VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Facebook fshin llogaritë e disa personaliteteve amerikane

By | May 3, 2019

Komentet

Qeveria amerikane zhbllokon fondet për Kosovën pasi Hoti hoqi reciprocitetin

Milenium Challenge Corporation (MCC) ka aktivizuar përsëri programin e saj në Kosovë. Në një komunikatë për media lëshuar nga MCC, bëhet e ditur se vendimi është marrë pas heqjes së masave të reciprocitetit nga qeveria Hoti.

Në komunikatë thuhet se MCC mirëpret vendimin e qeverisë për taksën dhe masën e reciprocitetit ndaj mallrave serbe.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mirëpresin reflektimin e Kosovës në çështjen e taksës dhe heqjen e masave të reciprocitetit ndaj mallrave serbe. MCC është e kënaqur që të rifillojë zbatimin e programit kompakt të propozuar në Kosovë. MCC pret një partneritet të vazhdueshëm, të fortë me popullin e Kosovës dhe qeverinë e tyre ndërsa ne punojmë së bashku për të zvogëluar varfërinë përmes rritjes ekonomike”, thuhet në komunikatë.

Kujtojmë, se MCC kishte bllokuar investimet e saja në Kosovë pas refuzimit të qeverisë së Kosovës për të hequr taksën ndaj mallrave serbe.

Një vendim i tillë i MCC-së ishte marrë gjatë kohës së qeverisjes Kurti.Express

Chertoff: Rreziku më i madh për SHBA-në, ekstremistët e brendshëm

Ish-Sekretari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Michael Chertoff, komenton në një intervistë për situatën në Shtetet e Bashkuara. Duke folur për Ia Meurmeshvilin e shërbimit gjeorgjian të Zërit të Amerikës, zoti Chertoff flet për çfarë duhet bërë që të ulen tensionet, si dhe për shfrytëzimin e situatës aktuale nga fuqi kundërshtare, si Kina dhe Rusia.

Ish-Sekretari i Sigurisë Kombëtare MichaelChertoff thotë se shkëndija e tensioneve të tanishme ishte arrestimi dhe prangosja e një personi që dyshohej se kishte kryer një krim jo të dhunshëm.

“I vendosën prangat dhe për ndonjë arsye që nuk ka fare kuptim, donin ta shtrinin në tokë. Njëri prej policëve vendosi gjurin mbi qafën e individit për 8 minuta, duke shkaktuar vdekjen e tij. Dhe sigurisht ndaj tij tashmë janë ngritur akuza për vrasjen e afrikano-amerikanit që kishte prangosur, duke shkaktuar edhe zemërim tek njerëzit. Në fakt, kemi patur një numër incidentesh gjatë vitit të fundit ku duket se në veçanti afrikano-amerikanët kanë qenë viktima ose të urrejtjes, ose të zemërimit, ose të ndonjë emocioni tjetër të padrejtë që ka përfunduar me vdekjen”, tha zoti Chertoff.

Pasi përmend raste të tjera të ditëve të fundit, zoti Chertoff thotë se shumica e komuniteteve të pakicave, dhe të tjerë, janë thellësisht të ofenduar dhe të trazuar nga manifestime të tilla të racizmit, dhe në disa raste, të dhunës nga policia.

“Kjo ndezi realisht demonstratat. Do të thoja se shumica e njerëzve që po marrin pjesë në demonstrata, nuk janë të dhunshëm. Ata po ushtrojnë vërtet të drejtën e tyre për fjalën e lirë dhe po protestojnë. Fatkeqësisht, ekziston një numër i vogël që janë të dhunshëm, që janë provokatorë. Janë ose ekstremistë të djathtë, ose ekstremistë të majtë, dhe dëshirojnë vërtet të nxisnin një konflikt të dhunshëm. Kjo ndodh herëpashere. Ekziston një numër njerëzish që dëshirojnë ta shfrytëzojnë situatën për të plaçkitur. Pra janë këto dy grupime, ekstremistët dhe plaçkitësit, që po krijojnë imazhin e trazirave të dhunshme. Por në fakt, shumica po protestojnë paqësisht”, thotë ai.

Ish-Sekretari i Sigurisë Kombëtare nuk është dakord me përdorimin e ushtrisë për protestat, pasi ushtria mund të aktivizohet vetëm për raste tepër të veçanta dhe se është vepruar kështu vetëm një ose dy herë gjatë 50 viteve të fundit.

“Kur ka patur rrethana të tilla në të kaluarën, udhëheqësit e vendit kanë dalë dhe kanë folur siç foli tani ish-Presidenti Bush, se ‘E kuptoj dhimbjen. Jam i pikëlluar dhe i zemëruar nga ajo që i ndodhi zotit Floyd. Duhet të përmirësohemi.’ Dhe shpresoj që Kongresi të punojë për projekt-ligje që do të trajtojnë sjelljen e gabuar të policisë. Kjo do t’u jepte demonstruesve ndjesinë se po i dëgjojnë”, thotë zoti Chertoff.

Sidoqoftë zoti Chertoff thotë se përgjegjësia më e madhe do të jetë mbi shpatullat e udhëheqësve të komuniteteve, të cilët duhet tu bëjnë thirrje njerëzve ta ngrenë zërin dhe të votojnë njerëzit e duhur për tu përballur me çështje, si pabarazia, urrejtja, paragjykimi dhe reagimi i tepruar policor.

Gjithashtu, në këtë periudhë delikate për Shtetet e Bashkuara, fuqi të huaja, si Rusia dhe Kina, duket se po përfitojnë nga situata. Vetëm pak ditë më parë për shembull, ministri i jashtëm kinez përsëriti fjalët e GeorgeFloyd-it “nuk marr dot frymë”.

“Nuk befasohem kur mësoj se Rusia dhe Kina po përdorin mediat sociale për rritur tensionet. Nëse kthehemi pas në kohë me nja dy vite, është e qartë se rusët u përpoqën të shkaktonin zemëratë mes lëvizjes ‘BlackLivesMatter’ dhe policisë, me qëllim shkaktimin e dhunës”, thotë ai.

