VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ekspertët vlerësojnë dëmet e zjarrit në Notre Dame

By | April 17, 2019

Komentet

Dhjetëra mijë gjermanë manifestojnë kundër nacionalizmit

Një javë para zgjedhjeve për në Parlamentin Europian, mijëra mbështetës të Bashkimit Europian manifestuan në disa qytete gjermane në mbështetje të unitetit europian dhe kundër nacionalizmit.

Protestuesit në Berlin dhe Këln mbanin flamurë të BE-së dhe pankarta, ku kërkonin një Europë solidariteti në vend të një Europe nacionaliste.

Të paktën 50 000 pjesëmarrës ishin në Berlin, të cilët manifestuan nën moton ”Europë për të gjithë – zëri yt kundër nacionalizmit”.

Nga 23-26 maj zhvillohen zgjedhjet për në Parlamentin Europian, ku pritet që kandidatët e së djathtës ekstreme të mobilizojnë votuesit nacionalistë.

Austri, Kancelari Kurz thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit të tij qeverisës.

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën, pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche Zeitung”, publikuan pamje filmike ku ai shfaqej tek i ofronte kontrata shtetërore një investoreje të dyshuar ruse, gjatë një feste në Ibica të Spanjës.

Kancelari Kurz tha se nuk mundi të arrinte një marrëveshje me udhëheqësit e Partisë së Lirisë mbështetës të politikave kundër-emigracionit të zotit Strache, për të çuar përpara koalicionin me Partinë Popullore të qendrës së djathtë.

Ai tha gjithashtu se një koalicion i mundshëm me socialdemokratët nuk do ta lejonte qeverinë austriake të zbatonte politikat e saj për uljen e borxhit e të taksave.

Dorëheqja e Heinz-Christian Strache konsiderohet një goditje për forcat populiste e nacionaliste që janë pro politikave më të forta ndaj emigracionit në Evropë. Ajo vjen vetëm pak ditë para zgjedhjeve për Parlamentin Europian të parashikuara të mbahen në datat 23-26 maj në 28 vende të BE-së.

Heinz-Christian Strache njoftoi dorëheqjen të shtunën dhe nuk pranoi pyetje nga gazetarët. E përditshmja gjermane “Sueddeutsche Zeitung” dhe e përjavshmja “Der Spiegel” publikuan të premten pjesë nga një video e fshehtë që tregonte zotin Strache tek i ofronte kontrata të qeverisë austriake një shtetaseje ruse që pretendonte se ishte e interesuar të investonte sasi të mëdha parash në Austri. Politikani 49-vjeçar tha se kishte qenë nën efektin e fortë të pijeve alkoolike dhe ishte ”sjellë si një adoleshent” në një përpjekje siç tha ai, për “t’i bërë përshtypje organizatores tërheqëse” të festës në një vilë në Ibica.

Më herët të shtunën, disa mijëra protestues të opozitës bënë thirrje për zgjedhje të reja përpara zyrës së kancelarit Kurz në Vjenë./VOA

Luvri nderon arkitektin e piramidës prej xhami

Muzeu i Luvrit nderoi dje arkitektin e piramidës prej xhami në hyrje të Luvrit. Arkitekti I.M. Pei i cili vdiq këtë javë në moshën 102 vjeçare në banesën e tij në Nju Jork.

FILE – Architect I.M. Pei speaks after being honored with an Ellis Island 2004

Dhjetëra punonjës të Luvrit ishin mbledhur nën piramidën që shërben si hyrja e muzeut të famshëm. Në shenjë nderimi për veprën e arkitektit ata duartrokitën për një minutë.

Piramida me lartësi 22 metra fillimisht hasi në rezistencë të fortë. Presidenti i atëhershëm francez, Francois Mitterrand, i cili ishte në përurimin e piramidës, u bë vetë objekt kritikash kur u zbulua vepra e re prej xhami. Presidenti Miterrand e kishte zgjedhur personalisht arkitektin me origjinë kineze I.M. Pei për të kryesuar punimet restauruese në një kohë që Luvri ishte në nevojë urgjente riparimesh.

I.M. Pei para veprës së tij

Shumë francezë ishin kundër ndryshimeve në Luvër, pasi e konsideronin të paprekshëm këtë simbol të kulturës kombëtare.

Por Luvri, ashtu si i gjithë Parisi dhe Franca e pranuan ndryshimin që sjell koha. Sot piramida prej xhami mirëpret miliona vizitorë që vijnë për të parë muzeun çdo vit. Pasi vizitorët futen në piramidë, ata zbresin shkallët për tek salla qendrore ku fillojnë vizitën në Luvër.

I.M.Pei është autor i një numër ndërtesash të famshme edhe këtu në Uashington. Ashtu si në Luvër, edhe këtu u desh pak kohë që qyteti të mësohej me krijimet e tij.

Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën.

Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche Zeitung”, publikuan pamje filmike ku ai shfaqej tek i ofronte kontrata shtetërore një investori të dyshuar rus, në shkëmbim të mbështetjes për fushatën zgjedhore.

Heinz-Christian Strache tha të shtunën se ishte “viktimë e një sulmi politik”, por pranoi se veprimet e tij në video ishin “gabim dhe një budallallëk”.

Analistët politikë thonë se skandali vë në pikëpyetje koalicionin qeverisës mes Partisë së Lirisë me qasje kundër emigracionit të zotit Strache dhe Partisë Popullore të qendrës së djathtë të Kancelarit Sebastian Kurz.

Asnjë nga politikanët nuk kanë bërë komente mbi të ardhmen e aleancës së tyre.

Sebastian Kurz i jep fund bashkëpunimit me Heinz Christian Strache, nënkancelari u filmua duke bërë ujdi me një manjate ruse (video)

VOAL – Kancelari austriak Sebastian Kurz i jep fund bashkëpunimit me nënkancelarin dhe liderin FPÖ Heinz-Christian Strache. Kështu njofton DPA. Kancelari për këtë do të japë një koncerencë për shtyp në orën 12.00.

Heinz Christian Strache njihet si kundërshtar i rreptë i Kosovës.

Vendimi merret një ditë pas publikimit të videos komprometuese për nënkancelarin. Skandali plasi në qeverinë austriake pas transmetimit të pamjeve të marra me një telekamer të fshehte nga Der Spiegel e Sueddeutsche Zeitung. Bëhet fjalë për një takim në Ibiza me një të ashtuquajtur mbesë të oligarkes ruse Aljona Makarowa, që oftonte një investim rreth 250 milionë euro për të marrë aksionet shumicë në shtypin austriak, sidomos në të përditshmen “Kronen Zeitung”, me para të zeza të një prejardhje të paditur. “Nënse e blini Kronen Zeitung tri javë para zgjedhjeve dhe ne marrim shumicën, mund të flasim për gjithçka,” thotë Strache në video.

Femra në fakt ishte një joshëse dhe takimi në Ibica ishte një kurth.

Shtypi austriak tani pret shkarkimin e Heinz Christian Strache si nënkancelar. Pas kësaj pritet një riformim i qeverisë ose kalii në zgjedhje. Më shumë pritet që Sebastian Kurz të parapëlqejë këtë të fundit, edhe spese sondazhet e fundit e japin partinë e tij në ngjitje.


 

Videoja u botua të premten në një artikull të përbashkët nga revista gjermane e lajmeve Der Spiegel dhe e përditshmja Süddeutsche Zeitung.

Ish-presidenti francez Sarkozi në gjyq lidhur me fushatën e vitit 2012

Në Francë Gjykata Kushtetuese hapi rrugën të premten që ish-presidenti Nicolas Sarkozy të gjykohet për financimin e dyshuar të paligjshëm të fushatës së tij të dështuar për t’u rizgjedhur, në vitin 2012.

Zoti Sarkozi e kishte apeluar vendimin në këtë gjykatë, duke iu referuar atij që njihet si parimi i “rrezikut të dyfishtë”, pasi ai ishte dënuar në vitin 2013 dhe ishte urdhëruar të paguante një shumë prej 360 mijë eurosh për shkelje të rregullave mbi financimin e fushatës.

Por të premten, gjykata vendosi se dënimi për të cilin zoti Sarkozi ishte urdhëruar të paguante një shumë parash në vitin 2013-të, kishte të bënte me një tjetër shkelje.

Rasti tani varet nga gjykata më e lartë e apelit në vend (Cour de Cassation) ku zoti Sarkozi, ka paraqitur një ankim tjetër. Nëse edhe ky ankim refuzohet, çështja do t’u kthehet prokurorëve, të cilët do të vendosin nëse ai duhet të gjykohet apo jo.

Nëse po, 64 vjeçari Nicolas Sarkozi do të ishte presidenti i parë francez në bankën e të akuzuarve që nga koha e Jacques Chirac-ut, paraardhësi i tij që drejtoi vendin nga 1995 deri në 2007. Në vitin 2011 Jacques Chirac u dënua për keqpërdorim të fondeve publike dhe iu dha një dënim me kusht.

