VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ejani më merni dhe mua, dua të jem në një qeli me Kastriot Myftarajn – Nga PËRPARIM KABO

By | May 10, 2017
5 Comments
 • author avatar
  Frano Kulli 3 years ago Reply

  Nje qendrim i vyer intelektual dhe atdhedashes.Falemnderit profesor.Bravo !

 • author avatar
  fatos.z 3 years ago Reply

  Lime ke ngel po ai idiot qe kam njohur kur ishe i ri,delirant,komsomolas dhe tani na del dishepull i lirise se fjales. Nuk diskutohet liria e fjales per KM ,por thirja per vrasje dhe per shume te tjere cpifje te ndyra per nje zyrtare te BE. Si do te vinte ty mor Lime te thonin per gruan apo motren tende KURVE ?

  • author avatar
   perparim 3 years ago Reply

   Gjuha juaj eshte e padenje por jo qe une ne emer te respektimit te drejtes se fjales nuk te denoncoj…ti fyen dhe une te fal, thirjet per vrasje si ka bere autori por ju se keni lexuar shkrimin …ai analizon se cdo te ndodhte nese do kryej ky akt qe eshte lajmeruar nga te tjeret si rrezik…do quhet akt terrorist apo antiterrorist kur nje diplomat shkel kushtetuten e nje vendi…kaq per shkrimin …ai qe e ka shkrujatur le te burgoset nese e meriton por kjo e provuar ne gjyq…sapo per fyerjen e saj, autori e ka mare percaktimin nga nje gazete kroate…une nuk do ta beja dhe nuk e mbroj….une them qe askush mos arrestohet se flet dhe shkruan por nese provohet nje veper penale apo e karakterit civil kjo te vertetohet ne gjykate….nese je kaq njohes i mire imi eja dhe fol me mua….une kam ngelur po ai qe nuk te fyej as ty e as kerkend per mendimet…nese une do isha si ty dhe do shkruaja ne adresen tuaj keto fjale ju do shperthenit 100 fish me shume…po qe nuk jemi njesoj…Edhe dicka tjeter ta fyenin prokuroren e pergjitheshme ti than lavire…ku ishe atehere si reagove…se di….nje dite zoti do na takoje sepse eshte e shkruar…te uroj vec te mira dhe pa urrejtjen …hiqe ate zbraze….!

 • author avatar
  Anonymous 3 years ago Reply

  Pofesor mos ju lut kot nuk behet gelet ti urojme Kastriotit vetem shendet dhe kurajo

 • author avatar
  Bardhi 3 years ago Reply

  Ishe dhe mbete idhulli jem Atdhetar, dijetar, Profesor, Zotni Perparim Kabo!
  Gjithmon penda e juej veç kulturë-atdhedashni për popullin dhe kombin shqiptar etnik!
  Gjunzimi deri në poshtrim të moralit tij, i Ismail Kadaresë para kryediktatorit dhe diktatorve te komunizmit asht i njohun, i një ish sekretarit të organizatës bazë të partis të Lidhjes së Shkrimtarve, që ka persekutue, e burgosë dhe hedhë në duart e xhelatve hetuesa, shum shkrimtarë, muzikantë, kangtarë, aktorë dhe kundërshtarët e tij në periudhën kur ishte deputetë, zev-i kryetares të Frontit Demokratik i diktatores nexhmije hoxhës, mik shpije i kryediktatorit enver hoxha.
  Kadaresë nuk i han palla tash 25 vjet për me deklarue në mprojtje të popullit të vet nga;
  – huliganizmi kryeqeveritar,
  – të shitjes së tokës shqiptare grekut prej ish presidentit bamir topi, sali bersha, lulzim basha dhe ilir meta,
  – të bashkpunimit deri në intimitet i edvin ramës me vuçiç në kurriz të Shqypnis Mjerë dhe Kosovës,
  – të shndrrimit të Shqipnis në hambar të hashashit dhe pasunimit të lobit ultrakomunist të Tiranës
  – të avokatisë të romanës vlahutin ndaj bandës saj sorosjane ,
  – të votimit pa opozitë si prezencë e rikthimit të sistemit nji-partjak.
  – për vorfninë dhe emigrimin masiv të rinis shqyptare.
  Vetëm kto halle nuk e gjunjëzojn shokun kadare, por gjunzohet për ta hedhë patriotin e madh Zotni Kastriot Myftaraj në duart e xhelatit hetues, sot ministër i brendshem fatmir xhafaj! Mos i prekë kush telat kadaresë – mallkimin e ka si në diktaturën komuniste-ku lulzoi epshet e tija satanike kundër shqiptarve patriot, fetar, të ditun dhe demokrat!

  – Ju lutemi ju Skender dhe zonja Buçpapaj – Mos lejoni fyerjet banale deri të familjes Kabo sepse nuk ju nderon aspak si predikuesa të moralit të shnosh edhe gazetaresk!