Ish-Sekretari i Sigurisë Kombëtare thotë se tashmë Kina po përballet me situatën e Hong Kongut dhe se këto zhvillime në Amerikë janë si një dhuratë për të. Autoriteteve kineze, tha ai, u pëlqen së tepërmi të kapen pas ndonjë krize dhe ta përdorin si justifikim për të goditur më tej demokracinë dhe fjalën e lirë.Megjithëse bën thirrje për vigjilencë ndaj aktorëve të huaj në internet që mundohen të hiqen si amerikanë, zoti Chertoff paralajmëron se rreziku më i madh po vjen nga vetë shtetas amerikanë që aderojnë në grupime ekstremiste.

Uashingtoni përgatitet për protestë masive

Uashingtoni po përgatitet për një protestë të madhe të shtunën, një vazhdim i demonstratave prej disa ditësh në këtë qytet dhe në mbarë Shtetet e Bashkuara, pas vdekjes së një afrikano-amerikani ndërsa mbahej nga policia.

Shefi i Departamentit të Policisë Metropolitane të Distriktit të Kolumbias, Peter Newsham, u tha gazetarëve të enjten se autoritetet presin që mijëra protestues të shkojnë në Uashington për protestën që “mund të jetë një nga më të mëdhatë që kemi pasur në qytet“.

Kryetarja e bashkisë së Uashingtonit, Muriel Bowser, i dërgoi një letër Presidentit Donald Trump të enjten duke i kërkuar që të “tërhiqte të gjithë prezencën e jashtëzakonshme të oficerëve federalë të organeve ligjzbatuese dhe praninë ushtarake nga Uashingtoni“.

Ushtarakë të Gardës Kombëtare duke ruajtur Memorialin e Linkolnit, në Uashington

Ushtarakë të Gardës Kombëtare duke ruajtur Memorialin e Linkolnit, në Uashington

Administrata Trump ka dislokuar personel ushtarak federal dhe Gardën Kombëtare për t’iu përgjigjur protestave në qytet, duke shkaktuar kritika të mëdha nga zyrtarë të qytetit dhe aktivistë, se veprimet e tyre po përshkallëzojnë tensionet.

Kryebashkiakja Bowser dënoi patrullimin e rrugëve nga zyrtarët federalë të zbatimit të ligjit, të cilët ndërmarrin veprime pa marrë parasysh “zinxhirët e komandimit që janë krijuar”.

Administrata Trump u kritikua gjerësisht pasi autoritetet federale qëlluan me plumba gome dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit paqësorë jashtë Shtëpisë së Bardhë, në mënyrë që Presidenti Trump të mund të ecte drejt një kishe aty pranë dhe të pozonte për kamerat me një Bibël në dorë.

Protestat në Uashington kanë ndodhur çdo ditë që nga e premtja e kaluar. Demonstratat paqësore gjatë orëve të paradites të shtunën dhe të dielën u kthyen në të dhunshme pas rënies së natës, me plaçkitje dhe akte të tjera dhune.

Kryebashkiakja Bowser tha të enjten se u hoq për herë të parë këtë javë shtetrrethimi që fillonte në orën 7 pasdite, pasi protestat u bënë më paqësore me çdo ditë që kaloi.

Në lidhje me protestën e planifikuar, shefi i policisë Newsham tha se “Ne presim që demonstrata e së shtunës të mbedhë më shumë nga të njëjtët demonstrues paqësorë që vijnë për të ushtruar të drejtën e Amendamentit të Parë, në Uashington, D.C.“.

Megjithëse priten turma të mëdha të shtunën, rreth 700 anëtarë të Divizionit të 82-të Parashutist u kthyen në Fort Bragg, të Karolinës së Veriut. Ata ishin pozicionuar në shtetin Virxhinia, në afërsi të Uashingtonit, dhe nuk hynë në qytet gjatë protestave.

Prania e forcave ushtarake ngriti shqetësimin se Presidenti Trump do të përdorte Ligjin për Rebelimin, për t’u lejuar forcave ushtarake që të përballen me mijëra njerëz që kanë protestuar çdo natë në qendër të Uashingtonit.

Protestat në Uashington dhe në dhjetëra qytete në të gjithë Amerikën u nxitën nga vdekja e George Floyd-it, një afrikano-amerikan që vdiq pasi një polic i bardhë i vendosi gjurin në qafë për më shumë se tetë minuta ndërsa Floyd përgjërohej se nuk mund të merrte frymë. Kjo ishte vdekja më e fundit nga shumë vdekje të amerikanëve me ngjyrë gjatë ose pas shkëmbimeve me oficerë të bardhë.

Vdekja e Floyd-it ndezi protesta mbarëkombëtare që kërkojnë drejtësi dhe reformim të sistemit.

Që nga fillimi i protestave, perimetri i sigurisë rreth Shtëpisë së Bardhë ka vazhduar të zgjerohet. Shtëpia e Bardhë nuk ka komentuar për protestën e planifikuar.

Të premten, kryebashkiakja Bowser ndryshoi zyrtarisht emrin e një rruge që çon në Shtëpinë e Bardhë duke e emërtuar “Black Lives Matter Plaza” pasi autorizoi punonjësit e qytetit të shkruanin parullën me shkronja të mëdha të verdha mbi rrugën.

Mbetet e paqartë se cilat grupe po planifikojnë demonstrimin e së shtunës.

Kryebashkiakja Bowser duke ecur në rrugën që sapo iu ndryshua emri

Kryebashkiakja Bowser duke ecur në rrugën që sapo iu ndryshua emri

zëri i amerikës

Mineapolisi ndalon përdorimin nga policia të kapjes nga fyti

Qyteti i Mineapolisit, në shtetin e Minesotës ra dakord të premten që të ndalojë përdorimin nga policia të kapjes nga fyti, pasi afrikano-amerikani George Floyd vdiq ndërsa ishte i ndaluar nga policia, duke shkaktuar protesta që vazhdojnë prej dy javësh në gjithë Amerikën.

Negociatorët e bashkisë ranë dakord me shtetit e Minesotës që ta ndalojnë një taktikë të tillë dhe që t’i kërkojnë policisë të ndërhyjë dhe të raportojë çdo përdorim të paautorizuar force nga oficerë të tjerë.

