VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Formacionet zyrtare – Brazili me të gjithë yjet, Zvicra hedh 4 shqiptarë në fushë

By | June 17, 2018

Komentet

Zvicër Covid 19 – Besueshmëria tek qeveria në rënie të qartë

Foto: Në valën e parë slogani ishte “Stay Home” – në valën e dytë “Takohuni me sa më pak që të keni mundësi”

 

Vala e dytë e koronavirusit po bën që efektet e saj të ndihen në besimin ndaj Këshillit Federal.

 

Voal.ch – Instituti kërkimor Sotomo në Zürich  në emër të Shoqërisë Radiotelevizive Zvicerane (SSR) ka bërë një sondazh

në lidhje me besimin e popullsisë tek qeveria zvicerane se si po menaxhohet situata Covid 19 gjatë valës së dytë.

Rezultatet e para të studimit SSR tregojnë një miratim i qartë për përdorimin e maskave për efekte parandaluese

Vala e dytë e koronavirusit po bën që efektet e saj të ndihen në besimin e popullsisë ndaj Këshillin Federal.

Nga fillimi i emergjencës dhe deri në qershor, shkalla e miratimit për menaxhimit që po i bënte qeveria krizës gjithmonë ka tejkaluar pragun prej 60%.

Por me rifillimin e pandemisë, vala e dytë, shifra tani ka ndryshuar ndjeshëm: 37% e konsensusit në vend të mbi 60 % që besonin, përballë një mosbesimi që shprehet nga 40% e të anketuarve.

Në veçanti në Zvicrën italishtfolëse, siç tregon grafiku më poshtë, perceptimi është edhe më kritik. Katër muaj më parë,62% e pjesëmarrësve të sondazhit miratuan menaxhimin e krizës nga qeveria.

 

Zvicra me 52 viktima të tjera – Ackerman: Javët e ardhshme kapacitetet spitalore arrijnë limitin

VOAL – Presidenti i task forcës shkencore për Covid: “Sa më mirë të sillemi tani, aq më e shkurtër do të jetë kohëzgjatja e krizës”.Zvicër 9,207 raste të reja dhe 52 vdekje. Jura mbyll bare dhe restorante. Qeveria e Ticino rihap klubet erotike.


Martin Ackermann, kryetar i task forcës shkencore Covid-19, parashikon që kapaciteti spitalor do të arrijë limitin në javët e ardhshme. “Sa më mirë të sillemi tani, aq më e shkurtër do të jetë kohëzgjatja e krizës,” tha eksperti.

9 207 infeksione të reja Covid-19 janë konfirmuar në Zvicër dhe Lihtenshtajn në 24 orët e fundit (154,251 në total). Kishte gjithashtu 52 vdekje të tjera dhe 279 njerëz u shtruan në spital. rsi-eb

Në Zvicër sot 9,207 raste të reja dhe 52 vdekje

voal.ch – Sipas Zyrës federale të Shëndetit Publik sot në Zvicër ka patur  9,207 raste të reja me Covid 19 dhe 52 vdekje dhe 279 persona janë shtruar në spitale.

Këshilli Federal pret që kantonet të zbatojnë masa më kufizuese sipas situatës nëpër kantone. /eb

 

Intervistë e Këshilltarit Federal tek NZZ – Alain Berset: Ne nuk jemi në prag të katastrofës. Paniku nuk funksionon.

Në një intervistë për gazetën NZZ, Këshilltari Federal në lidhje me alarmin që kanë dhënë epidemiologët thotë se : “Shkencëtarët nuk e sundojnë Zvicrën”. “Nëse Këshilli Federal do të ishte i bindur se spitalet do të mbingarkohen brenda dhjetë ditësh, ai do të kishte vendosur të merrte masa më të rrepta këtë javë, thotë Ministri i Shëndetësisë Alain Berset.Ky do të ishte shansi i fundit për të parandaluar një bllokim të ri. Zvicra dhe ekonomia nuk mund t’i dorëzoheshin virusit.

“Ne e mundim Corona”, ju thatë në maj. A ishit shumë optimist atëherë?

Alain Berset: Shpresoj qe jo. Do ta shohim këtë gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm. Me këtë fjali unë shpreha se ne tani dimë si të merremi me koronavirusin dhe si të mbrohemi. Kjo nuk ishte kështu në shkurt. Sigurisht, ne tani duhet ta implementojmë në mënyrë koherente.

“Dukej shumë mirë për një kohë të gjatë. Pastaj papritmas ndodhi shpejt, dhe tani situata në Zvicër është më e keqe se në çdo vend tjetër në Evropë. Çfarë shkoi keq?

Alain Berset: Situata ndryshoi në fillim të tetorit. Është ende një mister se çfarë ka ndodhur. Epidemiologët kanë shpjegime të caktuara, por pa përgjigje përfundimtare. Pati një ndryshim në mot në javën e fundit të shtatorit, njerëzit qëndruan më shumë brenda, ku rreziku i infektimit është më i madh. Ne mund të kemi kaluar një prag në atë kohë: Nëse shkalla e infeksionit është shumë e lartë pas një përhapje të caktuar të virusit, ajo përshpejtohet. Ajo që ka rëndësi nuk është motivi  se pse kemi hyrë në këtë situatë, por si reagojmë ndaj saj.

“A ka humbur Zvicra kontrollin e pandemisë?

Alain Berset: Unë nuk do ta thosha atë. Situata sigurisht që është shumë më e keqe sesa ishte një muaj më parë. Në të njëjtën kohë, kantonet kanë rritur shumë kapacitetet e tyre të gjurmimit të kontaktit; Vaud, për shembull, mund të gjurmojë 1000 raste në ditë me një qasje të re. Të mërkurën, Këshilli Federal mori gjithashtu masa të gjera që tejkalojnë gjithçka që do të kishim menduar të jetë e mundur vetëm disa muaj më parë.

“Sot Këshilli Federal kritikohet se ka bërë shumë pak.

Alain Berset: Jo nga të gjithë. Meqenëse ne dimë shumë më tepër për virusin sot, tani mund ta ndërmarrim këtë hap të ndërmjetëm dhe të shpresojmë se do të jetë e mjaftueshme. Përndryshe do të duhet të marrim përsëri masa që janë vërtet të dhimbshme. Ne duam ta parandalojmë atë.

Shkencëtarët paralajmëruan herët. Pse nuk reaguat më herët dhe më vendosmërisht ju dhe Këshilli Federal?

Alain Berset: Ne reaguam dhe ndoqëm planin që përgatitëm me kantone në verë. Kur kurba filloi të ngjitej, ne menjëherë filluam masa shtesë. Unë kam kontaktuar kantone në raste të ndryshme dhe i kam kërkuar që të veprojnë. Më 18 tetor, Këshilli Federal vendosi të shtrëngojë rregullat për herë të parë. Në javën në vijim, kantonet forcuan regjimet e tyre. Ne nuk jemi në prag të katastrofës. Paniku nuk funksionon.

“Epidemiologët thonë se ata duhet të ishte reaguar në gusht ose shtator kur numri i rasteve ishte edhe më i ulët. A i keni kapërcyer këto zhvillime me një farë gjumi ju dhe kantonet ?”

Alain Berset: Jo, pati një dyfishim të rasteve, por kjo ndodhi shumë ngadalë gjatë një muaji. Kjo kohë u zvogëlua shumë shpejt brënda një jave në tetor, duke habitur që të gjithë. Task forca shkencore më raportoi për herë të parë këtë rritje të shpejtë me 16 tetor. Vetëm dy ditë më vonë, Këshilli Federal vendosi ta shtrëngojë masat.

“Këshilli Federal ka urdhëruar shumë masa që vështirë se mund të zbatohen në jetën e përditshme, për shembull rregulloret për familjet. A ka kuptim nxjerrja e udhëzimeve të tilla?

Alain Berset: Po. Ne po japim sinjale të qarta. Njerëzit duan të dinë si të sillen në mënyrë që ta kalojmë mirë këtë pandemi. Kjo tregon në reagimet që marr. Është e qartë se jo të gjithë do të jenë dakord në përputhje me rregulloret. Por ne nuk do të kontrollojmë çdo familje. Ka edhe njerëz që shpejtojnë në autostradë me 180 kilometra në orë. Gjithmonë ka disa që nuk i ndjekin rregullat. Në valën e parë, shumica e tyre zbatuan rekomandimet shumë mirë.”

“Duket sikur Këshilli Federal do të vendosë rendin e arsyes të shëndoshë.

Alain Berset: Të gjithë në fakt dinë si të mbrohemi. Por tani çështja është që ne në fakt u përmbahemi këtyre sjelljeve. Ne nuk mund ta përshkruajmë thjesht këtë, duhet të bindim dhe të apelojmë. Funksionon vetëm nëse marrin pjesë të gjithë.

 

“A do të thotë kjo se koncepti i përgjegjësisë personale ka dështuar?”

Alain Berset: Jo Udhëzimet mund të zbatohen vetëm me përgjegjësi personale dhe me mendje të shëndoshë. Nuk është gjithmonë e lehtë, veçanërisht në zonën e familjes. Unë gjithashtu kam fëmijë në shtëpi dhe e shoh atë vetë.

“Këshilli Federal dhe qeveritë kantonale kanë marrë masa të shumta shtrënguese. Çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme?

Alain Berset: Ne presim që kantonet të forcojnë më tej masat në zonën e tyre, varësisht nga situata. Një shembull: Qeveria federale vendos një kufi të sipërm prej 50 personash për ngjarjet. Disa kantone tashmë e kanë vendosur kufirin në 15 persona. Gjithashtu mund të ndalohen të gjitha eventet publike. Është e rëndësishme që ne të veprojmë në një mënyrë më të diferencuar rajonalisht sesa në Mars.

“Por sot virusi është përhapur në të gjitha kantonet.

Alain Berset: Ka akoma dallime të jashtëzakonshme. Për shembull, Valais ka një incidencë pesë herë më të madhe gjatë këtyre 14-ditëve në krahasim me kantonin Solothurn. Kjo mund të shihet në situatën në spitale, e cila është shumë më e tensionuar në Valais sesa në Solothurn.

“Shumë njerëz pyesin se edhe sa kohë duhet të përshtatemi me kufizimet e reja.”

Alain Berset: Vështirë të thuash. Për shkak se masat janë më pak drastike sesa në pranverë, mund të duhet më shumë kohë për të zvogëluar numrin e infeksioneve të reja. Është gjithashtu e rëndësishme për ne që të mund të parandalojmë një efekt yo-yo. Sidoqoftë, kjo do të thotë që masat do të qëndrojnë në fuqi për më gjatë. E kuptoj që jeta pa maskë është më komode. Por ndërhyrja në liri është shumë më e vogël se sa me ndalimin e tubimeve apo edhe një shtetrrethim, të cilin fatmirësisht nuk e kemi pasur kurrë. Në pranverë fola për një maratonë. Imazhi ishte më i saktë se sa prisja në atë kohë.

“Sipas Task Forcës shkencore, kufizimet duhet të qëndrojnë deri në pranverë. A është kjo realiste?”

Alain Berset: Kush e di . . . E kam zakon të mos bëj asnjë parashikim për këtë krizë. Pothuajse të gjithë ata që u përpoqën kishin gabim. Ne mbështetemi në fleksibilitetin dhe reagimin. Vazhdimisht të mësuarit, përshtatja dhe korrigjimi nëse është e nevojshme. Unë pres që situata të mbetet shumë e brishtë gjatë muajve të ardhshëm.

“A nuk duhet  të mendohen organizimet e mëdha familjare për  festimet për Krishtlindje?”

Alain Berset: Unë mund të them të njëjtën gjë përsëri e përsëri: Unë nuk e di, nuk e di. . . Unë vetë nuk kam plane të mëdha për Krishtlindje.

“Dhe pushime me skijim? Keni thënë së fundmi që keni bërë rezervimin.

Alain Berset: E vërtetë dhe shpresoj se mund të bëjmë ski. Për turizmin, është me rëndësi të madhe që ta marrim situatën më mirë nën kontroll.

“Task Forca ka llogaritur se do të duhen vetëm dy deri në tre javë derisa të gjitha vendet në njësitë e kujdesit intensiv të jenë zënë. A janë të mjaftueshme masat e marra nga qeveria federale dhe kantonet për të parandaluar mbingarkimin e spitaleve?”

Alain Berset: Unë mendoj kështu. Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, ne kemi ende kohë për të vendosur për shtrëngim të mëtejshëm. Nëse ne në Këshillin Federal do të ishim të bindur që spitalet në të gjithë Zvicrën do të mbingarkoheshin për dhjetë ditë, ne do të kishim vendosur për masa edhe më të rrepta këtë javë.

“Nga kjo që thoni mund të lexohet se nuk u besoni plotësisht parashikimeve të shkencëtarëve.”

Alain Berset:Jo, shkencëtarët janë shumë të rëndësishëm për ne, ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me ta, por ata nuk qeverisin Zvicrën. Vendimet politike merren nga të tjerët, nga Këshilli Federal dhe qeveritë kantonale. Në Këshillin Federal, ne gjithashtu marrim parasysh informacionin nga kantonet dhe spitalet dhe kështu marrim një situatë të përgjithshme. Spitalet tashmë kanë filluar zvogëlimin e ndërhyrjeve me zgjedhje. Kjo do të na kursejë kohë.”

“Këshilli Federal tani ka një afat prej rreth dhjetë ditësh. Nëse situata nuk stabilizohet, a do të vendosni përsëri mbyllje – lockdown të detyruar në shkallë të gjerë?

Alain Berset: Në një krizë nuk mund të përjashtojmë asnjë mundësi. Ne duhet të shohim nga java tjetër nëse masat aktuale janë efektive. Ne kemi një trend të mirë në zyrat prej shtëpisë, më pak njerëz janë duke lëvizur.

“A do të thotë kjo se po përballemi me shansin e fundit për të parandaluar një bllokim tjetër?

Alain Berset: Po. Nëse rritja e numrit të rasteve nuk ngadalësohet, duhet t’i përgjigjemi pyetjeve të pakëndshme. Ne jemi duke monitoruar nga afër situatën dhe kemi kohë të mjaftueshme për hapat e ardhshëm.

“Edhe nëse nuk ju pëlqen të bëni parashikime: Nëse Këshilli Federal e konsideron shtrëngimin e mëtejshëm të domosdoshëm, a do të jenë këto mbyllje të detyrueshme të dyqaneve dhe restoranteve përsëri?

Alain Berset: Ky është një skenar real nëse nuk mund ta marrim situatën nën kontroll me masat aktuale. Thjesht duhet të shihni se cilat ndërhyrje drastike janë duke u vendosur aktualisht në Gjermani, Belgjikë ose Francë. Dhe në të gjitha këto vende, përveç Belgjikës, numri i rasteve është më i ulët se në Zvicër.

“A mendoni se një hap kaq masiv do të fitonte shumicën? A mund ta përballojë Zvicra?

Alain Berset: Ajo që Zvicra dhe ekonomia e saj mund të përballonin edhe më pak do të ishte dorëzimi ndaj virusit. Ne duhet të mbrojmë popullatën.

“A nuk shqetësoheni nëse vendet e tjera me incidenca më të ulëta marrin një qasje shumë më të mprehtë?”

Alain Berset: Jo, çdo vend ka kulturën e vet politike. Sistemi ynë shëndetësor është i një standardi shumë të mirë. Në mars kishte një presion të madh mbi Këshillin Federal për të vendosur një shtetrrethim. Asokohe, gjithashtu, kemi vepruar më pak rigorozisht. Unë nuk jam duke e përjashtuar, jo madje është e qartë se ne gjithashtu bëjmë gabime. Ne nuk do të dimë nëse kemi vepruar si duhet deri në fund të pandemisë. Atëherë ne mund të bëjmë një vlerësim. Por atëherë ju lutem gjithashtu duhet të kemi kujdes të tashmen se është gjithmonë është më e lehtë në retrospektivë.

“Është përshtypja se Këshilli Federal dhe qeveritë kantonale po llogarisin konsiderata më ekonomike në valën e dytë dhe po peshojnë nëse masat janë më të dobishme apo sesa kushtojnë?

Alain Berset: Në mars pati një konflikt nëse shëndetit apo ekonomisë duhet t’i jepet një peshë më e madhe. Në ndërkohë është vërejtur se kjo nuk është një kontradiktë në terma. Ekziston një optimum ku bëni më të mirën për shëndetin dhe ekonominë tuaj. Ne i bazojmë masat tona në këtë.

 

“Masat e reja po shkaktojnë dëme ekonomike. Restoratorët thonë se ata preferojnë të kenë mbyllje të detyruar sesa detyrime e kërkesa të reja. A dëshiron shteti të shmangë pagesat e kompensimit?”

Alain Berset: Jo. Në Prill, industria e hotelierisë mbrojti me forcë hapjen e menjëhershme të restoranteve dhe bareve. Mbyllja e gjithçkaje tani nuk do të ishte gjë e mirë. Do të kishte megjithatë kosto fikse. Por një gjë është e qartë: rekomandimi për të punuar nga shtëpia, për shembull, dëmton më shumë disa restorante të caktuara. Ne kemi instrumente për të ndihmuar kompanitë e prekura. Këshilli Federal gjithashtu dëshiron të shkurtojë periudhën dhjetë-ditore të pritjes për tërheqjen e shtesave për kohë të shkurtër.”

“Si e perceptoni gjendjen shpirtërore të vendit sot krahasuar me valën e parë në pranverë?

Alain Berset: Ajo është ndryshe. Njerëzit janë të lodhur nga Corona, përfshirë edhe mua. Do të doja të lëvizja pa maskë ose të shkoja në një koncert. Por ne nuk kemi zgjidhje dhe duhet të mobilizohemi së bashku përmes kësaj krize dhe arsyes tonë të shëndoshë. Në mars, të gjitha forcat kryesore u bashkuan së bashku. Opinionet janë shumë më të ndryshme tani. Por unë nuk jam aq pesimist për situatën sa të tjerët. Ekziston ende një konsensus mjaft i gjerë se duhet të parandalojmë që spitalet të mbingarkohen – dhe atë pa përhapjen dhe mbylljen me forcë të bizneseve.”/Përktheu Elida Buçpapaj

Situatë “serioze” në spitalet e Zyrihut

VOAL – Situata është “e tensionuar dhe serioze” në spitalet e Zyrihut për shkak të rritjes së shtrimeve në spital të pacientëve me Covid, i cili aktualisht numëron 221. Por sipas vlerësimeve, brenda dy javësh ata mund të bëhen 800.

Duke pasur parasysh evolucionin e infeksioneve, është e nevojshme të parashikohet se spitalet e Zyrihut “së shpejti do të jenë nën një presion të madh,” tha Jörg Gruber, shefi i planifikimit të kujdesit në departamentin e shëndetit kantonal të premten.

Përvoja tregon se efektet e infeksioneve shfaqen me një vonesë prej dy javësh në spitale. Aktualisht, 400 shtretër janë në dispozicion në kantonin e Zyrihut, duke përfshirë 48 në njësitë e kujdesit intensiv. rsi-eb

Zvicër: Kantoni Jura mbyll baret dhe restorantet

VOAL – Pasi Këshilli Federal i ilustroi të mërkurën të gjitha masat për të përmbajtur valën e dytë të koronavirusit në Zvicër, Alain Berset në një intervistë tha se qeveria pret dispozita edhe më të rrepta nga kantonet për të adresuar këtë situatë të re.

Në një intervistë me NZZ, këshilltari federal theksoi rëndësinë e një qasjeje të diferencuar nga rajoni në rajon. Duke iu kthyer pyetjes nëse Berna priti shumë gjatë para se të merrte një vendim, Berset mbrojti vijën e ekzekutivit, duke deklaruar, siç kishte bërë tashmë Presidenti Simonetta Sommaruga, se ai kishte reaguar në kohën e duhur. Numri i infeksioneve mbetet i lartë në nivelin kombëtar, 103 raste të reja janë raportuar në Graubynden në 24 orët e fundit, 346 në Tiçino.

Për shkak të rritjes së vazhdueshme të rasteve të koronavirusit, Kantoni Jura ka dekretuar mbylljen e bareve dhe restoranteve duke filluar nga e hëna e ardhshme. Gjithashtu do të jetë e ndaluar të grumbullohen më shumë se 5 persona, madje edhe në familje. rsi-eb

Zvicra sot 9384 raste të reja me Covid 19 dhe 31 viktima

voal.ch – Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik sot situata epidemiologjike në Zvicër dhe Principatën e Lihtenshtajnit paraqitet si më poshtë:

Raste të konfirmuara të reja nga laboratori me Corona sot janë 9384.

Të shkruar në spital sot 287 dhe raste vdekje 31.

Testin sot e kanë bërë 35,230 vetë.

Këtë të dhëna janë në kufirin kohor 28.10.2020, 8:00 deri sot 29.10.2020, 8:00./BAG/eb

Zvicra nga vendet më të prekura në Europë me Covid 19 dhe me rregulla të buta nga qeveria federale në krahasim me shtetet fqinje

voal.ch – Gazeta zvicerane në gjuhën gjermane 20Minuten shkruan sot se qeveria federale ka vendosur masa të buta në krahasim nga fqinjët e saj.

Pavarësisht nga numri i madh i rasteve, shkruan 20 MInuten, Zvicra po vendos masa të buta krahasuar me fqinjët e saj Gjermaninë dhe Francën. Si dhe vendet e tjera të BE.

20MInuten shkruan se në Zvicër ka 660 raste me korona për çdo 100,000 banorë në 14 ditët e fundit. Zvicra renditet e 10-ta në listën e vendeve me shumë raste Covid 19 në lidhje me numrin e banorëve (shihni listën më poshtë). Në dy javët e fundit numuri i rasteve të infektuar për 100,000 është rritur 4.5 herë më shumë se në Gjermaninë fqinje, që rradhitet në vendin e 144. Franca, e cila konsiderohej prej kohësh një pikë e nxehtë e koronës, tani Zvicra e ka kaluar sepse aktualisht radhitet në vendin e 629. Por mos harrojmë se disa shtete si Vatikani apo Andorra e kanë këtë shkallë për shkak të numurit të vogël të popullësisë. Shteti i Vatikanit ka rreth 800 banorë dhe ka patur prej fillimit të pandemisë gjithësej 27 raste apo shteti i vogël i Andorrës.

Sipas listës me shumicë rastesh në raport me popullësisnë është Andora, në vend të dytë Belgjika, të tretë, Republika Ceke, të katërt Shteti i Vatikanit, të pestin Armenia, të gjashtin Luksemburgu, të shtetin Sllovenia, të tetin Hollanda, të nëntin Lihtenshteini, të shjetin Zvicra, të njëmbëdhjetin Franca, të katërmbëdhjetin Spanja, të shtatëmbëdhjetin Britania e Madhe, të njëzetë e dytë Austria, të njëzetë e katërtin Italia, të dyzetin Gjermania. Ndërkohë që Gjermania ka shpallur lockdawn të pjesshëm, Franca lockdown të plotë./eb

 

 

Eksperti federal i kontrollit të Task Force Didier Throne: “Situata në Zvicër ka dalë jashtë kontrollit”

voal.ch – “Situata doli nga kontrolli”. Eksperti federal i kontrollit të Task Force Didier Throne thotë: “Ne nuk kemi staf të mjaftueshëm për të ndjekur rastet dhe për të bërë më shumë teste”

Në Gjenevë, ata që u përpoqën të regjistroheshin të hënën për të kryer një provë për Covid-19 gjetën datën e parë në dispozicion vetëm të enjten  29 Tetor, ora 16.00. Një pritje me të vërtetë e gjatë, por nuk duket se e habit ekspertin e Task Force Didier Trono, që punon pranë Këshillit Federal. “Situata ka dalë nga kontrolli. Jo vetëm sepse nuk kemi teste të mjaftueshme ose nuk bëjmë sa duhet. Por sepse kemi shumë raste dhe nuk kemi staf të mjaftueshëm për t’i ndjekur ato. Me fjalë të tjera, Zvicra tashmë ka humbur aftësinë për të zvogëluar epideminë përmes testimit, gjurmimit, izolimit dhe karantinave “, shpjegon ai.

Si ishte e mundur të arrihej kjo?

Sa i përket testimit, kemi dy probleme. Në fund të valës së parë, Task Forca kishte paralajmëruar që në funksion të nevojave të vjeshtës, ishte e nevojshme të grumbulloheshin testet PCR gjatë verës, kur kishte pak raste. Kjo kërkonte një përpjekje të përbashkët në nivelin më të lartë me kompanitë e përfshira. Tani shohim që nëse kjo përpjekje është bërë, me një rritje minimale të aftësisë ditore të testit, e cila është afërsisht 25-30,000 njësi.

Së dyti, për të qenë në gjendje të kryeni testet, keni nevojë për stafin për të bërë mostrat, për të operuar me makineritë … Por spitaleve dhe laboratorëve privatë u mungon personeli. Nga njëra anë, njerëzit duhet të trajnohen – dhe ju do të më thoni që mund të ishte bërë gjatë katër ose pesë muajve të fundit -; nga ana tjetër, unë mendoj se nuk ishte e lehtë për të motivuar administratat për të punësuar personel për një nevojë të mundshme në tetor.

Sa serioz është fakti që njerëzit nuk janë më në gjendje të ndjekin infeksionet duke identifikuar njerëzit me virusin?

Situata nuk është e pakthyeshme. Testet e shpejta – testet anti-gjen – kanë arritur në treg të cilat identifikojnë proteinat e virusit dhe jo gjenomën e tij, të cilat më pas duhet të amplifikohen në testet PCR. Këto teste të reja janë pak më pak të ndjeshme se ato standarde, por ato nuk bëjnë gabime në diagnozë. Ato mund të jenë të dobishme për testimin e njerëzve jo në rrezik që kanë qenë simptomatik për një maksimum prej tre ose katër ditësh: ata që zakonisht kanë një ngarkesë të fortë virale mund të identifikohen me testin e shpejtë, duke kursyer një test PCR.

Por gjithashtu për të kryer testet e shpejta, keni nevojë për staf që në fakt është i pakët …

Por mjafton një trajnim më i thjeshtë dhe më i shpejtë./rsi.ch/eb

Christoph Blocher do të marrë vetëm një pjesë të pensionit të vonuar

VOAL – Christoph Blocher do të marrë vetëm një pjesë të pensionit të vonuar që ai kishte kërkuar, 13 vjet pas largimit të tij nga Këshilli Federal. Qeveria në seancën e saj sot, e mërkurë, në fakt ka vendosur të kufizojë shtyrjen e pensionit në 5 vjet.

Kjo është praktika për momentin, të cilën ish-ministri 80-vjeçar i drejtësisë nga SVP mund të përfitojë. Në të ardhmen, megjithatë, këto pagesa do të duhet të përjashtohen plotësisht, specifikon Ekzekutivi. Rregullat do të duhet të përshtaten në përputhje me rrethanat.

Më 1 korrik, qeveria fillimisht kishte vendosur për një pagesë të plotë ndaj Blocher, e barabartë me 2.7 milion franga, dhe kjo pavarësisht nga dy raporte ekspertësh që vërtetojnë (siç doli më vonë në shtyp) se kufiri 5-vjeçar duhet të zbatohet (për një shumë prej 1.1 milion). Delegacioni parlamentar i financave – mendimin e të cilit Këshilli Federal kishte kërkuar – më vonë deklaroi kundërshtimin e tij ndaj një pagese retroaktive. ats-eb

Zvicër: Rekorde të reja të infeksioneve dhe viktimave

VOAL – Masa të reja në shkallë vendi kundër koronavirusit: kjo është ajo që pritet sot nga takimi i Këshillit Federal përballë rritjes së infeksioneve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve që të mërkurën regjistruan rekorde të reja që nga fillimi i pandemisë. Në nivelin kombëtar, u njoftuan 24 vdekje dhe 149 shtrime në spital lidhur me Covid-19 dhe 8.616 infeksione të tjera të koronavirusit.

Evolucioni i situatës është i ngjashëm në të gjitha kantonet. Tiçino regjistroi një rekord të ri ditor të infeksioneve, 308, ndërsa pacientët e shtruar në spital u rritën nga 90 në 105 (nga 6 në 8 në kujdesin intensiv). Graubynden njoftuan 98 infeksione të reja dhe 5 shtrime të mëtejshme në spital. Janë 32 pacientë në spital, 6 prej tyre në kujdes intensiv.


Disa kantone i kanë paraprirë tashmë Konfederatës, duke njoftuar goditje në ditët e fundit. Në ndërkohë, spitalet vazhdojnë të riorganizojnë kujdesin për pacientët e infektuar dhe pacientët që kanë nevojë për shtrim në spital. I fundit për të njoftuar ndryshimet, të martën në mbrëmje, ishte spitali universitar Vaud ku të gjitha ndërhyrjet e planifikuara dhe jo urgjente u shtynë.

Ndërkohë, ushtria ka vendosur të pezullojë kurset e përsëritjes që nuk janë të nevojshme si pjesë e një mbështetjeje të mundshme për autoritetet civile ose për të garantuar performancën bazë të forcave të armatosura. rsi-eb

Në Zvicër edhe 16 viktima të tjera

VOAL – Ekspertët e konfederatës janë të shqetësuar për rritjen e shtrimeve në spital për shkak të valës së dytë të koronavirusit të ri: nëse kjo vazhdon, tha i deleguari për shërbimin shëndetësor, Andreas Stettbacher, shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv do të jenë ende të mjaftueshëm për 10 ditë, për 15 ditë në departamentet e tjera.

Në frontin e infektimit, pothuajse 6,000 raste të reja janë regjistruar në Zvicër në 24 orët e fundit, për një total prej mbi 127,000 që nga shkurti i kaluar. Përveç kësaj, ka edhe 16 vdekje të tjera dhe 167 shtrime në spital lidhur me Covid-19 në Konfederatë. rsi-eb


Send this to a friend