VOAL

Please Wait...

Izraeli planifikon të vaksinojë 2 milionë banorë deri në fund të janarit

By | January 3, 2021
1 Comments
  • author avatar
    Anonymous 2 months ago Reply

    Ich kann Ihnen Spezialisten empfehlen, die Ihr Türschloss schnell und qualitativ hochwertig austauschen können. Mein Freund hat sie mir empfohlen. Seitdem nutze ich nur noch die Dienste dieses Büros. Ich empfehle Ihnen, sie auch anzurufen. Sie werden schnell ankommen, da sie rund um die Uhr arbeiten. Die Preise für ihre Dienstleistungen finden Sie auf der Website schluesseldienstwil.ch

Komentet

Irak, Papa u bën thirrje të krishterëve të falin, e të rindërtojnë vendin

VOA

Papa Françesku vizitoi të dielën pjesën e veriore të Irakut ku u lut mes rrënojave të kishave të shkatërruara nga Shteti Islamik.

Ndalesa e tij e parë të dielën ishte në Mosul, dikur bastion i grupit ekstremist. Ai u lut për viktimat e luftës në Irak në një shesh të qytetit.

Pas Mosulit, Papa Françesku u drejtua për në Karakosh, një qytet antik i krishterë që ishte pushtuar nga forcat e Shtetit Islamik. Ai u takua me anëtarët e komunitetit lokal në Kishën e “Ngjizja e Papërlyer”.

Papa Françesku u bëri thirrje të dielën të krishterëve të Irakut të falin padrejtësitë e kryera ndaj tyre nga grupet ekstremiste e të rindërtojnë vendin. Ai vizitoi rrënojat e kishave të shkatërruara e takoi turma entuziaste njerëzish në zemrën historike të qytetit, e cila pothuajse u fshi nga mbretërimi i tmerrshëm i grupit Shteti Islamik.

Papa do të mbajë një meshë në stadiumin “Franso Hariri” në Erbil përpara se të niset sërish drejt Bagdadit. Për shkak të kufizimeve të lidhura me COVID-19-n, pjesëmarrja do të jetë e kufizuar në vetëm 10 mijë vetë. Papa pritet të kthehet në Romë të hënën në mëngjes.

Papa takohet me Nechirvan Barzanin në Erbil

Erbil

Papa Françesku është takuar në Erbil me kreun e Qeverisë Rajonale Kurde të Irakut, Nechirvan Barzani, transmeton Anadolu Agency (AA).

Papa u prit në orët e mëngjesit me një ceremoni zyrtare në aeroportin ndërkombëtar të Erbilit ku zhvilloi një takim me Barzanin në sallën e pritjeve për zyrtarët specialë.

Barzani në takimin e zhvilluar me Papën tha se janë të nderuar që e kanë pritur atë në Erbil.

“Ne kemi besim të plotë për lirinë e fesë dhe besimit. Toleranca, bashkëjetesa dhe pranimi i njëri-tjetrit mes formacioneve janë një pjesë e kulturës sonë. Përpiqemi me të gjithë fuqinë tonë që ta ruajmë dhe ta mbrojmë këtë kulturë. Jemi gjithmonë pranë dialogut dhe paqes”, tha Barzani.

Gjatë takimeve të Papës në aeroport ishin të pranishëm edhe kryeministri i Qeverisë Rajonale Kurde të Irakut, Mesrur Barzani, zv.kryeministri Kubat Talabani, ish-presidenti dhe kreu i Partisë Demokratike të Kurdistanit, Mesut Barzani si dhe zyrtarë të tjerë.

Pas takimit me Barzanin në aeroport, Papa u nis me helikopter për në Mosul.

Papa në Mosul do të vizitojë rajonin Karakush që banohet kryesisht nga të krishterët dhe këtu do të mbajë një fjalim.

Pas Mosulit Papa do të kthehet në Erbil dhe do të zhvillojë një meshë në stadiumin “Franso Hariri”.

Në orët e mbrëmjes Papa do të kthehet në Bagdad dhe pas një nate qëndrimi këtu do të niset për në Romë pas një ceremonie lamtumire që do të zhvillohet në aeroport.