Këshilli Bashkiak i qytetit e miratoi njëzëri marrëveshjen, pasi Departamenti i të Drejtave të Njeriut i Minesotës filloi një hetim për të drejtat civile këtë javë në përgjigje të vdekjes së George Floyd-it.

Floyd vdiq më 25 maj, pasi një polic i bardhë i vuri gjurin në qafë për mbi tetë minuta, ndërsa Floyd thoshte se nuk merrte dot frymë, e fundit në një sërë vdekjesh afrikano-amerikanësh në konfrontime ose pas konfrontimit me policinë. zëri i amerikës

Ish-shefi i personelit i Presidentit Trump, John Kelly, mbështet deklaratat e ish-Sekretarit Mattis

Ish-shefi i personelit të Presidentit Donald Trump, John Kelly tha se ishte dakord me ish-Sekretarin e Mbrojtjes, James Mattis i cili sulmoi këtë javë me një deklaratë zoti Trump se po përpiqej “të përçante” Amerikën dhe tha se ai përbënte kërcënim për Kushtetutën.

“Mendoj se duhet të shikojmë më me kujdes se kë zgjedhim”, tha zoti Kelly të premten në një intervistë me ish-Drejtorin e Komunikimeve të Shtëpisës së Bardhë, Anthony Scaramucci.

“Mendoj se pavarësisht se cilat janë pikëpamjet tona për politikën, duhet të analizojmë karakterin e njerëzve që kandidojnë për poste. Cila është etika e tyre? A kanë ata vullnetin nëse zgjidhen, që të përfaqësojnë të gjithë zgjedhësit, jo vetëm bazën e tyre? Dhe pastaj të shohim politikën e tyre”, tha zoti Kelly.

Disa nga komentet e tij ishin të ngjashme me deklaratën e Mattisit, që u botua të mërkurën në revistën The Atlantic të mërkurën.

“Në jetën time, Donald Trumpi është presidenti i parë që nuk përpiqet t’i bashkojë amerikanët, dhe as pretendon ta bëjë një gjë të tillë”, u shpreh zoti Mattis.

Që nga vdekja më 25 maj në Mineapolis e George Floyd, një afrikano-amerikan i asfiksuar nga një polic i bardhë, një valë historike zemërimi është përhapur në qytetet amerikane, duke denoncuar racizmin, dhunën e policisë dhe pabarazinë sociale. Qindra mijëra njerëz protestuan paqësisht në të gjithë vendin, por plaçkitjet dhe trazirat gjithashtu dëmtuan lëvizjen.

Donald Trump, shumë i heshtur për përgjigjen e tij ndaj praktikave të denoncuara nga demonstruesit, nga ana tjetër përdori një ton ushtarak dhe kërcënoi të drejtohej tek ushtria për të shuar protestat, duke e prezantuar veten si “president të ligjit dhe rendit”.”Ne nuk duhet të shpërqendrohemi nga një pjesë e vogël veprimesh të jashtëligjshme. “Demonstruesit janë dhjetëra mijëra njerëz me parime që këmbëngulin që të mbrojmë vlerat tona,” tha Jim Mattis.

Presidenti Trump reagoi në Twitter, duke e quajtur zotin Mattis gjeneralin më të mbivlerësuar të botës.

“Nuk më pëlqente stili i tij i ‘udhëheqjes’ apo ndonjë gjë tjetër prej tij dhe shumë të tjerë mendojnë njëlloj. Jam i kënaqur që ka ikur!” zëri i amerikës

Protestat mbi vdekjen e George Floyd ekspozojnë marrëdhëniet e vështira racore në të gjithë botën

Pamjet e një oficeri të bardhë të policisë që i vë gjurin në qafë afro-amerikanit George Floyd, i cili më pas vdiq, kanë ngjallur protesta nga Amsterdami deri në Nairobi, por ato gjithashtu ekspozojnë shqetësime më të thella mes demonstruesve për marrëdhëniet e tensionuara racore në vendet e tyre.

Me përleshje të dhunshme mes protestuesve dhe autoriteteve në Shtetet e Bashkuara, aktivistë kundër brutalitetit policorë u mblodhën me mijëra në mbështetje të lëvizjes Black Lives Matter në qytete të ndryshme evropiane dhe afrikane.

Protestat paqësore nxorën në pah akuzat për abuzim me të burgosurit afrikano-amerikanë, pabarazinë sociale dhe ekonomike dhe racizmin institucional që vazhdon nga e kaluara koloniale e Holandës, Britanisë dhe Francës.

“Nëse doni të besoni se ne në Hollandë nuk kemi ndonjë problem me racën, ju duhet të shkoni në shtëpi,” i tha Jennifer Tosch, themeluese e kompanisë Black Heritage Amsterdam Tours, para një turme në Amsterdam, nga ku kompania holandeze West India operoi anije që vlerësohet se tregtuan 500,000 skllevër në vitet 1600 dhe 1700.

Në Londër, një protestues mbajti një pllakatë ku shkruhej “Mbretëria e Bashkuar nuk është e pafajshme”, ndërsa në Berlin rreth 2,000 njerëz protestuan përpara ambasadës amerikane dhe dy futbollistë të Bundesligës veshën të hënën bluzat me mbishkrimin “Drejtësi për George Floyd”.

Një mesazh i ngjashëm erdhi nga Dominique Sopo, presidenti i OJQ-së franceze SOS Racisme, e cila organizoi një protestë të vogël përpara ambasadës amerikane në Paris të hënën.

“Çështja e racizmit policor është gjithashtu, megjithëse me një nivel të ulët dhune, një problem që shqetëson Francën,” tha ai.

Policia në veriun e Parisit gjuajti me gaz lotsjellës të martën për të shpërndarë demonstruesit që protestuan për vdekjen në vitin 2016 të një francezi të ri afrikano-amerikanë në arrest policor – një incident që ka tërhequr paralele me vrasjen e Floyd.

Familja e Adama Traore ka fajësuar forcën e tepërt të përdorur gjatë arrestimit të tij, kur 24-vjeçari u hodh në tokë nga tre oficerë policie. Raportet e njëpasnjëshme të patologjisë kanë arritur në përfundime kontradiktore nëse vdekja e tij dy orë më vonë ka rezultuar nga asfiksimi apo faktorë të tjerë, përfshirë kushte para-ekzistuese.

Mes një bllokimi të koronavirusit, aktivistët francezë gjithashtu thonë se ka pasur një numër rastesh të brutalitetit policor në lagje me të ardhura të ulëta, ku shumë janë me origjinë nga Afrika.

Përleshje në Turqi

Në Stamboll, më shumë se 50 njerëz u përleshën me forcat e policisë disa minuta pasi filluan një protestë për George Floyd dhe atë që ata e quajnë brutalitet të policisë në Turqi.

Të paktën pesë persona u arrestuan pas përleshjeve me oficerët që mbanin mburoja, pas së cilës protestuesit e tjerë mbajtën fjalime duke denoncuar forcën vdekjeprurëse të policisë dhe ndalimin e demonstratave në Turqi gjatë pandemisë.

Në Nairobi, protestuesit në ambasadën amerikane mbajtën pankarta ku shkruhej “Black Lives Matter” dhe “Ndal Vrasjeve të Paligjshme”.

“Sistemi që lejon brutalitetin policor të ndodhë në Kenia bazohet në klasë. Në Amerikë, është në bazë racore dhe klasë”.

Protesta janë planifikuar në ditët e ardhshme në Gambia, Britani, Spanjë dhe Portugali.

Në Spanjë, protestuesit do të shënojnë vdekjen e Floyd dhe “të gjitha motrave dhe vëllezërve që kanë vdekur në duart e racizmit institucional në rrugët tona”, tha Komuniteti Afrikan dhe i pasardhësve afrikanë CNAAE.

Protesta e Portugalisë do të trajtojë “mitin se Portugalia nuk është një vend racist”.

Por jo të gjithë në Evropë janë në krah të protestuesve.

Partia e ekstremit të djathtë Vox të Spanjës dhe Partia Liria anti-Islamike e Holandës i quajti ata që protestojnë për vdekjen e Floidit “terroristë” dhe mbështesin Presidentin amerikan Donald Trump.

“Mbështetja jonë është për Trumpin dhe amerikanët që po shohin kombin e tyre të sulmuar nga terroristët në rrugë të mbështetur nga milionerët përparimtarë,” shkroi Vox në Twitter.

Në Holandë, Geert Wilders i Partisë Liria shkroi në Twitter: “Shtëpia e Bardhë nën sulm. Kjo nuk është protestë por anarki nga #AntifaTerrorists”. zëri i amerikës

Kush qëndron pas dhunës në protestat për George Floyd në SHBA?

Protestat e këtyre ditëve në të gjithë Shtetet e Bashkuara kanë qenë kryesisht paqësore, me pjesëmarrjen e njerëzve me prejardhje të ndryshme racore nga të gjitha sferat e jetës, të rinj e të moshuar. Ato kanë përfshirë nëna të cilat frikësohen se ajo që ndodhi me George Floydin, një afrikano-amerikan që vdiq ndërsa ishte ndaluar nga policia, mund t’i ndodhë fare mirë djemve të tyre. Por shumë prej netëve që nga vdekja e George Floydit, kanë qenë të ndryshme, mbushur me dhunë të shfrenuar, zjarrvënie, vandalizëm e përleshje me policinë. Gjithashtu ka pasur incidente të izoluara kur është qëlluar ndaj policisë. Nga ana e tyre, protestuesit fajësojnë policinë për taktikat e ashpra dhe thonë se ata thjesht po mbrojnë veten e tyre.

Por kush qëndron pas dhunës?

Presidenti Donald Trump dhe disa prej zyrtarëve të lartë të administratës së tij akuzojnë për aktet e dhunës, provokatorë “të së majtës radikale”. Prokurori i Përgjithshëm William Barr e ka drejtuar gishtin tek “grupet ekstremiste të majta”, përfshirë Antifa-n, një rrjet grupesh autonome të majta që zbatojne praktika përplasjeje për të arritur qëllimet e tyre politike.

Disa guvernatorë demokratë nga ana e tyre kanë fajësuar grupet e ekstremit të djathtë, duke vënë theksin edhe tek një njoftim i kësa jave nga gjigandi i medias sociale “Twitter” se kishte pezulluar për nxitje të dhune, një llogari të lidhur me një grup nacinalistësh të bardhë të quajtur, “Identity Evropa”. Llogaria ishte krijuar me një profil të rremë të Antifa-s dhe ishte e lidhur me llogari të tjera false që furnizonin vazhdimisht me informacione false e provokuese, duke akuzuar autoritetet dhe kompanitë që ofrojnë shërbimin e internetit për censurimin e lajmeve që lidheshin me protestës.

“Facebook-u” njoftoi gjithashtu këtë javë se kishte pezulluar disa llogari të lidhura me grupe të bardha nacionaliste, pasi ato nxisnin njerëzit që të sillnin armë në protesta. Ndërkohë, anëtarët e të ashtuquajturës lëvizja “Boogaloo”, një grup amorf i ekstremit të djathtë e të majtë, janë parë të marrin pjesë në protesta në disa shtete, përfshirë Minesotën, Teksasin dhe Pensilvaninë, veshur këmisha me motive të Havait, shenjë identifikuese e tyre. Disa përkrahës të “Boogaloo” janë pjesë e një lëvizjeje më të gjerë të supremacistëve të bardhë të quajtur “accelerationists” të cilët janë pro trazirave civile dhe dëshirojnë të nxisin polarizimin e dhunshëm politik, duke shpresuar se do të përfundojë me rrëzimin e rendit aktual politik të SHBA.

Studiuesit e Projektit Kundër ekstremizmit (CEP), një organizatë ndërkombëtare që merret me hartim politikash, themeluar për të monitoruar dhe luftuar grupet ekstremiste, thonë se supremacistët e bardhë dhe neo-nazistët kanë festuar javën e kaluar mbi traziratt në rrugë. Në kanalin e tyre në “Telegram” një grup i dhunshëm neo-nazist, njoftohet se u kishte rekomanduar 5,500 ndjekësve se një protestë e madhe do të siguronte mundësinë e përsosur për të kryer një vrasje. CEP tha se në një tjetër kanal në “Telegram” u tha se ishte koha e duhur për të sulmuar sinagogat ndërsa punonjësit e zbatimin e ligjit janë të shpërqëndruar nga trazirat civile.

