VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Irani: Do të dërgojmë anije luftarake në Atlantik

By | January 4, 2019

Komentet

OKB: Bota mund të përballet me “aparteid” nga ndryshimet klimatike

Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar përballjen e botës me një “aparteid” të shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

“Të pasurit do të paguajnë për të shpëtuar nga uria, derisa pjesa tjetër e botës do të lihet të vuajë”, tha Philip Alston, raportues i posaçëm i OKB-së, për varfërinë ekstreme.

Sipas tij edhe pse disa objektiva për të adresuar këtë çështje aktualisht janë arritur, miliona njerëz do të varfërohen në botë.

Në raportin e tij, ai thekson se të varfërit në botë, ka gjasa të goditen më së shumti nga temperaturat në rritje, mungesat e mundshme të ushqimit, si dhe konfliktet që mund të shoqërojnë një ndryshim klimatik.

Pas 25 vitesh partia e Erdogan-it e humb Stambollin për herë të dytë brënda disa muajsh!

Përsëritja e zgjedhjeve në Turqi, Erdogan humb për herë të dytë

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) në zgjedhjet për krybashkiak, ka falënderuar qytetarët e Stambollit për “mbrotjen e traditës demokratike” pasi rezultatet jozyrtare të zgjedhjeve lokale të përsëritura në metropolin turk treguan një fitore për të dhe humbjen për herë të dytë të Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

“Pjesa më e rëndësishme e zgjedhjeve të sotme në Stamboll është kontributi që do të kenë në demokracinë e Turqisë. Uroj që rezultati të jetë në dobi për shtetin tonë dhe Stambollin”, tha İmamoğlu duke folur për mediat në Stamboll.

Duke iu drejtuar qytetarëve të Stambollit, İmamoğlu tha se “Ju keni mbrojtur traditën tonë demokratike më shumë se njëshekullore. Falënderimi u qoftë bashkëqytetarëve të Stambollit”.

Kandidati i opozitës turke për kryebashkiak tha se rezultati i zgjedhjeve nuk është një fitore, por “një fillim i ri për qytetin”.

Sipas rezultateve jozyrtare, nga 99,37 për qind e kutive të hapura, İmamoğlu i CHP-së kryeson me 54,03 për qind të votave, ndërsa kandidati i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Binali Yıldırım, ka grumbulluar 45,04 për qind.

İmamoğlu dhe Yıldırım garuan në zgjedhjet lokale të përsëritura për të drejtuar qytetin më të populluar turk, pasi votimi i mëparshëm i 31 marsit u anulua nga Këshilli i Lartë Zgjedhor muajin e kaluar.

Ish-shefi i Interpol-it pranon se ka marrë ryshfet

Tianjin, 20 qershor 2019

Kina tha se ish-shefi i Interpol-it, Meng Hongwei, ka pranuar në gjyq se ka marrë mbi dy milionë dollarë ryshfet.

Media shtetërore tha se gjykata në qytetin Tianjin do ta shqiptojë vendimin e saj në një datë të mëvonshme.

Meng, i cili ka qenë udhëheqësi i parë kinez i agjencisë ndërkombëtare të policisë, është zhdukur në një udhëtim nga Franca për në Kinë, shtatorin e kaluar.

Pekini më pas ka konfirmuar se ai është arrestuar, në kuadër të luftës së presidetit kinez, Xi Jinping, kundër korrupsionit.

Gruaja e Mengut, e cila është në Francë, ka thënë se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht.

Në maj, asaj i është dhënë azil politik në Francë, për shkak të frikës se ajo dhe fëmijët e saj mund të rrëmbeheshin.

Meng, 65 vjeç, i cili ka jetuar në Francë, ka dhënë dorëheqje si president i Interpolit pasi është arrestuar nga autoritetet kineze.

Guterres: Mbi 70 milionë të zhvendosur, një shifër marramendëse

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve tha se bashkëndjen me mbi 70 milionë persona të cilët arratisen nga lufta, dëbimi dhe përleshjet.

