VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Familjarët në Kosovë dyshojnë se 7-vjeçari mund të jetë vrarë për arsye raciste

By | March 22, 2019
1 Comments
  • author avatar
    arjeta 11 months ago Reply

    zoti e denoft at pisejk ja bani krejt botes terr me
    let rast zoti ne gjenet e ka qu at emgjull te pa fajshem zoti ju ndihmoft prindve tij

Komentet

Koronavirusi: Katër pacientë në Zvicër, të katër janë infektuar në Itali

VOAL – Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) ka konfirmuar se katër persona janë të infektuar me koronavirus në Zvicër; kantonet e prekur janë Ticino (një), Graubynden (dy) dhe Gjenevë (një). Të katër pacientët, të cilët janë relativisht mirë, janë infektuar në Itali.

Gjatë konferencës për shtyp në Bernë, Daniel Koch, kreu i Divizionit të Sëmundjeve të Bartshme, siguroi që të sëmurët janë të gjithë në karantinë të vetmuar, si dhe njerëzit që kanë rënë në kontakt me ta. Gjithmonë Koch thotë që raste të tjera priten në ditët në vijim, si në të vërtetë në pjesën tjetër të Evropës. Ka ardhur koha që FOPH të nisë fushatën informuese të krijuar për popullatën, e cila tregon se si, edhe me masa të thjeshta, mund të mbroheni.

ATS

Fshati Mitholc në Zvicër mund të evakuohet mbi 10 vjet, për shkak të një depoje armësh

Një fshat në Zvicër mund të evakuohet për më shumë një dekadë, pasi autoritetet do të pastrojnë një depo armësh nga Lufta e Dytë Botërore.

Ministria e Mbrojtjes ka konstatuar vitin e kaluar se depoja paraqet rrezik “të papranueshëm” për njerëzit pranë të fshatit Mitholz (Mitholc).

Tani, autoritetet thonë se banorët mund të detyrohen të largohen, derisa të pastrohet depoja.

“Varësisht se si shkon puna, banorët duhet të presin që evakumi të zgjasë më shumë se dhjetë vjet”, tha Ministria e Mbrojtjes e Zvicrës.

Banorët do të duhet ta miratojnë planin për largim nga zona, ndërkohë që konsultimet publike tashmë janë në zhvillim e sipër.

Depoja ka shpërthyer pjesërisht në vitin 1947, duke vrarë nëntë njerëz dhe duke shkatërruar stacionin e trenit pranë.

Por, më shumë se 70 vjet më vonë, rreth 3 500 tonelata municion mbeten atje. rel

Pothuajse një miliard franga për promovimin e kulturës

VOAL – Pothuajse një miliard franga për promovimin e kulturës në katër vitet e ardhshme. Këshilli Federal ka dërguar në Parlament mesazhin për periudhën 2021-2024, i cili parashikon mbështetje prej 934.5 milion franga.

Janë ruajtur tri akset strategjike të Konfederatës: pjesëmarrja kulturore, kohezioni social, krijimi dhe inovacioni. Sidoqoftë, qeveria synon të përqëndrohet në dixhitalizim. Në veçanti, ajo synon t’i mbështesë ofruesit e filmave në internet që i nënshtrohen detyrimit për të investuar në një kinema të pavarur zvicerane.

Fushat e tjera në të cilat synojmë të përqëndrohemi janë shkëmbimet shkollore midis rajoneve gjuhësore, mbështetja për talentet e rinj muzikorë dhe bashkëpunimi me sektorin privat për të promovuar inovacionin.
ATS

Koronavirusi – Dhjetë laboratorë veprojnë në territorin zviceran, mund të kryejnë një mijë analiza në ditë

VOAL – Dhjetë laboratorë veprojnë në territorin zviceran, një prej të cilëve në Ticino, të aftë të kryejnë një mijë analiza në ditë. Mundësia për të testuar mostra për një infeksion të mundshëm koronavirus është trefishuar që nga java e kaluar, vuri në dukje Alain Berset, kur të gjitha analizat u kryen nga një laborator në Gjenevë.

Rasti i parë i konfirmuar në Zvicër, nënvizoi këshilltari federal përgjegjës për shëndetin publik, nuk e ndryshon pajisjen e vendosur. Sidoqoftë, autoritetet janë të gatshme të reagojnë ndaj çdo zhvillimi të situatës dhe presin që raste të tjera të shfaqen në ditët në vijim.