Por vazhdon të jetë e paqartë se deri në çfarë mase grupet radikale të së majtës apo të djathtës ekstreme kanë qenë në gjendje të orkestrojnë akte dhune.

Zëvendës shefi i policisë së Nju Jorkut për Zbulimin dhe Kundër Terrorizmit John Miller, beson se anarkistët dhe grupet radikale të majta kanë ushqyer aktet e dhunës në qytet.

Para se të fillonin protestat, organizatorët e grupeve të caktuara anarkiste u organizuan për mbledhjen e parave për të garantuar lirimin me kusht si dhe njerëzve që do të merreshin me këtë gjë. Ata kishin si qëllim të rekrutonin mjekë dhe ekipe mjekësore me pajisje, në pritje të një përplasjeje të dhunshme me policinë“, tha ai.

Zoti Miller shtoi se “ata u përgatitën për të kryer dëmtime pronash dhe u kërkonin njerëzve që i ndiqnin që kjo gjë të bëhej në mënyrë selektive dhe vetëm në zona të pasura ose në dyqane që tregtojnë mallra të shtrenjta në pronësi të korporatave“. Një në shtatë nga ata që u arrestuan në Nju Jork për vepra të paligjshme kundër rendit publik ishin nga jashtë qytetit, gjë që sic thonë zyrtarët është një fakt që krijon dyshime.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit në disa shtete të kontaktuar nga “Zëri i Amerikës” thonë se ata besojnë se aktorët nga jashtë një shteti u futën në mesin e protestuesve të komunitetit lokal që demostronin paqësisht. Por ata e pranojnë se ende po përpiqen të vlerësojnë se sa kanë qenë në gjendje provokatorët që të orientojnë rrjedhën e ngjarjeve në rrugë. Disa zyrtarë thonë se nuk duhet shumë për t’i vënë zjarrin situatës dhe për të nxitur turma në një gjendje të shqetësuar, apo pasionantë, duke krijuar një cikël të dyanshëm dhune.

Analistët dhe studiuesit që merren me grupet radikale thonë se kanë pak dyshime nëse ekstremistët ishin të përfshirë në aktet e dhunës gjatë protestave.

Do të duhet kohë për të zbuluar nëse rrjetet ekstremiste janë përfshirë ose jo” i tha “Zërit të Amerikës”, Brian Levin, profesor i drejtësisë penale në universitetin shtetëror të Kalifornisë, San Bernardino dhe drejtor i Qendrës për Studimin e Urrejtjes dhe Ekstremizmit.

Disa prej të arrestuarve duket se janë të lidhur me të majtën ekstreme, por të tjerë duket se janë nga e djathta. Disa nga prej tyre thjesht mund të jenë manipulatorë që nxisin situata për emocione momenti ose janë kriminelë oportunistë dhe jo vetëm ideologë, të tjerët individë të paparashikueshëm“, shtoi ai. Dallimi mes tyre mund të jetë i vështirë. “Ne kemi një peizazh socio-politik shumë të fragmentuar aktualisht në Amerikë dhe me në kushtet kur institucionet janë nën stres, përfshirë pandeminë dhe zgjedhjet mendoj vërtet se duhet të rivlerësojmë përmasën e kërcënimit. Ekziston një rezervuar i thellë për rekrutë të mundshëm ekstremistë“, shton ai.

Çfarë është lëvizja Black Lives Matter?

Lëvizja Black Lives Matter, është vënë përsëri në qendër të vëmendjes, pas vdekjes së afrikano-amerikanit, George Floyd, kur polici i bardhë Derek Chauvin, e mbajti gjurin mbi qafën e tij për 8 minuta dhe 46 sekonda.

Black Lives Matter filloi në korrik të vitit 2013, kur George Zimmerman u shpall i pafajshëm pasi hapi zjarr duke shkaktuar vdekjen e 17 vjeçarit, Trayvon Martin, një adoleshent i paarmatosur afrikano-amerikan.

Martin u vra nga Zimmerman ndërsa po kthehej nga një dyqan në shtëpinë e të atit, në Sanford të Floridës. Zimmerman, një rojë vullnetar i vetëshpallur, telefonoi departamentin e policisë, përmendi se kishte pasur vjedhje në lagje dhe tha se po shihte një “djalë shumë të dyshimtë”, që dukej se kishte synime të shkaktonte probleme.

Megjithëse dispeçeri i policisë i tha Zimmermanit se nuk ishte nevoja për shërbimin e tij, Zimmerman doli nga makina, gjë që u pasua nga një konfrontim i dhunshëm mes tij dhe Martinin. Zimmerman hapi zjarr, duke e lënë të vdekur Martinin dhe më pas i tha policisë se Martin e kishte sulmuar dhe ai kishte vepruar për t’u vetëmbrojtur. Kjo ishte baza për shpalljen e tij të pafajshëm.

Pasi u rrëzuan akuzat ndaj Zimmermanit, Alicia Garza, që atëherë ishte veprimtare dhe bashkëthemeluese e fondacionit Black Lives Matter Foundation, e përfundoi një postim të saj në Facebook, duke shkruar: “Njerëz me ngjyrë. Ju dua. Jeta jonë ka vlerë”.

Patrisse Cullors, një veprimtare tjetër dhe bashkëthemeluese e Fondacionit Black Lives Matter, pas postimit të Garzas krijoi sloganin #BlackLivesMatter në mediat sociale, i cili fitoi popullaritet.

Lëvizja u përhap në shkallë vendi, një vit më pas, në kurrik 2014, kur vdiq Eric Garner.

Garner, një afrikano-amerikan, u ndalua nga policia e Nju Jorkut nën dyshimin se shiste cigare në broduaret e Staten Island. Oficeri i policisë, Daniel Pantaleo e rrëzoi në tokë Garnerin duke i zënë frymën, ndërsa dëshmitarët e regjistruan Garnerin, i cili thoshte “Nuk marr dot frymë”.

