VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Këngëtarja e talentuar shkodrane Gentjana Tafili soprano e parë në Korin zviceran të traditës Chor & Bündig

By | October 13, 2020
3 Comments
 • author avatar
  what is viagra 2 days ago Reply

  Viagra canada what is viagra how to get viagra

 • author avatar

  The combs they give you were worthless, my hair was
  too thick. http://viagetpill.com/ The
  combs they give you were worthless, my hair was too thick.

 • author avatar
  viagra cost 46 mins ago Reply

  TO LEARN HOW TO TO TREAT PEYRONIES.USING THE SIZEGENTICS PENIS EXTENDER..>>>>>VISIT THE
  SIZEGENETICS WEBSITE<<<<<.The examiner might uncover a circulatory problem if observing lowered pulses in the arm or ankles. And unusual characteristics of the penis itself might suggest the place of the problem-for instance, a penis that bends or curves when erect could possibly be the result of Peyronie's condition. http://bestviagrx.com/ TO LEARN HOW TO
  TO TREAT PEYRONIES.USING THE SIZEGENTICS PENIS EXTENDER..>>>>>VISIT THE
  SIZEGENETICS WEBSITE<<<<<.The examiner might uncover a circulatory problem if observing lowered pulses in the arm or ankles. And unusual characteristics of the penis itself might suggest the place of the problem-for instance, a penis that bends or curves when erect could possibly be the result of Peyronie's condition.

Komentet

Ajo hyri herët në jetën e artit me filmin “I teti në Bronz” – Nga PËRPARIM KABO

Ajo hyri heret ne jeten e artit 50 vjete me pare ne vitin 1970 me filmin ” I teti ne Bronz” dhe u rrit me artin skenik dhe ate filmik ( 12 filma artisike) dhe hap pas hapi mbriti qe te kthehej ne nje figure skenike tejet e admiruar. Nuk ishte e lehte qe te luaje ne skenen e Teatrit Kombetar krahas artisteve te medha te skenes te cilat kishin pervoje profil te spikatur dhe arritje…Por ajo nuk u dorezua deri sa arriti kulmet. Sot ka datelindjen artistja Yllka Mujo.
Ne teater ka interpretuar ne dhjetera shfaqje, por spikati vecanerisht me rolin e Luiza Milerit ne dramen Intrige e dashuri e Shilerit me nentitull Luiza Miler, 1979. Vijoi me pas me rolet: Bardha ne dramen Permbytja e Madhe e Kole Jakoves, 1977; Euromeni ne dramen Prometeu te Viktor Eftimiut, 1984; Nafija ne dramen Hijet e nates e Vedat Kokones, 1986. Ne vitin 1987 luajti rolin e Maries ne komedine “Nata e dymbedhjete” e Shekspirit.
Pas viteve ’90, Yllka Mujo pati nje veprimtari te ngjeshur, duke misheruar me nivel e prerje te ndryshme aktoriale shume role interesante, si madam Smith te komedia “Kengetarja tullace” e Joneskos, 1994; Julia te drama “Zonjusha Julia” e Stinbergut, 1998; Frosina te komedia “Kopshti me dallendyshe” e Babis Cikliropulos, 1998. Ne vitin 1995 i dha jete njerit prej roleve me te realizuar ne karrieren e saj aktoriale, Julias, ne dramen “Fernando Krafti” me ka shkruar kete leter e Tankert Dorstit, me te cilin fitoi cmimin Aleksander Moisiu si aktorja me e mire e Festivalit Kombetar te Teatrove, zhvilluar ne Vlore.
Spikat me rolin e Silvias te Kujdes! Kafshon e A. Gernit, 1999, dhe me rolin e Irina Nikollajevnes te Pulebardha e Cehovit. Nje tjeter personazh cehovian krijoi ajo ne dramen Xhaxha Vanja, 2005, ate te Elena Andrejevnes.
Ne vitin 2006 fitoi çmimin si “Aktorja me e mire” ne Festivalin e Teatrit Shqiptar ne Diber, Maqedoni, me rolin e Klaudias ne dramen “Te jesh nene” te Robert Bracco. Eshte nje kulm roli i Elizabetes ne dramen Pamje nga ura (2007) e Artur Milerit.
Shkelqen mrekullisht te roli i Filumena Marturanos ne dramen e Eduardo De filipos (2009).
Kam pasur fatin ta shoh ne skenen e Globe Theater ne Londer gjate te parit festival botror me te gjitha veprat e Shekspirit; ne 2012-n ku luante tek Henri VI…Monologu i saj i la pa fryme spektatoret qe shperthyen ne duartrokitje, aq sa nje nga grate e sherbimit me pyeti, çfare gjuhe eshte kjo kaq magjike. Shqip i thash, me e vjetra e me misteriozja gjuhe… Nuk e kuptoj, shtoi ajo, por ndjenjat qe percolli aktorja me lane te habitur, çfare muzikaliteti dhe ndjesije. Kam 6 vjete qe punoi ketu ne kete teater por kjo shfaqie eshte speciale, kjo eshte aktore e madhe botrore. Po i thashe, e tille eshte…
pkabo 15 tetor 2020

