VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Giuliani: Bisedimet e Presidentit për projektin në Moskë, vazhduan përgjatë 2016-ës

By | January 20, 2019

Komentet

Joe Biden – hapi fushatën për zgjedhjet presidenciale 2020

Ish nënpresidenti amerikan, Joe Biden, u bashkua zyrtarisht të enjten në garën e ngushtë të demokratëve për të fituar kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm në Shtetet e Bashkuara.

Ai e shpalli vendimin në një video të postuar në rrjetin twitter, duke deklaruar se “jemi në betejë për shpirtin e këtij kombi”.

“Nëse iu japim Donald Trumpit tetë vjet në Shtëpinë e Bardhë, ai do të ndryshojë përgjithmonë dhe rrënjësisht karakterin e këtij kombi. Nuk mund të rri e të shoh se çfarë po ndodh”, tha ai.

Tashmë janë bërë 20 kandidatë demokratë që luftojnë për të fituar kandidaturën për zgjedhjet presidenciale, ndërsa emra të tjerë më pak të njohur mund t’i bashkohen garës.

Joe Biden, 76 vjeçar, bëhet ndër kandidatët kryesorë bashkë me senatorin nga Vermonti, Bernie Sanders, i cili udhëheq në shumë anketa dhe është dëshmuar si mbledhës i mirë fondesh.

Në mesin e demokratëve, zoti Biden ka përvojë ndërkombëtare dhe legjislative të pashoqe dhe është ndër fytyrat më të njohura në politikën e Shteteve të Bashkuara.

Presidenti Trump kërcënon t’i drejtohet Gjykatës së Lartë për procesin e shkarkimit

Presidenti amerikan, Donald Trump, në rastin e fundit të shmangies së normave kushtetuese, po kërëcnon se do ta paraqesë çështjen e tij në mënyrë paravepruese në Gjykatën Kushtetuese nëse Dhoma e Përfaqësuesve shqyrton mundësinë e hapjes së procesit të shkarkimit të mundshëm.

“Nëse demokratët përpiqen ndonjëherë të hapin procesin e shkarkimit, unë do t’i drejtohesha në fillim Gjykatës së Lartë”, shkruante presidenti Trump në Twitter.

“Jo vetëm që nuk bëhet fjalë për ‘krime dhe shkelje të rënda’, por nuk ka asnjë krim nga ana ime”, thotë presidenti në dy mesazhe në Twitter, në komentet e tij të fundit lidhur me raportin e Prokurorit të Posaçëm pas hetimit dyvjeçar për të përcaktuar nëse kishte pasur konspiracion mes fushatës të presidentit Trump në vitin 2016 dhe Rusisë.

Që nga publikimi i raportit të redaktuar, demokratët që kanë kontrollin e Shtëpisë së Bardhë, kanë debatuar nëse të fillojnë procesin e shkarkimit kundër presidentit.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi po bën thirrje për përmbajtje, megjithëse disa anëtarë të partisë së saj shqetësohen se demokratët do të paguajnë një çmim politik me votuesit liberalë nëse nuk hapin procedure e shkarkimit të mundshëm.

Rolet e Dhomës së Përfaqësuesve, Senatit, Gjyjkatës së Lartë

Kërcënimi i Presidentit Trump për t’iu drejtuar Gjykatës së Lartë, i habit tre ekspertë konstitucionalë, të kontaktuar nga Zëri i Amerikës të mërkurën. Ata nuk mendojnë se Gjykata e Lartë do të ndërhyjë.

“Themeluesit (e Kushtetutës) në vitin 1787, e konsideruan mundësinë t’i jepnin një rol Gjykatës në procesin e shkarkimit, por e hodhën poshtë me vetëdije të plotë”, i tha Zërit të Amerikës profesori i Fakultetit të Drejtësisë në Universitetin e Harvardit, Laurence Tribe.

FILE – President Donald Trump speaks to members of the media on the South Lawn of the White House in Washington, before boarding Marine One helicopter, April 10, 2019.

“Gjykata e Lartë ka mbajtur qëndrimin – dhe me të drejtë sipas mendimit tim – se procesi i shkarkimit është një çëshje politike, që Kushtetuta ia ka lënë Kongresit, jo një çështje ligjore që mund të vendoset në gjykata. Kështu, çdo kërkesë e tillë nga Presidenti Trump, është pothuajse e sigurt që do të hidhej poshtë”, bie dakord Robert Pushaw, një profesor i së drejtës në Universitetin Pepperdine.

“Në Kushtetutë thuhet se Dhoma e Përfaqësuesve ‘do të jetë e vetmja që do të ketë të drejtën e procesit të shkarkimit dhe autoritetin të përcaktojë rregullat e veta të procesit’. Kështuqë kjo duket se i përjashton gjykatat”, i tha Zërit të Amerikës studiuesi ligjor i Fondacionit Heritage, Thomas Jipping, ish-kryekëshilltar ligjor i Komisionit Juridik të Senatit.

“Megjithatë, anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve të gjithë kanë një detyrim të sigurohen që përgjegjësi të tilla kushtetuese të mos merren peng për symime politike”, shton ai.

Në vitin 1993, edhe vetë Gjykata e Lartë vendosi që gjykatat nuk do të kishin rok në procesin e shkarkimit.

Pas çdo procesi të tillë në Dhomën e Përfaqësuesve, sipas ligjit , Senati që aktualisht kontrollohet nga republikanët, do të kishte përgjegjësinë për të përcaktuar nëse presidenti duhet të shpallet fajtor.

Në historinë amerikane, senati ka votuar vetëm dy herë për të përcaktuar nëse një president do të shkarkohej. Si për Andrew Johnson në vitin1868 edhe Bill Clinton në vitin 1999, të gjitha akuzat u rrëzuan.

Presidenti Trump, që kur filloi fushatën presidenciale në vitin 2015, pa përvojë politike, është shkëputur nga rregullat konvencioanle si në retorikë, ashtu edhe në veprime, duke entusiazmuar përkrahësit dhe indinjuar kundërshtarët.

New York Times: Çështja e ndërhyrjes ruse, delikate për t’u ngritur para Presidentit Trump

Prokurori i Posaçëm, Robert Mueller arriti në përfundimin se Rusia ishte angazhuar në ndërhyrje “të gjera dhe sistematike” në zgjedhjet e vitit 2016 për të ndihmuar Donald Trumpin të bëhej president, por gazeta The New York Times, shkruante të mërkurën se kjo çështje vazhdon të jetë shumë delikate për t’u diskutuar para zotit Trump, përsa i takon asaj që mund të bëjë Moska kur ai të kërkojë një mandat të dytë në vitin 2020.

Ish-Sekretarja e Sigurisë Kombëtare, Kirstjen Nielsen u përpoq t’ua kthente vëmendjen zyrtarëve të lartë amerikanë tek përpjekjet për të frenuar ndikimin rus në zgjedhjet e vitit të ardhshëm në muajt para se zoti Trump ta detyronte të jepte dorëheqjen në fillim të prillit, pas përplasjeve për politikat e imigracionit, sipas gazetës.

Por The New York Times citon një zyrtar të lartë të administratës së Presidentit Trump të thotë se shefi i personelit në detyrë, Mick Mulvaney paralajmëroi zonjën Nielsen që të mos ta ngrinte këtë çështje para zotit Trump, që e ka barazuar diskutimin e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e vitit 2016 me pikëpyetjet nëse fitorja e tij ishte legjitime.

Gazeta citon zyrtarin të thtë se zoti Mulvaney i tha zonjës Nielsen se ndërhyrja ruse në zgjedhjet e ardhshme “nuk ishte ndonjë temë për të qenë dhe duhej mbajtur nën nivelin e presidentit”.

Zoti Mulvaney e kundërshtoi këtë variant duke thënë: “Nuk mbaj mend të ketë ndodhur asgjë të ngjashme në ndonjë mbledhje”.

Ai fajësoi paraardhësin e zotit Trump, ish-presidentin Barack Obama, se nuk ishte ballafaquar me forcë me Moskën lidhur me ndërhyrjen e vazhdueshme në zgjedhje, megjithëse zoti Obama dhe të tjerë e kishin ngritur çështjen para zgjedhjeve të vitit 2016.

Prokurori i Posaçëm, Mueller arriti në përfundimin se ndërhyrja ruse në zgjedhjet e vitit 2016 election ishte shumë e përhapur, përfshirë postime të rreme në faqe të rrjeteve sociale me synimin për të ndihmuar zotin Trump të fitonte ndaj rivales demokrate Hillary Clinton, dhe depërtimin dhe publikimin e emaileve të shkruara nga zyrtarët demokratë, që e shfaqnin zonjën Clinton nën dritë të keqe.

Por prokurori arriti gjithashtu në përfundimin se megjithëse kishte kontakte të shumta mes këshilltarëve të fushatës të zotit Trump dhe rusëve, as Presidenti Trump as fushata e tij nuk kishin konspiruar me Rusinë.

Jared Kushner, një këshilltar i Shtëpisë së Bardhë dhe dhëndër i zotit Trump tha të martën se hetimi 22 mujor i zotit Mueller i kishte sjellë më shumë dëm Shteteve të Bashkuara sesa ndëryrja ruse në zgjedhje.

“Po të shohësh atë që bëri Rusia, blerjen e disa reklamave në Facebook dhe përpjekje për të shkaktuar përçarje. Është e tmerrshme. Por mendoj se hetimet dhe gjithë spekullimet që janë bërë këto dy vjet, kanë pasoja më të rënda për demokracinë tonë sesa disa reklama në Facebook”, tha zoti Kushner.

Shtëpia e Bardhë nuk publikon të dhënat për taksat e Trumpit

Shtëpia e Bardhë ka refuzuar që të përmbushë afatin e fundit, ashtu që t’i dorëzojë Kongresit amerikan, të dhënat për kthimin e taksave të presidentit amerikan, Donald Trump.

Kryesuesi i Komitetit për Mjete i Dhomës së Përfaqësuesve, Richard Neal ka thënë së dështimi për të përmbushur afatin e fundit, në këtë rast 23 prillin, mund të konsiderohet si refuzim i kërkesës.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se nuk dëshiron që të publikohen të dhënat e tij dhe ka kërkuar që të mos publikohen shifrat për kthim taksash, derisa ai është nën proces të auditimit.

Demokratët në anën tjetër kanë kërkuar që kjo përgjigjje të shoqërohet me masë ligjore.

“Presidenti ka qenë shumë i qartë: Sapo të përfundojë procesi i auditimit, ai do të konsiderojë këtë çështje”, ka thënë zëvendës-sekretari i Shtëpisë së Bardhë për Media, Hogan Gidley për Fox News.

“Ai nuk ka gatishmëri për ta bërë këtë gjë tani”.

Neal i kishte dhënë fillimisht Shërbimit të Brendshëm të të Ardhurave afat deri më 10 prill për të raportuar për kthimin e taksave të presidentit nga viti 2013 deri më 2018.

Afati më pas është shtyrë deri më 23 prill, pasi administrata e Trumpit ka dështuar që të zbatojë këtë kërkesë.

Shumica e presidentëve amerikanë kanë kryer shërbimet e taksave nga viti 1970, pavarësisht pse një gjë e tillë nuk kërkohet me ligj.

Një nga ndihmësit kryesorë të presidentit Trump ka thënë gjatë këtij muaji se demokratët “nuk do të shohin kurrë” kthimin e taksave të presidentit.

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin i ka thënë kryesuesit Neal se departamenti do të marrë një vendim final më 6 maj lidhur me këtë çështje.

Demokratët kanë paralajmëruar se mund të marrin ndonjë masë ligjore, përfshirë thirrje të detyrueshme për intervisitim dhe sigurim të të dhënave financiare, nëse presidenti ende mban qëndrim të njëjtë, hap i cili do të niste betejë mes dy palëve në gjykata.

Presidenti Trump takon shefin e Twitterit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, priti në Shtëpinë e Bardhë, shefin e rrjetit social Twitter, Jack Dorsey.

Përmes një komunikate, Twitter tha se Trump dhe Dorsey diskutuan për “mbrojtjen e gjuhës së shëndoshë në komunikimin publik” para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 në SHBA.

Më herët presidenti Trump kishte akuzuar Twitterin se është “shumë diskriminues” ndaj tij.

Por presidenti e quajti bisedën me shefin e Twitterit si një “takim të mrekullueshëm”.

“Shumë tema u diskutuan lidhur me rrjetin e tyre, dhe mediat sociale në përgjithësi”, shkroi Trump.

Great meeting this afternoon at the @WhiteHouse with @Jack from @Twitter. Lots of subjects discussed regarding their platform, and the world of social media in general. Look forward to keeping an open dialogue! pic.twitter.com/QnZi579eFb
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 23, 2019

Kushner: Hetimet për përfshirjen ruse në zgjedhje dëmtuan demokracinë në SHBA

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner
Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner tha se hetimet për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA më shumë “kanë ndikuar në demokracinë amerikane” sesa vetë veprimet e Rusisë.

Njëri ndër zërat më me ndikim në Shtëpinë e Bardhë minimizoi përfshirjen ruse në zgjedhje duke e përshkruar atë si “blerje të disa reklamave në Facebook” si dhe përpjekje për të “mbjellur mospajtime”.

Deklaratat e Kushnerit bëhen disa ditë pas publikimit të versionit të redaktuar të raportit të këshilltarit special Robert Mueller mbi përpjekjet e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikanë në vitin 2016.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner tha se ekipi i fushatës së presidentit Trump “nuk ishte në dijeni për veprimet e Rusisë”.

Trumpi ngre padi për të bllokuar informacione mbi të dhënat e tij financiare

Presidenti amerikan Donald Trump, ngriti të hënën një padi me qëllimin për të bllokuar përpjekjet e një komisioni ligjvënësish të cilët kanë kërkuar zyrtarisht informacion mbi të dhënat personale dhe të biznesit të tij, prej firmës së kontabilitetit që ka trajtuar prej vitesh çështjet financiare të zotit Trump.

Kryetari i Komisionit të Mbikëqyrjes në Dhomën e Përfaqësuesve, demokrati Elijah Cummings, po kërkon informacion financiar për tetë vjet nga kompania “Mazars USA”. Por në padinë e presidentit dhe korporatës së tij, “Organizata Trump”, thuhet se autorizimi zyrtar i komisionit “është i pavlefshëm dhe i pazbatueshëm për shkak se nuk ka qëllime ligjore legjislative”.

Në padi thuhet gjithashtu se, “në vend që të punonin me presidentin për të miratuar ligje të mbështetura nga të dyja palët, prej të cilave do të përfitonin amerikanët, demokratët në Dhomën e Përfaqësuesvepo përpiqen me ngulm të gjejnë diçka që ta përdorin për të dëmtuar politikisht presidentin”.

SHBA rrit presionin mbi Iranin, ia godet eksportet e naftës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vendosi të mos i zgjasë masat lehtësuese që iu mundësojnë importuesve të blejnë naftë nga Irani, pa u përballur me sanksionet e SHBA-së.

Në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë thuhet se “Shtetet e Bashkuara, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të ndërmarrin veprime në kohë, për të siguruar plotësimin e nevojave globale kur nafta iraniane të hiqet nga tregu”.

“Ky vendim synon t’i çojë eksportet e Iranit në zero, duke e privuar regjimin nga burimi kryesor i të ardhurave”, thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Vendimi nënkupton që masat lehtësuese për pesë vende, përfshirë Kinën, Indinë, Japoninë, Korenë e Jugut dhe Turqinë, nuk do të vazhdojnë pasi të skadojnë më 2 maj.

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Iranin si sponsorizues të terrorizmit global.

“Do të vazhdojmë të aplikojmë presion maksimal ndaj regjimit iranian, derisa udhëheqësit e tij të ndryshojnë sjelljen shkatërruese, të respektojnë të drejtat e popullit iranian dhe të kthehen në tryezën e negociatave”, tha përmes një deklarate sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Eksportet e naftës janë burimi kryesor i të ardhurave për Teheranin, i cili është goditur rëndë nga rivendosja e sanksioneve të SHBA-së, prejse kjo e fundit është tërhequr nga një marrëveshje bërthamore, vitin e kaluar.

SHBA, meteorologët konfirmuan katër tornado në Virxhinia

Shërbimi nacional meteorologjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) bëri të ditur se Reston, Fredericks Hall, Barham dhe Forksville janë goditur nga tornado.

Autoritetet theksojnë se janë dëmtuar pemë, shtëpi dhe disa objekte të vogla.

Sistemi i fuqishëm i stuhive të premten depërtoi në jug dhe kërcënoi të sjellë tornadon në pjesë të mëdha të Karolinës dhe të Virxhinias jugore. Në Florida u regjistrua një rast vdekje i një vajze tetë vjeçare. aa

Pyetje të reja për rolin e Presidentit pas publikimit të raportit Mueller

Jim Malone

Pas një hetimi prej 22 muajsh, publiku dhe kongresi amerikan arritën të shohin të enjten raportin e Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016.

Raporti nuk gjeti prova për konspiracion mes fushatës së Presidentit Donald Trump dhe Rusisë, por zoti Mueller dhe ekipi i tij nuk mundi të përcaktonte nëse presidenti ishte përpjekur të pengonte drejtësinë.

Demokratët e opozitës po marrin shkas nga çështja e pengimit të drejtësisë në raport, për të këmbëngulur për hetime të mëtejshme në Kongres.

Në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Donald Trump ishte entuziast pas publikimit të raportit:

“Është një ditë e mirë. U arrit përfundimi: jo bashkëpunim i qëllimshëm, jo pengim drejtësie. Asnjëherë nuk kishte dhe nuk do të ketë”.

Por raporti paraqet një tablo të ndryshme për çështjen e pengimit të drejtësisë, duke përmendur disa raste kur presidenti u përpoq të ndikonte tek hetimi.

Në një rast, zoti Trump urdhëroi juristin e Shtëpisë së Bardhë Don McGahn që të realizonte shkarkimin e Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller, thotë Chad Day i agjencisë Associated Press:

“McGahn e kundërshtoi këtë përpjekje, por tregon se si presidenti, dhe raporti e citon atë, e konsideronte hetimin si një fund të mundshëm të presidencës së tij dhe diçka që do të kërcënonte pushtetin e tij”.

Raporti përshkruan kontakte të shumta mes bashkëpunëtorëve të fushatës së zotit Trump dhe rusëve në vitin 2016, por arrin në përfundimin se kishte mungesë provash për konspiracion criminal mes fushatës dhe Rusisë.

Por zoti Mueller nuk bën vetë një gjykim nëse presidenti u përpoq të pengonte drejtësinë. Raporti nuk arriti në përfundimin se zoti Trump kreu ndonjë krim, por as nuk e shfajëson atë.

Përfundimisht ishte Prokurori i Përgjithshëm, William Barr që vendosi që të dhënat për pengim të drejtësisë nuk justifikonte masa të mëtejshme ligjore.

“Përveç çështjes nëse këto veprime ishin penguese, prova e motiveve jokorruptive është shumë më e fortë sesa çdo akuzë se presidenti kishte synime korruptive për të penguar hetimin”, thotë zoti Barr.

Demokratët ishin të shqetësuar nga detajet e pengimit të mundshëm të drejtësisë dhe menjëherë u zotuan se do të hetonin më tej, siç tha kryetari i Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, Jerold Nadler.

“Prokurori i Posaëçm e bën të qartë se ai nuk e ka shfajësuar presidentin dhe përgjegjësia bie tani mbi Kongresin që ta vërë presidentin para përgjegjësisë për veprimet e tij. Kongresi duhet të marrë një raport të plotë, të paredaktuar së bashku me të dhënat e zbuluara nga prokurori i posaçëm, Mueller”.

Pyetjet e mbetura për pengimin e drejtësisë mund të vazhdojnë të hedhin një hije dyshimi mbi Shtëpinë e Bardhë, thotë analisti ligjor David Abraham:

“Nuk jam i sigurt që përfundimet përbëjnë një fitore për presidentin. Por ato pretendime bien ndesh si në faktet që kanë të bëjnë me efektivitetin e ndërhyrjeve ruse, ashtu edhe me përmasat e përpjekjeve të pengimit nga Shtëpia e Bardhë, që nga presidenti edhe më poshtë”.

Përplasjet e vazhdueshme për raportin Mueller, lënë të kuptohet se debati ligjor dhe politik mbi veprimet zotit Trump, mund të zvarritet për një kohë të pacaktuar, thotë analisti politik, Bill Sweeney.

“Nëse kjo vazhdon për javë dhe muaj me radhë, do të jetë një çështje tjetër përçarëse në një vend që është i përçarë”.

Prokurori i Përgjithshëm Barr ka marrë thirrje për të dëshmuar në Kongres muajin e ardhshëm dhe demokratët duan gjithashtu që edhe vetë Prokurori i Posaçëm Mueller të dalë në seancë në të ardhmen e afërt.

SHBA, demokratët kërkojnë raportin Mueller të paredaktuar

Në SHBA, demokratët e Kongresit kërkuan të njihen me të gjitha provat e hetimit të Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller lidhur me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016.

Kryetari i komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, demokrati Jerrold Nadler i kërkoi Departamentit të Drejtësisë të dorëzojë raportin e plotë të zotit Mueller, duke thënë se ai nuk mund të pranojë një variant të redaktuar që u publikua të enjten i cili lë “shumicën e Kongresit pa informacionin e duhur lidhur me çështjen”.

Komisioni ka nevojë dhe gëzon të drejtën e variantit të plotë të raportit si dhe të dëshmive bazë në përputhje me praktikat e kaluara. Redaktimet duket të jenë të mëdha. Deri tani nuk kemi parë asnjë nga dëshmitë që Prokurori i Posaçëm ka pasur për të ngritur këtë çështje“, tha zoti Nadler në një deklaratë.

Presidenti Trump në mënyrë të përsëritur e ka karakterizuar hetimin e zotit Mueller si një “gjueti shtrigash”. Në një postim në Twitter të premten ai e kritikoi sërish raportin, duke shkruar se “raporti i çmendur i Mueller-it” është përgatitur nga “18 demokratë të inatosur dhe që urrejnë atë dhe se sipas tij, në raport thuhen “budallallëqe” rreth tij.

Në raport jepen hollësi mbi përpjekjet e zotit Trump për të penguar hetimin e zotit Mueller mbi Rusinë, duke u dhënë mjaft demokratëve “municion politik” kundër presidentit republikan.

Raporti prej 448 faqesh bën një pasqyrë të qartë se si Presidenti Trump ishte përpjekur të pengonte hetimin, por nuk dilte në përfundimin se zoti Trump ka kryer krimin e pengimit të drejtësisë, megjithëse nuk e shfajsonte atë nga kjo gjë.

Raporti për Rusinë: Demokratët vazhdojnë presionin me Trumpin

Demokratët në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë presionin mbi presidentin Donald Trump, edhe pas publikimit të raportit për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016.

Ata duan që Robert Mueller, këshilltari i posaçëm që ka hartuar raportin, të dëshmojë publikisht përpara Kongresit për punën që ka bërë.

Mueller konfirmoi gjetjet e inteligjencës amerikane se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016 që i ka fituar Trump dhe dokumentoi përpjekjet e presidentit për të minuar hetimin e tij. Por Mueller nuk tha se Trump ka bashkëpunuar me zyrtarët rusë.

Gjetjet e tij u detajuan në një raport 448 faqesh, pjesërisht të redaktuar, që u publikua të enjten.

Ky raport po ashtu nxori në pah fushat ku Trump dhe bashkëpunëtorët e tij mund të përballen ende me probleme ligjore.

Raporti u mirëprit nga Trumpi, i cili rikujtoi deklaratat e tij se ai dhe bashkëpunëtorët e tij as nuk kanë bashkëpunuar me zyrtarët rusë, as nuk kanë bërë përpjekje të pengonin hetimet.

Duke folur në një ngjarje për veteranët, Trump tha se po kalon një “ditë të mirë”, duke shtuar se nuk ka pasur “asnjë bashkëpunim” me Rusinë dhe as pengim të drejtësisë.

Publikimi i raportit mbyll një kapitull të hetimeve që hodhi hije mbi presidencën e Trumpit, madje edhe përpara se të merrte detyrën.

Megjithatë, udhëheqësit demokratë të Kongresit, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer, përmes një deklarate të përbashkët, thanë se raporti paraqet “një imazh shqetësues të një presidenti me një varg mashtrimesh, gënjeshtrash dhe sjelljesh të pahijshme”.

Ata po ashtu thanë se “Kongresi duhet të vlerësojë sjelljen e padrejtë, korruptive dhe imorale të presidentit, në përpjekje për të penguar hetimet”.

Demokrati numër dy i Dhomës së Përfaqësuesve, Steny Hoyer, tha se nxjerrja e presidentit në votëbesim nuk ia vlen, pasi zgjedhjet e reja presidenciale do të mbahen në nëntor të vitit të ardhshëm.

“Bazuar në atë që kemi parë deri më tash, votëbesimi nuk ia vlen. Zgjedhjet do të mbahen pas 18 muajsh dhe populli amerikan do të gjykojë”, tha Hoyer për CNN-in.

Përfaqësuesi demokrat, Jerrold Nadler, kryetar i Komitetit për Drejtësi në Dhomën e Përfaqësuesve, kërkoi që Kongresi të ketë raportin e plotë, të paredaktuar të Muellerit.

“Këshilltari i posaçëm e bën të qartë se nuk e ka shfajësuar presidentin dhe tani përgjegjësia është te Kongresi, për ta bërë presidentin përgjegjës për veprimet e tij. Kongresi duhet ta ketë raportin e plotë, të paredaktuar, së bashku me provat e mbledhura nga këshilltari i posaçëm, Mueller”, tha Nadler.

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, William Barr.

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, William Barr.

Përpara publikimit të raportit, prokurori i përgjithshëm i SHBA-së, William Barr, mbajti një konferencë për media në Uashington, ku dha detaje mbi raportin.

Barr tha se hetimet nuk kanë gjetur prova se Trump ose anëtarët e fushatës së tij kanë bashkëpunuar me përpjekjet e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhje.

Barr, i cili ka publikuar një përmbledhje prej katër faqesh të raportit në fund të muajit të kaluar, po ashtu tha se raporti i Muellerit nuk paraqet asnjë dëshmi se Trump ka bërë përpjekje të pengojë drejtësinë.

Përgatiti: Valona Tela