Papa Françesku dhe kleriku shiit diskutojnë sigurinë e të krishterëve në Irak

Papa Françesku në takim me klerikun shiit Ayatollah Ali al-Sistani në Irak.

Papa Françesku është takuar me një klerik të lartë shiit, në kuadër të një udhëtimi historik në Irak.

Takimi i 6 marsit me Ayatollah Ali al-Sistani është zhvilluar në qytetin e shenjtë Najaf, teksa Papa ka tentuar të dërgojë mesazh për bashkëjetesë paqësore dhe të mbështesë pakicën e krishterë në Irak.

Kjo vizitë është transmetuar drejtpërdrejt në televizionin irakian, dhe banorët janë parë duke përshëndetur takimin me mes të liderëve të dy religjioneve.

Al-Sistani është figurë e rëndësishme në mesin e pakicës shiite në Irak dhe respektohet nga bota shiite.

Pas mbajtjes së takimeve me dyer të mbyllura, al-Sistani ka lëshuar një deklaratë, duke thënë se të krishterët në Irak duhet të jetojnë në paqe dhe të gëzojnë të njëjtat të drejta sikurse irakianët e tjerë.

Vatikani, në anën tjetër, ka thënë se Papa Françesku ka falënderuar al-Sistanin dhe popullin shiit, për “ngritje të zërit në mbrojtje të atyre që janë më të dobët dhe më të persekutuar”.

Pakica e krishterë në Irak dikur vlerësohej se përbëhej nga 1.4 milion banorë.

Mirëpo si pasojë e konflikeve, tani besohet se në Irak janë rreth 300,000 të krishterë, shumica prej të cilëve janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Irakianët kanë mirëpritur vizitën dhe vëmendjen ndërkombëtare që i është dhënë shtetit të tyre, i cili tenton të rimëkëmbet nga dekada të luftës dhe trazirave.

Shtete tjera me shumicë myslimane, që ka vizituar Papa Françesku në të kaluarën janë: Turqia, Jordania, Azerbajxhani dhe territoret palestineze.

Papa Françesku fillon vizitën historike në Irak

VOA

Papa Françesku mbërriti në Irak, për vizitën e parë të një kreu të kishës katolike në vendlindjen e Profetit Abraham.

Ky është udhëtimi i parë i Atit të Shenjtë jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë dhe të gjithë personat që e shoqërojnë në avion janë të vaksinuar kundër COVID-it. Ky udhëtim shoqërohet me sfida të shumta, pasi rastet e infektimeve në Irak po shtohen dhe ka shqetësime se Papa mund të mos ndjekë vazhdimisht protokollin e distancimit fizik.

Ambasadori i Vatikanit në Irak, Arqipeshkvi Mitja Leskovar, kohët e fundit rezultoi pozitiv për koronavirus dhe aktualisht është në karantinë.

Megjithatë, Ati i Shenjtë këmbënguli për të zhvilluar vizitën. Në një video-mesazh drejtuar irakianëve, Papa thotë se ka dashur prej kohësh të takohet me ta, t’i shohë nga afër dhe të vizitojë atë tokë të shenjtë, djep i pakrahasueshëm qytetërimi.

Papa tha se vizita është një “pelegrinazh pendese” për të kërkuar ndjesë dhe për t’u lutur për pajtim pas luftës dhe terrorizmit disa vjeçar. Papa fliste më tej për një “pelegrinazh paqeje, në kërkim të vllazërimit, të ushqyer nga dëshira për t’u lutur së bashku e për të ecur së bashku me vëllezërit e motrat irakiane në tokën e Atit Abrahamit, i cili është një figurë që bashkon fenë islame, hebraike dhe të krishterë në një familje”.

Ati i shenjtë, i cili u detyrua të anulonte udhëtimin e tij në Irak vjet, shpreson të sjellë shpresë të re për komunitetin e krishterë që është persekutuar rëndë gjatë kryengritjes së Shtetit Islamik. Numri i të krishterëve në Irak ka rënë ndjeshëm dhe tani përllogaritet në rreth 300,000 vetë. Papa e quajti grupin e të krishterëve irakianë “një kishë martire” që do ta kishte për nder ta takonte.

Siguria mbetet shqetësim gjatë kësaj vizite, ndërkohë që në Irak janë shtuar gjatë javëve të fundit sulmet ndaj objekte civile e ushtarake. Ndryshe nga herët e tjera, papa nuk do të përdorë makinën e tij tradicionale, por një automjet të blinduar për të lëvizur nëpër qytete të ndryshme. Ai planifikon të shkojë në Mosul, Erbil dhe Ur, vendlindja e Abrahamit. Një ndër momentet më të spikatura të vizitës do të jetë udhëtimi për në qytetin e shenjtë të Naxhafit, ku Papa Françesku do të takohet me klerikun mysliman shiit Ali al-Sistani.

Protestuesit armenë hyjnë në ndërtesën e qeverisë

Kryeministri armen, Nikol Pashinian.

Disa protestues armenë, të cilët janë duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Nikol Pashinian, kanë hyrë më 1 mars në ndërtesën e qeverisë, në kryeqytetin e këtij vendi, Jerevan.

Pashinian është përballur me protesta në rritje, dhe thirrje nga opozita për dorëheqjen e tij, pas konfliktit gjashtëjavor në mes të Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene për rajonin e Nagorno-Karabakut një vit më parë.

Një marrëveshje për armëpushim, e ndërmjetësuar nga Rusia, të cilën e ka nënshkruar Pashinian, u ka dhënë fund luftimeve 44-ditore për rajonin e Nagorno-Karabakut, ku forcat armene janë përballur me humbje territoriale nga ushtria e Azerbajxhanit, e përkrahur nga Turqia.

Pashinian, aleanca e të cilit ka shumicën në parlament, ka refuzuar kërkesat e opozitës për zgjedhje të parakohshme dhe ka bërë thirrje për konsultime.

Javën e kaluar, ai ka dënuar ato që i ka cilësuar “përpjekje për puç”, pasi disa zyrtarë të lartë ushtarakë kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë së tij.

Kryeministri është detyruar të heqë dorë nga kontrolli i Nagorno-Karabakut dhe shtatë distrikteve të Azerbajxhanit, të cilat janë pushtuar nga forcat armene nga vitet e 1990-ta.

Këtë vendim e kanë kundërshtuar shumë armenë. rel

Ekspertët, të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

VOA

Ekspertët e sëmundjeve infektive po shprehin shqetësim për udhëtimin e ardhshëm të Papa Françeskut në Irak, duke pasur parasysh një rritje të mprehtë të infeksioneve të koronavirusit në vend.

Askush nuk dëshiron t’i thotë Françeskut që ta ndërpresë vizitën, dhe qeveria irakiane është interesuar të demonstrojë stabilitetin e saj relativ duke mirëpritur Atin e shenjtë, i cili do të ishte papa i parë që shkon në vendlindjen e Abrahamit.

Udhëtimi nga data 5 deri në 8 mars pritet t’u japë një nxitje shpirtërore tepër të nevojshme të krishterëve të Irakut që ndodhen në vështirësi ndërkohë që synon të avancojë përpjekjet për ndërtimin e urave të Vatikanit me botën myslimane.

Por nga një këndvështrim thjesht epidemiologjik, si dhe nga mesazhi i shëndetit publik që dërgon, një udhëtim papal në Irak mes një pandemie globale nuk është i këshillueshëm, thonë ekspertët shëndetësorë.

Shqetësimet e tyre u shtuan me lajmin e së dielës se ambasadori i Vatikanit në Irak, personi kryesor që do ta shoqëronte Papa Françeskun në të gjitha takimet e tij, u testua pozitiv për COVID dhe është vetizoluar..

Përveç kësaj, ekspertët thonë se luftërat, krizat ekonomike dhe ikja e mjekëve nga vendi e kanë shkatërruar sistemin spitalor irakian.

Ndërkaq, studimet tregojnë se shumica e infeksioneve të reja të Irakut me COVID-19 janë nga varianti tepër ngjitës i identifikuar për herë të parë në Britani.

