VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gjyqtarja e Gjykatës Supreme në SHBA thyen brinjtë

By | November 8, 2018

Komentet

Trump sinjalizon se nuk do ta ndëshkojë princin saudit

Presidenti Donald Trump sinjalizoi të martën se nuk do të ndërmarrë veprime të ashpra kundër Arabisë Saudite ose princit të saj të kurorës Mohammed bin Salman lidhur me vrasjen dhe copëtimin e trupit të gazetarit të Washington Post-it Jamal Khashoggi.

Shtëpia e Bardhë është përpjekur të gjejë një pikë të mesme ndërmjet perceptimit të përhapur se ka qenë princi i kurorës që urdhëroi vrasjen e gazetarit dhe dëshirës për të mbështetur Arabinë Saudite në përparësitë e politikës së jashtme bashkë me nevojën për të ruajtur marrëdhëniet e ngushta me princin Bin Salman.

Në një deklaratë të shoqëruar me thirrjen “Amerika e Para!”, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara synojnë të mbeten një “partner i palëkundur” i Arabisë Saudite edhe pse Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman mund të ketë patur dijeni rreth planit për të vrarë gazetarin Khashoggi.

Ai la të kuptohet se nuk kishte ndërmend të anulonte kontratat ushtarake me Riadin, duke thënë, “nëse nuk veprojmë me mend dhe heqim dorë nga këto kontrata, Rusia dhe Kina do të ishin përfituesit e mëdhenj”.

Presidenti tha se “agjencitë amerikane të inteligjencës vazhdojnë të vlerësojnë të gjithë informacionin, por ka shumë mundësi që Princi i Kurorës të ketë patur dijeni për këtë ngjarje tragjike – ndoshta ka patur, ndoshta jo!”

“Megjithatë,” vazhdon deklarata e Presidentit Trump, “ne ndoshta nuk do t’i dimë kurrë të gjitha faktet që kanë të bëjnë me vrasjen e z. Jamal Khashoggi, por gjithsesi, marrëdhënia jonë është me Mbretërinë e Arabisë Saudite. Ata vazhdojnë të jenë një aleat i madh në luftën tonë të rëndësishme kundër Iranit.”

Presidenti Trump pritej të merrte të martën një raport të CIA-s mbi vrasjen e Khashoggit.

Një zyrtar i lartë i administratës tha se raporti, i dorëzuar në formë fizike, vlerëson të gjitha informacionet e mbledhura deri tani, por pa dhënë një konkluzion përfundimtar.

Raporti vjen shtatë javë pasi Khashoggi, baba i katër fëmijëve, hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor për të kërkuar dokumente martese, ku u vra dhe më pas trupi i tij u copëtua.

“Mbikëqyrja Amerikane”: Ivanka Trump ka përdorur emalin privat për punë zyrtare

Ivanka Trump, e bija e Presidentit Donald Trump dhe një nga këshilltaret e tij kryesore, u ka dërguar vitin e kaluar qindra mesazhe ndihmësve të Shtëpisë së Bardhë dhe zyrtarëve të qeverisë nëpërmjet llogarisë së saj private të email-it, shpesh në kundërshtim me rregullat qeveritare, sipas një organizate vëzhgimi me prirje liberale.

Organizata e quajtur “Mbikëqyrja Amerikane” tha se gjatë pjesës më të madhe të vitit 2017, Ivanka Trump shpesh ka diskutuar ose komunikuar për çështje pune në Shtëpinë e Bardhë përmes një llogarie private email-i të përbashkët me të shoqin, Jared Kushner, këshilltar i vjehrrit të tij.

Përdorimi i emailit privat nga Ivanka Trump për punë qeveritare të kujton sulmet e ashpra të Presidentit Trump ndaj rivales së tij Hillary Clinton gjatë fushatës presidenciale të 2016-s për përdorimin e një serveri privat emaili të instaluar në shtëpinë e saj në New York, kur ishte sekretare e shtetit nga viti 2009 deri në 2013. Zonja Clinton nuk u akuzua për ndonjë shkelje, por analistët politikë besojnë se hetimi i gjatë i FBI-së për materialet e klasifikuara që iu gjetën në server, luajti rol në humbjen e saj në zgjedhje.

Thellohet krisja mes Presidentit Trump dhe ish-eprorëve të komunitetit të zbulimit

Admirali William McRaven

Po zgjerohet krisja mes Presidentit Donald Trump dhe eprorëve të komunitetit të zbulimit.

Duke përsëritur një kritikë të bërë gjatë një interviste televizive një ditë më parë, Presidenti Trump shkruajti dje në Twitter se Shtetet e Bashkuara “duhet ta kishin kapur Osama Bin Ladenin shumë kohë më përpara”.

Of course we should have captured Osama Bin Laden long before we did. I pointed him out in my book just BEFORE the attack on the World Trade Center. President Clinton famously missed his shot. We paid Pakistan Billions of Dollars & they never told us he was living there. Fools!..

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 19, 2018

Gjatë një interviste të dielën për kanalin Fox News, Presidenti e quajti admiralin në pension William McRaven, që drejtoi operacionin gjatë të cilit u vra themeluesi i Al-Kaidas, “një mbështetës i Hillary Clintonit dhe një mbështetës i Obamës”.

Zoti McRaven ka kritikuar disa herë presidencën Trump, duke e quajtur një turp dhe poshtërim për Shtetet e Bashkuara në skenën botërore dhe që ka përçarë vendin.

Pas komenteve televizive të Presidentit Trump, zoti McRaven deklaroi se nuk mbështeti Hillary Clintonin apo ndonjë kandidat tjetër gjatë zgjedhjeve presidenciale, por është “admirues i Presidentit Obama dhe Presidentit George W. Bush, nën drejtimin e të cilëve kam punuar”. Ai shtoi se admiron, pa dallime politike, të gjithë presidentët “që ruajnë dinjitetin e kësaj zyre dhe e përdorin këtë post për të bashkuar Kombin në kohëra sfiduese”.

Zoti McRaven, ish-kreu i Komandës së Operacioneve Speciale të Shteteve të Bashkuara, shtoi se i qëndron komentit të tij se sulmi i Presidentit Trump ndaj mediave “është kërcënimi më i madh për demokracinë tonë që kam parë gjatë jetës time”.

FILE - In this May 3, 2011, photo, local residents gather outside a compound where al-Qaida leader Osama bin Laden was killed by U.S. forces, in Abbottabad, Pakistan.

FILE – In this May 3, 2011, photo, local residents gather outside a compound where al-Qaida leader Osama bin Laden was killed by U.S. forces, in Abbottabad, Pakistan.

Persona të tjerë, me njohuri të brendshme të operacionit të vitit 2011 ndaj Bin Ladenit në Pakistan, po dalin në mbrojtje të zotit McRaven.

Ish-zyrtarë të zbulimit amerikan dalin në kundërsulm

Një ish-drejtues i CIA-s, Michael Morell, shkruajti në Twitter se ka nevojë për një saktësim pas aludimit të bërë nga Presidenti Trump se zoti McRaven duhet ta kishte gjetur më parë kryeterroristin.

Zoti Morell shkruajti se CIA kreu operacionin e “gjetjes”, ndërsa ekipi i zotit McRaven realizoi “kapjen”.

Correction needed to POTUS’s comment today that McRaven should have found bin Laden sooner. CIA did the “finding.” McRaven’s special operators did the “getting.” They moved within days of President Obama giving the order. https://t.co/7e79sDpENH

— Michael Morell (@MichaelJMorell) November 18, 2018

Ish-drejtues i CIA-s dhe gjithashtu i Agjensisë Kombëtare të Zbulimit, Gjenerali në pension i Forcave Ajrore Michael Hayden reagoi ndaj sulmit të Presidentit Trump kundër zotit McRaven, duke e thumbuar Presidentin në Twitter për moskapjen e udhëheqësve aktualë të Al-Kaidas dhe grupit terrorist Shtetit Islamik, të cilët vazhdojnë të fshihen.

How you doing on Zawahiri, Mr President? Abu Bakr al Baghdadi? BillMcRaven is a naval officer and an American hero. Like the ones that gave all at Belleau Woods. You remember them, right? https://t.co/FrE7wjPEg3

— Gen Michael Hayden (@GenMhayden) November 18, 2018

Anëtari i forcave speciale të marinës SEAL që mendohet se shkrepi plumbin që vrau Bin Ladenin, shkruajti dje në Twitter se: “Misioni për të kapur Bin Ladenin ishte dypartiak. Të gjithë donim të kapej se më shpejt që të mundeshim”.

The mission to get bin Laden was bipartisan. We all wanted to get him as soon as we could.

— Robert J. O’Neill (@mchooyah) November 19, 2018

“Presidenti është qartësisht gabim dhe po promovon një ide që nuk mendoj se është e dobishme”, i tha kanalit CNN Gjenerali në pension i Ushtrisë, Stanley McChrystal, për deklaratën e Presidentit Trump se administratat e mëparshme u vonuan të eliminonin kreun e al-Kaidas.

Kritikat e Presidentit Trump “janë tregues të krizës së lidershipit që kemi sot”, shtoi zoti McChrystal, i cili drejtoi për pesë vite Komandën e Bashkuar të Operacioneve Speciale.

“Ky President i detyrohet Admiralit McRaven dhe të gjithë anëtarëve të ekipit SEAL të forcave speciale të përfshirë në atë operacion, një ndjesë për çfarë ka thënë”, u shpreh në kanalin MSNBC, ish-drejtori i CIA-s dhe ish-Sekretar i Mbrojtjes, Leon Panetta. “Ai po dëmton pozicionin e tij si Komandant i Përgjithshëm. Jo vetëm me ata që zhvilluan atë operacion, por me të gjithë ushtrinë”.

Një senator i partisë së Presidentit Trump ka dalë gjithashtu në mbrojtje të zotit McRaven.

Senatori Marco Rubio, i cili është edhe anëtar i Komisionit të Senatit për Zbulimin, shprehu në Twitter mirënjohjen për shërbimin e admiralit në pension, duke thënë se “nuk e di nëse Admirali William McRaven ndan apo jo pikëpamjet e mia politike. Por, unë di që shumë pak amerikanë kanë sakrifikuar dhe rrezikuar më shumë se ai për të mbrojtur Amerikën dhe liritë që ne gëzojmë”.

I don’t know if Adm. William McRaven shares my political views or not.But I do know that few Americans have sacrificed or risked more than he has to protect America & the freedoms we enjoy. His military career exemplified honor & excellence.I am grateful for his service.

— Marco Rubio (@marcorubio) November 19, 2018

Zoti McRaven, i cili u largua së fundmi nga posti i kancelarit të Universitetit të Teksasit për arsye shëndetësore, ka dalë gjithashtu në mbrojtje të ish-drejtorit të CIA-s John Brennan, një tjetër kritik i Presidentit Trump që i hoqi atij çertifikatën e sigurisë.

Llogaria zyrtare në Twitter e Partisë Republikane pretendoi të hënën se zoti McRaven ka kritikuar zotin Trump që gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016-të dhe se ai ka qenë ndër të përzgjedhurit e mundshëm për të kandiduar përkrah zonjës Hillary Clinton, gjë që është mohuar nga admirali në peson dhe zyrtarët e fushatës elektorale.

Worth noting after recent comments: Retired Adm. William McRaven was reportedly on Hillary Clinton’s short list for Vice President in 2016. He’s been critical of President @realDonaldTrump— even dating back to the 2016 campaign. He’s hardly a non-political figure.

— GOP (@GOP) November 19, 2018

Një marrëdhënie e debatueshme

Presidenti Trump ka patur një marrëdhënie të debatueshme me komunitetin amerikan të zbulimit që në fillimet e presidencës së tij, mbi të gjitha duke refuzuar konsensusin e arritur nga ky komunitet se Rusia u përpoq të ndikonte zgjedhjet në favor të tij. Ai gjithashtu pretendon se një “strukturë e fshehtë shtetërore” e përbërë nga figura të errëta të komunitetit të zbulimit synon të dëmtojë axhendën e tij, duke zhvilluar dhe “gjuetinë e shtrigave” për ta lidhur atë me Moskën dhe duke rrjedhur në media informacione që Presidenti i quan të rreme.

Presidenti Trump kundërshtoi raportimet në media se CIA ka konkluduar që princi saudit urdhëroi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, duke u shprehur se ndoshta nuk do të merret vesh kurrë se kush është vërtet përgjegjës.

Tensioni më i madh aktualisht mes Presidentit dhe komunitetit amerikan të zbulimit është pikërisht rreth princit saudit të kurorës Mohammed bin Salman, thotë ish-zyrtari i CIA-s, Paul Pillar.

“Marrëdhënia ishte e keqe që më parë dhe ne i kemi përjetuar pasojat e kësaj marrëdhënieje” i tha Zërit të Amerikës zoti Pillar, i cili tashmë punon në Universitetin Georgetown.

Zoti Pillar thotë se mohimi i Presidentit Trump i konkluzioneve të CIA-s për princin saudit është rrjedhimisht “një kritikë e analizës së zbulimit për këtë çështje. Por, administrata do ta ketë të vështirë të fitojë betejën e perceptimit publik për këtë çështje. Perceptimi i përgjithshëm është se versionet e pabesueshme dhe gjithnjë në ndryshim të sauditëve, janë në fshehje të diçkaje dhe analiza e vëzhguesve të jashtëm konfirmon versionin e raportuar të analizës së zbulimit për rolin e princit”.

Zyrtari amerikan: “Është e qartë si drita se princi i kurorës urdhëroi vrasjen e Khashoggit”

ANKARA – “Është e qartë sikur drita” se princi i kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman urdhëroi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, tha një zyrtar i Departamentit amerikan të Shtetit.

Në një deklaratë për ABC News, zyrtari amerikan i cili ka kërkuar të mbetet anonim dhe i cili ka parë raportin e CIA-s në lidhje me çështjen, ka theksuar se ekziston konsensus shumë i fuqishëm se lidershipi saudit është i përfshirë në vrasje dhe se kjo gjë nuk diskutohet nga askush.

Ditë më parë, gazeta Washington Post shkruajti se CIA ka arritur në përfundimin se urdhrin për vrasjen e Khashoggit e kishte dhënë princi saudit Mohammed bin Salman.

Ndërkohë, presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se ende nuk ka marrë brifing nga CIA dhe se këtë çështje do ta bisedojë me Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe zyrtarët e inteligjencës.

Khashoggi, kolumnist në gazetën “The Washington Post”, u vra më 2 tetor në Konsullatën Saudite në Stamboll.

Pas disa javësh mohime për përfshirjen në krim, Arabia Saudite më vonë pranoi se Khashoggi ishte vrarë brenda konsullatës, por tha se familja mbretërore saudite nuk kishte njohuri paraprake për ndonjë komplot për vrasjen e gazetarit.

Deri tani, 21 persona, përfshirë oficerë të sigurisë, janë arrestuar në Arabinë Saudite në lidhje me vrasjen. aa

Bllokohet urdhri i Trumpit për azilin

Një gjykatës federal në Shtetet e Bashkuara e bllokoi urdhrin e lëshuar nga presidenti Donald Trump për t’iu mohuar azilin migrantëve që kalojnë kufirin jugor të SHBA-së në mënyrë të paligjshme.

Gjykatësi Jon Tigar në San Francisko lëshoi urdhrin e përkohshëm të ndalimit pas dëgjimit të argumenteve nga grupet e të drejtave civile.

Trump e nënshkroi urdhrin e tij më 9 nëntor, në përgjigje të një karvani emigrues që po lëviz drejt kufirit.

Trump përmendi shqetësimet për sigurinë kombëtare, por u kundërshtua nga grupet e të drejtave civile, të cilat e dërguan rastin në gjykatën në San Francisko, duke thënë se vendimi i tij ishte i paligjshëm.

Gjykatësi Tigar, në vendimin e tij, tha se legjislacioni aktual e bën të qartë se çdo i huaj që hyn në SHBA, “pavarësisht nëse është apo jo në një port të caktuar të mbërritjes”, mund të aplikojë për azil.

Gjykatësi po ashtu tha se presidenti nuk mund t’i rishkruajë ligjet e emigrimit, duke imponuar një kusht, që Kongresi e ka ndaluar shprehimisht.

Mijëra migrantë nga Amerika Qendrore kanë udhëtuar për javë të tëra drejt kufirit Meksikë-SHBA.

Meksikë: Një kamion me migrantë nga Hondurasi (pjesë e karvanit), që është nisur drejt SHBA-së. 30 tetor, 2018

Meksikë: Një kamion me migrantë nga Hondurasi (pjesë e karvanit), që është nisur drejt SHBA-së. 30 tetor, 2018

Ata thonë se ikin nga përndjekja, varfëria dhe dhuna në vendet e tyre: Honduras, Guatemalë dhe El Salvador.

Trumpi ka thënë më herët se shumë prej emigrantëve janë kriminelë; karvanin e ka cilësuar si pushtim, ndërsa ka dërguar trupa në kufi.

Me urdhrin e 9 nëntorit, ai ka kërkuar që secili që dëshiron të kërkojë azil në SHBA, duhet të hyjë nëpër pikat zyrtare të hyrjes. Me urdhrin e tij, rastet e atyre që hyjnë ilegalisht, nuk do të dëgjoheshin.

Ndalimi do të zgjaste 90 ditë ose derisa SHBA-ja të arrinte një marrëveshje me Meksikën për t’i kthyer azilkërkuesit.

Një migrant, pjesë e karvanit prej mijëra personash që janë nisur nga Amerika Qendrore drejt SHBA-së, luan në një kamp në Juchitan të Meksikës.

Një emigrant, pjesë e karvanit prej mijëra personash që janë nisur nga Amerika Qendrore drejt SHBA-së, luan në një kamp në Juchitan të Meksikës.

Sipas ligjit të Shteteve të Bashkuara, ekziston një detyrim ligjor për të dëgjuar kërkesat për azil nga emigrantët nëse ata thonë se kanë frikë nga dhuna në vendet e tyre – pavarësisht se si kanë hyrë në SHBA.

Pjesëmarrësit e karvanit kanë filluar të arrijnë javën e kaluar në Tijuana, qytetin në anën meksikane të kufirit. Trump ka dërguar më shumë se 5,000 ushtarë në kufi.

Përgatiti: Valona Tela

Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut dhuron $1.8 miliardë për universitetin

Ish kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg njoftoi se po i dhuron 1.8 miliard dollarë Universitetit Johns Hopkins, për të rritur ndihmën financiare ndaj studentëve me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Universiteti në Baltimore të shtetit Maryland tha se kontributi i zotit Bloomberg për shkollën ku ai vetë ka kryer studimet, është më i madhi që i është dhënë ndonjëherë një institucioni arsimor në SHBA. Me këtë shumë, thanë zyrtarët, universiteti do të mund të eliminojë kreditë studentore duke filluar nga vjeshta e ardhshme dhe do të ofrojë bursa të cilat nuk ka nevojë të shlyhen.

Sipas tyre, universiteti do të zbatojë parimin e pranimit të studentëve në bazë të rezultateve, pa marrë parasysh nëse janë ose në gjendje të paguajnë.

Zoti Bloomberg tha se shpreson që paratë të lehtësojnë barrën e borxhit për ata që diplomohen.

Trumpi nuk do ta dëgjojë incizimin “e tmerrshëm” të vrasjes së Khashoggit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se është informuar për një audio-incizim të vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, porse ai vetë nuk dëshiron ta dëgjojë.

Khashoggi, kontribues në gazetën Washington Post dhe kritik i Qeverisë saudite, është vrarë pasi ka hyrë në konsullatën suadite në Stamboll, më 2 tetor.

Turqia e ka ndarë me SHBA-në dhe aleatët perëndimorë një audio-incizim që thuhet se dëshmon përfshirjen e Arabisë Saudite në vrasje.

“Unë di gjithçka që thuhet në atë audio-incizim, pa e dëgjuar atë”, tha Trump për Fox News.

“Është shumë i dhunshëm, i egër dhe i tmerrshëm”, tha ai.

Agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se princi i kurorës i Arabisë Saudite, Muhammad bin Salman, e ka urdhëruar vrasjen, edhe pse Shtëpia e Bardhë nuk e ka mbështetur këtë vlerësim.

Në intervistën për Fox News, Trump tha se njerëz të afërt me princin “kanë qenë me gjasë të përfshirë”, por shtoi se dëshiron të ruajë aleancën me Arabinë Saudite.

Javën e kaluar, administrata Trump ka sanksionuar 17 zyrtarë sauditë për rolin e dyshuar në vrasje, por ligjvënësit amerikanë kanë kërkuar masa më të ashpra, përfshirë reduktim të shitjes së armëve në Arabinë Saudite

Trump: Nuk do të jap intervistë të drejtpërdrejtë për hetimin Mueller

Presidenti Donald Trump po deklaron se “ndoshta” nuk do të ulet për një intervistë të drejtpërdrejtë me Prokurorin e posaçëm Robert Mueller, që po heton lidhjet e mundshme mes fushatës së tij me Rusinë, duke sugjeruar se përgjigjet e tij me shkrim ndaj pyetjeve të prokurorit do të jenë përgjigja e tij përfundimtare.

Presidenti Trump tha për kanalin Fox News sot se ditët e fundit ai dha ” përgjigje shumë të plota për pyetje që nuk duhet t’i bëheshin. Ndoshta ky është fundi”, tha presidenti.

Në një intervistë në Shtëpinë e Bardhë të regjistruar të premten dhe transmetuar të dielën, presidenti Trump tha se avokatët e tij po kompletojnë përgjigjet për dhjetra pyetje të zotit Mueller por se ato janë hartuar prej tij.

Avokatët e presidentit Trump pritet të kthejnë përgjigjet e tij me shkrim në ditët e ardhshme, megjithëse avokati i presidentit Trump, Rudy Giuliani tha javën e kaluar se disa nga pyetjet krijuan “më shumë probleme ligjore sesa të tjerat.” Giuliani i cilësoi disa nga pyetjet si “të panevojshme”, disa isi “kurthe të mundshme” dhe se “ne mund të konsiderojmë disa si të parëndësishme. ”

Pyetjet kanë të bëjnë me ngjarjet përpara zgjedhjeve të nëntorit 2016, jo gjatë dy muajve ndërsa Trumpi ishte president i zgjedhur, apo ngjarje gjatë presidencës së tij.

Në intervistën për kanalin Fox News, presidenti përsëriti sulmet e tij për hetimin 18 mujor Mueller.

“Është një mashtrim,” tha ai. “Nuk kishte bashkëpunim të fshehtë me Rusinë.”

Mijëra të zhdukur nga zjarret në Kaliforni

Presidenti amerikan Donald Trump ka vizituar Kaliforninë për të shikuar nga afër dëmet që janë shkaktuar nga zjarri më i madh dhe më vdekjeprurës në historinë e vendit.

Sipas raportimeve, 76 persona kanë humbur jetën në very të Kalifornisë ndërsa më shumë se 1 200 persona janë raportuar të zhdukur.

“Duhet të punojmë shumë në këtë drejtim dhe të bashkëpunojmë me ekspertë të mjedisit”, tha Trump.

Përvec kësaj zone, zjarrëfikësit janë duke punuar ende në zona tjera që mund të shfaqin rrezik. Kualiteti i ajrit në veri të Kalifornisë është shpallur më i dëmshmi në botë. Reshje të mëdha janë paralajmëruar për javën e ardhshme që do të mund të ndihmojë në fikjen e zjarrit dhe të krijojë lagështi të nevojshme për bimët.

Historikisht, “stina e zjarreve” në Kaliforni fillonte në verë dhe zgjaste deri në vjeshtën e hershme, por ekspertët tani paralajmërojnë për rrezik gjatë gjithë vitit.

Kushtet e motit dhe ndryshimet klimatike shihen si shkaktarët kryesorë.

Trumpi pritet t’iu japë fund dilemave të vrasjes së Khashoggit

Presidenti amerikan Donald Trump, tha se Uashingtoni do të vijë me një përfundim javën e ardhshme, lidhur me vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggit dhe atyre që janë përfshirë në vrasje, pas raportimeve të CIA-s se princi i Arabisë Saudite, Muhammad bin Salman ka urdhëruar vrasjen.

Trump tha para gazetarëve se do të dalin me një raport të hënën ose të martën. Intelegjenca amerikane beson se princi Salman, që është udhëheqës de facto i mbretërisë, ka urdhëruar vrasjen e gazetarit Khashoggi në Turqi muajin e kaluar.

Qeveria saudite ka kundërshtuar këto akuza, të cilat fillimisht u publikuan në Washington Post më 17 nëntor.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Heather Nauert tha se raportimet se qeveria amerikane ka ardhë në përfundim lidhur me vrasjen nuk janë të sakta.

Raporti i intelegjencës amerikane është i pari që drejpërsëdrejti lidhë princin e Arabisë Saudite me vrasjen.

Por, presidenti Trump, nuk ka komentuar shumë lidhur me raportin e CIA-s.

“Ne kemi aleancë të fuqishme me Arabinë Saudite, ata na oftojnë shumë punë, biznes dhe zhvillim ekonomik”, shtoi Trump.

Washington Post në publikimin e raportit të CIA-s, ka theksuar se përfundimi ka ardhur si rezultat i një telefonate të realizuar nga vëllau i princit, Khaled bin Salman, ambassador në SHBA, me Khashoggit. Por, ambasadori ka refuzuar pretendimet e tilla në një postim në Twitter.

Khashoggi, kolumnist në Washington Post dhe kritik i mbretërisë në Arabinë Saudite ishte vrarë në konsulatën e A. Saudite në Stamboll më 2 tetor.

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trump udhëtoi në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz, jetët e të cilëve janë prekur nga katastrofa.

Guvernatorët, ai në largim dhe guvernatori i ri në Kaliforni, Jerry Brown dhe Gavin Newsom, do të bashkohen me presidentin Trump në inspektimin e shkatërrimeve në Kaliforninë veriore dhe jugore.

Trump California Wildfires

Trump California Wildfires

Vizita e Trumpit vjen një javë pasi ai fillimisht fajësoi zyrtarët e Kalifornisë për zjarret dhe kërcënoi të pengonte fondet federale. Në Tweeter presidenti nuk përmendi kushtet e thatësirës në Kaliforni, të cilat shumë shkencëtarë thonë se janë simptoma të ndryshimeve klimatike.

https://www.facebook.com/zeriamerikes/videos/1094155280745529/

Zyrtarët në Kaliforni thonë se numri i njerëzve të zhdukur nga zjarri më vdekjeprurës në historinë e Kalifornisë është rritur në më shumë se 1,000 dhe se numri i të vdekurve është rritur në 71.

A firefighter searches for human remains in a trailer park destroyed in the Camp Fire, Friday, Nov. 16, 2018, in Paradise, California.

A firefighter searches for human remains in a trailer park destroyed in the Camp Fire, Friday, Nov. 16, 2018, in Paradise, California.

Vetëm në qytetin Paradise, flakët shkrumbuan 12 mijë objekte, ndër to të paktën 9700 shtëpi.

Sherifi i kontesë Butte njoftoi se është shtuar lista e personave të zhdukur.

“Deri më tani, kemi identifikuar 329 individë që ishin në listën e personave të zhdukur. Lista e re personave të zhdukur ka arritur në 1011, pra janë shtuar 380 emra brenda vetëm një dite”, informoi sherifi Kory Honea.

Zoti Honea shtoi megjithatë se në listë mund të gjenden edhe emra personash që iu larguan zjarrit dhe që nuk janë në dijeni se janë raportuar si persona të zhdukur. Ai bëri thirrje që njerëzit të informojnë autoritetet nëse i kanë mbijetuar zjarrit.

Zjarrfikësit arritën të shuajnë një pjesë të zjarrit të shpërthyer në pyje.

Rreth 500 punonjës të ekipeve të shpëtimit vazhduan të kërkojnë në rrënojat e qytetit Paradise, një javë pasi zjarri vdekjeprurës përfshiu qytetin me 27 mijë banorë. Flakët shkrumbuan rreth 12 mijë godina, ndër to të paktën 9700 shtëpi, ndërsa vazhdojnë të rrezikohen objekte të tjera.

Janë evakuar rreth 52 mijë njerëz që janë strehuar në zona të ndryshme, madje edhe në një kamping në parkimin e një supermarketi.

Autoritetet njoftuan se në zonën e Gjirit të San Franciscos, shkollat dhe objektet turistike janë të mbyllura për shkak të tymit.

Shkaku i zjarrit është ende duke u hetuar, por zyrtarët thonë se mund të jetë shkaktuar nga një difekt i aparaturave elektrike.

Senatori McCain nderohet me Çmimin “Magnitsky” për të drejtat e njeriut

Senatori i ndjerë amerikan John McCain u nderua pas vdekjes me Çmimin për të Drejtat e Njeriut Sergei Magnitsky 2018. Siç njofton nga Londra korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, çmimi u jepet personave që kanë luftuar për të drejtat e njeriut në Rusi dhe mbart emrin e një juristi që u vra në një burg të Moskës në vitin 2009.

Çmimi u prezantua të enjten në mbrëmje nga politikani opozitar Vladimir Kara-Murza, i cili u mbijetoi në Rusi dy tentativave për ta helmuar dhe ka qenë mik i senatorit të ndjerë amerikan.

“Senatorit John McCain – në shenjë vlerësimi se trashëgimia e tij do të vazhdojë të frymëzojë për një kohë të gjatë të gjithë ata mbrojnë lirinë dhe drejtësinë”.

Duke pranuar çmimin në emër të të ndjerit, Meghan, e bija e Senatorit, theksoi kontrastin mes trashëgimisë së tij dhe atij që ajo e quajti diktatorin gjakatar të Rusisë.

“John McCain mbrojti dhe përligji kujtimin e burrave dhe grave me integritet, si Sergei Magnitsky. Vladimir Putini urdhëron vrasjen e tyre. John McCain ishte një burrë i fortë. Vladimir Putini përfaqëson idenë e një burri të dobët për t’u shfaqur si i fortë. Kur vdiq John McCain, ai u kujtua me mirënjohje dhe u lavdërua nga kombi të cilit i shërbeu dhe dashuroi. Vladimir Putini e di shumë mirë se rreziku më i madh ndaj jetës së tij është vetë populli i tij, dhe se ai do të mbahet mend si një tiran dhe një hajdut”, tha zonja McCain.

John McCain u bë një kritik i spikatur i marrëdhënies së Presidentit amerikan Donald Trump me udhëheqësin rus Vladimir Putin. Presidenti Trump i kundërshtoi me forcë kritikat. Në janar të 2017-ës, Senatori McCain vizitoi Gjeorgjinë.

“Nëse nuk i dalim kundër, Vladimir Putini do të vazhdojë agresionin e tij”, deklaroi në Gjeorgji zoti McCain.

Senatori McCain vdiq nga kanceri në tru në moshën 81-vjeçare.

Ndër personat e tjerë të nderuar me çmime janë opozitari rus Alexei Navalny, si dhe producent ukrainas i filmave Oleg Sentsov.

Çmimet “Magnitsky” kanë marrë emrin e juristit rus Sergei Magnitsky, i cili u rrah për vdekje në qelitë e policisë në vitin 2009, pasi hetoi një skemë mashtrimi me taksat të zyrtarëve të lartë rusë, të llogaritur në gati 230 milionë dollarë.

Bill Browder, drejtor i firmës “Hermitage Capital Management”, e pati punësuar zotin Magnitsky për të hetuar skemën e mashtrimit financiar. Zoti Browder bëri fushatë që Amerika të miratonte Ligjin Magnitsky në vitin 2012, që parashikon ndalimin e vizave dhe ngrirjen e aseteve të shkelësve të të drejtave të njeriut. John McCain luajti rol thelbësor në kalimin e këtij ligji në Kongres.

“Duke filluar nga viti tjetër, nuk do të nderojmë vetëm heronjtë rusë, por në frymën globale të Ligjit Magnitsky, do të nderojmë heronj nga mbarë bota”, njoftoi zoti Browder.

Duke u mbështetur tek sanksionet që parashikon Ligji Magnitsky, pak ditë më parë Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj 17 zyrtarëve sauditë që akuzohen për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.