VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gliko tradicionale shalqini – Dy receta fantastike si ta përgatisni në shtëpi

By | June 14, 2018

Komentet

Terapia e limonit të ngrirë për shëndet të shkëlqyer

Terapia e limonit të ngrirë ofron një metodë të thjeshtë e të shijshme për të përfituar këto vlera të rëndësishme shëndetësore.

Në shumë prej artikujve kushtuar agrumeve dhe të jetuarit shëndetshëm, ekspertët kanë nënvizuar rëndësinë e të pirit ujë me limon në mëngjes.

Në këtë artikull do të mësoni për cilësitë e mira që ofron një limon i ngrirë.

Terapia e limonit të ngrirë ofron një metodë të thjeshtë e të shijshme për të përfituar këto vlera të rëndësishme shëndetësore.

Antioksidantët tek limoni luftojnë qelizat e këqija dhe rrisin fuqitë mbrojtëse të trupit.

Limoni i ngrirë luan një rol plotësues, parandalues dhe kundërveprues ndaj radikaleve të lira.

Thesar vitaminash

Lëkura e limonit përmban 10 herë më shumë vitamina se lëngu.

Pikërisht tek lëkura fshihen vlerat më të mira mjekësore të limonit të cilat ne për fat të keq i hedhim tutje.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, lëkura e limonit përmban pektinë, vitaminë C, flavonoidë dhe më shumë se 22 përbërës të tjerë që ngadalësojnë oksidimin e qelizave.

Sistemi imunitar

Terapia e limonit të ngrirë është ideale për të luftuar një sërë sëmundjesh të përditshme ndaj të cilave jemi të ekspozuar siç janë e ftohura, infeksionet apo gripi.

Gjatë gatimit, lëkura e limonit humbet 40 përqind të vlerave por nëse ngrihet lëkura i ruan të gjitha.

Rënia në peshë

Siç e dini, limoni është ideal për të pastruar organizmin dhe për të pastruar gjakun nga lipidet të cilat shkaktojnë kolesterolin e keq që më pas akumulohet si yndyrë.

Ekspertët thonë se njerëzit duhet të konsumojnë të paktën 75 gramë limon në ditë si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Si Të Ngrini Limonin

Përgatitja e terapisë së limonit të ngrirë është shumë e thjeshtë.

Përbërësit:

2 limonë

Grirëse

Përgatitja:

Ju mund të mbani në ngrirje 2 limonë ose t’i prisni në copa dhe t’i grini e më pas t’i fusni në ngrirje.

Ekspertët gjithësesi rekomandojnë ngrirjen e limonit të plotë.

Si konsumohet limoni i ngrirë

Pasi limoni të jetë ngrirë, grijini në grirëse.

Shpërthimi i aromës karakteristike do të jetë i menjëhershëm. Ju mund të përfshini grimcat e limonit në gatime të ndryshme.

Merrni 25 gramë nga pluhuri i grirë dhe konsumojeni me kos.

Të njëjtën sasi mund ta shtoni në sallatën me spinaq, arra, djathë e domate qershi.

Limonin e grirë mund ta shtoni në çaj ose në sallatë frutash.

Nëpërmjet kësaj taktike, mund të shfrytëzoni të gjithë këtë agrume të mrekullueshme dhe të merrni prej saj një mburojë të hekurt për shëndetin.

Mish qengji me kos dhe hudhra – Receta plot vlera dhe shije unike

Kjo është një recetë e thjeshtë por fantastike si në shije ashtu edhe vlera ushqyese.

AgroWeb.org ju sjellë recetën e mishit të qengjit me kos dhe hudhra, e cila përgatitet në shumë pak minuta dhe krijon një pjatë të mrekullueshme.

Kjo recetë përgatitet edhe me lloje të tjera mishi siç është mishi i pulës apo i viçit.

Kjo do të jetë një recetë që do t’ju mahnisë, mishi qëndron i butë e plot lëng, por gjithashtu ka një shije perfekte nga erëzat e përdorura.

Përgatitja e Mishit të Qengjit me Kos e Hudhra

Përbërësit për 4-5 persona

4-5 thela të plota të mëdha mish qengji ose një pjesë e mirë e paprerë qengji, shpatull apo kofshue

2 gota me kos

6-8 thelpinj hudhër

2-3 lugë gjelle me vaj ulliri

Kripë

Piper

Majdanoz i grirë

Përgatitja e recetës

Thelat e mishit të pastruara ose pjesën e paprerë të qengjit vendoseni në një tenxhere me ujë dhe pak kripë dhe  vendosini të zjejë për 20 minuta. Më pas, hiqeni dhe lëreni të ftohet.

Në një tas hedhim kosin, pak kripë e piper sipas dëshirës, dhe i përziejmë në mënyrë që të formojnë një masë të njëtrajtshme.

