VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

HOROSKOPI E SHTUNË 19 MAJ 2018

By | May 19, 2018

Komentet

HOROSKOPI E PREMTE 21 SHKURT 2020

Dashi
Forca e brendshme dhe energjia juaj mund të vendosin bazat për një ditë veçanërisht produktive sot. Mos u habitni nëse njerëzit e fuqishëm vërejnë dhe ju ofrojnë mundësinë për të shfaqur aftësitë tuaja në një fazë shumë më të madhe.

Demi
Eksplorimi është çelësi i zbulimit. Bëni disa gërmime në perspektivën e ditës së sotme, dhe mblidhni informacionet më të shkëlqyera që ju japin frymëzimin që ju nevojitet. Progresi në një gjë personale po ngadalësohet, por është vetëm një provë.

Binjakët
Ndodheni në një fazë interesante të jetës tuaj që është pozitive për ndonjë lidhje romantike. Mos e kaloni këtë fazë pa arritur të konkretizoni planet dhe projektet tuaja të cilat janë në pritje prej kohësh.

Gaforrja
Ka shumë pavendosmëri rreth jush dhe kjo mund të shkaktojë vonesa në planifikim. Lajmi i mirë është se çfarëdo vonese që mund të ndodhë tani mund të përfundojë shumë mirë! Përpjekja për t’i bërë gjërat perfekte ju humbet shumë kohë.

Luani
Ndiqni çdo kërkesë për t’u shoqëruar me njerëz interesantë sot dhe kjo mund t’ju çojë në disa vende shumë interesante! Pranoni çdo ftesë që merrni, dhe tregoni angazhim për të ndihmuar në çfarëdo mënyre që të mundni. Do të ndjeheni të nevojshëm.

Virgjëresha

Sot do të jeni në gjendjen e duhur shpirtërore për të arritur aty ku dëshironi. Angazhohuni në mënyrë aktive dhe rezultati do të jetë i përsosur. Sa i përket marrëdhënies sentimentale, ajo shfaqet pa probleme.

Peshorja
Prioritizoni shpenzimet tuaja sot. A po i vendosni të gjitha burimet tuaja në vendet e duhura? Ju nuk keni nevojë të zvogëloni të gjitha shpenzimet tuaja. Duhet vetëm të siguroheni që po e hapni portofolin në kohën e duhur.

Akrepi
Shtigjet drejt vetvetes suaj të brendshme janë të qarta sot. Nuk ka asnjë bllokim të zakonshëm të trafikut në rrugën tuaj. Hapat e tu të ardhshëm do të jenë të dukshme dhe të lehta. Kjo gjë vlen edhe në raportin tuaj sentimental.

Shigjetari
Udhëtimet janë në mendjen tuaj tani, aq sa mund t’ju shkaktojë disa probleme në jetën tuaj të përditshme. Nëse mendja juaj është e shpërqendruar nga detyrat e përditshme, duhet të merrni pak kohë për ta larguar këtë problem nga sistemi juaj.

Bricjapi
Tani ekziston një paqartësi e madhe në ajër, gjë që mund t’ju lejojë të ndjeheni të shkëputur, të tjetërsuar ose të çuditshëm. Lajmi i mirë është se të gjithë miqtë tuaj dhe të dashurit tuaj janë të akorduar në ndjenjat tuaja, dhe ata do të jenë në gjendje t’ju ofrojnë stabilitet.

Ujori
Sot, ju mund të kaloni një kohë të mirë për t’u çlodhur me miqtë tuaj, Rrethojeni veten me aq njerëz interesantë gjatë gjithë ditës. Pse të mos kërkoni të ndërtoni miqësi të reja? Në aspektin profesional mund të merrni propozime interesante.

Peshqit
Përdorni të gjitha aftësitë tuaja për të mos lejuar që dikush tjetër të bëjë një gabim përballe jush. Në çështjet sentimentale keni nevojë për stimul dhe nxitje të brendshme. Në aspektin profesional, parashikohet një rritje në detyrë.

HOROSKOPI E ENJTE 20 SHKURT 2020

Ju keni ngecur në një dilemë klasike. Dëshironi të bëni një gjë, ndërsa personi të cilin doni kërkon të bëjë diçka tjetër. Nëse ky konflikt po ndodh në një kontekst biznesi, është më mirë që të lejoni që hierarkia të përcaktojë se çfarë ndodh më pas.

Është një ditë e mirë për ta shpenzuar për veten. Nuk ka asgjë të keqe për të përmbushur interesat tuaja sot. Nuk është aspak egoiste, është e shëndetshme! Largohuni nga të gjitha presionet dhe pritshmëritë e të tjerëve.

Zakonisht ju jeni një burim i shkëlqyeshëm argëtimi për njerëzit tuaj dhe sot kjo është veçanërisht e vërtetë. Yjet ju kanë dërguar energji pozitive dhe të qeta, që po ju mundëson të mos i merrni gjërat shumë seriozisht.

Do të jetë jashtëzakonisht e lehtë për ju të ndani jetën tuaj private nga ajo profesionale. Kur jeni në shtëpi, do të përqendroheni plotësisht në çështjet rreth shtëpisë tuaj. Në aspektin sentimental, gjithçka po shkon sipas dëshirës.

A nuk mendoni se është koha që të bëni një përpjekje për t’u rikthyer tek një miqësi e vjetër? Bëni lëvizjen e parë sot. Do të ndjeheni mirë dhe do të fitoni merita shtesë për ta bërë këtë. Këmbëngulja do të shpaguhet në një mënyrë të madhe.

Mund të ketë disa pengesa të vogla për ju, por asgjë shumë serioze. Nëse jeni të përgatitur mendërisht, do të keni mundësi t’i zmbrapsni. Përqafoni forcën që është thellë brenda jush. Të mendosh pozitivisht dhe të përqendrohesh në anën e ndritshme janë gjëra që duhet t’i bëni çdo ditë.

Do të jetë një ditë super për ju, kështu që përgatituni të buzëqeshni dhe të kënaqeni. Ju meritoni një energji të lehtë dhe universi po dërgon një pjesë të madhe drejt jush! A jeni gati për të kaluar në një marrëdhënie të re?

Ritmi juaj për të ecur përpara nuk ka qenë kurrë më i fortë, kështu që kjo duhet të jetë një ditë shumë e lehtë për ju. Që nga momenti kur të zgjoheni, do të keni një ide të qartë se ku dëshironi të shkoni me ditën tuaj.

Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për të ëndërruar për gjëra të mëdha, por duhet të kuptoni se çfarë është ajo që dëshironi vërtet. Mos harroni ta njoftoni botën se cilat janë shpresat dhe dëshirat tuaja.

Të dëgjosh një mori mendimesh të ndryshme do t’jua kthjelloje mendimet. Bëni pjesën tuaj për të inkurajuar njerëzit të flasin të vërtetat e tyre personale dhe veproni kështu vetë. Në aspektin sentimental, do merrni mesazhe pozitive.

Disa njerëz mendojnë se të jesh intelektual është njësoj si të qenit snob, por ju nuk jeni një nga ata. Mendja juaj është e uritur për informacion, dhe po kërkon gjëra që nuk i ka konsideruar kurrë më parë. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për të zgjidhur një sërë enigmash.

Negociatat mund të jenë të ndërlikuara për ju sot. Do të jetë e vështirë për ju të shihni gjëra nga këndvështrimi i ndonjë personi tjetër. Kjo mund të krijojë disa probleme në një partneritet që ju keni zhvilluar prej një kohe të gjatë. Sot pritet të rifitoni ekuilibrin në jetën tuaj sentimentale.

Mungesat në Shëndetësi – Shqipëria së shpejti pa infermierë

Të dhënat e fundit tregojnë për një rënie të numrit të këtyre specialistëve, kryesisht për shkak të largimit të tyre nga Shqipëria.

Shëndetësia është një prej çështjeve më të diskutuara në vend.

E kjo për arsye të shumta të cilat lidhen drejtpërdrejtë me shërbimin ndaj pacientëve, si dhe me cilësinë.

Një problem që po shtrohet edhe nga zyrtarë e specialistët kohët e fundit, është mungesa e mjekëve apo infermierëve në qendrat spitalore.

Të dhënat e fundit tregojnë për një rënie të  numrit të këtyre specialisitëve, kryesisht për shkak të largimit të tyre nga Shqipëria.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë një sërë të dhënash të cilat lidhen me këtë çështje.

Infermierët Shqiptarë drejt Evropës

Ky trend i largimit të profesionistëve të shëndetësisë, filloi masivisht gjatë vitit 2018 ku u rregjistruan rreth 909 infermierë të larguar nga vendi.

Shifër që u shtua në 2019, me 1300 profesionistë të larguar për të punuar drejt vendeve Evropiane dhe që mesa duket po vazhdon të rritet.

Presidentja e Urdhrit të Infermierit, Blerina Duka për TV KLAN të cilit i referohet AgroWeb.org, është shprehur se nga të gjithë këta ekspertë të shëndetësisë rreth 59% prej tyre janë infermierë.

Përveç tyre, kërkesa të larta për t’u punësuar jashtë kanë edhe mamitë, fizioterapistët apo teknikët e laboratorit.

Ndër destinacionet e preferuara të këtyre specilastëve mbeten vendet Evropiane, si Gjermania dhe Anglia.

Së fundëmi kërkesë për mjekë kanë edhe SHBA, Kanadaja apo vendet e Lindjes së Mesme.

Ky fenomen po kthehet në një shqetësim të vërtetë për shëndetësinë Shqiptare, pasi nga vendi largohen po aq specialsitë sa diplomohen.

Kjo mund të krijojë një hendek të madh për plotësimin e vendeve të punës, në spitalet e mëdha të vendit, por edhe në rrethe apo fshatra.

Sipas Presidentes së UISH licensimi i profesionistëve në këtë fushë në vendin tonë nuk është më i madh se 1200-1300.

Kjo shifër mund të arrijë edhe në 1600 në bazë të personave që arrijnë të kalojnë fazën e liçensimit.

Po mjekët?

Përtej Infermierëve, vitet e fundit edhe Urdhri i Mjekëve në Shqipëri ka shprehur po të njëjtin shqetësim prej disa vitesh tashmë.

Sipas të dhënave gjatë 5 viteve të fundit në vend, ka pasur një rritje të mjekëve të cilët tërheqin certifikatën e sjelljes së mirë.

Kjo çertifikatë merret për vlerësimin e punës së mirë të mjekut apo infermierit, për tu paraqitur në shtete të tjera ku këta mjekë mund të punojnë jashtë vendit.

Të dhënat sipas UMSH të cilave i referohet AgroWeb.org, tregojnë se në vitet e fundit, numri i mjekëve që kanë kërkuar këtë certificate është në rritje.

Nga viti 2013 ku janë pajisur me këtë certifikatë 76 mjekë të përgjithshëm, të dhënat për 2019 janë dyfishuar, me 166 mjekë profesionistë të larguar.

Vetëm katër vitet e fundit, sipas të dhënave zyrtare të Urdhrit të Mjekut, rreth 666 mjekë dhe specialist janë larguar për të punuar jashtë vendit.

Shkaqet për rritjen e këtij fenomeni mbeten kushtet më të mira të punës, pagesa më të larta, vlerësimi më i madh i profesionit dhe më shumë mbrojtje nga legjislacionet e vendeve perëndimore.

HOROSKOPI E MËRKURË 19 SHKURT 2020

A mund të dëgjoni energjinë tuaj të brendshme? Sot është koha e duhur që të angazhoheni në investime serioze. Ju jeni në një fazë të jetës ku gjithçka është më e mundshme se kurrë.

Sot është koha që të filloni të kujdeseni për shëndetin dhe këtë duhet ta bëni çdo ditë, mënyrë jetese. Duhet të mësoni se si të ushqeheni më mirë dhe të ushtroheni më shumë.

Mos lejoni që reagimet tuaja të udhëhiqen nga frika. Jepuni gjërave kohë dhe do të arrini në konkluzione shumë efikase. Në aspektin sentimental, gjithçka duket e qëndrueshme.

Nëse vëmendja po ndahet midis jetës në shtëpi dhe asaj jashtë saj, zgjidhja më e mirë është të përqendroheni më shumë në çështjet që po ndodhin rreth shtëpisë suaj. Sepse shtëpia është streha juaj, një themel i sigurt.

Është një ditë e mirë për të investuar në burimet që ju ndihmojnë të kryeni gjërat në jetën tuaj. Nëse keni nevojë për të blerë pajisje kompjuterike, mjete, pajisje zyre etj., sot është dita për ta bërë këtë. Mos u shqetësoni se po harxhoni paratë!