43 vjeçari, baba i gjashtë fëmijëve, u shpall i vdekur më pas në spital. Raporti i mjekësisë ligjore arriti në përfundimin se shtrëngimi i fytit nga polici, shkaktoi vdekjen e tij.

Pothuajse dy muaj pas vdekjes së Garnerit, adoleshenti 18 vjeçar afrikano-amerikan, Michael Brown u vra me armë zjarri nga oficeri i polcisë, Darren Wilson në Ferguson të shtetit Missouri.

Slogani #BlackLivesMatter ka vazhduar të përdoret për të protesuar ndaj asaj që lëvizja e sheh si zbatim i pabarabartë i padrejtësisë, veçanërisht në lidhje me vrasjen e afrikano-amerikanëve nga policët e bardhë apo të tjerë që pretendojnë se veprojnë në emër të mbrojtjes së ligjit.

Ndërsa lëvizja gëzon mbështetje të gjerë nga afrikano-amerikanët, është kritikuar nga konservatorët. Disa politikanë republikanë e akuzojnë se përforcon paragjykime kundër policisë. Një sondazh në vitin 2015, arriti në përfundimin se 41 për qind e amerikanëve të bardhë mendojnë se ky grup nxit dhunën, diçka që udhëheqësit e saj e mohojnë.

Organizata përpiqet gjithashtu të also seeks to amplify anti-Black racism across the country, and

Organizata përpiqet gjithashtu të ekspozojë raczimin në gjithë vendin dhe bashkëthemeluesit e Fondacionit Black Lives Matter Foundation — Garza, Cullor dhe Opal Tometi — kanë këmbëngulur se misioni i organzatës së tyre është “çrrënjosja e supremacisë së bardhë dhe konsolidimi i strukturave lokale për të ndërhyrë në dhunën e shkaktuar në komunitetet afrikano-amerikane nga shteti dhe të tjerë që marrin rolin e vendosjes së rendit mbi vete”.

Gazetari i VOA-s: Policia qëlloi drejt medias gjatë protestave në Uashington

Uashington – Më shumë se 200 gazetarë kanë raportuar se janë sulmuar, plagosur apo ndaluar ose u janë shkatërruar pajisjet gjatë mbulimit të protestave mbarëkombëtare për vdekjen e George Floyd, ndërsa ishte ndaluar nga policia në Mineapolis.

Mes turmave, zjarreve dhe plaçkitjeve, gazetarët janë bërë vetë lajm kur janë përballur me policinë apo protestuesit, ndërsa kanë bërë punën e tyre për të informuar publikun.

Jason Patinkin, një gazetar i Zërit të Amerikës, ishte një nga që u gjend mes “zjarrit”.

Patinkin tha se ndërsa ai po largohej nga protesta rreth Sheshit Lafayette dhe Shtëpisë së Bardhë rreth orës 11 të mbrëmjes, ditën e dielë, policia qëlloi ndaj tij dhe një ekipi tjetër lajmesh që ishin aty.

Patinkin tha se ndërsa po largohej nga zona, u dëgjua një zhurmë e fortë dhe ajo që dukej të ishte një “granatë zhurmuese”, u lëshua dhe përfundoi pranë këmbëve të ekipit të lajmeve.

Ai tha se e ktheu kamerën përsëri dhe më pas pa se si një oficer ngriti një armë dhe qëlloi në drejtim të tij. Patinkin tha se ai “nuk mendoj fare se do të më gjuante mua”. Në pamjet e incidentit, një gezhojë duket se bie në tokë.

Gazetari tha se ai atëherë ndjeu diçka që goditi jelekun mbrojtës që kishte veshur, pranë shpatullës së majtë.

Patinkin tha se mjeti i identifikimit të gazetarit dukej, megjithëse ishte natë. Të paktën një person në videon e tij dëgjohet duke bërtitur, “Media”.

“Unë jam media, është e qartë që unë jam media”, tha Patinkin, një gazetar me përvojë që ka mbuluar konflikte dhe trazira jashtë shtetit, përfshirë në Kartoum të Sudanit. “Nuk e prisja këtë me të vërtetë.”

Videoja e tij tregon një rresht prej më shumë se njëzetë oficerësh në një kryqëzim, në kryeqytetin amerikan. Protestuesit ishin gjithashtu në zonë, tha ai.

“Unë isha me fat në dy anë,” tha Patinkin, duke përmendur se objekti që e goditi atë ishte hedhur larg tij nga e majta.

“Nëse do të ishte hedhur në të djathtë, mund të më kishte goditur në sy, të më godiste në fytyrë,” tha ai, duke përmendur se disa njerëz janë verbuar nga këto lloj armësh. Nuk ishte e mundur për të identifikuar se cilës polici i përkisnin oficerët.

Gazetarët në të gjithë Shtetet e Bashkuara kanë shpërndarë ngjarjedhe imazhe të ngjashme, duke përfshirë dëmtimet nga plumbat e gomës.

Në Long Beach të Kalifornisë, reporteri i radios KPCC, Adolfo Guzman-Lopez u godit në fyt me një plumb gome. Në një konferencë shtypi të hënën, kryetari i Bashkisë së qytetit kërkoi falje dhe shefi i policisë tha që ai do të hetojë.

Gazetarja e pavarur Linda Tirado i tha Udhëheqësit të Lirisë së Shtypit të Shteteve të Bashkuara, një grup që dokumenton shkelje të lirisë së shtypit në Shtetet e Bashkuara, se ajo kërkonte trajtim spitalor pasi u godit nga një gëzhojë në anë të kokës, ndërsa mbulonte protestat në Mineapolis. Tirado më vonë ka postuar në Twtter se humbi shikimin në njërin sy, përkohësisht.

Zyra e informacionit në Mineapolis i tha Zërit të Amerikës më herët këtë javë se disa agjenci të zbatimit të ligjit po ndihmonin në protesta dhe se kontaktet me policinë e qytetit ishin nën rishikim.

Ndjekësi i Lirisë së Shtypit po heton më shumë se 200 incidente që përfshijnë gazetarë, duke përfshirë 40 të cilët u arrestuan ose u ndaluan dhe më shumë se 150 sulme. Shumica e këtyre të fundit përfshinin policinë që sulmonte me gaz lotsjellës dhe plumba gome ose duke përdorur spraj piperi.