SHBA ndërmerr goditje ajrore në Siri

VOA

Shtetet e Bashkuara ndërmorën të enjten sulme ajrore në Siri ndaj “infrastrukturës së përdorur nga grupet militante të mbështetur nga Irani”, njoftoi Pentagoni.

Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes, John Kirby tha në një deklaratë se sulmet ishin ndërmarrë me urdhrin e Presidentit Joe Biden.

“Goditjet u autorizuan në përgjigje të sulmeve të fundit kundër personelit amerikan dhe të koalicionit në Irak dhe kërcënimeve të vazhdueshme ndaj atij personeli”, thuhet në deklaratë.

Goditja e sotme mund të jetë veprimi i parë i Shteteve të Bashkuara si kundërpërgjigje ndaj këtyre sulmeve.

“Operacioni dërgon një mesazh të qartë: Presidenti Biden do të veprojë për të mbrojtur personelin amerikan dhe të koalicionit”, thuhet në deklaratë.

Por njëkohësisht goditja ishte e kufizuar dhe nuk synonte përshkallëzimin.

Po ashtu, një vendim për të goditur vetëm në Siri dhe jo në Irak do t’i jepte qeverisë irakiane kohë për të kryer hetimin e vet për një sulm të 15 shkurtit që plagosi amerikanë.

Sipas Pentagonit, sulmet shkatërruan disa objekte të vendosura në një pikë kontrolli kufitar të përdorur nga një numër grupesh militantësh të mbështetur nga Irani.

Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë disa sulme ushtarake si kundërpërgjigje vitet e fundit.

Sulmet me raketa kundër pozicioneve të SHBA në Irak u kryen ndërsa Uashingtoni dhe Teherani po përpiqen të gjejnë rrugët për t’u kthyer në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 nga e cila u tërhoq ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Në sulmin e 15 shkurtit, raketat goditën bazën ushtarake amerikane në Aeroportin Ndërkombëtar të Erbilit në rajonin e kontrolluar nga Kurdët duke vrarë një kontraktor jo-amerikan dhe duke plagosur një numër kontraktorësh amerikanë dhe një ushtar amerikan. Një tjetër goditje disa ditë më pas kishte si objektiv një bazë ku strehohen forca amerikane në veri të Bagdadit duke lënduar të paktën një kontraktor.

Izraeli rihapet, ndërsa të dhënat tregojnë se vaksina Pfizer funksionon

Me gati gjysmën e popullsisë së Izraelit të vaksinuar me të paktën njërën dozë të vaksinës Pfizer-BioNTech, Ministria e Shëndetësisë e Izraelit po raporton rezultate edhe më të mira se ato të marra nga provat klinike të kompanisë Pfizer. Izraeli, i cili kryeson botën në përqindjen e popullsisë së vaksinuar, shkëmben të dhënat mjekësore me kompaninë Pfizer. Siç njofton korrespondetja e Zërit të Amerikës, Linda Gradstein nga Jeruzalemi, lajmi i mirë vjen ndërsa pjesa më e madhe e ekonomisë izraelite u rihap gjatë fundjavës.

Qendrat tregtare të Izraelit u hapën për herë të parë pas muajsh kufizimesh dhe bllokimesh për shkak të koronavirusit. Një numër i kufizuar i njerëzve lejohen brenda dyqaneve.

Vende të tjera, si hotelet dhe palestrat, janë të hapura vetëm për izraelitët që mbajnë ato që quhen “Pasaportat e Gjelbërta”, të cilat tregojnë se ata kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19, ose që e kanë kaluar virusin.

Mati Ariel është pronare e shtatë palestrave në të gjithë vendin ku janë regjistruar mijëra anëtarë. Të gjitha palestrat kanë qenë të mbyllura për pjesën më të madhe të vitit të kaluar dhe punëtorët e saj kanë qenë me leje pa rrogë.

Po i motivojmë njerëzit të vaksinohen sepse ata duan të rikthehen në palestër. Por ka shumë njerëz që nuk mund të vaksinohen, si të rinjtë nën 16 vjeç, të cilët sipas rregullave nuk mund të vaksinohen dhe kështu po ndëshkohen. Ata me të vërtetë kanë nevojë për palestrën, për shëndetin e tyre fizik dhe mendor”, thotë zonja Ariel.

Hyrja në palestra është vetëm një nga stimujt e vaksinimit që u ofrohet të rinjve izraelitë, të cilët kanë qenë më të gatshëm sesa të moshuarit për të marrë pjesë në fushatën masive të vaksinimit të vendit. Tel Avivi dhe qytete të tjera kanë ofruar birrë joalkoolike, falafel dhe pica falas së bashku me vaksinën që bëhet në të njëjtin vend.

Erdha të bëj vaksinën kundër COVID-19. Bashkia e Tel Avivit pati një ide interesante, për t’i tërhequr të rinjtë që ta bëjnë vaksinën në lokal dhe t’u japin birrë falas“, thotë Yaara Maimon, banore e Tel Avivit.

Përpjekja intensive dymujore e Izraelit për vaksinimin ka treguar rezultate mbresëlënëse për vaksinën Pfizer, sipas një deklarate të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë. Si pjesë e marrëveshjes me të cilën Izraeli bleu vaksina të mjaftueshme për të gjithë popullsinë e tij, Izraeli ra dakord të shkëmbejë të dhënat e tij me kompaninë Pfizer.

Shohim se efektiviteti është ai që u deklarua në studimet e kompanive Pfizer dhe Moderna, rreth 95 përqind. Dhe për sa i përket njerëzve të pranuar në spital, është edhe më shumë se kaq. Mbrojtja është e fortë”, thotë Ronni Gamzu, ish-koordinator kombëtar për koronavirusin.

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit thotë se pas marrjes së dy dozave të vaksinës, rreziku i sëmundjes nga koronavirusi për izraelitët ra me 98.5%, dhe rreziku për t’u shtruar në spital ulet me pothuajse 99%.

Por edhe me këto statistika, zyrtarët izraelitë të shëndetësisë thonë se rihapja e vendit duhet të jetë graduale dhe se mbajtja e maskës dhe distancimi fizik do të vazhdojnë në të ardhmen.

Vritet ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos

Spitali në Goma ku ka vdekur ambasadori italian, Luca Attanasio.

Ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos u vra në një sulm në lindje të këtij vendi, bëri të ditur Ministria e Jashtme italiane.

Luca Attanasio vdiq në spital të hënën, pasi autokolona e Kombeve të Bashkuara me të cilën udhëtonte, u sulmua pranë qytetit Goma, thuhet në deklaratë.

Autokolona raportohet se i përkiste Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara.

Sipas njoftimeve, një oficer i policisë ushtarake italiane që udhëtonte me ambasadorin dhe një person i tretë u vranë gjithashtu.

Sipas zyrtarëve të Republikës Demokratike të Kongos, sulmi besohet të ketë qenë një përpjekje rrëmbimi.

Milicitë përleshen rregullisht në lindje të këtij vendi, ku një forcë e madhe e Kombeve të Bashkuara po lufton për të mbajtur paqen.

Hans Kluge: Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Evropën dje tha se beson se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë në fillim të vitit 2022, transmeton Anadolu Agency (AA).

Hans Kluge i tha transmetuesit shtetëror danez DR se COVID-19 do të vazhdojë të jetë i pranishëm në vitin 2021, por do të jetë më i menaxhueshëm sesa në vitin 2020.

Duke deklaruar se skenarët më të këqij tani kanë mbaruar, Kluge tha se ka më shumë informacione në lidhje me virusin në krahasim me vitin 2020, kur filloi të përhapet.

Ai paralajmëroi se askush nuk mund ta dijë paraprakisht të ardhmen e pandemisë së COVID-19.

“Do të vazhdojë të ketë virus, por nuk mendoj se do të nevojiten kufizime. Ky është një mesazh optimist”, tha ai.

Kluge tha se mutacionet janë normale dhe virusi po përpiqet të përshtatet me personin e infektuar, por përhapja e shpejtë e mutacioneve është shqetësuese për ta.

