VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

An Interview with Agron Tufa – Why the Communist Crimes Scholar Sought Political Asylum in Switzerland Alice Elizabeth Taylor

By | December 15, 2019

Komentet

Engel: SHBA duhet të këtë qasje të drejtpeshuar ndaj Kosovës dhe Serbisë

Ligjvënësi amerikan, Eliot L. Engel, kryesues i komisionit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, tha se ka diçka të gabuar në politikën e Shteteve të Bashkuara ndaj Kosovës dhe kjo duhet të korrigjohet, duke bërë thirrje për një qasje të drejtpeshuar ndaj Kosovës dhe Serbisë.

“Të thuash se Shtetet e Bashkuara dhe Kosova kanë marrëdhënie të ngrohta dhe të afërta, do të ishte nënvlerësim i thellësisë së lidhjeve tona. Shtetet e Bashkuara udhëhoqën fushatën për t’i dhënë fund spastrimit etnik gjenocidal të (Sllobodan) Millosheviçit dhe ka qenë mikja më me ndikim dhe më këmbëngulëse e Republikës sovrane dhe të pavarur të Kosovës. E kam vizituar Kosovën shumë herë dhe mund të them me bindje se amerikanët nuk priten më ngrohtësisht diku tjetër në botë”, shkroi ai.

Ai tha se është krenar që ishte partner i qeverive të Kosovës të udhëehqura nga parti të ndryshme politike, duke mos mbajtur anë sepse ky është vendim i qytetarëve të Kosovës.

“Prandaj, po shqetësohem gjithnjë e më shumë me taktikat e ashpra që po i përdor administrata Trump kundruall Prishtinës. Departamenti i Shtetit ka kërkuar tash e sa kohë që Kosova t’i heqë tarifat. Por, kjo administratë përdori ndëshkime ekonomike vetëm pak javë pasi qeveria Kurti mori pushtetin. Në vend se ta linte qeverinë e re të merrej me pandeminë (COVID-19), me agjencitë dhe të niste procedura të brendshme, Shtetet e Bashkuara i kontribuuan krizës politike në Prishtinë, për shkak të tarifave ndaj Serbisë”, shkroi zoti Engel.

Sipas tij ka shumë arsye të mira që Kosova të heqë tarifat, në radhë të parë për faktin se ato më shumë po e dëmtojnë sesa që po i ofrojnë ndonjë mundësi për arritjen e ndonjë marrëveshjeje paqësore me Serbinë.

“Sido që të jetë, tarifat janë mjet legjitim i një shteti sovran. Si të tilla, ato janë vënë anembanë botës nga presidenti Trump, si kundër miqve ashtu edhe armiqve, për shkaqe ekonomike dhe politike”.

Ai tha se në vend të Ligjvënësi Engel shkroi se në vend të përdorimit të taktikave të rrepta me një shtet mik, që mbështetet tek përkrahja amerikane, Shtetet e Bashkuara është dashur të punojnë me durim me qeverinë tani në largim për përmirësimin e politikave që promovojnë mirëqenien dhe paqen afatgjatë.

“Për më tepër, trysnia mbi Prishtinën rreth tarifave është tejet i pa drejtpeshuar. Diplomatët serbë janë duke e shëtitur globin, për t’i nxitur shtetet që ta çnjohin Kosovën dhe Serbia është duke i thelluar marrëdhëniet e saj me Moskën teksa po blen sasi të konsiderueshme armatimesh ruse”, shkroi ai duke theksuar se këto blerje armësh do të duhej të pasoheshin me sanksione mbi Serbinë. “As që i kemi vënë këto sanksione dhe as nuk e kemi nxitur Serbinë më fuqishëm që t’u japë fund përpjekjeve të veta për çnjohje”.

“Diçka është e gabuar në politikën amerikane dhe duhet ta korrigjojmë. Duhet ta fillojmë me ri balancimin e qasjes sonë kundruall Serbisë dhe Kosovës. Duhet të bashkëpunojmë me aleatët tanë evropianë për t’i trajtuar të dyja shtetet si partnere të pavarura dhe sovrane, duke përdorur standarde të njëjta për të dyja palët, teksa përpiqemi t’i rifillojmë bisedimet paqësore. Kur ligji amerikan thotë se duhet t’i vëmë sanksione Serbisë shkaku i lidhjeve të saj të sigurisë me Rusinë, atëherë duhet ta bëjmë”.

Ligjvënësi kërkon që Shtetet e Bashkuara “të rifillojnë menjëherë ndihmën nëpërmjet Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit”, duke nënvizuar se “përdorimi i kësaj ndihme si trysni detyruese për veprime që nuk lidhen me MCC-në apo misionin e saj, e bën këtë agjenci një mjet tjetër për ushtrim trysnie – duke e shndërruar pikërisht në atë që është synuar të mos jetë”, shkroi ai.

Të mërkurën, qeveria e Albin Kurtit, nuk i mbijetoi një mocioni të mosbesimit të hedhur nga Lidhja Demokratike e Kosovës, që ishte pjesë e koalicionit qeverisës. LDK-ja kërkoi që tarifat të hiqen në tërësi sipas kërkesës së Shteteve të Bashkuara që tashmë kanë pezulluar programe dhe kanë paralajmëruar sanksione të tjera nëse kjo nuk ndodhë.

Mospajtimet brenda koalicionit qeverisës kulmuan me shkarkimin e ish ministrit të Brendshëm nga radhët e LDK-së.

Përgjatë debatit të së mërkurës në parlamentin e Kosovës, kryeministri Kurti u shpreh i bindur se “ka marrëveshje të gatshme”, ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për shkëmbim territoresh.

Të enjten në një deklaratë të përbashkët, ambasadori Richard Grenell i dërguar presidencial për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett dhe përfaqësuesi i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mattheë Palmer, theksuan se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se bisedimet ndërmjet të dyja vendeve duhet të çojnë në njohje të ndërsjellë. zëri i amerikës

Kryeministri Kurti reagon ndaj deklaratës së tre zyrtarëve amerikanë

Qeveria në detyrë e Kosovës ka reaguar pas deklaratës së zyrtarëve amerikanë, në të cilët thuhet se s’ka plan sekret për shkëmbim territoresh.

Përmes një komunikate drejtuar mediave, ZKM’ja thotë se kjo paraqet një mbështetje dhe inkurajim për Qeverinë në detyrë, por se për ta mbeten kërcënim “thirrjet e vazhdueshme të Presidentëve Thaçi dhe Vuçiq (korrigjim kufijsh me kompromis të dhimbshëm, veriu si dhuratë e Rankoviqit)”.

“Kjo paraqet një mbështetje dhe inkurajim për Qeverinë në detyrë. Por, për ne thirrjet e vazhdueshme të Presidentëve Thaçi dhe Vuçiq (korrigjim kufijsh me kompromis të dhimbshëm, veriu si dhuratë e Rankoviqit, razgraničenje, etj.) vazhdojnë të jenë kërcënim, dhe që nga gushti i vitit 2018, ato janë përsëritur nga dy presidentët të cilët kanë vendosur lidhje të shkurtër me njëri-tjetrin pa ndërmjetësim ndërkombëtar, thuhet në komunikatë.

Sa i përket tarifës, thuhet se me heqjen e tarifës për lëndën e parë është bërë një hap i rëndësishëm, derisa për dialogun thuhet se duhet të udhëhiqet nga Qeveria.

“Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të udhëhiqet nga Qeveria, përkatësisht Kryeministri i Republikës së Kosovës, sipas parimeve kushtetuese të Republikës së Kosovës. Dialogu duhet të rifillojë i përgatitur mirë, të ketë qëllim njohjen e ndërsjelltë si dy shtete sovrane dhe me integritet territorial, për marrëveshje të qëndrueshme si garant për normalizim të marrëdhënieve bilaterale dhe paqe e siguri në rajon”, thuhet në komunikatë./Gazeta Express

Komunikata e plotë:

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës e vlerëson Deklaratën e Përbashkët nga i dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, përfaqësuesi i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mattheë Palmer, dhe ambasadori amerikan, Philip Kosnett, si rikonfirmim se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të jenë pranë popullit të Kosovës, dhe se ato mbështesin angazhimin e institucioneve tona shëndetësore për tejkalimin e situatës me COVID-19. Në të njëjtën kohë, thirrjet e tyre për t’u respektuar Kushtetuta, çmohen po aq lart.

Mbi çështjen e tarifës, me vendimin e Qeverisë së datës 20.03.2020 kemi bërë një hap të rëndësishëm duke liruar nga tarifa 100% produktet e lëndës së parë të cilat importohen nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

Për Qeverinë në detyrë të Republikës së Kosovës është tejet i rëndësishëm fakti se në Deklaratën e Përbashkët thuhet se nuk ekziston një plan i fshehtë për ripërcaktim kufijsh dhe se i dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, nuk e ka parë dhe as diskutuar një plan të tillë.

Kjo paraqet një mbështetje dhe inkurajim për Qeverinë në detyrë. Por, për ne thirrjet e vazhdueshme të Presidentëve Thaçi dhe Vuçiq (korrigjim kufijsh me kompromis të dhimbshëm, veriu si dhuratë e Rankoviqit, razgraničenje, etj.) vazhdojnë të jenë kërcënim, dhe që nga gushti i vitit 2018, ato janë përsëritur nga dy presidentët të cilët kanë vendosur lidhje të shkurtër me njëri-tjetrin pa ndërmjetësim ndërkombëtar.

Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të udhëhiqet nga Qeveria, përkatësisht Kryeministri i Republikës së Kosovës, sipas parimeve kushtetuese të Republikës së Kosovës. Dialogu duhet të rifillojë i përgatitur mirë, të ketë qëllim njohjen e ndërsjelltë si dy shtete sovrane dhe me integritet territorial, për marrëveshje të qëndrueshme si garant për normalizim të marrëdhënieve bilaterale dhe paqe e siguri në rajon.​

Kosovë, një ushtrim i pandershëm demokracie – Nga BESNIK MUSTAFAJ

Në mbrëmje vonë, më 25 mars, Kuvendi i Kosovës votoi me më shumë se dy të tretat në mbështetje të mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë, paraqitur nga LDK, e cila ishte njëherësh edhe njëra nga dy shtyllat kryesore, mbi të cilat mbështetej kjo qeveri e dalë nga zgjedhjet e fundit, në tetor 2019.

Shtylla tjetër ishte LVV, e cila, si parti e parë, në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, kishte gëzuar edhe të drejtën për ta kryesuar. Duke parë rrethanat që po kalon edhe Kosova si mbarë bota, për shkak të virusit Covid – 19, do menduar se vetëm një hall jashtëzakonisht i madh për kombin e detyroi parlamentin të mblidhet në seancë plenare. Dhe, në fakt, të gjithë deputetët ishin të pajisur me maska, gjë që i jepte atij ansambli një pamje teatrale në kuptimin jo serioz të kësaj fjale. Në përmbyllje të seancës, qeveria me kryeministër Albin Kurtin u rrëzua, ani pse nuk e kishte filluar ende realizimin e programit, për të cilin ishte votuar. Ajo ishte në detyrë prej vetëm 51 ditësh.

Arsyeja e këtij mocioni të pashembullt mosbesimi, ashtu siç e ka paraqitur zyrtarisht para opinionit publik Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, buron nga vendimi i Kryeministrit Kurti, para disa ditësh, për të shkarkuar ministrin e brendshëm, Agim Veliu (LDK), pa u këshilluar me udhëheqjen e LDK-së. Rrjedhimisht, ajo që pamë ne të gjithë, sipas meje ishte një ushtrim i pandershëm demokracie.

 

A ishte fabula me personazh Agim Veliun një arsye e mjaftueshme për ta rrëzuar një qeveri të porsalindur, dhe për ta rrëzuar ashtu me urgjencë, për më tepër në kushtet kur vendi praktikisht është në gjendje lufte siç edhe vetë presidenti amerikan e ka përcaktuar sfidën, me të cilën po përballet mbarë njerëzimi? Unë jam një dashamirës i palëkundur i Kosovës dhe kontribues brenda mundësive të mia modeste, nga jashtë, në zhvillimet e saj pozitive në një periudhë të rëndësisë së veçantë për Kosovën. Por, në këtë rast, përgjigjia ime për pyetjen e mësipërme nuk ka më asnjë vlerë. Vlerë do të ketë përgjigjia që do të japin në zgjedhjet e reja, doemos të parakohshme, qytetarët e Kosovës. Një përgjigje do ta japë me patjetër në kuptimin e vërtetë të fjalës edhe historia nesër, ku pashmangshëm figura e Isa Mustafës do ta ketë një çmim. Sepse kjo që ndodhi nuk mund të harrohet. Përsa më përket mua, e shoh me vend t’i përgjigjem vetëm pyetjes nëse Kryeministri Kurti duhej ta shkarkonte ministrin Veliu. Po, ai duhej ta shkarkonte pa asnjë ngurrim dhe në mënyrë të pakthyeshme.

 

Procedurat për t’u ndjekur janë një gjë tjetër. Çdo anëtar i një kabineti qeveritar ka detyrimin e disiplinës ndaj vendimeve të përbashkëta dhe nuk i lejohet të lëvizë asnjë fije. Parimi i mendimit ndryshe apo i lirisë së fjalës ekziston në ketë rast vetëm gjatë procesit të pjekjes së vendimit. Jo në publik. Përndryshe, ndodh ajo që në Kosovë përcaktohet përmes shprehjes “njëri i bjen thumbit e tjetri patkoit”, gjë që cënon në thelb autoritetin e qeverisë. Anëtari i kabinetit, nëse beson parimisht se qeveria nuk po merr vendimet e duhura dhe ai e sheh veten të pafuqishëm të ndikojë për mirë me debatet brenda për brenda, jep dorëheqjen dhe fiton kështu lirinë e shprehjes individuale para opinionit publik. Asnjë ekip qeverisës, sado demokratik të jetë, nuk funksionon ndryshe.

 

A ka vend për një analizë të aftësive të treguara nga Albin Kurti si udhëheqës i vendit? Sigurisht që një qeverie, e cila ka qenë në detyrë vetëm një muaj e gjysmë, nuk mund t’i bëhet asnjë bilanc. Në këtë kuptim, ai do të shkojë përsëri para zgjedhësve krejt i “pa konsumuar” nga pushteti. Por profili i tij si udhëheqës e meriton pak analizë. Do të kisha thënë se ai pati kohë të mjaftueshme për të shfaqur disa defekte karakteri, ku më i dëmshmi, më duket mua, ishte humbja e kontrollit mbi emocionet personale në lidhje me të tjerët, shenjë kjo, së paku se ishte i pushtuar nga euforia. Pa u zgjatur, po përmend vetëm sjelljen e tij ndaj Presidentit Thaçi. Dihet botërisht prej vitesh se këta dy burra nuk kanë asnjë respekt për njëri – tjetrin. Por, në rastin e Kryeministrit me Presidentin e Republikës, marrëdhëniet e tyre nuk janë më aspak personale. Ato janë të përcaktuara qartazi nga kuadri kushtetues. Do thënë se Thaçi e mbajti mirë parasysh këtë fakt.

 

Ndërsa Albin Kurti hidhte gjithë kohën vickla kur ishte nevoja që të dy krerët e shtetit të takoheshin jo për t’i hequr mërzinë njëri-tjetrit, por për të vënë në lëvizje institucionet qendrore të Republikës. Sipas meje, duke i treguar “forcën” e vet Presidentit, Kryeministri po e shpërfillte me papjekuri të madhe detyrimin kushtetues për të kënaqur egon e vogël të Albinit. Unë jam i bindur se nuk do të jetë e largët dita kur ai do të kthehet në zyrën e kryetarit të qeverisë. Shpresoj se do të gjejë paraprakisht mençuri për të parë edhe te vetja çfarë bëri keq. Duken si hollësi, por pa to ai nuk do të bëhet dot burri i shtetit, që ende mungon në personalitetin e tij politik. Në qoftë se kjo përvojë e parë do e shtyjë ta shohë veten vetëm si viktimë komplotesh nga ata, që nuk e duan, do të jetë keq për të dhe më keq për Kosovën.

 

Rrëzimi brutal, sado që demokratikisht në procedurë i qeverisë së Kosovës me 25 mars ka tërhequr gjerësisht vëmendjen e mediave serioze të botës. Me sa kam parë, pothuajse askush nuk e beson arsyen e shpallur zyrtarisht nga LDK për mocionin e mosbesimit. Këtu përfshihen edhe vëzhgues shumë të zellshëm dhe fort dashamirë të zhvillimeve në Kosovë. Në përgjithësi ata shohin si arsye të vërtetë papajtueshmërinë midis BE-së dhe SHBA-së lidhur me një plan – thonë – amerikan lidhur me zgjidhjen përfundimtare të konfliktit të ngrirë Serbi – Kosovë, plan ky ende i panjohur nga opinioni publik e për të cilin askush nuk mund të gjykojë me siguri.

 

Përmbajtja e këtij plani hipotetik është sipas meje në këtë rast një çështje më vete. Ajo çka më shqetëson mua shumë sot, nisur nga përvoja ime në politikë dhe posaërisht në marrëdhëniet ndërkombëtare, është gjetja e Kosovës përpara detyrimit për të zgjedhur midis mbështetjes së SHBA-ve dhe BE-së. Kjo do të ishte një zgjedhje e tmerrshme. E ardhmja e Kosovës si shtet sovran dhe demokratik ka njësoj nevojë jetike si për mbështetjen e SHBA-ve ashtu edhe të BE-së.