“Jemi të tmerruar nga përdorimi i vazhdueshëm i veprimeve të ashpra dhe nganjëherë të dhunshme të policisë kundër gazetarëve që bëjnë punët e tyre. Këto janë shkelje të drejtpërdrejta të lirisë së shtypit, një vlerë themelore kushtetuese e Shteteve të Bashkuara,” tha drejtori i Programit të CPJ, Carlos Martinez de la Serna në një deklaratë të hënën.

Patinkin tha se ai kishte qenë në situata të tensionuara ose kërcënuese më parë. Ai u arrestua për pak kohë ndërsa mbulonte protestat paqësore në Tanzani, ose kur grupe të armatosura rrethuan një hotel ku ai dhe media të tjera po qëndornin në Kartoum.

“Por unë kurrë nuk jam qëlluar”, tha ai.

Sulmet ndaj mediave, tha ai, janë “jashtëzakonisht të dëmshme” sepse ato ndërhyjnë në punën e ofrimit të informacionit kur publikut i duhet më shumë. “Unë nuk e di se çfarë ndodhi me ata protestues atje, sepse unë u qëllova, kështu që unë u largova,” tha ai./ZiA

Shefi i Pentagonit sfidon presidentin për përdorimin e forcave aktive në protesta

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha mbrëmë se nuk mbështet përdorimin e forcave aktive ushtarake për të penguar protestuesit. Kjo deklaratë e vë Shefin e Pentagonit në kundërthënie me Presidentin Trump, i cili ka kërcënuar se do të dërgojë trupa për të shtypur protestat që vazhdojnë prej një jave, të nxitura nga vdekja e një afrikano-amerikani gjatë arrestimit nga një polic i bardhë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë Patsy Widakuswara njofton:

Protestat, në pjesën më të madhe paqësore, vazhduan mbrëmë në qytetet kryesore amerikane ku dhjetëra mijëra vetë nuk përfillën urdhrat për ndalim-qarkullim dhe rrezikun nga koronavirusi, për të shprehur revoltim për racizmin dhe dhunën policore.

Në fillim të javës, Presidenti Trumë kërcënoi se do të përdorte një ligj që i jep atij mundësinë të autorizojë dërgimin e forcave aktive ushtarake për të shtypur protestat, pa parapëlqimin e guvernatorëve.

Në sfidë ndaj kërcënimit të presidentit, Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha se forcat aktive ushtarake duhet të përdoren vetëm në rastet më urgjente dhe ekstreme:

“Nuk jemi aktualisht në një nga këto situata. Nuk mbështes aktivizimin e Ligjit të Kryengritjes,” tha zoti Eper.

Të mërkurën në mëngjes, Sekretari Esper u dha urdhër 200 ushtarëve në shërbim aktiv të ktheheshin në bazë pas dy ditë demonstratash paqësore në Uashington, por e anuloi vendimin brenda pak orësh pas një takimi në Shtëpinë e Bardhë.

Sekretari Esper po ashtu u distancua nga vizita e Presidentit Trump në një kishë pranë Shtëpisë së Bardhë, ku ai pozoi për gazetarët me biblën në dorë. Fotografia nxiti revoltim dhe kritika të forta, pasi policia përdori gazën lotsjellës dhe granata zhurmuese për shpërndarjen e turmës. Ky akt dhe reagimi ndaj protestave kanë dëmtuar popullaritetin e presidentit.

“Jemi në mes të protestave më të ndezura që kemi parë që në vitet 1960. Kjo nuk është atmosferë e mirë për një president që po konkurron për rizgjedhje. Do t’i duhet të bëjë shumë gjëra që të rikthejë normalitetin, pasi për momentin nuk është në avantazh,” thotë Larry Sabato i Universitetit të Virxhinias.

Trazirat filluan pas vdekjes së George Floyd, një afrikano-amerikan i cili vdiq pasi një polic i bardhë e mbajti me gjurin në qafë për më shumë se 8 minuta.

Ish-presidentët amerikanë që janë gjallë sot, përfshirë Jimmy Carter, George W Bush dhe Bill Clinton kanë dënuar aktet që çuan në këtë vdekje.

Në një diskutim të hapur të zhvilluar online, ish-presidenti Barak Obama u bëri thirrje kryebashkiakëve të rishikojnë përdorimin e forcës në qytetet që drejtojnë:

“Kur shikon protestat sot, ato përfaqësojnë një përzgjedhje demografike shumë më të gjerë të Amerikës që e ndjeu të nevojshme të bënte diçka si rezultat i padrejtësive që janë vërejtur,” tha ish-presidenti Obama.

Protestat kanë hedhur dritë mbi një sistem padrejtësish racore në këtë vend.

“Revoltimi lidhet me kushtet e strehimit, me mundësinë për punësim, me gjendjen në shkollat publike, me ritmet e burgosjes. Nuk ka të bëjë vetëm me reagimin e policisë. Gjithë këta njerëz kanë dalë sot sepse ka diçka rrënjësisht problematike, jofunksionale në këtë sistem për sa u përket miliona amerikanëve,” thotë Peniel Joseph me Universitetin e Teksasit.

Polici që mbajti të mbërthyer me gjurin tek qafa afrikano-amerikanin George Floyd është akuzuar tani me vrasje me dashje të gradës së dytë, që përkufizohet si vrasje e qëllimtë por pa paramendim. Tre oficerët e tjerë që qëndruan pasivë në skenën e ngjarjes janë akuzuar për ndihmë dhe mbështetje të një vrasjeje të qëllimtë.

4 oficerë policie të Mineapolisit akuzohen për vdekjen e George Floyd

Marrë nga Associated Press

Prokurorët akuzuan me vrasje të shkallës së dytë ofierin Derek Chauvin, dhe për herë të parë ngritën akuza kundër tre oficerëve të tjerë në vendngjarje, sipas ankesës penale.

Në aktakuzën e rënduar nga shkalla e tretë në të dytën ndaj Derek Chauvin thuhet se veprimet e oficerit ishin një “faktor i konsiderueshëm” shkaktar për vdekjen e George Floyd.

