VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

FALEMINDERIT ZVICËR!🇨🇭

By | February 19, 2020

Komentet

Profesori Laurent Kaiser: Pandemia mbaron vetëm kur të arrihet imuniteti kolektiv

VOAL – Kur mbaron kjo pandemi, nuk dihet ende, teoritë dhe parashikimet kanë humbur javët e fundit. Nga ana tjetër, si ekspertët janë më dakord: e gjithë kjo do të përfundojë kur të jetë arritur imuniteti kolektiv, ose kur 50% -70% e popullatës ka zhvilluar antitrupa ndaj këtij koronavirusi.

Shumë kantone kanë filluar testet e gjakut për të verifikuar imunitetin e profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe qytetarëve, por para se ato të lëshohen në një shkallë të gjerë, profesori Laurent Kaiser dëshiron të jetë i sigurt për besueshmërinë e tyre.

“Ne duam të shohim nëse personeli shëndetësor është infektuar më shumë sesa popullata, duke e ditur se ata janë imunë, kjo i lejon ata të punojnë më qetësisht edhe në situata të ndërlikuara”, komentoi kreu i shërbimit të sëmundjes infektive të spitalit universitar të Gjenevës dhe laboratorit që merret me testet.

Për sa i përket qytetarëve, njohja e përqindjes së atyre me antitrupa është e dobishme në funksion të valës së dytë të mundshme të Covid-19: “Nëse numri është i lartë, vala e dytë do të jetë e dobët ose e kufizuar në raste sporadike”.

Kaiser fton kujdes, megjithatë: për disa viruse të frymëmarrjes, mbrojtja e gjeneruar nga antitrupat nuk është e plotë, me kalimin e kohës mund të dobësohet. Ende nuk dihet se cili model ndjek këtë virus. rsi

Në Zvicër edhe 54 viktima të koronavirusit, edhe 1 112 të inftektuar

VOAL – Autoritetet zvicerane kanë përditësuar bilancin lidhur me emergjencën e koronavirusit: të dhënat e reja të siguruara flasin për 541 vdekje (+54 krahasuar me të Mërkurën) dhe 18.823 persona të infektuar (+ 1 112) në territorin e Konfederatës. Të shëruar janë 4 846.

Situata e koronavirusit në Ticino, në 24 orët e fundit, ka ndryshuar në mënyrën si vijon: ka 2 271 persona të infektuar, 76 të tjerë, ndërsa vdekjet janë rritur në 141 (+9). Në Graubynden pozitivet janë 569, 48 më shumë sesa të Mërkurën. Vdekjet gjithashtu u rritën: 23 (+2).

Ndërkohë, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) ka sjellë mbi 2 000 shtetas zviceranë në shtëpi me 13 fluturime të ndryshme. Kthime të tjera priten në ditët në vijim, për shembull nga Maroku, Tajlanda dhe Australia.

Kronavirus: Zvicra arrin në mbi 17 000 infeksione

VOAL – Jemi në 17 139 raste të konfirmuara të infeksionit. Dhe rritja krahasuar me dje, të martën, është pothuajse një mijë raste. Këto janë shifrat më të përditësuara mbi zgjerimin e epidemisë Covid-19 në Zvicër. Shifrat e dhëna nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) tregojnë gjithashtu 5 vdekje të tjera në shkallë vendi. Por këtu ekziston një mospërputhje midis të dhënave të organit federal dhe atyre kantonalë. Në fakt, në Ticino, siç mësuam në mëngjes, 12 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit për shkak të sëmundjes.

Ndërkohë, Këshilli Federal ka njoftuar një zgjerim të strategjisë së tij për të mbështetur ekonominë gjatë krizës. Qeveria, në veçanti, po përpiqet të vlerësojë se si të ndihmojë punëtorët e vetëpunësuar, të cilët pësuan rënie të mëdha të të ardhurave pas urgjencës. Gjithashtu u njoftuan masa paraprake që synojnë stabilizimin e tregut agro-ushqimor dhe sigurimin e furnizimeve.

