VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

EURO 2020: Shqipëria fiton ndeshjen me Andorrën

By | March 26, 2019

Komentet

AFP: Peja, qyteti që prodhon kampionët botërorë të xhudos

AFP ka shkruar një artikull për kampionen e talentuar të xhudos, Majlinda Kelmendit. Në shkrim flitet për ëndrrën e thyer në mes nga lufta e Kosovës me Serbinë, të trajnerit të Kelmendit, Driton Kuka. Gjithashtu AFP ka bërë një përshkrim të qytetit që prodhon vetëm kampionë në sportin e xhudos dhe kushtet e vështira me të cilët ata janë stërvitur për vite me radhë.

Shkrimi i plotë

Kombi i ri dhe i vogël i Kosovës është shfaqur si një fuqi xhudoje në botë, suksesin e saj të papritur të kryesuar nga kampionia e vogël olimpike Majlinda Kelmendi.
Njëmbëdhjetë vjet pasi fitoi pavarësinë nga Serbia dhe në Olimpiadën e saj të parë verore, suksesi i Kelmendit në Rio në vitin 2016 i mundësoi Kosovës dhe dy milion njerëzve të saj të mposhtnin vëllain e saj të madh Shqipërinë, që kurrë nuk ka fituar një medalje olimpike në asnjë sport.
Kelmendi shkon në kërkim të më shumë medaljeve ari teksa tani garon në kampionatet botërore në Tokio që fillojnë ditën e diel.
Historia e suksesit të xhudos në Kosovë u krijua nga trajneri Driton “Toni” Kuka në qytetin e vogël të Pejës, ku themeloi një klub xhudo me vëllezërit e tij.
Një dhomë trajnimi me një çati që pikon, nuk e pengoi klubin të prodhojë kampionë – autoritetet vendosën vetëm kohët e fundit të financojnë rinovimin e saj.
“Jam i sigurt që nëse nuk do të ishte Toni, Kosova nuk do t’i kishte të gjitha këto medalje sot, veçanërisht arin olimpik”, tha Kelmendi, 28 vjeçe, për AFP.
Ajo u bë një heroinë kombëtare falë garave të saj në Rio, e cila mori titujt botëror në 2013 dhe 2014.
Në vendin e varfër që ndodhet në Ballkan, ku futbolli është sporti kryesor, sportistët e xhudos mezi presin të jenë në krye të listës për ndihmë financiare nga autoritetet. “Ata marrin vetëm 250,000 euro (281,000 dollarë) çdo vit, -tha Kuka, -nga i gjithë buxheti i qeverisë sportive prej 17 milion eurosh.

Hakmarrja për historinë

Kelmendi, e cila gjithashtu mban tituj evropianë dhe mbizotëroi në Lojërat Evropiane në Minsk këtë vit, është ylli më i ndritshëm i skuadrës së Kukës. Por ajo nuk është më vetëm. Tani drejton një grup, anëtarët e të cilit aspirojnë për titujt botërorë.
Distria Krasniqi, 25 vjeçe, është kampione në moshë të re botërore dhe Nora Gjakova, 28 vjeçe, fitoi medaljen e bronztë në kampionatet evropiane.
“Në kategori të ndryshme moshe, tani kemi 14 xhudistë që kanë arritur nivelin më të lartë,” tha 48-vjeçari Kuka.
Shumica vijnë nga e njëjta lagje.
Duke krijuar një ekip kaq të fuqishëm, Kuka po merr hak ndaj historisë së trazuar të Kosovës, i cili pati një fat të madh në karrierën e tij.
Në vitin 1992, me afrimin e Lojërave Olimpike të Barcelonës, Kuka ishte xhudoja më i mirë jugosllav, në kategorinë e meshkujve nën 71 kg dhe një nga më të preferuarit për medalje.
Por që nga viti 1989, situata ishte e tensionuar në Kosovë, shumica etnike shqiptare e ishte nën zgjedhën e të fortit të atëhershëm të Beogradit, Slobodan Millosheviç.
Brenda një lëvizjeje më të gjerë të rezistencës qytetare, të orkestruar nga “babai i kombit” Ibrahim Rugova, sportistët etnikë shqiptarë u larguan nga skuadrat jugosllave.
“Ëndrra ime olimpike u prish,” kujtoi Kuka, duke shtuar se ai kishte mundur të gjithë medalistët e Barcelonës në garën e Lojërave.