Albumi i kompozitorit shqiptar Thoma Simaku në Top Ten në revistën prestigjoze Fanfare në SHBA –

Artistët shqiptarë në botë shkëlqejnë me artin e tyre. Art me identitet shqiptar.

 

Lajmi më i fundit që voal.ch ka nderin ta bëjë me  dije është se albumi i kompozitorit shqiptar Thoma Simaku Solos & Duos qe doli ne treg nga shtepia diskografike Naxos Records me 2019, eshte zgjedhur ne dhjeteshen me te mire te vitit nga kritiku James H. North ne revisten prestigjoze Fanfare ne Amerike. Ne kete liste perfshihen CD me vepra nga Beethoven dhe Bartok, si dhe dy kompozitore te tjere te shekullit XXI nga Hollanda dhe SHBA.

Artikulli botohet ne numrin 44:2 te revistes (nentor-dhjetor 2020).

Duke e renditur kompozitorin shqiptar nder kompozitoret e medhenj te shekulli XXI, kritiku amerikan shkruan:

“Secila veper e kompozitorit shqiptaro- anglez Thoma Simaku eshte mahnitese. Ky eshte albumi i tij i dyte ne Naxos, dhe kjo eshte hera e dyte qe ai zgjidhet ne listen time. Nje numer veprash te tjera qe gjenden ne YouTube dhe gjetiu jane po aq stimuluese”.

Te kater instrumentistet angleze Peter Sheppard-Skaerved, Roderick Chadwick, Joseph Houston dhe Chris Orton kane nje aktivitet te gjere nderkombetar. Midis veprave te tjera, ne kete album perfshihen dhe kenga arbereshe Moj e Bukura More, si dhe vepra Soliloquy V – Flauto Acerbo e cila fitoi cmimin ‘Kompozitorit i Vitit’ nga Akademia e Kompozitoreve Britanike (BASCA), te cilen juria e cilesoi si e cilesuar nga juria si vizionare dhe krejtesisht origjinale.

Muzika e kompozitorit shqiptar eshte ekzekutuar ne mbare Evropen, ne SHBA dhe me gjere per tre dekada, dhe eshte vleresuar me nje seri cmimesh nderkombetare per cilesite e saj ekspresive dhe mpleksjen e vecante te intensitetit muzikor dhe modernizmit.

Nder veprat kryesore perfshihen Koncerit per Orkeser Simpfonike qe fitoi çmimin Lutosławski Prize me 2013 ne konkurisn nderkombetar i shpallur me rastitn e 100 vjetorit te kompozitorit polak te shekullit XX, vepra per Orkester Harqesh The Scream (2017) e bazuar ne pikturen e famshme te Edvard Munch; si dhe nje cikel veprash virtuoze per instrumenta te ndryshem solistike. Kenga Moj e Bukura More ne versionin per violin & piano mund te degjohet ne YouTube.

 

NAZMI HOXHA: AUTOPORTRET (E botojmë me rastin e ditëlindjes së piktorit të shquar)

VOAL – Sot ka ditëlindjen piktori i shquar tropojan Nazmi Hoxha. Kjo është një ditë e veçantë jo vetëm për Nazmiun, familjen, miqtë, të afërmit, por edhe për admiruesit e shumtë të talentit të tij të jashtëzakonshëm.

Me këtë rast e botojmë këtë autoportret, duke i uruar në emër të VOAL, në emër të lexuesve dhe në emrin e tonë piktorit të shquar Nazmi Hoxha edhe 100 vjet të tjera të lumtura, me një krjimtari gjithnjë e më të pasur dhe gjithnjë e më të përkryer, duke realizuar edhe plot kryevepra të tjera me penelin e tij të ndritur.

Botuesit

Elida Buçpapaj dhe Skënder Buçpapaj

Ilir Çumani: “Zëri i Shpirtit tim”, kushtuar Zhuliana Jorganxhi

Ilir Çumani lajmëron daljen së shpejti të librit të tij kushtuar Zhuliana Jorganxhi, poeteshës të qindra e qindra teksteve të këngës shqiptare, e cila ka bashkëpunuar me majat e kompozitorëve dhe këngëtarëve shqiptarë. Ja çfarë shkruan Ilir Çumani në rrjetin social:
“Dëshiroj t’ju bëj me dije se sapo kam përfunduar dhe dorëzuar në shtyp Librin  “Zëri i Shpirtit tim”, me poezi të muzikuara të Mbretëreshës së Këngës Shqiptare, Zhuliana Jorganxhi.
Ka qenë një punë jo e lehtë për të përmbledhur në një libër të veçantë si ky, krijimtarinë më të begatë të kësaj autoreje që shtrihet në më shumë se gjysëm shekulli  dhe që në fakt, ky emër, sot zë një vend qendror në historinë i muzikës dhe të Këngës Shqiptare.
Janë tekste këngësh që kanë bërë historinë e Festivaleve në Radio Televizion dhe në koncertet e “Pranverës” dhe ato të “Stinës”, dhe jo vetëm.
Ky botim, krejt i veçantë në llojin e tij, do të jetë një befasi jo vetëm për profesionistë të fushës, si studiues, kompozitorë, poetë, këngëtarë, nxënës e studentë që studiojnë për kanto dhe kompozicion, por edhe për artëdashësit e shumtë të këngës dhe për lexuesit e thjeshtë….
Për më tej, ia lemë lexuesit të zbulojë mjaft të pa papritura, impresione dhe emocione që përcjell ky botim i cili do të pasurojë fondin e artë të trashëgimnisë së Kulturës sonë Kombëtare.”

Endri Nini është Ambasador i kombit në Europë, sepse me emrin e tij ai nderon Shqipërinë dhe shqiptarët

Për sezonin 2020/21 ai është Drejtori Artistik i Festivalit të Muzikës të Dhomës të Universitetit të Muzikës dhe Dramës Rostock, i cili do të zhvillohet nën moton Gëzuar Ditëlindjen Z. Beethoven ! Endri Nini është i vetmi artist shqiptar në trupën akademike të dy universiteteve shumë prestigjioze në Europë, Universiteti i Muzikes dhe Theatrit ne Rosotock Gjermani dhe ne Akademine Sibelius Finlande, perveç karieres brilante solistike në gjithë këto vite.

—————

Artistët shqiptarë në botë kanë arritur maja të suksesit. Por ky sukses nuk dhurohet, as nuk dhurohet në tabaka, por është rezultat i talentit, lodhjes dhe djersës.

Voal.ch po ju sjell portretin e Artistit Endri Nini. Në fund kur ta mbaroni së lexuari do të emocionoheni dhe krenoheni me Endrin sepse Endri ngre lart nëpër skenat e botës emrin e Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Endri Nini është njëkohësisht një pianist dhe muzikant i njohur i muzikës të dhomës që sot ka një jetë të pasur koncertore nëpër skenat e Europës.

Endri Nini ka lindur në 1984 në Tiranë. Ai studjoi piano me Anita Tartari në Akademinë e Arteve, pastaj i vijoi studimet me pedagogë të famshëm si Sontraud Speidel në Karlsruhe, Kevin Kenner në Londër dhe Bernd Goetzke në Hanover.

Endri gjithashtu mori leksione muzikore të posaçme nga Stephen Kovacevich, Aldo Ciccolini dhe Andras Schiff. Ai përfundoi studimet e tij për Muzikën e Dhomës me Markus Becker dhe Oliver Wille në Hanover.

Për rezultatet e tij të shkëlqyera Endri Nini ka marrë bursa nga Fondacione të tilla si DAAD, Villa Musica, Alfred-Töpfer Stiftung dhe Fondacioni Solti në Mbretërinë e Bashkuar.