Ndërkohë, urgjenca në një nivel planetar është ende e gjallë. “Do të kalojmë dy javë shumë të vështira”: këto janë fjalët e përdorura nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara i cili të martën ilustroi modelet e para statistikore dhe parashikimet e forcës së tij të punës. Në të gjithë vendin, tha Donald Trump, midis 100 000 dhe 240 000 vdekje priten nëse zbatohen masat e distancës. Kulmi pritet të arrihet në mes të prillit. rsi

Koronavirus: Zvicra 701 raste të reja infeksionesh 24 orët e fundit

VOAL – Tani janë 16 176, me një rritje prej 701 rastesh krahasuar me 24 orë më parë, infeksionet e zbuluara me koronavirus në Zvicër. Dhe epidemia vazhdon të ketë viktima: në fakt, 78 vdekje të reja janë regjistruar në nivel kombëtar për shkak të sëmundjes. Ushtria anuloi të gjitha stërvitjet deri në fund të qershorit.

Situata mbetet veçanërisht problematike në Zvicrën italiane. Në Ticino janë 2.091 infeksione dhe 120 vdekje, 15 më shumë sot. Në Graubünden, vdekjet shkuan nga 12 në 19 në një rënie të dobët, kundër një rritje prej 16 infeksionesh të konfirmuara.

Shoqëria duhet të jetë aq e fortë sa Matterhorn që ta kalojmë stuhinë me emrin Covid 19 !

voal.ch – Një zemër mbi Matterhorn ❤️ (Cervino) : nga e Premtja 27 Mars deri në 19 Prill çdo mbrëmje nga kur nis perëndimi i diellit deri në 23:00 të mbrëmjes,

një fashë drite drejtuar në majë të malit do të transmetojë mesazhe shprese në botën e prekur nga koronavirusi.

Nisma, e promovuar nga Komuna Zvicerane e Zermatt në Kantonin e Valais, është vepër e artistit Gerry Hofstetter,

i cili është gjithashtu autori i një projekti të ngjashëm në Saint Maurice, po në Kantonin e Valais.

“Shoqëria duhet të jetë aq e fortë sa Matterhorn – thonë autoritetet e Zermatt – në mënyrë që të kapërcejnë stuhinë që po kalon. Drita u zgjodh sepse përfaqëson shpresën”.

Cervino në italisht apo Mattahorn në gjermanisht është një mal nga Alpet që ndahet midis Zvicrës dhe Italisë në lartësinë 4478 metra./(📷 LaPresse)/EB

 

Cervino – Matterhorn

Gertrude Fatton: Unë, 95 vjeçarja u shërova – Dëshmia e një zonje të moshuar nga Kantoni Jura

Voal.ch – U ndoq nga ekipi mjekësor për një javë në terapi intensive. “Unë kurrë nuk u frikësova”, thotë Gertrude Fatton

Duhet ende që të jetë plotësisht e shëruar, por zonja nga kantoni Jura Gertrude Fatton është mirë.

Në moshën 95 vjeçare, ajo e mundi Covid-19 dhe pas një javë kujdesi intensiv, 3 ditë më parë, ajo u kthye në shtëpi: “Jam i lumtur që gjeta macen dhe shtëpinë time, është shumë më mirë sesa të jesh në një shtrat spital, “u tha ajo kolegëve të RTS. Kjo stërgjyshe kurrë nuk ka pasur frikë, edhe pse në moshën e saj ajo e di se është në rrezik.

Sipas statistikave, shkalla e vdekshmërisë është me të vërtetë më e lartë në mesin e personave të infektuar mbi 80 vjeç dhe Gertrude ishte në dijeni të këtij fakti në kohën e shtrimit në spital: “Unë gjithmonë kam pasur besim, ju e dini, unë gjithmonë kam një engjëll të vogël që kujdeset për mua, kam besim tek ëngjëlli im ”

Sidoqoftë, familja e e zonjës Gertrude nuk kaloi një javë të qetë, si konfirmon vajzën e saj Jaqueline: “Unë kisha frikë, veçanërisht kur mjekët më thirrën duke thënë se oksigjenimi po zvogëlohej, e ne do të bëjmë gjithçka mundemi, më thanë ata, me çdo mjet në dispozicionin tonë “, tregon tani vajza.

Mjekët në spitalin La Chaux-de-Fonds provuan chloroquine, një trajtim aktualisht në diskutim. Sidoqoftë, Gertrude nuk pranoi të intubohej: “Nuk doja diçka në qafë si kjo dhe thashë jo. Në moshën time, mendoj se e kalova kohën time në këtë tokë, nëse do të duhej të largohesha, do të largohesha, sepse është koha ”.

Por nuk ishte koha për Gertrude: u kthye në shtëpi, në internet ajo u dha lajme 10 nipërve dhe mbesave të saj. Dhe e gjithë Familja është lumturuar.”/RSI.ch/EB

Zvicër, arrin në 300 numri i viktimave nga koronavirusi

Zvicra është një tjetër shtet europian i goditur nga koronavirusi.

Në shtetin zviceran, ku jetojnë shumë shqiptarë, numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 300 persona.

Ndërsa, numërohen gjithsej në Zvicër 14 829 persona të infektuar me virus deri tani.

Ndryshohet ora, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta.

VOAL – Në orën 2.00 të mëngjesit, natën ndërmjet të Shtunës dhe të Dielës, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta. Ora diellore ka mbaruar dhe, për një natë, do të humbasim një orë gjumë, por do të jemi në gjendje të përfitojmë më shumë dritë në fund të ditës.

Që nga viti 1996, të gjitha vendet e Bashkimit Evropian dhe Zvicra kanë lëvizur akrepat e tyre dy herë në vit: fundjava e fundit e Marsit dhe Tetorit. Tradita vazhdon, megjithëse Parlamenti Evropian votoi në favor të saj  më 2021. Topi është në fushën e Komisionit Evropian, ndërsa Konfederata – ashtu si bëri në fillim të viteve 1980 – vazhdon të përshtatet me atë që ka vendosur BE.

Mbi 13 000 të prekur me koronavirus në Zvicër

VOAL – Emergjenca Covid-19 nuk ndalet: në Zvicër ka 13.221 infeksione të konfirmuara, 1.052 më shumë sesa të Premten. Zyra Federale e Shëndetit Publik gjithashtu raporton 38 vdekje të reja, për gjithsej 235 vdekje. 87 prej tyre u regjistruan në Ticino, ku 11 persona vdiqën në 24 orët e fundit. 39 raste të reja u konfirmuan në kanton, për gjithsej 1.727 të infektuar.

Këshilli i Shtetit në Ticino, pas dritës jeshile nga Berna, konfirmoi ndalimin për aktivitetet në kanton deri më 5 prill.

Pothuajse gjysma e popullsisë botërore (mbi 3 miliardë njerëz) është në karantinë, Shtetet e Bashkuara janë bërë vendi i parë që ka kapërcyer pragun e 100 000 të infektuarve, ndërsa vdekjet në të gjithë botën, deri sot, janë mbi 25 000. Në Kinë, megjithatë, nuk ka ende infeksione lokale: të gjithë pacientët e rinj të testuar pozitivisht vijnë nga jashtë (ka pasur mbi 50 në orët e fundit).

Koronavirusi- Në Zvicër 38 viktima 24 orët e fundit, 191 gjithësejt

Në Zvicër, në 24 orë kanë ndërruar jetë 38 persona për shkak të koronavirusit.

Ndërsa, po në 24 orët e fundit, numërohen 815 vetë të prekur nga virusi vdekjeprurës.

Gjithësejt nga koronavirusi në Zvicër janë prekur 11 712 persona. Derit tani janë shënuar 191 viktima.

 

Koronavirusi në Zvicër: Shenja inkurajuese në kantonin e Tiçinos

VOAL – Më shumë se 1200 veta në Ticino, kantoni më i prekur në Zvicër nga epidemia e koronavirusit, u sëmurën me këtë sëmundje deri të martën në mëngjes ndërsa vdekjet në lidhje me covid-19 ishin 53, sipas buletinit zyrtar të autoriteteve kantonale. Shenjat në lidhje me ngadalësimin e infeksioneve janë inkurajuese, gjithashtu në dritën e masave të kontrollit të ndërmarrë, por mjeku kantonal Giorgio Merlani dhe këshilltari i shtetit Raffaele De Rosa këmbëngulin që këto shenja duhet të “shikohen me kujdes dhe të vlerësohen në dritë të asaj që do të ndodhë në ditët në vijim “.

