VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ish-spiuni Sergei Skripal del nga spitali

By | May 18, 2018

Komentet

Shikimi që mbretëresha i ka bërë Meghan Markle po bën “xhiron” e botës (foto)

Ka ende shumë për të diskutuar nga dasma mbretërore. Ajo ishte një nga ngjarjet më të rëndësishme të vitit, por edhe në histori. Të gjithë po flisnin për dasmën e Princit, për fustanet e nuses, që ishin glamuroze me thjeshtësinë e tyre, për Kate që u pa për herë të parë në publik pas lindjes së Princ Louis e të tjera me radhë.

Por ajo që të gjithëve iu bëri përshtypje ishte fytyra e mbretëreshës Elisabeth, aspak e lumtur në këtë ditë kaq të rëndësishme për nipin e saj.

Thuhet se ajo nuk ka qenë aspak dakord për lidhjen e tyre, nisur nga e shkuara që ka Meghan dhe këtë nuk nguroi ta tregonte as në dasmë.

Shikimi që i ka bërë ajo, teksa Meghan ishte e ulur në ceremoninë në Kishë, ka pushtuar gjithë internetin.

Nuk duket aspak e lumtur apo jo?

Brazil, pas 12 vitesh në ishullin ku ishte ndaluar lindja, vjen në jetë një foshnje

Gruaja e cila nuk deshi të zbulojë identitetin e saj, nuk e ka ditur së është shtatzënë dhe nuk ka ditur se çfarë të thotë për situatën në të cilën u gjet

BRASILIA – Në ishullin brazilian ku lindja e fëmijëve është e ndaluar, megjithatë në jetë erdhi një fëmijë, i pari në 12 vitet e fundit.

BBC raporton se një grua 22-vjeçare në ishullin Fernando de Noronha, me rreth 3.000 banorë, lindi një vajzë gjatë fundjavës.

Sipas portalit “O Globo” gruaja e cila nuk deshi të zbulojë identitetin e saj, nuk e ka ditur së është shtatzëne dhe nuk ka ditur se çfarë të thotë për situatën në të cilën u gjet.

“Natën e së premtes u shfaqën dhimbjet, më vonë edhe linda, ishte një vajzë. Nuk kisha fjalë”, tha nëna.

Foshnja u transferua më vonë në një spital lokal dhe autoritetet e ishullit konfirmuan informacionin për lindjen e një fëmije.

“Gruaja lindi në shtëpi. Anëtarët e familjes thonë se nuk dinin për shtatzaninë”, tha administrata në ishull.

Popullata lokale është e lumtur për lindjen e fëmijës dhe gjithashtu ndihmon familjen që u bë me fëmijë.

Ishulli Fernando de Noronha ka plazhe që radhiten ndër më të bukurat në botë. Për të mbrojtur botën e njohur nënujore, është e nevojshme që të ketë një numër të kufizuar banorësh.

Grave shtatzëna u kërkohet të zhvendosen në tokë kurse ishulli nuk ka repart materniteti. aa

Dukesha e Sussex-it: Jam krenare që jam grua dhe feministe

Meghan Markle tregoi shkurtimisht se si e sheh rolin e ri të saj si Dukeshë e Sussex-it në një biografi të publikuar në ueb-faqen e Mbretërisë britanike.

Ish-aktorja amerikane u martua me princin britanik, Harry, të shtunën.

Në biografi thuhet se Markle do të përqendrohet në çështjet sociale.

“Jam krenare që jam grua dhe feministe”, citohet të ketë thënë Markle.

Biografia nuk e përmend rolin e saj prej shtatë vjetësh si Rachel Zane në dramën televizive amerikane “Suits”.

Princi Harry dhe bashkëshortja e tij u emëruan Duka dhe Dukesha e Sussex-it pasi u martuan të shtunën në Kishën St.George.

Britania akuzohet për “mbyllje të syve” ndaj parave të pista ruse

Flamuri britanik dhe Ora e Londrës, Big Ben.

Mbretëria e Bashkuar është akuzuar për “mbyllje të syve” ndaj “parave të pista” të Rusisë, duke vënë në rrezik sigurinë kombëtare.

Komiteti për Punë të Jashtme ka thënë se Londra është përdorur për të fshehur “asetet e korruptuara” të presidentit rus, Vladimir Putin dhe aletëve të tij.