Një fushatë informuese që synon udhëtarët në trena, trama, autobusë e tjerë do të fillojë nga kjo e enjte. Pllakatat dhe broshurat gjithashtu do të postohen me masat e nevojshme higjenike për t’u përpjekur të parandalohet përhapja e virusit.
ATS

Zvicra konfirmon rastin e parë me koronavirus

Foto ilustrim.

Autoritetet zvicerane konfirmuan rastin e parë të koronavirusit të ri në këtë vend.

Ai është një burrë 70-vjeçar, i cili u testua pozitiv në kantonin jugor të Ticinos, në kufirin me Italinë.

“Personi i infektuar ishte në Itali rreth dhjetë ditë më parë dhe mori pjesë në një ngjarje afër Milanos”, tha ministria zvicerane e shëndetësisë, në një deklaratë.

Njerëzit me të cilët ky person kishte kontakte janë futur në karantinë për 14 ditë.

Autoritetet zvicerane thanë se nuk ishte e nevojshme në këtë fazë të merren masa të mëtejshme, siç është mbyllja e shkollave.

Shpërthimi më i madh i virusit në Evropë është aktualisht në Itali, me më shumë se 280 infeksione dhe shtatë vdekje.

Virusi i ri tashmë ka vrarë më shumë se 2,600 njerëz, shumica e tyre në Kinë, dhe është përhapur në rreth 30 vende të tjera, raporton Reuters.

Numri i personave të infektuar është rritur në 80.114.

Rumania dhe Austria konfirmuan gjithashtu rastet e para me koronavirus.

Koronavirusi shkakton simptome të ngjashme me pneumoninë.

Ende nuk ka vaksinë për të.

Bebja e familjes zvicerano-kineze Baerfuss lindi në Wuhan, në mes të urgjencës së koronavirusit

Në fakt, kërcënimi i paraqitur nga virusi ishte i njohur për popullatën lokale disa javë para se të raportonte shtypi ndërkombëtar.

 

voal.ch – Fëmija i katërt i familjes zvicerano-kineze Baerfuss lindi në Wuhan, në mes të urgjencës së koronavirusit.

Marcel Baerfuss u kthye në Zvicër nga Kina me një pjesë të familjes së tij në mes të janarit. Ai duhej të linte gruan e tij shtatzënë në zonën e prekur nga koronavirusi.

Ka kaluar javë të dhimbshme Marcel Baerfuss. 55-vjeçari nga  Jura berneze ka jetuar në Wuhan që nga viti 2008 me gruan e tij kineze dhe tre fëmijët e tyre.

Në mes të janarit ai vrapoi në Zvicër me 3 fëmijët e tij – gjashtë, njëmbëdhjetë dhe trembëdhjetë vjeçarë – për t’i shpëtuar nga koronavirusi i rrezikshëm.

Në fakt, kërcënimi i paraqitur nga virusi ishte i njohur për popullatën lokale disa javë para se të raportonte shtypi ndërkombëtar.

“Ishte një vendim i vështirë, veçanërisht për mua”, thotë Marcel Baerfuss. Megjithatë, për atë dhe gruan e tij ishte e qartë që nga fillimi se fëmijët e tyre duhej të siguroheshin.

Marcel Baerfuss jeton jashtë Zvicrës që nga viti 1991. Sa i përket mbështetjes të Zvicrës në Kinë për qytetarët zviceranë, nëse ata ndjehen të braktisur nga Konfederata përballë krizës së koronavirusit, ai komenton:

“Emigrimi është një mënyrë jetese e bazuar në një zgjedhje personale, i takon secilit individ të kujdeset për veten e tij.”

Departamenti Federal i Punëve të Jashtëme që promovon interesat zvicerane përveç çështjeve konsullore në Kinë veçanërisht në mënyrë efektive, nuk është një agjenci udhëtimesh, thekson Baerfuss. Ai vetë nuk kërkoi ndihmë nga autoritetet zvicerane për udhëtimin e kthimit në Zvicër.