“Në Ditën Botërore të Refugjatëve mendimet e mia janë me mbi 70 milionë gra, fëmijë dhe burra, refugjatë dhe persona të zhvendosur, të cilët janë detyruar të ikin nga lufta, përleshjet dhe dëbimi”, deklaroi Guterres.

Ai thekson se 70 milionë “është një shifër e madhe, dyfish më e madhe në krahasim me 20 vite më parë”.

Sipas tij, shumica e të zhvendosurve me dhunë janë nga Siria, Afganistani, Sudani i Jugut, Mianmari dhe Somalia.

Guterres po ashtu u përqendrua edhe në “humanizmin” e vendeve që kanë pranuar refugjatët.

“Ato gjithashtu përballen me sfidat e tyre ekonomike dhe çështjet e sigurisë. Ne duhet t’ua kthejmë mikpritjen e tyre me zhvillimin dhe investimet”, shtoi Guterres.

Agjencia e OKB-së për Refugjatë (UNHCR) raporton se 70.8 milionë njerëz në botë janë të zhvendosur me forcë, që do të thotë se numri është rritur për 2.3 milionë në fund të vitit 2017 dhe në fund të vitit 2018.

Në grupin e parë janë refugjatët, të cilët në vitin 2018 ishin 25.9 milionë. Në grupin e dytë janë personat e brendshëm të shpërngulur që janë 41.3 milionë dhe tre milionë kërkues të azilit.

Turqia është në mesin e vendeve që kujdesen për numrin më të madh të refugjatëve në botë, ku nga rreth 3.7 milionë pothuajse 3.5 milionë janë nga Siria.

Universiteti i Oxfordit pranon 150 milionë dollarë donacion

Universiteti Oxford në Britani, ka pranuar donacionin më të madh ndonjëherë nga vetëm një person, për të themeluar një institut që do të studiojë etikën dhe inteligjencën artificiale.

Miliarderi amerikan, Stephen Schwarzman, që ka këshilluar disa presidentë amerikanë, përfshirë atë aktual, Donald Trump, i ka dhënë universitetit 150 milionë dollarë.

Ai ka thënë për BBC-në, se është duke dhënë këto të holla, për shkak se beson që inteligjenca artificale është çështje shumë e rëndësishmë për këtë periudhë.

“Në këtë moment, shumica e qeverive duket se janë të papërgatitura që të përballen me këtë çështje, mirëpo edhe nëse disa janë, atëherë ajo do të ishte një tjetër lloj teknologjie”, ka deklaruar Schwarzman.

Qeveria britanike ka thënë se ky është një investim “shumë i rëndësishëm për gjithë botën”.

Ky është një nga donacionet më të mëdha që i janë ofruar këtij universiteti, në kohën kur Britania po përballet me paqartësi, për shkak të procesit të largimit nga Bashkimi Evropian.

Kjo dhuratë për Oxfordin vjen vetëm disa muaj pasi miliarderi tjetër, David Harding ka dhënë donacion prej 100 milionë dollarëve për Univeristetin Cambridge.

Funerali i ish presidentit egjiptian Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më pas të largohej nga pushteti, u varros të martën pas një vdekjeje dramatike në një gjykatë të Kajros.

Zyrtarët thanë se presidenti egjiptian 67-vjeçar, sapo kishte folur në gjyqin ndaj tij lidhur me akuzat për spiunazh kur ai u rrëzua. Ata thanë se Morsi vdiq, me sa duket nga infarkti, para se të mund të dërgohej në spital.
Mohamed Morsi, një figurë kryesore e Partisë Vëllazëria Myslimane, u detyrua të largohej ngaposti i presidentit në vitin 2013, nga ushtria e Egjiptit, pas protestave masive kundër sundimit të tij.

