VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kadri Veseli i përgjigjet njeriut të Trumpit: Albini është rrenc

By | February 7, 2020

Komentet

Donika Gërvalla Schwarz: Vjosa Osmanit nuk i mbeti vend në LDK, e larguan në mënyrën më të shëmtuar të mundshme

Kandidatja e VV’së për deputete, Donika Gërvalla Schwarz, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se Vjosa Osmanit nuk i mbeti vend në LDK.

Madje ajo tha se Osmanin e larguan partia e saj në mënyrën më të shëmtuar të mundshme.

“Osmanit nuk i mbeti vend në LDK, ajo nuk u largua, por e larguan në mënyrën më të shëmtuar të mundshme”, është shprehur Gërvalla Schëarz në T7.

Tutje, ajo sqaroi edhe pse u largua nga LDK’ja, shkruan Express.

“Momenti kur unë jam larguar nga LDK’ja nuk është përplasja ime fizike përpara Këshillit të Përgjithshëm por unë edhe mbas atyre skenave të shëmtuara jam munduar megjithatë brenda LDK’së të përpiqem që me sa më shumë njerëz të realizojmë atë që secili votues i LDK’së e ka kërkuar nga ne. Pra të rrijmë në LDK dhe të kujdesemi që LDK’ja të mos mbetet e pareformuar dhe të thyhet betoni që e ka krijuar Isa Mustafa me një pjesë të Kryesisë së LDK’së, që të gjithë i njohim”, tha

“Unë jam larguar nga LDK’ja në momentin që rezolucioni im ka qenë që sado djem e vajza të mira të këtë në këtë strukturë të LDK’së kaq është Kryesia e LDK’së jo e gatshme, ndoshta tërësisht e paaftë që t’i lejojë ata djem dhe vajza në këtë strukturë. Kur kam kuptuar që kjo strukturë s’bën reformë unë jam larguar”, shtoi ajo./Express/

Donika Gërvalla flet për herë të parë pas përfshirjes në listën e VV-së

Kandidatja për deputete nga radhët e VVsë, Donika Gërvalla, ka folur për herë të parë pasi u bë e ditur se do të kandidoj në zgjedhje. Ajo thotë se e sheh si kontribut të vetin për çlirim të Kosovës nga krimi dhe korrupsioni.

“Ka pak ditë që jam kthyer përsëri në Kosovë. Këtë herë për një kohë më të gjatë. Për herë të parë kandidoj që si deputete e Kuvendit të Republikës së Kosovës të jem pjesë e drejtpërdrejtë e politikës së vendit. E shoh këtë si kontribut timin për çlirimin e Kosovës nga krimi dhe korrupsioni i instaluar prei vitesh dhe hapjen e një perspektive më të mirë për të gjithë qytetarët e saj”, ka shkruar ajo.

Ajo thotë se do t’i ruajë mendimet e saja të pavarura përkundër futjes në parti politike.

“Unë në politikë mbetem ajo Donikë që kam qenë gjithmonë, me të gjithë personalitetin dhe bindjet e mia. Askush nuk do të mund të ma ndalojë mendimin e pavarur, të mësuar dhe ushtruar që në vegjëlinë më të hershme në Prishtinë dhe Dubovik. As respektin ndaj qytetarit në çdo cep të vendit. Kosova nuk është vetëm Prishtinë por është çdo qytet e fshat nga Dukagjini në Drenicë, nga Llapi në Anamoravë dhe sigurisht edhe në Mitrovicë”

Ajo thotë se gjatë javës së ardhshme do të bëhet e ditur se si ajo, dhe njerëz tjerë brenda listës së VV’së, mund të japin kontribut për vendin.

“Gjatë ditëve dhe javëve të ardhshme në këtë platformë, por edhe tjetërkund do të mund të lexohet konkretisht se si, së bashku me një grup të vogël, płot njerëz të guximshëm dhe të mençur, kemi menduar të japim kontributin tonë”, shtoi ajo. /Express/

Kosovë: Shpallen të pafajshëm të akuzuarit në rastin “veteranët”

VOA

Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli të martën të pafajshëm 12 të akuzuarit për veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”, në rastin e njohur si “veteranët”.

Gjykata tha se të gjithë u liruan nga akuza pasi që “nuk ka gjetur prova se të njëjtit kanë kryer veprën penale” për të cilën janë akuzuar nga Prokuroria e Posaçme e Kosovës.

Në shtator të vitit 2018, Prokuroria e Posaçme e Kosovës, ngriti aktakuzë kundër Agim Çekut, Nuredin Lushtakut, Sadik Halitjahajt, Shkumbim Demaliajt, Rrustem Berishës, Faik Fazliut, Fadil Shurdhajt, Xhavit Jasharit, Qelë Gashit, Shukri Bujës, Ahmet Dakut dhe Smajl Elezajt, nën dyshimet për veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Akuzat kishin të bënin me periudhën kur të dymbëdhjetët ishin pjesë e Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Dëshmorit të Kombit, Invalidit, Veteranit, Pjesëtarit dhe të Internuarit të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në akuzë thuhej se “është vërtetuar se nga pagesat e kundërligjshme për veteranët luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, buxheti i Republikës së Kosovës është dëmtuar në shumën prej 68 milionë eurosh”.

Hetimet për këtë rast zgjatën për një vit e gjysmë dhe u shqyrtuan mbi 80 mijë aplikacione për statusin e veteranit të luftës.

Çështja e listave të veteranëve të luftës u ngrit gjatë verës së vitit 2018 kur prokurori i Prokurorisë së Posaçme të Kosovës, Elez Blakaj, që po e trajtonte këtë çështje, dha dorëheqje duke akuzuar kryeprokurorin e shtetit, Aleksandër Lumezi për ndërhyrje dhe përpjekje për frikësim, ndërsa vuri në pah se, siç tha ai, është kërcënuar gjatë trajtimit të keqpërdorimeve me hartimin e listave të veteranëve.

Ish prokurori Blakaj, në një letër të hapur atëbotë, tha se mund të ishin 19 mijë përfitues të rremë të skemës së pensioneve për veteranët e luftës së ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Pohimet e tilla nxitën diskutime rreth numrit të saktë të tyre.

Anëtarët e Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve hodhën poshtë akuzat duke theksuar se numri i madh i të përfshirëve në listat e veteranëve është rrjedhojë e ligjit për veteranët që parasheh përfshirjen e shumë kategorive që kanë ndihmuar luftën e ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Tragjedia me 4 të vdekur: Vajza 3-vjeçare ka kaluar rrezikun për jetën

Një aksident tragjik ndodhi mbrëmë në afërsi të Rubikut, ku një familje e tërë nga Kosova u shua. Nga aksidenti  humbën jetën 4 anëtarë të së njëjtës familje.

Makina kishte kaluar tek Dogana në Morinë dhe anëtarët e familjes ishin nisur për në Rinas, e do të shkonin në Zvicër, ku dhe jetonin. Blerim Avdiaj që drejtonte makinën dyshohet se në Rubik ka bërë manovër të gabuar, ka parakaluar në kthesë, duke mos parë se kishte mjet të tonazhit të lartë.

Shpejtësia që të mundëson rruga, ka bërë që pasojat të jenë të rënda dhe për fat të keq janë shkaktuar  4 viktima. Për fat të mirë, vetëm vajza 3 vjeçe tashmë ka kaluar rrezikun e jetës, ndërsa 4 të tjerëve ka qenë e pamundur që t’ju jepet ndihma mjekësore.

Viktima të aksidentit mbetën Blerim Avdiaj, 51 vjeç, dhe Anjeza Avdiaj, 34 vjeçe. Ndërkohë, viktima kanë mbetur edhe dy fëmijët e mitur K. Koçi, 11 vjeç, dhe M. Avdiaj, 6 vjeçe.

Kosnett kujton viktimat e Masakrës së Reçakut

Ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett, ka thënë të premten se bashkë me Kosovën nderon kujtimin për viktimat e Masakrës së Reçakut, e cila ka ndodhur 22 vjet më parë.

Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ambasadori Kosnett ka thënë se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë të përkushtuara për të garantuar drejtësi për familjet e viktimave dhe më të dashurit e tyre.

Masakra e Reçakut ka ndodhur më 15 janar të vitit 1999. Në mars të këtij viti NATO-ja nisi sulmet ajrore kundër caqeve të ushtrisë serbe për t’i dhënë fund dhunës në Kosovë.

Gjatë luftës në Kosovë humbën jetën rreth 13,500 persona, ndërsa 1,643 ende konsiderohen të pagjetur.

Po e ndajmë sërish me ju dokumentarin që ka realizuar ekipi i Radios Evropa e Lirë për 20-vjetorin e kësaj masakre. rel

Philips: Koha që t’i jepet ultimatum Serbisë në raport me Kosovën

Ish-këshilltari i lartë i DASH-it dhe njohësi i rrethanave në Ballkan, David Philips ka thënë se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë po zvarritet dhe sipas tij ka ardhur koha që shtetet e perëndimit t’i japin ultimatum Serbisë për finalizimin e marrëveshjes me Kosovën.

David Philips thotë se dialogut i mungon qartësia.

“Duhet të kemi një agjendë të qartë për dialogun. Qartësia ka munguar në negociatat mes Kosovës dhe Serbisë. A po negociojnë palët për njohje të ndërsjellë? A po flasin për aranzhime tjera si pjesë e një strategjie për zbutje të konfliktit? Pikëpamja ime personale është se dialogu duhet të përqendrohet te njohja e Kosovës nga Serbia si vend sovran brenda kufijve aktual. Kjo është mënyra e vetme për një marrëveshje të qëndrueshme dhe paqësore”, deklaroi Philips në një intervistë për RTV Dukagjini.

Philips mendon se Perëndimi duhet t’i jep ultimatum Serbisë, ose të pranojë marrëveshjen ose ta lejë fare.

“Duhet të formulohen kushtet për një marrëveshje përfundimtare dhe ato t’i paraqiten zotit Vuçiq dhe palës serbe. Perëndimi duhet t’i ofrojë një marrëveshje Serbisë dhe kjo të jetë si një punë e kryer: merre ose leje këtë marrëveshje. Ky proces është duke zgjatur shumë. Palët duhet të përqendrohen për një marrëveshje përfundimtare që do të jetë e detyrueshme. Nuk është e vështirë të parashikosh çfarë do të sheh marrëveshja, natyrisht se është e vështirë të mendosh se Kisha Ortodokse serbe të pranojë Pavarësinë e Kosovës por nuk ka zgjedhje tjetër. Ndryshe Serbia do të duhej të përjashtohej nga integrimi në institucionet euro-atlantike dhe do të mbetej një shtet problematik. Është koha që të lëvizet para dhe të ketë njohje të ndërsjellë që të lëvizet përpara. Marrëveshja vërtet do të arrihej nëse SHBA dhe BE do të punonin ngushtë së bashku”.

Philips thotë se marrëveshja e 4 shtatorit në Uashington nuk solli asgjë.

“Marrëveshja e 4 shtatorit ishte thjesht një deklaratë politike të nënshkruara nga ekipet e Avdullah Hotit dhe Vuqiçit. Nënshkrimet e tyre nuk u shfaqën në të njëjtën letër. Historike mund të konsiderohet vetëm vendimi që Izraeli ta njohë Kosovën.

Ish-ministri nga LDK-ja vendos të mos kandidojë për deputet: Duhet të hyjmë vetëm në zgjedhje

Ish-ministri i Mbrojtjes nga radhët e LDK-së, Haki Demolli, ka njoftuar se nuk është i interesuar që të jetë pjesë e listës zgjedhore.

Ai përmes një teksti të gjatë në llogarinë e tij në Facebook, ka treguar disa arsye se pse LDK në zgjedhjet e përgjithshme duhet të shkojë e vetme në zgjedhje, pa bërë koalicion me parti të tjera.

Sipas Demollit, koalicionet parazgjedhore janë të dëmshme për këtë subjekt.

“Fatkeqësisht, ne si LDK këtë përvojë jo të mirë e kemi përjetuar në zgjedhjet e vitit 2017, kur nga votuesit e LDK-së, me të madhe janë votuar kandidatët e Alternativës dhe të AKR-së, siç ishte rasti me Mimoza Kusarin, Behxhet Pacollin, Ilir Dedajn, Korab Sejdiun e madje edhe me Labinot Tahirin, që fituan me nga 10-15 mijë vota, e që përndryshe sikurse mos të ishin në listën e LDK-së, vështirë se do të merrnin numër kaq të madh të votave”, është shprehur Demolli.

“Nëse futen 10-15 kandidatë të partive të tjera në listën e LDK-së, atëherë jashtë kësaj liste do të mbesin 10-15 anëtarë të devotshëm të LDK-së, e një gjë e tillë nuk është e ‘shëndetshme’ për LDK-në, sidomos në kohën e zhvillimeve jo të kënaqshme, kur ish deputetë, asamblistë komunal, aktivistë të degëve dhe nëndegëve të saj po pozicionohen në anën e të ‘pakënaqurve’ të LDK-së”, ka shtuar ai.

Sipas tij, një prej arsye se pse LDK duhet të garojë e vetme është për të parë se sa kanë ndikuar zhvillimet e kohëve të fundit.

“Andaj pasur parasysh faktet e lartë theksuara, si dhe rrjedhat e kohëve të fundit brenda LDK-së, jam i mendimit që LDK-ja në zgjedhjet e shkurtit 2021 duhet të garojë e vetme, pra duhet të dalë si e vetme që të matet në ‘peshoren zgjedhore’, për të parë se sa kanë ndikuar zhvillimet politike ( dy qeveritë dhe ndasitë brenda LDK-së), ndërmjet dy palë zgjedhjeve”, ka shkruar Demolli.

“Kuptohet nëse shënon rezultat më të mirë se sa në zgjedhjet e fundit, gjë që LDK-së i dëshiroj nga zemra, atëherë të shpërblehen dhe dekorohen kreatorët e këtyre zhvillimeve, e nëse nuk arrihet rezultati i kënaqshëm atëherë mos të shfrytëzohet koalicioni parazgjedhor (me AKR-në) si alibi për mbulimin e mossuksesit, por të vjen në shprehje përgjegjësia politike”, ka shtuar ai.

Hagë: Prokuroria Speciale kërkon që gjyqi kundër krerëve të OVL-UÇK-së të fillojë në pranverë

Prishtinë

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë vijoi sot seanca gjyqësore për çështjen kundër Hysni Gucatit, kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), si dhe nënkryetarit të kësaj organizate, Nasim Haradinaj, transmeton Anadolu Agency (AA).

Haradinaj, i cili sot duhej të prononcohej rreth fajësisë për akuzat kundër tij në aktakuzën e konfirmuar, refuzoi të marrë pjesë në seancë në protestë për mënyrën në të cilën ai u trajtua në Hagë, duke mos u prononcuar rreth fajësisë. Në përputhje me Rregulloren e Gjykatës, gjyqtari i procedurës paraprake regjistroi në emër të të akuzuarit sikur të ishte prononcuar i pafajshëm.

Për shkak se i akuzuari tjetër Gucati u deklarua i pafajshëm më 18 dhjetor, gjyqtari i procedurës paraprake filloi seancën për të diskutuar përgatitjet për gjykimin në këtë çështje.

Prokuroria e specializuar kërkoi që gjyqi i drejtuesve të OVL-UÇK-së të fillojë në pranverën e këtij viti, ndërsa mbrojtja kërkoi që kjo të ndodhë në mes të verës.

Prokuroria tha se kishte tre pako me materiale në 838 faqe dhe përmendi 19 shkurtin si afatin e fundit për lëshimin e materialit të sekuestruar.

Avokatët e mbrojtjes kërkuan që materiali të merret menjëherë, pasi atyre u duhet të paktën një ose dy muaj për të kryer hetimin e nevojshëm në përgatitje të mbrojtjes.

Më 11 dhjetor 2020, gjykatësi i procedës paraprake të Dhomave të Specializuara konfirmoi aktakuzën kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt, duke i akuzuar ata për vepra penale kundër gjyqësorit, respektivisht pengim i zyrtarëve në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje e fshehtësisë.

Aktakuza mbështetet në dyshimin e bazuar se midis 7 dhe 25 shtatorit 2020, Gucati dhe Haradinaj zbuluan pa autorizim informacion të mbrojtur prej Ligjit të Dhomave të Specializuara, ndër të cilat të dhëna identifikuese të disa dëshmitarëve (të mundshëm), në tre konferenca shtypi dhe aktivitete të tjera të transmetuara, duke penguar punën e kësaj gjykate.

Më tej shtohet se Gucati dhe Haradinaj adresuan akuza dhe mesazhe nënvlerësuese për dëshmitarët (e mundshëm) dhe në disa raste shprehën qëllimin e tyre për të sabotuar punën e Dhomave të Specializuara.

Gucati dhe Haradinaj u arrestuan si të dyshuar më 25 shtator 2020 nga Prokuroria e Specializuar dhe u sollën në Qendrën e Paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

Ish-ministri: Qarku i Gjirokastrës nën një krim të përsëritur: Rama e ka dënuar të përmbytet ose nga uji ose nga Covid

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe ish-deputeti i PD Tritan Shehu denoncon situatën problematike në qarkun e Gjirokastrës për shkak të përmbytjeve, por edhe për shkak të pandemisë. Ai e cilëson një krim të përsëritur duke akuzuar kryeministrin Edi Rama se e ka dënuar këtë qark.

Shehu shkruan më tej se tokat bujqësore të tij duke filluar nga Fusha e Dropullit janë nën ujë dhe se ekonomitë janë të shkatërruara!

POSTIMI I PLOTË
Qarku i Gjirokastrës nën një krim të përsëritur: Rama e ka dënuar të përmbytet ose nga uji ose nga Covid.
Përsëri dhe këtë vit përmbytje ujë, rrëshqitje dheu, godinash, rrugësh si çdo dimër aty.

Tokat bujqësore të tij duke filluar nga Fusha e Dropullit janë nën ujë, ekonomitë të shkatërruara!
Disa javë më parë e “përmbytën” me Covid, pasojat e të cilit vazhdojnë të rënda, pavarësisht tërë mekanizmit të fshehjes së gjendjes.
Këto ditë cikli i përmbytjeve të paralajmëruara me të gjitha pasojat e tyre.
Varfëri, pa punësi, mungesë energjie, Covid dhe përmbytjet tashti përsëri, që janë kthyer në “agresionet” e zakonshme Rilindase mbi banorët e atij Qarku, të detyruar kështu ta braktisin atë.
Sepse nuk është bërë asgjë në këto 8 vite për infrastrukturën e atij Qarku, asgjë në kanalizimet, mbrojtjet nga ujërat a erozioni, rrugët, etj, vetëm se së fundmi i çuan dhe Covid me bollëk, pa marrë asnjë masë më tej!
Dhe atë Pallatin 6 katësh, simbol i arrogancës e papërgjegjshmërisë qeverisëse aty, që në të gjithë këto vite e kanë lënë ashtu, megjithëse teorikisht të pabanueshëm në fakt të mbushur me banorë, që nuk kanë ku të “fusin kokën”, disa herë të lëkundur, me mure që rrëshqasin poshtë.
Dhe askush nuk vepron, asnjë mase efektive, njëlloj si ndodhi e po ndodh dhe me “përmbytjen” Rilindase me Covid!
Në fakt një Qeveri në ikje, që për dy mandate vetëm ushqeu “Tërmetet” e saj, tashti afër 25 Prillit nuk mund të ndryshojë “zakonet”!

Vërshimet nga reshjet e shiut, rëndohet gjendja në disa të pjesë të Kosovës

Reshjet e vazhdueshme të shiut gjatë ditës së sotme janë duke shkaktuar vërshime dhe vështirësi në qarkullim në disa pjesë të Kosovës.

Këto reshje kanë përfshirë disa komuna si dhe fshatra të tyre, duke e bërë të pamundur qarkullimin e njerëzve si dhe veturave nëpër rrugë.

Në komunën e Malishevës si dhe në disa fshatra përreth është raportuar për gjendje të rënduar, madje është bërë thirrje të evitohen daljet e panevojshme.

Edhe në Komunën e Gjakovës situata është mjaft e rënduar për shkak të reshjeve të mëdha të shiut dhe borës.

Sipas një statusi në rrjetin social në Facebook, Komuna e Gjakovës bën të ditur se të gjithë operatorët janë në terren dhe janë duke u munduar që të sanojnë problemet.

“Sipas parashikimeve meterologjike, reshjet do të vazhdojnë edhe në ditët vijuese dhe situata të tilla do të mund të na përsëriten. Deritani janë raportuar situata të rënduara në hyrje-daljet e qytetit, tek rruga “Qazim Bakalli”, tek Ura që lidh Bllokun e Ri me Shkugëzen, kemi bllokim të rrugëve “Fehmi Agani” dhe “Gaspër Karaqi” si dhe paralagjia Brekoc. Lusim qytetarët që të shmangin qarkullimin në këto pjesë. Në mënyrë që të jemi më afër jush, për çdo vështirësi që paraqitet në lagjen tuaj, ju lutem telefononi në Qendrën e Thirrjeve Emergjente përmes numrit 112☎️ dhe ne do të jemi në shërbim me të gjitha kapacitetet për të minimizuar problemin”, kanë shkruar nga Komuna e Gjakovës në Facebook.

Edhe nga Komuna e Rahovecit kanë bërë të ditur se reshjet e shiut kanë vërshuar qarkullimin në disa zona.

