VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Haradinaj: S’është vendosur që Kosova të hyjë në votim për anëtarësim në INTERPOL

By | July 18, 2019

Komentet

Mustafa: Qeverinë deri në fund të javës – ose pajtohemi që s’ka marrëveshje

Lidhja Demokratike e Kosovës i bëri thirrje të martën lëvizjes Vetëvendosje që të vazhdojnë përpjekjet për formimin e qeverisë së re brenda javës duke theksuar se oferta e tyre e fundit është zgjidhja më e mirë.

Kjo parti u mblodh të martën për të diskutuar situatën e krijuar pas mandatimit te kryetarit të lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti për formimin e qeverisë.

Pas mbledhjes u tha se LDK-ja edhe njëherë shprehë vullnetin për “një marrëveshje politike të balancuar” me lëvizjen Vetëvendosje që do të pasqyronte në tërësi rezultatin e zgjedhjeve të 6 tetorit.

“Kryesia e LDK-së konsideron që marrëveshja e propozuar nga ekipi negociues i LDK-së e mbështetur në orientimin e Këshillit të Përgjithshëm e reflekton në tërësi rezultatin e zgjedhjeve, garanton përfaqësim dhe përgjegjësi të balancuar që janë të domosdoshme për funksionimin e institucioneve dhe për demokracinë në vend”, thuhet në deklaratën e kësaj partie, duke e ftuar lëvizjen Vetëvendosje që si parti e parë të veprojë shpejt dhe me vendosmëri për të arritur marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa tha se marrëveshja me Vetëvendosjen duhet të nxjerr në pah një qeveri në përputhje me besimin e qytetarëve.

Ne kemi dhënë një propozim që kemi vlerësuar se është propozim shumë i balancuar dhe këtë mendojmë se Vetëvendosja duhet të trajtojë me vëmendje të veçantë dhe mbesim të hapur që të ulemi, të bisedojmë mirëpo që ajo ulje të ketë përfundim sa më të shpejt, mundësisht deri në fund të kësaj jave në mënyrë që të bëjmë marrëveshjen ose të konstatojmë se nuk ka kushte që marrëveshja të bëhet, prandaj këtu mbetemi në këto pozita por gjithsesi me vullnet që të përfundojmë një marrëveshje që është në dobi të qytetarëve dhe e cila vlerëson peshën dhe politikat e saj”, tha zoti Mustafa.

Herën e fundit Lidhja Demokratike kërkoi që të ketë kryetarin e parlamentit deri në zgjedhjen e presidentit, pastaj kryetari i parlamentit do t’i kalojë lëvizjes Vetëvendosje. Por, lëvizja Vetëvendosje tha se posti i kryetarit të parlamentit është tashmë çështje e kryer. Më 26 dhjetor të vitit që lamë pas, në atë post u zgjodh edhe me votat e LDK-së, Glauk Konjufca nga lëvizja Vetëvendosje

Të hënën presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e dërgoi në parlament dekretin me të cilin kryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, mandatohet për formimin e qeverisë së re dhe nga dje ka filluar të rrjedhë afati prej 15 ditësh dhe gjatë kësaj kohe zoti Kurti duhet të sigurojë miratimin e qeverisë së tij në parlament. Nëse kjo dështon atëherë presidenti i Kosovës i ofron kandidatit tjetër mundësinë që brenda dhjetë ditësh të formojë kabinetin dhe nëse as atëherë nuk ndodhë, vendi shkon në zgjedhje të reja brenda 40 ditësh. zëri i amerikës

Vetëvendosja e përmbajtur për marrëveshjen në Berlin, po i pret dokumentet

Partia e parë e dalë nga zgjedhjet e gjashtë tetorit, Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që të dihen më shumë detaje për marrëveshjen e nënshkruar në Berlin për fluturimet komerciale, Prishtinë – Beograd, shkruan Gazeta Express.

Në një përgjigje për Gazetën Express nga zyra për komunikim në partinë e Albin Kurtit kanë deklaruar se duhet të lexohen të gjithë dokumentet e dorëzuara për fluturimet e paralajmëruara Prishtinë – Beorgad, që pastaj të shihet a është në përputhje gjithçka me parimin e reciprocitetit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Duhet t’i lexojmë të gjitha dokumentet e dakorduara për fluturimet e paralajmëruara Prishtinë-Beograd dhe të shohim se a është gjithçka në përputhje me parimin e reciprocitetit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në përgjigjen e LV-së.

Lajmi për hapjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd është bërë dje nga kryeqyteti gjerman nga zyrtarë të lartë të administratës amerikane në Konferencën për Libinë, përfshirë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit Trump, Robert O’Brien.

Liderët në vend ndërkaq e kanë pritur me pozitivitet arritjen e kësaj marrëveshje.

Ata në Serbi kanë deklaruar se do të jetësohet vetëm nëse hiqet taksa prej 100 për qind për produktet serbe e boshnjake.

Dokument: Marrëveshja për linjën ajrore Prishtinë- Beograd eliminon taksën ndaj Serbisë

Dje në Berlin, me ndërmjetësimin e amerikanëve është nënshkruar marrëveshja për vendosjen e linjës ajrore Beograd – Prishtinë. Përfaqëuesi i kompanisë gjermane Lufthansa dhe Eurowings ka nënshkruar me zyrtarë nga Kosova e e Serbia letrën e qëllimit (dokumente të ndara), për të vendosur korridor të veçantë ajror për fluturime në dy kryeqytetet. Gazeta Express e ka siguruar të plotë dokumentin që obligon Kosovën të heq taksën ndaj Serbisë të vendosur nga Kryeministri Haradinaj në nëntor të vitit 2018.

Dokumenti që nga ana kosovare në ceremoninë në Berlin është nënshkruar nga zyrtari i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, përvec firmës së Grupit Lufthansa mban edhe firmat e Aeroportit të Prishtinës dhe Komandantit të KFOR-it thekson se lëvizja në relacionin Prishtinë -Beograd do të realizohet në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel të njohur si IBM që siguron lëvizje vetëm me letërnjoftime.

“Marrëveshjet për Lirinë e Lëvizjes dhe Marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të arritura gjatë dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, do të zbatohen për pasagjerët, postën dhe mallrat që transportohen përmes kësaj linje ajrore” thuhet në dokument.