Ndërkohë, lindi edhe fëmija i katërt i çiftit Baerfuss. Zonja Baerfuss e lindi në 3 shkurt në Wuhan. Lindja shkoi mirë. “Dy raste të gripit u konfirmuan gjatë shtrimit në spital të gruas time”.

“Kështu që ajo u largua nga spitali pas vetëm dy ditësh, ndërsa tani është mbyllur në shtëpi”, thotë Baerfuss. Ajo nuk mund të largohet nga shtëpia, pasi rreziku i një infeksioni të mundshëm është shumë i lartë, shpjegon ai.

Babai 55-vjeçar i familjes nuk e di se kur do të jetë në gjendje të marrë djalin e tij të porsalindur. Deri në këtë verë, ai regjistroi tre fëmijët e tij në shkollë në Zvicër. “Ne me siguri do të kalojmë tre ose katër muajt e ardhshëm këtu. Pastaj do të shohim.”

Djemtë filluan shkollën në Zvicër të hënën e kaluar. “Fëmijët e mi janë dygjuhësh,” thotë Baerfuss. “Ata flasin frëngjisht dhe mandarinë. Kështu që fillimi i ri nuk duhet të jetë shumë i vështirë për ta.”

E gjithë familja në Zvicër: në verën e 2018 Baerfuss shkoi me pushime në Lugano.

Për momentin Marcel Baerfuss jeton me nënën e tij dhe tre fëmijët. Edhe pse jetonte jashtë vendit, ai ka ardhur vazhdimisht në Zvicër. “Unë vij në Zvicër rregullisht,” thotë ai. Para Wuhanit, ai jetoi në Paris për mbi 20 vjet, ku takoi gruan e tij.

Familja Baerfuss gjithashtu drejton një biznes familjar me 150 të punësuar në Wuhan. “Ne prodhojmë dhe shesim mjaltë,” thotë ai. Kjo është gjithashtu një nga arsyet pse gruaja e tij qëndron në Wuhan. “Ne duhet të kemi në vëmendje kompaninë,” thotë Marcel Baerfuss.

Derisa të ribashkohet përsëri, familja komunikon çdo ditë përmes QQ, ekuivalentit kinez të Whatsapp./EB/ Burimi Swissinfo.ch

Stacionet hekurudhore më të mira në Evropë: Zyrihu në vendin e dytë

Voal.ch – Renditja u përpilua nga Qendra e Zgjedhjeve të Konsumatorëve, dhe Zvicra mund të jetë e kënaqur me këtë vend

ZURICH – Stacioni qendror i Zyrihut renditet i dyti midis stacioneve hekurudhore më të mira në Evropë bazuar sipas vlerësimit të konsumatorit.

Në fakt ishte grupi i mbrojtjes së konsumatorëve “Consumer Choice Center” që së pari përpiloi indeksin e vlerësimit për stacionet e trenave evropiane, dhe Zvicra mund të jetë më shumë se e kënaqur me të. Në hulumtimin në të cilin u analizuan 50 nga stacionet më të mëdha në Evropë, dy stazione treni zviceranë ishin në fakt midis 11 vendeve të para në renditje. Renditja u krijua bazuar në një përzierje të kritereve të komoditetit të udhëtimit për konsumatorët.

Stacioni më i njohur në Evropë është St. Pancras International, i cili ndodhet në Londër. Në vendin e dytë gjejmë stacionin qendror të Zyrihut, ku dallohet pastërtia dhe oferta e gjerë e ngrënies. Më pas, stacioni qendror i Leipzig ndodhet në vendin e tretë të podiumit. Roma Termini mbetet jashtë podiumit, por prapë fiton një vend të rëndësishëm të katërt. Edhe pse ka mbetur jashtë dhjetë të parave, madje as stacioni i Bernës nuk është zhgënjyer; në fakt u rendit i njëmbëdhjeti në renditje.

Një fakt për tu përmendur është se gjysma e 10 stacioneve më komode në Evropë janë me qendër në Gjermani (Leipzig, Mynih, Hamburg, Berlin dhe Frankfurt). Në përgjithësi, Evropa veriore është në krye të listës, përveç Romë Termini (i katërt) dhe Milano Qendror (i tetë) përfaqësojnë Evropën Jugore, dhe vetëm stacioni i Moskës Kazansky (në vendin e nëntë) mban lart flamurin e Evropës Lindore.

