VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Iu shërbyen pacientëve me COVID 19, rezultojnë pozitivë edhe 2 mjekë në Kolonjë

By | July 13, 2020

Komentet

Shqipëri, tjetër rekord rastesh të reja dhe 3 viktima nga Koronavirusi

Në Shqipëri, në 24 orët e fundit u rregjistrua një tjetër rekord i rasteve të reja të konfirmuara pozitivë ndaj Koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë njoftoi për 141 të prekur dhe 3 viktima, një 65 vjeçar nga Elbasani dhe dy qytetarë nga Tirana, një 66 vjeçar dhe një 76 vjeçare, për të cilët nuk u bë e ditur të kishin patur sëmundje shoqëruese. Në total janë 208 personat që kanë humbur jetën.

Numri më i lartë i të infektuarve i vërejtur së fundmi ka ardhur paralelisht dhe me një rritje graduale të testimeve që po kryhen në Institutin e Shëndetit Publik. Që nga fillimi i pandemisë në muajin mars, deri më tani, rastet pozitive ndaj koronavirusit janë në kuotën e 6817 të prekur, nga të cilët mbi 5500 të infektuar vetëm në 9 javët e fundit. Sipas të dhënave të bëra publike pasditen e së mërkurës, rastet e fundit janë zbuluar në 19 qytete të ndryshme të vendit: 51 raste në Tiranë, nga 14 raste Shkodër, Krujë, 12 në Lezhë, 9 në Vlorë, 7 në Durrës, 5 në Lushnje, nga 4 raste në Kurbin, Elbasan, Klos, nga 3 raste Korçë, Divjakë, nga 2 raste, Kavajë, Berat, Kamëz, Gramsh, nga 1 rast në Kukës, Vau i Dejës, dhe Selenicë.

Në të gjithë vendin janë 3057 persona aktivë. Një shifër që vjen duke u rritur nga ditë në ditë, ndërsa numri i atyre që shërohen mbetet ndjeshëm më i ulët se i rasteve të reja. Më shumë se gjysma e personave aktivë janë në Tiranë, 1678 raste. Durrësi dhe Shkodra vijojnë të jenë qytetet e tjera me shifrat më të larta, respektivisht 367 dhe 263 raste.

E njejta tendencë në rritje vërehet me pacientët e shtruar në spitalet ku trajtohen personat që shfaqin shenja klinike të sëmundjes. Deri pasditen e të mërkurës ishin 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, nga të cilët 16 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 të tjerë të intubuar. Por ndërkohë, krahas tyre, në spital është rritur dhe numri i atyre që janë të dyshuar si të prekur nga virusi i rrezikshëm. zëri i amerikës

Kush prek shqiponjën përballet me luanët: Të gjithë shqiptarët janë UÇK dhe UÇPMB – Nga Azgan Haklaj

 

Vuçiç, shqiptarët e duan paqen, nëse ju doni luftë do të përballemi në fushë të mejdanit e do të mundim prapë, ashtu si stërgjysherit tuaj Brankoviçin dhe Sulltan Muratin e dytë, e Babain tuaj shpirtëror Millosheviçin.

Kur Gjergj Kastrioti dermonte ushtritë barbare otomane, Mbreti Brankoviç i dhuronte për harem bijën e tij Sarën Sulltan Muratit të dytë