Aktivitetet Artistike të Endrit përfshijnë koncerte në Athinë, Londër, Vjenë, Berlin, Romë, Hamburg, Krakov,Frankfurt dhe shfaqje si solist me orkestra si Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptarë, Orkestra Filarmonike e Baden-Baden, Orkestra e Akademisë së Arteve Tiranë, Orkestra e Dhomës Karlsruhe dhe Orkestra e Dhomës të Tiranës.

Endri Nini ka performuar në festivale si: Annecy, Prusisë Kovi, Holland Music Sessions, de la Rajoni Franche-Comte, Chamber Music Festival Hanover dhe Allegretto Albania.

Si pianist i muzikës të dhomës ai ka performuar me muzikantë të kalibrit të lartë si Albrecht Mayer, Sabine Meyer, Daniel Rowland, Gustav Rivinius, Elsbeth Moser dhe Wolfgang Güttler, ndërsa koncerte të shumta solo dhe paraqitje në ansamblet e muzikës së dhomës  në vende të rëndësishme në të gjithë Gjermaninë, Evropë dhe Kinë.

Nga viti 2012 deri në vitin 2018 Endri ishte anëtar themelues dhe pianist i Flex Ensemble me të cilin fitoi disa çmime kryesore në garat prestigjioze ndërkombëtare të muzikës së dhomës si çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të muzikës së dhomës Robert Schumann në Frankfurt dhe çmimin e parë në Gianni Bergamo Çmimi i Muzikës Klasike në Lugano.

Me Flex Ensemble ai ka performuar në vende të tilla si Concertgebouw Amsterdam, Alte Oper Frankfurt, Qendra e Arteve Shfaqëse të Pekinit dhe Meistersingerhalle Nürnberg.

Si solist ai ka interpretuar me Orkestrën Filarmonike Baden-Baden, Orkestrën Simfonike të Radios dhe Televizionit Shqiptar, Orkestrën e Dhomës Karlsruhe dhe Orkestrën e Dhomës të Tiranës. Regjistrimet e tij përfshijnë dy CD me Ansamblin Flex „Arritja e Natës“ dhe „Au Suivant!“ (Për etiketat muzikore Genuin dhe Avi) si dhe regjistrime për radio si SWR, NDR, Radio Tirana, Radio 4 Amsterdam dhe Radio Semnoz në Francë . Ai gjithashtu ka performuar në Festivale të tilla Sommerliche Musiktage Hitzacker, Heidelberger Frühling, Festspiele Mecklenburg-Vorpommen, Annecy Festival, Prussia Cove, International Music Festival Goslar, Prishtina International Music Festival, Allegretto Albania dhe Podium Festival Esslingen.

Endri Nini ka fituar shumë çmime në konkurse të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare  si Concours International de Piano “Ile de France” në Paris, çmim nga Fondacioni Solti në Mbretërinë e Bashkuar Premio “Trio di Trieste” në Trieste dhe konkursi ndërkombëtar i muzikës së dhomës Kiejstut Bacewicz në Łódź .

Endri gjithashtu shpesh kuron formate multidisiplinare të koncerteve si një mënyrë efektive për të bashkuar audienca të ndryshme dhe muzikë.

Që nga viti 2014 ai ka krijuar rregullisht programe dhe duke performuar me muzikantë, kërcimtarë, aktorë dhe artistë vizualë në Festivalin e Muzikës së Dhomës Rheinhesen, serinë e koncerteve imPULS në Hanover si dhe Projektin Wunderkind në Shqipëri.

Për sezonin 2020/21 ai është Drejtori Artistik i Festivalit të Muzikës të Dhomës të Universitetit të Muzikës dhe Dramës Rostock, i cili do të zhvillohet nën moton Gëzuar Ditëlindjen Z. Beethoven !

Endri Nini është i vetmi artist shqiptar në trupën akademike të dy universiteteve shumë prestigjioze në Europë, Universiteti i Muzikes dhe Theatrit ne Rosotock Gjermani dhe ne Akademine Sibelius Finlande, perveç karieres brilante solistike në gjithë këto vite.