Trajnimi në gërmadha

Në fund të luftës 1998-1999, kur sulmet ajrore të NATO-s e detyruan Beogradin të tërhiqte trupat e saj nga Kosova, Kuka themeloi klubin e tij në Asllan Ceshme, një lagje e varfër, të cilët banorët e gjetën kryesisht të shkatërruar kur u kthyen.
Fëmijët e tyre ishin nxënësit e tij të parë.
“Kosova ishte në gërmadha dhe fëmijët u traumatizuan”, kujtoi ai.
Kelmendi, e cila jetonte “100 metra larg sallës”, ishte në mesin e atyre që iu bashkuan klubit”, kujtoi trajneri.
“Unë nuk dija asgjë për këtë sport, por isha e lumtur,” tha Kelmendi. “Ne fëmijët nuk kishim asgjë tjetër për të bërë.”
Angazhimet e Kelmendit për të fituar tituj botëror dhe olimpikë i nxorën bashkatdhetarët e saj në rrugë për të festuar.
“Ne i kemi shndërruar fëmijët që kanë vuajtur nga lufta në kampionë botërore, duke e matur veten kundër vendeve si Franca, Japonia apo Brazili që kanë mijëra xhudistë në dispozicion për të ndërtuar skuadrat e tyre,” tha Kuka.
Për gazetarin sportiv me qendër në Kosovë, Arsim Maxhera, Kelmendi “është tregimi më i madh i suksesit në vend, jo vetëm në sport”.

“Nuk ka asnjë titull që iu ka shpëtuar këtyre xhudistëve , të cilët vijnë nga një lagje e vetme”, tha ai.
Suksesi i tyre është ngjitës – sepse Peja tani ka pesë klube xhudoje, me deri në 500 persona në trajnim.
“Luftëtarët” nga Asllan Ceshme tani dëshirojnë të pushtojnë Tokion për Lojërat Olimpike të vitit 2020.
Gjakova tha se planifikoi të shkonte në Japoni “për të kurorëzuar gjithë këtë punë me një medalje”.
Kuka mendon se suksesi i grupit të tij e ka ndihmuar atë të përmbushë ambiciet e tij olimpike që u prishën nga lufta.
“Ëndrra ime që ishte gjysmë e prishur, tani është arritur 100 përqind,” tha ai.

Kosova fton UEFA-n të largojë Serbinë nga ndërhyrjet në futboll

Arton Konushevci

Ngjashëm me Kushtetutën e Serbisë, ku në preambulën e saj Kosova paraqitet si pjesë e këtij shteti, edhe Federata e Futbollit të Serbisë pretendon se ka shtrirje në territorin e Kosovës.

Nisur nga ky parim, Federata e Futbollit të Serbisë organizon edhe gara sportive (futbolli) në territorin e Kosovës, kurse ekipi i Trepçës merr pjesë në ligën e tretë të kampionatit të futbollit të Serbisë.

Një veprim i tillë i federatës serbe, nga autoritetet në Kosovë po konsiderohet si shkelje e rëndë, ngase Kosova tashmë është pjesë e FIFA-s dhe UEFA-s, të cilat e njohin vetëm Federatën e Futbollit të Kosovës si autoritet që mund të organizojë gara dhe kampionate futbolli në Kosovë.

Së fundi, Federata e Futbollit të Kosovës thotë se ka marrë premtime nga Unioni i Federatës së Futbollit të Evropës (UEFA) dhe mekanizma të tjerë ndërkombëtar se do ta zgjidhin problemin që ka të bëjë me përfshirjen e klubit Trepça nga Mitrovica e Veriut në kategorinë e tretë të futbollit të Serbisë si dhe ndërhyrjet tjera të Federatës së Futbollit të Serbisë në Kosovë.

Federata e Futbollit të Serbisë ka organizuar disa ndeshje futbolli në territorin e Kosovës.

Këto veprime kanë bërë që Federata e Futbollit e Kosovës t’u shkruajë një letër UEFA-s dhe FIFA-s (Federata Ndërkombëtare e Futbollit), për të shprehur kundërshtimin e Kosovës ndaj ndërhyrjeve të Federatës së Serbisë në organizimin e garave brenda territorit të Kosovës.

Sekretari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, tha se për të mos lejuar diçka të tillë, Federata ka reaguar në instancat përkatëse si në Kosovë, po ashtu edhe jashtë saj.

“Ju e dini se gjatë mbajtjes së ndeshjes së Super Kupë, në Stamboll ne kemi treguar rrezikun që shfaqet në ketë rast. Neve nuk na mbetet tjetër përveç se me institucionet tona t’i ndalojmë ato”, tha ai.

Salihu, tha se kjo problematikë është çështje shtetërore dhe se sipas tij, manifestimet dhe organizimet e tilla mund të shndërrohen në diçka problematike që mund të ketë pasoja. Sipas tij, lidhur me rastin në fjalë janë marrë premtime për të reaguar edhe nga presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin.

“Për ketë rast janë të informuar të gjithë, pothuajse. Edhe kryetari Ceferin na ka premtuar se seriozisht se do ta shqyrtojë ketë çështje me palën serbe. Nga ana jonë ne i kemi bërë të gjitha, çka është e mundur dhe kemi bërë sensibilizimin dhe tash po presim. Edhe në FIFA e kemi lajmëruar çështjen. Në anën tjetër u kemi dërguar shkresa të gjithëve, Policisë së Kosovës, Doganës, që mos të lejohen[ klubet nga Serbia] të hynë në Kosovë”, tha Salihu.

Një kërkesë për të t’u përgjigjur në lidhje me këto qëndrime të Federatës së Futbollit të Kosovës, Radio Evropa e Lirë i ka adresuar edhe Federatës së Futbollit të Serbisë, por nuk ka marrë përgjigje.

Kujtim Gashi, ministër në dorëheqje i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, tha për Radion Evropa e Lirë se ministria edhe institucionet e Kosovës janë duke i ndaluar aktivitet ilegale sportive që të mos ndodhin. Ai tha se Kosova dhe institucionet e saj janë të hapura për komunikim dhe bashkëpunime sportive me të gjitha shtetet, por kjo siç tha ai, duhet të ndodhë në mënyrë zyrtare.

“Kjo çështje aktualisht i ka kaluar mundësitë tona, për faktin se duhet të jetë një trysni pak ma e madhe nga UEFA-a dhe FIFA-a në këtë çështje ndaj Serbisë edhe ndaj çdo shteti që bën organizime në një shtet tjetër. E krejt çka ne bëjmë si shtet, është që të mos lejojmë që të futen në territorin e Kosovës. Përndryshe, pjesën tjetër organizative nuk e bën shteti, nuk e bën ministria, por e bëjnë organet kompetente, pra organizatat sportive, në ketë rast në Kosovë federatat e futbollit në Evropë dhe në botë, UEFA dhe FIFA”, tha Gashi.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi ua ka dërguar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino dhe presidentit të UEFA-s, Aleksander Ceferin një letër në lidhje me përfshirjen e siç thuhet, “të ashtuquajturit klub Trepça nga Mitrovica e Veriut”, në kategorinë e tretë të futbollit të Serbisë si dhe kërkesën për ndërhyrjen e këtyre dy institucioneve për ndalimin e çdo lloj gare të futbollit të Serbisë në territorin e shtetit të Kosovës.

