VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Fitorja e vonuar e Albin Kurtit, fitore e “Pirros” për Kosovën! – Nga Florim Zeqa

By | October 12, 2019

Komentet

Kosovë – 10 deputetë me koronavirus, propozohet mbajtja e seancave online

Lidhja Demokratike e Kosovës ka propozuar në seancën e sotme që të futet në rend të ditës ndryshimi i rregullores së Kuvendit, që ia mundëson deputetëve mbajtjen e seancave nga largësia, për shkak të shtimit të numrit të personave të prekur me koronavirus, raporton Gazeta Express.

Propozimin në emër të LDK’së e ka bërë deputetja Besa Gaxherri.

“Në emër të LDK’së e ngre propozimin tuaj si mocion që ne ta ndryshojmë rregulloren e Kuvendit dhe të kemi mundësi që të punojmë nga largësia, për shkak se deri më tani 10 deputetë janë të infektuar, unë besoj se një numër më i madh prej nesh janë të infektuar. Të takohen përfaqësuesit e grupeve parlamentare me një tekst të thjeshtë që seanca të mbahet nga largësia për ndonjë afat të caktuar kohor. Ju kisha lutë znj.kryetare dhe juve deputetë që ne sot ta marrim këtë veprim ta ndryshojmë rregulloren dhe të ia japim mundësinë vetes që mos të ngecin proceset siç ishte propozimi që bëri kolegia”, tha deputetja.

Këtë cështje, kryeparlamentarja Vjosa Osmani tha se e ka ngritur që nga muaji mars.

“Lidhur me përpjekjet që janë bërë për ndryshim të rregullores ka qenë propozimi që nga marsi që të mbahen seancat online. Për komisionet kjo mundësi ekziston, ne po i mbajmë mbledhjet e kryesisë përmes platformës ZOOM. Për seancë duhet patjetër të ndryshojë rregullorja. Mua më është dashur konsensusi i grupeve parlamentare”, tha Osmani.

Nga Vetëvendosje, shefi i deputetëve, Rexhep Selimi ka thënë se nuk mund ta ofrojnë mbështetjen që kjo pikë të futet në rend të ditës.

“Ne kemi me të drejtë rezervat tona lidhur me motivet e kësaj nisme. Gjithsesi ne do të donim që Kuvendi të ishte funksional. Kjo nismë nuk është një nismë për tu keqpërdorur. Ne si grup parlamentar kemi nevojë konsulta me tepër që kur ta japim mendimin tonë. Ne nuk mund ta ofrojmë mbështetjen që sot të futet në rend të ditës”, ka thënë ai.

PDK ka thënë se në këtë situatë në të cilën ndodhte vendi duhet të modelohet një zgjidhje që i mundëson kuvendit që të jetë funksional.

“Po iu pamundësohet deputetëve që për shkak të gjendjes shëndetësore të votojnë në seancë”, ka thënë shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Bedri Hamza.

AAK përmes shefit të grupit parlamentar, Daut Haradinaj tha se kanë propozuar edhe ditë më parë votimin online.

“Edhe sot jemi një deputet minus, do ta jepim përkrahjen”, tha Haradinaj.

“Ju lus deputetë që të gjithë bashkarisht të mund të zgjedhim një zgjidhje sa i përket mënyrës së votimit. Deri të mërkurën kur e kemi mbledhjen e kryesisë ju lus të vini me propozime”, tha kryeparlamentarja Vjosa Osmani.

Kurti: Thaçi e çoi karrigen e presidentit në Hagë

Ish-kryeministri Albin Kurti ka komentuar me anë të një video-mesazhi intervistimin e presidentit të vendit, Hashim Thaçi, nga prokurori i Specializuar në Hagë, raporton Gazeta Express.

Ai ka thënë se kryeministri Avdullah Hoti është vegël e presidentit Thaçi, derisa, për presidentin ka thënë se ulësen e të parit të shtetit e ka marrë me vete para prokurorisë speciale.

“Në bazë të nenit 131 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, gjendjen e jashtëzakonshme e shpall presidenti, dekreti i të cilit duhet të marrë pëlqimin në Kuvend. Pse kjo qeveri na kërcënon me shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme? Çfarë pune ka ajo me këtë shpallje? Vetëm një shpjegim e ka kjo: kryeministri koti është zëdhënës i presidencës, vegël e Thaçit, e i cili karrigen e presidentit të Republikës e mori me vete para prokurorisë speciale në Hagë”, ka thënë ai.

Kurti shton se ai nuk mund ta marrë me vete karrigen presidenciale e ta çojë në prokurori e gjykatë.

“Në republikë, sovran është shteti e burim i sovranitetit populli; në monarki, sovran është mbreti. Presidenti nuk është sovrani. Ai nuk mund ta marrë me vete karrigen presidenciale e ta çojë në prokurori a gjykatë. Kosova nuk ua ka pasur borxh këtë”, ka thënë ai. /GazetaExpress/

Për një javë, 43 të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Nuk arritën ta mposhtin virusin. 4 persona ndërruan jetë të shtunën në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19.

E numri i të vdekurve nga ky virus gjatë javës shkoi në 43

Nderkaq situata me Covid-19, cdo ditë e më shumë po rëndohet në Kosovë.

Vetëm gjatë muajit korrik, janë infektuar mbi 1800 persona në vend.

Kjo ka bërë që të stërngarkohen Klinikat ku janë të shtrirë këta pacientë.

Një natë më parë numri I të prekurve ishte 203 nderkaq kishte raste nga shumë pjesë të Kosovës por që prin kryeqyteti.

Nderkaq së fundmi në Kosovë u regjistruan 71 raste të shëruar nga Covid-19, duke e cuar numrin në 2227 të të shëruarve në total në vend, ndërsa, numri i rasteve aktive është 2387.

Kosovë: Një i vdekur dhe 216 raste të reja me COVID-19

Autoritetet në Kosovë konfirmuan të dielën një të vdekur dhe 216 raste të reja të të prekurve me koronavirus.

Shifrat e së dielës çuan në 102 numrin e viktimave nga pasojat e COVID-19-tës.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha së Prishtina sërish ka numrin me të lartë të të prekurve, përkatësisht 115 raste, e pasuar nga komuna e Drenasit 16 raste, komuna Fushë Kosovë 16 raste, komuna Lipjan 14 raste, komuna Podujevë 12 raste, komuna Mitrovicë 10 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Kaçanik 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Deçan 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Ferizaj, Klinë, Malishevë, Pejë, Rahovec dhe Viti.

Rastet e së dielës e çuan në 4 mijë e 913 numrin e përgjithshëm të të infektuarve, nga të cilët deri tani të shëruar janë shpallur 2 mijë e 267 raste, ndërsa 2 mijë e 562 mbeten raste aktive.

Qeveria e Kosovës paralajmëroi masa më të rrepta kufizuese që nga dita e hëne. Në një konferencë për gazetarë pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, tha se “është e papranueshme që derisa vendimet e qeverisë janë në fuqi ndërkohë që inspektorati është në terren, policia, po ashtu, organizohen ahengje dhe dasma nëpër qytete të ndryshme anë e mbanë Kosovës. Me këto veprime po rrezikojmë jetën e fëmijëve tanë dhe të prindërve tanë”, tha kryeministri Hoti.

Kryeministri Hoti tha se në ditët e ardhshme do të ndiqet situata me koronavirusin për të vendosur nëse do të shpallet apo gjendja e jashtëzakonshme. zëri i amerikës

Hoti: Normalizimi i marrëdhënieve, vetëm pas njohjes reciproke

Në një konferencë për media te dielën pasdite, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti përsëriti se dialogu nuk ka alternativë dhe se vetëm përmes dialogut mund të zgjidhen çështjet me Serbinë.

“Ne në këtë proces hyjmë për vetëm një qëllim e që është njohja reciproke dhe normalizimi i plotë i marrëdhënieve në mes të dy vendeve”, tha Hoti.

Ai konfirmoi arritjen e pajtueshmërisë në parim që më 16 korrik të zhvillohet takimi i parë ne Bruksel.

“Jemi të gatshëm të ulemi në çdo tavolinë të dialogut për të mbrojtur shtetësinë e Kosovës dhe për të kërkuar plotësisht normalizim të marrëdhënieve e cila vjen vetëm pas njohjes reciproke në mes të dy vendeve”, shtoi Hoti.

Sipas tij, marrëveshja finale duhet të përfshi njohjen reciproke, adresimin e çështjes të së pagjeturve, dëmet e luftës, kthimin e dokumenteve kadastrale, rregullimi i marrëdhënieve ekonomike në mes të dy vendeve, lidhjet infrastrukturore.

“Këto janë tema që do të jenë pjesë e procesit të dialogut nga e enjtja e tutje”, tha Hoti.

Hoti tha se ne Bruksel ai do të përfaqësojë shtetin e Kosovës si kryeministër, dhe bashkë me të do të jetë edhe delegacioni shtetërorë i cili përfaqëson koalicionin qeverisës, duke shtuar se gjithashtu është “shtrirë dora tek opozita që të jetë pjesë e këtij procesi”.

Dialogu Prishtinë – Beograd, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, u zhvillua të dielën në Bruksel përmes një video-konference.

Takimi i së dielës është dashur të zhvillohej në Bruksel me praninë fizike të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Por ky takim është shtyrë për datën 16 korrik në Bruksel. rel

Kryeinfermierja e Pulmologjisë bën thirrje që të dënohet deputetja Eliza Hoxha

Kryeinfermierja e Klinikës së Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosoës, Arta Sejdiu, ka bërë thirrje që deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, e cila është infektuar me COVID-19, të dënohet për thyerje të rregullave të vetizolimit.

Hoxha, dje u pa në rrugë, përkundër faktit që do të duhej të ishte e izoluar si paciente me Covid-19.

Deputetja vetë njoftoi ditë më parë që është e infektuar, teksa Sejdiu përveç deputetes, kritikoi edhe inspektoriatin që nuk e ka dënuar ende atë për veprimin e bërë.

“Kah po ia man oj POZITIVE, nuk po du me te stigmatizu, po po du ti me u denu!!!! Derisa te del lajmi qe je denuar si te tjeret, besom qe nuk rehatohna 😡. E nese ke dale per arsye shendetesore, dil me raport, na e mbyll gojen te gjitheve!!!”, shkroi Sejdiu.

Ndryshe, vetëm ditë më parë, në Vushtrri u dënua një infermiere me 1,000 euro gjobë për faktin që u zu në rrugë nga policia dhe inspektoriati, edhe pse kishte rezulutuar pozitiv me COVID-19

Ky është postimi i plotë i kryeinfermieres:

Kah po ia man oj POZITIVE, nuk po du me te stigmatizu, po po du ti me u denu!!!! Derisa te del lajmi qe je denuar si te tjeret, besom qe nuk rehatohna. Express

Vjosa nuk është vetëm?! – Nga Skënder MULLIQI

Liria në kuptimin e plotë fjalës ende është largë në Kosovë?! Liria është koncept i përgjithshem në një shoqëri të prosperuar dhe demokratike.Ne, nuk po e ndërtojmë ende një shoqëri të lirë , për fatin tonë të kaq.E aq me pak po ndërtojmë liri për gjininë femnore , e cila është qënja më e shtrejte njerëzore.Nuk ka gjë më humane së në një shtet të kemi barazin gjinore në nivel të duhur .Ende jemi largë inkuadrimit të gruas në jetën shoqërore e politike .Edhe nese ato janë të ikuadruara diku nuk po gezojnë respektin e nevojshem , ende zëri i tyre nuk po ndëgjohet sa duhet. Forca e gruas shqiptare ka bërë jehohë në botën demokratike . Kemi këngëtare të famshme, gra që kan arritur të ngjitën lartë edhe në politikëbërje , sportiste e kështu më radhë.Shumë gra të Kosovës madje janë më burra ,së do burra , neper institucione të shtetit.E tillë është edhe kryeparlametarja Vjosa Osmani, e cila vetëm së ka parime dhe mendime ndryshe në politikë , po linqohet dhe madje po kërcnohet nga shume burra(bureca) të LDK-së, edhe nga burrat e partive të tjera politike .Ajo nuk po i duron sundimtarët mbi kokë që 20 vite , nuk po i duron padrejtësitë karshi qytetarëve të lodhur në skam dhe mjerim social, e në anën tjetër na janë krijuar pasanikë mbrenda natës pa asnjë ndjersë.Vjosa është gruaja më e votuar dhe më reputacion në Kosovë. As kjo gjë nuk po respektohet.Një njeri që nuk bjen pre e pazareve të pista duhet të gëzon autoritet të pakontestueshëm .U shkarkua nga kryesia e LDK-së për mendimin e saj ndryshe sigurisht shumë më pozitivë për ta përmirësuar gjendjën e ecurive ekonomike dhe atyre politike gadi kolapsuese.Unë e kam përmbajtur Vjosën gjatë fushatës, së i ka të gjitha atributët e një politikane serioze , dhe është profesioniste e vertëtë .Këto reshta i bëra më shumë për faktin së ajo në seancën e fundit të Kuvendit të Kosovës, u sulmua nga një deputet i papërgjegjshem i LDK-së, u sulmua nga një anonimus si Xhavit Ukaj . Duket së ky njeri dështi ta dalë në qendër të vëmendjës më gjeste rrugaqësh, duke e sulmuar Vjosën. Ky së bashku më shumë të tjere te LDK-se , nese rrahin gjoks, të bëhën të fortë më burra ?! Vjosa kur është shkarkuar ka thënë së më “shkarkuan vetëm pse jamë grua”?! Shpesh në shkrimet e mia e kam theksuar së Kuvendi i Kosovës që shumë kohë po ngjanë në “Klub Cirkuzantësh”, së ketu janë tubuar gjithfarë halabakësh politik, që së kan vendin në institucione të larta të shtetit.Çdo respekt për të gjitha gratë kuvendare pa marrë parasysh së cilit taborr politikë i takojnë.Shumica kan sjellje korrekte, për çka janë edhe të thirrur të gjithë kuvendarët. Në Kosovë ka ardhur koha për korrigjime të mëdha e historike. Në fron moti ka qenë dashur të ngjitën forcat përparimtare, duke i larguar forcat reakcionare dhe korruptive .Kjo klasë politike nuk po pajtohet për ndryshime pozitive. Sikur të ishin pajtuar nuk do ti kishin bërë gjitha këto marri politike midis pandemie globale ku po na vdesin shumë njerëz!Vjosa i ka të gjitha kapacitetet , pozitën dhe njohuritë politike, që të bëhët pjesë e dialogut më Serbinë…

Në fillim të korrikut mbi 30 mijë pasagjerë shfrytëzuan Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës

Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë.

Në periudhën prej 1 deri më 9 korrik, Aeroportin Ndërkombëtar ”Adem Jashari” në Prishtinë, e kanë shfrytëzuar gjithsej 30.755 udhëtarë.

Prej tyre 21.385 kanë hyrë në Kosovë përmes këtij aeroporti, ndërsa 9.370 kanë udhëtuar jashtë vendit.

Gjatë kësaj periudhe janë realizuar gjithsej 321 fluturime.

Prej tyre 160 vajtje, ndërsa 161 ardhje. Brenda ditës janë realizuar 30 deri në 63 fluturime.

Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i aeroportit, Bujar Gashi.

Që nga 9 korriku, Aeroporti “Adem Jashari” ka filluar të zbatojë vendimin e Qeverisë së Kosovës, përmes të cilit lejohet vetëm nga një fluturim çdo 45 minuta. Brenda kësaj dite janë realizuar deri në 25 fluturime.

Gashi thekson se masat e reja në lidhje me uljen e numrit të fluturimeve do të zbatohen, deri në një vendim të ri të Qeverisë së Kosovës.