AgroWeb.org ju këshillon që në rast se përdorni kos të përgatitur në shtëpi, duhet t’i kulloni lëngun që lëshon vetë kosi.

Kjo recetë mund të bëhet me çdo lloj kosi, por më ideali është ai i deles, pasi është dhe më kremoz.

Pasi e kemi përgatitur kosin, kalojmë aty copat e mishit të qengjit ose pjesën e paprerë dhe përziejini me një lugë druri.

Në një tavë qelqi ose balte, hidhni vajin e ullirit dhe mundohuni që ta përhapni në të gjithë sipërfaqen e saj.

Më pas qëroni hudhrat dhe mjafton t’i ndani në gjysmë.

Masën me kosin dhe mishin e qengjit vendoseni në tavë, shtoni aty dhe hudhrat e prera.

E vendosim për t’u pjekur në furrë të parangrohur me 220 gradë celsius, përreth 40 minuta, ose derisa mishi i qengjit të jetë pjekur plotësisht.

Nëse dëshironi t’i forconi shijen kësaj recete mund t’i shtoni dhe disa feta limoni pasi kanë kaluar 20 minuta nga pjekja.

AgroWeb.org ju sugjeron që kur mishi i qengjit të ketë marrë një ngjyrë të kuqërremtë, ta kthejni nga ana tjetër, kështu do të piqet uniform.

Para se ta servirni në tryezën tuaj, hidhini sipër majdanozin e freskët, të cilin e keni grirë imët, dhe përgatituni për një shije unike.

Mund të shoqërohet me bukë të thekur apo me sallatë perimesh të stinës për një vakt sa më të lehtë

Gliko me kumbulla – Nga ëmbëlsirat më të mira të traditës

Glikoja u ofrohet miqve me të hyrë në shtëpi dhe është një tregues i mikpritjes shqiptare.

Shqipëria është e njohur për glikotë e saj të mrekullueshme me fruta, por edhe me perime si patëllxhani apo edhe domatet, por ajo që pëlqehet veçanërisht, jo vetëm nga shqiptarët, por edhe nga të huajt është reçeli apo glikoja e shalqinit.

Glikoja u ofrohet miqve me të hyrë në shtëpi dhe është një tregues i mikpritjes shqiptare.

Glikotë më popullore janë edhe ato të arrave, kumbullave, rrushit pa fara, manave, kajsive, mollëve, pjeshkave, qershive të ëmbla dhe të tharta, portokalleve e qitrove, limonëve e mandarinave.

AgroËeb.org jus jell më poshtë recetën e përgatitjes së glikosë kumbullave në Shqipëri.

Përbërësit

 1 kg kumbulla

800 gr sheqer (Nëse e preferoni shumë të ëmbël mund të shtoni edhe më shumësheqer)

2 gota ujë

2 lugë supe me gëlqere

10 gota me ujë

Disa gjethe barbarozë

Përgatitja 

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që të zgjidhni kumbulla të forta.

Më pas, përmes një thike të mprehtë largoni lëkurat e kumbullave dhe prijini me kujdes anash për t’u nxjerrë bërthamat.

Më pas, kumbullat vendosen në një enë me ujë dhe gëlqere dhe lihen aty përreth 15 minuta.

Në vijim, i largojmë nga uji me gëlqere, i kullojmë dhe i shpëlajmë disa herë me ujë të rrjedhshëm.

Nëse preferoni, brenda secilës kumbull mund të vendosni nga një bajame pa lëkurë.  (Për t’u hequr lëkurën mjafton që bajamet t’i vendosni të zjejnë për disa minuta.)

Merrni kumbullat hidhini në një tenxhere dhe vendosini të zjejnë për 15 minuta. Më pas, shtoni aty sheqerin dhe lërini të zjejnë sat ë marrin një valë.

Hiqini nga zjarri dhe lërini të pushojnë për 10 apo 12 orë.

Më pas, vendosini sërish në zjarr të zjejnë edhe për 15 minuta të tjera apo sa të marrin edhe një tjetër valë.

Lërini të pushojnë për disa orë të tjera dhe më pas vendosini sërish në zjarr të zjejnë derisa shurupi të trashet në formën e sherbetit. Në fund u hidhet dhe pak limontoz.

Largohen nga zjarri, u hidhet barbarozë dhe kur të ftohet vendoseni në kavanoza.

Kabunia shqiptare, gostia e fisme ndër shekuj

Kabunia ka qenë ëmbëlsira e preferuar e sulltanëve, jo vetëm për shijen e mrekullueshme por edhe për të fituar energji dhe forcë

Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më shumë për shijen autentike të saj.

Kabunia, është një ëmbëlsirë shumë e shijshme, me aromë paksa mistike. Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më shumë për shijen autentike të saj.

Kabunia njihet si traditë e kuzhinës shqiptare e përgatitur nga të gjitha trevat, origjina e saj vjen nga vendet e Lindjes.

Receta e Kabunisë njihet gjerësisht në kuzhinën orientale.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org mësohet se Kabunia ka qenë ëmbëlsira e preferuar e sulltanëve, të cilët e konsumonin rregullisht atë, jo vetëm për shijen e mrekullueshme por edhe për të fituar energji dhe forcë.

Nxjerrja e kabunisë në tryezën e miqve është shenjë e fortë e shprehjes së mirëseardhjes, respektit dhe dashurisë për të ftuarit.

Oriz më rrush të thatë, bajame, karafila e kanellë. Mjaftojnë këta përbërës për të të ngacmuar fantazitë e shijes dhe dëshirën për të shijuar këtë ëmbëlsirë të vjetër.

Receta që AgroWeb.org sjell sot tregon se si krejt lehtë kjo ëmbëlsirë që ka “magjepsur” edhe sulltanët mund të përgatitet në shtëpi për t’u shijuar me familjen, me miqtë e të ftuarit.

Përbërësit

500 gr oriz

1 litër lëng mishi dashi (ose ujë)

200 gr sheqer

150 gr rrush të thatë

100 gr gjalp

1 lugë vaj ulliri

Disa fara karafili

Pak kripë

Pak kanellë

Përgatitja e Kabunisë

Në një tenxhere hedhim vajin e ullirit bashkë me gjalpin. Pasi gjalpi shkrihet hedhim orizin dhe e përziejmë për pak minuta derisa orizi të përthithë plotësisht masën e gjalpit të shkrirë.

Më pas hedhim me ngadalë ujin e valuar, pak kripë dhe disa fara karafili.

E lemë masën të ziejë të mbuluar me kapak në zjarr të ngadaltë.

Për të përftuar ngjyrën e praruar të artë të Kabunisë, përgatisim karamelin duke skuqur 2 lugë sheqer me pak vaj ulliri. Pasi është skuqur sheqeri, e shtojmë te kabunia gjatë zierjes.

Në momentin kur uji shteron dhe orizi nis të nxjerrë disa bulëza në sipërfaqe e heqim nga zjarri.

Tenxheren e mbulojmë me një pecetë të pastër duke i vendosur kapakun sipër për 15 minuta në mënyrë që të zbutet orizi.

Më pas, orizin e hedhim në një tavë qelqi ku hedhim sipër rrushin e thatë dhe disa fara karafilash. E lemë përsëri 10 minuta dhe më pas i hedhim sheqerin.

E përziejmë derisa sheqeri të tretet dhe pastaj e hedhim në pjata. Për t’i shtuar shije, sipër i hedhim kanellë dhe Kabunia e famshme e Beratit është gati për tryezën tuaj.

Byrek i ëmbël me kungull të stinës – Receta me shije fantastike

Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare identifikohet me recetën e tij

Është koha perfekte për një byrek me kungull, të cilët, të freskët sapo kanë dalë në treg.

Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare identifikohet me recetën e tij.

Askush nuk i reziston dot byrekut shqiptar. Menjëherë sapo del nga furra ai mbledh gjithë shtëpinë rreth tij.

I shijshëm dhe i kombinuar me mbushje të ndryshme, me djathë e me qumësht, me hithra a lakra të egra, me qepë e domate apo preshë, të gjitha mënyrat e gatimit të tij janë të mrekullueshme.

Por ka dhe një tjetër recetë, shumë familjare dhe shumë të dashur në tryezat shqiptare: Byreku me Kungull.

Shija e tij është fantastike pikërisht në këtë kohë, kur kungujt e freskët, të verdhë të sapo mbledhur nga zona të ndryshme të Shqipërisë kanë mbushur tregjet plot e për plot.

Byreku me kungull përgatitet i kripur dhe i ëmbël. AgroWeb.org sjell më poshtë versionin e ëmbël të kësaj recete.

Përgatitja e Byrekut me Kungull 

Përbërësit:

700-800 gr tul i kungullit

500 gr Miell

250 ml Ujë

100 gr sheqer (sasia e sheqerit hidhet sipas preferencës)

Vaj Ulliri

Pak gjalpë fshati

Sodë Buke

Një gotë qumësht

Një kokërr vezë

Përgatitja e brumit dhe mbushjes me kungull 

Si fillim, përgatisim brumin, duke hedhur në një tas të madh miellin.

Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë ndërsa nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet në një masë të butë dhe të përshtatshme për t’u hapur në formën e petës.

Brumin e përftuar e mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë përreth gjysmë ore që të fryhet ndërsa nisim përgatitjen e harxheve.

Për përgatitjen e kungullit, pasi e kemi prerë në copa mesatare i hedhim në një tenxhere me ujë në mënyrë që të zjejë.

Sapo copat e kungullit të jenë zbutur. Kullojmë ujin dhe i shtypim derisa të marrin formën e puresë.

Më pas, në një tenxhere hedhim kungullin pure, vezën, sheqerin, një lugë gjalpë fshati dhe gotën e qumështit.

I vendosim në zjarr për 8-10 minuta derisa të krijojmë një masë të njëtrajtshme, jo të lëngshme.

Përgatitja e  Byrekut 

Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare identifikohet me recetën e tij.

Pasi e përgatisim mbushjen me kungull, e lëmë të ftohet. Gjatë kësaj kohe brumi është gati për t’u punuar. Brumin e ndajmë në 10 kuleçë të vegjël dhe nisim hapjen e petave.

Në tepsinë e lyer me vaj ulliri, shtrojmë tre petat e para duke u hedhur secilës nga disa pika vaj ulliri.

Më pas shtrojmë pjesën e parë të mbushjes me kungull. (Masën e kungullit e planifikojmë të ndarë për tre shtresa)

Vijojmë me shtrimin e dy petave të tjera dhe më pas hedhim sërish një pjesë të mbushjes së kungullit.

Pas kësaj, sërish shtrojmë dy peta të tjera duke i spërkatur gjithmonë me disa pika vaj ulliri.

Hedhim dhe pjesën tjetër të mbushjes dhe vijojmë shtrimin e dy petave të tjera.

Hedhim edhe pjesën tjetër të mbushjes së kungullit dhe më pas shtrojmë tre petat e fundit duke u sërish disa pika vaj ulliri.

Byrekun e pjekim në furrë në 180 gradë për 20-30 minuta deri sa të marrë pjekjen e duhur.

Në fund të përgatitjes, pasi byreku është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lyejmë me një lugë gjalpë fshati.

Kulaç i ëmbël me arra – Receta fantastike e shtëpisë

Një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje por me një shije të veçantë të mrekullueshme.

Përgatitet krejt lehtë në shtëpi dhe shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me reçelra të ndryshëm, kafe apo çaj por edhe fruta të ndryshme të freskëta.

AgroWeb.org sjell më poshtë recetën unike të përgatitjes së kulaçit të ëmbël në shtëpi.

Përgatitja e Kulaçit të Ëmbël në Shtëpi

Për 1 kg miell nevojiten

2 filxhanë kafeje me vaj ulliri

1 gotë sheqer

3 kokrra vezë

3 lugë gjelle arra të shtypura

1-2 lugë gjelle me rrush të thatë ( sipas preferencës)

Sodë

Ujë

Përgatitja

Si fillim sitni miellin dhe sodën e bukës, në mënyrë që kur të përgatisim brumin të mos krijohen kokrriza.

Brumin mund ta zini direkt në tavolinë ose të përdorni një tavë të madhe të cekët.

Në një tas të vogël trazojmë vajin me sheqerin derisa të shohim që kokrrizat e tij të jetë tretur.

Po aty shtojmë dhe vezët, dhe e përziejmë sa të gjithë përbërësit të formojnë një masë homogjene.

Hedhim miellin e situr dhe në mes hapim me dorë një vend ku do të shtojmë vajin me sheqerin dhe vezët e më pas shtojmë arrat e shtypura dhe nëse preferoni edhe rrush të thatë.

AgroWeb.org ju këshillon që me ndihmën e një piruni të trazoni lehtë, dhe më pas kur brumi të jetë lidhur pak, të filloni dhe ta punoni me duar.

Në ndryshim nga brumi i kulaçit tradicional, ai i kulaçit të ëmbël do të ngjasoj në butësi me atë të biskotave.

Nëse e shikoni që brumi është pak i fortë shtoni pak ujë.

Vendoseni brumin në një tas dhe lëreni rreth 15 minuta që të fryhet.

Tek një tavë hedhim pak vaj dhe lyejmë mirë të gjithë sipërfaqen e saj, më pas e spërkatim dhe me pak miell, kështu kulaçi nuk do të ngjitet.

Brumin e punojmë përsëri dhe me ndihmën e petësit e hapim sa perimetri i tavës ku do të piqet.

Nëse dëshironi, brumi ndahet dhe në kuleç të vegjël që mund t’i vendosni me radhë në  tavë në mënyrë që kur të piqet të ketë një formë më të veçantë.

Tavën e fusim në furrë të para ngrohur me 200 gradë celsius, per rreth 40 minuta.

Pas 40 minutash me një pirun shpojmë pak kulaçin dhe shohim që nëse sipërfaqja e pirunit del e pastër, atëherë kulaçi është gati.

Ky kulaç është ideal për mëngjeset në familje, i shoqëruar me lëngje frutash të freskëta apo reçele të ndryshëm.

Si të përgatisni kremin e pastiçerisë të freskët në shtëpi

Ky krem është një nga më të përdorurit në recetat e ëmbëlsirave, nga zupat e deri tek tortat klasike.

Vezë, qumësht, sheqer dhe pak vanilje, mjaftojnë pak përbërës për të krijuar një nga kremrat më të preferuara: kremit të pastiçerisë.

Ky krem është një nga më të përdorurit në recetat e ëmbëlsirave, nga zupat e deri tek tortat klasike.

Kremi i pastiçerisë gjen përdorim madje dhe tek përgatitja e byrekut shumë të shijshëm me krem qumështi si të ëmbël dhe të kripur.

Përgatitja e tij është krejt e lehtë dhe është zgjat vetëm 15 minuta.

Mund t’i shtoni kakao apo copëza çokollate për një shije më të veçantë, apo lëkurë limoni dhe portokalli për t’i dhënë një aromë të freskët.

AgroWeb.org ju këshillon që të ndiqni përgatitjen e këtij kremi hap pas hapi dhe të zbuloni kështu të gjitha sekretet e krijimit të një kremi perfekt.

Përgatitja E Kremit Të Pastiçerisë Në Shtëpi 

(Përbërësit më poshtë janë për 700 gr krem)

4 të verdha vezësh

45 gr niseshte misri

1 paketë me vanilje

140 gr sheqer

500 ml qumësht

Si të përgatisni kremin e pastiçerisë

Në një tas hidhni vetëm të verdhat e vezëve dhe sheqerin e nevojitur, më pas do t’iu duhet ta rrihni masën me telin e kuzhinës.

Këtë proces duhet ta vazhdoni derisa masa e krijuar të ketë një ngjyrë të verdhë të lehtë, dhe kokrrizat e sheqerit të kenë shkrirë.

Më pas në një filxhan hedhim pak nga qumështi që na duhet për recetën, dhe aty shtojmë niseshtenë dhe vaniljen. Me një pirun e përziejmë derisa niseshteja të jetë tretur plotësisht.

Këtë masë ja shtojmë të verdhave të vezëve dhe sheqerit, dhe përsëri i rrahim derisa të jenë lidhur në një masë të vetme.

Në një tenxhere të vogël hedhim qumështin dhe e vendosim në zjarr të ulët. Temperatura e qumështit duhet të jetë shumë e vakët kur të hidhni masën e vezëve.

Kjo metodë nuk do t’iu lejojë që veza të pritet dhe kremi të prishet.

Pasi të keni shtuar vezët tek qumështi duhet të përzieni gjatë gjithë kohës me një ritëm jo shumë të shpejtë.

AgroWeb.org ju këshillon që të ngrini pak nxehtësinë e zjarrit, kështu kremi do të bëhet më shpejt.

Masa do të fillojë që të trashet ngadalë.

Nëse dëshironi mund t’i shtoni lëkurën e limonit apo portokallit për t’i dhënë një shije më të veçantë kremit.

Kremin do ta lini në zjarr derisa ai të fillojë të krijojë flluska, apo që të vlojë.

Më pas hiqeni nga zjarri dhe përziheni dhe disa momente me telin e kuzhinës.

Hiqeni nga tenxherja dhe kalojeni në një tas, kështu do të ftohet më shpejt.

Pasi të jetë ftohur pak vendosini mbulojeni me qese kuzhine, kështu nuk do të thahet.

AgroWeb.org ju sugjeron që ta vendosni në frigorifer, para se kremi të ketë arritur në temperaturën e ambientit. Kremi i pastiçerisë mund të ruhet në frigorifer deri në 2-3 ditë. Por kujdes duhet të jetë gjithmonë i mbuluar.

Nëse keni përdorur gjithmonë miellin për të përgatitur këtë krem, nuk ka problem.

Por niseshteja ruan më së miri shijen e vërtetë të kremit të pastiçerisë si dhe duke e mbajtur atë të freskët për më shumë kohë.

Paçe shtëpie me vezë e limon – Receta tradicionale plot shije

Është një recetë e vjetër, e trashëguar brez pas brezi nga zonjat e shtëpisë e që përgatitet në çdo kohë e stinë.

Një nga gjellët tradicionale të kuzhinës shqiptare është padyshim paçja.

Është një recetë e vjetër, e trashëguar brez pas brezi nga zonjat e shtëpisë e që përgatitet në çdo kohë e stinë.

Kjo është një recetë e thjeshtë në përgatitje, e lehtë në shije dhe e shijshme gjithashtu, e cila mbetet jo vetëm një ndër më të preferuarat e shqiptarëve por edhe turistëve të huaj po ashtu.

Ndaj dhe paçja mbetet një nga gatimet kryesore dhe më të kërkuara që serviret në restorantet me gatime tradicionale shqiptare.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën tipike të përgatitjes së paces në shtëpi.

Përgatitja e Paçes së Shtëpisë me Vezë e Limon

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

 1 kg plëndësa të pastruar

2 filxhanë kafeje vaj ulliri

1 kokërr vezë

Lëng limoni

Kripë

Piper

2 lugë miell gruri

Përgatitja

Plëndësi pasi lahet dhe pastrohen mirë, vihet të zjejë në ujë të ftohtë me kripë.

Kur merr valë i hiqet shkuma dhe lihet të zjejë në zjarr të ngadaltë.

Pasi është zjerë, kullohet nga lëngu dhe pritet në copëza të vogla.

Hedhim në një tenxhere vajin e ullirit, shtoni miellin  dhe kaurdiseni derisa të zverdhet.

Më pas, AgroWeb.org ju udhëzon të shtoni plëndësat e prerë, kaurdisini pak dhe më pas të gjithë masën hidheni tek tenxhere ku keni lëngun që keni zjerë plëndësat.

Lërini të ziejnë bashkë derisa masa të përgatitet në formën e supës dhe pakëz e trashë.

Pasi hiqet nga zjarri, lihet që të ftohet dhe më pas në një tas rrihet lëngu i limonit me të verdhën e vezës dhe i hidhet supës.

Përzihen të gjitha bashkë, shtohet piper i zi i bluar si dhe pak piper i kuq i bluar dhe nëse preferoni edhe pak piper djegës.

Për më shumë shije nëse preferoni kur ta servirni mund t’i hidhni edhe disa pika uthull.

Paçja shoqërohet në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinë, perime të pjekura, bukë të thekur, byrekë të ndryshëm shtëpie, turshi, salcë kosi apo djathra të ndryshëm etj.

Këto ushqime nuk duhet ngrohur kurrë në mikrovalë!

Ndodh shpesh që ndërsa jemi në punë, në shkollë apo në çdo angazhim tjetër të mos kemi kohë të gatuajmë gjithë kohës.

Për këtë arsye përdorim mikrovalën për t’i ngrohur ushqimet që tashmë janë ftohur.

Kjo është kthyer në një mënyrë jetese tashmë.

Por janë disa ushqime që nuk duhet t’i ngrohim si të tjerat pasi janë të dëmshme për shëndetin. Madje këto ushqime mund t’ju shkaktojnë helmim nëse ringrohni.

Selino, spinaqi dhe panxhari: Nxhetësia mund të shkaktojë që nitratet e këtyre perimeve të kthehen në toksike, apo të kenë veti kancerogjene kur ngrohen për herë të dytë. Prandaj është mirë që këto ushqime të mos ngrohen sërish.

Kërpudhat: Zakonisht kërpudhat duhet të konsumohen menjëherë pas gatimit. Proteinat e tyre shpërbëhen që në momentin që ringrohen dhe kjo nuk është gjë e mirë për stomakun.

Vezët: Nëse rinxehni vezën e zier apo të skuqur, mund të keni rrezik që të helmoheni, si dhe do të keni probleme me sistemin tretës.

Orizi: Edhe mënyra se si e ruani orizin para ngrohjes mund të ketë pasoja. Sipas Agjencisë së Standardeve të Ushqimit, “orizi i pagatuar mund të përmbajë baktere që mund të shkaktojnë helmim. Kur orizi është i gatuar, bakteret mund të mbijetojnë. Por, nëse orizi lihet në temperaturë dhome, bakteret mund të shumohen dhe të prodhojnë një lloj helmi, i cili shkakton të vjella ose diarre. Ndaj dhe ringrohja e orizit nuk ju shpëton nga mospërballja me këto lëndë helmuese.

Torta e shtëpisë me petë – E preferuara e Napoleon Bonapartit

Kjo tortë është përgatitur prej dekadash edhe në pastiçeritë shqiptare apo nga amvisat vet në shtëpitë e tyre.

Torta me peta dhe krem qumështi është e famshme në të gjithë botën dhe është një ndër ëmbëlsirat e mrekullueshme me shije të lehtë.

E njohur ndryshe me emrin Mille Feuile (Një Mijë Fletët), kjo ëmbëlsira është specialitet i vjetër i kuzhinës franceze, dhe madje kjo ëmbëlsirë thuhet se është e preferuara e perandorit të famshëm francez, Napoleon Bonapartit.

Kjo tortë ështue përgatitur prej dekadash edhe në pastiçeritë shqiptare apo nga amvisat vet në shtëpitë e tyre.

Nga të gjitha tortat që përgatiteshin për festa të ndryshme apo dhe ditëlindje, më e preferuara ka qenë ajo me peta.

Përveçse ka një shije perfekte dhe të freskët ajo përgatitet shumë lehtë.

AgroWeb.org ju sjell mënyrën më të thjeshtë për ta përgatitur në shtëpi, në mënyrë që ta shijoni kurdoherë.

Përbërësit

1 petë sfoliatë

Për kremin e pastiçerisë

120 g miell 00

200 g sheqer

2 g kripë e imët

10 të verdha vezësh

200 g qumësht

100 g ajkë qumështi

300 g ujë

Një lugë çaji me vanilje

Për dekorim nevojitet pak sheqer pluhur

Përgatitja

Për të përgatitur tortën e shtëpisë me petë, hapi i parë është pjekja e sfoliatës.

AgroWeb.org ju këshillon që petën ta nxirrni nga frigoriferi dhe ta lini në temperaturë ambienti përreth 15-20 minuta.

Në tavolinë, pasi ta keni pastruar mirë, vendosni petën e sfoliatës dhe me ndihmën e një thike ndajeni në tri pjesë të barabarta.

Me petës filloni dhe hapini të tria petët, kini kujdes që përsëri të jenë të barabarta.

Pasi t’i keni hapur petët, vendosni në një tavë letër kuzhine dhe futini për t’i pjekur në furrë  të parangrohur në 190 gradë për 10 minuta.

Pasi të ketë kaluar koha e duhur, ulni temperaturën e furrës në 170 gradë dhe piqini dhe për 30 minuta.

Me këtë metodë peta do të thahet plotësisht, dhe torta do të jetë krokante, me ngjyrë të artë dhe pa lagështi të tepërt.

Gjithsesi AgroWeb.org ju sugjeron që ta kontrolloni herë pas here, pasi pjekja mund të ndryshojë në sajë të furrës që po përdorni.

Kremi i Pastiçerisë

Ndërkohë filloni përgatitjet e kremit të pastiçerisë.

AgroWeb.org ju këshillon që në një tas të hidhni miellin, sheqerin dhe kripën, pasi t’i keni trazuar, shtoni një nga një vezët. Kujdes që gjithmonë të jeni duke i përzierë me telin e kuzhinës që të mos krijohen kokrriza.

Në një tenxhere vendosni qumështin, ujin, vaniljen dhe ajkën e qumështit për t’u ngrohur, por mos e lejoni që të vlojë kështu vezët nuk do t’ju priten.

Hidhni pak qumësht në tasin me vezët sheqerin dhe miellin, në mënyrë që temperatura të ekuilibrohet, dhe më pas kalojeni të gjithë masën në tenxhere.

Mos harroni që ta përzieni gjatë gjithë kohës derisa masa të fillojë të trashet dhe të formojë kremin. Kremin kalojeni në një tas dhe mbulojeni me qese kuzhine, në sipërfaqen e tij nuk do të krijohet kore.

Gjatë kësaj kohe, petët do të jenë gati. Hiqini nga furra dhe lërini të ftohen. Në një tavë apo tabaka të madhe vendosni petën e parë dhe me një lugë gjelle shtoni kremin e përgatitur. Sigurohuni që kremi t’ju mjaftoj për dy shtresat e tortës.

Kështu do të veproni derisa t’i keni vendosur që të tria petët. Në fund me një sitë spërkateni tortën në të gjithë sipërfaqen e saj me sheqer pluhur.

Gjizë e pjekur me gjalpë të freskët dhe hudhra – Traditë, shije, shëndet

Gjizën e përdorim në shumë receta të përditshme festive. Gjiza shkon mirë me speca të skuqur, me vezë, me spinaq, vaj ulliri e hudhër.

Është një recetë e thjeshtë, shumë e shijshme dhe e mrekullueshme.

Gjizën e përdorim në shumë receta të përditshme festive. Gjiza shkon mirë me speca të skuqur, me vezë, me spinaq, vaj ulliri e hudhër.

Ajo është antipasta e preferuar e burrave që e shoqërojnë atë me raki.

Vështirë të gjesh një ushqim të shpejtë, të shijshëm dhe plot vlera siç është gjiza.

Por nuk është vetëm shija e saj, e mjaftueshme për t’iu dorëzuar kënaqësisë që të ofron ky produkt bulmeti, po aq të rëndësishme janë edhe vlerat shëndetësore që organizmi përfiton kur e konsumojmë atë.

Më poshtë, AgroWeb.org jus jell përgatitjen e gjizës me gjalpë dhe hudhra, një pjatë thjeshtë fantastike.

Gjizë me Gjalpë të Freskët dhe Hudhra

Përgatitja

 (Përbërësit për 4-5 persona)

500 gr gjizë me kripë

4-5 thelpinj hudhra të shtypura

2-3 lugë gjelle me gjalpë të freskët (Për një gatim të shëndetshëm, AgroËeb.org ju këshillon përdorimin e vaj ulliri ekstra të virgjër)

Piper i zi

Spec djegës (sipas dëshirës)

Si fillim, AgroWeb.org ju këshillon që të parangrohni furrën në temperaturë maksimale 200 gradë celcius.

Hidhni gjalpin në një tigan, vendoseni në zjarr dhe lëreni të shkrijë, shtoni aty gjizën dhe përzjeheni përreth 5 minuta. Në fund shtojini hudhrat e shtypura dhe pëzjeini bashkë.

Të gjithë masën që keni në tigan, transferoheni në një tavë të vogël dhe futeni të piqet për 5 minuta në furrë.

Në fund spekateni me piper të zi dhe pak spec djegës dhe është gati.

 Vlerat ushqyese të gjizës 

Profili i saj ushqimor është i pasur por në varësi të llojit të qumështit dhe kripës së përdorur.

Në një sasi prej 226 gramë gjizë të prodhuar nga qumësht me pak yndyrë do të gjeni:

163 kalori

28 gramë proteinë

6.1 gramë karbohidrate

2.3 gramë yndyrë

30% të dozës së rekomanduar ditore të fosforit

30% të dozës së rekomanduar të sodiumit

29 % të dozës së rekomanduar të seleniumit

24% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B12

22% të dozës së rekomanduar ditore të riboflavinës

14% të dozës së rekomanduar ditore të kalçiumit

7% të dozës së rekomanduar ditore të acidit folik

Ekspertët e AgroWeb.org theksojnë se gjiza përmban sasi të mjaftueshme të vitaminave B1, B3, B6, A por edhe hekur, magnez, zink dhe bakër.

Ajo duhet konsumuar rregullisht, së bashku me ushqime të tjera të shëndetshme.

Forconi imunitetin duke pirë çaj bliri

Vlerat shëndetësore të lules së blirit përfshijnë aftësinë për të përmirësuar sistemin imunitar, pasi kjo bimë parandalon disa qeliza të dëmshme, qetëson organizmin, heq ankthet dhe ul tensionin e gjakut.

Çaji nga lulet e blirit është përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale popullore të shumë vendeve në botë. Ky çaj ka një shije të veçantë dhe aromë dehëse, por gjithashtu ka një nivel të lartë përbërësish të çmuar, flavonoidë dhe substanca të tjera që e bëjnë blirin si një bimë shumë të besueshme në treg. Një nga përdorimet më të gjera të çajit të lules së blirit është kundër ankthit. Ky çaj ka aftësi qetësuese kundër stresit mendor. Nëse vuani nga luhatjet e humorit ose stresi kronik, një filxhan me çaj bliri është zgjidhja më e zgjuar.

Antioksidantët që gjenden tek bliri shërbejnë si luftëtarë kundër radikaleve të lira, duke i larguar ato dhe përmirësuar shëndetin tonë të përgjithshëm. E gjithë kjo parandalon sëmundjet kronike. Përbërësit dhe acidet që gjenden tek bliri çlirohen menjëherë në çaj duke nxitur djersitjen. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të larguar toksinat nga trupi. Së bashku me kripërat e tepërta, yndyrat, ujin dhe substancat e huaja. Këto cilësi e bëjnë blirin shumë të çmuar në rastet e sëmundjeve me temperaturë të lartë, pasi e ul atë. Përveç nxitjes së djersitjes dhe uljes së temperaturës, lulja e blirit jep një kontribut të veçantë në luftimin e simptomave të të ftohtit, gripin, inflamacionit në gojë dhe traktin respirator.

Çaji i lules së blirit të ndihmon edhe me kollën dhe fytin e trazuar, duke i dhënë fuqi sistemit imunitar. Ata që vuajnë nga dhimbjet e kokës, të shkaktuara nga tensioni dhe simptoma të tjera të inflamacionit duhet të konsumojnë çaj bliri dhe të eliminojnë dhimbjet nga artriti apo simptoma të tjera. Siç largon problemet nga rrugët e frymëmarrjes, ashtu ul tensionin e gjakut duke parandaluar një sërë problemesh përfshirë dhimbjet e kokës.

Nëse keni stomak të lënduar, fryrje apo shtrëngime, atëherë mos i kurseni vetes një filxhan me çaj bliri sepse do të ndiheni mirë menjëherë. Doza maksimale e këtij çaji është tre filxhanë në ditë. Gratë shtatzëna nuk duhet të konsumojnë çaj bliri sepse përbërësit e lules mund të ndërveprojnë negativisht me barrën e tyre.