Po ashtu, është kërkuar që të detyrojnë Federatën serbe që ta ndryshojë statutin e saj, ku Kosovën e paraqet si pjesë të federatës së tyre, e që është në kundërshtim me realitetin dhe statutet e FIFA-s e UEFA-s.

Më 2016, Kosova u bë anëtare, me të drejta të plota, e UEFA-s dhe FIFA-s. Liga e Kosovës në Futboll tashmë njihet si një nga ligat evropiane, çka ka mundësuar që ekipet nga Kosova të garojnë për garat evropiane në kuadër të Ligës së kampionëve dhe Ligës së Evropës.

Ndërkaq në nivel shteti, kombëtarja e Kosovës në futboll, është pjesë e Grupit A, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, “EURO 2020”, ku garon me Anglinë, Çekinë, Bullgarinë dhe Malin e Zi.

FSHF publikon çmimet, ja sa kushtojnë biletat kundër Islandës

Shqipëria do të presë Islandën më 10 shtator në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin Europian të vitit 2020, sfidë e vlefshme për grupin H, ku Islanda mban vendin e tretë në grup me 9 pikë, ndjekur nga kuqezinjtë me 6 pikë pas 4 takimesh, Shqipëria do të ndeshet me Islandën pas takimit ndaj Francës, ndaj duhet patjetër një sukses për të mbajtur gjallë shpresat e tifozëve kuqezi për një tjetër aventurë europiane pas asaj të vitit 2016.

Kështu, Federata Shqiptare e Futbollit ka publikuar pak çaste më parë çmimet e biletave për këtë përballje, e cila do të zhvillohet në “Elbasan Arena”. çmimi më ekonomik për tifozët është 5 mijë lek të vjetra për qendrën e sektorëve pas porte (G2, C2). Më pas çmimet rriten me 10 mijë lek për skajet e sektorëve pas porte (G1, G3, C1, C3), 15 mijë lek për skajet e tribunës karshi (F, D), 20 mijë për qendrën e tribunës karshi (E), për të kaluar në tribunën qëndrore ku një biletë kushton 40 mijë lek në vendin më të lirë deri në 120 mijë lek në sektorin VIP.

Atletja gjendet e vdekur në anë të rrugës

Bota e sportit është tronditur këtë të enjte teksa ka marrë lajmin se 25-vjeçarja Margarita Plavunova është gjendur e pajetë.

Trupin e pajetë të atletes së njohur ruse e kanë gjetur disa kalimtarë të rastit në Morshanski, qytet në Oblastin e Tamblovit. Plavunova gjendej e shtrirë në anë të rrugës në një zonë të blertë.

Atletja ruse, që njëkohësisht ishte dhe një modele, po kryente përgatitjet për garat e ardhshme kombëtare në Rusi. Sipas trajneres së saj, Elena Melnikova, Margarita ka vdekur pas një ataku kardiak teksa po kryente stërvitjen ditore.

FIFA zbulon kandidatët për Çmimin e golit më të mirë të vitit

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA), ka zbuluar 10 kandidatët për çmimin goli më i mirë i vitit, FIFA Çmimi Puskas, transmeton AA.

Në mesin e kandidatëve të çmimit që jepet që nga viti 2009 në kujtim të futbollistit hungarez Ferenc Puskas, janë futbollisti argjentinas i Barcelonës Lionel Messi dhe futbollisti suedez i Los Angeles Galaxy në SHBA.

Votimi i parë do të vazhdojë deri më 1 shtator nga ueb faqja e FIFA-s. Pas kësaj numri i kandidatëve do të ulet në 3 dhe fituesi i çmimit do të përcaktohet në Milano të Italisë më 23 shtator, pas votimit nga juria.

Më parë këtë çmim e kishin fituar Hamit Altıntop, Cristiano Ronaldo, Neymar, Miroslav Stoch, Ibrahimovic, James Rodriguez, Wendell Lira, Mohd Faiz Subri, Oliver Giroud dhe Muhammed Salah.