Po ashtu është thënë se ky aktivitet konsiderohet “biznes i zakonshëm” për Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij, Yulia.

Komiteti ka thënë se ky rast përbën shkatërrim të përpjekjeve britanike për të luftuar masat kundërthënëse të presidentit rus, Vladimir Putin.

“Shkalla e dëmit që mund të kenë këto ‘para të pista’ në politikën e Jashtme të Britanisë zvogëlon rëndësinë e përfitimeve të qytetit nga transaksionet ruse”, ka thënë udhëheqësi i Komitetit për punë të Jashtme, Tom Tigendhat, para publikimit të raportit të titulluar, Ari i Moskës: Korrupsioni rus në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai ka thënë se tregu në Londër është duke i mundësuar Kremlinit rritjen e ndikimit në Perëndim, duke u lejuar rusëve të blejnë dhe shesin prona luksoze në kryeqytetin britanik.

Ndër vite, Moska është kthyer nga të qenit një shtet i korruptuar në një eksportues të paqëndrueshëmërisë. Korrupsioni rus dhe ndikimi janë kthyer në shqetësim për sigurinë kombëtare”, ka shtuar ai.

Komiteti ka rekomanduar që të punohet me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara për të ndaluar blerjen e obligacioneve ruse që janë shitur me ndihmën e bankave të sanksionuara ruse.

Policia indiane heq 106 kapsula kokainë nga stomaku i një gruaje

Policia indiane ka thënë se ka hequr me sukes nga stomaku i një gruaje 106 kapsula të kokainës, e cila dyshohej se ishte duke tentuar të kontrabandojë drogë në këtë shtet.

Gruaja 25 vjeçare me shtetësi të huaj është arrestuar në Aeroportin Ndërkombëtar në Delhi më 14 maj, ka njoftuar policia.

Ajo është raportuar të ketë kaluar javën e kaluar në një spital duke u trajtuar si pasojë e kokainës.

Droga është thënë se ka vlerën e 50 milionë rupeve, apo 734,160 dollarëve.

Policia ka thënë se beson që gruaja ka përtypur kapsulat në Brazil dhe po aty i janë dhënë udhëzimet për të dërguar drogën në Delhi.

Zyrtarë nga Departamenti i Narkotikëve, i kanë thënë gazetës, Hindustan Times se ky ka qenë “numri më i madh i kapsulave të kokainës” që kanë gjetur ndonjëherë në një person.

Maduro fiton edhe një mandat si president i Venezuelës

Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro ka fituar edhe një tjetër mandat gjashtëvjeçar në këtë pozitë, ndonëse procesi zgjedhor është përcjellur me bojkot të opozitës dhe pretendime për manipulim të votave.

Në votime kanë dalë 46 përqind të banorëve, derisa ky proces është zhvilluar në periudhën e krizës së rëndë ekonomike.

Kandidati kryesor opozitar, Henri Falcon ka kundërshtuar rezultatin e zgjedhjeve pas mbylljes së kutive të votimit.

“Ne nuk e konsiderojmë të vlefshëm këtë procez zgjedhor, na duhet të mbajmë zgjedhje tjera në Venezuelë”, ka thënë ai.

Shefja e Këshillit Kombëtar Zgjedhor, Tibisay Lucena, ka thënë se pas numërimit të më shumë se 90 përqind të votave, Maduro ka fituar 67.7 përqind apo 5.8 milionë vota dhe Falcon ka fituar 21.2 përqind apo 1.8 milion vota.

”Ata më kanë nënvlerësuar”, ka thënë Maduro para mbështetësve të tij jashtë pallatit presidencial në Karakas.

Zyrtarët qeveritarë kanë thënë së zgjedhjet kanë qenë “të lira dhe të drejta”, mirëpo shumica e opozitës ka bojkotuar rezultatin.

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka thënë se nuk do të njohë rezultatin e zgjedhjeve.

Përmes një postimi në Twitter, misioni amerikan në Kombet e Bashkuara e ka cilësuar procesin si “fyerje ndaj demokracisë”.

Brexit bëhet “mollë sherri”, Skocia paralajmëron referendum për pavarësi

Skocia paralajmëron zhvillimin e një referendum për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar, nëse do të vijojnë proccedurat për Brexit. Kjo është bërë e ditur nga Kryeministrja skoceze, sipas të cilës data për një referendum të ri për pavarësi, menjëherë pasi Qeveria britanike do japë siguri lidhur me zbatimin e Brexit.

Nikola Sturgeon theksoi se partia e saj kombëtare nuk do të bllokojë një tjetër votim për Brexit lidhur me marrëveshjen përfundimtare.

“Pasi të kemi arritur disa qartësi, të cilat shpresojmë të kemi deri në vjeshtën e këtij viti, në rezultatin e Brexit dhe në marrëdhëniet e ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian, do të shqyrtoj përsëri çështjen e kohës së një referendum mbi pavarësinë”, tha Kryeministrja e Skocisë.

Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga Bashkimi Europian në mars të 2019-ës. Në referendumin e 2016-ës për Brexit, Skocia votoi masivisht pro qëndrimit në Union, ndaj kërkon që të ruajë bashkëpunimin me Brukselin.

Ja sekretet e mistershme që nuk i dinit për Princin Harry

Kur filloi shkollën fillore në moshën trevjeçare, Princi Harry nuk u nda automatikisht me fëmijët e tjerë, por u trajtua si fëmijë normal, si gjithë të tjerët.

Ai kishte një lepur të mbyllur në kafaz, i cili jetonte në Pallatin Mbretëror. Princi i ri gjithashtu kalonte orë të tëra duke u kujdesur për delet në fermën e Pallatit.

Harry takoi ish-të dashurën e tij të parë, Cressida Bonas, përmes kushërirës së tij, Princeshës Eugenie, në maj të vitit 2012.

Princi Harry dhe Cressida Bonas janë të lidhur familjarisht, megjithëse i ndajnë disa breza. Ajo thuhet se është kushërira e nëntë e Princit Harry nëpërmjet Mbretit Charles II.

Harry kishte idenë për krijimin e “Invictus Games”, një ngjarje multi-sportike në stilin paraolimpik për ushtarakët dhe femrat e plagosura, njerëzit e hendikepuar dhe personave me aftësi të veçanta.

Në vitin 1997, ai udhëtoi për në Afrikën e Jugut me babanë e tij, ku takoi Nelson Mandela dhe vëzhgoi nga afër një koncert të “Spice Girls”.

Në Ushtri, ai njihej si “Kapiteni i Uellsit”. Si një princ britanik, ai nuk ka një mbiemër fiks dhe kështu përdor emrin e zonës si mbiemër dhe si një prapashtesë territoriale në vend të një mbiemri.

Ai di të luajë mirë në videolojërat e FIFA-s, sepse ai i tha shtypit në një intervistë, ndërsa ishte në Afganistan se: “Ju mund t’i pyesni djemtë me të cilët kam luajtur, unë i mund ata në FIFA gjatë gjithë kohës”.

Ai me të vërtetë e urren Twitterit. Është “i varfër” në këtë aspekt.

Një nga emrat e tij të mesëm është David. Dy të tjerët janë Charles dhe Albert.

Kur ishte 18 vjeç, ai udhëtoi në Australi dhe Lesoto. Ndërsa në Australi, ai kaloi ca kohë duke punuar, siç kishte bërë edhe babai i tij, në një stacion blegtorësh duke marrë pjesë në ndeshjen “Young England kundër Young Australia Polo Test”.

Në vitet 2007-2008 ai shërbeu për 77 ditë në Helmand, Afganistan. Ai u tërhoq pas botimit të tregimit në një revistë australiane. Harry u kthye në Afganistan, ku qëndroi për 20 javë, dhe në vitet 2012-2013 qëndroi me Ushtrinë Ajrore.

Ai studioi gjeografinë, historinë e artit dhe artin me notën mesatare “A”, dhe përfundoi shkollën me një “B “në art dhe një “D” në gjeografi – të mjaftueshme për t’u pranuar në akademinë Sandhurstit.

Ai prodhoi filmin dokumentar “The Forgotten Kingdom” gjatë kohës sa qëndroi në Lesoto, ku gjithashtu vizitoi shtëpinë e fëmijëve “Mants’ase” pranë “Hoek’s Mohale”.

Ai u arsimua në Kolegjin Eton, i njohur si universiteti ku kanë diplomuar shumë njerëz nga bota e politikës dhe biznesit.

Ai ka stemën e tij të armatosur, që i është dhënë në ditëlindjen e tij të 18-të.