Aeroporti “Adem Jashari”, krahas aeroportit në Shkup të Maqedonisë së Veriut, është ndër të fundit në rajon që u rihap për pasagjerët, pas mbylljes më 22 mars, si pjesë e masave kufizuese, që synonin parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Aeroporti u rihap më 28 qershor.

Ky aeroport ka njoftuar të gjithë pasagjerët, përmes faqes së tij zyrtare në Facebook, se duhet t’i respektojnë rregullat e reja kur udhëtojnë.

Përkatësisht, para çdo fluturimi, është e nevojshme që pasagjerët të mbërrijnë në aeroport tri orë para nisjes. Mbajtja e maskave është e detyrueshme sikurse distanca fizike prej 1.5 metrash.

Pasagjerët i nënshtrohen matjes së temperaturës në hyrje të aeroportit.

Disa aeroporte në rajon gjithashtu kanë ulur numrin e fluturimeve, kështu që për shembull, në Aeroportin Ndërkombëtar në Podgoricë të Malit të Zi, me datën 10 korrik kanë qenë të parapara vetëm 8 fluturime, 4 mbërritje dhe 4 nisje.

Rreth 20 aeroplanë janë planifikuar të ulen ose të fluturojnë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit në Maqedoninë e Veriut.

Numri më i lartë i fluturimeve ndërkombëtare në rajon u regjistrua në Serbi, në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd.

Sipas të dhënave nga faqja zyrtare e këtij aeroporti, rreth 100 fluturime janë planifikuar për datën 10 korrik.

Në Kosovë, numri i personave të infektuar me koronavirus është rritur në ditët e fundit. Numri i përgjithshëm i infektuarve deri më 10 korrik është 4,307, ndërsa numri i përgjithshëm i vdekjeve ka arritur në 94.

Isa Mustafa i infektuar nga koronavirusi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, njoftoi se është infektuar me koronavirus. Përmes një postimi në rrjetet sociale ai iu ka bërë thirrje qytetarëve për kujdes maksimal, ndërsa theksoi se “përveç një plogështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur. Ditët në vijim to të jem i izoluar”.

Edhe një numër deputetësh të parlamentit të Kosovës janë prekur nga koronavirusi në një periudhë kur vendi po vazhdon të përballet me shtim të numrit të të infektuarve dhe rritje të numrit të viktimave.

Mbrëmë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha deri tani numri i viktimave që nga fillimi i pandemisë arriti në 94, dhe vetëm në 24 orët e fundit tetë persona humbën jetën, ndërsa 207 nga 401 të testuar dolën se janë të infektuar.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha sot se përkeqësimi i situatës rëndon sistemin shëndetësor të vendit.

Për këtë arsye po bëjmë thirrje, ju lutem mbajini distancën, mbajeni higjienën, mbani maskat që ta ruajmë edhe personelin shëndetësor edhe ashtu sistemi është ngarkuar këto ditë në klinikat tona edhe në spitale rajonale, nëse na rrezikohen edhe profesionistët shëndetësorë atëherë do të jetë një problematikë e madhe”, tha ai.

Zoti Zemaj kërkoi respektim të masave në mënyrë që të shmangen masat ndëshkuese.

Këto janë thirrjet tona dhe angazhimet tona mbi të gjitha të gjitha duhet ta bëjmë punën nga pak që sadopak të ketë një disiplinë, kulturë, etikë dhe moral sepse vetëm me masa ndëshkuese nuk do të ishte e dëshirueshme as për ne as për qeverinë e Kosovës por as Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike që masat të respektohen vetëm me ndëshkime apo gjoba e dënime administrative apo penale”, tha ministri Zemaj.

Rastet e së enjtes e çuan në 4 mijë e 307 numrin e përgjithshëm të të infektuarve, nga të cilët deri tani të shëruar janë shpallur 2 mijë e 95 raste, ndërsa 2 mijë e 118 mbeten raste aktive.

Që nga 1 korriku, në Kosovë janë regjistruar 43 vdekje si pasojë e infektimit me koronavirus, disa prej të cilave po hetohen nga organet e rendit.

Zyrtarë evropianë kritikuan partitë politike në parlamentin e Kosovës që nuk po arrijnë të merren vesh për të ratifikuar pesë marrëveshje ndërkombëtare financiare në vlerë prej 253 milionë eurosh, që do të ndihmonin edhe në përballjen me pandeminë.

Ambasadori gjerman në Kosovës, Christian Heldt tha sot se nuk e kupton qasjen e partive politike.

Këto para janë këtu për të ndihmuar për rimëkëmbjen e Kosovës nga pasojat socio-ekonomike nga covid dhe këto para janë po ashtu për të mbështetur sistemin shëndetësor. Pra nuk e kuptoj parlamentin dhe në këtë rast të gjitha partitë politike që të mos bëhen bashkë në këtë situatë. Në të gjithë botën po përballemi me pasojat e covid-it dhe këtu Kosova nuk bën përjashtim dhe ju mund të dilni jashtë krizës vetëm me bashkëpunim, pra ky do të ishte mesazhi im për politikën për partitë, ju lutem bashkohuni sepse nuk është për vetën tuaj por për popullin dhe vendin tuaj”, tha ambasadori Heldt.

Miratimi i marrëveshjeve të tilla kërkon votat e dy të tretave të deputetëve të parlamentit.

Mospajtimet politike pamundësuan edhe miratimin e një projektligjit për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID – 19, i hartuar që në muajin prill të këtij viti. Projektligji që është nismë e kryetares së parlamentit, Vjosa Osmani dhe disa deputetëve, nuk po mbështetet as nga qeveria e Kosovës.

Në mbledhjen e së enjtes, qeveria tha se e vlerëson të panevojshme miratimin e projektligjit, me arsyetimin se ligjet e zbatueshme në Kosovë e rregullojnë në mënyrë të mjaftueshme fushën e luftimit dhe të parandalimit të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë.

Kryeministri Avdullah Hoti pritet që të raportoj të premten në parlamentin e Kosovës për gjendjen me koronavirus. Partitë politike kanë kritikuar qasjen e qeverisë kundruall situatës.

Qeveria e Kosovës tashmë sërish ka rikthyer disa nga masat për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve në qytetet më të prekura të vendit, ka shkurtuar numrin e të punësuarve në institucione dhe ka kufizuar veprimtaritë e restoranteve dhe kafeneve. zëri i amerikës

Kuvendi miraton rezolutë “në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës”

Kuvendi i Kosovës miratoi një rezolutë prej dhjetë pikësh për “Unitetin politik dhe qytetar, në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës”, me propozim të deputetes së Aleancës Kosova e Re, Mirlinda Sopi Krasniqi.

Njëra prej pikave thekson se Kuvendi i Kosovës i respekton Dhomat e Specializuara në Hagë dhe kërkon që puna e tyre të bazohet në respektimin e ligjeve të Kosovës dhe të rregullave ndërkombëtare për funksionimin e tyre.

Në këtë pikë po ashtu thuhet se Dhomat duhet të jenë të drejta dhe të paanshme në trajtimin e të gjitha lëndëve.

“Kuvendi i Republikës së Kosovës shpreh shqetësim për shkeljet e mundshme procedurale, të bëra me rastin e publikimit të emrave përkitazi me propozim-aktakuzën e pakonfirmuar ndaj pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, thotë njëra pikë, duke aluduar në publikimin e një deklarate nga Zyra e Prokurorit të Specializuar për paraqitjen e një aktakuze për krime lufte kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

Në rezolutë thuhet se “Republika e Kosovës në vazhdimësi ka qenë e gatshme për ta vërtetuar drejtësinë e luftës mbrojtëse të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe është edhe sot e gatshme ta bëjë të njëjtën gjë me Dhomat e Specializuara”.

“Pastërtia e luftës së UÇK-së është vërtetuar disa herë në proceset e zhvilluara nga mekanizmat e drejtësisë ndërkombëtare, siç janë: UNMIK-u [misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë], Tribunali Ndërkombëtar për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi, EULEX-i [misioni i Bashkimit Evropian] dhe drejtësia vendore”, thuhet në rezolutë.

Aty po ashtu theksohet se Kuvendi i Kosovës “e sheh të domosdoshëm unitetin politik e qytetar për ta mbrojtur luftën çlirimtare të UÇK-së dhe popullit të Kosovës”.

Kuvendi, përmes rezolutës, “rithekson faktin se në Kosovë, shteti serb ka kryer spastrim etnik, duke dëbuar në mënyrë të organizuar rreth një milion qytetarë; ka vrarë mbi 12,000 civilë, në mesin e të cilëve mbi 1,300 fëmjë; ka kryer më shumë se 400 masakra; ka dhunuar rreth 20,000 gra dhe vajza, si dhe ka shkatërruar pasurinë e qytetarëve, monumetet kulturore, fetare e historike dhe infrastrukturën e Kosovës”.

Kuvendi po ashtu kërkon që sa më parë të zgjidhet çështja e personave të zhdukur dhe të vendoset drejtësi për të gjitha viktimat e krimeve të Serbisë ndaj popullit të Kosovës.

“Heshtja ndaj këtyre krimeve, në Kosovë kuptohet si amnisti dhe tolerim ndaj krimeve të Serbisë, të kryera në Kosovë”, thuhet në rezolutë.

Rezoluta u miratua me votat e 61 deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Përndryshe, rezolutat e miratuara nga kuvendi nuk janë detyruese, por pasqyrojnë vullnetin politik. rel

Protestë kundër akuzave ndaj presidentit të Kosovës

Edlira Bllaca

Nëntëdhjetë e nëntë persona u mblodhën të enjten në sheshin kryesor të Prishtinës, dhe në qytete tjera të Kosovës, në një protestë kundër akuzave të pakonfirmuara të Prokurorisë së Posaçme për krime të luftës dhe të pas luftës, ndaj presidentit, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli.

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati, tha se këto akuza janë sulm i drejtpërdrejtë mbi Kosovën dhe luftën e saj për liri.

“E papranueshme dhe e njëanshme, dhe e dyshimtë. Propozim akuza është sulm direkt mbi Kosovën dhe lirinë e saj të cilën e solli lufta e drejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e mbështetur edhe nga aleatët ndërkombëtar. Gjykatat e tilla që janë ngritur njëanshëm vetëm kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilat e mohojnë gjenocidin dhe krimin e pafund të Serbisë agresore që bëri në Kosovë, janë të papranueshme për Kosovën”, tha zoti Gucati.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mbrëmë tha se do të udhëtojë të hënën për në Hagë, ku do të intervistohet nga Prokuroria e Posaçme. Më 24 qershor prokuroria publikoi akuzat e pakonfirmuara dhe pas tyre presidenti Thaçi tha se do të jap dorëheqje nëse ato konfirmohen.

Publikimi i tyre bëri që të dështojë plani për një takim Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor me ndërmjetësimin e ambasadorit amerikan Richard Grenell.

Publikimi nxiti reagime në shkallë të gjerë në Kosovë. Organizata e Veteranëve të Luftës vendosi që protesta e sotme të zhvillohet në disa qytete me nga 99 persona, duke respektuar masat për parandalimin e zgjerimit të infektimeve me COVID-19, por edhe duke simbolizuar luftën e vitit 1999.

Gjykata e Posaçme e cila me emrin dhomat e specializuara vepron në Hagë, u miratua në fillim të muajit gusht të vitit 2015 nga parlamenti i Kosovës.

Ideja për themelimin e saj pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Hetimet sikurse e dhe ngritja e gjykatës kishin nxitur reagime dhe protesta ne Kosovë, ku pohohet se në këtë mënyrë po bëhet barazimi me mizoritë e forcave serbe gjatë luftës së viteve 1998 – 1999, që mori fund me ndërhyrjen e NATO-s.

“Prandaj privilegji që po i ofrohet Serbisë nga kjo gjykatë në këtë formë, duke i akuzuar krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për hatër të saj, nxit ngatërresa të reja. E themi me bindje të plotë se kjo gjykatë po bën gabim të pafalshëm lidhur me aktakuzën ndaj krerëve të UCK-së. Fillimisht ishte paraparë të hetohen krimet e kryera nga të dyja anët, nuk rezultoi ashtu sepse kjo gjykatë amnistoi Serbinë dhe krimet e saj të kryera në Kosovë”, tha zoti Gucati.

Mbi 200 ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë në pyetje që nga fillimi i vitit 2019.

SKËNDERBEU: “GJYKATËN SPECIALE NUK JUA SOLLA UNË, ATË E GJETA NE MESIN TUAJ” – Nga BINAK MAXHARRAJ

POROSIA E SKEDNDËR BEUT PËR OLV PAS 500 VJETEVE.

/MBRAMË SI NË ANDËRR ME THIRRI SEKENDERBEUT
MË NJË POROSI PËR OVL/

JUVE OLV-istave SOT NU KAMË QEJF ME JU PA NË PROTESTË LIDHUR ME GJYKATËN SPECIALE.

“GJYKATËN SPECIALE NUK UA SOLLA UNË,ATE E GJATA NE MESIN E JUAJ”.

JU VETË E FORMUAT.TASH BALLAFAQOHUNI ME TE.MOS E PREKËNI,LE TE VAZHDOI PUNËN E VETË KJO GJYKATË, SEPSE JU VETË NUK ISHIT NË GJENDJE QE TI GJYKONI ATA QE PO AKUZOHËN PËR KRIME.

USHTRIA ÇLIRIMTARE NUK PO GJYKOHËT NË HAGË.LUFATA E UÇK ËSHTË E PASTËR SI LOTI.AJO QENDRON MBI GJAKUN E DERDHUR TE DESHMORVE TE KOMBIT DHE SE MBI KËTË ASKUSH NUK KA TE DREJTE TË SHKELË.

USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS ËSHTË KRENARIA E KOMBIT.UÇK NUK KA NEVOJË TA GJYKOJË ASKUSHË NEPËR GJYQE SEPSE ATE E MBRON GJAKU I DERDHUR I LIRISË.

LERENI TE LIRË QE GJYKATA SPECIALE TË MERRET ME ATA QE IA MORËN FYTYRËN UÇK,QE BËNË KRIME GJATË DHE PAS LUFTËS,LE TE MERRET ME ATA QE U PASURAUN ME MILONSHE DUKE E PLAQEKITË PASURIN E KËTIJ POPULLI TE VARFËR.

KURSE JU TE OVL QE PO GJUNI SHKELMA MË MIRË ËSHTË SOT NESE DELNI NE PROTESTË TI TREGONI PROTESTUESVE SE SI U BËTË MILINONER,SE SA TI MBRONI GJOJA KEQPËRDORUESIT E UÇK.

EDHE LUFTA IME 500 VJEÇARE KA QENË LUFTË E ASHPËR MË TURKUN DHE SERBIN.MË USHTARËT E MIJË TRIMA I KAMË DALË ZOT SHQIPERISË,KAMË LUFTUAR PËR SHQIPERIN,ASNJËHËRË NUK ME KA SHKUAR MENDJA,SIÇ PO JU SHKON JUVE SOT QE TA NDAJË,QE TA COPTOI ATEDHEUN ME SHKAUN I CILI DESHTI ME SHEKUJ TE NA ÇRRËNJOSË NGA TROJET TONA,I CILI NA I VRAU FEMIJT TANË,PËRDHUNOI NANAT DHE MOTRA TONA,NA NDOQEN ME DHUNË NGA VATRAT TONA.

PRA,POROSIA IME SI SKENDERBUT ËSHTË SË NUK DUA TE JU SHOHË SOT NE PROTESTË,SEPSE ASNJE GJYKAT NUK ËSHTË DUKE E GJYKUA UÇK,VEÇ KËERPËRDORUESIT E SAJ TË CILËT ME TE BËMET E TYRE DUHET TE DISTANCOHËN NGA ÇUÇK.