“Komuna e Rahovecit, njofton të gjithë qytetarët se ekipet emergjente kanë dalë në terren që në orët e hershme të mëngjesit për t’i evituar problemet e shkaktuara nga reshjet e shiut. Kërkojmë nga ana e qytetarëve mirëkuptim dhe bashkëpunim për të tejkaluar këtë gjendje të krijuar nga reshjet e dendura të shiut. Debllokimet janë bërë Rahovec, Pastasel, Polluzhë, Çifllak, Sarosh..Po vazhdojmë në vendbanime të tjera…”, ka shkruar ata në Facebook.

Ndërkaq, reshjet e mëdha të shiut kanë përmbytur edhe Komoranin si dhe fshatin Poklek të Drenasit.

Hasani: Kurti mund të jetë kryeministër, por jo deputet

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sipas aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të publikuar të mërkurën, nuk do të ketë të drejtë të garojë për deputet në zgjedhjet e reja, tha ish-kryetari i Kushtetueses, Enver Hasani.

Duke folur për Radion Evropa e Lirë, Hasani tha se aktgjykimi e ka qartësuar se të gjithë personat e dënuar me gjykim të formës së prerë në tre vjetët e fundit, nuk kanë të drejtë të kandidojnë për deputetë dhe të marrin mandat nga Kuvendi i Kosovës.

“Nuk ka të drejtë, është e qartë ajo që e ka thënë Gjykata Kushtetuese”, tha Hasani.

Megjithatë, ai shtoi se Kurti mund të nominohet për postin e kryeministrit, nëse partia e tij, Lëvizja Vetëvendosje, i fiton zgjedhjet.

“Ajo nuk ka lidhje (me kandidimin për deputet). Mundet, Gjykata nuk e ka ndaluar këtë (nominimin për kryeministër)”, tha Hasani.

Çështja e kandidimit të Kurtit në zgjedhjet e ardhshme është aktualizuar pasi Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka publikuar aktgjykimin lidhur me zgjedhjen jokushtetuese të Qeverisë së Kosovës, të udhëhequr nga Avdullah Hoti, për shkak të votës së Etem Arifit.

Arifi, kur ka votuar për Qeverinë e Hotit, ka qënë i dënuar me vendim të formës së prerë – prej më shumë se një viti burgim – për veprën penale “mashtrim me subvencione”.

Më 3 janar, 2018, deputetët e atëhershëm të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli dhe Donika Kadaj-Bujupi janë dënuar me kusht për hedhjen e gazit lotsjellës në ambientet e Kuvendit të Kosovës.

Në shtator të po atij viti, Gjykata e Apelit i ka vërtetuar dënimet e shqiptuara nga gjykata e shkallës së parë.

Kushtetuesja e ka rrëzuar Qeverinë Hoti duke thënë se një person i dënuar për vepër penale me një vendim gjyqësor të formës së prerë në tre vjetët e fundit, “nuk mund të jetë kandidat për deputet e as të ketë mandat të vlefshëm në Kuvendin e Kosovës”.

Meqenëse Qeveria zgjidhet me votat e deputetëve në Kuvend, Hasani tha se në bazë të konstatimit të Gjykatës Kushtetuese, zgjedhja eventuale e Kurtit për kryeministër po ashtu mund të kontestohet.

Sipas Hasanit, Gjykata Kushtetuese, në këtë rast, nuk e ka trajtuar çështjen e zgjedhjes së kryeministrit, por të mandatit të deputetit.

Përkujtohet gjeneral-major Shaban Shala

Nëntë vjet me parë vdiq Shaban Shala, njëri nga veprimtarët e hershëm të çështjes kombëtare dhe ish-ushtar i UÇK.

Familjarë, miq e bashkëluftëtarë bënë homazhe pranë varrit të tij.

Të pranishmit adresuan kritika për institucionet e Kosovës, për shkak të gjendjes aktuale në të cilën ndodhet varri i Shaban Shalës.

Shala gjatë luftës së UÇK’së kreu detyra me rëndësi, sidomos në Zonën Operative të Drenicës. Pas luftës ishte epror i lartë i TMK’së dhe kurdoherë veprimtar i denjë i çështjes kombëtare.

Shaban Shala është vëllai i heroit Bedri Shala, i cili ra heroikisht së bashkë me Abenë, gjatë luftimeve në Junik, ndërkaq shtëpia e tij vazhdimisht ka qenë strehë e ushtarëve të UÇK’së.


Send this to a friend