Brenda dy- tre ditëve Serbia u kthye në identitetin e vet të vertetë si shtet i mbarsur në çdo qelizë të tij më ideologji fashiste, ultranacionaliste, paranojake e ksenofobi ndaj fqinjëve të saj.
Hyrja e xhandarmërisë serbe në Karaçevë, brenda kufijëve të Republikës së Kosovës, një shtet tashmë i lirë dhe sovran, aspirant për anëtar të OKB-së, Natos dhe organizmave të tjerë ndërkombëtarë dhe nga ana tjetër heqja brenda dy – tre ditësh e Flamurit Kuqezi, simbolit kombëtar të shqiptarëve, në Luginën e Preshevës, në dasëm janë shenja që tregojnë se shteti e qeveria e sotme serbe nuk janë distancuar aspak nga e kaluara e tyre e errët historike, nga e cila edhe vetë e kanë pësuar jo pak herë për gjatë historisë.
Diplomacia serbe si krahu i zgjatur i Akademisë së Shkencave Serbe, kishës ortodokse, qarqeve shoviniste është munduar të fsheh të vertetën historike për Kosovën duke e konsideruar atë si tokë të vehten, e madje djep të qytetërimit e identitetit të saj kulturor e fetarë.
Tashmë që kohët kanë ndryshuar, e përrallave të tyre s’ua vën veshin asnjë kancelari e fuqive të mëdha botërore sejmenët e Vuçiçit, nostalgjikë të Hitlerit të mesjetës Car Dushanit e të kasapit të Ballkanit Millosheviçit, të bindur se Kosovën e kanë humbur përgjithmonë për shkak të vertetës së hidhur, se nuk e kanë patur asnjëherë të tyren, kanë kurdisur lojën e dyfishtë:
Nga njëra anë bëjnë sikur janë për bisedime me Qeverinë e Kosovës, bisedime të cilat në fund të fundit nuk kanë asnjë kuptim pa njohjen reciproke të dy shteteve, e në anën tjetër, më qëllimin djallëzor për t’i prishur këto bisedime fabrikojnë dosje krimesh e ngrejnë male akuzash krejtësisht fallco, për të delegjetimuar luftën e UÇK- së e prijëseve të saj, por që do të shkërmoqen si rëra si gjithnjë kjo nuk ka asnjë dyshim.
Historia e krimeve serbe në Kosovë është e “denjë” për muzeun e ardhshëm të kombeve dhe e meriton të vendoset në një pavion të emërtuar “Pavioni i Trupit”, ashtu si Hitleri në shekullin e XX – të, i cili mendoj ta “zgjidhte” Çështjen Hebreje duke i shfarosur si komb.
Të njëjtën strategji ka ndjekur edhe Car Dushani I Serbisë në shekullin e XIV-të ndaj shqiptarëve.
Doktrina e tij kanibaleske e shfarosjes së shqiptarëve u bë fanari ndriçues i shtetit të pavarur serb të Grashaninit, frymëzim për Çubriolloviçin, Qosiçin, Rankoviçin, për Akademinë e Shkencave Serbe dhe makinës ushtarake shtypëse serbe, nga e cila për gjatë një shekulli e kanë pësuar qindramijëra shqiptarë, kroatë, boshnjakë e nacionalitete të tjera të Jugosllavisë së parë dhe të dytë siç shprehen historianët.
Ksenofobia deri në kufijtë e çmendurisë që ushqejnë serbët ndaj shqiptarëve e Flamurit të tyre Kombëtar është së pari një ndjenjë e thellë inferioriteti që ata kanë ndaj genit të racës tonë, e cila ka nxjerrë në të gjitha epokat historike figura të ndritura, të cilat kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e Europës e atë të mbarë njerëzimit.
Arsyeja e dytë e urrejtjes patologjike të serbëve ndaj shqiptarëve është lakmia e tyre e shfrenuar ndaj tokës e nëntokës së tyre të begatshme, të cilën Zoti ua ka blatuar dhe e ka vendosur në pozicion gjeografik nga më të përsosurit në botë dhe po aq të rendësishëm në aspektin gjeostrategjik.
Serbët në pamundësi për tu përballur tashmë në fushëbetejë, apo në mejdan si i thonë në anët tona me 10-të milionë shqiptarë, të cilët shekujt e luftërave i kanë pagëzuar si luanë guxojnë të dhunojnë Flamurin e tyre në dasëm, siç patën bërë para do kohësh në Stadiumin e Beogradit duke ju sulur shkabës dy krenare si dema të tërbuar, por u mundën e u turpëruan në shtëpinë e tyre nga matadorët Kuqezi.
Natyrshëm lind pyetja?!
A e dinë akinxhinjtë dhe jeniçerët e sotëm të Vuçiçit së po prekën shqiponjën do përballesh me luanët?!!
Ai Flamur me zhgabën dy krenare që zbukuronte mburojën e Pirros e të Teutës e të kolosëve iliro- dardanë, Flamuri Kuqezi i shqiptarëve është Flamuri më i vjetër i Europë.
Ai është Flamuri i Luanit Shqiptar Gjergj Kastriotit, i cili në kohën kur Mbreti Brankoviç e princat serbë ja puthnin këmbën sulltanëve të Azisë e ju dergonin vajzat në harem, siç bëri me të bijën e vet Sara Brankoviçin që ia dergoj Sulltan Muratit të Dytë, Gjergji ynë legjendar i thyente e i dërmonte ushtritë barbare otomane.
Nuk është rastësi që heqja e simbolit kombëtar të shqiptarëve u bë për tu hakmarrë ndaj kryetarit të veteranëve të luftës së UÇPMB-së z Nazmi Haradinaj, për të ngjallur panik dhe për të prishur dasmën, e pikërisht në Luginën e Preshevës, në një trevë, e cila ka qenë prej shekujsh një nga epiqendrat e qëndresës për liri e pavarësi të Kombit Shqiptar.
Vuçiç e Sejmenët e tij duhet të jenë të bindur se Presheva, Bujanoci e Medvegja tashmë nuk janë e nuk do të jenë kurrë vetëm.
Nëse ish ministri i Millosheviçit, fashisti Aleksandër, Rankoviçi i dytë do ta shkelë edhe njëherë folenë e shqipes me çizmet e xhandarëve të tij siç bëri në Karaçevë e të prekë simbolin e shenjtë të 10-të miloon shqiptarëve i duhet të përballet me luanët e kësaj toke të lashtë, të cilët kanë treguar përballë ushtrive shumë më të fuqishme se ajo serbe se dinë të mbrojnë shqiponjën, simbolin e qiellit e lirisë së tyre.
Kryeministri serb duhet medeomos të kujtojë profecinë e gjeniut Ibrahim Rugova të para tre dekadave së:
“Nëse deshton diplomacia, Çështja e Kosovës do të zgjidhet me luftë”.
Në vitin e bekuar 1999-të mrekullia ndodhi.
Ishin në koalicion kundër kuçedrës militare serbe, në qiell avionët e Natos dhe në tokë bijtë e shqipes, luanët e UÇK-së së lavdishme, të cilët e shpartalluan ushtrinë e Millosheviçit dhe Vuçiçit.
Harrojeni Kosovën zotërinj të Beogradit e kthejuni Realpolitikës, pas kaq shekujsh eksperience të hidhur.
Prej dy dekadash në mijëvjeçarin e tretë Amerika dhe Presidenti Trump po përpunojnë Dokrinën e Paqes, lirisë e Rendit të Ri Botërorë, ku atyre që zgjatin kthetrat ndaj fqinjëve të tyre do tu pritëm njëherë e mirë krahët.
Vuçiç, shqiptarët duan paqe.
Nëse ju doni luftë do të përballeni me luanët në fushën e mejdanit.
Të gjithë shqiptarët janë UÇK dhe UÇPMB.