Në dhjetëvjetorin e vdekjes së nënës së tij, ai mbajti një fjalim në Shërbimin e Falënderimeve, në të cilin tha: “Ajo që është shumë më e rëndësishme për ne tani, është se si nëna jonë kujtohet nga njerëzit si: e qeshur, e dashur, e gjithanshme, dhe e sinqertë”.

Princi Harry gjithashtu ka monogramin e vet. Është një kaçurrel i bukur “H” me një kurorë në majë.

Kur komentoi mbi skandalin e zhveshur të fotografisë në Las Vegas, Princi Harry tha se “në fund të ditës unë ndoshta e braktisa veten, e lash familjen time, i lashë njerëzit e tjerë poshtë”, por gjithashtu ai shtoi se “isha në një zonë private dhe duhet të kisha pasur me një sasi të caktuar të privatësisë”.

Në një intervistë për NBC Neës, Harry tha se kurrë nuk do të ndalonte së pyeturi për natën kur vdiq nëna e tij dhe çfarë ndodhi në atë tunel.

Ka qenë një shfaqje televizive amerikane e quajtur “Unë dua të martohem me Harryn”, në të cilën 12 femra u ngritën duke besuar se ato ishin duke konkurruar për dashurinë e princit Harry. Harry në fjalë ishte një aktor, kështu që ato nuk e dinin këtë fakt.

Me sa duket ai mund të rregullojë një televizor kabllor të thyer – i cili do të jetë shumë i volitshëm për këdo që lufton për të parë serinë “Unë dua të martohem me Harryn”. Gjatë vizitës në një shtëpi të përkohshme në Valparaiso në Kili, ai vuri re se një kabllo televizive e familjes nuk po funksiononte dhe e rregulloi atë.

Ai mbështet ekipin e Arsenalin në futboll.

Kur ishte fëmijë, Princesha Diana mori Ëilliamin dhe Harryn në një projekt bamirësie për t’i ndihmuar të pastrehët dhe të prekurit nga sëmundja HIV, me shpresën se kjo do t’u jepte atyre një kuptim të emocioneve të njerëzve, pasigurive dhe shpresave dhe ëndrrave të njerëzve.

Si pjesë e “Ëalking Ëith the Ëounded South Pole Challenge Aleate” të vitit 2013, Harry u bë anëtari i parë i familjes mbretërore për që arriti të shkojë në Polin e Jugut.

Ai e ka emëruar veten “Funcle” (kjo është “Fun” dhe “Uncle”, për ata që ju pyesin), përkthyer në shqip i bjen “xhaxhai gazmor”, e këtë titull ia ka vendosur vetes për shkak se ai është shumë argëtues për nipin e tij, të voglin George.

Në dasmën e vëllait të tij, Princit Uilliam, Harry kishte çuar në pranga stilistin e tij, kjo pasi uniforma e tij ushtarake e qepur për dasmën nuk kishte xhepa!

Princi Harry ishte një mbështetës dhe jo një njeri i mirë gjatë dasmës së Uilliamit. Me sa duket dasmat mbretërore nuk kanë një njeri të mirë.

Pas stërvitjes në Akademinë Mbretërore Ushtarake në Sandhurst, ai u ngarkua si oficer i dytë në “Blues” dhe “Royals” të Regjimentit të Kavalierës Familjare, shkruan tg.

Harry ka tre medalje për emrin e tij: Medaljen e Shërbimit Operativ për Afganistanin, Medaljen e Jubileut të Artë të Mbretëreshës Elizabeta II dhe Medaljen e Jubileut të Diamantit të Mbretëreshës Elizabeta II.

Kina thotë se janë pajtuar me SHBA të shmangin vendosjen e tarifave

Agjencia e lajmeve kineze, Xinhua thotë se Pekini dhe Uashingtoni janë pajtuar që të heqin dorë nga çdo luftë tregtare dhe nga kërcënimet për tarifa të reja.

Xinhua ka cituar zëvendëskryeministrin kinez, Liu He të ketë thënë se “dy palët kanë arritur konsensus, që nuk do të marrin pjesë në një luftë tregtare dhe do të ndalojnë rritjen e tarifave ndaj njëra-tjetrës”.

Liu udhëhoqi një delegacion të nivelit të lartë të Kinës, që vizitoi Uashingtonin javën e kaluar.

Më 19 maj, Shtëpia e Bardha the Kina tha se Pekini është pajtuar që të rritë ndjeshëm blerjen e mallrave dhe shërbimeve të SHBA-së, duke mos ofruar më shumë detaje.

Sidoqoftë, në deklaratën e përbashkët pas takimeve në Uashington, nuk u dha asnjë indikacion nëse dy shtetet janë pajtuar që të heqin dorë nga kërcënimet për vendosjen e tarifave nga mallrave të të dyja shteteve.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka kërcënuar se do të vendosë tarifa rreth 150 miliardë dollarë mbi produktet kineze, për të luftuar, ato që ai i cilëson si praktika të padrejta të tregtisë, duke rritur frikën për një luftë tregtare mes dy shteteve.

Militantët e IS-it largohen nga një enklavë në afërsi të Damaskut

Pamje nga sulmet e Qeverisë siriane në afërsi të kampit të refugjatëve në Yarmuk. 1 maj, 2018

Grupi monitorues, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se militantët e Shtetit Islamik janë evakuuar nga enklava e fundit që kishin nën kontroll në afërsi të Damaskut.

Ky evakuim, sipas grupit që monitoron luftën në Siri, do t’i mundësojë trupave qeveritare që të marrin nën kontroll gjithë këtë zonë.

Media shtetërore siriane nuk ka përmendur asnjë marrëveshje që do t’i lejonte militantët të largohen nga enklava që gjendet pranë kampit të refugjatëve palestinezë në Yarmouk. Të shtunën, burimet e ushtrisë siriane kanë mohuar se kanë arritur marrëveshje me militantët për evakuim, ka njoftuar media shtetërore.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se në mesnatë autobusët kanë hyrë në enklavë dhe kanë bartur luftëtarët dhe familjet e tyre. Ata janë larguar për në një zonë në lindje të kryeqytetit sirian.

Tatacoa, shkretëtira e kuqe e vendit tropikal

Në shkretëtirën Tatacoa jetojnë shumë gjallesa të ndryshme, ndërsa kaktusët arrijnë deri në 6-7 metra, dhe po ashtu ajo njihet edhe me emrin “Lugina e trishtimit”

BOGOTA – Shkretëtira Tatacoa, një nga rajonet e rralla të thata të Kolumbisë ku ka reshje të bollshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me imazhet e saj interesante të tokës së kuqe dhe gri.

Tatacoa e cila me pamjen e saj përngjas më shumë me një “pyll të thatë tropikal”, ndodhet në pjesën periferike të qytetit Villavieja në rajonin e menaxhimit Hulia, në pjesën e mesme të vendit.

Ajo ka një sipërfaqe 330 kilometra katrorë, dhe emrin ia ka dhënë një prej kolonistëve spanjoll Gonzalo Jimenez de Quesada në vitin 1538, ku dhe ky emër i është dhënë për shkak të një lloj gjarpëri që jeton në rajon.

Në shkretëtirën Tatacoa jetojnë shumë gjallesa të ndryshme, ndërsa kaktusët arrijnë deri në 6-7 metra, dhe po ashtu ajo njihet edhe me emrin “Lugina e trishtimit”.

Ky rajon i cili me pjesët me ngjyrë të kuqe të kujton Marsin çdo vit pret mijëra vizitorë, dhe për shkak se ndodhet larg me vendbanimet ai nuk ndikohet nga ndotja e ajrit apo nga dritat e ndonjë qyteti.

Në Tatacoa i cili me këto karakteristika tërheq vëmendjen e fotografëve, si dhe për ambiente për kamp në rajon, ndodhet edhe një observator. aa

Mbretëresha jep titujt Dukë dhe Dukeshë për Princ Harryn dhe Meghan

Në ditën më të shënuar të jetës së tyre, Princ Harry dhe Meghan Markle do të bëhen Duka dhe Dukesha e Sussex-it.

Titujt janë dhënë nga Mbretëresha, kështu që Meghan do të jetë Dukesha e parë e Sussex-it në histori, ndërsa Princi Harry do të jetë Duka i parë i Sussex-it pas 175 vitesh.

Në këtë mënyrë, ish-aktorja amerikane Meghan Markle do të quhet tashmë Lartmadhëria e Saj Dukesha e Sussex-it.

Në prag të nisjes së ceremonisë, të ftuarit po mbërrijnë në kishën St George, teksa mijëra persona gjenden anës rrugës në pritje të çiftit mbretëror.