Kandidatët për çmimin e vitit 2019 dhe ndeshjet ku janë shënuar golat janë si në vijim:

Matheus Cunha (Brazil): Bayer Leverkusen-Leipzig (Bundesliga)

Zlatan Ibrahimovic (Suedi): Toronto-Los Angeles Galaxy (MLS)

Lionel Messi (Argjentinë): Real Betis-Barcelona (La Liga)

Ajara Nchout (Kamerun): Kamerun-Zelanda e Re (FIFA Kupa Botërore tek gratë)

Fabio Quagliarella (Itali): Sampdoria-Napoli (Serie A)

Juan Fernando Quintero (Kolumbi): River Plate-Racing Club (Superliga e Argjentinës)

Amy Rodriguez (SHBA): Utah Royals-Sky Blue (Liga Amerikane e Futbollit tek gratë)

Billie Simpson (Irlanda e Veriut): Sion Swifts Ladies-Cliftonville Ladies (Liga e Irlandës së Veriut tek gratë)

Andros Townsend (Angli): Manchester City-Crystal Palace (Premierligë)

Daniel Zsori (Rumani/Hungari): Debrecen-Ferencvaros (Liga e parë e futbollit në Hungari)

Kosova e Shqipëria po organizojnë Kupë zyrtare të përbashkët në futboll

Në studion e emisionit “Favorit” në T7, sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, bëri të ditur se FFK-ja është duke bashkëpunuar me Federatën Shqiptare të Futbollit për ta themeluar një Kupë të përbashkët për klubet nga Kosova e Shqipëria.

Tre vjet pas anëtarësimit në UEFA, Kosova është e gatshme ta shtojë edhe një garë tjetër në kuadër të garave të saj. Megjithatë, kjo do të jetë më ndryshe, pasi që në këtë kupë do të luajnë klubet kosovare kundër atyre nga Shqipëria, shkruan Gazeta Express.

Sekretari i FFK-së bëri të ditur se bisedimet mes kryetarit të FSHF-së, Armand Dukës, dhe kryetarit të FFK-së, Agim Ademit, për një kupë të tillë janë të avancuara.

“Ne kemi biseduar me Federatën Shqiptare të Futbollit, me Zotëri Dukën, me presidentin Ademi. Besoj se vitin e ardhshëm do të fusim risi, nëse ndodh kjo që ekipet e Superkupës të lujnë ndërmjet vete me Federatën Shqiptare”, zbuloi Salihu në “Favorit”.

“Madje jeni duke e shqyrtuar mundësinë që të luajmë me një sistem të Kupës së përbashkët në Federatën Shqiptare të Futbollit. Prandaj, mendoj se ka ardhur koha që të bëjmë diçka në bashkimin e futbollit shqiptar”.

“Do të kemi sponsorë të ndryshëm, do të hynin edhe qeveritë së bashku. E kemi diskutuar, do të ketë benefit material. Bylbyli nganjëherë është ekstrem në këtë drejtim, por me të drejtë se qëllimet i ka të mira. Por, duhet ta kuptojmë që ne jemi një popull dhe dy kombëtaret

Salihu iu referua Sokolit në deklaratën e tij të fundit, pasi që trajneri i futbollit argumentoi se një ide e tillë mund të dështojë nëse niveli i futbollit nuk do të jetë në cilësinë e duhur, siç ndodh me Kupën e Pavarësisë.

Kupa e Pavarësisë është një turne i përvitshëm futbollistik i cili mbahet në Shqipëri. Ky turne organizohet nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe Federata e Futbollit e Kosovës si përkujtim për Ditën e Flamurit. Për herë të parë është mbajtur në vitin 2009.

Sokoli i dha disa këshilla se si mund të evitohet cilësia e dobët e futbollit në një garë të tillë, duke përmendur shpërblimet – jo vetëm financiare, por edhe me kualifikim në Evropë – për fituesin e garës.