Partia Liri dhe Drejtësisë e Vëllazërisë Myslimane tha në një deklaratë të botuar në faqen e saj të internetit se autoritetet egjiptiane janë përgjegjëse për “vdekjen e ngadaltë dhe të qëllimshme” të zotit Morsi, sepse ata “nuk i kishin dhënë mjekimet e nvojshme dhe e ushqenin atë keq. Ata nuk i dhanë atij të drejtat më minimale të njeriut”, thuhej në deklaratë Organizata Amnesty International i ka bërë thirrje autoriteteve egjiptiane të zhvillojnë një hetim të pavarur mbi rrethanat e vdekjes së zotit Morsi.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan, i cili ishte një aleat i Mohamed Morsit, e quajti atë një “martir” dhe e cilësoi presidentin e tanishëm egjiptian Abdel-Fattah el-Sissi një njeri “mizor”. za

Lajmi i fundit: Ish-Presidenti i Egjiptit vdes në Gjykatë

Mediat shtetërore të Egjiptit kanë raportuar se ish-presidenti i këtij shteti, Mohamed Morsi, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë. Sipas tyre, ai fillimisht është alivanosur, ndërsa më vonë ka vdekur.

Morsi ishte zgjedhur president i Egjiptit në mënyrë demokratike pas “Pranverës Arabe” në vitin 2011. Në atë kohë ishte rrëzuar ish-presidenti Hosni Mubarak, i cili kishte qëndruar për 30 vjet me radhë në pushtet.

Morsi u largua me forcë nga pushteti pas protestave masive dhe puçit ushtarak të korrikut të vitit 2013.

Ai shërbeu si presidenti i Egjiptit vetëm për një vit, ndërsa organizata “Vëllazëria Myslimane”, pjesë e së cilës ishte, u shpall organizatë ilegale nga pushteti i presidentit aktual, Abdel Fattah el-Sisi, shkruan “Al Jazeera”, transmeton Gazeta Express.

Vendbanimi hebre merr emrin “Lartësitë Trump”

Isabela Çoçoli

Emrin “Trump” e mbajnë hotele shumëkatëshe, kulla me zyra dhe vendpushime golfi.

Tani këtë emër e mban një vendbanim i vogël hebre, Bruchim, në lartësitë Golan. Në atë vendbanim jetojnë rreth 10 vetë.

Kabineti izraelit vendosi t’i verë venndbanimit emrin e zotit Trump, si falenderim ndaj Presidentit amerikan për njohjen e sovranitetit të Izraelit në lartësitë Golan, një territor që Izraeli ja mori Sirisë në luftën 6-ditore të vitit 1967 dhe e aneksoi atë në vitin 1981.

Kryeministri Benjamin Netanjahu tha se: “Lartësitë Golan kanë qenë dhe do të jenë gjithmonë pjesë e pandashme e vendit tonë”.
Zyrtarët izraelitë shpresojnë që emri i ri i vendbanimit Trump do t’i sjellë zhvillim të ri lartësive Golan.

Presidenti Trump, i cili festoi të premten 73- vjetorin e lindjes, shkroi në Twitter: “Faleminderit Kryeministrit Netanjahu dhe Shtetit të Izraelit për këtë nder të madh”. Por ligjvënësi i opozitës Zvi Hauser e cilësoi vendimin e qeverisë izraelite si një marifet me pak vlerë, pjesë e politikave të marrëdhënieve me publikun. “Nuk ekzistojnë financime, plane dhe as vendndodhje”, tha ai.

Rusi: Rritja e popullaritetit të Stalinit, sfidë për historinë

Ndërtuar rrëzë maleve Urale, nën diktatorin sovjetik Josif Stalin në vitet 1940s, Perm-36 është i vetmi kamp pune të detyruar që ekziston akoma. Tani është kthyer në muze, me misionin për të kujtuar milionat që humbën jetën nën represionin politik sovjetik, Por në një kohë kur popullariteti i Stalinit është në rritje në Rusi dhe qeveria po përpiqet të rikthejë madhështinë historike të vendit, muzeu është sheshi i fundit i betejës ideologjike për zemrat dhe mendjet e rusëve të zakonshëm. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Igor Tsikhanenka vizitoi muzeun.

Perm-36 është relikja e fundit e Gulagut, një sistem i gjerë kampesh pune të detyruar që për dekada të tëra i kishte tmerruar qytetarët sovjetikë. Miliona humbën jetën në kushte të ashpra në kampet e punë, përfshirë disidentët fetarë.

“Kolegët e mi dhe unë ende nuk e besojmë dot. Iamgjinoni: autoritetet qendrore të dërgojnë një listë me njerëzit që duhen ekzekutuar. Dhe udhëheqës lokalë të partisë dërgojnë një telegram në Moskë ku thuhet: ‘Jo, janë shumë pak. Rriteni numrin’”.

Kampet ishin vendosur në zona të largëta të Siberisë dhe Veriun e Largët. Perm-36 është 1,600 kilomtra në Lindje të Moskës dhe e merr emrin nga një qytet historik aty pranë.

Në kohën që u mbyll në vitin 1987, ishte një burg i sigurisë së lartë ku Rusia sovjetike mbante ata që i quante burgosurit më të rrekikshëm, disidentët politikë.

“Ky lloj kampi filloi të shfaqej në Bashkimin Sovjetik, kur aktivistët e parë të të drejtave të njeriut filluan të tërhiqnin vëmendjen për problemin e të burgosurve politikë në vend”, thotë Victor Shmyrov,

Në fillim të viteve ’90s, një grup aktivistësh lokalë nën drejtimin e historianit Victor Shmyrov dhe gruas së tij, Tatiana Kursina, rindërtuan kampin me fondet e tyre dhe dhurime publike.

Aktivistët e kthyen atë në Muzeumin e Historisë dhe Represionit Politik, ku aktivistët dhe ish-të burgosurit të mblidheshin për të folur për të kaluarën e errët.

“Ky muze është njëkohësisht një qendër kulturore, informuese dhe edukative”, thotë Tatiana Kursina, ish-drejtore e Muezut Perm-36.

Perm-36 është një subjekt delikat në një vend që i vë në piedestal udhëheqësit me grusht të fortë.

“Autoritetet duan figurat historike si Ivani i Tmerrshëm, Pjetri i Madh, dhe Stalini të jenë popullore mes rusëve”, thotë zoti Shmyrov.

Shmyrov dhe Kursina thonë se autoritetet ruse i detyruan të linin pozicionet e tyre, pasi u rrit popullariteti i muzeut.

“Nuk u pëlqente që ishim të pacensuruar, që ishte drejtuar nga aktivistët e komunitetit”, thotë zonja Kursina.

Tani Perm-36 drejtohet nga menaxherë shtetërorë dhe ata thonë se misioni fillestar vazhdon.

“Misioni ynë është të tregojmë historinë e vërtetë. Ashtu ua themi vizitorëve. Ne nuk krijojmë mite”, thotë zëvendës drejtori Sergey Ponomarev.

Por aktivistët dhe vëzhguesit e pavarur thonë se kjo nuk është e vërtetë.

“Ata hapën një ekspozitë që nuk përmbante asnjë fjalë për shtypjen, apo të burgosurit politikë. Në turet e tyre, ata flasin për punën e madhe, të përkushtuar të zyrtarëve të burgut. Shkaktoi reagimin e publikut dhe iu desh ta mbyllnin”, thotë zoti Shmyrov.

Sipas një ankete nga Qendra e pavarur Levada në prill të vitit të kaluar, një numër rekord rusësh, 51 për qind e shohin në mënyrë të favorshme Stalinin.

Zoti Shmyrov fajëson autoritetet ruse për këtë prirje.

“Nuk është sekret që vetëdija e publikut varet gjerësisht nga media, veçanërisht në një vend kur ka mungesë larmie të medias”.

Vëzhguesit vënë në dukje se vizitorët e muzeut sot mund të mësojnë oër Terrorin e Madh të Stalinit, por se ka edhe tema të ndaluara.

“Nuk flitet për faktin që ishte një vrasje masive nga shteti të popullit të vet. Flasin sikur të ishte ndonjë katastrofë natyrore, një murtajë”, thotë Robert Latypov, Kryetar i Muzeut Perm-36.

Ai thotë se injorimi dhe lënia në harresë e së kaluarës traumatike, nuk do të thotë tjetër veçse që është e destinuar të përsëritet.

Indonezia goditet nga një tërmet 6.4 ballë

Xhakartë

Krahina Maluku i Indonezisë është goditur nga një tërmet me magnitudë prej 6,4 ballësh.

Qendra nacionale për meteorologji, klimë dhe gjeofizikë (BMKG) bëri të ditur se epiqendra e tërmetit është regjistruar 216 kilometra në juglindje të rajonit Maluku jugor të provincës, në thellësi prej 144 kilometrave.

BMKG dhe Qendra Paqësore e Cunamit nuk dha alarm për rrezik nga cunami. Sipas informacioneve të para tërmeti nuk ka shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Në tërmetin me fuqi 7,5 ballë që goditi gjirin Palu dhe ishullin Sulawesi më 28 shtator 2018 dhe cunami që pasoi, humbën jetën rreth 4.340 persona.

Sekretari britanik nënshkruan urdhërin për ekstradimin e Julian Assange

Sekretari i Brendshëm britanik, Sajid Javid

Sekretari i Brendshëm britanik, Sajid Javid i ka thënë BBC-së se e ka nënshkruar një urdhër ekstradimi në Shtetet e Bashkuara, për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange.

Javid, tha se vendimi përfundimtar për ekstradimin e Assange, do të merret më 14 qershor, në një gjykatë britanike.

Assange, përballet me një aktakuzë me 18 pika nga Shtetet e Bashkuara, për publikim të informacionit të klasifikuar dhe komplot me ish-ushtaren amerikane, Chelsea Manning, për të ndërhyhë në kompjuterët e departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së.

Aktakuza, e lëshuar nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së në maj, është ngritur në bazë të Aktit të Spiunazhit.

Assange, 47-vjeçar, u dëbua më 11 prill nga ambasada ekuadoriane në Londër, ku ai ishte strehuar që nga viti 2012, pasi Ekuadori i pati dhënë atij azil politik.

Ai u arrestua nga policia britanike, dhe aktualisht po vuan dënimin prej 50 javësh, për shkeljen e lirimit me kusht. Organet e drejtësisë në Suedi gjithashtu kanë kërkuar të marrin në pyetje Julian Assange, për një rast përdhunimi të supozuar, të cilin Assange e ka mohuar.

Kryeministri japonez synon përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Iran

Kryeministri japonez, Shinzo Abe dhe presidenti iranian, Hasan Rohani.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe ka arritur në Teheran në një vizitë, që ai shpreson se do të ndihmojë në uljen e tensioneve në mes të Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Abe pritet të takohet me presidentin iranian, Hasan Rohani dhe liderin suprem, Ayatollah Ali Khamenei, gjatë një vizite në Iran, njëherësh e para e një kryeministri japonez në detyrë, në më shumë se katër dekada.

Teherani ke tensionuar marrëdhëniet me Uashigtonin, prej kur Shtetet e Bashkuara janë tërhequr një vit më parë nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 në mes të Iranit dhe fuqive botërore.

Prej asaj kohe, Uashingtoni ka rivendosur sanksione ndaj Iranit, ka ashpërsuar retorikën dhe ka rritur prezencën në Lindje të Mesme, duke rritur shqetësime për ndonjë konflikt të armatosur.

Para se të nisej nga Tokio, Abe ka cituar “shqetësime për rritje të tensioneve në rajonin e Lindjes së Mesme”.

“Japonia dëshiron të bëjë sa më shumë që është e mundshme për të arritur paqe dhe stabilitet në rajon”, ka thënë ai.

Tokio është një nga aleatët më të ngushtë të SHBA-së në Azi, si dhe ka marrëdhënië të mira me Teheranin.

Mirëpo vëzhguesit kanë shprehur shqetësim rreth rezultatit që mund të arrijë Abe, duke thënë se vizita e tij vetëm mund t’ia rrisë imazhin kryeministrit japonez pak para mbajtjes së zgjedhjeve në parlamentin e Japonisë.

Zyrtarët iranianë janë cituar të kenë thënë se Teherani planifikon t’i kërkojë Japonisë që të jetë ndërmjetësuese në mes të Teheranit dhe Uashingtonit, për të hequr sanksionet amerikane ndaj naftës iraniane.

Zyrtarët amerikanë në anën tjetër kanë thënë se Uashingtoni është i hapur për dialog me udhëheqësinë iraniane, mirëpo kanë thënë se edhe forca mbetet mundësi.