Nëse jeni në fazat e para të një romance, mos u shqetësoni nëse bisedat që keni me partnerin nuk janë saktësisht të thella dhe domethënëse. Ndërsa njiheni më mirë me njëri-tjetrin, realitetet e botës fillojnë të marrin formë.

Bilanci është i rëndësishëm sot. Para se të merrni ndonjë lloj vendimi, duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat e secilit kurs të mundshëm veprimi. Ju nuk mund ta kuptoni mënyrën e duhur për të ecur përpara derisa t’i shqyrtoni këto situata në mënyrë më të plotë.

Nëse prisni që personi tjetër të bëjë lëvizjen e parë do të ndiheni shumë pasiv. Nëse dëshironi që gjërat të ecin përpara, bëni hapin e parë dhe shihni nëse të tjerët ju ndjekin. Nëse e bëjnë këtë, atëherë të dy mund të filloni menjëherë në fazën e re të marrëdhënies.

Nëse ndiheni të pasigurt në një situatë të re sot, gjithmonë mund t’u drejtoheni njerëzve që i doni për këshilla. Ata janë shumë më të vetëdijshëm në momente të tilla. Të mbështetesh te të dashurit është e rëndësishme sot.

Mund të arrini një kompromis të rëndësishëm me një person me autoritet. Lërini ata të bëjnë planet tuaja dhe do të ndiheni më rehat. Në fushën e ndjenjave, do të ndiheni më i kthjellët për veprimet tuaja.

Do të tërhiqeni fort nga gjërat e mira sot dhe do të jeni të gatshëm të bëni pothuajse gjithçka që ju nevojitet për të provuar cilësinë më të lartë që mundeni. Cilësia është gjithmonë e rëndësishme, por sot do t’ju duhet të bëni shumë rrugë për të marrë atë që doni.

Dikush në jetën tuaj po pretendon se po punon shumë për të përmirësuar gjërat midis jush, por a keni parë ndonjë dëshmi të vërtetë për këtë? Gjërat do të përmirësohen sapo të përmirësoni komunikimin.

HOROSKOPI E MARTË 18 SHKURT 2020

Gjendja e mirë shëndetësore do t’ju mundësojë të merrni pjesë në aktivitete sportive. Ju do të bëni para nëse i vendosni kursimet tuaja në investime të sigurta. Armiqtë e fshehtë do të jenë të etur për të përhapur thashethemet rreth jush.

Presioni nga të moshuarit në vendin e punës dhe mosmarrëveshjet në shtëpi mund të sjellin disa stres në jetën tuaj. Kjo gjë do t’ju shpërqendronte në punë. Partneri juaj do të jenë përkrahës ndaj ideve dhe planeve tuaja të reja.

Mos lejoni asnjeri të përfitojë nga sjellja juaj bujare. Silluni mirë me partnerin tuaj sot. Nëse këto kohë kanë qenë të lodhshme në punë, sot do të jetë një dite më e relaksuar. Bëni kujdes me disa komente te ashpra.

Një udhëtim kënaqësie me miqtë ose anëtarët e familjes ju bën të relaksuar që të kërkoni mënyra për të fituar para shtesë. Sot do të tërhiqni vëmendjen e një personi të veçantë.

Sot do të merrni shumë ftesa interesante dhe një dhuratë surprizë mund të jetë po ashtu në rrugën tuaj. Mos bëni plane për udhëtime sepse mund të mos funksionojnë. Një lidhje dashurie nuk është në formën më të mirë.

Shëndeti juaj nuk do të jetë i përsosur sot. Një marrëveshje e re financiare do të finalizohet do ju sjellë më shumë para. Shumë dashuri do të mbizotërojnë në vendin tuaj të punës sot.

Do të keni kohë të mjaftueshme për të bërë gjëra, të cilat përmirësojnë shëndetin tuaj. Sot mund të fitoni shumë para, por rritja e shpenzimeve do ta bëjë të vështirë për ju që të kurseni. Nëse keni fëmijë, ata do t’ju bëjnë të ndjeheni krenarë me arritjet e tyre.

Mundohuni të dilni më shumë nga zyra dhe të bëni gjëra që me të vërtetë ju pëlqejnë. Faturat e papritura do të rrisin barrën financiare. Jeta e dashurisë do të jetë e gjallë dhe shumë aktive.

Sot mund të takoni personin që ju do më shumë se jetën e tij. Kjo gjë mund të sjellë shumë optimizëm tek ju. Edhe ne çështjet e biznesit, gjërat po ecin me një ritëm të mirë.

Përpiquni të shmangni ushqimet që rrisin nivelin e kolesterolit. Mos merrni vendime të nxituara, veçanërisht kur bisedoni për çështje financiare. Një romance do të turbullojë mendjen tuaj.

Mundohuni të merrni frymë thellë dhe qetësoni trurin dhe zemrën. Eksploroni mundësi të reja investimi sot, por angazhoni veten vetëm pasi të keni studiuar qëndrueshmërinë e këtyre projekteve. Ka të ngjarë të përjetoni një lidhje dashurie.

Përpiquni të gjeni kohë dhe të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur edhe në vendin e punës. Partneri juaj do të jetë përkrahës ndaj ideve dhe planeve tuaja të reja. Ju duhet të kujdeseni më shume për pamjen tuaj fizike.

HOROSKOPI I JAVËS 17-23 SHKURT 2020

 

Dashi21. mars – 20. prill

Jeta juaj ne çift do marre një kthese shume me te mire këtë jave. Do jeni me te logjikshëm dhe shume me tolerante me atë qe keni ne krah. Beqaret do i marrin gjerat shtruar, por ne fakt ditën e mërkurë do ju ndodhe diçka e bukur qe nuk e kishin imagjinuar me pare. Çdo gjë ka për te ndryshuar rrënjësisht për mire. Financat do mundoheni t’i mbani gjithë kohës nen kontroll, por me vështirësi do mund t’iu dilni. Mos u druani te kërkoni ndihme nga te afërmit. Shëndeti here pas here mund te ketë edhe ndonjë shqetësim. Pakësojeni kafen, duhanin, pijet alkoolike, likeret dhe salcat pikante. Ne pune duhet t’i mendoni disa here gjerat para se te hidhni hapa sepse vetëm kështu nuk do gaboni. Jeta familjare do jete gjithë kohës e ngrohte.

Demi21. prill – 21. maj

Do luftoni gjithë kohës me monotoninë ne çift gjate kësaj jave dhe te gjitha përpjekjet tuaja do japin rezultat. Pas te mërkurës dielli do ngrohe akoma me shume. Beqaret nuk do e mbajnë mendjen tek krijimi i një lidhjeje, por do ju ndodhin disa gjera te bukura e te paparashikuara. Kënaqësitë do jene te pafundme. Me financat tregohuni te arsyeshëm dhe keni për ta para qe situata do ketë vetëm përmirësime. Rezistenca fizike dhe ajo morale do jete e shkëlqyer. Nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni ne sektorin shëndetësor. Ne pune, projektet do fillojnë te marrin formën e duhur. Do ndiheni edhe me shume krenare për veten tuaj. Me familjaret çdo gjë do ece me se miri.

Binjaket22. maj – 21. qershor

Dëshira për te bere shume gjera njëherësh do beje qe ta lini disi pas dore partnerin tuaj gjate kësaj jave. Kjo do sjelle goxha debate dhe nëse nuk merrni masa, çdo gjë e bukur do shkatërrohet. Për beqaret do jete një periudhe interesante, me njohje te reja dhe ndodhi fantastike. Marsi do ndikoje pozitivisht tek financat kështu qe ju duhet te përfitoni sa me shume për te rregulluar problemet me urgjente. Dhëniet e huave duhet t’i shmangni me çdo kusht. Shëndeti pas ditës se mërkurë do jete i shkëlqyer dhe ju do e rigjeni formën tuaj olimpike. Ne pune do jeni plot gjallëri dhe do keni arritjet qe keni ëndërruar gjithë kohës. Jeta familjare ka për te qene goxha e qete.

Gaforrja22. qershor – 22. korrik

Do i jepni prioritet absolut jetës tuaj ne çift gjate kësaj jave, madje duke lënë edhe punën pas dore. Partneri do e vlerësojë tej mase preokupimin tuaj dhe do ua shpërbleje me dashurinë e tij. Për beqaret pritet te ketë dashuri me shikim te pare. Çdo gjë për ta do te lulëzojë. Financat do jene ne tërësi te mbrojtura, megjithatë nuk do bëni keq t’i kufizoni disi shpenzimet për gjera te panevojshme. Shëndeti mund te ketë disa shqetësime te vogla nga lodhja, por nuk duhet te merakoseni aspak. Hidratojuni me shume dhe çlodhuni. Ne pune mbështetuni tek koleget e besuar sepse vete nuk do mund t’ia dilni dot mbanë. Jeta familjare ka për te qene e begate dhe e mbushur me emocion.

Luani23. korrik – 22. gusht

Dëgjojeni me vëmendje partnerin tuaj këtë jave dhe mundohuni t’ia plotësoni atij dëshirat. Nëse ju propozon diçka ekstravagante pranojeni sepse keni për te përjetuar emocione si kurrë ndonjëherë. Beqaret duhet te qëndrojnë larg personave shume te mëdhenj ne moshe sepse me vone do lëndohen. Ne planin financiar keni për te pasur me shume fat se me pare, kështu qe mund t’i lejoni vetes edhe ndonjë investim me te madh. Shëndetin do dini si ta mbani nen kontroll. Ushqimi dhe aktiviteti fizik janë pikat kyçe. Ne pune do i keni idetë shume me te qarta dhe do hidhni hapat e duhura. Ne fundjave mund t’iu behet edhe një propozim te cilin nuk duhet ta neglizhoni. Jeta familjare do ketë ndryshime pozitive.

Virgjeresha23. gusht – 23. shtator

Jeta juaj ne çift do konsolidohet këtë jave edhe pse asgjë nuk do jete e lehte. Te dy palëve do ju duhet durim, qetësi dhe tolerance. Sido qe te jete, te gjitha sakrificat qe do bëni do japin rezultatet e pritura. Beqaret duhet te jene shume te kujdesshëm sepse ka rrezik qe disa persona problematike te mundohen t’i joshin. Gjendja e financave do mbetet e qëndrueshme për aq kohe sa ju te bëni llogarite para se te shpenzoni. Shëndeti here pas here do ketë probleme. Do keni dhimbje barku, dhembesh dhe koke. Ne pune perspektivat duken goxha te mira. Koleget do jene një mbështetje e forte dhe ju duhet t’ua dini për nder. Jeta familjare do ketë disa probleme te vogla dhe do nevojitet mbështetja juaj.

Peshorja24. shtator – 23. tetor

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e mire gjate kësaj jave. Shpesh do keni edhe debate te zjarrta me partnerin për gjera pa ndonjë rendësi jetike. Kokëfortësia nga te dy palët do jete pika me e dobët. Beqaret do realizojnë disa takime, por pjesa me e madhe e personave do preferojnë aventurat kalimtare. Do jete ne dorën e tyre nëse do përfitojnë apo jo. Financat do jene te paqëndrueshme. Ne disa momente do keni vështirësi edhe për te kryer nevojat me elementare. Shëndeti ka për te qene i shkëlqyer. Nuk do keni me as shqetësimet e vogla tek shpina apo tek barku. Ne pune do orientoheni atje ku duhet dhe do keni me shume sukses nga sa mendonit. Familjes përkushtojuni pak me tepër.

Akrepi24. tetor – 22. nëntor

Për sa i përket jetës ne çift gjate kësaj jave mund te prisni çdo gjë qe keni ëndërruar. Planetët do kujdesen edhe për detajet me te vogla. Çdo gjë e pamundur mund te realizohet ne momentin qe nuk e keni pritur. Beqaret duhet thjesht te dalin sa me shume sepse vetëm ashtu do mund ta gjejnë shpirtin e tyre binjak. Sektori i financave do jete gjithashtu me fat. Gjendja do përmirësohet aq shume saqë edhe vete do ju duket çudi për ndryshimet e menjëhershme. Shëndeti nuk do jete perfekt, por ne tërësi i kënaqshëm e pa probleme serioze. Kujdesuni pak me tepër për ushqimin dhe mos abuzoni me qetësuesit. Ne pune do jeni te organizuar dhe këmbëngulës prandaj do arrini majat. familja do jete mbështetje e forte.

Shigjetari23. nëntor – 21. dhjetor

Jave pozitive ka për te qene kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do i mendoni gjerat shume me seriozisht nga me pare dhe nuk do lini pa zgjidhur asnjë mosmarrëveshje qe ju ka dale me herët. Pas te enjtes klima do jete shume me e ngrohte. Beqaret do kenë ndjenja te thella për një person me te cilin shume shpejt do mund te fillojnë edhe një lidhje. Çdo gjë për ta ka për te marre drejtimin e duhur. Ne planin financiar gjendja do jete aq e mire saqë mund te kryeni pa frike edhe disa transaksione. Gjendja shëndetësore do jete tej mase delikate. Nuk do keni mbrojtje te mire imunitare dhe mund te prekeni edhe nga ndonjë virus i stinës. Ne pune do jete dielli ai qe do iu ndihmoje te arrini atje ku keni ëndërruar gjithmonë. Jeta familjare do jete e qete nëse nuk prekni tema delikate.

Bricjapi22. dhjetor – 20. janar

Jave shume e mire do jete kjo për ata qe janë ne një lidhje. Bashkëpunimi ne çift do jete o forte ne çdo moment dhe dialogu do mbizotërojë. Do preferoni te qëndroni me tepër kohe pranë njeri-tjetrit. Beqaret do jene mjaft joshës dhe do bëjnë për vete persona te shumte. Midis tyre mund te jete edhe ai qe do iu ofroje një jete te qete dhe me momente te lumtura. Financat për fat te mire nuk do jene te këqija, kështu qe mund t’ia lejoni vetes edhe ndonjë shpenzim me shume. Shëndeti nuk duhet neglizhuar për asnjë moment sepse pasojat do jene te renda. Ne pune do jeni kreative dhe te gatshëm për te bere edhe sakrifica vetëm për te arritur atje ku doni. Disa kolege do ju ndihmojnë. Ne familje duhet te toleroni me tepër qe t’ia kaloni mire.

Ujori21. janar – 19. shkurt

Këtë jave do doni vetëm te përjetoni emocione te forta ju te dashuruarit. Do preferoni me shume te ndërmerrni rreziqe dhe me pas te ndiheni mire sesa te qëndroni ne qetësi dhe mos rrezikoni. Çdo dite do jete ndryshe nga tjetra. Beqaret nuk duhet te pranojnë me sy mbyllur çdo lloj ftese qe do ju behet sepse kane për t’u penduar rende. Financat nuk do jene te mira ditët e para. Mund te ndiheni shpeshherë ne vështirësi dhe do ju duhet te kërkoni ndihme. Shëndeti gjithashtu do kërkojë me tepër përkujdes nga ju. Mos prisni te keni probleme serioze për te marre masa pas shqetësimeve qe keni pasur. Për punën do jete një periudhe pozitive dhe e mbushur me arritje. Edhe jeta familjare do jete e qete.

Peshqit20. shkurt – 20. mars

Këtë jave do i beni te gjitha përpjekjet e mundshme ju te dashuruarit ne mënyrë qe ta përmirësoni sa te mundeni jetën ne çift.. Me pak mundim dhe sakrifica do ja dilni mbanë. Beqaret nuk do e kërkojnë me ngulm fillimin e një lidhjeje, përkundrazi do ja lënë gjithçka kohës. Financat do përmirësohen tej mase, por kjo nuk do te thotë qe brenda javës ju t’i boshatisni serish xhepat duke shpenzuar kuturu. Gjendja shëndetësore do lere disi për te dëshiruar. Me shume kujdes duhet te bëjnë ata qe vuajnë nga sëmundjet kronike. Ne pune do jeni te guximshëm, këmbëngulës dhe largpamës. Do arrini çdo gjë qe do dëshironi. Jeta familjare do vazhdoje te mbetet e mire.

HOROSKOPI E HËNË 17 SHKURT 2020

Do të jeni në qendër të vëmendjes në një event shoqëror, ku do të merrni pjesë. Shiheni mirë një projekt që mund t’ju prezantohet sot, më pas vendosni nëse do ta merrni përsipër atë. Mund t’ju vijë një lajm i mirë nga një i afërm që jeton larg jush.

Do ta shijoni këtë ditë në maksimum, pasi gjërat do të jenë në avantazhin tuaj. Disa persona të kësaj shenje do të lumturohen pafund, pasi dikush do të vijë në familjen tuaj sot. Mos u dorëzoni ndaj kërkesave të partnerit/partneres suaj.

Këshillohet të kujdeseni më shumë për aspektin tuaj fizik. Investimet duhet t’i shmangni sot. Një lajm i papritur do t’ju ndriçojë ditën. Romanca do të pushtojë zemrën tuaj.

Shanset për t’u shëruar nga një problem shëndetësor janë të larta. Është koha e duhur për të ndryshuar sjelljen tuaj dominuese në familje. Bashkëpunoni me familjarët duke ndarë uljet dhe ngritjet në jetën tuaj.

Përpiquni të mos tensionoheni për gjëra të vogla dhe të parëndësishme. Sot do të mund të kurseni para ashtu sikurse duhet. Sa i përket marrëdhënies në çift, përpiquni ta bëni partnerin/partneren tuaj të kuptojë, në mënyrë që lidhja juaj të jetë në drejtimin e duhur.

Beqarët e kësaj shenje mund të njihen me një person mjaft të veçantë, i/e cila do t’iu turbullojë mendimet. Megjithatë rekomandohet të mos ndani informacione personale me të. Sa i përket aspektit profesional, parashikohet një ditë tepër e ngarkuar.

Disa persona të kësaj shenje që mund të kenë marrë hua kohët e fundit, do ta kenë të vështirë ta shlyejnë. Natyra juaj kokëfortë mund të tensionojë prindërit. Duhet t’i kushtoni më shumë rëndësi këshillave të tyre.

Puna juaj e lodhshme do të vlerësohet maksimalisht së shpejti. Dëshira juaj do të përmbushet dhe gjithçka do t’ju duket më e lehtë. Mbrëmja me partnerin/partneren tuaj do të jetë mënyra më e mirë për tu relaksuar.

Do të jetë një ditë e mirë sa i përket aspektit ekonomik, pasi në bazë të parave që mund të fitoni do të zgjidhni disa probleme që ju kanë munduar së fundmi. Partneri/partnerja juaj mund t’ju befasojë me një surprizë tejet të këndshme sot. Tregohuni më të duruar në punë, pasi mund të ndikojë negativisht në performancën tuaj.

Do të ndiheni plot shpresë gjatë ditës së sotme. Do të keni një dëshirë të madhe për të dashuruar. Partneri/partnerja juaj do t’ju vlerësojë vazhdimisht. Tregohuni të duruar ndaj disa pengesave me të cilat mund të përballeni në aspektin profesional.

Problemet personale mund t’ju shkatërrojnë lumturinë. Sa i përket aspektit ekonomik, mund të fitoni të ardhura atëherë kur nuk e prisnit. Mund ta ndriçoni jetën në çift me ide të veçanta për t’u argëtuar dhe për të qëndruar më shumë pranë njëri/tjetrit.

Do të ndiheni mirë nga ana shëndetësore, pavarësisht një agjende të ngarkuar në punë. Gjithashtu, edhe në aspektin ekonomik, parashikohet një ditë e mirë. Sa i përket marrëdhënies në çift, pritet që së shpejti lidhja juaj të marrë një drejtim të rëndësishëm.

HOROSKOPI E DIEL 16 SHKURT 2020

Jo çdo ditë mund të jetë një ditë e shkëlqyer dhe këto 24 orë të ardhshme mund t’jua dëshmojnë këtë. Shijoni çdo eksperiencë të re që ju sjell dita. Edhe në aspektin profesional, përqafoni sfidat me të cilat do të përballeni.

Energjia e sotme është e përqendruar në përfundimin e projekteve. Do të zbuloni se kalendari juaj i ardhshëm social ka shumë hapësira. Është e rëndësishme të mbani dhe forconi lidhjet me njerëzit që i doni.

Marrëdhëniet tuaja nuk janë të gjitha ekskluzive. Ndonjëherë, ju pëlqen apo jo, duhet të ndani me të tjerët njerëzit që doni. Ju duhet të keni shumë besim në vlerën që u sillni miqve tuaj të afërt dhe mos u shqetësoni se dikush tjetër mund ta ndryshojë atë lidhje personale.

Energjia juaj është jashtëzakonisht tërheqëse sot. Kjo ju bën tërheqës dhe mjaft joshës. Mundësi e mirë kjo për të aplikuar në vende, ku kjo lloj energjie vlerësohet. Sa i përket aspektit profesional, mund të merrni disa propozime konkrete.

Nëse dikush po ju nxit drejt një veprimi të caktuar tani, është në interesin tuaj ta shtyni për më vonë. Thjesht tregoni vendosmëri që të ndiqni planet tuaja. Në dashuri, ndjeni nevojën e një personi.

Qartësia është diçka që nuk duhet ta merrni kurrë si të mirëqenë. Sot, kur të kuptoni menjëherë të gjitha idetë e ndërlikuara, çojeni bisedën në një territor edhe më të thellë. Konfuzioni thjesht nuk është i mundur për ju sot.

Ju nuk mund të parashikoni se si do të reagojnë njerëzit rreth jush, kështu që mos u përpiqni të censuroni veten në pritje të një shpërthimi. Jepeni opinionin tuaj edhe në rast se frikësoheni se nuk do të pranohet.

Jini të gatshëm që rutina juaj të ndryshojë sot. Ekziston një “stuhi” rreth jush dhe gjërat nuk mund të shkojnë siç i keni planifikuar. Për fat të mirë, do të kënaqeni nga rezultati i papritur. Jini fleksibël dhe do të fitoni vlerësim.

Dita në fillim mund të jetë e ngadaltë, por mos u dekurajoni shumë lehtë. Njerëzit përreth jush kanë disa ide të shkëlqyera për t’i ndarë me ju. Është bashkëpunimi, ai që do t’ju japë energjinë që ju nevojitet.

Sot do të bekoheni duke krijuar lidhje të mira me njerëzit nga disa sfera të ndryshme të jetës. Ju do të ekspozoheni ndaj një orteku idesh të reja dhe disa prej tyre mund të jenë konfuze, por shumë të vlefshme.

Përpiquni të bëni ndonjë plan udhëtimesh sot. Mos harroni të merrni pak kohë për të organizuar mirë jetën tuaj. Nëse nuk i jepni vetes pushime, si mund të ecni përpara? Jeta sentimentale parashikohet të shkojë perfekt sot.

Dita mund t’ju dhurojë disa surpriza të këndshme në aspektin sentimental. Jini i hapur që të mirëprisni gjithçka që vjen në jetën tuaj. Në çështjet financiare, keni nevojë të tregoni më shumë kujdes me shpenzimet për gjëra që nuk ju duhen.

HOROSKOPI E SHTUNË 15 SHKURT 2020

Do të keni kohë mjaftueshëm këtë të shtunë për t’iu përkushtuar vetes suaj. Sa i përket aspektit financiar duhet të kujtoni se ka ardhur momenti të ktheni një borxh të vjetër. Jeta juaj e dashurisë do të marrë një kthesë të bukur sot.

Ribashkimi me një mik të vjetër do t’ju ndriçojë shpirtin. Përpiquni të shmangni një konflikt të mundshëm me një person pran jush. Mbani pasionin nën kontroll pasi mund të vërë në rrezik lidhjen tuaj të dashurisë.

Puna kreative do t’ju bëjë të ndiheni tejet të relaksuar. Ka gjasa që me partnerin/partneren tuaj të diskutoni rreth gjendjes suaj financiare dhe të ardhmes. Mos u sillni si skllave në lidhjen tuaj në çift.

Ekziston mundësia që së shpejti të realizoni një udhëtim në kuadër të profesionit tuaj. Kjo mund t’ju lodhë paksa, por ka gjasa të keni përfitime. Marrëdhënie juaj në çift nuk do të jetë në ditën më të mirë.

Ka gjasa që gjatë kësaj të shtune të përballeni me disa probleme financiare, duke u shkaktuar shqetësim në pjesën më të madhe të ditës. Mos e neglizhoni jetën shoqërore, pasi do të ndiheni shumë më mirë. Planifikoni diçka speciale për në mbrëmje duke e shndërruar atë sa më romantike.

Prindërit e kësaj shenje mund të mos jenë të kënaqur me fëmijët e tyre gjatë ditës së sotme. Mbani veten nën kontroll dhe mos vërshoni menjëherë me kritika. Përgjegjësitë familjare do të jenë në rritje, duke mos përjashtuar mundësinë e tensionit në familje.

Do të ishte e udhës të përfshiheshit në punë kreative. Nëse do të qëndroni ulur gjatë gjithë ditës, nuk do të ndikojë aspak mirë në gjendjen tuaj psikologjike. Mos e nxisni partnerin për asgjë, pasi kjo nuk do të ndikojë aspak mirë në marrëdhënien tuaj.

Gjendja juaj shëndetësore do të jetë mjaft e mirë. Sa i përket anës ekonomike, do të jetë e qëndrueshme, ndërsa përmirësimi priten në një tjetër periudhë. Partneri/partnerja juaj do të lëndohet, për shkak të një fjale që mund të thoni padashur.

Ekziston mundësia të kaloni një ditë të tensionuar. Dikush mund të përpiqet të përfitojë prej jush sot. Sa i përket aspektit ekonomik, mund të arrini një marrëveshje të mirë financiare. Partneri/partnerja juaj pret t’i dhuroni një mbrëmje romantike këtë të shtunë, ndaj mos e zhgënjeni.

Përpiquni të jeni sa më të qetë gjatë ditës së sotme. Rekomandohet t’i përmbaheni planit tuaj, pasi do ta keni më të lehtë për të vepruar. Sa i përket jetës në çift, do të kaloni një mbrëmje ashtu sikurse e dëshironi.

Analizojini për mirë personat që ju rrethojnë. Rekomandohet të largoni ata që tërhiqen lehtë, nuk kanë besim tek ju apo që duan të përfitojnë prej jush. Nuk këshillohet të ndërmerrni iniciative për projekte të reja gjatë kësaj periudhe.

Nuk do të keni asnjë arsye për t’u shqetësuar. Sot do të udhëhiqeni nga pozitiviteti. Mund të relaksoheni dhe të mendoheni për të ardhmen. Sa i përket jetës në çift nuk parashikohen ndryshime.

HOROSKOPI E PREMTE 14 SHKURT 2020

Tregoni kujdes të veçantë ndaj shëndetit të prindërve tuaj. Sa i përket lidhjes suaj romantike, dashuria do të lulëzojë. Dikush mund të kërkojë ndihmën tuaj sot. Ndërsa çiftet e martuar, ka gjasa që sot të bëhen shumë emocionalë.

Këshillohet të përfshiheni në sporte të ndryshme. Sa i përket aspektit personal, pritet një zhvillim i rëndësishëm gjatë ditës së sotme. Mos i detyroni të tjerët të bëjnë gjëra që nuk preferojnë. Tregohuni më tolerant.

Ekziston mundësia të ndiheni të pafuqishëm gjatë ditës së sotme. Gjendja juaj financiare pritet të përmirësohet. Ata që janë të përfshirë në tregti, këtë të premte mund të marrin rezultatin e dëshiruar. Partneri/partnerja juaj do të jetë mbështetja juaj më e madhe sot.

Do ta keni të vështirë të përqendroheni në punë sot. Nëse nuk ndiheni mirë psikologjikisht, flisni me të afërmit tuaj ose me miqtë e ngushtë. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni shumë të çliruar. Bëni kujdes me kritikat gjatë një debati këtë të premte.

Do të ndiheni të mbushur plot energji. Mbani nën kontroll shpenzimet dhe përpiquni të blini vetëm artikujt kryesorë. Nuk është dita e duhur për të nënshkruar kontrata biznesi.

Presioni në punë duket se ju ka irrituar gjatë këtyre ditëve. Mund të keni përfitime financiare, falë një mikut tuaj. Një bisedë e ngrohtë me partnerin/partneren tuaj do t’ju ngrejë moralin. Ka gjasa të merrni një vendim të rëndësishëm në punën tuaj.

Merrni pjesë nëpër organizime shoqërore, në mënyrë që të ndryshoni humorin. Sot do të kuptoni që dashuria është zëvendësim për gjithçka. Pas një pjese të ditës relativisht të vështirë, do përjetoni një moment tepër të bukur në punë.

Të lindurit e kësaj shenje këshillohen të heqin dorë nga gjërat e vjetra, shqetësimet e panevojshme dhe ankthet. Ndiqni intuitën dhe mos u bazoni vetëm tek këshillat e të tjerëve. Do të kaloni një mbrëmje të qetë romantike.

Personat e kësaj shenje duhet  të përkushtohen për të konsoliduar suksesin e së kaluarës. Mos lejoni triumfin të mposhtet nga thashethemet apo xhelozia. Mos i harroni personat që shqetësohen vërtet për ju.

Bricjapët do të ndihen shumë mirë emocionalisht gjatë kësaj të premteje. Do të jetë një ditë e mrekullueshme në aspektin personal. Megjithatë, bëni kujdes me alkoolin pasi situata mund t’ju dalë jashtë kontrollit.

Kjo e premte do të kalojë sikur të ishte një moment i vetëm. Përpiquni ta kaloni ditën në paqe dhe në qetësi. Mos ia shfaqni botën tuaj të brendshme kujtdo rreth jush, pasi jo gjithmonë mund të merrni reagimin që do të preferonit.

Çdo mashtrim apo përpjekje për të fshehur të vërtetën do të refuzohet. Ka gjasa që të ndiheni të tensionuar në marrëdhënien tuaj romantike. Sa i përket aspektit profesional, nuk parashikohen ndryshime.

HOROSKOPI E ENJTE 13 SHKURT 2020

Është e rëndësishme të çliroheni nga disa ndjesi si egoizmi dhe xhelozia. Do të ishte e udhës të kishit një sjellje më bujare. Mos investoni në skema që ju duken të dyshimta. Sa i përket anës personale, do të keni një ditë të bukur romantike.

Sjellja juaj sharmante do të tërheqë vëmendjen. Shijoni një ditë të qetë dhe të paqtë me familjen tuaj. Sot do të keni tendencën t’i vendosni më shumë objektiva vete se herë tjetër.

Suksesi i së kaluarës do t’ju rrisë besimin në vetvete. Miqtë dhe familjarët do të zënë sot pjesën më të madhe të kohës. Të lindurit e kësaj shenje që nuk janë ende të dashuruar ka gjasa të përjetojnë së shpejti dashurinë e vërtetë.

Pontenciali juaj intelektual do t’ju ndihmojë të luftoni pamundësitë. Sa i përket aspektit ekonomik, ka gjasa që gjendja juaj financiare të forcohet. Mos u përqendroni vetëm në aspektin profesional, por kushtojini rëndësi edhe atij personal.

Një anëtar i familjes ose partneri/partnerja juaj mund t’ju shkaktojnë tension. Beqarët e kësaj shenje kanë gjasa që papritmas të gjenden në një moment romantik. Në punë do të keni një bashkëpunim mjaft të mirë me kolegët.

Do të keni shanse të arrini qëllimet që dëshironi, por do të përballeni me vështirësi. Në aspektin profesional do të kryeni disa negociata të rëndësishme. Ndërsa sa i përket aspektit personal, disa çështje do të mbeten nën hije.

Të lindurit e kësaj shenje do të kalojnë një ditë të mirë. Besojini intuitës dhe duhet të keni më shumë besim në vetvete. Do të jetë dita juaj me fat si në aspektin personal ashtu edhe profesional. Bëni gjithçka mundeni për të evituar stresin.

Do të ndiheni mjaft mirë emocionalisht. Do të zhvilloni një bisedë të rëndësishme me partnerin/partneren tuaj, çfarë do të ndikojë shumë në ditët në vijim. Surprizat në dashuri nuk përjashtohen. Në mbrëmje do te argëtoheni pafund.

Kaloni më shumë kohë me miqtë sesa të qëndroni në vetmi. Ju e dini shumë mirë rëndësinë e parave, ndaj bëni kujdes me kursimet. Në shtëpi do të mbizotërojë një atmosferë festive.

Meditimi do t’ju sjellë qetësi. Ka gjasa që gjatë ditës së sotme të keni përfitime financiare. Kushtojini më shumë rëndësi paraqitjes suaj të jashtme. Partneri/partnerja juaj do të ndikojë maksimalisht në gjendjen tuaj emocionale, duke ju bërë të ndiheni tepër të veçantë.

Mbani emocionet nën kontroll pasi edhe lumturia e tepërt mund të shkaktojë probleme. Qëllimi juaj për të kursyer para do të përmbushet. Nuk përjashtohet mundësia e një debati në familje.

Ka gjasa që këtë të enjte të përfitoni nga ndihma e vëllait apo motrës suaj. Do të kaloni një kohë mjaft të mirë me miqtë apo familjen tuaj. Partneri/partnerja juaj mund të bëjë diçka krejtësisht pa qëllim, por që do të vlerësoni maksimalisht.

HOROSKOPI E MËRKURË 12 SHKURT 2020

Shanset për t’u shëruar nga një sëmundje fizike janë të larta. Madje së shpejti do të keni mundësi të përfshiheni edhe në aktivitete të ndryshme fizike. Nuk përjashtohet mundësia që personat e kësaj shenje që merren me biznes, të fitojnë një shumë të konsiderueshme parash.

Përpiquni të shmangni ushqimet më shumë kalori. Bëni shumë kujdes në punë, teksa nuk përjashtohet mundësia e një gjobe. Anëtarët e familjes ka gjasa të mos plotësojnë pritshmëritë tuaja.

Ka gjasa të fitoni mjaftueshëm para nëse bëni investime afatgjata. Një mik mund t’ju kërkojë ndihmë për të zgjidhur problemet personale. Do të mendoni të bëni diçka ndryshe në kohën tuaj të lirë. Do të kaloni një mbrëmje të mrekullueshme me partnerin/partneren tuaj.

Miqtë do t’ju prezantojnë me një person shumë special, i cili/e cila do të ndikojë shumë në mendimet tuaja. Sa i përket aspektit personal, mund të ketë një zhvillim tepër të rëndësishëm sot. Përshtatuni me teknikat e reja për të pasur sa më shumë efikasitet në punë.

Nuk do keni asnjë rezultat nëse ankoheni dhe mërziteni për kushtet tuaja të jetesës. Bëni kujdes me paratë, pasi mund të përballeni me probleme në ditët në vijim. Ekziston mundësia që partneri/partnerja juaj të zhvillojnë një bisedë mjaft romantike gjatë ditës së sotme.

Ka gjasa që dikush të lëndohet nga sjellja juaj e paparashikueshme. Këtë të mërkurë do të ndjeni pafund mungesën e partnerit/partneres suaj. Nuk përjashtohet mundësia e përfshirjes në një projekt të ri, i cili do të ketë edhe shumë shpenzime.

Përpiquni të shmangni udhëtimet e gjata, pasi nuk do të jeni në gjendjen e duhur për t’i përballuar ato. Disa miq do të jenë shumë mbështetës ndaj ideve tuaja, por bëni kujdes me fjalët! Do të ndiheni shumë të lumtur nga një gjest i partnerit/partneres suaj sot.

Përpiquni të zgjidhni problemet në çift, duke kuptuar këndvështrimet e njëri-tjetrit. Shmangni të ngrënët e tepërt. Ekziston mundësia që sot të përfundoni çdo gjë në kohë. Partneri/partnerja juaj do të tregohen romantik sot.

Mund të përballeni me kritika për shkak të tendencës suaj për të kritikuar të tjerët. Mos e humbisni humorin, pasi kështu do ta keni më të lehtë për ta përballuar këtë situatë. Ekziston mundësia t’ju bëhet një ofertë e re pune. Sot ka gjasa të mendoni për kohët e vjetra me partnerin/partneren tuaj.

Një udhëtim me miqtë apo familjarët tuaj do t’ju relaksojë pafund. Madje, ky udhëtim mund të sjellë shumë fat për beqarët e kësaj shenje. Do të keni përfitime nga disa ndryshime në punë.

Përpiquni të dilni herët nga zyra, këtë të mërkurë dhe të bëni gjëra që vërtet dëshironi. Mund t’ju prezantohen disa skema financiare, por tregohuni shumë të kujdesshëm nëse do të merrni një vendim. Partneri/partnerja juaj do të bëjnë diçka shumë speciale për ju sot.

Do të keni shumë dëshirë të udhëtoni dhe të shpenzoni para për aktivitete të ndryshme, por ka gjasa të pendoheni së shpejti. Jeta në çift do të shkojë për më së miri. Sa i përket anës profesionale, nuk do të mund t’i përmbaheni axhendës për shkak të një detyre urgjente.