“Është një kupë kombëtare që quhet, që luhet në Ditën e Flamurit dhe unë po mendoj se ajo Kupë e ka degradu simbolikën e zhvillimit të ndeshjeve sepse ekipet shkojnë me ekipe të dyta dhe kjo nuk është në rregull. Duhet të mendohet në këtë drejtim”, tha Sokoli.

“Duhet të gjenden disa forma… të shtohet fondi për fituesin. Por, po mendoj se këto ndeshje, këto gara të kupës në një sistem të unifikim të futbollit shqiptar duhet të kalojnë përmes asociacioneve ndërkombëtare në qoftë se këta dëshirojnë ta kenë garën valide”.

“Nëse dy Federatat merren vesh me UEFA-n që fituesi i kësaj kupe ta sigurojë një vend në garat e UEFA-s do t’i jepte kredibilitet kësaj lloj gareje. Përndryshe garat në këtë formë, vetëm sa për të zhvilluar ndeshje mes një përfaqësuesi të Shqipërisë dhe një përfaqëusesi të Kosovës e humb efektin”. /Gazeta Express/

Zbulohen detaje të reja nga vdekja e futbollistit Emiliano Sala

Emiliano Sala ishte ekspozuar ndaj një niveli të dëmshëm të monoksidit të karbonit, përderisa po udhëtonte me aeroplanin që u rrëzua mbi Kanalin Anglez në janar. Këtë lajm e bënë të ditur hetuesit.

Në janar, sulmuesi argjentinas Emiliano Sala vdiq gjatë udhëtimit të tij nga Nantes në Cardiff, pasi e kompletoi transferimin e tij në Cardiff City për 15 milionë funte, që theu rekordin e klubit, transmeton Gazeta Express.

Ai dhe piloti David Ibbotson – trupi i së cilit nuk është gjetur ende – ishin të vetmit njerëz në atë aeroplan. Një raport i lëshuar nga Dega e Hetimeve të Aksidenteve Ajrore (AAIB) ka zbuluar se dyshja i ishte ekspozuar një gazi vdekjeprurës. Kjo u mësua pas testeve të gjakut që iu bënë Salës.

“Testet e toksikologjisë së gjakut të pasagjerit treguan se ai e kishte gjakun 58 për qind të ngopur me monoksid karboni. Ngopja me mbi 50 për qind të kësaj molekule konsiderohet fatale te cilido individ i shëndetshëm”, thuhet në raportin e lëshuar nga AAIB.

Futbollisti 28-vjeçar kishte qenë duke udhëtuar atë ditë, më 21 janar, pasi e kishte kompletuar transferimin nga Nantesi në Cardiff City.

Aeroplani u gjet tri javë pasi ishte rrëzuar. Përderisa trupi i Salas u gjet në rrënojat e aeroplanit, piloti Ibbotson mbetet i zhdukur.

Stamboll, për finalen e Superkupës janë angazhuar 15 mijë policë

Stamboll

Skuadrat angleze Liverpool dhe Chelsea sonte në Stamboll do të përballen në ndeshjen finale të Superkupës së UEFA-s, ndërkaq me këtë rast në Stamboll për ruajtjen e rendit janë angazhuar 15 mijë policë.

Ndeshja Liverpool-Chelsea do të luhet sonte në ora 22:00 sipas kohës lokale në stadiumin Vodafone Park, në fushën e ekipit turk Beşiktaş.

Policia e Stambollit përmes një njoftimi thekson se me rastin e ndeshjes në të gjithë Stambollin, nëpër sheshe, aeroporte dhe në vendet e tjera publike janë angazhuar gjithsej 15 mijë policë. Nga ky numër, brenda dhe rreth stadiumit janë angazhuar 8.500 efektiv të policisë.

Për shkak të ndeshjes janë bllokuar disa rrugë për rreth stadiumit.

Superkupa është ballafaqim i dy fituesve të garave evropiane, fituesit të Ligës së Kampionëve dhe fituesit të Kupës së UEFA-s.

Serena Williams anulon pjesëmarrjen në Cincinnati për lëndimin në shpinë

Cincinnati

Tenistja amerikane Serena Williams ka vendosur të mos marrë pjesë në turneun Master në Cincinnati për shkak të një dëmtimi në shpinë.

Ajo ishte planifikuar të luante kundër Zarina Diyas në raundin e parë të mërkurën në mëngjes sipas kohës të Evropës Qendrore, por u tërhoq nga turneu.

“Jam shumë e pikëlluar që u tërhoqa, pasi që Mastersi në Cincinnati është një nga turnetë që me të vërtetë më pëlqen të luaj. U përpoqa të përgatitem për ndeshjen, madje shpresoja që gjendja ime të përmirësohej pas stërvitjes në mëngjes, por shpina ime ende nuk është mirë”, tha Williams në mediat sociale.

Tenistja 37-vjeçare fundjavën e kaluar për shkak të dhimbjes së shpinës, ia kaloi finalen e Kupës së Rogers në Kanada, tenistes vendase Bianca Andreescu.

Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme për Williams tani është të përpiqet të shërojë shpinën për të performuar në US Open, i cili fillon pas dy javësh. Nëse arrin të shërohet para spektatorëve vendas ajo do të përpiqet të arrijë titullin rekord të 24-të të Grand Slam. aa

Futbollistët e ndeshjes së Superkupës UEFA me vlerë rreth 2 miliardë euro

Vlera e lojtarëve të ekipeve angleze Liverpool dhe Chelsea që do të përballen nesër në Stamboll në ndeshjen e Superkupës UEFA arrin gjithsej në 1.91 miliardë euro, shkruan AA.

Sipas të dhënave në faqen gjermane të internetit Transfermarkt, vlera e parashikuar e tregut për lojtarët në listën e Liverpool, e cila sezonin e kaluar doli fituese e Ligës së Kampionëve UEFA, është 1.08 miliardë euro. Ndërsa për Chelsea që arriti fitoren e Ligës Evropiane UEFA është 835.75 milionë euro.

Para ndeshjes finale që do të zhvillohet në BJK Vodafone Park si futbollistët më të shtrenjtë nga dy ekipet kanë kryesuar futbollisti egjiptian, ylli i Liverpool, Muhammed Salah me 150 milionë euro, ndërsa nga ekipi i Chelsea mesfushori francez N’Golo Kante me 100 milionë euro.

Vlerat e parashikuara të tregut për lojtarët e Liverpool janë si më poshtë:

FutbollistiVlera (euro)
Muhammed Salah150 milionë
Sadio Mane120 milionë
Virgil van Dijk90 milionë
Alisson80 milionë
Roberto Firmino80 milionë
Trent Alexander-Arnold80 milionë
Andrew Robertson60 milionë
Naby Keita60 milionë
Georginio Wijnaldum50 milionë
Fabinho50 milionë
Jordan Henderson35 milionë
Alex Oxlade-Chamberlain35 milionë
Joe Gomez35 milionë
Joel Matip30 milionë
Xherdan Shaqiri25 milionë
Dejan Lovren20 milionë
Divock Origi20 milionë
James Milner15 milionë
Adam Lallana15 milionë
Nathaniel Clyne12 milionë
Rhian Brewster4 milionë
Ki-Jana Hoever4 milionë
Adrian3,5 milionë
Sepp van den Berg2 milionë
Ryan Kent1,75 milionë
Curtis Jones1,50 milionë
Yasser Larouci1,50 milionë
Caoimhin Kelleher500 mijë
GJITHSEJ1,08 miliardë euro

– Vlera e futbollistëve të Chelsea

Vlerat e parashikuara të tregut për lojtarët e Chelsea janë si më poshtë:

FutbollistiVlera (euro)
N’Golo Kante100 milionë
Jorginho65 milionë
Kepa60 milionë
Christian Pulisic60 milionë
Antonio Rüdiger50 milionë
Willian40 milionë
Marcos Alonso40 milionë
Mateo Kovacic35 milionë
Cesar Azpilicueta35 milionë
Tiemoue Bakayoko35 milionë
Callum Hudson-Odoi35 milionë
Ross Barkley30 milionë
Michy Batshuayi30 milionë
Andreas Christensen30 milionë
Ruben Loftus-Cheek30 milionë
Kurt Zouma25 milionë
Pedro20 milionë
Tammy Abraham20 milionë
Olivier Giroud15 milionë
Davide Zappacosta15 milionë
Emerson15 milionë
Mason Mount12 milionë
Marco van Ginkel10 milionë
Kenedy10 milionë
Kenneth Omeruo5 milionë
Abdul Rahman Baba5 milionë
Michael Hector3 milionë
Danilo Pantic2,75 milionë
Lucas Piazon1,50 milionë
Willy Caballero1 milionë
Jamal Blackman500 mijë
GJITHSEJ835,75 milionë

UEFA ndëshkon ekipin e Partizanit të Beogradit për racizëm

Mbështetesit e ekipit të Partizanit, foto nga arkivi.

Federata Evropiane e Futbollit (UEFA), ka ndëshkuar ekipin e Partizanit të Serbisë dhe Lokomotiv Plovdiv të Bullgarisë, pas incidenteve të lidhura me racizëm në ndeshjet e Ligës së Evropës që janë zhvilluar javën e kaluar.

Ekipi i Partizanit do të luajë dy ndeshjet e radhës në garën e UEFA-s me dyer të mbyllura, për shkak të qasjes raciste të mbështetësve të tij në ndeshjen me klubin turk Malatyaspor.

Këtë ndeshje ekipi serb e ka fituar me rezultat 3:1

Ndërkohë ekipi bullgar, Lokomotiv Plovdiv, do të ketë stadium gjysmë të hapur në ndeshjen e radhës për shkak të qasjes raciste në ndeshjen kundër ekipit francez, Strasbourg.

Këtë ndeshje ekipi bullgar e ka humbur me rezultat 1:0.

Trupi udhëheqës i futbollit evropian ka urdhëruar ekipin Lokomotiv që në stadiumin e tij të vendosë mbishkrimin me logon e UEFA-s: #EqualGame. (Lojë e barabartë).

Ndeshjet e radhës do të zhvillohen të enjten.

Manchester United mposht Chelsea-n me një rezultat të thellë

Manchester United në ndeshjen e parë të Premier Ligës angleze ka mposhtur Chelsea-n e Londrës me rezultat 4:0 në Old Trafford, transmeton AA.

Marcus Rashford theu rezultatin në minutën e 18-të me një gol nga penaltia, ndërsa Anthony Martial dyfishoi rezultatin. Më pas Rashford shënoi golin e dytë të lojës, ndërsa transferimi i ri i Manchester United, Daniel James, gjeti rrjetin në minutën e 81-të duke i mundësuar klubit të tij një fitore me rezultat 4:0.

Ndërkohë, Liverpool-i me një rezultat të lartë prej 4:1 mposhti Norwich City në Anfield, ndërsa kampioni aktual Manchester City e cila dominoi sezonin e kaluar mposhti West Ham me rezultatin 5:0 në një fitore të lehtë.

Finalisti i vitit të kaluar, Tottenham Hotspur, të shtunën ka pritur Aston Villa duke e mposhtur me 3:1.

– Rezultatet e fundjavës në Premier ligën angleze:

Liverpool – Norwich City: 4-1

West Ham – Manchester City: 0-5

Watford – Brighton: 0-3

Burnley – Southampton: 3-0

Bournemouth – Sheffield United: 1-1

Crystal Palace – Everton: 0-0

Tottenham Hotspur – Aston Villa: 3-1

Newcastle United – Arsenal: 0-1

Leicester City – Wolverhampton Wanderers: 0-0

Manchester United – Chelsea: 4-0