Komentet

Reformat duhet të bëhen shpejt, por ato duhet të jenë të plota dhe të përkufizuara saktësisht – Nga ROMEO GURAKUQI

Reformat duhet te behen shpejt, por ato duhet te jene te plota dhe te perkufizuara saktesisht:

1.institucionet e drejtesise se re nuk mund te plotesohen nga prokuroret e diktatures, militantet e PS, te ndervarurit dhe pengjet e baroneve te Tiranes. Mungesa e kuadrove te rinj te sistemit mund te kompensohet me te diplomuarit me cikel te plote ne universitetet perendimore, duke shfuqizuar pengesen ligjore per ata;

2. Reforma Elektorale duhet te paraprihet nga korigjimi i ndarjes administrative, rishperndarja e kolegjeve zgjedhore, duke respektuar te drejten e krahinave historikisht te formuara dhe komuniteteve, per perfaqesim te percaktuar ne Parlament.

3. Rivendosja ne sistemin e larte qeverises dhe udheheqes te shtetit, administrates se nalte e Konventave Themelvenese Kushtetuese mbi strukturimin e burimeve njerezore.

4. Korigjimi i sistemit zgjedhor ne perputhje me parimin e perfaqesimit te drejtperdrejte te sovranit, perfshire emigrantet, sipas regjistrimit te origjines ne Shqiperi.

PD-së më 2005 pushtetin në tavolinë ia dhuroi Fatos Nano – Nga SHABAN MURATI

Të vazhdosh të thuash sot se PD-në në pushtet në 2005 e solli shoqata joqeveritare “KOP” don të thotë të tallesh me KOP-in dhe me historinë, sepse PD-së në vitin 2005 pushtetin në tavolinë ia dhuroi kryetari i PS, Fatos Nano, në bazë të marrëveshjes së fshehtë të Triestes të shkurtit 1992 midis tij dhe kryetarit të PD Sali Berisha për rotacionin, marrëveshje e pazbardhur edhe sot e kësaj dite.

Derexheja e diplomacisë shqiptare – Nga SHABAN MURATI

Ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Dendias deklaroi në 10 qershor se u deshën mbi 40 vjet bisedime që të arrihej marrëveshja midis Greqisë dhe Italisë për zonat ekonomike ekskluzive detare, e cila u nënshkrua në 9 qershor 2020.
Shqipëria, e cila i merr nga rruga ministrat e saj të jashtëm, bisedimet e saj me Greqinë për kufijtë detarë, për shelfin kontinental dhe për zonat ekonomike ekskluzive i mbylli njeri ministër i jashtëm për 9 muaj dhe tjetri ministër i jashtëm për 6 muaj.

Pikëpyetje të historisë – Nga SHABAN MURATI

Edhe pas më tepër se 100 vitesh historiografia shqiptare nuk ka dhënë një shpjegim të qartë se kujt i duhej “Republika Autonome e Korçës” e krijuar nga forcat luftuese franceze në vitin 1916, në një kohë që Shqipëria ishte shpallur shtet i pavarur në vitin 1912 dhe Franca kishte njohur legjitimitetin e qeverisë së Princ Vidit dhe të shtetit shqiptar në vitin 1914.
Nuk na është thënë kurrë se nga cili autoritet qendror shtetëror distancohej “Republika Autonome e Korçës” dhe shpallte autonominë .
Nuk na thuhet se cili është kriteri historik shqiptar që për Luftën e Parë Botërore forcat italiane, që hynë në Vlorë quhen pushtues, kurse forcat franceze, që hynë në Korçë nuk quhen të tillë.
A vërtet nuk i kuptojnë historianët shqiptare se çfarë ishin këto “republika autonome lokale”, që mbinin në trupin e shtetit të ri shqiptar në zonat, që i rivendikonte Greqia, e cila ishte aleate e Francës dhe e Rusisë në Luftën e Parë Botërore?

I pashenjtë dhe i prekshëm nga ligji në demokracinë shqiptare mbetet vetëm qytetari i thjeshtë – Nga SHABAN MURATI

Demokracia shqiptare në mohim të demokracisë dhe të barazisë ligjore dhe njerëzore ka krijuar sistemin e saj të kastave si në Indi. Në regjimin demokratik shqiptar është shpallur i shenjtë dhe i paprekshëm nga ligji deputeti, ministri, politikani, polici, oligarku, bankieri, akademiku, kleriku, gjyqtari, trafikanti, moderatori televiziv, eskorta televizive, komedianti, etj. I pashenjtë dhe i prekshëm nga ligji në demokracinë shqiptare mbetet vetëm qytetari i thjeshtë.
Nuk di a konsiderohet kjo gjë progres në krahasim me regjimin e kaluar antidemokratik, ku e shenjtë ishte vetëm partia.

 

Më 1999 ishte Serbia agresore ajo që i preu marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë – Nga SHABAN MURATI

Nuk di si do ta shpjegojnë historianët tanë në tekstet e tyre faktin e dhimbshëm që në kohën e agresionit të përgjakshëm serb në Kosovë në vitet 1998-1999, të spastrimit etnik të Kosovës, të vrasjes së mbi 15 mijë shqiptarëve dhe përdhunimit të mijra grave dhe motrave shqiptare, të rrëmbimit e zhdukjes në varret masive serbe të mijra shqiptarëve, si dhe të dëbimit me dhunë të një milion shqiptarëve nga shtëpiat, nga tokat e tyre dhe nga Kosova, qeveria e Shqipërisë as ndërmori sanksione kundër Serbisë dhe as i preu marrëdhëniet diplomatike me Serbinë.
Ironia historike është se qe Serbia, shteti agresor, e cila preu marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë të nesërmen e 24 marsit 1999.