FALEMINDERIT ZVICËR!🇨🇭

Solidaritet i jashtezakonshem me SHQIPERINE dhe shqiptarët.

Ne konferencen nderkombetare te donatoreve mbajtur ne Bruksel, Qeveria e Zvicres, populli zviceran edhe nje here ne krah te popullit tone – 10.2 milion CHF per rindertimin e zonave te shkateruara nga termeti i 26 Nentorit 2019.

Zvicra ishte nder vendet e para e cila dergoi brenda dites nje ekip te madh kerkim-shpetimi, menjëherë pas tërmetit të 26 Nëntorit.

Shqiptaret do t’ju jene gjithmone mirenjohes.

Mbi 100 vende të Europës, Azisë dhe SHBA, ndihmojnë Shqipërinë me një shumë që kalon mbi 1.15 milardë euro, rreth 800 milionë Euro kredi dhe të tjerat donacione .

 

Njëqind vjet nga lidhja e parë ajrore midis Zvicrës dhe Londrës

VOAL – Kanë kaluar njëqind vjet nga lidhja e parë ajrore midis Zvicrës dhe Londrës. Avioni nuk u ngrit nga një qytet i madh, por nga Shën Moritz, dhe për të festuar këtë përvjetor, udhëtimi do të përsëritet për turistët, por nga aeroporti aty pranë Samedan.

“Rreth tridhjetë veta hypin në aeroplan”, tha Sergio Fagiolo, menaxher i logjistikës së Badrutt’s Palace, pranë mikrofonave të RSI. Dy fluturimet e para janë të rezervuara plotësisht. Kostoja e biletave? 1600 franga udhëtim vajtje ardhje.

“Aeroporti Samedan është në vetvete privat,” shton Daniel Peter, drejtor i infrastrukturës. “Prandaj, ne për këtë fluturime tregtare duhet të paraqisnim një koncept sigurie pranë Zyrës Federale të Aviacionit Civil. për shembull te njerëzit dhe materialet e mundshme të rrezikshme “.

“Ne jemi shumë larg nga bërja e një aeroporti tregtar”, megjithatë, nënvizon drejtori i aeroportit të Engadinit. “Me koncesion, fluturimet e planifikuara mund t’i ofroheshin Samedanit. Topografia, sidoqoftë, nuk e lejon atë. Sidoqoftë, mund të mendohet për fluturime charter sezonale në destinacione të ndryshme”.

Arrestohet dhe dënohet një agjent rus aktiv në Zvicër

VOAL – Një agjent rus aktiv në Zvicër u arrestua dhe u dënua muajin e kaluar për spiunazh. Një histori, deri tani e panjohur, e cila megjithatë mban një atmosferë misteri edhe pas dënimit. Kjo u zbulua sot nga Sonntagszeitung, i cili kreu hetimin e vet për këtë çështje.

Agjenti dyshohet se kaloi Zvicrën verën e kaluar në një rover, duke transportuar një dron dhe gjashtë telefona celularë. Misioni i tij ishte të ndiqte gjurmët e disidentëve rusë ose oligarkëve të dështuar.

Për shkak të “interesave thelbësore për ruajtjen e sekretit”, Ministria Publike e Konfederatës (MPC) rrëzoi pasazhe të shumta të urdhëresës penale: shmangu edhe kombësinë e personit të dënuar dhe emrin e strukturës për të cilën ai punoi.

Sidoqoftë, kërkimet e gazetës të së Dielës bënë të mundur të konstatohet se ai ishte një Rus që operonte për Shërbimin e Inteligjencës Ndërkombëtare (SVR) në vendin e tij. Ai u dënua me 6 muaj burg. Sidoqoftë, ai tashmë duhet të jetë liruar dhe dëbuar, pasi periudha e kaluar në paraburgim ishte marrë gjithashtu në konsideratë në dënim.

ATS

“Marrëveshja e dyshimtë për naftën e Visokës”, reagon kompania ‘Terraoil Swiss’ pas shkrimit të BIRN: Spekulim e keqinterpretim i fakteve

Kompania ‘Terraoil Swiss’ ka reaguar pas shkrimit të publikuar në BIRN, lidhur me naftën e Visokës, ku në shkrim thuhej se nafta iu transferua kompanisë serbe me pronar rus bazuar në një marrëveshja e dyshimtë.

Në deklaratë shpërndarë mediave kompania e konsideron shkrimin një mashtrim bazuar në keqinterpretimin e fakteve, ndërsa rendit të gjitha argumentet dhe qëndrimin e saj lidhur me këtë cështje.

Reagimi i plotë i kompanisë ‘Terraoil Swiss’:

Më datën 7 shkurt 2020, agjencia BIRN-Albania (Reporter.al) nëpërmjet një shkrimi me titull: “Marrëveshja e dyshimtë: Nafta e Visokës iu transferua kompanisë serbe me pronar rus”

(Autor: Besar Likmeta) ka konsumuar një operacion mashtrimi, spekulimi dhe manipulimi të opinionit publik, duke shtrembëruar dhe keqinterpretuar faktet, duke bërë interpretime të rreme ligjore, duke dëmtuar në mënyrë agresive dhe intimiduese interesat dhe imazhin e kompanisë “Terraoil Swiss”.

Është elementare të theksojmë se në profesionin e cdo gazetari, për më tepër të dikujt me përvojë dhe reporter i një media prestigjoze si BIRN, ky publikim është një thyerje e rëndë e parimeve të etikës profesionale dhe shkelje e rëndë e çdo norme që rregullon marrëdhëniet e gazetarisë bashkëkohore, përfshi atë investigative dhe që provon katërcipërisht që artikulli në fjalë është mbështetur mbi të pavërteta, paragjykime, keqdashje, dizinformim për të mos shkuar më larg me arsyetimin e kryerjes së ndonjë shërbimi ndaj një pale të tretë. Për të qenë sa më të kuptueshëm dhe të qartë përsa më lart, po rendisim në mënyrë elementare piketat kryesore të këtij “investigimi” dhe shkrimit të Reporter.al:

BIRN, pretendim 1: Në këtë shkrim BIRN pretendon se kompania “Terraoil Swiss” ka transferuar naftën e Visokës dhe të drejtat hidrokarbure në një kompani serbe me pronar rus.

Sqarim 1: Në legjislacionin që rregullon marrëveshjet hidrokarbure por edhe ato tregtare nuk ekziston koncepti ”transferim nafte”, por tregtim nafte dhe/ose transferim i të drejtave hidrokarbure.

Pretendimi se kompania “Terraoil Swiss” ka transferuar të drejtat hidrokarbure, është një e pavërtetë e rëndë e joprofesionale dhe mashtrim i qëllimtë, sepse të drejtat hidrokarbure transferohen vetëm me pëlqimin e palëve, respektivisht të Terraoil Swiss, Albpetrolit dhe AKBN-së, si dhe me miratimin përfundimtar të MIE si autoriteti shtetëror më i lartë. Ky fakt nuk ka ndodhur dhe për rrjedhojë nuk ekziston.

Kontrata ndërmjet “Terraoil Swiss” dhe GTK-Oil është kontratë shërbimi, e njëjtë me të gjitha kontratat e shërbimit mbi bazën e të cilave operojnë kompanitë hidrokarbure në Shqipëri dhe kudo në botë, ç’ka do të thotë se është nënkontraktim, marrëdhënie mes dy palëve private e realizuar konform ligjit shqiptar dhe të gjitha detyrimeve që lindin prej tij.

BIRN, pretendim 2: Kontrata e shërbimit (Terraoil Swiss me GTK Oil) cënoi sigurinë kombëtare duke transferuar të dhënat konfidenciale.

Sqarim 2: Shkrimi i Reporter.al ka spekuluar me një nen të kontratës koncensionare, duke konfonduar detyrimet mes palëve (koncensionar-shtet) me ekspozimin e të dhënave tregtare konfidenciale dhe duke e keqinterpretuar qëllimisht këtë konfidencialitet si “sekret shtetëror”.

Në bazë të Marrëveshjes Hidrokarbure, koncensionari ka plotësisht të drejtë të ekspozojë të dhëna tregtare konfidenciale tek nënkontraktorët e vet, pa kërkuar miratimin e Albpetrol apo ndonjë institucioni tjetër. (Neni 23.2 i Marrëveshjes Hidrokarbure)

Për pasojë BIRN (Reporter.al) ka mashtruar qëllimisht duke shtrembëruar e keqinterpretuar termat e kontratave e duke spekuluar dhe ngatërruar qëllimisht publikun dhe duke dëmtuar rëndë imazhin, besueshmërinë dhe interesat e kompanisë Terraoil Swiss.