Haradinaj i tërheq vërejtje Hotit dhe LDK-së: Bëni disa hapa mbrapa, keni ulur nivelin e dialogut

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdon të shprehë pakënaqësi ndaj kryeministrit Avdullah Hoti në raport me dialogun që po zhvillohet në Bruksel.

Haradinaj ka thënë se Hoti ka ulur nivelin e bisedimeve duke dërguar koordinator për të përfaqësuar Kosovën.

“Po i tregoj këtij kryeministri dhe kolegëve të mi në LDK që me apo pa vetëdije jeni futur në një klishe ku dialogun e keni ulur më poshtë se në kohën e Thaçit e Mogherinit. Dialogu ka qenë në nivelin e vendimmarrësve të Presidentit Trump, Presidentit Macron e Kancelares Merkel”, ka thënë Haradinaj në RTV21.

I pari i AAK-së ka këshilluar Hotin të bëjë disa hapa mbrapa në raport me dialogun.

“Bëni disa hapa mbrapa. Mos lejoni që t’iu thojnë ky është dialogu. Ky nuk është dialogu. Dialogu është kur ulen në tryezë Kryeministri Hoti Presidenti Macron, Kancelarja Merkel por edhe Presidenti Trump apo i dërguari i tij për këtë temë. Nuk kemi nevojë për një dialog ku njerëzit tonë enden poshtë e lartë”.

Haradinaj thotë se AAK nuk e ka synim ta drejtojë dialogun por nuk do të bëhet pjesë në këto rrethana.

“Ne e pranojmë se dialogu i takon Kryeministrit, por Aleanca nuk pranon të bëhet bashkëpjesëmarrëse në devijimin e dialogut nga vendimmarrësit politike te Lajçaku e Skënder Hyseni. LDK po e aprovon këtë. Unë e kam problem këtë dhe nuk qëndrojë prapa saj. Pasojat politike rreth kësaj teme nuk i pranojë. Pasojat e këtij dialogu teknik le t’i bartin ata”, ka deklaruar ndër të tjera Ramush Haradinaj.

Shqipëri: Pandemia dhe konfuzioni social e ekonomik që shkaktoi

Ilirian Agolli

Në Shqipëri, pandemia Covid-19 ka shkaktuar një konfuzion të përgjithshëm social dhe ekonomik nga fillimi i vitit e në vazhdim.

Janë mbi 200 të vdekur dhe mbi 6 mijë e 500 të infektuar nga koronavirusi. Por sociologët pohojnë se shoqëria shqiptare po reagon në mënyrë kaotike dhe shpesh indiferente ndaj këtij rreziku.

Studiuesit theksojnë se me shfaqjen e këtij virusi deri në gjetjen e një mjekimi për të, shqiptarët duhet të heqin dorë nga traditat e jetës kolektive dhe zakonet ceremoniale në komunitet.

Koronavirusi dhe pandemia sollën edhe në Shqipëri një konfuzion reagimesh kontradiktore, ku njerëzit nga një anë përpiqen të mbrojnë jetën e familjarëve dhe nga ana tjetër duhet të punojnë për të siguruar të ardhurat e mbijetesës së familjes.

Studiuesi i njohur i sociologjisë, prof.dr. Zyhdi Dervishi, thotë që, ashtu si për mjekët, kjo është një periudhë e pazakontë edhe për sociologët, që vëzhgojnë reagimet e shoqërisë përballë një sëmundje me hije kaq të rëndë, që ka mbërthyer gjithë sektorët e jetës shqiptare e botërore.

“Kjo sëmundje ka krijuar një pështjellim të madh, ka krijuar një anarki shpirtërore dhe problematikat e tyre shpesh janë të frikshme. Shpesh njerëzit e prekur nga Covid, ose kanë patur të afërm të tyre të prekur nga Covid, janë të çoroditur. Masat që rekomandohen për mbrojtjen duhen zbatuar, por është e rëndësishme që njerëzit të kenë një pmje më të qartë për natyrën e kësaj sëmundje” – thotë zoti Dervishi.

Studiuesit vlerësojnë se reagimi më i papritur i shqiptarëve ndaj koronavirusit ishte mohimi fare i ekzistencës së sëmundjes dhe refuzimi i vetëmbrojtjes ndaj saj.

Por kjo i rriti shifrat e viktimave dhe spitalet janë plot, thotë profesor Dervishi, prandaj besojnë apo nuk e besojnë shqiptarët, sëmundja është aty, po merr përditë jetë njerëzish dhe ata duhet të mbrojnë jetën e tyre dhe të tjerëve që i rrethojnë.

“Në shoqërinë shqiptare konfuzioni është i shumëfishtë. Ka njerëz që mendojnë se Covid nuk ekziston dhe shkojnë të shkujdesur e të pambrojtur përballë një rreziku real. Të tjerë mendojnë se ky nuk është si viruset e tjera, por është armë biologjike. Shfaqja e Covidit edhe në shoqërinë lipset të riperceptohet edhe në aspektin e rikonfigurimit të marrëdhënieve mes shqiptarëve” – tha prof. Dervishi.

Një mori me gjoba dhe ndëshkime po marrin aktualisht lokalet dhe restorantet, ndërsa mjekët konstatuan se shumica e infektimeve të reja me COVID po shkaktohen nga ceremonitë martesore dhe ato mortore, festat dhe ditëlindjet në mjedise të tejmbushura pa masa mbrojtëse.

Tashmë që autoritetet ndaluan edhe muzikën në restorante si stimuluse e festave dhe tubimeve të pakontrolluara, të rrezikshme për shëndetin, është koha, thotë zoti Dervishi që shqiptarët duan apo nuk duan, duhet të heqin dorë hap pas hapi nga traditat e jetës kolektive dhe zakonet ceremoniale në komunitet.

“Përgjithësisht shqiptarët bëjnë jetë shumë aktive kolektiviste. Ata e kalojnë një pjesë të madhe të kohës nëpër kafene, duke biseduar dhe duke qëndruar shumë pranë njëri-tjetrit. Kjo sëmundje, hija e saj e rëndë sidomos, kërkon që shqiptarët duhet të rrinë më larg njëri tjetrit, duhet të rrinë të distancuar edhe fizikisht. Kjo është masë e detyrueshme parandaluese për këtë sëmundje dhe për sëmundje të tjera” – thotë prof. Dervishi.

Deri tani në Shqipëri janë mbi 200 të vdekur dhe mbi 6 mijë e 500 të infektuar nga koronavirusi. Në dy spitalet Covid janë të shtruar mbi 120 pacientë, një pjesë në gjendje të rëndë, ndërsa një pjesë tjetër e konsiderueshme më lehtë po marrin mjekime të izoluar në shtëpi.

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 140 raste të reja me COVID-19

Tiranë

Në Shqipëri janë regjistruar 140 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) dhe 5 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, duke iu referuar të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) ka njoftuar se numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Shqipëri është rritur në 6.676 dhe numri i të vdekurve në 205.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 603 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19 dhe rastet e reja pozitive janë regjistruar në Tiranë dhe disa qytete të tjera të vendit.

Ndërkohë janë shëruar 101 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në gjithsej 3.480 dhe rastet aktive janë 2.991.

Në Shqipëri janë kryer gjithsej 47.051 testime dhe ISHP vazhdon punën në terren për testimet ndaj personave të dyshuar me koronavirus.

VIDEO – 32 vjet nga varja në Kukës e poetit Havzi Nela, bashkëshortja: SPAK të zbardhë vrasjen e tij

“Nuk them se jam trim, jo as frikacak,
Thellë n’afshet e shpirtit më grafllon guximi;
Vdekja për liri nuk më tremb aspak,
S’e duron robninë zemra e nji trimi?!

Këto janë vargjet e poezisë “o liri, o vdekje” që poeti Havzi Nela hodhi në letër në vitin 1987, një vit përpara se të dënohej me vdekje dhe të varej në qendër të qytetit të Kukësit, me akuzën e tradhëtisë së lartë ndaj atdheut. Sot në 32 vjetorin e varjes së tij, bashkëshortja Lavdije Nela kërkon nga SPAK hapjen e dosjeve dhe zbardhjen e plotë të vdekjes së Havzi Nelës. Ajo thotë se përgjatë gjithë kësaj periudhe askush nuk ka bërë asgjë për të zbardhur dhe çuar përpara drejtësisë urdhëruesit e vrasjes së poetit.

Havzi Nela, pas një kalvari vuajtjesh dhe internimesh në kampet famëkeqe të komunizmit, u mbyll në burgjet politike të Burrelit dhe Spacit e më pas në 10 gusht 1988 u var në qendër të qytetit të Kukësit. më pas ai u shpall martir i demokracise dhe vetëm pas 30 vitesh, bashkia e Kukësit vendosi bustin e tij në qytet, rindërtoi shtëpinë muze në Kollovoz, fshatin e lindjes, ndërsa emrin e tij e mban edhe gjimnazi i qytetit.

Presidenti Ilir Meta dhe kryetari i PD-se Lulzim Basha kane përkujtuar 32 vjetorin e varjes së poetit, dhe kane publikuar vargje nga poezitë e tij. Sipas presidentit Meta, vargjet e Havzi Neles gjëmojnë edhe sot me një forcë të jashtëzakonshme. “Litari i xhelatëve që i shteri frymën e fundit poetit disident dhe martirit të fjalës së lirë Havzi Nela, nuk do mundë kurrë të vrasë demokracinë, dinjitetin dhe të drejtat e njeriut, si dhe ëndrrën e çdo shqiptari për një Shqipëri si gjithë Europa” shkruan Meta. Ndersa Lulzim Basha e cilëson Havzi Nelën si poetin e pavdekësisë.

(BalkanWeb)

Shqipëri, një i vdekur dhe 125 raste të reja me COVID-19

Tiranë

Në Shqipëri janë regjistruar 125 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) dhe një person ka humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, duke iu referuar të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik(ISHP) ka njoftuar se numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Shqipëri është rritur në 6.536 dhe numri i të vdekurve në 200.

Sipas ministrisë, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 506 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ku Tirana vazhdon të regjistrojë numrin më të lartë të personave të infektuar.

Në vend janë shëruar edhe 37 qytetarë, duke e rritur numrin e të shëruarve në 3.379, që nga fillimi i pandemisë, ndërkohë raste aktive janë 2.957.

Në Shqipëri janë kryer gjithsej 46.448 testime dhe ISHP vazhdon punën në terren për rastet e dyshuara me koronavirus.

Shpëtoi Dritan Dajtin nga burgimi i përjetshëm, KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin Aleks Nikolli

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot të shkarkojë nga detyra gjyqtarin e Apelit të Shkodrës, Aleks Nikollin.

Gjyqtari pati probleme të shumta me pasurinë. Trupi gjykues që kreu procesin e rivlerësimit për gjyqtarin Aleks Nikolli përbëhej nga Brunilda Bekteshi kryesuese, Olsi Komici relator dhe Lulzim Hamitaj anëtar.

Mësohet se KPK konstatoi mungesë burimesh të ligjshme dhe veprime fiktive të gjyqtarit Aleks Nikolli.

Aleks Nikolli është një nga gjyqtarët që votoi pro zbritjes së dënimit të përjetshëm të Dritan Dajtit, i dënuar për vrasjen e 4 policëve, Dëshmorë të Atdheut. Nga viti 2004 deri në vitin 2016, Nikolli ka shërbyer si gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor, Shkodër dhe nga viti 2016 si gjyqtar në Gjykatën e Apelit, Shkodër.

Iu vuri zjarrin shkurreve, asfiskohet e ndërron jetë 79-vjeçari në Mat

MAT

Një i moshuar 79 vjec në fshatin Bujkë të Bashkisë së Matit, i ka vendosur flakën shkurreve, pa menduar pasojat që do të kishte ky veprim.

79 vjecari për pasojë është asfiksuar nga tymi, ndërsa pak më vonë ka ndërruar jetë.

Viktimë mësohet se është shtetasi H.K, banues në qytetin e Burrelit.

I moshuari ka ndezur një zjarr për të pastruar tokën e tij. Si pasojë e përmasave të mëdha të zjarrit, është djegur një banesë. Në përpjekje për të shuar zjarrin, i moshuar u asfiksua e ndërroi jetë.

Mësohet se viktimë ka mbetur shtetasi Haziz Kuka. Policia e Qarkut Dibër informon qytetarët që të tregojnë përgjegjësi e të mos djegin shkurret e pyjet.

Mësohet se viktimë ka mbetur shtetasi Haziz Kuka. Policia e Qarkut Dibër informon qytetarët që të tregojnë përgjegjësi e të mos djegin shkurret e pyjet. Policia Dibër shprehet se qyterarët duhet tëg mos kryejnë pastrime të tokave me zjarr. bw

PD denoncon: Situatë katastrofike e Covid-19 në Elbasan, mjekët janë infektuar masivisht

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se në Elbasan është një situatë katastrofike.

Boci thekson se shumë mjekë janë infektuar me Covid-19 në këtë qark, ndërsa shton se situata është totalisht në rënie të lirë.

Postimi i Luciano Bocit:

Situatë katastrofike e Covid-19 në Elbasan.

Pothuaj gjithë personeli i Njësisë vendore të kujdesit shëndetësor, rezulton pozitiv.

Situata është lënë në rënie të lirë dhe totalisht jashtë kontrollit.

Asnjë karantinim, apo teste për rrethin e kontakteve të të prekurve.

Rreziku është permanent dhe neglizhenca qeveritare absolute.

Asnjë masë nga Ministria e Shëndetësisë për të pamundësuar përhapjen e virusit nga kjo strukturë e shëndetit parësor, kur dihet që kontaktet e tyre me publikun janë të shpeshta.

Rama e Manastirliu flasin nga kullat e… detit.

Vetëm një Zot e di se si do shmanget katastrofa shëndetësore që po troket, sepse qeveria pa zot ka marrë pushime të gjata.

Koronavirusi shkakton 6 të vdekur dhe 136 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri

TIRANË

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, në Shqipëri kanë ndërruar jetë nga koronavirusi 6 persona.

MSH shprehet se 136 njerëz janë infektuar në të gjithë Shqipërinë me Covid-19 në 24 orët e fundit.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 74 të shëruar, 136 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale rikujton qytetarët se ndalohen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhapjes së infeksionit, duke vënë në rrezik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj.

Dr. Marjeta Dervishi

Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike të Covid19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 561 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 136 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi Covid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 66 raste në Tiranë, 13 në Krujë, 11 në Shkodër, 8 në Patos, 7 në Vlorë, 6 në Kavajë, nga 4 raste Kuçovë, Fier, nga 2 raste Berat, Librazhd, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, nga 1 rast Durrës, Mirditë, Mat, Roskovec, Malësi e Madhe, Peqin, Gramsh.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 74 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3342, që nga fillimi i epidemisë.

Mjekët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë mbi 1 mijë persona aktivë me Covid19, që janë në banesë.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 112 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 18 pacientë janë në terapi intensive, 3 prej të cilëve të intubuar.

Në të dy spitalet Covid, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

Fatkeqësisht, edhe pas përpjekjeve të mëdha të ekipeve mjekësore, ka ndërruar jetë artisti 53 vjeçar nga Tirana. Gjithashtu dy spitalet Covid, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen, një 61 vjeçar nga Tirana, një 62 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, një 77 vjeçar nga Pogradeci, një 87 vjeçare nga Shkodra.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve dhe të afërmve.

Nisur nga fakti se janë vënë re raste të shtuara që lidhen me grumbullime në ceremoni festive apo mortore, rikujtojmë qytetarët se ndalohen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhapjes së infeksionit, duke vënë në rrezik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes për respektimin e rregullave të higjienës, vendosjes së detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe respektimit të distancimit fizik.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes apo për çdo informacion tjetër rreth Covid19.

COVID-19 – Statistika (9 Gusht 2020)

Testime totale            45942

Raste pozitive              6411

Raste të shëruara         3342

Raste Aktive                2870

Humbje jete             199 (Qarku Tiranë 97, Shkodër 33, Durrës 29, Fier 10, Elbasan 7, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 4, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              1589

Durrës             361

Shkodër           249

Fier                  116

Vlorë               110

Kukës              94

Lezhë              92

Korçë              82

Elbasan           66

Berat               45

Dibër               35

Gjirokastër      31

U nda nga jeta në moshën 89 vjeçare dialektologu i shquar Jorgji Gjinari – Nga Bledi Filipi

Lamtumirë Prof. Jorgji Gjinari!
U shua dje (e shtunë) në moshën 89 vjeçare dialektologu i shquar Jorgji Gjinari. Ndër të parët që do të kryente studimet e larta në Institutin katër vjeçar në Tiranë. Si diplomohet do të emërohet në Institutin e Gjuhësisë.
Prof. Dr. Jorgji Gjinari, dha ndihmesa të spikatura në studimin e dialekteve të shqipes, por edhe në drejtimin dhe organizimin e punës në sektorin e dialektologjisë të Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë. Prof. Gjinari e pat nisur punën pranë këtij Instituti në vitin 1956 dhe po atë vit përgatiti artikullin e parë “Një vështrim mbi të folmet e Oparit”, që u botua më 1957 në numrin e parë të Buletinit të Universitetit Shtetëror të Tiranës.
Veprimtarinë e tij shkencore e kulmoi më 1989, me përfundimin e veprës madhore “Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe”, hartimin e të cilit e udhëhoqi nga fillimi e deri në fund. Por edhe pas kësaj periudhe ai nuk ka reshtur së shkruari për probleme të ndryshme, sidomos për raportet e gjuhës letrare me dialektet, duke u rreshtuar me shkrimet e veta ndër mbrojtësit e gjuhës standarde.
Fryt i penës së tij i janë edhe një numër i madh shkrimesh dhe hulumtimesh të folmeve të Shqipërisë Jugore dhe Veriore, Kosovës, arbëreshëve të Italisë. Artikuj për çështje të fonetikës së sotme e historike të dialekteve të shqipes, për historinë e lindjes dhe të zhvillimit të dialekteve të gjuhës sonë, për historinë e gjuhës sonë si dhe për çështje të gjuhës së sotme letrare etj. Ai është autor i tekstit universitar “Dialektologjia e gjuhës shqipes”. Por vepra më kryesore e tij si bashkautor dhe drejtues, është “Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe”, që e pa dritën e botimit në vitin 2007.
Profesor Gjinari, me veprën që le pas mbetet një figurë e ndritur e gjuhësisë shqiptare. Emri dhe vepra e tij do të jenë gjithnjë pikë referimi për të gjithë ata që do të hulumtojnë mbi gjuhën e bukur shqipe.
U prehsh në paqe profesor!