Duke shtuar se OBSH-ja është duke monitoruar nga afër efektivitetin e vaksinave të zhvilluara kundër COVID-19 për shkak të llojeve të përhapjes së shpejtë të virusit, Kluge tha se vaksinat mund të ndryshohen bazuar në mutacionet e reja nëse është e nevojshme dhe nuk ka nevojë t’i prodhojë ato nga terreni.

Ai tha se mutacionet nuk do ta bëjnë virusin jashtë kontrollit por theksoi se vendet, sistemet e kujdesit shëndetësor të të cilave tashmë janë nën presion mund të vihen nën presion edhe më të madh, gjë që e bën të domosdoshme marrjen shumë seriozisht të mutacioneve.

NASA publikon fotografitë e para nga Marsi të mjetit robotik “Perseverance”

Washington DC

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar fotot e para të marra nga mjeti kozmik i zbulimit “Perseverance”, i cili u ul në Mars dy ditë më parë në kraterin “Jezero”, transmeton Anadolu Agency (AA) )

NASA, vetëm 24 orë pas uljes së mjetit robotik, publikoi fotografi që tregojnë qartë sipërfaqen e Marsit.

“Kjo është diçka e paparë ndonjëherë”, tha NASA.

Mjeti kozmik “Perseverance” është i pajisur me 25 kamera dhe dy mikrofona, kurse regjistrimi i parë audio nga Marsi pritet të publikohet së shpejti.

NASA aktualisht ka tre mjete kozmike në Mars, “InSight”, “Curiosity” dhe “Perseverance”. Ky i fundit zbarkoi në kraterin “Jezero” të enjten dhe nga ai më së shumti priten kërkime për përgjigjen e pyetjeve në lidhje me gjurmët e jetës në planetin e kuq.

Princesha e Dubait “është nën kujdes shtëpiak”, thotë familja mbretërore

Princesha Latifa është “nën kujdes në shtëpi”, ka thënë familja mbretërore e Dubait.

“Ajo është nën kujdes në shtëpi e mbështetur nga familja e saj dhe profesionistët shëndetësorë”, ka thënë familja në një deklaratë të cilën e ka lëshuar ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe në Londër.

Ne deklaratë thuhej se pamjet e transmetuara në BBC dhe mediat tjera nuk “tregonin gjendjen aktuale”.

“Ajo vazhdon të përmirësohet dhe ne shpresojmë që ajo do të kthehet në jetën publike në kohën e duhur”, tha familja mbretërore.

Panorama, programi hulumtues i transmetuesit britanik BBC, ka publikuar më 16 shkurt një video në cilën është shfaqur Princesha Latifa, një prej vajzave të udhëheqësit të Dubait, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, duke thënë se ajo është izoluar kundër dëshirës së saj në një vilë të barrikaduar.

Princesha Latifa bin Mohammed al-Maktoum ka fituar vëmendje ndërkombëtare më 2018 kur një grup i të drejtave të njeriut ka publikuar një video që ka bërë ajo, teksa ka tentuar të ikë nga Dubai.

Fushata për lirimin e Latifas, përmes së cilës është kërkuar lirimi i saj për kohë të gjatë, ka thënë se ka arritur t’ia dorëzojë asaj një telefon.

“Unë jam peng në këtë vilë, që është shndërruar në burg”, ka thënë Latifa, 35-vjeçare, në një video të publikuar nga Panorama. “Të gjitha dritaret janë të mbyllura, nuk mund ta hap asnjërën”.

Ajo ka thënë se ka bërë videon në banjo të vilës, meqë ajo është hapësira e vetme me çelës. “Nuk e di nëse do t’i mbijetoj kësaj situate”, ka thënë ajo në njërën prej videove.

BBC ka thënë se videot janë incizuar disa muaj më parë.

Të premten, Zyra e Komisionarit të Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, kërkoi nga Emiratet e Bashkuara Arabe që të sigurojë prova që Princesha është gjallë.

Por, në daklaratën e familjes mbretërore nuk kishte të bashkangjitur asnjë video ose fotografi e cila mund të shërbente si provë se Princesha është gjallë. rel


Send this to a friend