Endri Nini është Ambasador i kombit në Europë, sepse me emrin e tij ai nderon Shqipërinë dhe shqiptarët./Përgatiti: voal.ch/ Elida Buçpapaj

 

 

 

Shënim e pikëllim (i pa botuar, kurrsesi  i vonuar) – Porosi malesh: Gjelosh Gjokaj nuk do vdes kurrë! – Nga Bajram Sefaj

 

Jo vetëm Mileshi , por gjithë fshatrat e Malësisë (“Tuzi ndodhet në veriperëndim të Liqenit të Shkodrës, 10 km nga Podgorica, dhe 130 km nga Tirana. Komuna urbane e Tuzit përfshin fshatrat Arrëz, Bardhaj, Bënkaj, Budëz, Camaj, Cemi, Delaj, Dinosha, Dresha, Gurreci, Helmnica, Koja, Kodërbudani, Ksheva, Llofka, Lekaj, Mileshi i Ulët, Muzheçku, Nabomi, Nënhelmi, Nikmarrashi, Omerbozhaj, Pankali, Pikala, Prifti, Rudina, Selishta, Skorraqi, Spija, Stjepohu, Sukruqi, Shipçaniku, Shtëpia e Rakiqëve, Traboini, Trieshi, Tuzi, Vllana, Vrana”, por, sikur edhe fushat e gjëra, malet e larta, kodra e kodrina…, sikur gur e dru bashkë me liqenin e Shkodrës vetë…, në ditën e parë të këtij muaji (1 tetor), e lanë një porosi: të shënohet ndonjë fjalë më shumë për një nga këto fshatra, pikërisht për fshatin Milesh të Tuzit. Pse pikërisht për këtë fshat e jo për ndonjë tjetër, kur të gjithë si një kanë emta të bukur me nga një simfoni shkrepash, brenda tyre. (Shqiptoju emrat edhe një herë e provo t’i mbash në mëndë, kushtoju nga një poezi, këndoju një këngë!).

Atë ditë në fshat, në fshatin Milesh, në fshatin e lindjes, për herë të fundit aty u kthye biri i tij më i shtrenjtë dhe më i njohur nga kjo anë, Gjelosh Gjokaj,  djalë i këtij katundi të vocërr, si të harruar, atje midis shkrepash e kodrinash, ia qiti zërin e bardhë në “shtatë e Evropa”, por edhe në mbarë botën e madhe e të pafund të artit, atij pamor “cette fois ci”, siç thonë francezët. Gjeloshi erdhi në Mileshin e tij, për të mos u kthyer më, për të  mbet aty, për të vazhduar jetën e përmotshme (të amshueshme) nën dheun e tokës mëmëdhe të lindjes…

Toka (dheu) i lehtë i qoftë!

Ndonëse ishte ditë e lame me një diell të kuqërremët të vjeshtës së parë në Milesh,  egjithatë, ajo ishte ditë zie e pikëllimi, jo vetëm për këtë katund Malësie, por ishte ditë dhimbje e krenarie, për mbarë botën e madhe, për të gjithë shqiptarët, kudo e ngado, qofshin ata: atë ditë të shtunë, një tetor 2016, botës tjetër, asaj të ftohtës, të errëtës, të përjetshmes, ia falnim dhe ia lenim amanet dheut të qetë të njeriut tonë të urtë e fisnik, të gjeniut tonë të arteve pamore, të Picasso-s se maleve tona, një fyell ndër male… sikurse ishte Gjelosh Gjokaj.

Tokës, dheut të shenjtë të Mëmëdheut ia dhamë trupin e gjeniut tonë  që të na e ruaj me xhelozi, por, në anën tjetër, as tokës (dheut), as akujt tjetër, nuk ia dhuruam veprën e tij të madhe artistike. Vepra(t) e tij, do t’i ruajnë fondet e galerive të famshme kudo (në)për botë, do t’i ruajnë koleksionistët e pasionuar ngado qofshin ata, e, ata janë të shumtë…  Vepra kolosale e Gjeloshit, që, mbase, shumë shpejtë, do të shpallet thesar i trashëgimisë sonë shpirtërore e kulturore, ose një pjesë e atij, thesari të ruhet në shtëpinë e të ndjerit në Milesh, që ndoshta shumë shpejt edhe do të shpallet Shtëpi muze.

Pse jo!