“Frenimi i zotit Floyd nga oficeri Chauvin në atë mënyrë për një periudhë të zgjatur ishte një faktor thelbësor, shkaktar në humbjen e ndjenjave të Z. Floyd, duke sjellë një dëmtim të konsiderueshëm trupor, dhe gjithashtu vdekjen e Z. Floyd”, thuhet në ankesën penale.

Videoja e regjistruar nga një kalimtar, që tregon vdekjen në 25 maj të Floidit, ka ngjallur protesta në mbarë Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën kundër brutalitetit dhe diskriminimit policor. Oficeri, Derek Chauvin, u pushua nga puna më 26 maj dhe fillimisht u akuzua për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje pa paramendim të shkallës së dytë. Tre oficerët e tjerë të përfshirë gjithashtu u pushuan nga puna, por nuk u akuzuan menjëherë.

Prokurori i Përgjithshëm i Minesotës, Keith Ellison e ngriti një shkallë më lartë akuzën kundër Chauvin në vrasje të paqëllimshme të shkallës së dytë. Ai gjithashtu akuzoi Thomas Lane, J. Kueng dhe Tou Thao për ndihmën dhe bashkëfajësi në vrasje së shkallës së dytë dhe vrasje të shkallës së dytë.

Avokat Earl Grei, i cili përfaqëson oficerin Lane, i tha Associated Press se raporti fillestar i Star Tribune për akuzat ishte i saktë, përpara se të mbaronte thirrja. Para lajmeve për akuzat e azhurnuara, një avokat për Chauvin tha që ai nuk po bënte deklarata në këtë kohë. Avokatët për Thao dhe Kueng nuk u kthyen mesazhet që kërkojnë koment për akuzat.

Para njoftimit për akuzat e shtuata, një avokat për oficerin Chauvin tha se ai nuk kishte për të bërë deklarata në këtë kohë. Avokatët për oficerët Thao dhe Kueng nuk iu përgjigjën thirrjeve për koment ndaj akuzave.

Avokat Ben Crump tha në Twitter se familja Floyd ishte “thellësisht e kënaqur” nga veprimi i prokurorit Ellison dhe e quajti atë “një burim paqeje për familjen Floyd në këtë kohë të vështirë”. Ai tha se Prokurori i Përgjithshëm Ellison i kishte thënë familjes se zyra e tij do të vazhdojë të hetojë dhe përmirësojë akuzat kundër Chauvin në vrasje të shkallës së parë nëse është e nevojshme.

Avokati Crump nuk pranoi të flasë përtej deklaratës ose të sqarojë se kur prokurori Ellison kishte folur me familjen dhe nëse ai ishte informuar direkt se ishin ngritur akuza shtesë.

Familja e George Floyd dhe protestuesit kanë thirrur vazhdimisht për kallëzime penale kundër të katër oficerëve, si dhe akuza më serioze për Derek Chauvin, i cili i mbajti gjurin në qafë Floydit, megjithë protestën e tij se nuk mund të merrte frymë, dhe vazhdoi të qëndrojë edhe pasi Floyd ndaloi së lëvizuri. Floyd ishte në pranga kur vdiq me fytyrën e shtypur në rrugë.

“Ai vdiq sepse nuk mund të merrte frymë,” tha avokati Crump në një konferencë shtypi të mërkurën. “Ai kishte nevojë për ajët. Kështu që ne po kërkojmë drejtësi. Ne presim që të gjithë oficerët e policisë të arrestohen para se të kemi ceremoninë përkujtimore këtu në Mineapolis nesër.”

Crump tha që oficerët e tjerë nuk arritën të mbronin një njeri që ishte duke u lutur për ndihmë dhe tha se ai nuk mund të merrte frymë.

“Ne presim që këta oficerë të akuzohen si bashkëpunëtorë,” tha ai. zëri i amerikës

Mattis, ish-Sekretar i Mbrojtjes, akuzon Presidentin Trump se dëshiron të “ndajë” Amerikën

AFP

Jim Mattis, ish-Sekretar i Mbrojtjes në administratën Trump, i cili dha dorëheqjen për të protestuar ndaj tërheqjes së trupave amerikane nga Siria, akuzoi Presidentin e Shteteve të Bashkuara se po përpiqet të “përçajë” Amerikën.

“Në jetën time, Donald Trumpi është presidenti i parë që nuk përpiqet t’i bashkojë amerikanët, dhe as pretendon ta bëjë një gjë të tillë,” shkroi ai në një deklaratë të botuar në internet nga revista The Atlantic të mërkurën.

“Përkundrazi, ai po përpiqet të na ndajë”, tha ish gjenerali i respektuar i marinsave, i cili deri më tani kishte shfaqur rezervat e tij pa komentuar kurrë drejtpërdrejt për mandatin e miliarderit republikan.

“Vëzhgova ngjarjet e kësaj jave, i zemëruar dhe i shqetësuar”, vazhdon ai në këtë aktakuzë të paepur, duke mbështetur demonstruesit që pretendojnë, sipas tij “me të drejtë”, të drejta të barabarta.

Që nga vdekja më 25 maj në Mineapolis e George Floyd, një afrikano-amerikan i asfiksuar nga një polic i bardhë, një valë historike zemërimi është përhapur në qytetet amerikane, duke denoncuar racizmin, dhunën e policisë dhe pabarazinë sociale. Qindra mijëra njerëz protestuan paqësisht në të gjithë vendin, por plaçkitjet dhe trazirat gjithashtu dëmtuan lëvizjen.

Donald Trump, shumë i heshtur për përgjigjen e tij ndaj praktikave të denoncuara nga demonstruesit, nga ana tjetër përdori një ton ushtarak dhe kërcënoi të drejtohej tek ushtria për të shuar protestat, duke e prezantuar veten si “president të ligjit dhe rendit”.

“Ne nuk duhet të shpërqendrohemi nga një pjesë e vogël veprimesh të jashtëligjshme. Demonstruesit janë dhjetëra mijëra njerëz me parime që këmbëngulin që të mbrojmë vlerat tona,” tha Jim Mattis.

“Ne duhet t’i kundërshtojmë dhe t’i mbajmë përgjegjës ata që janë në pushtet që tallen me Kushtetutën tonë,” shtoi ai. zëri i amerikës