 

Vetëm njëra palë, qoftë ajo amerikane apo europiane, nuk mjafton kurrsesi. Udhëheqësia e Kosovës duhet ta kuptojë e ta mbajë mirë parasysh këtë realitet. Presidenti Hashim Thaçi apo ndonjëri nga shtetarët e tjerë, të cilët me gjasa kanë bërë kohët e fundit një zgjedhje midis këtyre dy faktorëve ndërkombëtarë për çështjen, kanë gabuar. Dështimi i konfirmuar gjerësisht i Federica Mogherini-t si kujdestare e bisedimeve Prishtinë-Beograd gjatë mandatit të saj të posapërfunduar në krye të politikës së jashtme të BE-së është, natyrshëm, një arsye për t’u lodhur. Por jo për të hedhur hapa të dëshpëruarish pa vizion. Këshilla ime modeste për udhëheqësit e Kosovës është kjo:

Historia na mëson se mospërputhjet Bruksel – Uashington lidhur me çështje të caktuara në interes të paqes të qendrueshme globale – dhe marrëveshja përfundimtare Kosovë – Serbi është pa dyshim e tillë – janë gjithmonë të përkohshme. Sepse qëllimi madhor dhe përfundimtar është i njëjtë si për Uashingtonin edhe Brukselin. Udhëheqësit e Kosovës duhet ta bëjnë të qartë se për ta është parimore mbështetja e barabartë nga të dy palët. Sa për kujtesë: vetëm bashkimi i të dy palëve bëri të mundur lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Vetëm duke u mbajtur fort te ky parim, mendoj unë, udhëheqësit e Kosovës sot dhe nesër mund të ndihmojnë sadopak që përpjekjet europiane dhe ato amerikane të bashkohen më shpejt në të njëjtin shtrat. Parë në këtë perspektivë, mbetem i bindur se fjala e udhëheqësve të Kosovës ka peshë të veçantë. Ama, me kusht që ata të jenë të bashkuar fort e të flasin me një zë, bashkim ky që shkon përtej sedrës së njërit apo tjetrit dhe nuk lejon protagonizëm të asnjërit./panorama

Ramush Haradinaj: Zëra konspirativë e të pasaktë, dikur thonin se Amerika është për shkëmbim territoresh

Deklarata e krerëve të lartë të Administratës amerikane dhe Departamentit të Shtetit se nuk ekziston një plan sekret për shkëmbime territoresh, është siguria më e madhe dhe garancia më e duhur që i nevojitet Kosovës sot për të ecur përpara.

Kohën dhe energjinë më të madhe sa isha kryeministër, ia kam kushtuar luftimit të zërave konspirativ e të pasaktë, që dikur thonin se Amerika është për shkëmbim territoresh, duke synuar gabimisht largimin tonë nga aleati ynë historik, SHBA-të. Ai plan ka pasë mundësi të jetë në tavolina tjera, por asnjëherë në tavolinën e udhëhequr nga SHBA-të. Sonte, ndihem i përmbushur dhe i sigurtë, që kjo bindje po konfirmohet edhe deklarativisht.

Marrëdhëniet tona me Amerikën janë të pathyeshme, të pacenueshme, dhe të përhershme. Shtëpia e Bardhë dhe Washingtoni janë tempull i shenjtë i lirisë dhe pavarësisë sonë.

Zoti e bekoftë Amerikën dhe popullin e saj.
Zoti e bekoftë Kosovën dhe popullin tonë.

RH

Ndahet nga jeta aktorja e madhe Leze Qena

Është ndarë nga jeta aktorja Leze Qena.

Është shuar ikona e aktrimit kosovar, Leze Qena, në moshën 85 vjecare, mëngjesin e sotëm, konfirmon T7.

Ajo ka vdekur vetëm pak minuta më parë në Mjekimin Intenziv në QKUK.

Aktorja ishte pjesë e shumë filmave, serialeve vendore dhe përtej saj. Së fundi ishte pjesë e serialit “Çka ka shpija”.

Leze Qena ishte lindur në Prizren, më 1 mars të vitit 1935.

Në Prizren kreu edhe shkollën fillore dhe të mesme, ndërsa më pas vazhdoi shkollimin e lartë në Prishtinë.

Aktorja më pas filloi edhe karrierën si aktore, ku takoi edhe bashkëshortin e saj, aktorin Xhevat Qena, me të cilin kaloi shumë vite bashkë.

Ata kishin një histori shumë të bukur dashuria dhe treguar se dashuria triumfon mbi gjithçka. Lezja tregonte se mjaftonte dëshira për një darkë që ata të shkonin në Zagreb e të ktheheshin pastaj në punë. Ndërsa në disa raste, Xhevati ishte treguar xheloz kur ishte në publik me Lezen, tregonte aktorja për bashkëshortin e saj, pa të cilin i ra të jetonte edh shumë vjet pas vdekjes së tij.
Xhevat Qena e Leze Qena

Lezja ishte aktore shumë e dashur dhe me vlerë për Teatrin Kombëtar të Kosovës, ku ka aktruar në shumë shfaqje, deri në vitet e fundit të jetës së saj. Madje ministri i atëhershëm i Kulturës në Kosovë, kishte thënë se “angazhimi i saj në skenën e teatrit është një thesar i çmuar për historikun e teatrit kosovar”.

Ajo njihet për shumë role në shfaqje, filma e seri të shumta televizive shqiptare, si “Po e zëm, po e zën”, “I ikuri (Fidani)”, “Qesh e ngjesh”, e “Të gjithë me ne ndër të tjera”, në të cilat është shfaqur që nga vitet 1070.

Ndërsa që nga vitet 2000, Lezja ka qenë pjesë e ekranit televiziv në shumë serialet komedi të dashura për publikun shqiptar, duke filluar me “Mahmutovitët e Rexhepovitët”, më pas për rolin e ‘Gjyshes’ në serialin “Familja Moderne”, “Kombinati” dhe së fundi në komedinë “Çka ka shpija”.

Të gjithë ata që e njohin, miqtë e bashkëpunëtorët e kolegët që i ka rënë rasti të punojnë me të, gjithmonë kanë thënë se Lezja ishte ajo që i ndriçonte ditën sa herë që ishte në punë.

Leze Qena ka vdekur në mëngjesin e sotëm në QKUK, vetëm pak ditë pasi ka mbushur 85 vjet./Gazeta Express/

Kurti sqaron vendimin për shkarkimin e ministrit të LDK-së

Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka shkelur rregullat e marrëveshjes së koalicionit me daljen në mbrojtje të idesë së presidentit Hashim Thaçi për shpalljen e “gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë për shkak të koronavirusit (COVID-19)”, raporton Anadolu Agency (AA).

Kurti në një konferencë për media të mërkurën mbrëma tha se marrëveshja e koalicionit VV-LDK parasheh që “nuk mund ta mbështesësh gjendjen e jashtëzakonshme të paralajmëruar nga presidenti pa u konsultuar me partnerin tënd të koalicionit”.

Kurti , cili në këtë konferencë ka folur kronologjikisht për masat e ndërmarra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit COVID-19, me ç’rast ka lavdëruar institucionet përkatëse për punën e tyre, ka thënë se e përbashkëta e të gjitha raporteve të autoriteteve që po merren me virusin pandemik është që “asnjëra nuk rekomandon se situata është e jashtëzakonshme apo jashtë kontrollit”.

Megjithatë, presidenti Thaçi mbrëmë pas një takimi me Këshillin e Sigurisë Kombëtar, kërkoi të shpallet gjendje e jashtëzakonshme për koronavirusin COVID-19, gjë që ndau në dysh dy partitë në pushtet, VV-në dhe LDK-në; të parën kundër kësaj ideje dhe të dytën pro shpalljes.

Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike (MPBAP), Agim Veliu, dje në një intervistë për një televizion vendor mbështeti hapur idenë e presidentit, gjë që bëri që Kurti të ndërmarrë masa duke e shkarkuar atë.

“Nuk mund të kemi në qeverinë e re ministra që i sinkronizojnë e harmonizojnë qëndrimet me dikë jashtë qeverisë së re, me dikë nga regjimi i vjetër. Ajo kohë dhe ai kapitull është mbyllur dhe ka marrë fund. Prandaj edhe njerëzit kur janë në këtë qeveri, duhet të jenë, bëjnë dhe flasin sikur janë në këtë qeveri, jo sikur në ndonjë qeveri të mëhershme apo diku tjetër”, tha Kurti.

Kurti tha se marrëveshja e koalicionit VV-LDK gjithashtu parashikon qartë edhe çështjen e tarifës, duke u zëvendësuar me masën e reciprocitetit me Serbinë. Ndërsa LDK-ja po kërkon tani heqje të plotë të saj, VV ka këmbëngulur për heqje graduale.

I pari i qeverisë shtoi se Veliu bëri “tradhti ndaj qeverisë dhe Policisë së Kosovës e cila e kreu detyrën në mënyrën më të mirë”. Kurti tha se policia në kohën kur Veliu mbështeti “gjendjen e jashtëzakonshme”, po punon ende me orar tetëorësh, siç punon normalisht. Kurti tha se ai do “edhe më tutje bashkëpunim, porse duhet të respektohen marrëveshjet edhe në frymën edhe në germën e tyre”.

Sa i përket mocionit të propozuar nga LDK për rrezimin e qeverisë së udhëhequr nga ai, Kurti tha se duhet të pritet.

“Ne duhet të presim se çfarë do të bëjnë, çfarë do të shkruajnë e çfarë do të veprojnë e pastaj ne të përgjigjemi. Mendoj që tash duhet të përqendrohemi maksimalisht si qeveri, me gjithë kabinetin qeverisës për luftimin e koronavirusit. Është e domosdoshme t’i maksimizojmë përpjekjet dhe t’i shtojmë masat. Masat mund të jenë të jashtëzakonshme, por s’ka nevojë për gjendje të jashtëzakonshme të shpallur, aq më pak nga ndonjë ministër në mesnatë”, shtoi Kurti.

Kurti e shkarkoi ministrin e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike me arsyetimin se ka përhapur panik të panevojshme lidhur me përhapjen e koronavirusit COVID-19, për të cilën Qeveria e Kosovës nëpërmjet një njoftimi tha se “as Ministria e Shëndetësisë e as Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike nuk thanë që numri i të infektuarve me COVID-19 po rritet nga ora në orë”.

Kryetari i LDK-së nëpërmjet një konference për media pas mbledhjes së Kryesisë së LDK-së tha se kanë vendosur që të iniciojnë mocion mosbesimi në Kuvendin e Kosovës ndaj qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Kurti.

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Kemi përballë një armik të padukshëm që duhet ta luftojmë me durim

Të nderuar miq të letrave, media si dhe miq të mi!

 
    E gjithë bota po kalon një periudhë të vështirë, e cila ngjason me një luftë të ashpër dhe me një armik të rrezikshëm, me koronavirusin vdekjeprurës. Kjo betejë ka ndryshim me luftërat botërore që ka përjetuar njerëzimi, pasi armiku ka qenë përballë dhe shtetet kanë ditur të mbrohen. Kurse tani jemi në një situatë shumë më të vështirë  sepse kemi përballë një armik të padukshëm që duhet ta luftojmë me durim.
    Veç karantinës, kujdesit higjenik, kufizimit të daljes  dhe takimeve publike, gjithë qytetarët në këtë periudhë të vështirë, kanë nevojë për shpresë.
   Natyrisht që mediat do të bëjnë punën e tyre me statistikat në lidhje me të infektuarit apo të atyre që kanë humbur jetën, sepse kjo i bënë njerëzit më të  kujdesshëm në zbatimin e rregullave dhe udhëzimeve të dhëna nga Institucionet shëndetësore. 
  Megjithëse Qeveria shqiptare e kapi shpejt situatën duke marrë masat e me udhëzimet e duhura, porse edhe këtu po përhapet virusi, ndonëse me ritme më të ngadalta krahasuar me Italinë fqinje. Media duhet të kenë kujdes që të mos ndjellin panik. Gjithashtu qytetarët nuk duhet t’i pushtojë paniku, nga frika se një ditë mund të preken prej virusit. Paniku nuk është në favor të luftës që duhet të bëjmë me virusin, por është kundër, sepse na çorienton dhe nuk jemi në gjendje t’i bëjmë familjes dhe vetes shërbimet e duhura. Gjakfohtësia në çaste të vështira është mikja më e mirë e çdo personi. Ju lutem, ruani qetësinë që të mos humbisni gjykimin!
 Miq të nderuar, kurrë mos e humbisni shpresën se ajo vdes e fundit!
Zbatoni këshillat dhe do të jeni të fituar! 
Mikja juaj e të njëjtit hall!
 Vilhelme Vrana Haxhiraj
Vlorë,18.3.2020

Kuvendi miratoi rezolutën për dialogun

Kuvendi i Kosovës. Foto nga arkivi.

Me 57 vota për dhe 5 abstenime, Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë të propozuar nga dy partitë e koalicionit, lidhur me dialogun me Serbinë, ku thuhet se Qeveria e Kosovës është institucioni që ka mandatin që të udhëheqë bisedimet politike me Beogradin.

Rezoluta e propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, u votua në seancën e jashtëzakonshme të kuvendit të thirrur për buxhetin, pa praninë e opozitës.

“Sovraniteti shtetëror, integriteti territorial dhe karakteri shtetëror unitar i Republikës së Kosovës janë të pacenueshme. Askush nuk ka të drejtë të bisedojë, dialogojë apo negociojë për sovranitetin, integritetin territorial, rendin kushtetues dhe karakterin unitar të Kosovës”, thuhet në tekstin e rezolutës të miratuar, të cilën e lexoi shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi.

“Në përputhje me aktgjykimin e Gjyktës Kushtetuese, është Qeveria e Kosovës që ka mandatin të udhëheqë bisedime dose dialogun me Serbinë dhe të bëjë përgatitjet përgatitje për negociata, e të negociojë lidhur me marrëveshjen e mundshme përfundimtare e cila do të përfundojë me njohje reciproke me Republikën e Serbisë”, thuhet në rezolutën e kuvendit.

Kjo rezolutë, fillimisht ishte prezantuar para deputetëve në një seancë tjetër të jashtëzakonshme, të mbajtur më 11 mars, por në atë mbledhje nuk ishte hedhur fare në votim për shkak të kundërshtimeve të shprehura nga opozita.

Dialogu me Serbinë, që ka nisur më 2011, është ndërprerë në fund të vitit 2018 pasi Qeveria e Kosovës vendosi taksën 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë. Beogradi po kushtëzon kthimin në tavolinën e bisedimeve me heqjen e taksës.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian vazhdimisht i kanë bërë thirrje Prishtinës zyrtare që të heqë taksën dhe t’i hapë rrugë rinisjes së dialogut.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti më 27 shkurt propozoi një plan për heqjen e taksës hap pas hapi, por ky plan u kundërshtua fuqishëm nga SHBA-ja. rel

Kurti konfirmon se do ta takojë sot Thaçin, nuk do t’i shtrëngojnë duart

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se sot në orën 15:00 do të takohet me presidentin Hashim Thaçi, vetëm se nuk do t’i shtrëngojë duart me të.

Kurti e ka lajmëruar publikisht presidentin Thaçi se nuk ia jep dorën në takimin që e konfirmoi se do të ndodhë sot, transmeton Gazeta Express.

“Sot do të ketë takim. Unë kam deklaruar se të premten pasdite do të mund të takohemi dhe do të takohemi në orën 15:00 por pa shtrëngim duarsh”, ka thënë Kurti.

Takimin e ka konfirmuar Zyra e Presidentit përmes një njoftimi për media.

“Sot, në orën 15:00, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurtin”, thuhet në komunikatën e Presidencës.

Kryeministri ditë më parë ka njoftuar se nuk do të përshëndetet me shtrëngim duarsh, si masë parandaluese për shkak të rrezikut të shpërndarjes së koronavirusit. /Express/

KFOR: Misioni ynë sot nuk ndryshon nga ai që kishim 20 vite më parë

Komandanti i KFOR-it, Michele Risi, ka deklaruar se mjedisi i sigurisë në Kosovë është i qëndrueshëm, por se ekzistojnë disa faktorë të paqëndrueshmërisë që mund të ndikojnë në mjedisin e sigurisë nëse të njëjtat nuk monitorohen apo kontrollohen.

Në një bisedë për Anadolu Agency (AA), kreu i Forcës shumëkombëshe Paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë thotë se mjedisi i qëndrueshmërisë në këtë vend është përmirësuar, por se ende është i pranishëm “krimi i organizuar, korrupsioni, prania e terrorizmit ndërkombëtar dhe tensionet ndëretnike”.

“Misioni sot në këtë mandat nuk është ndryshe nga ai që kishim 20 vite më parë. Misioni ynë vjen drejtpërdrejt nga Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1244. Ne jemi një forcë ndërkombëtare që jep siguri. Ajo që dallon tani nga 20 vite më parë është se ne nuk jemi i vetmi institucion i sigurisë në Kosovë, kemi policinë e Kosovës, policinë kufitare të Kosovës dhe ne faktikisht veprojnë si përgjegjës të tretë për të ruajtur sigurinë”, deklaroi Risi për AA.

Bashkëpunimin e KFOR-it me autoritetet kosovare dhe ato serbe, Risi e cilësoi si “të shkëlqyer”. Ai theksoi se si udhëheqës i KFOR-it po ashtu ka përgjegjësi të ruajë marrëdhëniet me shefin e forcave ushtarake serbe.

“Kjo marrëdhënie është periodike, por mund të vendoset në çdo kohë kur krizat mund të shpërthejnë. Në ato raste ne kontaktojmë drejtpërdrejt, në përpjekje për të zbutur çfarëdo situate përshkallëzimi që mund të shoh ndonjë incident ndërkombëtar”, u shpreh Risi.