Mileshi i vocërr i Malësisë se Madhe, atë ditë të bukur vjeshte plotë ngjyra (si të huazuara nga mijëra e mijëra pëlhura (telajo) të Gjeloshit tonë), për një çast ishte qendër e madhe të botës se madhe shpirtërore dhe artistike shqiptare, ishte luginë lotësh, ishte pistë mode e veshjes me të zeza, burra e gra, malësorë e malësore vendas dhe nga të gjitha trevat e tjera shqiptare…

Ditë e pikëllimit të madh, na bashkoi!

Të gjithë, si një, pjesëmarrësit në çastin e ndarjes prej Gjeloshit tonë, nxituan të hedhin nga një grusht dhé mbi çatinë e tij të amshueshme.

Kjo ishte përshëndetja, lamtumira e fundit, me Gjeloshin tonë, atje, në atë Milesh.

Bashkë me Ganiun (Gashin), piktor, student i dikurshëm dhe mik i dashur dhe i përjetshëm, (mik shtëpie) i të ndjerit, me pikëllim të madh, për të dytën herë përbirohemi sot nëpër kufirin ndër-shqiptar, Hani i Hotit dhe Morinë…Për të satën herë shijuam pelinin e hidhur e psherëtitë. deri kur më!?!, mallkuar qofsh ore kufij  që na ndanë gjithnjë…

Rruga është e gjatë, pikëllimi është i madh. Ani, kemi kohë që Gani Gashi, të shpalos disa, vetëm një pjesë të atyre përjetimeve më të thella gjatë shekullit të shoqërimit me të pa vdekshim kurrë, Gjeloshin tonë, modest e gjeni tok…

(Milesh, e shtunë, 1 tetor 2016)

Këngëtarja e talentuar shkodrane Gentjana Tafili soprano e parë në Korin zviceran të traditës Chor & Bündig

voal. ch – Në Suhr Aargau të Zvicrës zhvillon prej 13 vitesh aktivitetin koncertor Kori zviceran i Traditës Chor & Bündig ku soprano e parë është këngëtarja e njohur dhe e talentuar shkodrane Gentjana Tafili.

Kush e ka dëgjuar Gentjanën duke kënduar këngët shkodrane magjepset prej zërit të saj të kulluar e plot dritë.

Gentjana është dalluar për talentin  dhe interpretimet e saj që në fëmijëri duke marrë pjesë nëpër festivale të ndryshme në qytetin e kulturës e traditës të këngës sikur është Shkodra.

Më pas, Gentjana Tafili emigroi në Zvicër, ku edhe krijoi familjen e saj të bukur, duke mos u ndarë kurrë prej pasionit të saj për këngën dhe punës të saj profesionale për të ngritur edhe më lart artin e të kënduarit bukur, gjithnjë të mbështetur në tabanin e pasur kombëtar, duke bërë që të Gentjana Tafili të mbetet zë i bukur në plejadën e këngëtareve më të mira shkodrane.

Gjithmonë për të rritur cilësinë interpretative Gentjana vazhdon të marrë mësime të kantos pranë pedagoges të kantos Znj.Marianne Benz ( Vocal Coach) si edhe mësime të Kitarës me pedagogun dhe kitaristin Z.Andy Lehner.

Gentjana Tafili përpos punës si edukatore e fëmijëve është e dashuruar me  skenën dhe publikun e saj të cilit vitet e fundit i ka dhuruar një numër këngësh të interpretuara me shumë mjeshtëri të lartë qoftë në evenimente të njohura të muzikës shkodrane në qytetin e saj të lindjes në Shkodër, por edhe në Zvicër, duke marrë pjesë në manifestime qoftë humanitare, në kuadër të aktiviteteve të shkollës shqipe të mësimit plotësues në Zvicër si edhe në disa aktivitete kulturore të organizuar nga Zvicra apo komunitetit shqiptar këtu.

Gentjana Tafili po ashtu ka marrë pjesë në shumë projekte artistike në kuadrin e integrimit dhe shkëmbimit kulturor në Zvicrën multikulturore. Ajo është e ftuar shpesh në aktivitete ndërkulturore me të ftuar zvicerianë dhe pjesëmarrës nga kombësi të ndryshme.

Kur voal.ch kontaktoi me të, Gentjana i tregoi se është e angazhuar në dy koncerte që do të japë Kori zviceran i Traditës Chor & Bündig në datat 1 dhe 7 Nëntor ku ajo është soprano e parë. Koncerti më tregoi Gentjana është Pop dhe Musical si dhe me këngë të folklorit zviceran në dialektin e Zvicrës gjermanofolëse. Gentjana bashkë me korin do të paraqiten para publikut zvicerian e shqiptar nën drejtimin e dirigjentes Znj.Simone Fischer dhe piano Z.Simon Peter.

Adhuruesit e këngëve të Gentjana Tafilit janë zviceranë dhe shqiptarë, që presin me të drejtë prurje të reja prej saj, ngase ajo me zërin e bukur që ka dhe talentin, do ta pasurojë edhe më tej muzikën e pastër shqipe dhe këngën magjike shkodrane.

Voal.ch me këtë rast i uron Gentjana Tafilit suksese të pafundme!/

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho: Mirënjohëse për jetë Fjalët e zemrës për një ikonë si Rozmari Jorganxhi !

 

Voal.ch – Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, shpreh ekskluzivisht për voal.ch  dhimbjen e saj për largimin nga kjo botë të mbretëreshës të belkantos Rozmari Jorganxhi, sikur shkruante përpara disa ditësh në rubrikën In Memoriam gazeta Il Piccolo e Triestes, për artisten e madhe e cila e mbylli karierën në skenën e Teatrit të Operas Xhuzepe Verdi.

Ermonela Jaho e falenderon dhe i është mirënjohëse për jetë mezosopranos së famshme shqiptare, duke nënvizuar se takimi që ka patur me Artisten e madhe ka qenë pjesë e rrugëtimit të saj si artiste. Artistët e mëdhenj në fillimin e karierës së tyre ndodh patjetër që të jenë takuar me Artistë të mëdhenj të cilët në mënyrë profetike u parashohin rrugën e suksesit.

Ermonela Jaho me sukses të plotë vijon jetën e saj koncertore nëpër botë. Momentalisht ndodhet në Greqi, ku prej dje mbrëma, si dhe më 16, 20 dhe 25 tetor në Teatrin Kombëtar të Operas të Athinës është duke u shfaqur Opera e Puçinit Madam Buterfly, ku Ermonela interpreton rolin e Cio-Cio-San.

Kjo na bën të kujtojmë se kur Madame Buterfly është shfaqur për herë të parë në Teatrin e Operas në Tiranë, e shkëlqyera Rozmari Jorganxhi ka interpretuar rolin e Suzukit.

Më poshtë po sjellim dedikimin e Ermonela Jahos për Rozmari Jorganxhi, të një ikone në shkëlqim për ikonën që tashmë shkëlqen si yll në qiellin e parajsës. /Elida Buçpapaj

 

“Këto janë fjalet e zemres për nje ikone si Rozmari Jorganxhi.

Largimi nga jeta e figures se shquar te artit shqiptar dhe jo vetem,

te nderuares Rozmari Jorganxhi eshte nje humbje e madhe per boten e artit.

Ajo qe nje ikone e vertete

e Artistit me A te madhe.

E thjeshte, modeste, punetore e palodhur,

e dedikuar ne çdo gje qe bente,

vlera keto qe vetem nje Artist i vertete i misheron.

Mirenjohese per jete kesaj Zonje – Muzë e botës së muzikës.

Faleminderit qe takimi me ju ka qene nje nder hapat e rrugetimit tim si artiste.

I paharruar kujtimi dhe emri i saj i madh.”

Kam njohur një grua… Krijoi dhe interpretoi Rudina Papajani

Kam njohur një grua… Krijoi dhe interpretoi Rudina Papajani

 

 

 

Artisti i shquar Saimir Strati me dhjetë Guinnesse sjell portretin e Ruben Diaz Jr. me guacka deti

voal.ch – Artisti i shquar i mozaikëve Saimir Strati ka krijuar me guaska deti portretin e kryetarit të bashkisë të Bronx, në New York Ruben Diaz Jr.

Zoti Diaz është një figurë shumë e dashur për komunitetin shqiptaro-amerikan që jeton në Bronx, një nga pesë lagjet e New Yorkut me rreth 1.5 milionë banorë.

Ai është po ashtu një adhurues i Shenjtores shqiptare Nënë Tereza. Një rrugë në Bronx mban tashmë emrin e Nënë Terezës.

Ndërsa Saimir Strati është Artisti i shquar i mozaikëve, i nderuar me 10 Guinness-e, diçka shumë e rrallë.

Ai i punon kryeveprat e tij me guaska, me gozhda, me tela hekuri me dimensione gjigande që kërkojnë një punë titanike.

Saimir Strati ka lindur në Tiranë, 1966.

Ai filloi karrierën e tij duke bërë restaurime të mozaikëve në Shqipëri në disa vende arkeologjike të Bylisit, Amantia dhe Apoloni.

Është një anëtar i Shoqatës Britanike të Mozaikut Modern.

NJë nga kryeveprat e Saimir Stratit është portreti i Nënë Terezës, në një formë të veçantë.

Portreti është i vendosur në Muzeun e Kosovës, me kapëse teli, në një dimension prej 10 metra katrorë.

“Dikur kam parë në televizor shpërngulje masive të refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe nga lufta. Diku në një qytet të Evropës kishte disa tela me gjemba që i pengonin. Dhe, aty mendova se vetëm Nena Terezë mund t’i shpëtonte këta njerëz”.

“Atëherë u bë ideja ime për ta bërë Nënën Terezë dhe materiali tashmë ishte gjetur, pra për të punuar diçka me tel.”, thotë Saimiri për veprën e tij.

Sot po i sjellim lexuesve portretin e  kryetarit të bashkisë të Bronx, Ruben Diaz Jr, si shenjë mirënjohje e komunitetit shqiptaro-amerikan për mbështetjen që kryetari i bashkisë të Bronx u jep.

Vepra është e dimensioneve 50×70.

 

https://edition.cnn.com/2017/03/23/europe/staple-mosaic-trnd/index.html

 

 

 

 

 

Elton Deda: Artistët janë afër falimentit, shteti na denigron ndërsa gropa thellohet çdo ditë

voal.ch Këngëtari i njohur Elton Deda përmes rrjetit social tregon vështirësitë që janë duke kaluar artistët shqiptarë të papërfillur nga shteti.

Më poshtë po sjellim reagimin e Elton Dedës:

 

“Tashme, ne muzikantet ne Shqiperi e Kosove po hyjme ne muajin e 8 pa punuar.

Nje pjese derrmuese e jona, te ardhurat kryesore i kane prej punes se lodhshme deri ne oret e para te mengjesit,

ne klube, bare e lounge te ndryshme.

Nuk punojme dot jo sepse jemi te paafte por sepse nuk lejohemi.

Mbasi na kane denigruar mire e mire me akte normative te bera nga njerez qe thjesht nuk duan t’ja dine per jetet e te tjereve,

mbasi na konsiderojne pasanike nderkohe qe shume prej nesh po shkojne drejt falimentit financiar,

edhe nuk na degjojne e nuk na perfillin.

Nese na mbyllen, duhet te mendoheshe nje strategji kompesimi.

Minimumi qe mund te beje nje shtet te i cili ne paguajme rregullisht taksa.

Personalisht ndihem teper pesimist me teper prej indiferences sesa prej gropes qe thellohet çdo dite.”

Del në ankand një vizatim i rrallë me poetët Verlaine dhe Rimbaud

Një vizatim në letër i poetëve francezë Paul Verlaine dhe Arthur Rimbaud, shpesh i riprodhuar, por asnjëherë i ekspozuar, do të vihet në shitje nga “Christie’s” në Paris, në fillim të nëntorit, njoftoi sot shtëpia e ankandit.

Ky vizatim është vepër e piktorit dhe ilustruesit Félix Régamey (1844-1907), në një letër drejtuar vëllait të tij, e datës 1872.

Në të shihen dy poetët duke shëtitur në një rrugë të Londrës.

“Kjo skicë është vizatimi i vetëm, që tregon Verlaine dhe Rimbaud së bashku gjatë arratisjes së tyre të famshme dashurore midis 1872 dhe 1873, një nga periudhat kryesore krijuese të Rimbaud”, tha “Christie’s” në një deklaratë.

Shitja është planifikuar për në 3 nëntor dhe vlerësimi i vizatimit është midis 70 000 dhe 100 000 euro.


Send this to a friend