Në Zvicër, sipas buletinit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik, infeksionet janë 9 832 dhe vdekjet 130.

Gjashtë deputetë të Zvicrës dënojnë përpjekjet e Thaçit dhe Mustafës për rrëzimin e qeverisë së Kosovës

Gjashtë deputetë të Parlamentit të Zvicrës kanë dënuar përpjekjet për rrëzimin e qeverisë së Kosovës dhe sidomos synimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia marrë kompetencat kabinetit të kryeministrit Albin Kurti. Përmes një njoftimi, ata në të njëjtën kohë i kanë bërë apel edhe shefit të LDK-së, Isa Mustafës. Këta deputetë të disa partive të Zvicrës kanë shprehur shqetësimin mbi zhvillimet e fundit në Kosovë, transmeton KOHA.

“Botën e ka përfshirë koronavirusi. Edhe në Republikën e Kosovës gjendja është serioze. Si në vende të tjera edhe në Kosovë qeveria ka ndërmarrë masa drastike për të kufizuar me vendosmëri përhapjen e virusit. Por ne po e përcjellim me shqetësim të madh se si qarqe të caktuara politike po përpiqen që krizën ta shfrytëzojnë në dobi të tyre. Sidomos e kemi fjalën për presidentin Hashim Thaçi dhe për kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, partia e të cilit është pjesë e qeverisë. Ne e hedhim poshtë me vendosmëri përpjekjen e kryetarit Hashim Thaçi që, duke marrë si shkas koronavirusin, të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme dhe kështu t’ia marrë kompetencat qeverisë së koalicionit nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti. Një kërkesë e tillë nuk ka asnjë bazë dhe do ta shkatërronte pjekurinë e sapoarritur demokratike të Kosovës”, shkruan në deklaratën e përbashkët të këtyre deputetëve.

Ata i kanë bërë apel në të njëjtën kohë edhe LDK-së, e cila është partnere koalicioni në qeverinë e kryeministrit Kurti.

“Në këto kohëra të tensionuara ne paralajmërojmë urgjentisht që të hiqet dorë nga këto lojëra politike. Rrëzimi i qeverisë së popullarizuar do ta fuste Kosovën në një situatë të pakëndshme politike në valën e koronavirusit”, është thirrja e tyre.Këta deputetë i kanë bërë thirrje të gjithë akterëve politikë që të japin kontributin e tyre në shtendosjen e situatës. “Qeveria e re sapo ka marrë detyrën dhe deri më tani nuk ka dhënë ndonjë arsye për mosbesim. Përkundrazi, kjo qeveri gëzon respekt të madh në arenën ndërkombëtare. Nëse qeveria Kurti do të rrëzohej me pretekste bajate apo do t’i merreshin kompetenca me urdhëresa të gjendjes së jashtëzakonshme, atëherë vendet si Zvicra do të rishqyrtonin thellësisht vlerësimin dhe rrjedhimisht edhe marrëdhëniet me Republikën e Kosovës”, kanë paralajmëruar ata.

Deklarata është nënshkruar nga Tiana Angelina Moser, deputete nga Partia e Gjelbër Liberale (GLP) dhe kryetare e Komisionit të politikës së Jashtme, Doris Fiala, deputete nga Partia Liberale (FDP) dhe bashkëkryesuese e Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Cédric Ëermuth, deputet i Partisë Socialdemokrate (SP) dhe bashkëkryesues i Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Fabian Molina, deputet nga Partia Socialdemokrate (SP), Sibel Arslan, deputete nga Partia e Gjelbër (GPS) dhe anëtare e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës si dhe Niklaus-Samuel Gugger, deputet nga radhët e Partisë Popullore Evangjeliste (EVP) dhe anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës.