VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Hekurudhat Federale Zvicerane zgjerojnë flotën me 60 trena dykatësh

By | April 21, 2021
blank

Komentet

blank

Zvicër – Të bashkuar kundër diskriminimit

Në Gjenevë, për shembull, flamuri  me ngjyrat e ylberit u shfaq në urën Mont Blanc, midis flamujve zvicerane dhe kantonalë.

 

Dita ndërkombëtare kundër homofobisë, biofobisë dhe transfobisë u manifestua sot  më 17 maj në gjithë Zvicrën.

Sot në Zvicër u manifestua në Ditën Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Biofobisë, Transfobisë.

Njohur nga Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara, kjo ditë  prej 2004 me qëllim promovimin dhe koordinimin e ndërgjegjësimit ndërkombëtar dhe ngjarjeve parandaluese për të luftuar dhunën dhe diskriminimin.

Data nuk u zgjodh rastësisht, por sepse pikërisht më 17 maj që nga ajo ditë, në vitin 1990, homoseksualiteti u hoq nga lista e sëmundjeve mendore në klasifikimin ndërkombëtar të sëmundjeve të botuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në këtë ditë manifestohet në mbi 130 vende, përfshirë 37 shtete ku marrëdhëniet seksuale të të njëjtit seks konsiderohen ende të paligjshme.

Në Zvicër, sulme të bazuara në orientimin seksual ndodhin mesatarisht çdo javë, një shifër e qëndrueshme. Disa organizata zvicerane LGBT e denoncojnë këtë.

 

 

blank

Zvicër, 2 300 infeksione të reja dhe 42 viktima në 48 orë

VOAL – 2 300 infeksione të reja janë regjistruar në Zvicër në 48 orët e fundit. Kjo konfirmohet nga raporti i lëshuar nga autoritetet shëndetësore i cili tregon se si janë përpunuar 57,422 teste krahasuar me të Mërkurën. Vdekjet në lidhje me pasojat e infeksionit janë rritur gjithashtu: 42 vdekje krahasuar me dy ditë më parë. Janë 101 shtrime të reja në spital.

Dozat e vaksinave të administruara në javën nga 6 maj deri më 12 maj ishin 496,634. Krahasuar me atë të mëparshëm, ritmi është rritur me 33%. Kjo është ajo që del nga të dhënat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Mesatarisht, 70,948 vaksina në ditë kryhen në Konfederatë. Në total, BAG tregon duke përditësuar të dhënat deri në dy ditë më parë, 3,511,492 doza të vaksinës janë administruar tashmë. Deri tani 1,184,138 njerëz janë vaksinuar plotësisht: kjo do të thotë që 13.7% e popullsisë ka marrë dy injeksione. Në vend të kësaj, 1,143,216 njerëzve iu dha një dozë e vetme. rsi-eb

 

blank

Zvicër, 1 539 raste dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

VOAL – Në Zvicër, 1,539 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, një rritje e lehtë krahasuar me të Martën (1,375), sipas shifrave të botuara të martën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Katër vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 u raportuan gjithashtu, ndërsa 50 njerëz u shtruan në spital (72 dje). Shkalla e pozitivitetit është 5.6% (PCR mesatare dhe antigjenike), nga 37.160 teste të kryera.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 20,321. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 235.07. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej rreth dhjetë ditësh nga të dhënat e tjera, qëndron në 0.90. rsi-eb

blank

Turp institucional kundër Diasporës – Struktura te paguara, Zinxhira mediatikë e njerëz të paguar për të kamufluar punën e vërtetë Nga Alba Kepi

Struktura te paguara nga shteti shqiptar qe nuk punuan e nuk ngriten nje here zerin ne mbrojtje te te drejtave te Diaspores!
Zinxhira mediatike e njerez te paguar per te kamufluar punen e vertete qe duhej bere ne respektimin e promovimin e te drejtave kushtetuese te Diaspores!
Nje turp institucional!
Kur do japi doreheqjen Ministri i Diaspores?
Komiteti Shteteror i Diaspores?
Sekretariati Teknik i Komitetit te Diaspores?
Koordinatoret e Diaspores?
Oficeret e Diaspores?
Grupi i punes per mbrojtjen e te drejtave te Diaspores?
Gazeta Diaspora?
Qendra e Botimit Diaspora?
Qendrat e Kultures Diaspora?
Qendra Kombetare e librit dhe leximin Diaspora?
Grupi nder institucional per emisionet e platformat e gjuhes shqipe?
Grupi nder istitucional per pavioni muze te Diaspores?
Fondi shqiptar per zhvillimin e Diaspores?
Etj etj etj etj..
blank blank blank blank blankblank
blank

Portali Diaspora Shqiptare e Ministrisë së Diasporës të Edi Ramës po e hibridizon diasporën Për dijeni DEZA Nga Elida Buçpapaj

Për dijeni DEZA –  Direktion für Entwicklung und Zusammenarbeit

 

Ka disa kohë që është vënë në qarkullim portali Diaspora Shqiptare – nën drejtimin e Ministrisë së Diasporës – si mjeti më flagrant kundër lirisë të fjalës.

Me paratë e Perëndimit, diktatori i Shqipërisë, me shërbyesin e tij Pandeli Majkon promovon në diasporë gazetarinë sipas modelit të një shteti monist.

Edi Rama ka vite që ka hedhur në Perëndim celulat e veta, të cilat i promovon dhe i mban financiarisht për të kapur kësisoj edhe diasporën.

Janë krijuar me dhjetra shoqata si vezët e qyqes, që nuk bëjnë asgjë veç promovojnë të pabërat.

Në ndihmë u vijnë kanale televizive të RTSH, video që i hedhin në Youtube, që, sipas një informacioni, kushtojnë disa mijra Euro, të cilat iu dedikohen “yjeve të partisë” këtu në diasporë.

Në këtë valë është edhe portali Diaspora Shqiptare që e nxjerr vetë Ministria e Diasporës me paratë nga DEZA zvicerane të destinuara për forcimin e demokracisë në Shqipëri,

që Edi Rama i përdor për forcimin e pushtetit të tij omnipotent përmes klientëve të tij jashtë Shqipërie.

Fakti që një portal si Diaspora Shqiptare kanalizohet nga një ent qeveritar bie ndesh me çdo parim që ka të bëjë me lirinë e shtypit.

Shtyp i lirë në demokraci do të thotë raportim i gazetarëve për çështje me interes publik. Një shtyp i lirë mund të informojë qytetarët për sukseset ose dështimet e udhëheqësve të tyre, të përcjellë nevojat dhe dëshirat e njerëzve tek organet qeveritare dhe të sigurojë një platformë për shkëmbimin e hapur të informacionit dhe ideve.

Liria e shtypit mbrohet në Perëndim me Kushtetutë, është themelore në një demokraci të përgjegjëshme përpara Sovranit, që do të thotë se mediat janë rojtare për ta mbrojtur qeverisjen nga shkelësit e ligjit.

Ndërsa në rastin konkret është vetë qeveria e Tiranës që e shkel Kushtetutën dhe, me mjete financiare të marra nga Perëndimi, e klientelizon lirinë e shtypit.

Asnjë gazetar profesionist nuk do të pranonte të ishte palë e këtij projekti minues ndaj fjalës së lirë.

Gazetari është një profesionist në sektorin e informimit, ai merret me zbulimin, analizimin, përshkrimin dhe zgjedhjen e lajmeve dhe më pas shpërndarjen e tyre.

Kusht themelor përveç profesionalizmit është edhe pavarësia nga entet qeveritare.

Gazetari profesionist është i regjistruar në regjistrin e gazetarëve në vendin ku ushtron aktivitetin. Ai jeton me këtë profesion dhe ka një karrierë në këtë fushë.

Normalisht, në një portal serioz që presupozohej se do të mbulonte diasporën, do të duhej të kontribuonin gazetarë profesionistë me një karrierë të suksesëshme, jo ish zyrtarë të Ministrisë së Diasporës apo kontigjent i zgjedhur kokërr për kokërr në diasporë me kutin e Pandeli Majkos, Ministrit të Diasporës.

Nëse i hedh një sy portalit Gazeta Shqiptare, do të shohësh se janë të paktën rreth 2600 lajme me autorësinë “Gazetari” – pra lajme pa autorësi, të huazuara lart e poshtë – shpesh të mbushura me gabime dhe të palektoruara.

Për këto shërbime skarco klientelat pa emër paguhen, ndërsa fillojnë ta shesin veten si gazetarë!

Jo, nuk janë gazetarë!

Jo, kjo nuk është gazetaria!

Gazetaria nuk është një furçë me bojë për të mbuluar fasadën e shtetit të kapur e për t’i kthyer atë një realitet me lajle lule.

Një person që gjithë jetën ka qenë mësues nuk mund t’i teket një ditë të pretendojë e të bëhet gazetar dhe të përfshihet pastaj në projektet e Pandeli Majkos, sepse aty bie erë!

Me parat e veta mund të provojë çdo lloj aventurë, por me paratë publike jo!

Gazetaria e vërtetë e këtij 30 vjet tranzicioni nuk është lluks, qejf e pare e pistë, por është sakrificë dhe rrezik!

Opinioni shqiptar duhet të mësojë të dallojë, të mbrojë veten nga shpërdorimi  i emrit nga ata që shkelin ligjin në emrin e shtetit.

Opinioni shqiptar në diasporë duhet ta dijë se liria e shtypit nuk ka lidhje me Ministrinë e Diasporës të një vendi që i gjurmon qytetarët me database,

se në çdo vend demokratik mediat janë pushtet i katërt, i pavarur nga pushtetet e tjera, ekzekutivi, legjislativi dhe drejtësia.

Edi Rama e ka kthyer Shqipërinë në një regjim monist hibrid,

ka kapur për gryke edhe lirinë e fjalës, jo vetëm në Shqipëri

përdorur instrumentat e veta shtetërore, ambasadat, projektet, mediat e Shqipërisë,

përfshi edhe portalin Diaspora Shqiptare duke e ndarë, përçarë e bërë lëmsh e li edhe komunitetin shqiptar në diasporë !

Portali Gazeta Shqiptare, kanali Urat i RTSH3, etj janë shembulli i degradimit të profesionit të gazetarit dhe mediumeve të fjalës së lirë.

Shqipëria është në rrezik.

Në rrezik është edhe diaspora.

Regjimin hibrid që ka instaluar në Shqipëri Edi Rama po e shpërndan edhe në diasporë!

Nuk do ta lejojmë!

 

PS

Ju lutem të vini re – screenshot i bërë prej meje në datën 10 maj 2021 rezultonin të ketë 2548 postime me emrin e autorit “Gazetar” dmth pa autorësi.

Sot më datën 12 maj 2021 – pas publikimit të shkrimit tim, në orën 10:00 rezultuan 2345 postime me emrin e autorit “gazetar”, dmth pa autorësi.

Ndërsa po sot më datën 12 maj 2021 – në orën 12:53 rezultojnë vetëm 91 shkrime me emrin e autorit “gazetar”, dmth pa autorësi.

Ja pra shiheni efektin e shkrimit. Shihni barbarinë që operon ky portal!

Sepse një sistem hibrid që ka në duart e tij, shtetin, pushtetin, mediat, nëpunësit, financat  së pari vë në objektiv si të padëshiruar gazetarët e pavarur dhe shtypin e lirë, brënda kufijve shtetërorë të Republikës të Shqipërisë, tani edhe jashtë kufijve!

Prandaj diaspora shqiptare është në rrezik !

 

Screenshot i bërë më 10 Maj 2021 ora 17:56

blank

 

Screenshot i bërë më datën 12 Maj 2021 ora 10:00

blank

 

 

Screenshot i bërë më datën 12 Maj 2021 ora 12:53

blank

blank

Zvicër, 3 683 raste dhe 15 viktima në 72 orë

VOAL – Në Zvicër, në 72 orët e fundit, janë regjistruar 3.683 raste të reja të koronavirusit, sipas shifrave të botuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). 15 vdekje të tjera u raportuan gjithashtu, ndërsa 89 njerëz janë shtruar në spital që nga e Premtja.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 21,911 (më poshtë se figura e mëparshme prej 23,068). Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 253.46 (figura e mëparshme: 266.84). Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej rreth dhjetë ditësh në të dhënat e tjera, qëndron në 0.9. rsi-eb

blank

Në Zvicër 1 546 raste të reja dhe 4 viktima

VOAL – Janë 1 546 raste të reja të pozitivitetit të koronavirusit të konstatuara në Zvicër nga dita e sotme. Gjithashtu në 24 orët e fundit, 49 shtrime të tjera në spital dhe 4 vdekje të tjera që i atribuohen Covid-19 janë regjistruar

Infeksionet me koronavirus në Zvicër kanë rënë për një muaj dhe, të paktën deri më tani, rihapja që hyri në fuqi më 19 prill (tarracat e restoranteve dhe ngjarjet publike) nuk kanë çuar në një rritje të infeksioneve. Shkalla e riprodhimit mbetet në mënyrë të qëndrueshme nën vlerën e pragut prej 1. Numri i shtrimeve në spital është gjithashtu në rënie në të gjitha grupmoshat (mjekët vërejnë, megjithatë, një rrezik në rritje të komplikimeve në grupmoshën 40-60 vjeç) dhe efektet e vaksinimit të vërehen grupe më të rrezikuara dhe, mbi të gjitha, në mesin e njerëzve mbi 75 vjeç.

Kronika e së enjtes

Task forca shkencore, para vendimit të Këshillit Federal, kishte kërkuar kujdes më të madh, duke theksuar rrezikun e një vale të tretë me mundësinë e arritjes së disa mijëra infeksioneve në ditë. Nuk ka pasur dhe tani, siç është konfirmuar në mikrofonët e RTS, ekspertët do të përpiqen të kuptojnë pse parashikimet dolën të gabuara. “Ka pasur një pikë kthese që nga fundi i Prillit. Modelet më parë kishin qenë jashtëzakonisht efektive,” shpjegoi Nënpresidenti Samia Hurst.

Arsyet për evolucionin janë ende për t’u hetuar. Sjellja individuale, ardhja e pranverës, testet masive, pushimet shkollore në kantone të ndryshme dhe ecuria e fushatës së vaksinimit hipotezohet se kanë pasur rëndësinë e tyre. Një zonë, kjo e fundit, në të cilën, pas hapjes së Uashingtonit, hipoteza e pezullimit të patentave në përgatitjet për të rritur me shpejtësi numrin e dozave në dispozicion në të gjithë botën po shkakton shumë diskutime. Ndër më pak të bindurit se është një ide e mirë janë Zvicra dhe Gjermania. Në vend të kësaj, presidenti francez Macron dhe kryeministri italian Draghi shprehën mbështetjen e tyre. rsi

 

blank

Në Zvicër, 1 795 raste të reja dhe 13 vdekje

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1.795 raste të reja të koronavirusit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Trembëdhjetë vdekje të tjera u raportuan, ndërsa 113 njerëz u shtruan në spital.

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 28,385 testeve janë transmetuar, tregon BAG. Shkalla e pozitivitetit është 6.32%. Dje, e martë, rastet e njoftuara ishin 1,633, e hënë – duke marrë parasysh tërë fundjavën, pra 72 orë – ato qëndruan në 3’978, ndërsa të premten në 1,831. Të mërkurën e kaluar, prandaj një javë më vonë, 2,120 u raportuan si krahasim. rsi

blank

Kosova largohet nga lista e karantinës në Zvicër

Kosova është hequr nga lista e karantinës në Zvicër.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik.

Me riaktualizimin e fundit, karantina është e detyrueshme për shumë shtete, regjione dhe bashkësi të shteteve.

Por, jo edhe ata që vijnë nga Kosova, meqenëse Zvicra e ka larguar Kosovën karantina.

Kosova ishte shtuar në këtë listë që nga 22 marsi.

blank

Një diplomate zvicerane në Iran pëson aksident fatal

Ministria e Jashtme zvicerane nuk e identifikoi viktimën

Ministria e Jashtme e Zvicrës tha se një punonjëse në ambasadën e saj në Iran ka vdekur në një aksident.

Sipas agjencive iraniane të lajmeve, ajo ka rënë nga një ndërtesë shumëkatëshe, pranë Teheranit.

Ministria e Jashtme zvicerane tha se ajo dhe ministri i Jashtëm, Ignazio Cassis, janë të tronditur nga vdekja tragjike dhe se i shprehin ngushëllimet më të thella familjes.

Cassis tha se autoritetet zvicerane janë në kontakt me familjen e gruas.

Ministria nuk e identifikoi viktimën dhe nuk dha detaje mbi aksidentin.

Policia iraniane tha se ka hapur hetime të rastit.

Agjencia iraniane e lajmeve Mehr citoi zëdhënësin e shërbimit të emergjencave, Mojtaba Khaledi, të ketë thënë se viktima ka qenë sekretare e parë në Ambasadën e Zvicrës dhe se është gjetur e vdekur pasi ka rënë nga një ndërtesë shumëkatëshe në Kamranieh, aty ku edhe ka jetuar.

Kamranieh ndodhet në skajin verior të kryeqytetit Teheran.

Khaledi tha se trupi i diplomates u gjet nga një kopshtar.

“Shkaku i rënies së saj nuk është përcaktuar ende”, tha Khaledi.

Diplomatja ka qenë 51 vjeçe, njoftoi agjencia gjysmëzyrtare e lajmeve ISNA. rel

blank

Në Zvicër, 1 633 raste të reja dhe 13 viktima

VOAL – Në Zvicër, 1 633 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Trembëdhjetë vdekje të tjera në lidhje me virusin dhe 65 shtrime në spital.

Që nga fillimi i pandemisë, 665,585 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 7’001’299 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 10,056 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital qëndron në 27,592. Në Zvicër aktualisht ndodhen 25,611 persona në izolim dhe 27,446 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 4,964 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

Një total prej 3,160,875 doza vaksinash janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 2,804,976 janë administruar, dhe 954,177 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. rsi-eb

blank

Zvicër: 3 978 raste të reja dhe 16 viktima tri ditët e fundit

VOAL – Në 72 orët e fundit, sipas të dhënave të lëshuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, 3.978 raste të reja pozitive dhe 16 vdekje janë regjistruar në Zvicër.

Shifra është pra në krahasim me javën e kaluar kur u raportuan 5,313 raste të reja. 119 persona u shtruan në spital.

Niveli i pozitivitetit ishte 5.92%./rsi-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend