020-who-china-leaders-discuss-next-steps-in-battle-against-coronavirus-outbreak))

“Qëndrimi i qeverisë kineze, nivelet e bashkëpunimit dhe bashkëveprimit me ne janë krejtësisht të ndryshme nga ajo që pamë në vitin 2003,” kur zyrtarët u përpoqën ta mbulonin shfaqjen e sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes (SARS), një sëmundje që shkaktoi gati 800 të vdekur në të gjithë botën, tha Azari. “Dëshiroj t’i lavdëroj ata për këtë.”

Sidoqoftë, ai tha, “ne po i bëjmë thirrje Kinës. Më shumë bashkëpunim dhe transparencë janë hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerren për një përgjigje më të efektshme”.

Kundërmasat

Nuk ekziston ndonjë trajtim i miratuar për infeksionin koronavirus, por Dr. Fauci thotë se disa kura janë në studim e sipër, përfshirë medikamente që kanë treguar njëfarë efektiviteti kundër virusëve Ebola dhe HIV.

Një vaksinë është në studim e sipër dhe Dr. Fauci shpreson të fillojë provat e para brenda tre muajve të ardhshëm.

Ai paralajmëroi, megjithatë, se “të nisësh provat e Fazës së Parë nuk do të thotë se ke një vaksinë të gatshme për përdorim”. Do të duhen disa muaj për të përcaktuar nëse vaksina është e sigurt dhe që të mund të kalohet në testime të tjera. Ai vuri në dukje se kur u konfirmuan rezultatet e provave të para me vaksinën kundër SARS, sëmundja ishte vënë tashmë nën kontroll.

Zyrtarët po ekzaminojnë udhëtarët e ardhur nga Kina në 20 aeroporte të SHBA. zëri i amerikës

Akuza ndaj profesorit të Harvardit për pjesëmarrje në programet kineze

Qeveria amerikane ngriti akuza të martën ndaj shefit të një departamenti në Universitetin e Harvardit dhe një punonjësi në Universitetin e Bostonit, se nuk kanë bërë të njohura marrëdhëniet e tyre me agjencitë kineze të kërkimit shkencor edhe pse kanë përfituar fonde nga qeveria amerikane për hulumtime.

Prokurorët ngritën akuza ndaj shefit të Departametit të Kimisë dhe Biologjisë Kimike në Universitetin e Harvardit Charles Lieber, se ka gënjyer lidhur me pjesmarrjen e tij në një program kinez të quajtur “Plani i Mijëra Talenteve”.

Sipas dokumenteve gjyqësore, zoti Lieber kishte bërë deklarime të rreme, fiktive dhe të pavërteta pranë Departamentit amerikan të Mbrojtjes lidhur me rolin e tij në planin kinez. Ai po ashtu kishte përdorur të njëjtat taktika me Insitutin Kombëtar të Shëndetit lidhur me rolin dhe lidhjet e tij me Universitetin Teknologjik të Wuhanit në Kinë.

Në bazë të dokumenteve të gjykatës, Lieber akuzohet për deklarata të rreme ndaj një agjencie qeveritare. Prokurorët po ashtu kanë ngritur akuza ndaj një punonjësi të Universitetit të Bostonit se ka gënjyer në lidhje me punësimin për ushtrinë kineze, tha për median një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë.

Këto janë zhvillimet e fundit në vazhdën e një serie akuzash të ngritura nga qeveria amerikane ndaj disa akademikëve lidhur me marrëdhëniet e tyre me Kinën.

Prokurorët federalë akuzuan muajin e kaluar një student kinez të mjekësisë se ishte përpjekur të kontrabandonte jashë Amerikës ekzemplarë të kërkimeve për kancerin. Në gusht, po ashtu u ngritën akuza ndaj një studiuesi në Universitetin e Kansasit, se kishte refuzuar të bënte të ditura lidhjet me një unviersitet kinez. zëri i amerikës

Plani i Trumpit: Zgjidhje me dy shtete për konfliktin izraelito-palestinez

Presidenti Donald Trump publikoi të martën planin e tij të paqes Izraelito-Palestinez, gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë me Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu. Plani është rezultat i një pune tre vjeçare të këshilltarit të lartë të Presidentit, Jared Kushner, i cili është njëkohësisht edhe dhëndri i zotit Trump.

Përpara njoftimit të planit për paqe në Lindjen e Mesme zoti Trump ka zhvilluar takime me zotin Netanjahu dhe udhëheqësin e opozitës izraelite Benny Gantz për t’i njohur ata me përmbajtjen e tij.

Zoti Netanjahu e ka cilësuar planin si “mundësia e shekullit që nuk duhet humbur”. Zoti Gantz e quajti atë një “moment historik të rëndësishëm”.

Një zëdhënës i zotit Netanhaju tha se kryeministri izraelit do të nisej drejt Moskës të mërkurën për të njohur Presidentin rus Vladimir Putin mbi propozimin.

Ndërkohë të martën me mijëra palestinezë demonstruan kundër planit amerikan, disa orë përpara publikimit të tij në një ceremoni në Uashington.

Ndërsa udhëheqësit izraelitë e kanë mirëpritur planin, udhëheqësit palestinezë e kanë kundërshtuar atë edhe pse nuk është bërë ende publik. Ata thonë se administrata e zotit Trump është e njëanshme, pro Izraelit.

Palestinezët frikësohen se plani i zotit Trump do të shuajë shpresat që ata kanë për një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor, në Gazë dhe në lindje të Jeruzalemit.

Ndërkohë të martën ndaj zotit Netanjahu është ngritur një padi zyrtare në gjykatë lidhur me akuza për korrupsion, një zhvillim që pasoi vendimin e kryeministrit izraelit për të hequr dorë nga një kërkesë e tij për të kërkuar imunitet parlamentar nga ndjekja penale. zëri i amerikës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri thirrje për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit midis Izraelit dhe palestinezëve, gjatë prezantimit të planit të tij për Lindjen e Mesme.

Megjithatë ai tha se plani parasheh që Jerusalemi të mbetet kryeqytet “i pandarë” i Izraelit.

Presidenti amerikan shtoi se plani prej 80 faqesh, që është “më i detajuari” ndonjëherë, premton se shteti i ardhshëm palestinez do të jetë “i lidhur” me Jerusalemin Lindor.

Ai tha se marrëveshja do të “dyfishonte” territorin nën kontrollin e palestinezëve.

Palestinezët duan shtet të pavarur në Bregun Perëndimor dhe Gaza, me kryeqytet Jerusalemin Lindor.

Statusi përfundimtar i Jerusalemit ka qenë gjithmonë një nga pyetjet më të vështira dhe më të ndjeshme në konfliktin izraelito-palestinez.

Presidenti Trump gjatë një paraqitjeje së bashku me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se plani “mund të jetë mundësia e fundit” për palestinezët.

Netanyahu tha se është një plan i mrekullueshëm për Izraelin dhe për paqen.

Ai shprehu gatishmërinë të negociojë me palestinezët bazuar në këtë plan.

Konferenca e përbashkët e Trumpit dhe Netanyahut.

Konferenca e përbashkët e Trumpit dhe Netanyahut.

Kreu i opozitës izraelite, Benny Gantz, i cili gjithashtu u takua me Trumpin të hënën, e quajti planin “një moment historik dhe të rëndësishëm”.

Udhëheqësit palestinezë thonë se ata nuk janë ftuar në Uashington për prezantimin e “projektit të fshehtë të paqes” të presidentit Trump.

Mijëra palestinezë protestuan në Rripin e Gazës, kundër planit të paqes.

Megjithatë, të hënën, udhëheqësi palestinez, Mahmoud Abbas, tha se nuk do të pajtohej me ndonjë marrëveshje që nuk siguronte një zgjidhje dy-shtetesh.

Një zyrtar i lartë amerikan i ka thënë agjencisë Reuters, se nëse palestinezët pranojnë të negociojnë atëherë mund të ketë lëshime në të ardhmen.

Pikat kryesore të planit?

Agjencia Reuters ka publikuar disa pjesë kyçe të cilat i adreson plani i presidentit Trump:

* Statusi i Jerusalemit, duke përfshirë vendet historike të shenjta.

* Vendosja e kufijve me pajtim të dyanshëm.

* Arritja e marrëveshjeve të sigurisë që do të hiqte frikën e Izraelit nga sulmet e palestinezëve dhe fqinjëve armiqësorë.

* Kërkesa palestineze për shtetësi në territorin e Bregut Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin Lindor – të okupuar nga Izraeli në luftën e Lindjes së Mesme në vitin 1967. ( Palestinezët kërkojnë që Izraeli të largojë vendbanimet e tij në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor. Më shumë se 400,000 izraelitë tani jetojnë midis rreth 3 milionë palestinezëve në Bregun Perëndimor, me 200,000 banorë të tjerë në Jerusalemin Lindor).

* Gjetja e një zgjidhjeje për situatën e rëndë të miliona refugjatëve palestinezë.

* Marrëveshjet për të ndarë burimet natyrore, siç është uji.

Historiku i planit

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner, është autor kryesor i planit. Ai shpalli fazën e parë të planit në Bahrein gjatë muajit qershor 2019.

Faza e parë e planit bënte thirrje për një fond investimi 50 miliardë dollarësh për të forcuar ekonomitë palestineze dhe vendeve arabe fqinje.

Kushner ka punuar për dy vjet në këtë plan, të cilin presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e ka quajtur “marrëveshje të shekullit”.

Prezantimi i planit vjen në kohën kur si presidenti amerikan, Donald Trump ashtu edhe ai izraelit, Benjamin Netanyahu, janë duke u përballur me akuza dhe procese gjyqësore.

Trump përballet me një proces gjyqësor për shkarkim në Senat ndërsa ndaj Netanyahut është ngritur akuzë për korrupsion.

Të dy mohojnë akuzat.

Trump dhe Netanyahu këtë vit përballen me fushatat e rizgjedhjes – Netanyahu në mars dhe Trump në nëntor.

Përgatiti: Kestrin Kumnova

Mitch McConnell dhe gjyqi për shkarkimin e Presidentit Trump

Kushtetuta amerikane kërkon që Senati të jetë përgjegjës për mbajtjen e një gjyqi për shkarkimin e presidentit. Por nuk thotë asgjë për mënyrën se si duhet të zhvillohet gjykimi. Ndërsa ekzistojnë disa rregulla që janë përcaktuar për këtë gjykim, drejtimi i tij më tej do të përcaktohet nga udhëheqësi i shumicës në Senati, Mitch McConnell.

Pas kësaj thirrjeje me fjalë të buta qëndron një realitet i vështirë: Mitch McConnell ka pushtetin të përcaktojë rrjedhën e gjyqit të fajësimit të Presidentit Donald Trump. Dhe McConnell është i njohur për kontrollin e vendosur të republikanëve.

U desh një jetë e tërë shtrëngimi duarsh, shkëmbime favoresh dhe fitore në zgjedhje që McConnell të arrinte qëllimin e tij të përjetshëm për të qenë udhëheqësi i shumicës së Senatit amerikan.

Lindur në Alabama, McConnell mposhti poliomielitin në fëmijëri para se të shkonte të jetonte në Kentucky kur ishte 14 vjeç. Në moshën 22 vjeçare, ai u bë praktikant në Senatin amerikan.

Rrugëtimi i McConnell për në krye të Senatit filloi në vitin 1984, duke mposhtur rivalin demokrat me rreth 5,000 vota, dhe duke u bërë i pari republikan që fitoi zgjedhjet në Kentucky në 16 vjet.

Zgjedhja si senator ishte qëllimi i tij i vetëm. Pasi mbërriti aty, McConnell i vuri syrin pozicionit udhëheqës. Përpjekjet e tij për të mposhtur përpjekjet e demokratëve për të kufizuar kontributet dhe shpenzimet në fushatë i dhanë ati një emër të mirë mes republikanëve.

“Askush nuk e njeh Senatin më mirë sesa Mitch McConnell. Ai ka qenë atje për një kohë të gjatë. I njeh nevojat dhe interesat e senatorëve të ndryshëm, veçanërisht në anën republikane”, thotë Darryl West me Institutin Brookings.

Kur republikanët ishin në pakicë, McConnell zotëroi rregullat e ndërlikuara të Senatit. Mes tyre: ai që njihet si filibuster, – procesi që lejon çdo senator të flasë në sallën e Senatit për aq kohë sa të jetë e mundur fizikisht, në përpjekje për të mos miratuar ose ndryshuar një ligj.

Mundësia e McConnell për të bllokuar përpjekjet e demokratëve u shpërblye nga republikanët e Senatit, të cilët e zgjodhën si drejtuesin e tyre në vitin 2007.