BIRN, pretendim 3: BIRN pretendon se “Terraoil Swiss” i ka dhënë kompanisë nënkontraktore “serbe” të dhëna tregtare që përbëjnë “sekret shtetëror”.

Sqarim 3: Ky pretendim nuk është vetëm mashtrim, por edhe reflektim i një paditurie të thellë.

Së pari, kompania GTK-Oil, është e regjistruar në QKB sipas legjislacionit në fuqi dhe nuk figuron e pezulluar, e përjashtuar apo e konfiskuar, në asnjë institucion ligjzbatues shqiptar apo të huaj .

Së dyti, nuk është detyra e kompanive koncensionare të verifikojnë nënkontraktorët që operojnë në tregun shqiptar sipas ligjeve në fuqi, në lidhje me aspekte që janë tagër i institucioneve të inteligjencës dhe sigurisë, përsa kohë ndaj tyre nuk ka një masë shtrënguese.

Në të kaluarën dhe në vijëmësi kompania “Terraoil Swiss”, ka kultivuar marrrëdhënie tepër rigoroze me institucionet ligjzbatuese shqiptare, përfshirë dhe komunitetin e inteligjencës, për të shmangur çdo shkelje në këtë drejtim.

Së treti, legjislacioni për sekretin shtetëror, klasifikimin e tij dhe personave të autorizuar për njohjen apo përdorimin e tij, nuk ka asnjë parashikim që t’i përgjigjet pretendimit në fjalë. Në të kundërt, nëse ky fakt do të ekzistonte, marrëveshjet hidrokarbure dhe cdo aspekt tjetër i lidhur me to do të duhej të trajtohej sipas këtij legjislacioni. Kjo do të thotë se të gjithë personat që do të kishin lidhje pune për shkak të përgjegjësive institucionale, apo ato tregtare do të duhej të ishin të vetuar nga DSIK dhe të paisur me certifikatat përkatrëse të sigurisë, fakt i cili nuk ekziston. Sipas kesaj llogjike, të përdorur nga artikullshkruesi, ky i fundit nuk do të kishte mundësinë të kërkonte asnjë informacion mbi marrëveshjet dhe operacionet hidrokarbure pa qenë i paisur më parë me një certifikatë sigurie. Kjo llogjike do të vlente dhe për këdo zyrtar të ALBPETROL apo AKBN, sikurse edhe për ish drejtuesit e përmendur në shkrim, të cilët sipas 3 | 4 llogjikës së gazetarit do të kishin konsumuar një krim shtetëror për nxjerrjen e dokumentave apo të dhënave të klasifikuara sekret shtetëror.

Sa më sipër, pretendimi i shkrimit të BIRN për nxjerrje të sekretit shtetëror, është një shpifje e qëllimshme e kombinuar me një injorancë të thellë në kuptimin e detyrimeve për aspektet e sigurisë, sepse sipas ligjeve në fuqi, të dhënat tregtare konfidenciale nuk konsiderohen sekret shtetëror.

BIRN, pretendim 4: Shkrimi i BIRN pretendon se kompania shtetërore “Albpetrol” ngriti “flamuj të kuq”, që sipas BIRN ishin alarm për tjetërsimin e marrëveshjes hidrokarbure.

Ky pretendim është spekulim arbitrar,sepse në asnjë paragraf apo rresht të legjislacionit shqiptar përfshirë marrëveshjet hidrokarbure, nuk ekziston asnjë term dhe asnjë nocion i “flamujve të kuq”.

Ka ekzistuar një letërkëmbim i periudhës shkurt-mars 2019, ndërmjet kompanisë tonë dhe Albpetrolit, ku në fillim Albpetroli ngriti pretendime në lidhje me marrëveshjen mes Terraoil Swiss dhe GTK-Oil. Pas kësaj kompania “Terraoil Swiss” i dha sqarimet përkatëse Albpetrolit, duke i qëndruar marrëveshjes dhe për pasojë Albpetroli nuk kundërshtoi më tej sqarimet tona.