Lidhur me operacionet e autoriteteve të Kosovës në veri të Mitrovicës, Risi tha se policia kosovare mund të kryejë operacione atje në mënyrë të pavarur pa u konsultuar me KFOR-in, por për ndërhyrjen e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në këto operacione ai tha se nevojitet autorizim nga KFOR-i.

I pyetur për një marrëveshje të pretenduar në media për shkëmbimin e territoreve midis Prishtinës dhe Beogradit nëse ajo mund të ndikojë edhe në rajon, komandanti i KFOR-it tha se këto janë çështje jashtë mandatit të KFOR-it, por se kjo forcë paqeruajtëse ndërkombëtare në Kosovë “është e gatshme të mbështesë çfarëdo marrëveshje për të cilën Kosova dhe Serbia do të pajtohen”.

Risi po ashtu përshëndeti qeverinë e re të zgjedhur në Kosovë, për të cilën siç tha ai, është rezultat i “zgjedhjeve shumë të suksesshme” dhe shprehu pritje që KFOR-i të bashkëpunojë në të njëjtën mënyrë siç ka bashkëpunuar me qeveritë e kaluara.

“Në të ardhmen e afërt, nuk pritet ulje e numrit të ushtarëve të KFOR-it”

Misioni i KFOR-it në Kosovë është të kontribuojë në ruajtjen e mjedisit të sigurisë. Ardhja e KFOR-it në Kosovë erdhi pas miratimit të Rezolutës 1224 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së (UNSCR) më 10 qershor të vitit 1999, pas çka më 20 qershor forcat serbe u tërhoqën nga vendi.

KFOR-i fillimisht ishte i përbërë me një personel prej rreth 50 mijë personash nga vendet anëtare të NATO-s dhe nga vendet partnere jo anëtare të NATO-s nën një komandë dhe kontroll të unifikuar. Në fillim të vitit 2002, KFOR-i reduktoi numrin e trupave në rreth 39 mijë, në vitin 2003 me mjedisin e përmirësuar të sigurisë numri i trupave u reduktua në 17.500, ndërsa aktualisht numri i trupave të KFOR-it është në rreth 3.500, ndër të cilët edhe 371 ushtarë nga Turqia dhe 29 nga Shqipëria.

Gjatë një turneu mediatik tre-ditorë të organizuar nga NATO, që filloi në Bruksel dhe përfundoi në Kosovë, një zyrtar i lartë i Aleancës Veri-Atlantike që foli në kushte anonimiteti konfirmoi se NATO-ja në të ardhmen e afërt nuk planifikon uljen e numrit të ushtarëve të KFOR-it.

Ndonëse disa shtete në mënyrë të njëanshme kanë vendosur të tërheqin ushtarët e tyre, zyrtari i NATO-s në bisedën e tij me gazetarët theksoi se nuk është me rëndësi nëse ushtarët janë nga Shqipëria apo nga ndonjë vend tjetër i NATO-s. Numri i përgjithshëm i ushtarëve të KFOR-it do të mbetet i njëjtë.

“Ura Austerlitz” në Mitrovicë vazhdon të mbetet e mbyllur për qarkullimin e automjeteve

Pas vizitës në Bruksel dhe takimeve me zyrtarë të lartë, turneu vizitoi KFOR-in në Kosovë, aktivitetet dhe trajnimet e kësaj force paqeruajtëse në terren, si dhe zhvilluan takime me përfaqësues të qeverisë lokale dhe me përfaqësues të organizatave joqeveritare, veçanërisht në qytetin e Mitrovicës, pjesa jugore e të cilës është e banuar me shqiptarë, ndërsa ajo veriore me serbë dhe të dyja të ndara nga një urë mbi lumin Ibër ku lejohet vetëm kalimi për këmbësorët, por jo edhe për automjetet.

Kjo urë që ndan 71.909 banorë të pjesës jugore të qytetit me 12.326 banorët e pjesës veriore të qytetit, që nga viti 2012 patrullohet 24 orë nga njësia e xhandarmërisë italiane “Carabinieri”, e cila në Kosovë vepron në kuadër të KFOR-it.

Përveç urës e cila mbetet e mbyllur për qarkullimin e automjeteve në mënyrë simbolike që pas luftës, e njohur ndërkombëtarisht si “Ura Austerlitz”, pjesa jugore dhe veriore e qytetit lidhen edhe me dy ura të tjera ku qarkullimi funksionon në mënyrë normale, si për këmbësorët ashtu edhe për automjetet.

Gjatë takimit me gazetarët, kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, bëri të ditur se pas luftës numri i shqiptarëve të shpërngulur nga Mitrovica e Veriut është rreth 15 mijë shkaku i incidentëve nga ana e serbve, që deri në vitin 2013 arritën në rreth 9.700 raste të regjistruara.

Bahtiri theksoi se që nga ardhja e tij në krye të komunës në vitin 2013 deri më tani numri i incidenteve është reduktuar pothuajse plotësisht, me vetëm 7 incidente të regjistruara. Duke theksuar se Mitrovica vazhdon të jetë një qytet i ndarë me probleme të ndryshme, ai theksoi se autoritetet po punojnë në përmirësimin e marrëdhënieve midis serbve dhe shqiptarëve në këtë qytet.

“Presim hapjen e urës për qarkullim të automjeteve dhe mallrave, pasi mendoj se urat i lidhin qytetet dhe qytetarët e tyre. Lëvizja e lirë e qytetarëve po ndodh dhe nuk kemi asnjë problem ndërsa hapi i dytë do të jetë lëvizja e lirë edhe për automjetet dhe mallrat”, tha Bahtiri.

Ekipi i gazetarëve, i cili udhëtoi në Kosovë, vizitoi edhe organizatën joqeveritare serbe “AKTIV” në veri të Mitrovicës, e cila merret me të drejtat e serbve në Kosovë. Kreu i kësaj organizate akuzoi qeverinë kosovare për mos respektimin e serbëve si një komunitet pakicë në vend, siç pretendoi ai, për “gabime të dokumenteve zyrtare në gjuhën serbe, vonesën apo injorimin e sigurimit të dokumenteve shtetërore për serbët”, si dhe disa çështje të tjera që sipas tij diskriminojnë komunitetin serb në vend.