Po ashtu theksohet se “Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë dhe Aeroporti i Prishtinës konfirmojnë se operimi për në/nga Beogradi/Prishtina dhe anasjelltas do të funksionojë pa taksa shtesë dhe taksa për një shërbim në linjën BPSAR”. Pikërisht ky është edhe provizioni që kërkon heqjen e taksës 100 përqind ndaj mallrave të Serbisë që në nëntor të vitit 2018 e kishte vendosur Kryeministri Ramush Haradinaj. Pala serbe menjëherë pas publikimit të lajmit se është arritur marrëveshja, ka bërë me dije se ajo nuk do të funksionalizohet pa u hequr taksa. E kryeministri Ramush Haradinaj I cili dje reagoi ndaj kësaj ngjarje e quajti hap gjigand.

Më poshtë po e sjellim të plotë “letrën e qëllimit” për hapjen e linjës ajrore Beograd Prishtinë.

Janar 2020

Letër e Qëllimit për Themelimin e Linjës së Veçantë Ajrore Beograd-Prishtinë

(BPSAR)

Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë, Aeroporti i Prishtinës dhe Misioni i NATO-s në Kosovë (Forca e Kosovës – KFOR-i) do të dëshironin të këshillonin dhe konfirmonin si më poshtë. Në lidhje me themelimin e linjës së veçantë dhe të ndërsjellë ajrore Beograd-Prishtinë për Grupin Lufthansa:

Palët e shprehin qëllimin e tyre për themelimin e Linjës së drejtpërdrejtë dhe të Veçantë Ajrore Beograd-Prishtinë (BPSAR). Njësia e Kontrollit të Trafikut Ajror (ATC) në Aeroportin e Prishtinës është autoritet kompetent për të ofruar shërbime të Kontrollit të Trafikut Ajror brenda sektorit të KFOR-it. KFOR-i është autoritet kompetent për mbikëqyrjen e dispozitave të shërbimeve të Kontrollit të Trafikut Ajror brenda sektorit të KFOR-it dhe përmbushjen e tyre në mënyrë të sigurt. Njësia e Kontrollit të Trafikut Ajror në Aeroportin e Prishtinës do të ofrojë shërbime të Kontrollit të Trafikut Ajror për të gjithë aeroplanët që kontrollohen nga kompania “Eurowings” dhe transportuesve të Grupit Lufthansa brenda hapësirës ajrore të KFOR-it.

Këtu përfshihen fluturimi përmes linjave të drejtpërdrejta ajrore nga Prishtina në Beograd dhe anasjelltas, nisjet dhe aterimet në aeroportet e Prishtinës/Beogradit, në pajtueshmëri me Marrëveshjen për BPSAR-in. Si segment i shërbimeve të Kontrollit të Trafikut Ajror, komunikimi i drejtpërdrejtë do të zhvillohet mes ofruesve të shërbimeve në aeroporte, përfshirë ofruesit e shërbimeve të Kontrollit të Trafikut Ajror në Aeroportin e Beogradit apo të ndonjë kontrolli tjetër të trafikut ajror që kërkohet.

Institucionet në Kosovë, në pajtueshmëri me Marrëveshjen për BPSAR-in, do t’ua ofrojnë të drejtën kompanisë “Eurowings” dhe transportuesve të Grupit Lufthansa për ta zbatuar planin e fluturimit duke e përdorur kodin ICAO të BKPR-së për shërbimet mes Prishtinës dhe Beogradit. Autorizimet përkatëse për hapësirën ajrore do të mbesin efektive, pa ndonjë miratim shtesë. Dhënia e pëlqimit i kërkon regjistrimin dhe lejet e nevojshme të lëshuara nga Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë, të cilat nuk do të tërhiqen në rast se kompania “Euroëings” apo transportuesi i Grupit Lufthansa ka mundësi të paraqesë dokumentacion tipik dhe relevant të aeroplanit.

Operimi i tanishëm do të jetë subjekt i fizibilitetit komercial, teknik dhe procedural nga kompania “Eurowings” apo një transportues i Grupit Lufthansa, me përkrahjen e plotë të të gjitha palëve.

Aeroporti i Prishtinës menaxhohet dhe kontrollohet nga operatorët relevantë komercialë. Nëse kërkohet nga kompania “Euroëings” apo një transportues i Grupit Lufthansa, Aeroporti i Prishtinë do të nënshkruajë një marrëveshje të bazuar në Marrëveshjen Standarde për Menaxhimin Tokësor të IATA-së me Divizionin Lufthansa-Euroëings, duke siguruar që kompania “Euroëings” dhe transportuesit e Grupit Lufthansa do të marrin përkrahje të plotë për t’i ofruar shërbimet për pasagjerë në bazë të BPSAR-it. Këtu përfshihen përkrahja e ndërsjellë për menaxhimin e shërbimeve për pasagjerë, mallra dhe shërbime postare, mbushjen me karburant dhe përkrahjen gjatë lëshimit në tokë dhe ngritjes në qiell, shërbimin e pasagjerëve, mallrave, postës, valixheve dhe hyrjeve/daljeve të udhëtarëve që udhëtojnë përmes linjës BPSAR. Shërbimet duhet ta gëzojnë nivelin e njëjtë të shërbimit si çdo shërbim tjetër nga dhe drejt Prishtinës. Marrëveshjet për Lirinë e Lëvizjes dhe Marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të arritura gjatë dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, do të zbatohen për pasagjerët, postën dhe mallrat që transportohen përmes kësaj linje ajrore.

Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë dhe Aeroporti i Prishtinës konfirmojnë se operimi për në/nga Beogradi/Prishtina dhe anasjelltas do të funksionojë pa taksa shtesë dhe taksa për një shërbim në linjën BPSAR. Në çfarëdo rasti, taksat dhe pagesat shtesë nuk do të jenë diskriminuese. Kompania “Euroëings” dhe transportuesit e Grupit Lufthansa do të kenë autoritet të plotë për të shitur bileta, për t’i përcaktuar tarifat për udhëtarë, mallra dhe dërgesa postare vetëm për shërbimet e ndërsjella mes Prishtinës dhe Beogradit dhe anasjelltas.

Realizimi i shitjeve të biletave mes kompanive të një transportuesi të Grupit Lufthansa për shërbimin e ndërsjellë do të mundësohet në çfarëdo kohe, me kusht që të jenë plotësuar të gjitha kushtet e rregulluesit. Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë e ka të qartë se kompania “Euroëings” apo një transportues i Grupit Lufthansa e ka të drejtën për t’i përdorur shërbimet nga partnerët për kryerjen e shërbimeve të ndërsjella, me pëlqimin paraprak të autoriteteve në fjalë.

Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë dhe KFOR-i do të bëhen pjesë e një plani të përshtatshëm për qeverisjen dhe zbatimin e linjës BPSAR. Në çfarëdo rasti, KFOR-i do të vazhdojë ta ketë autoritetin në hapësirën ajrore mbi Kosovë, në bazë të marrëveshjeve të njohura nga komuniteti ndërkombëtar për misionin e NATO-s në Kosovë. Në pajtueshmëri me Marrëveshjen dhe Planin, Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë dhe KFOR-i do t’i harmonizojnë dhe do t’i nënshkruajnë Procedurat e Koordinimit për ekzekutimin e fluturimeve të linjës BPSAR. Në çfarëdo kohe, Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë, Aeroporti i Prishtinës dhe KFOR-i do të sigurojnë realizim të sigurt të fluturimeve të linjës BPSAR, përfshirë aterimet.

Nënshkruesit: Grupi Lufthansa dhe kompania “Eurowings”, Autoriteti i Aviacionit Civil, Aeroporti i Prishtinës, Komandanti i KFOR-it./GazetaExpress/

Haradinaj zbulon detaje nga darka në shtëpinë e Thaçit

Ramush Haradinaj, kryeministri në detyrë ka dhënë detaje rreth darkës në shtëpinë e re të Presidentit Hashim Thaçi në Prishtinë, që ishte mbajtur në shkurt të 2019-s. I pranishëm në këtë darkë përveç Thaçit, Haradinajt, Pacollit, Veselit e Limajt ishte edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

E pikërisht nga kjo darkë fillojë ‘thyerja’ e madhe mes Ramush Haradinajt e Edi Ramës.

“Gjatë bisedës në këtë darkë është ekspozuar edhe njëherë kjo ide (shkëmbimi i territorit) edhe aty ka ndodhë shpjegim i jem definitiv që çështjet e Kosovës, nuk janë çështje të tij dhe nuk duhet ai mi trajtu”, ka thënë Haradinaj.

Kryeministri në largim ka bërë më dije që gjatë darkës ka pasur edhe siç i quan ai “momente të ndjeshme” të Edi Ramës.

“Qysh është tradita jonë, e shqiptarëve unë kam qenë në shtëpi të zotërit Thaçi pritja ka qenë në rregull, tamam shqiptare, ne kemi qenë të gjithë shqiptarë aty ulë dhe jam munduar ta ruaj atë takim me kurtuazinë mos me dëmtu atë situatë kur jemi disa shqiptar bashkë. Gjatë bisedës ka pasur edhe momente të ndishme të kryeministrit të Shqipërisë”, ka thënë ai, përcjell Insajderi.

Haradinaj ka theksuar se gjatë kësaj darke ka qenë i prerë në vendimin e tij për çështjeve e territorit të Kosovës, teksa shton se ka respektuar sofrën ku ishte i ulur.

Gjatë intervistës, Haradinaj pohon se gjatë kësaj darke është diskutuar edhe çështja e varrit të heroit, Isa Boletinit duke mos u lëshuar në detaje.

Haradinaj ka theksuar se Presidenti, Hashim Thaçi ka qenë mjaftë i tërhequr. Teksa ka theksuar se publikisht Thaçi ka përkrahur idenë për shkëmbimin e territorit me Serbinë.

LETËR PËR VJOSA OSMANIN: VJOSA, KAPËRCEJE RUBIKONIN! – Nga BINAK MAXHARRAJ

 

-Vjosa kapërceje Rubikonin bëni marëveshje me LVV.Edhe marevëshja me e keqe është më e mirë se sa hiq mareveshje,sepse

-Këthimi i Pronto mafis në pushtet do të ishte fatale për shtetin

Është shumë interesante së komunikimi me letra dhe përmes portaleve ne Kosovë dhe shqiperi është bërë modë.Në Kosovë Presidenti me Kryeministrin nuk flasin mes vedi,komunikojnë me letra dhe media.Edhe në Shqiperi po ndodhë e njeta gjë. Kryeminisët Edi Rama nuk fletë e as nuk takohtë me Presidentin e as me kreun e opozites,por është shumë në qejfë kur takohet me vrasesit e kombit Vuçiq,takohet me te edhe kur ai ia shanë Reçakun aty ka Vuçiq beri plojën duke maskaruar shqiptarët,etj.Por edhe dialogu midis LVV dhe LDK ka nisë të bëhët përmesë letrave.Edhe unë kësaj po komunikoj me Vjosa Osmanim përmes kësaj letre.

Vjosa,nuk e di se a te zgjodhën me qellim,apo më hipokrizi Klani mafioz i LDK qe ti prijsh fushatës parazgjedhore të 6 tetorit të vitit te kaluar duke të nominuar edhe për kryeminstre te ardhëshme.Por ,e di se ata nuk e kishin kurajon e as guximin qe me dikënd tjetër ta fillonin fushatën.Ta dijsh këtë e bënë jo nga respekti për ty por nga firka se do ti humbnin zgjedhjet.E bënë këtë pak si vonë kur e kuptuan forcën tende,kur e kuptuan respektin e madh që keni në popull.Por,nuk u pajtuan të gjithë nga Klani vozhdave te LDK,pati asish edhe qe u pëqyrraven nga inati.

Por, ti asnjëhërë nuk u hamende,nuk u trembe,nuk hetizove për asgjë, e nise uraganin e fushatës hu vetem më plotë fuqinë për të mbledhë vota për LDK atje ku ishin dhe nuk ishin,për imazhin tendë,bash si bletet kur e thithin nektarin nga lulet.

E vazhdove fushatën dhe për asnjë moment nuk u ndale,ishe në çdo pjesë,në çdo cep të Kosovës që si kryeminstre e ardhëshme të premtosh këtij populli të vuajtur nga mjerimi,skamja,ikaj nga atedheu së do të bëshë ndryshime të medha,se do ta mundish Pronto mafin duke e nxjerr atë ne opozitë si shkaterruese e këtij vendi për këto 20 vite.Kahdo qe shokoje ne fushatë populli te ndiçte pas,te bësaonte sikur kërkonte ndihmë nga ti me te drejtë sepse thellë besonin se ti do të jesh shpetimtraja e këtij vendi,i këtij populli te katandisur skajshmerisht në margjinat e jetës.

Dhe populli të besoi,siç i besove ti atij?!

Kur më 6 tetor 2019 shkrepi qielli,iken rete e zeza mbi Kosovën,rrezet e diellit atë ditë e shendritën tërë Kosovën kur u dha kumti i madh së mundi yt nuk shkoi huq,ia zbardhe fytyrën LDK e cila atë ditë fitoi duke dalë partia e dytë vetem me një deputet pas LVV pas të gjitha atyre manipulimeve te KQZ dhe mafisë të lidhur rrethe sajë.

Pra,të dy partitë fituese të zgjedhjeve LVV dhe LDK dolën te parat duke e qitë kështu nga loja Pronto mafin,duke e hedhë ate në humnerë.Ndjehej një kënaqesi e madhe në popull së me ne fundë diçka e madhe do te ndodhë në Kosovë,se do të këtë ndryshime të medha në qeverisjën e vendit.

Fill pas kësaj ia nisi dialogu i shumë pritur për krijimin e qeverisë së re midis LVV dhe LDK.Të gjithë prisnin së kjo punë do të shkojë shpejtë.Por,jo nuk ndodhi kështu.Menjëhërë në dialog u përzinë nga LDK ata qe nuk kishin te drejtë te përzihëshin,ata qe nuk kontribuan asgje për mirevajtjën e zgjedhjeve,por me shumë e penguan,thjeshtë u përzi mafia e LDK qe te pengoi qe një mareveshje te mos ndodhë aq shpejtë e cila ishte ne bashkëpunim edhe me Pronto mafin tani te rrexuem për tokë për ta penguar formimin e qeverisë.Kjo u pa kur Klani i treshes e LDK të injoruan pothajse plotesishtë nga dialogu,dhe te cilët filluan te shtinë mish dhije në dialog,duke kërkuar futjën e postit te presidentit ne dialog për të rezervuar vite me par për “carin e LDK” Isa Mustafa,duke kërkuar ministri(MPM)të cilat nuk kanë takatë ti menaxhojnë.

Dhe kështu dilaogu nuk po shkon,ka ngecë në ngërq,është lidhë nyje më tekëtë e te dyja partive.Por,këtu një gjë është e qartë se një mareveshje për krijimin e qeverisë po e pengonë edhe partit tanime të rrexuar nga pushteti në krye me Pronto mafin dhe Presidnetin Hashim Thaçi i cili është më i zëshmi dhe me çdo kushtë nuk deshiron qe të ndodhë një bashkëqeverisje midis LVV dhe LDK.Presidenti gadi së nuk po çmendet nga frika se mos po ndodhë qeveria.Ai po trumbetonë mbrenda dhe jashtë shtetit së nuk banë te lidhët një koalicion i till,duke e linçuar LVV dhe sidomos Albin Kurtin,një figurë emblematike,e pakorruptuar i cili do te kërkonte llogari dhenje për ata qe për këto vite e katnadisën keq vendin drejtë shkaterrimit të tij.

Por,LVV dhe LDK duhet të ngritet mbi vehtën e tyre,duhet të bëje të pamundurën qe të gjejën guximin dhe kurajon qe ta formojnë qeverin për ta nxjerrë këtë vend nga kriza nga mjerimi në të cilën kaë renë,për te quar në vend amanetin e popullit i cili kërkon ndryshim,për hire te asaj që ky popull te mos deshprohet.

Vjosa Osmani në ty poseqerishtë në ty bjenë përgjegjesia kryesore se a do te këtë mareveshje për krijimin e qeverisë.Ti e kë kredibilitëtin moral dhe ligjor për te bërë një gjë te tillë,dhe duhësh ta beshë.Ajo qe e solli LDK në tavolinën e bisdeimeve për mareveshje është merite e jotja,e jo e mafis dhe klaneve brenda LDK,te cilët nga friga se janë futë thell ne errësirën e bashkëpunimit me Pronto mafin dhe SHIK, nuk e kanë kurajon dhe gateshmerin për ndonjë mareveshje më LVV për të cilën dëshirojnë qe formimi i qeverisë të deshtoi.

Qe te mos deshtoj mareveshja për krijimin e qeverisë është primare angazhimi i ytë më i fuqishëm sepse kjo është mertië e jotja qe LDK po negocon,sepse sikur ti të mos ishe,LDK as qe kishte më e pasë shansin të diagoloj.Angazhimin tend më te madh pa kurrfarë firike e kërkojnë ata mbi 200 mije veta qe te votuan,dhe ata mbi 200 mijë veta qe e votuan LVV.E kërkojnë ata të cilëve ti dhe Albin Kurti iu premtuat gjatë zgjedhjeve se do te bëni ndryshime dhe duhet të mbani fjaën,e fjalën kryesore nga LDK ne krijimin e qeverisë duhet ta kesh ti,ta marrish sepse këtë e kërkon populli.Mjaftë me mareveshja duhet të ndodhë,qeveria për ndryshime duhet të vjënë,nuk ka rrugë tjetër në këtë situatë.Zgjedhjet e reja nuk janë opcion,sepse LDK nuk do ta kishte rastin qe përseri te negoxoj me LVV,kurse Pronto mafia do te angazhonte te gjithë altilerin e sajë të rendë dhe të lehtë për tu këthye ne pushtet.

Dhe për në fund Vjosa mos lejo qe formimi i marevshjes më LVV te deshtoj,edhe përkundër te metave qe i ka edhe ajo.Kapërcejni RUBIKONIN,bëjëni qeverinë sepse më e mirë është një qeveri e keqe se sa një hiq qeveri,sepse në te kundërtën siç thotë populli”nuk do te ju lanë as pusi e as Drini.

Presidenti Thaçi mandaton Albin Kurtin

Të hënën pak pas mesditës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se e dërgoi në parlament dekretin me të cilin kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, mandatohet për formimin e qeverisë së re.

“Ky është hap shumë i rëndësishëm për krijimin e institucioneve të reja dhe nga sot fillon edhe rrjedhja e afatit kushtetues për formimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e zyrës së presidentit Thaçi.

Dekreti u dërgua në parlament pak kohë pasi që Lëvizja Vetëvendosje propozoi kryetarin e saj, Albin Kurti, si mandatar për krijimin e qeverisë së re të Kosovës.

Kandidati për kryeministër i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha përmes një video mesazhi se propozimin e lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, si subjekt fitues nga zgjedhjet e 6 tetorit, kishin dashur ta dërgojnë te presidenti pas një marrëveshjeje me Lidhje Demokratike të Kosovës.

“Në mbledhjen konstituive të Kuvendit më 26 dhjetor shkova pa pasur një marrëveshje, edhe te presidenti me 6 janar shkova pa marrëveshje paraprake dhe tani, dy javë pas atij takimi katër minutësh, ende nuk kemi marrëveshje për qeverinë e re. Ne sot po e dërgojmë propozimin tonë me shkresë te presidenti”.

Ai theksoi se lëvizja Vetëvendosje nuk e ka pranuar propozimin e fundit të drejtuesve të LDK-së por është treguar e gatshme për takime të mëtejme me synim gjetjen e alternative tjera që do të ishin të pranueshme për të dyja palët.

“E theksoj përsëri, nuk mund të kthehemi në të kaluarën, nuk mund të kthehemi në vitin 2019. Ata se kanë pranuar propozimin tonë të fundit, ndonëse ndryshe nga dakordimi nuk e trajtuan fare në Këshillin e tyre të përgjithshëm. Qëndrimi se takohemi vetëm për ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes, pra qasja “mere ose lëre” do të thotë lëre. Unë besoj se ne mund të kthehemi dhe e kemi detyrim ndaj gjithë jush që të kthehemi në tavolinën e bisedimeve, për të mos dal nga ajo deri në gjetjen e një gjuhe të përbashkët dhe arritjen e marrëveshjes sonë. Ne, si lëvizje Vetëvendosje kemi marr mandatin të bëjmë qeverinë që ju e dëshironi e që vendit i duhet me aq urgjencë. As më shumë e as më pak. E kemi filluar duke e çliruar nga kapja, udhëheqjen e Kuvendit, nuk është më aty ai pronto kryeparlamentari që shante e kërcënonte nga foltorja, por kryetar i ri Glauk Konjufca. Unë besoj se ne mund të kthehemi e duhet të kthehemi në tavolinën e bisedimeve. Në ditët në vijim do të takoj edhe përfaqësuesit e pakicave”, theksoi zoti Kurti ne video mesazhin e shpërndarë në rrjetin facebook.

Propozimi i emrit të mandatarit u bë vetëm një ditë pasi që presidenti Thaçi i bëri thirrje zotit Kurti të marrë ose të refuzojë mandatin.

Nuk ka pasur ndonjë reagim të menjëhershëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës rreth propozimit të lëvizjes Vetëvendosjes. Javën e kaluar ajo kishte theksuar se nuk do të ketë takime për negociata të reja por vetëm për nënshkrimin e marrëveshjes.

Të dyja partitë kishin shkëmbyer oferta e kundër oferta por pa siguruar një afrim të qëndrimeve për ndarjen e pushtetit.

Nuk ka pasur ndonjë reagim të menjëhershëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës rreth propozimit të lëvizjes Vetëvendosjes. Javën e kaluar ajo kishte theksuar se nuk do të ketë takime për negociata të reja por vetëm për nënshkrimin e marrëveshjes.

Të dyja partitë kishin shkëmbyer oferta e kundër oferta por pa siguruar një afrim të qëndrimeve për ndarjen e pushtetit.

Liria është vepër autoriale Nga Skënder MULLIQI

Kjo epokë është bërë mbytëse.Eshtë epokë e pasanikëve kundër të varferëve .Çdo lavdatë! Po na diktojnë çdo gjë , madje edhe jetën tonë?!Po kan mundësi të bëjnë çdo gjë , ta shesin edhe tokën tonë, së bashku edhe më ne! Madje po deshtën na zdeshin si na ka lindur nëna!

Dhe , atë bash hiq pa u mërzitur së do tu mungon as një fije floku. Nuk ka vend që nuk e zgjedhin për tna mashtruar , si në tubime të ndryshme , në debate, në institucione të shtetit, në rrugë , kafene …?!Ata që ende kan mbetur deri diku të pastër janë njerwzit që po merren më shkrime, të artit e të kulturës .Për ne shumicën që po sillemi sikur të ishim pubertetli,nuk po ekzistojnë mashttrimet dhe as diktatura!Dhe, pyetja , cili është dallimi nga frigjiteti dhe impotenca?!

Krejt është bulmet i njejtë.Para së të krijojmë simpati për këta njerëz të politikës, më mirë është ta daum vetën dhe ta duam atdheun.Këta milonerë nuk duan askënd mbi këtë tokë?! Nuk po zgjohemi nga kllapia e rëndë në të cilën këmi rënë që shumë kohë, sikur mos të ishim në tul të bukës. Ju kemi nënshtruar demagogëve , të cilët pa asnjë turp, po na manipulojnë sikur të ishim kope delësh?!Një shoqëri e re , të cilën e kemi parameduar dhe pretenduar nuk po ekziston?!

Nuk po ekziston as dashuria e ndërsjellë… Ne vend të metodave bashkëkohore të punës dhe të jetës , kemi zgjedhur metodat konzervative ! Aty ku nuk ka të vërteta , ska as rrena , dhe ska asgjë që vlenë! Po na mundojnë ambiciet dhe kërkesat që ato ti dërgojmë deri në fund?!Mjaftë është bërë më misione dhe predikime të kohës së kaluar.Njeriut tonë i nevoitet freskia.I duhet ajo që mos të nën çmohet dhe as të përulët .Dashuria është e mira e kësaj bote.Dashuria e pastron dhe fisnikëron shpirtin dhe zemrat e njeriut .

Duhet të qëndrojmë vertikalisht edhe atëherë kur rëzohemi përtoke , për tu ringritur serish .Kjo është edhe qelësi i suksesit për një popull.Çdo dorëzim para të keqës, është kapitulim .Kan zënë vend destrukcionet politike dhe të gjitha destrukcionet e formave të tjera. Liria është vepër autoriale.Mungesa e dialogut na ka pru në situatë shumë të vështirë . Na ka pru në situata të palogjikshme për kohën . Sikur po lejojmë që të na rrëmbehët gjithëçka e jona para vetit?! Kësaj nuk i thonë tjetër veq robnim…?!

Kush janë shkaktarët e prishjes së marrëveshjes LVV-LDK!? – Nga Florim Zeqa

 

Tanimë, kur koalicionit LVV-LDK i ka “vdekur nëna”, në skenë kanë filluar të dalin një nga një shkaktarët e pengimit të marrëveshjes, e cila deri dje konsiderohej historike për të ardhmen e vendit.
Ata që deri dje vepruan në prapaskenë kundër arritjes së marrëveshjes për koalicionin qeverisës LVV-LDK, kanë filluar të dalin në sipërfaqe duke akuzuar të tjerët si “shkaktar” të pengimit të marrëveshjes.
E tillë ishte edhe deklaratata e Rexhep Selimit, ish Ministrit të parë të Punëve të Brendshme në ‘Qeverinë e Përkohshme’ të Hashim Thaçit, e cila të kujton atë thënjen famoze “Aty ku ka tym, ka edhe flakë”, duke vërtetuar kështu ndikimin e jashtëzakonshëm të Hashim Thaçit në LDK dhe LVV.

(Pa) vërtetësia e deklaratave hipotetike

Për aq sa janë të vërteta ato që i thotë Rexhep Selimi se “Thaçi ndoshta edhe e dirigjon LDK-në”, mund të jenë të vërteta edhe ato që fliten në opinion, se Rexhep Selimi dhe të tjerët si ai, e kanë penguar në prapaskenë lidhjen e koalicionit qeverisës LVV-LDK, duke e dëshmuar kështu miqësinë e vjetër me Hashim Thaçin dhe përcaktimin e përbetuar kundër filozofisë politike rugoviane.
Edhe po të dojë, Hashim Thaçi nuk mund të jetë më pengues brenda LVV-së sesa Rexhep Selimi në pengimin e marrëveshjes për bashkëqeverisje. Kur jemi në këtë segment, Rexhep Selimi para se të merret me deklaratat qofshin hipotetike apo të vërteta ndaj Thaçit, bën mirë t’i tregojë opinionit publik, se ku e kanë burimin pakënaqësitë me ish shefin e tij, presidentin aktual të Kosovës!?
Deklaratat e Selimit për Thaçin, kinse ai ka thënë se; “Për sa kohë do të jem në këtë zyre të presidencës, ky koalicion nuk do të ndodhë kurrë…, ai ndoshta e dikton edhe agjendën e takimeve, e dirigjon LDK-në” (përfundon citati), për qëllim kanë fshehjen e ndikimit të Thaçit ndaj LVV-së dhe fshehjen e ndikimit të tij personal ndaj Albin Kurtit.
Përderisa në strukturat drejtuese të LVV janë të instaluar ish ministra dhe deputet të PDK-së, vartës të Hashim Thaçit, në LDK numri i vartësve të Hashim Thaçit është akoma më i madh dhe i pambarim, filluar nga drejtuesit e partisë e deri tek ish ministra dhe zyrtarë të nivelit të lartë dhe lokal të LDK-së, që janë të lidhur ngusht me Hashim Thaçin përmes bizneseve dhe veprimtarive tjera afariste.
E dhimbshme, por shumë e vërtetë, që eksponent të caktuar të LDK-së, më shumë i kanë frikën Hashim Thaçit sesa ‘zotit në qiell’, ashtu sikurse që ka individ brenda VV-së që punojnë më shumë për llogari të Hashim Thaçit sesa të Albin Kurtit.
Sikur të ishte ndryshe, marrëveshja për bashkëqeverisje në mes LVV-së dhe LDK-së do të ishte arritur që moti, do të thoja menjëherë pas çertifikimit të rezultatit zgjedhor, ashtu siq kishin premtuar liderët e këtyre dy partive.

Për aq sa Hashim Thaçi e dirigjon LDK-në, për aq Rexhep Selimi e kontrollon LVV-në

Ditëve të fundit janë duke qarkulluar zëra brenda LDK, se “e kanë të pamundur të hyjnë në bashkëqeverisje me LVV-në, shkaku i përfshirjes së disa zyrtarëve të lartë të kësaj partie në afera korruptive dhe kriminale,…dhe se insistimi i LDK-së në marrjen me çdo kusht të Ministrisë së Punëve të Brendshme konsiston në supozimet e sipërpërmendura”.
Nga konstatimet e mësipërme po vërtetohet se Hashim Thaçi ende e dirigjon çdo gjë në Kosovë, mbi dhe nën tokë, përfshirë edhe LVV-në dhe LDK-në, të cilat po sillen si shpërfillësit më të pa përgjegjshëm dhe tërësisht jo serioz të votës së qytetarit të mashtruar të Kosovës posa përfunduan zgjedhjet dhe tash po bëjnë tregti për pozita në kapjen e institucioneve të shtetit.
Ndikimi i bazuar i Hashim Thaçit mbi LDK-në dhe LVV-në, përveq fuqisë politike e dëshmon edhe shkathtësinë e tij politike për të ndikuar në vendimarrjen e këtyre dy subjekteve.
Përderisa të gjithë në Kosovë e kanë kuptuar, se e preferuara e elektoratit të LDK-së, zonja Vjosa Osmani është penge e Isa Mustafës, Agim Veliut e Lutfi Hazirit, pak njerëz në Kosovë e dinë se Albin Kurti është peng i Rexhep Selimit dhe klanit të tij brenda dhe jashtë LVV-së.
Paradoksalisht, dy personaliteteve më të votuara në vend, Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit po ju mungon forca e veprimit, përkatësisht e marrja vendimeve në emër të partisë, shkaku i ndikimeve të fuqishme të klaneve të fortifikuara brenda këtyre dy partive.
Mos arritja e marrëveshjes për bashkëqeverisje, përveq humbjes së rastit historik për ndryshimin e kursit qeverisës, ka shkaktuar humbjen e të gjitha shpresave të qytetarëve për jetë të dinjitetshme në Kosovë.
Si pasojë e kësaj situate, ka filluar një valë e re e “eksodit të heshtur” dhe zbrazjes masive e Kosovës nga qytetarët e saj!

Për një vit, Kosova shpenzoi rreth 60 milionë euro për pensionet e veteranëve

57 milionë euro janë shpenzuar vetëm gjatë vitit paraprak si pagesë për veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ministria e Punës dhe e Mirëqenies Sociale ka bërë të ditur se deri në muajin maj përfitues të këtyre pensioneve kanë qenë mbi 37 mijë veteranë.

Ministria e Financave në raportin nëntëmujor financiar të vitit 2019 ka bërë të ditur se për pagesat e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) nga Ministria e Punës dhe e Mirëqenies Sociale (MPMS) nuk është bërë i ditur numri i saktë i përfituesve të këtyre pensioneve.

Mirëpo në statistikat nga kjo Ministri del se deri në muajin maj përfitues të pensioneve ishin 37 mijë e 460 veteranë. Mungesa e të dhënave për muajt pasues pamundëson të dalë në pah se sa është numri i veteranëve, të cilët kanë përfituar pensione. Gjatë vitit të kaluar u krijua një kaos në vend për shkak të daljes së 20 mijë veteranëve të rrejshëm në listën, që atëkohë u përpilua nga avokati Elez Blakaj, shkruan tutje “Zëri”.

Pas kësaj Prokuroria propozoi që pagesat të ndalen për veteranët, emrat e të cilëve figuronin në lista, por një vendim i tillë ende nuk është marrë nga Gjykata. Të gjithë veteranët, pavarësisht se emrat e disave figurojnë në listat me veteranë të rrejshëm, vazhdojnë të marrin pensione nga shteti.

Behgjet Pacolli paralajmëron padi ndaj gazetarit Enver Robelli

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli dhe gazetari Enver Robelli me gjasë do të përballën edhe një herë para gjykatës. Kjo pasi që sot gjatë ditës Robelli ka bërë tërthorazi akuza të rënda për Pacollin duke e ndërlidhur me vrasjen e Jusuf Gërvallës. Në një përgjigje për Gazetën Express, kreu i AKR-së ka bërë të ditur se do të padisë Robellin për shpifje.

Gazetari Enver Robelli sot e ka ndërlidhur emrin e Behgjet Pacollit, me njërin nga atentatet më të tmerrshme ku janë vrarë vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka.

Në 38 vjetorin e kësaj vrasje, Robelli teksa ka kritikuar shtetin e Kosovës që nuk ka bërë asgjë për të zbardhur prapavijen e asaj se çka ndodhi, ka thënë se Pacolli kishte qenë i afërt me Selim Broshën që u vra pas luftës në Prishtinë, e që sipas tij ka pasur informacione mbi këto vrasje.

Ai thotë se po në atë kohë Pacolli dha një intervistë për një gazetë serbe të afërt me UDB-në. Artikulli i kësaj gazete ilustrohej me fotografi ku Pacolli mes tjerash shihej me Selim Broshën, duke pirë birra në një lokal të Prishtinës. E kjo, sipas Robellit, ndodhi pikërisht në kohën pasi në Gjermani u vranë Jusuf Gërvalla, Bardhosh Gërvalla e Kadri Zeka.

“Pas çlirimit të Kosovës oligarku dhe palaçoja i skenës politike të Kosovës, Behgjet Pacolli, i dha një intervistë një reviste të Beogradit të afërt me UDB-në. Intervista u ilustrua edhe me shumë fotografi, mes tyre, shend e verë, duke pirë birra në një lokal në Prishtinë: Pacolli dhe Brosha. Diku në vitet 80-të. Pasi në Gjermani ishte vrarë Jusuf Gërvalla, Bardhosh Gërvalla e Kadri Zeka”, shkruan Robelli.

Ai shkon edhe më tutje, duke thënë se Brosha ka qenë pjesë e ekipit për përgatitjen e terrenit për vrasjen e Jusuf Gërvallës konfirmohet edhe në aktet e Policisë Federale të Zvicrës.

“Që Selim Brosha ka qenë pjesë e ekipit për përgatitjen e terrenit për vrasjen e Jusuf Gërvallës – për këtë nuk lënë dyshim aktet e Policisë Federale të Zvicrës. Është shumë e mundur që vrasësit, pra ata që kanë tërhequr këmbëzën e armës, të kenë qenë tipa të llojit të Arkanit, por për shkrimin e historisë së Kosovës është me rëndësi të dihet kush i çoi vrasësit te banesa e Jusuf Gërvallës në Gjermani? Kush e përcolli te kriminelët e regjimit të Beogradit informacionin se Kadri Zeka nga Zvicra lindore u nisë në takim me vëllezërit Gërvalla në Untergruppenbach të Gjermanisë? Ka shumë gjasa që këtë shërbim pushtetit serb t’ua kenë bërë kriminelët shqiptarë. Kosova zyrtare nuk interesohet për këso detajesh. Prioritet janë interesat e momentit, plaçkitja e shtetit, tallja me vuajtjen e njerëzve”, shkruan ai.

Për këto deklarata që sot gjatë ditës i ka bërë gazetari Robelli ka paralajmëruar padi për shpifje ministri në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli. Kështu ka konfirmuar i njëjti në një përgjigje për Gazetën Express.

Kjo nuk është hera e parë që Pacolli dhe Robelli për përballen në Gjykatë.

Pacolli kishte fituar gjyqin ndaj gazetarit në një gjykatë zviceriane në Zurich të vitit 2016-të, pasi që e kishte paditur Robellin për shpifje me anë të shkrimeve në disa media.

Në bazë të vendimit të gjyqit, që e kishte siguruar Gazeta Express, Robelli ishte gjobitur me 1500 franga zvicerane (6 mijë franga nëse e përsërit veprën) dhe me detyrimin për t’i paguar shpenzimet e gjyqit. I kontaktuar nga Express, këtë lajm Robelli e pati quajtur të pavërtetë.

“Është e pavërtetë. Është thjesht një manipulim dhe keqpërdorim të dhënash, asgjë me shumë”, tha ai të hënën.

Kreu i AKR-së i kishte prishur punët me Robellin në mars të vitit 2015-të, duke e akuzuar atë se i kishte kërkuar një shumë të madhe të parave prej 60 mijë euro për t’ia shkruar biografinë.

Më 4 mars 2015, Behgjet Pacolli kishte paralajmëruar padi ndaj Robellit përmes një postimi në Facebook.

Osmani: Nuk bashkëpunojmë me PAN-in për ta shkarkuar Konjufcën

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se nuk do të pranojnë të bëhen bashkë me PAN-in për ta shkarkuar Glauk Konjufcën nga pozita e kryetarit të Kuvendit.

Përveç kësaj ajo ka thënë se LDK’ja nuk do të marrë ndonjë inicitaive për ta shkarkuar Konjufcën nga pozita e të parit të Kuvendit.

Këto deklarata Osmani i ka bërë sot për gazetarët nga selia e LDK’së.

Ajo gjithashtu ka potencuar se është optimiste në arritjen e marrëveshjes me Vetëvendosjen për koalicion qeverisës.

Dje Vetëvendosje përmes një zarfi ka refuzuar propozimin e LDK-së që t’ia kthejnë kryeparlamentarin deri në zgjedhjen e presidentit nga LDK-ja dhe ndarjen e ministrive 5 me 5.

Më pas kreu i LDK’së Isa Mustafa, në një konferencë për media ka deklaruar se këtë letër nuk e konsideron zyrtare.

Dy partitë tashmë i kanë bërë ofertat e fundit njëra-tjetrës, ndërkohë situata është bllokuar dhe nuk ka asnjë deklarim për pranim apo refuzim të ofertave.

Në anën tjetër presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka paralajmëruar lëvizje në rast se situata vazhdon të mbetet e bllokuar, derisa nga VV kanë thënë se do ta dërgojnë emrin e mandatarit pa vonesa./GazetaExpress/

Vetëvendosje: Do t’ia dërgojmë pa vonesa emrin e mandatarit Presidentit

Partia e udhëhequr nga Albin Kurti po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa. Pa saktësuar se kur do të bëhet një gjë e tillë, nuk dihet nëse brenda kësaj kohe LV e LDK-ja do të mund të merren vesh për bashkëqeverisje, shkruan Gazeta Express.

Sot janë bërë 22 ditë që prej kur është bërë konstituimi i Kuvendit të Kosovës dhe janë zgjedhur, kryetari e nënkryetarët.

Mirëpo, partia e parë e dalë nga zgjedhjet e gjashtë tetorit, nuk e ka dorëzuar ende emrin për mandatar te i pari i vendit, Hashim Thaçi.

Vetëvendosje për këtë është duke u kritikuar edhe nga partia me të cilën tash e saj muaj janë duke negociuar për koalicion. Mos dorëzimi i emrit për mandatarin nga LDK-ja po shihet si frikë për të marrë përgjegjësi.

“Mandati është te partia e parë. Edhe këtë rast nuk janë tu e marrë mandatarin tash e 3 javë. Tregon një farë frike ose tregon se sa e vështirë është me i ndërtu institucionet. Si duket nuk ka vullnet. Është obligim kushtetues i tyre, na po presim. E kam thënë edhe ma herët që ka një lloj frike me e marrë këtë post edhe këtë zyrë me e udhëheq vendin, tani po vërtetohen edhe ma shumë. Ambasadori Walker tha, me siguri ka aluduar për LV-në, që ka frikë prej politikanëve me i marrë detyrat shtet ndërtuese”, ka thënë në emisionin DPT te Fidani, sekretari i Lidhjes Demokratike, Arban Abrashi.

Përveç kësaj, shtyrja e propozimit nga LV-ja, që do të hapte rrugë pastaj për krijim të institucioneve, ka bërë që presidenca të lajmërojë se për këtë do të drejtohen për interpretim në Gjykatë Kushtetuese. Kjo pasi që ata kanë kërkuar që të dihet se sa ka kohë partia e parë e dalë nga zgjedhjet për të dorëzuar emrin.

Për këto deklarata e se kur do të bëjnë propozimin për mandatar, kanë folur sot gjatë ditës nga Lëvizja Vetëvendosje në një deklaratë për Gazetën Express.

Nga zyra për media, Arlind Manxhuka ka thënë se synim i LV-së mbetet edhe më tutje krijimi i institucioneve të reja, tash kur veçse është bërë zgjedhja e kryesisë.

Ai ka shtuar se brenda afateve do të bëjnë edhe dorëzimin e emrit për mandatar, por, pa saktësuar se kur do të ndodhë një gjë e tillë.

“Synimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka qenë dhe mbetet krijimi i institucioneve të reja në përputhje me vullnetin qytetarë të shprehur me 6 tetor 2019, përkatësisht themelimi i qeverisë, tash kur Kuvendi i Kosovës është konstituuar dhe me ç’rast ka zgjedhur kryesinë e re me në krye të këtij institucioni Glauk Konjufcën. Në këtë drejtim ne po bëjmë të gjitha përpjekjet që sa më parë të kemi qeverinë e re, ndërkaq siç është theksuar në mbledhjen e fundit të Kryesisë së Lëvizjes përbrenda afateve dha pa ndonjë vonesë Lëvizja VETËVENDOSJE! sigurisht se do të dërgojë emrin e mandatarit ashtu siç parashihet me Kushtetutën e vendit dhe me këtë rast ne do ta njoftojmë opinionin publik me kohë kur do ta dorëzojmë emrin e mandatarit”, është shprehur Manxhuka.

Dorëzimin e emrit për mandatar e ka kërkuar ditë më parë edhe presidenti i shtetit, Hashim Thaçi, mirëpo, që kësaj thirrje të tij iu është përgjigjur duke i kërkuar që të mos bëjë presion, i pari i LV-së, Albin Kurti.

LV dhe LDK ende nuk kanë arritur që të dakordohen për koalicion, ndërsa, tani vetëm se janë shtuar edhe më shumë përplasjet mes tyre. Kjo pasi që as njëra e as tjetra nuk po lëshojnë pe nga kushtet që kanë vënë në tavolinë të diskutimit.