Për transparencë të opinionit publik sqarojmë se Marrëveshja mes Terraoil Swiss dhe GTK OIL është lidhur më 1.12.2018 dhe për shkak të mospërmbushjes së saj nga pala nënkontrakotore, është zgjidhur më datë 1.06.2019. Theksojmë se kjo Marrëveshje fatkeqësisht nuk arriti te bëhet asnjehere efektive pasi nënkontraktori GTK Oil nuk mundi gjatë periudhës dy-mujore te testit të na bindte për një performancë të qëndrueshme teknike dhe për pasojë efektet ekonomiko-financiare të kësaj Marrëveshje mbetën në nivelin zero. Kjo do të thotë se në momentin e botimit të shkrimit dhe tymnajës së ngritur prej tij marrëveshja nuk ekziston, çka i bën shumë të dyshimta qëllimet e vërteta të artikullit të botuar nga BIRN.

Për pasojë, referimi nga BIRN duke nxjerrë jashtë konteksti shkresën e Albpetrolit, duke mos marrë fare parasysh procedurën nga fillimi deri në fund, është deformim i qëllimshëm i fakteve, dhe manipulim i opinionit publik.

Së fundmi por jo nga rëndësia, Terraoil Swiss operon prej 9 vitesh në sektorin e hidrokarbureve për nxjerrjen e naftës bruto në fushën e Visokës. Gjatë kësaj periudhe kompania ka investuar mbi 80 milion dollarë në operacionet e saj për hapjen e puseve të reja, rivitalizimin e atyre ekzistuese, kthimin e fushës në parametra optimal operimi, depozita naftëmbajtëse, ruajtjen e mjedisit, etj. Terraoil Swiss ka mbi 150 të punësuar, inxhinierë dhe specialistë të fushës, si dhe ndihmon në mënyrë indirekte mbi 200 familje të tjera në zonën ku operon.

Terraoil Swiss është një kompani publike e regjistruar në Zvicër, operon sipas ligjeve dhe standarteve më të mira zvicerane dhe së fundmi ka filluar procedurat e regjistrimit në Bursën ndërkombëtare, të cilat kërkojnë standarte të larta transparence, profesionalizmi dhe mirëmenaxhimi.

Teraoil Swiss ka marrë pjesë në garën e organizuar nga ALBPETROL për operimin e fushave naftëmbajtëse të Cakran-Mollaj, Gorisht-Kocul dhe Amonice dhe është shpallur fituese nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë. Kjo procedurë ndodhet në proces gjykimi në gjykatat shqiptare për shkak të kontestimit nga palë të treta humbëse në garë.

Kompania Terraoil Swiss e konsideron shkrimin e BIRN-Albania (Reporter.al) si një operacion të bazuar mbi mashtrim dhe spekulim, me qëllim dëmtimin e imazhit dhe prestigjit të kompanisë, si dhe një përpjekje diversive për të ndikuar mbi vendimin e gjykatave përsa më lart.

Operacioni në fjalë mbart ngarkesa intimiduese dhe dëmtuese ndaj kompanisë Terraoil Swiss, dhe për këtë shkak ne po bashkëpunojme me konsulentët tanë ligjorë dhe po marrim masa për ndjekjen ligjore të kësaj çështje si për filialin e BIRN në Tiranë ashtu dhe ndaj zyrës qëndrore të kësaj agjencie në Beograd.

Në mbështetje të parimeve të transparencës dhe të drejtës për t’u mbrojur dhe përgjigjur ndaj akuzave të publikuara nga media juaj, kërkojmë përgënjeshtrimin e shkrimit dhe të drejtën tonë për t’u botuar nga ana juaj në të njëjtin vend reagimi i kompanisë Terraoil Swiss.

Hans-Peter Vogt Kryetar i Bordit.

Stuhia Sabine arriti edhe në Zvicër, vështirëson qarkullimin e mjeteve tokësore dhe ajrore

VOAL – Stuhia Sabine arriti edhe në Zvicër gjatë natës, pasi goditi veri-perëndimin e Evropës të Dielën. Në disa lokacione u matën shpejtësitë më të mëdha të këtij dimri, sipas të dhënave nga SRF Meteo: jo vetëm prej 147 dhe 144 km / h përkatësisht në Säntis dhe në Chasseral, por edhe në fushat, ku në Rüneberg (BL) 148 km / orë në Schaffhausen, 112 km. Në kantonet e Zyrihut, Solothurn, Schwyz dhe St. Gallen, disa shkolla do të qëndrojnë të mbyllura të hënën, ndërsa Bazeli Fshat lejon prindërit të vendosin nëse udhëtimi nga shtëpia në klasë është i sigurt. Shpatet e ndryshme të skive janë të pa realizueshme, për shembull ashensorët Obwalden të Melchsee-Frutt dhe Engelberg-Titlis, si dhe ato të Sörenberg-Rothorn (LU) dhe teleferikët e Brienz dhe Rigi janë jashtë shërbimit. Në Rickenbach (LU), një burrë u plagos, u godit nga një teneqe.

Era shkaktoi ndërprerje në trafikun hekurudhor sidomos në Romandie, në veçanti midis Le Noirment dhe Tavannes, midis Porrentruy dhe Bonfol, midis Glovelier dhe La Chaux-de-Fonds dhe midis Court dhe Moutier, ku një pemë ra në shinat. Një tren e goditi atë, por askush nuk u lëndua. Për shkak të rënies së pemëve, linjat Wald (ZH) dhe Albula të Hekurudhës Rhaetian gjithashtu u ndërprenë. Autobusët e zëvendësimit janë hedhur në veprim në mes të Thisis dhe Tiefencastel. Sidoqoftë, bezdi janë raportuar edhe në kantonet e Appenzell Innerrhoden (Weissbad-Wasserauen) dhe Lucerne (midis kryeqytetit në Eschenbach për shkak të një dështimi teknik). Pemët e rëna në rrugë ndaluan kalimin e makinave nga Neuchâtel në Pontarlier dhe midis Thayngen dhe Dörflingen (SH), në mëngjes herët, ku një fabrikë preu një linjë të tensionit të lartë, si dhe në disa rrugë në Bernese Seeland dhe Oberland dhe në përgjithësi për pak pllajën e tërë. Autostrada A4 midis Zug dhe Baar duhej të mbyllet përkohësisht në një korsi për shkak të një peme të rrezikshme.


Ndikimi në lidhjet ajrore është gjithashtu i rëndësishëm: që nga fillimi i operacioneve ditore, mbi 100 nisje dhe fluturime janë shfuqizuar në Zyrih dhe rreth tridhjetë në Bazel. Këto përfshijnë lidhje zvicerane me Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Londër, Amsterdam, Dresden, D Dsseldorf, Hanover, Paris dhe Pragë.

Kjo për shkak se në veri është se Sabine, e njohur edhe me emrin kelt të Ciara-s, ka lënë gjurmët më të dukshme. Në Gjermani, ku Deutsche Bahn ndaloi trenat e saj në distanca të gjata plotësisht nga e diela në mbrëmje deri në të paktën 10:00 të hënën në mëngjes, ka disa lëndime nga pemët në rënie. Dy gra janë në gjendje të rëndë në Saarbrücken. Një vinç në Frankfurt dëmtoi çatinë e katedrales.

Efektet e stuhisë Sabine

Në Mbretërinë e Bashkuar, përveç anulimit të ngjarjeve të shumta dhe paralizës së shumicës së udhëtimeve, janë lëshuar mbi 250 alarmet e përmbytjes. Në Appleby-in-Westmorland, në veriperëndim, lumi Eden theu brigjet e tij dhe pushtoi lokalitetin. Në Francë, rreth tridhjetë departamente janë ende në gatishmëri portokalli.

“Udhëtimi” i erërave të forta, një aeroplan i British Airways theu, sipas faqes së internetit të specializuar Flightradar24, rekordin për kryqëzimin më të shpejtë “subsonic” të Atlantikut (në rrugën 5’554 km nga Nju Jorku në Londër). Boeing 747-436 udhëtoi në 4 orë e 56 minuta, duke zbritur pothuajse dy orë në hartën e rrugës dhe duke ulur rekordin e mëparshëm për 17 minuta, i cili në të njëjtat orë u tejkalua edhe nga dy avionë të Virgin Airways. Për krahasim, Concorde mori pak më shumë se tre orë.