Kur demokrati Barack Obama u zgjodh president në vitin 2008, McConnell ishte vija e parë e mbrojtjes së republikanëve. Në vitin 2010, ai nuk maskoi qëllimin e qartë të republikanëve – duke bërë një deklaratë që e bëri zotin McConnell të famshëm në partinë e tij dhe duke nxitur një reagim të irrituar nga demokratët.

“Gjatë javës së kaluar, disa thanë se u tregova pa takt kur sugjerova që përparësia jonë kryesore politike gjatë dy viteve të ardhshme duhet të ishte mohimi i Presidentit Obama për një mandat të dytë”.

Obama fitoi rizgjedhjen, por McConnell përfundimisht pati fjalën e fundit në vitin 2016, kur refuzoi të caktonte një seancë apo votim për zgjedhjen e të emëruarit të Obamës, Merrick Garland për një post në Gjykatën e Lartë. Ky vend bosh – dhe shumë të tjerë në të gjithë sistemin e gjykatave federale – – u plotësuan pasi u zgjodh presidenti republikan Donald Trump.

Tani, Trumpi përballet me një gjykim për shkarkim në Senat. Si drejtues i shumicës, McConnell ka votat për të hartuar procedurat. Ai ka pranuar se po koordinon strategjinë me avokatët e zotit Trump, duke u thënë gazetarëve se “nuk është një gjykatës i paanshëm pasi ky është një proces politik”.

“Motivimi kryesor i McConnell është mbajtja e kontrollit të shumicës së Senatit nga republikanët. Pothuajse çdo vendim që ai merr është nga ai këndvështrim … “, thotë Darryl West.

Ndërkohë që disa senatorë republikanë përballen me fushata të vështira për rizgjedhje në shtete të tilla si Maine, Kolorado dhe Arizona, drejtimi i senatorit McConnell për politikën e gjykimit mund të përcaktojë nëse ai do të vazhdojë ta mbajë postin e ëndërrave të tij si drejtues i shumicës në Senat. zëri i amerikës

Dëshmia e John Boltonit mund të ndryshojë rrjedhën e gjyqit për shkarkim

Gjyqi për shkarkimin e Presidentit Donald Trump rifilloi të hënën mes njoftimeve për prova të reja që mund të ndryshojnë votën e senatorëve republikanë lidhur me dëshmitarët e mundshëm, nga fundi i kësaj jave. Sipas një artikulli në gazetën New York Times, ish-Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton ka pohuar se zoti Trump i ka thënë personalisht se e kishte kushtëzuar ndihmën për Ukrainën me një hetim të rivalëve të tij politikë. Kjo mund të jetë një pike kthese në çështjen për shkarkim.

Zoti Bolton – që prej kohësh është kërkuar si dëshmitar nga demokratët në Kongres – është vënë përsëri në qendër të përpjekjeve të tyre, pasi në një një libër ende të pabotuar të tij, pjesë të të cilit dolën në shtyp, pretendon se një dëshmi e tij do të konfirmonte akuzat për abuzim me pushtetin kundër Presidentit Trump.

“Jo vetëm që ka prova të mëtejshme që presidenti bllokoi ndihmën për të përfituar politikisht dhe kërkuar hetim, por duket se ka një përpjekje gjigande për të fshehur këtë të vërtetë mes kaq shumë njerëzve me peshë në Shtëpinë e Bardhë, që e dinin dhe nuk thanë asgjë, jo më të përpiqeshin ta ndalnin. Edhe nëse kishte ndonjë fije logjike në vendimin për të mos dëgjuar dëshmitarë dhe shqyrtuar dokumente, libri i zotit Bolton, e rrëzoi atë”, tha senatori Chuck Schumer, udhëheqës i pakicës demokrare në Senat.

Por në ditën e dytë të argumentave të ekipit të mbrojtjes së Presidentit, avokatët e tij, u morën vetëm indirekt me pretendimet e zotit Bolton.

“Ne merremi me provat e përfshira në transcript, me informacionin publik. Nuk merremi me spekullimet që nuk bazohen në standardet për provat”, tha Jay Sekulow, këshilltar ligjor i Shtëpisë së Bardhë.

Ndërsa presidenti i hodhi plotësisht poshtë.

“Mund t’u them se nuk i është thënë asgjë John Boltonit”, tha ai.

Por informacioni i ri duket se po i bën disa senatorë republikanë të jenë të hapur të votojnë për dëshmitarë.

“Medoj që ka gjithnjë e më shumë gjasa që republikanë të tjerë të bashkohen me ne që duam të dëgjojmë dëshminë e John Boltonit. Dëshmitarë ose dokumenta të tjera, është tjetër çështje por mendoj se është bërë e qartë se dëshmia e John Boltonit është e rëndësishme për vendimin tonë”, tha senatori republikan, Mitt Romney.

Do të duhej që katër senatorë republikanë të votonin me demokratët, që të miratohej pranimi i dëshmitarëve. Aleati i zotit Trump, Lindsey Graham tha se ishte i hapur për një mundësi të tillë. Shumica e senatorëve republikanë thanë se koha e përshtatshme për të konsideruar dëshminë e zotit Bolton do të jetë nga fundi i kësaj jave, kur të votojë gjithë senati për këtë çështje.

“Është e qartë që do ta diskutojmë seriozisht. Bëhet fjalë për të enjten ose të premten, pastaj të shohim se ç’do të ndodhë”, tha senatori republikan Mike Braun.

Një votim për të lejuar zotin Bolton si dëshmitar mund të hapte rrugën për zyrtarë të tjerë aktualë dhe të shkuar të administratës për të dëshmuar por republikanët ka gjasa që të kërkojnë dëshmitarët e tyre, përfshirë ish-nënpresidentin Joe Biden dhe të birin e tij, Hunter.

Puna e Hunterit në kompaninë ukrainase të gazit Burisma, është një nga çështjet e përmendura nga ekipi mbrojtës i zotit Trump, që ka përsëritur pretendimin kryesor se zoti Trump nuk ka bërë asgjë të gabuar.

“Presidenti gjatë gjithë kohës ka vepruar në përputhje me autoritetin e tij kushtetues dhe interesat ndërkombëtare. Të pyesësh një udhëheqës të huaj që të hetojë korrupsionin, nuk është shkelje detyre”, tha zoti Sekulow.

Argumentat hapëse në gjyq, pritet të përfundojnë deri të mërkurën, pasuar nga mundësia që senatorët të bëjnë pyetje për çështjen. zëri i amerikës

SHBA, në prag të planit për paqen izraelito-palestineze

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ish-shefi i ushtrisë Benny Gantz, sfiduesi i tij në zgjedhjet e parakohshme të marsit, zhvillojnë sot takime të ndara në Shtëpinë e Bardhë, ku presidenti Donald Trump pritej të ndante hollësi rreth planit të tij të shumëpritur për zgjidhjen e konflikti izraelito-palestinez.

Shpallja në publik e planit pritet të bëhet të martën gjatë një konference të përbashkët shtypi me pjesëmarrjen e Presidentit Trump dhe Kryeministrit Netanyahu.

Duke folur të hënën në Zyrën Ovale me kryeministrin Netanyahu, Presidenti Trump tha se plani i tij “ka shumë kuptim për të gjithë.”

Ai nuk pranoi të zbulojë hollësi dhe të shpjegonte se përse plani do të ishte i favorshëm për palestinezët, por tha se “është diçka që ata duhet ta dëshirojnë”.

Palestinezët nuk kanë pranuar të bisedojnë me administratën Trump, si protestë ndaj politikave pro-izraelite të presidentit, siç ishte zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Palestinezët druajnë se plani do t’i shuajë shpresat e tyre për një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor, Jeruzalemin Lindor dhe Rripin e Gazës. Udhëheqësit palestinezë thonë se ata nuk u ftuan nga Uashingtoni dhe se asnjë plan paqeje nuk mund të funksionojë pa pjesëmarrjen e tyre.

“Ata ndoshta nuk do ta pëlqejnë atë fillimisht,” tha Presidenti Trump. Por mendoj se në fund do ta pëlqejnë…. Është një plan shumë i mirë për ta. Në fakt është tepër i mirë për ta,” tha ai.

Ministria e jashtme palestineze tha në një deklaratë të dielën se asnjë Palestinez nuk do ta pranonte planin.

Presidenti Trump e ka reklamuar projektin e tij si “marrëveshjen e shekullit”, por hollësitë kanë mbetur të fshehta gjatë tre viteve punë për të arritur deri në shpalljen e tij. zëri i amerikës

Gjyqi në Senat, argumentet e republikanëve dhe aludimet e z. Bolton

Avokatët e Presidentit amerikan Donald Trump rifilluan të hënën mbrojtjen në gjyqin në Senat, ndërkohë që republikanët të cilët kanë aty shumicën, po përpiqen t’u përgjigjen akuzave të një ish këshilltari të sigurimit kombëtar që aludon se zoti Trump i kishte thënë se synonte të bllokonte ndihmën ushtarake për Ukrainën derisa Kievi të fillonte hetimet ndaj rivalit kryesor demokratik të presidentit.

Senatori Lindsey Graham, mbrojtës i vendosur i Presidentit Trump, u tha gazetarëve se do të mbështeste posedimin me mënyra ligjore të dorëshkrimit të librit të ri të zotit John Bolton, “Dhoma ku ndodhën ngjarjet”, për t’i bërë atij “një vlerësim dhe për të parë nëse ekzisojnë arsye që dorëshkrimi të hyjë në procesverbal.”

Aludimi i zotit Bolton se Presidenti Trump synonte që Ukraina të hetonte ish-nënpresidentin Joe Biden dhe djalin e zotit Biden para se ai të zhbllokonte 391 milion dollarët ndihmë me të cilat Kievi do të luftonte kundër separatistëve pro-rusë, minon një ndër argumentet kryesore të avokatësve mbrojtës, të cilët thonë se presidenti nuk ka gisht në ndonjë marrëveshje “më jep-të jap” me Ukrainën, pra ndihmë në këmbim të një hetimi me ngjyra politike.

Deri tani, demokratët që kanë pakicën në Senat, ishin duke zhvilluar një betejë të kotë për të bindur të paktën katër senatorë republikanë me të cilët të formonin një shumicë të thjeshtë për të kërkuar që zoti Bolton dhe zyrtarë të tjerë të Presidentit Trump të dëshmojnë lidhur me atë që dinë rreth ngjarjeve në prapaskenë të lidhura me Ukrainën.

Avokatët e zotit Trump thonë se nuk ka fakte të dorës së parë që të tregojnë se disa zyrtarë kanë folur drejtpërdrejt me presidentin për veprimet e tij në Ukrainë. Por zoti Bolton është takuar shpesh me presidentin deri sa ai e largoi atë shtatorin e kaluar nga posti i këshilltarit të sigurimit kombëtar.

Të hënën, ndërsa hapej dita e dytë e mbrojtjes së Presidentit Trump, avokati i tij Jay Sekulow u tha të 100 senatorëve që luajnë rolin e jurisë, se veprimet e presidenti “në çdo kohë” kanë qenë të ligjshme dhe brenda autoritetit të tij kushtetues.

Avokati mbrojtës i zotit Trump, Kenneth Starr e quajti Dhomën e Përfaqësuesve të drejtuar nga demokratët “një institucion që ka humbur drejtim” në nxitimin për të ngritur akuza ndaj udhëheqësit amerikan, duke bërë “plot shkelje të procesit themeltar” dhe duke e trajtuar padrejtësisht presidentin Trump.

Starr tha se në vend që të largojë zotin Trump nga detyra, Senati duhet ta lirojë atë nga akuzat dhe të “lejojë njerëzit të vendosin” fatin e tij në zgjedhjet e nëntorit, ku ai po kërkon një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë. Avokati Starr ishte personi që drejtoi hetimin, i cili çoi në ngritjen e akuzave ndaj ish-Presidentit Bill Clinton në vitin 1998.

Senatori Mitt Romney nga shteti Juta, një republikan që mbështet thirrjen e dëshmitarëve, të cilët zoti Trump nuk i ka lejuar të dëshmojnë në proces, tha se ato që rezultojnë nga libri i zotit Bolton e bëjnë “gjithnjë e më të mundur” që më shumë senatorë republikanë të kërkojnë dëgjimin e dëshmitarëve.

Shumë republikanë të Senatit dhe zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë mezi presin që zoti Trump të lirohet nga akuzat deri në fund të javës, përpara se të mbajë fjalimin për gjendjen e vendit javën e ardhshme. Thirrja e dëshmitarëve mund të zgjaste ndjeshëm gjyqin në Senat. zëri i amerikës

Trump: E “dërmuam plotësisht” çështjen e ngritur nga demokratët

Katherine Gypson

Presidenti Donald Trump tha të dielën se avokatët e tij “dërmuan plotësisht” çështjen që kanë ngritur demokratët kundër tij duke synuar shkarkimin nga detyra.

Një një postim në twitter pasi ekipi i tij ligjor mbylli ditën e parë të paraqitjes së argumenteve mbrojtëse Presidenti shkruante se “gjuetia e shtrigave është një ndërhyrje masive në zgjedhje që nuk është parë kurrë më parë“.

Ai sulmoi prokurorin kryesor të demokratëve, ligjvënësin Adam Schiff, duke e cilësuar atë si “politikan të korruptuar” dhe siç shtonte më tej ai “ndoshta një njeri shumë të sëmurë.

Ai (Schiff) nuk e ka paguar çmimin, për atë që i ka bërë vendit tonë!“, shkruante zoti Trump.

Zoti Schiff tha për televizionin NBC News se ai i sheh komentet e zotit Trump si një kërcënim.

Ai është një president i inatosur dhe hakmarrës dhe nuk kam asnjë dyshim për këtë”, tha zoti Schiff. “Dhe nëse mendoni ndryshe, mjaft të shihni postimet e tij për mua sot, ku shkruan se duhet të paguaj një çmim”, tha ai.

Java e parë e gjyqit ndaj Presidentit Donald Trump në Senat u mbyll të shtunën, ndërsa avokatët e presidentit filluan mbrojtjen e tij, duke argumentuar se Presidenti nuk kishte bërë asnjë gabim në komunikimet e tij me Ukrainën. Ekipi i avokatëve mbrojtës ka tre ditë kohë për të argumentuar para 100 senatorëve të cilët do të vendosin për largimin ose jo nga detyra të Presidentit Trump. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson sjell hollësitë.

Në një ditë të shkurtër të shpalosjes së argumenteve fillestare, të përshkruar si një prezantim paraprak, avokatët e Shtëpisë së Bardhë sulmuan nga fronte të ndryshme demokratët. Së pari ata e quajtën të pabazë akuzën për shkarkimin e Presidentit.

“Demokratët akuzuan presidentin se përdori ndihmat për sigurinë për të detyruar Presidentin (Voldymyr) Zelenskiy të njoftojë hapjen e hetimit (ndaj djalit të ish nënpresidentit Biden). Por si mund të jetë e mundur kjo kur ukrainasit nuk ishin në dijeni se ndihma e sigurisë ishte pezulluar? Nuk mund të ketë një kërcënim, nëse personi që po kërcënohet nuk e di. Nuk mund të ketë një ofrim të një favori, nëse favori nuk ekziston”, tha Mike Purpura, avokat i Shtëpisë së Bardhë.

Avokatëtë e Shtëpisë së Bardhë argumentuan se presidenti ka kompetenca të gjera për vendimmarrje.

“Mos rënia dakord me vendimet e presidentit për çështje të politikës së jashtme, ose mbi atë se nga kush i merr këshillat, nuk është një arsye për shkarkimin e tij”, tha avokati i Shtëpisë së Bardhë, Jay Sekulow.

Avokatët e Presidentit Trump kritikuan gjithashtu menaxherët e demokratë të gjyqit për hamendjet në lidhje me motivet e presidentit.

“Kjo është e rreme. Kjo nuk është thirrja e vërtetë. Kjo nuk është provë. Ky nuk është transkripti (i telefonatës)”, tha avokati Mike Purpura.

Demokratët thonë se problemi mund të zgjidhet me lehtësi nëse republikanët lejojnë paraqitjen e dëshmisë së dorës së parë që republikanët deri më tani kanë refuzuar ta bëjnë.

“Përshtypja ime e fortë nga dy orët e para është se çështja e sjelljes së dëshmitarëve dhe dokumenteve është bërë edhe më e rëndësishme”, tha senatori demokrat Tim Kaine.

Demokratët kanë kërkuar paraqitjen si dëshmitarë të disa zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të administratës, duke përfshirë Ambasadorin John Bolton dhe Shefin e Personelit të Shtëpisë së Bardhë, Mick Mulvaney, i cili u tha gazetarëve vitin e kaluar se pezullimi i ndihmës ishte i lidhur me kërkesat e presidentit.

“Nëse kjo ishte me të vërtetë për luftimin e kurrupsionit nga Presidenti Donald Trump, atëherë pse e fshehu atë nga Kongresi? Pse nuk i thanë popullit amerikan se çfarë po bënin? Arsyeja që ata nuk e kanë njoftuar popullin Amerikan është sepse ishte një kërcënim i korruptuar për t’i ndihmuar ata që të vidhnin zgjedhjet”, tha ligjvënësi demokrat Adam Schiff, menaxher i gjyqit në senat.

Prezantimi dy orësh nga mbrojtja e Presidentit Trump dukej se kishte më shumë efekt tek republikanët sesa argumentet shumë më të gjatë të demokratëve.

“Për 23 orë nuk dëgjuam asgjë përveç disa vogëlsirave dhe një këndvështrimi të vetëm. Në këto dy orë, unë mendoj se ata bënë më shumë përparim sesa tërësia e asaj që ata na vunë, me male informacioni, gjëra të vogla dhe thjesht nuk arritën në pikën e duhur”, tha senatori republikan Mike Braun.

Gjyqi pritet të rifillojë të hënën me vazhdimin e paraqitjes së argumenteve nga avokatët mbrojtës të Presidentit.

Vdes në aksident ajror ylli i basketbollit Kobe Bryant

Ylli në pension i basketbollit Kobe Bryant ka humbur jetën pasi helikopteri me të cilin po udhëtonte u rrëzua në Calabasas të Kalifornisë të dielën në mëngjes, njoftoi agjencia e lajmeve TMZ.

Kobe Bryant po udhëtonte me të paktën tre persona të tjerë në helikopterin e tij privat kur zbriti në Calabasas, rreth 65 kilometra në veriperëndim të Los Angeles.

Sherifi i Qarkut në Los Anxhelosit shkruante në Twitter se pesë vetë humbën jetën pas rrëzimit të një helikopteri në Calabasas dhe se nuk kishte të mbijetuar. zëri i amerikës

Trumpi zotohet për publikim të planit për paqe në Lindje të Mesme

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se planifikon të prezantojë planin e tij për paqe në Lindje të Mesme më 28 janar, në ditën kur është raportuar se do të takohet me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu në Uashington.

“Ndoshta do ta prezantojmë planin pak para vizitës”, u ka thënë Trump gazetarëve teksa ishte nisur për në Florida, pas pjesëmarrjes në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

“Është një plan fantastik. Është një plan për të cilin kemi punuar shumë”, ka shtuar ai.

Palestinezët, që nuk kanë qenë të ftuar në Shtëpinë e Bardhë në takimin me Netanyahun, kanë dënuar menjëherë këtë njoftim.

Nabil Abu Rudeineh, zëdhënësi i presidentit të Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, ka thënë: Ne e paralajmërojmë Izraelin dhe administratën amerikane që të mos kalojnë linjat e kuqe”.

“Ky hap vetëm rikonfirmon kundërshtimin tonë absolut të asaj çfarë ka bërë administrata amerikane deri tani, sidomos me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izrealit”, ka thënë zëdhënësi.

Palestinezët janë zemëruar edhe nga ajo që e konsiderojnë si qasje pro-izraelite e Trumpit, duke përfshirë vendimin për transferim të ambasadës amerikane në Izreal nga Tel Avivi në Jerusalem.

Palestinezët kërkojnë që Jerusalemi Lindor të jetë kryeqyteti i tyre në të ardhmen.

Izraeli ka aneksuar Jerusalemin Lindor dhe ka shpallur gjithë qytetin si kryeqytet, një hap që nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Trump po ashtu nuk ka përkrahur zgjidhjen me dy shtete për konfliktin disa dekadësh, një formulë ndërkombëtare që do të mund të rezultonte me funksionimin e shtetit palestinez dhe Izraelit.

Presidenti amerikan ka thënë se ka biseduar “shkurt” me palestinezët, të cilët sipas tij “kanë shumë motiv për të arritur marrëveshje”.

“Jam i sigurt se në fillim mund të reagojnë në mënyrë negative, mirëpo plani është shumë pozitiv për ata”, ka thënë Trump. rel