VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%
1 Comments
  • author avatar
    Anonymous 2 months ago Reply

    Love it
    Beaty

Komentet

Excelsior (1929) – Festime të mëdha në Tiranë me rastin e përvjetorit të parë të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë (Fotot)

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga  Aurenc Bebja*, Francë – 3 Shtator 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të martën e 15 tetorit 1929, në faqen n°6, fotografitë e ceremonisë së përvjetorit të parë të kurorëzimit mbret të Ahmet Zogut, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Një vit më parë, Ahmet Zogu u shpall mbret i Shqipërisë

Me këtë rast u mbajtën festime të mëdha në 8 tetor në Tiranë

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Me rastin e përvjetorit të parë të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë, u zhvilluan në Tiranë festime të mëdha, përfshirë një paradë madhore, gjatë së cilës një regjimenti të ri iu dorëzua flamuri.

 

Fotografitë tona tregojnë :

 

  1. dorëzimin e flamurit kolonelit të regjimentit të ri në prani të mbretit, të cilin e dallojmë në rangun e parë të grupit të personaliteteve të mbledhura në të majtë;

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

 

  1. mbretin (x), stafin e tij në tribunën zyrtare gjatë paradës;

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

 

  1. katër motrat e mbretit që vëzhgojnë paradën, të veshura me kostume kombëtare të grave shqiptare.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Shteti europian që zotëron mbi 221 mijë ishuj

Ndonëse nuk ka një numër të saktë të ishujve në të gjithë botën, shtetet bëjnë llogaritë se sa të tillë kanë brenda territorit të tyre.Numri i saktë i ishujve në botë është i vështirë të përcaktohet edhe për shkak të kritereve që duhet të vendosen se cili mund të konsiderohet ishull dhe cili jo.

Gjithsesi, faqja ‘WorldAtlas’ ka bërë një renditje të 11 shteteve që zotërojnë më shumë ishuj.

Është Suedia që raportohet se ka në territorin e saj 221,800 ishuj, duke u renditur e para, ndërsa në vend të 11-të është Estonia me 2,355 ishuj.

Estoni, 2355 ishuj

Greqia, 6,000 ishuj

Britania e Madhe – 6,289 ishuj

Japonia – 6,853 ishuj
Filipine – 7,107 ishuj
Australia – 8,222 ishuj

Indonesia – 17,508 ishuj

Kanada – 52,455 ishuj
Norvegjia – 55,000 ishuj
Finlanda – 188,000 ishuj
 
Suedia – 221,800 ishuj

Kjo foto dhemb ende Nga Jozef Radi

Kjo foto është e shkurtit të vitit 1991.

Aty janë pesë gra dhe vajza nga Kampi i Savrës (nga e djathta në të majtë): Baftije N., Elida. P., Anila K., Paskualina D. dhe Nexhi Ç. si dhe tre fëmijë të vegjël të tyre. Ato janë ekspozuar përpara një fotografi të huaj, e që rastësisht e ndesha në linkun http://www.gazetatema.net/2018/08/24, ku të drejtën e autorit e ka Setboun.com…

Ndalova të nënvizoj të vërtetën e trishtë të kësaj foto që është sigurisht ende dhimbje për këto gra dhe fëmijët e tyre.

Fytyrat e tyre kanë të stampuar një dëshpërim të thellë e të dyfishtë, e megjithate, ka edhe krenari ka edhe pakëz buzqeshje si një hije shprese në ndonjërën prej fytyrave…

Ato mbajnë nëpër duar disa fotografi, që janë të burrave apo vëllezërve të tyre, të cilët ishin larguar me 2 korrikun e ambasadave apo gjatë fundit të vitit 1990.

Këto gra dhe vajza të mbetura në një kamp interrnimi, shpresonin se nëpërmjet pamjes dhe kësaj foto të sensibilizonin opinionin ndërkombëtar që t’i ndihmonte në bashkimin e tyre me burrat dhe vëllezërit e tyre.

Të gjitha janë të lindura aty, në atë kamp interrnimi, të martuara aty dhe po aty kanë lindur edhe fëmijët e tyre.

Një foto që dhemb shumë, e që çdo koment i saj s’do të mund ta rrëfejë të vërtetën e asaj gjendjeje që përjetonin këto gra të reja që kishin humbur familjen dhe kishin mbetur vetëm me fëmijët e tyre aty në Kampin e internimit me shpresën se bota do t’i ndihmonte të dramën e tyre. Vetëm mbas shumë vitesh ato arritën të bashkohen me familjet e tyre e të riktheheshin te normaliteti i jetës jashtë vendit të tyre…

Kjo foto dhemb ende, edhe pse është e asaj kohe kur bota kishte humbur ekuilibret dhe shpresa e nje jete ndryshe, ende kishte pamjen e trishtë të këtyre grave dhe vajzave…
jozef radi, gusht 2019

Fotogaleri: Dy vite më parë, kur Valdrin Pjetri inauguronte hotelin me katër yje në Tiranë, në krah të tij edhe ministrja Ekonomi

Valdrin Pjetri, i zgjedhuri më 30 qershor për të drejtuar Bashkinë e Shkodrës, pas akuzave të PD se ka qenë i dënuar në shtetin italian, ka dhënë sot dorëheqjen nga marrja e detyrës, duke pranuar se ngjarja ka ndodhur 17 vite më parë.

Gjatë kësaj jave, kur dhe kanë nisur publikimet e dokumenteve që tregonin dënimin e Valdrin Pjetrit, për të cilin ai nuk kishte folur më parë, kreu i qeverisë, Edi Rama, u shpreh se deri në sqarimin ligjor të kësaj çështjeje, Pjetri dhe PS do t’i kenë rrugët e ndara.

Pjetri gjithashtu është komentuar dhe për pasuritë e tij, mes tyre dhe një hotel luksoz në zonën rezidenciale të Farkës në Tiranë.

Këtë hotel ai e ka inauguruar dy vite më parë, në 25 prill 2017, dhe e pranishme në këtë ceremoni mes të tjerëve, ka qenë edhe Ministrja e Ekonomisë dhe Turizmit, Milva Ekonomi, e cila u shpreh atë kohë se ky investim do të sillte mjaft turistë në zonë e ndërsa vlerësoi edhe standardet e tij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pjetri në këtë periudhë ka mbajtur postin e Kryetarit i Komisionit të Municioneve në Ministrinë e Mbrojtjes, si dhe Drejtor i Përgjithshëm i Shërbimeve mbështetëse në Ministrinë e Mbrojtjes.

Fotot nga Shkodra, PD: Pankartat me Narko-Valdrinin mbushin qytetin

“Narko Valdrini Jashtë Bashkisë”. Me këto pankarta është zgjuar Shkodra sot në këtë të hënë. Shkodranët kanë nisur reagimin e tyre kundër kryebashkiakut të zgjedhur më 30 qershor për Bashkinë e Shkodrës, i cili akuzohet prej disa javësh nga PD dhe opinioni publik si i ndaluar për trafikim të lëndëve narkotike dhe të dëbuar nga Italia.

Pankartat janë vendosur pranë makinave të parkuara në rrugët kryesore të qytetit, duke ju prezantuar shkodranëve momente të votimit të Valdrin Pjetrit në 30 Qershor, logon e PS me simbolin e kanabisit si dhe kangjellat e burgut, që sipas PD, “ky është fati i vërtetë që e pret Valdrin Pjetrin, kur të ketë një hetim të vërtetë për dënimin e tij në Itali si dhe për falsifikimin e formularit të dekriminalizimit”.

Fotot e rralla nga Shqipëria e viteve 1940, pak para se të instalohej diktatura

Këto foto të rralla paraqesin Shqipërinë e viteve 1940, pak para se të instalohej diktatura.

Në kartolinat shfaqen njerëzit në përditshmërinë e tyre si dhe qendrat e disa qyteteve.

Hidhini një sy galerisë së mëposhtme virtuale dhe “njihuni” me Shqipërinë e atyre viteve. (TemA)

Fotogaleri – Teatri mbushet plot, Mehdi Malkaj në skenë mbledh publikun. Agron Shehaj: Sot qytetarët e Tiranës sfiduan autokratin e çmendur

Artistët janë mbledhur  mbrëmjen e sotme në protestë para Teatrit Kombëtar, por ndryshe nga ditët e tjera, ata vendosën të mbanin edhe një shfaqje në shenjë proteste kundër shembjes së kësaj godine, me interpretim te aktorit Mehdi Malkaj.

Në një postim të bërë në Facebook, ish-deputeti demokrat Agron Shehaj shprehet se sot qytetarët e Tiranës sfiduan autokratin e çmendur qe sot ishte më i vetmuar dhe më i mjeruar se kurrë

 

“Sot Teatri Kombëtar ishte skena madheshtore e artit, e qytetarisë, e dashurisë, e fisnikerisë, në një shfaqe të Mehdi Malkajt.
Sot qytetarët e Tiranës sfiduan autokratin e çmendur qe sot ishte më i vetmuar dhe më i mjeruar se kurrë. As milionat që u ka vjedhur shqiptarëve, as paratë e gjithë botës nuk ja shërojnë dot mendjen e tij të sëmurë dhe shpirtin e shitur të keqes për para.
Ndajini këto foto të censuruara nga media dhe ejani tek Teatri Kombëtar çdo ditë.
Beteja vazhdon!”, ka shkruar ai.

Fotogaleri – Viti 1951/ Jeta e përditshme në qytetin e Pejës

Këto fotografi e tregojnë bukurinë e Pejës dhe qytetarëve të saj në vitin 1951.Një kohë tjetër dhe realitet ndryshe për pejanët, fotografitë prezantojnë në rezolucion më të mirë pamjen e Pejës dhe përditshmërinë e qytetarëve atje, në kohën e Jugosllavisë.

Peja gjithmonë ka qenë e njohur për malet dhe për tregun e saj të larmishëm me produkte ushqimore, siç dëshmojnë edhe këto fotografi.

Fotogaleri – Kush është shqiptari që po kalon pushimet me vajzën e Donald Trump

Vajza e presidenti amerikan, Donald Trump, Tiffany ka zgjedhur ishullin grek Mykonos si destinacionin e saj të pushimeve.

Tiffany, e cila është vajza e madhe e Presidentit të Amerikës, u shoqërua në pushime nga miqtë dhe i dashuri i saj, Michael Boulos.

25 vjeçarja u fotografua teksa po relaksohej në ishullin luksoz përkrah njerëzve të saj më të afërt.

Pranë Tiffany u pa edhe djaloshi kosovar, Adrian Krasniqi i cili u fotografua shumë pranë vajzës së Trump, gjë e cila tregon për raportet e afërta që ai ka me vajzën e Presidentit të Amerikës. Nga foto duket qartë se ata po kalonin momente të mira në shoqërinë e njëri-tjetrit.

“Sharrëxhiu”, fotot e shqiptarëve të varfër në Beograd më 1953

Ishte viti 1953 dhe shqiptarë iknin në emigrim në Beograd të Serbisë. Siç thuhej, kjo bukë e emigrimit ishte e lyer “me gjak”.

Këta shqiptarë kanë frymëzuar poetin e madh shqiptar Esad Mekulin të shkruaj poezinë “Sharrëxhiu”. Këto janë disa fotografi reale nga ajo kohë:

Poezia e Esad Mekulit për emigrantët ekonomikë shqiptarë në Beograd:

“Xhepat e sharrëxhiut janë shumë të ngushta për duart e ënjtura të tij”.

Ai kur e sheh sharrëxhiun me sëpatën e rrasur në shokë, e bishti i saj ka dalë prapa, dyshon se mos vallë për këtë na quajtën njerëz me bishta?

:“O vëlla me sharrë në krah”

Do të shoh prapë me duar të mërdhime nën sjetull

Me sharrën e stërlashtë mbi krah

Dhe sopatën e mprehtë të rrasun në shokë

Në fytyrën tande lexoj:

Kam fjetur në podrumin e lagshtë, unë i trembëdhjeti

Dhe kam hangër në kusinë e bakrit, të sjellun prej vendlindjes

Prej vendlindjes, fasulen e hollë të vendlindjes unë i trembëdhjeti.

-Pse unë kënaqem me pak prej këtyre duarve të mërdhime,

Atje mbas 77 bjeshkëve, 7 gojë presin…

FOTOGALERI – Të rinjtë e PD-së improvizojnë qeli përpara Kryeministrisë. Shihni kë “burgosin” bashkë me Ramën

Pak minuta para nisjes së orarit zyrtar të protestës, të rinj të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, kanë improvizuar një qeli përpara selisë së Kryeministrisë, ku ndodhet i “burgosur” kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako.

Basha nxjerr albumin, shkruan për protestën e 8 qershorit (fotot)

“Ne nuk hedhim asnjë hap pas!”, keshtu thekson sot lideri i opozites, Lulzim Basha, teksa poston nje album me fotot e protestes se mbremshme para Kryeministrise. 

Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, Basha thekson se “Unë e di që çdo shqiptar lufton të ketë të njëjtat të drejta si çdo qytetar europian. Ne nuk kërkojmë asgjë më shumë, por nuk do të pranojmë asgjë më pak për veten se vlerat që na bashkojnë: demokraci, shtet ligjor dhe drejtësi të barabartë për të gjithë”

Postimi i Bashës

Bashkimi popullor i 2 Qershorit është asambleja më madhështore e shqiptarëve europianë, të vjedhur, të dhunuar e të tradhëtuar, që kërkojnë zgjidhjen e krizës me largimin e shkaktarit të saj, qeveri tranzitore dhe zgjedhje të lira.
Unë e di që çdo shqiptar lufton të ketë të njëjtat të drejta si çdo qytetar europian. Ne nuk kërkojmë asgjë më shumë, por nuk do të pranojmë asgjë më pak për veten se vlerat që na bashkojnë: demokraci, shtet ligjor dhe drejtësi të barabartë për të gjithë.
Ne nuk hedhim asnjë hap pas!
#8Qershor #ShqipëriasiEuropa