Ekipi i gazetarëve vizitoi edhe Manastirin e Deçanit, për të cilin thuhet se është ndërtuar në shekullin e 14-të dhe është pjesë e listës së monumenteve të mbrojtura të UNESCO-s. Ky manastir është zonë e vetëm fetare që mbrohet nga KFOR-i, pasi pas luftës së vitit 1999 monumenti disa herë ka qenë cak i sulmeve nga banorët e rrethinës.

Kujtojmë se ndërhyrja e NATO-s në Kosovë në vitin 1999 filloi me një fushatë ajrore kundër Serbisë, e cila erdhi pas një periudhe të përshkallëzimit të dhunës midis Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe forcave serbe. Fushata ajrore detyroi forcat serbe të tërhiqen nga Kosova.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por Beogradi këmbëngul se vendi mbetet pjesë e Serbisë. Që atëherë, tensionet kanë vazhduar midis shqiptarëve dhe pakicës serbe në veri të Kosovës.

Pavarësia e Kosovës njihet nga mbi 100 shtete, përfshirë SHBA-të, Britaninë e Madhe, Francën, Gjermaninë dhe Turqinë.

Serbia, Rusia dhe Kina janë ndër vendet që nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës.

Osmani: Ta heqim tarifën dhe presidentin njëkohësisht

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, në Kuvendin e Kosovës ka mbajtur një fjalim ku ka propozuar dy parime për dialogun me Serbinë.

“Unë propozoj se dialogu me Serbinë duhet të zhvillohet mbi dy parime. E para; Të mbrohen interesat e vendit. E dyta; Të mbrohen miqësitë me shtetet shpëtimtare. E para s’mundet pa të dytën e as e dyta pa të parën”, është shprehur Osmani.

Tutje, ajo ka thënë se masa e reciprocitetit e vendosur nga Qeveria e Kosovës është e votuar nga Qeveria e përbërë nga të dyja partitë e koalicionit.

“Masa e reciprocitetit është votuar nga qeveria e përbërë nga të dyja partitë”, ka thënë Osmani.

E për Shtetet e Bashkuara të Kosovës ajo e bëri të qartë pozicionin e Kosovës karshi SHBA’së.

“Kosova kurrë nuk ka pasur sukses pa i pasur SHBA’në në krah”, thotë Osmani.

“Shteti ynë nuk mundet pa aleatet e Kosovës. Apeli im është për të gjithë, që të ulemi dhe ta gjejmë gjuhën e përbashkët që i mbron këto dy parime, edhe interesin e vendit edhe miqësitë me këto shtete”.

Ndërsa për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, Osmani thotë se duhet të hiqet së bashku me tarifën.

“Tarifa duhet të hiqet bashkë me presidentin uzurpues të dialogut Kosovë–Serbi”, ka thënë Osmani në Kuvend.

“Presidenti duhet të ishte simbol i unitetit, e ai e quan kryeministrin e Kosovës manipulues, përpëlitës, mashtrues etj.”, shtoi Osmani.

Kurti: Nëse e heq tarifën, Thaçi e Vuçiçi e nënshkruajnë marrëveshjen menjëherë

Kryeministri Albin Kurti thotë se nëse tarifa ndaj produkteve serbe hiqet, atëherë nuk rinis dialogu. Sipas Kryeministrit Kurtit, tarifa po kërkohet të hiqet, ashtu që të nënshkruhet marrëveshja, që sipas tij, tashmë është arritur mes Presidentit Hashim Thaci e homologut të tij serb, Aleksander Vuciq.

Kurti edhe në seancën e sotme të jashtëzakonshme ka bërë të ditur se nuk është lëkundur nga qëndrimi i tij për zëvendësimin e tarifës ndaj produkteve serbe me reciprocitet ndaj Serbisë.

Ai thotë se me heqje të tarifës, do të bëhet me mbyllje të dialogut me marrëveshje, sipas tij, sekrete mes Thacit e Vuciqit.

“Nuk bëhet fjalë për heqje të tarifës e për nisje të dialogut. Kjo është gënjeshtër. Bëhet fjalë për heqje të tarifës dhe mbyllje të dialogut me marrëveshje të gatshme”, ka thënë Kurti.

“Unë jam i bindur që ka marrëveshje mes dy presidentëve dhe duan që unë të thyhem si kryeministër dhe të thyhet Qeveria, ashtu që nënshkruhet ajo. Edhe nëse vetëm 10 për qind të ishim të bindur që ka marrëveshje të gatshme, ne duhet të kishim kujdes, e unë jam i bindur që ka”, ka thënë Kurti.

Sipas Kurtit, edhe pas ndaljes së dialogut për shkak të tarifës “nuk janë ndalur negociatat sekrete mes Thacit e Vuciqit”

Ai tutje e ka kritikuar presidentin Hashim Thaci, që qëndroi disa ditë në Amerikë, dhe sipas Kryeministrit, nuk solli asnjë sukses nga ai qëndrim.

“Të shkosh në Amerikë disa ditë, të mos e takosh as të parin e shtetit, as të dytin, e të kthehesh pa marrëveshje politike, pa sjell asnjë investim ekonomik, kjo është debakël. Cfarë shpenzojmë ne më këso Presidenti që sjell këso dështimesh” , ka thënë Kurti.

Kryeministri thotë se ai nuk është antiamerikan, por deklaratat e Presidentit Thaci janë antievropiane.

“Unë nuk jam antiamerikan, jam kundër antiamerikanëve, por Presidenti Thaci është antievropian. Unë jam edhe proamerikan edhe proevropian. Unë besoj në lidhjen transatlantike. Unë jam i gatshëm që të shkonë në Uashington DC dhe t’i diskutojmë të gjithë cështjet. Kemi nevojë për një proces të pranueshëm për SHBA’në, BE’në dhe rajonin”, u shpreh Kurti. /Express/