Kancelarja Merkel përshëndet unitetin e BE-së kundrejt Iranit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se Evropa duhet të “ripozicionohet” në një botë që po ndryshon vazhdimisht dhe është duke mirëpritur unitetin e fuqive të Bashkimit Evropian kundrejt Iranit, në krahasim me ndasitë e thella lidhur me luftën 16-vjeçare në Irak.

Merkel ka thënë në një intervistë për të përditshmen gjermane, Sueddeutsche Zeitung se Evropës i duhen arguemente më largpamëse, pasi sipas saj vetëm duke “përmendur shtatë dekada të paqes nuk është mjaftueshëm për të arsyetuar Evropën”.

Pak para mbajtjes së zgjedhjeve në Parlamentin Evropian më 23-26 maj, ajo ka thënë se “nuk ka dyshim se Evropës i duhet të ripozicionohet në një botë që po ndryshon”.

Sipas saj, është “vlerë në vete” që Evropa nuk është e ndarë sa i përket Iranit.

Fuqitë evropiane kanë thënë ditë më parë përmes një deklarate se nuk pranojnë “ultimatumet” e Iranit sa i përket marrëveshjes bërthamore që Teherani ka nënshkruar me fuqitë botërore më 2015.

Deklarata e tyre ka ardhur pasi Irani ka hequr dorë pjesërisht nga kjo marrëveshje, duke iu bërë thirrje vendeve nënshkruese që të mbrojnë interesat e Iranit kundrejt sanksioneve amerikane.

Shtetet e Bashkuara në anën tjetër i janë kundërpërgjigjur paralajmërimeve iraniane me sanksione të reja, për dallim nga ato të gati një viti më parë dhe kanë pozicionuar një aeroplanmbajtëse në Lindje të Mesme, duke cituar aktivitetet e dëmshme të Iranit.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë të jetë tërhequr nga marrëveshja bërthamore, pasi kjo e fundit ka pasur shumë mangësi.

5 Maj 1949, Këshilli i Evropës feston 70 vjetorin

Më 5 Maj Këshilli i Evropës feston 70-vjetorin e tij. KE me 47 anëtarë shihet si më e fuqishmi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në kontinent e jashtë tij. Shpesh Këshilli i Evropës ngatërrohet me Këshillin e BE.

Ishin 10 shtete evropiane ato që më 5 Maj 1949 në Strasburg vendosën të bashkoheshin me qëllimin “e ruajtjes së trashëgimisë së përbashkët evropiane.” Rivendosja e paqes, demokracisë, stabilitetit në Evropë pas tmerrit të Luftës së Dytë Botërore ishte prioriteti kryesor evropian – në të njëjtën kohë planifikohej thellimi i bashkëpunimit ekonomik dhe ndihma për çështjet sociale. Këshilli i Evropës ka për detyrë të zhvillojë afrimin mes vendeve anëtare, thuhet në statutin e organizatës.

Detyrimi për një bashkim evropian nuk është fat pësues për Evropën. Por më shumë një impuls krijues, që i përgjigjet madhështisë së traditës evropiane.” Kështu është shprehur kancelari i atëhershëm gjerman, Konrad Adenauer (1876-1967) më 10 dhjetor 1951 para Asamblesë këshilluese të Këshillit të Evropës, vit kur Gjermania u bë anëtare e tij.

Këshilli i Europës dhe Këshilli i BE – struktura të njëjta?

Sot Këshilli i Evropës ka 47 anëtarë. Vetëm tre shtete në hapësirën gjeografike të Evropës nuk janë anëtarë të tij. Kosova, Vatikani dhe Bjellorusia. Këshilli i Evropës ka dy organe të rëndësishme: Asamblenë Parlamentare me funksion këshillues, ku janë të përfaqësuar deputetë të vendeve anëtare dhe Komiteti Ministror që përbëhet nga ministrat e Jashtëm dhe përfaqësuesit e përhershëm diplomatikë të vendeve anëtare.

Ky institucion u shërben shkëmbimeve diplomatike dhe vendos për pranimin e anëtarëve të rinj, pezullimin e përkohshëm të anëtarësisë si edhe zbatimin e vendimeve të Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut. Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut u krijua si institucion i pavarur nga Këshilli i Evropës në vitin 1959 dhe financohet prej tij. Simbolet e Këshillit të Evropës si flamuri dhe himni përdoren nga viti 1986 edhe nga Bashkimi Evropian.

Këshilli i Evropës nuk është i lidhur institucionalisht me BE. Shpesh ndodh që Këshilli i BE-së të ngatërrohet me Këshillin e Evropës. Por Këshilli i BE është instancë e BE, që bashkon krerët e shteteve dhe qeverive të BE. Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Evropës dallojnë mes tyre jo vetëm në numrin e anëtarëve – BE ka 28 anëtarë, kurse KE 47, – por edhe në ndikimin politik. BE ka kompetencë ligjore në tregun e brendshëm dhe mjedisit, kurse Këshilli i Evropës përgatit marrëveshje apo konventa ndërkombëtare si Konventa e Stambollit për luftimin e dhunës kundër gruas.

Ndër arritjet më të mëdha të Këshillit Evropës të vitit të kaluar konsiderohen zbatimi i shpejtë i vendimeve të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Përveç kësaj Këshilli i Evropës ka krijuar një platformë ku mund të publikohen kërcënimet ndaj gazetarëve.

Sfidat e ardhshme të Këshillit të Evropës

Në deklaratën e përbashkët të Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland, presidentes së Asamblesë Parlamentare, Liliane Maury Pasquier dhe kryetarit të Komitetit Ministror, Timo Soini të publikuar me rastin e 70-vjetorit të krijimit të theksohet se “70 vjet pas krijimit, Këshilli i Evropës është organizata më e rëndësishme për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Por deklarata e vë theksin tek sfidat e sotme. “Tek ato renditen krahas revolucionit të inteligjencës artificiale, edhe robërimi i skllavërisë moderne e rritja e pabarazisë në shumë nga shoqëritë tona, dhe ne ende nuk e dimë, se cilat lloj problemesh do të duhet të zgjidhim në vitet e ardhshme. Një Këshill i fortë i Evropës me mbështetjen e Komitetit Ministror dhe Asamblesë Parlamentare – do të shfrytëzojë aftësinë e sistemit tonë konvencional dhe vendosmërinë e shteteve anëtare – për të ofruar zgjidhje multilaterale, nga të cilat të përfitojnë të gjithë qytetarët në kontinent.

Një nga temat më të debatuara në Këshillin e Evropës është aneksimi i Krimesë. Deputetët rusë bojkotojnë nga viti 2015 Asamblenë Parlamentare. Kurse nga viti 2017, Moska nuk e paguam në kontributin e saj disamilionësh për këtë organizatë. Gjermania dhe Franca punojnë për një zgjidhje, sepse ato e duan Rusinë anëtare aktive të Këshillit të Evropës.

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Europës, Thorbjorn Jagland

Maas: Nuk ka vend për neonazistët as në rrugë, as në internet

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas paralajmëroi se neonazistët nuk duhet të kenë hapësirë në rrugët e qytetit, pasi ekstremistët e ekstremit të djathtë marshuan veshur me uniformë nëpërmjet qytetin lindor të Plauenit për ditën e 1 Majit.

“Nëse neonazistët marshojnë sërish në rrugët tona dhe ka më shumë se 12 000 ekstremistë të dhunshëm të ekstremit të djathtë, atëherë nuk duhet thjesht ta injorojmë këtë fakt”, tha ai për “Funke Media Group”.

 “Ne nuk duhet të nënvlerësojmë potencialin e terroristëve të ekstremit të djathtë. Këto janë shifra të hidhura për vendin tonë. Nuk duhet të lëmë rrugët dhe internetin tonë për radikalët e djathtë”, theksoi ministri gjerman.//ATSH

Betohet komandanti i ri i forcave të NATO-s për Evropë

Gjenerali amerikan, Tod D.Wolters, është betuar si Komandant Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë.

Në një ceremoni të mbajtur në Mons të Belgjikës, Sekretari i Përgjithshëm NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se komanda evropiane është “një nga pozicionet më sfiduese dhe më të rëndësishme ushtarake në botë”.

Gjenerali Wolters do të jetë gjithashtu komandant i forcave amerikane për Evropë. Ai e pason në këtë pozitë gjeneralin tjetër amerikan, Curtis Scaparrotti.

Gjenerali Wolters e merr këtë pozitë në kohën kur Aleanca Veriatlantike është duke u përgatitur për prishjen e mundshme të Traktatit të Forcave Bërthamore mes SHBA-së dhe Rusisë, një pakt i çarmatimit që e ka mbrojtur Evropën për tre dekadat e fundit.

Wolters kishte shërbyer si komandant i forcave ajrore amerikane në Evropë në bazën ajrore Ramstein në Gjermani. Ai është një pilot i aeroplanëve luftarak me karrierë ushtarake gati 32-vjeçare.

Policia gjermane shpartallon një nga platformat më të mëdha kriminale në internet

Berlin

Policia gjermane, në një aksion të zbatuar bashkë me autoritetet amerikane dhe holandeze, kanë shpartalluar një nga platformat më të mëdha të trafikimit në internet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zyra e policisë kriminalistike federale, sot tha se ka arrestuar tre gjermanë me akuzat se kanë zhvilluar platformën e ashtuquajtur “Wall Street Market” në internet të thellë, përmes së cilës kanë ofruar kokainë, heroinë dhe droga tjera, si dhe të dhëna dhe dokumente të rreme në llogaritë e 1.15 milionë klientëve.

Prokurorët pohojnë se pagesat janë kryer përmes kriptovalutave, ku të arrestuarit kanë marë një provizion me 2 deri në 6 për qind të shumës.

Në disa bastisje të kryera të enjten, autoritetet kanë konfiskuar serverin bashkë me 550.000 euro para të gatshme, si dhe kriptovaluta, disqe, dhe prova tjera materiale.

Siç bëhet e ditur, autoritetet amerikane kanë arrestuar dy furnizues droge në Los Anxhelos, me ç‘rast kanë konfiskuar rreth 1 milion dollarë para të gatshme, armë dhe droga të ndryshme.

Aktualisht nuk ka detaje për identitetin e personave të arrestuar.

Qipro: Plas skandali pasi kapiteni ushtrisë pranoi se është vrasës serial i shërbyeseve të huaja shtëpiake

VOAL –  Ministri qipriot i drejtësisë, Ionas Nicolau, dha dorëheqjen pas polemikave mbi hetimet e kryera keq që përfshinin një vrasës serial, një kapiten ushtrie që pranoi se kishte vrarë 5 gra – të gjitha ndihmëse të huaja shtëpiake – dhe dy vajza të vogla , vajza (6 dhe 8 vjeçe) të dy prej viktimave. Hetimi mund të sjellë në dritë një numër shumë më të madh viktimash: deri në 30, sipas disa mediave ndërkombëtare.

Historia ka terrorizuar banorët e ishullit dhe u kthye në qendër të vëmendjes në një sistem shfrytëzimi që i detyron mijëra gra emigrante të punojnë si punëtore shtëpiake në kushte të skllavërisë substanciale.

Nicolau tha se ai mori vendimin për “bazën e ndërgjegjes dhe parimit”, por mohoi përgjegjësinë për “mangësitë e dukshme” nga policia në trajtimin fillestar të rasteve të grave të vrara brutalisht. Ministri pastaj vuri në dukje “qëndrimet dhe perceptimet” e shoqërisë qipriote, dukshëm ndaj të huajve, “të cilët nuk e nderojnë” vendin.

Ky është rasti i parë i një vrasësi serial në Qipro. Vrasësi i njihte viktimat e tij në një vend takimesh online dhe pasi i ndoqi për një kohë, i vrau pa mëshirë.

E gjitha filloi më 14 prill, kur disa turistë gjetën aksidentalisht një trup të lidhur të një gruaje – një filipinase 38 vjeçare – në një pus të minierave të përmbytur, pranë liqenit artificial toksik të Kokkinopezoulas, 32 km në perëndim të Nikozisë, që është pjesë e një ish minierë bakri pirit. Nga këtu u krye hetimi që çoi në arrestimin e kapitenit, përpara zbulimit të një trupi të dytë, të një filipinaseje tjetër, që u gjet në të njëjtin pus më 20 prill. Vrasësi serial u arrestua falë mesazheve të shkruar nga një viktimë në një vend takimi: të dy ishin takuar për 6 muaj, para zhdukjes së gruas dhe vajzës së saj 6-vjeçare (trupi i të cilëve ende nuk është gjetur) , në maj 2018.

Kapiteni pranoi se kishte hedhur tre nga viktimat e tij në liqen: të dielën e kaluar u gjet një valixhe që përmbante një trup në gjendje dekompozimi (identiteti i kësaj viktime ende nuk dihet), ndërsa pak ditë më parë një trup tjetër – ndoshta ajo e një nepalezje – u zbulua në një distancë ushtarake rreth 15 km larg.

ATS