VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Edi Rama doravit Kujtim Çashkun me 100 milionë lekë se doli pro shembjes të Teatrit Kombëtar

By | September 7, 2019

Komentet

Simon Mirakaj pyet se ku e vendosni Preng Calin, Musine Kokalarin e qindra te tjere që luftuan për Liri dhe Demokraci!

Simon Mirakaj mendon se ka ardhur koha që të krijohet nje komision per te rishqyrtuar tituj Hero i Popullit të dhënë nga Partia Komuniste sipas dokumenteve arkivore.

Simon Mirakaj anëtar i Autoritetit për Hapjen e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit në një status të tij sot në rrjetin social shkruan:

“Te renet kundra pushtuesit nderohen ne te gjithe boten.

Ata qe rane ne lufte u quajten deshmore.

Titulli Hero i Popullit eshte nje titull i dhene nga Partia Komuniste.

Mendoj se duhet krijuar nje komision per te rishqyrtuar keto tituj sipas dokumenteve arkivore.

Historikisht luftohet per te fituar, ndersa ne Shqiperi u fitua per te humbur.

Fitorja solli diktaturen me te eger ne Europë,burgosi dhe internoi qindra mijra familje per te vetmin faj se ishin kundra instalimit te diktatures komuniste.

Lind pyetja po ata qe rane, zotërinj të nderuar, duke luftuar kundra kesaj diktature, qe rane per Liri e Demokraci,

qe jane dhe pa varre, çfarë jane sipas jush?

Ku e vendosni Preng Calin, Musine Kokalarin e qindra te tjere?

Eshte kauza e tyre ajo qe fitoi e ju dha mundesinë te jeni deputet,t e beheni Ministra, Kryeministra e Presidentë.

Dje kishit nje rroge modeste e nje apartament me 60 apo 70 meter katrore e sot jeni me vila apo apartamente me nga 100-150 meter katrore.

Ju sigurisht qe demokracinë e doni por jo ata qe dhane jeten per Liri e Demokraci.

Me vjen keq qe mbase 30 vite ne demokraci duke qene dhe perfiteusit me te medhenj te saje keni mbete nostalgjikë te komunizmit(jo te gjithe sigurisht).

Ne edhe pse vuajtem shume, shume nga diktatura komuniste,arsyen nuk e humbem kurre.” Këtu e përfundon statusin e tij në rrjetin social Simon Mirakaj.

 

Simon Mirakaj, i lindur në 1 qershor 1944 është një ish i internuar që foshnje nga regjimit komunist në Shqipëri. Simoni jetoi në internim për 44 vite të jetës. Ai i ka mbijetuar fëmijë edhe Kampit famëkeq të Tepelenës. I ati i tij u arratis nga regjimi ndërsa familjarë të tjerë u pushkatuan për shkak të rezistencës ndaj komunizmit.Shuma e përgjithshme e dënimeve për gjithë familjen MIrakaj dhe të afërmit e tjerë të këtij fisi arrin mbi 900 vjet.

 

 

KJO SHTEPIÇKA ME QERPIÇKA (Me rastin e 8 Nentorit) Nga Meti Fidani

 

#

Në shtëpiçkën, me qerpiçka
8 Nëntor, lindi partiçka
Dhe u rrit ne ball’ t’furtunës
Sokoleshe, Parti e Punës
Sokoleshe, por mbet’ beqare
Thone, s’u martua fare

#

Thone, s’u martua kurrë
Veçse shkoi, burre me burrë
Ku me Titon, ku me Stalinin
Ku me Mosken, ku me Pekinin
Rrugn’ e mutit , kishte marrë
Domosdo, mbeti me barrë

#

Mbirrë. fara komuniste
Rritur barku sa ti pelciste
Here qante, e here villte
Mbetur mbarse, por nuk po pillte
Dhe u beme, pik e vrer
C’ka Partia, qe s’po e nxjerr
Pritem pritem , 50 vjet
Prit te pjelle, partia shtet

#

Kur aty, nga 90 -ta
Tu shtri Partia, or tungjatjeta
Dhe rrenkonte, si nje dreq
I plasen ujrat, i plasen keq

#

Hajde mor të pjellë hajde
E zbrazi barkun si gajde
Dhe nuk polli pak e pakë
Ku binjake e ku trinjakë
Pill parti, e pill partiçka
Ku te bëmshme, e ku kerthiçka
Mëngjërashka e djathtaniçka
Parti blu, roz e kaleshka
Pill e pill, e s’ju lodh pjeshka
O ta lumsha moj partia nënë
Edhe bushter te kishe qënë

#
Moj parti moj ta lumsha synin
Kyçe moj pjeshken, e i ver’ drynin
30 vjet, vec nxjerr partiçka
Nga shtëpiçka, me qerpiçka

Meti Fidani..

Arti në zi! Ndërron jetë aktorja Shpresa Bërdëllima, vuante nga një sëmundje e rëndë

Mësohet se ajo vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë, e cila i mori edhe jetën. Ajo ndërroi jetë në Bruksel, ku ishte zhvendosur prej kohësh me familjen e saj.

 

Shpresa Bërdëllima

TIRANË– Aktorja e njohur shqiptare Shpresa Bërdëllima është ndarë nga jeta në moshën 60-vjeçare.

Mësohet se ajo vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë, e cila i mori edhe jetën. Ajo ndërroi jetë në Belgjikë, ku prej kohës ajo ishte zhvendosur  me familjen e saj.

Shpresa lindi në Tiranë, më 11 prill 1959 e u angazhua në teatrin e estradës së Tiranës dhe në kinematografi, duke filluar me rolin e zonjushës Gajtani te “Vajzat me kordele të kuqe”.

Ajo është padyshim një nga emrat më të vlerësuar të teatrit dhe kinemasë shqiptare, me një karrierë të suksesshme ndër vite, aktorja e nderuar është vlerësuar si nga kritika ashtu edhe nga publiku shqiptar. Të kujtojnë flimin ‘Vajzat me kordele të kuqe’ apo edhe “Përtej mureve të gurta”, film në tw cilin aktori francez Michel Piccoli, teksa xhironte rolin e Asimesë.

FILMAT:

Vajzat me kordele të kuqe (1978)… zonjusha Gajtani
Përtej mureve të gurta (1979)… Asimeja
Era e ngrohtë e thellësive (1982)… Vali
Kur hapen dyert e jetës (1986)… Liza
Kur ndahesh nga shokët (1986)… Zana
Të shoh në sy (1986)… bashkeshortja e z. Mina
Mirela (telekomedi) – (1988), Mirela
Flutura në kabinën time (1988)… Keti
Hetimi vazhdon (1988)… Liljana
Shpresa… 1989

 

  • Ditën e sotme aktorja Shpresa Bërdëllima u nda nga jeta në moshën 60-vjeçare. Edhe pse pati një karrierë të shkurtër, aktorja ka spikatur me rolet e saj duke “rezervuar” një vend në memorien e publikut. Për të gjithë shqiptarët ajo do të mbahet mend për “signorina Gaitani” në filmin “Vajzat me kordele të kuqe”. Për shkak të portretit të saj, Shpresa është krahasur si një Brigitte Bardot e vogël. Krahasimi i është bërë nga vetë aktori i madh francez Michel Piccoli, teksa xhironte “Përtej mureve të gurta”, ku edhe luante rolin e Asimesë.

Grafikë e piktorit të shquar Avni Delvina: Vazhdon tabloja epope e vuajtjeve të gazetarëve

Piktori i shquar Avni Delvina ështëë duke punuar fragmente-fragmente tablonë e tij ku ka përfshirë rreth 35 gazetarë, që shërbimin ndaj publikut e kanë shkëmbyer me shërbim ndaj politikës.

Ja çfarë shkruan piktori si diçiturë:

“Te dashur miq!

Po vazhdon puna ime impenjative per realizimin e tabllose me rreth 35 gazetare shqiptare dhe opinioniste….

Situata ne tabllo eshte dramatike dhe ka vetem vuajtje dhe asnje shenje lluksi…”

 

Në fakt opinioni e di se jeta e këtyre gazetarëve është e mbuluar nga lluksi !

VATRA MIREPRET ARTISTEN INVA MULA NE TURNEUN E SAJ “AROUND THE WORLD WITH MUSIC” Nga Rafaela PRIFTI

Sopranoja shqiptare e përmasave ndërkombëtare Inva Mula vizitoi selinë e Federatës Vatra.

Ajo ka ardhur në një nga kryeqendrat e botës së artit disa herë dhe është mirëpritur nga publiku artdashës në skenat e njohura si Metropolitan Opera dhe Carnegie Hall të Nju Jorkut, por kjo ishte hera e parë që hynte në dyert e Vatrës. Dritan Mishto, Kryetari i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikes Vatra e përshendeti dhe uroi mirëseardhjen sopranos Inva Mula si edhe violinistit Olen Çezari. Me pak humor, ai vërejti se për dallim nga vizitat e autoriteteve e mysafirëve të nderuar, në pritjen për Inva Mulën në Vatër kishte prani të dukshme të gjinisë femërore.

“Nuk e kam ditur që këtu është një shoqatë që të pret me krahët dhe dyert hapur,” iu tha artisja të gjithë pjesëmarrësve në takimin e mbrëmjes së ditës së merkurë. Duke buzëqeshur ajo shtoi se përpara kësaj vizite nuk e dinte që njihte prej kohe shumë anëtarë e funksionarë të Federatës Vatra, si Ambasadorin Mal Berisha, Anëtaren e Kryesisë Marjana Bulku, Koordinatorin e Aktiviteteve Frederik Ndoci e shumë Vatranë të tjerë.

Spektakli i quajtur “Around the World with Music” u konceptua vetvetiu pasi tre artistët, Inva, Oleni dhe Genc Tukiçi ishin gjendur bashkë në shfaqje të paraqitura nga organizatorë të ndryshëm. Sopranoja me status botëror Inva Mula dhe dy instrumentistët e mirënjohur Genc Tukiçi dhe Olen Çezari kishin afinitet dhe komunikim aq të mirë sa ideja e spektaklit lindi natyrshëm, tha artistja.

Ata e filluan turneun në Kanada me koncertet në Ottawa, Toronto dhe Montreal. Emocionet e përcjella nga salla ndaj ekzekutimit të një repertori ‘fluid’ që i përgjigjet emocioneve të momentit, sipas përshkrimit të violinistit Olen Çezari, janë të pastra dhe të papërsëritshme. Artisja Inva Mula tregoi se një nga momentet më prekëse të shfaqjes në Toronto ishte ‘ritakimi në sallë’ me mësuesen e saj të Liceut Artistik Jordan Misja në Tiranë, znj. Paparisto.

Aty për aty ajo kujtoi dhe këndoi së bashku me të pikërisht këngën e mësuar në kanto “Kenke nur’ i bukurisë’ gati tri dekada më parë. Nga Kanadaja, turneu udhëtoi në Miçigan, ku prezantoi një spektakël të suksesshëm.

Krahas me përshkrimin e turneut, sopranoja tregonte për përjetimet e saj në takimet me komunitetin shqiptar. Për Detroitin, ajo u shpreh se ishte ‘parathënia’ e vizitës në selinë e Vatrës sepse takimi me drejtuesit e Degës së Vatrës aty kishte qenë shumë mbresëlënës. Për spektaktin në Nju Jork, organizatorja Dëshira Ahmeti Kërliu dhe bashkëshorti i saj Arian Kërliu duan të kenë rastin të kënaqin sa më shumë spektatorë në sallën gjigante të stilit Viktorian të ndërtuar në fund të shekullit 19. Spektakti jepet ditën e shtunë me datë 5 tetor në Grand Prospect Hall në Bruklin.

Mbyllja e vizitës u shoqërua me një potpuri të këngëve të njohura të interpretuara në duet nga artisja Inva Mula dhe Frederik Ndoci dhe pastaj me shoqërim të gjithë të pranishmëve në sallën e mbushur të selisë së Vatrës.

 

 

Nikollaq Neranxi: Mafia në pushtet tashmë ka futur duart thellë në industrinë ushqimore dhe ndalon konkurrenën e ndershme

 

Deklaratë për shtyp

Shoqata për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të Shqipërisë

Ndaloni represionin ndaj biznesit të ndershëm që nuk ndan paratë me pushtetin!

Ashtu siç është bërë me dije nga shumë media tashmë, prej 4 ditësh, po mbahet padrejtësisht në ambientet e Doganës së Tiranës, një ngarkesë me 5 ton kripë Himalaje e cila i përket Kompanisë N.N.SHPK (Neranxi). Meqenëse legjislacioni shqiptar nuk e lejon tregtimin e kripës e cila ka sasi jodi nën 20%, Kompania në fjalë ka bërë pasurimin e kripës së Himalajeve me jod në Kosovë dhe e ka sjellë atë në Shqipëri. Në dokumentacionin shoqërues të mallit, theksohet se krahas përqindjes së lartë të mineraleve që ka kripa e kuqe e Himalajeve, ajo është pasuruar gjithashtu me jod, në masën 40%.

Mirëpo fillimisht e bllokoi AKU ditën e shtunë, edhe pse gjithë dokumentacioni ishte në rregull dhe më pas edhe Instituti i Shëndetit Publik i cili nuk pranoi të marrë mostrat për kontroll, gjë e cila është rreptësisht e ndaluar sipas legjislacionit shqiptar, sepse nuk mund të bllokohet puna e një biznesi, në këtë rast prej 4 ditësh.

Pra shkelja e parë ka të bëjë me refuzimin e kontrollit të një malli dhe e dyta dëmin edhe ndaj shtetit i cili në shitje merr 20% të vlerës. Një tjetër problem i madh është, se edhe po t’i çosh në gjyq, sipërmarrjet private që nuk janë klientë të pushtetit, nuk fitojë asnjëherë asnjë gjyq me institucionet shtetërore dhe arsyeja dihet, politika dhe gjyqësori janë një. Kujtojmë që drejtuesit e kësaj kompanie kanë qenë vazhdimisht kritikë ndaj pushtetit dhe aktiviteti nuk ka përfituar asnjëherë asnjë para publike.

Mendojmë se këto veprime bllokuese të biznesit, kanë prapavijë dhe qëllime të mirëmenduara.

Gjithçka bëhet e drejtuar nga qeveritarët dhe Kryeministri Edi Rama, në mënyrë që të favorizojë në treg klientët e tij dhe oligarkët e pushtetit.

Këto veprime janë një këmbanë e fortë alarmi se mafia në pushtet tashmë ka futur duart thellë në industrinë ushqimore dhe ndalon konkurrenën e ndershme. Ky është një lajm i keq për biznesin e ndershëm dhe një lajm akoma më i keq për konsumatorët të cilët duke konsumuar ushqime të klientëve të pushtetit, do të jenë gjithnjë e më të pasigurtë për cilësinë e tyre. Kush do guxonte të kontrollonte miqtë e pushtetit, nëse malli i tyre është cilësor ose jo?!

I bëjmë thiirrje organeve kompetente përgjegjëse dhe Kryeministrit Edi Rama, të mbajë larg duart nga biznesi i ndershëm i cili punon me përkushtim, paguan taksa, punëson njerëz dhe duron përditë problemet që i krijon shteti, në vend që t’i ndihmojë.

Presidenti i Shoqatës
Nikollaq Neranxi

MARKO KEPI OFFICIALLY ANNOUNCES BID FOR NEW YORK STATE ASSEMBLY Rafaela Prifti, Dalip Greca

 

Sunday, September 24 – MARKO KEPI, known in the community as a leading activist from the Albanian Roots, announced that he will be running for a Republican seat in the New York Assembly. Launching Mr. Kepi’s campaign from the district of East Shore Staten Island and Bay Ridge Brooklyn, there were two former United States Representatives of New York, Joe DioGuardi and Michael Grimm. Each are taking on important roles in Marko Kepi’s race to Albany. Former Republican Congressman Joe DioGuardi also the founder of the Albanian American Civic League since 1989 announced that he will be the Treasurer and the one-term Representative from Staten Island, Michael Grimm announced that he is the Campaign Chairman. Speaking as the guest of honor, Joe DioGuardi emphasized the Albanian background and the American upbringing of Marko Kepi. The census data shows that the District that will be electing the Republican Member for the New York State Assembly in November 2020 is inhabited by a sizeable Albanian community.

At the rally on Hylan Boulevard, there were hundreds of supporters, young and old, from numerous Albanian organizations and associations in New York, holding signs and cheering for Marko. During the announcements, Mr. DioGuardi acknowledged the presence of “a hero of the Albanians” at the rally, Ambassador William Graham Walker, a career US diplomat, whom he invited at the podium.

The former head of Kosova Verification Mission with OSCE, who is widely popular among Albanians, was asked by Dielli why he was at the rally. Ambassador William Walker said that he has met Marko only a few times. Then he made the point that Marko is running as a Republican in a Staten Island district with a sizeable Albanian community. While Mr. Walker does not have the same party affiliation as Marko, he stated: “Any time I have the chance to promote the political aspirations of someone from the Albanian American community I would give my support regardless from what party they are from. That’s why I am here today!”

Dielli spoke with a number of Albanians at Marko Kepi’s announcement rally who told us that they fully support him as Albanian-American. The political persuasions are irrelevant to them. They see Mr. Kepi as a fellow Albanian and a proponent of Albania’s progress at home and here at their adopted country. In particular, for the Pan-Albanian Federation of America Vatra, where Marko volunteers his time as advisor, it was an opportunity to demonstrate the appreciation by the association that has historically advocated for the rights of the Albanians in the United States. Vatra’s Secretary Nazo Veliu, Members of the Executive Council: Marjana Bulku, Besim Malota, Board Members like Gezim Nika, Frederik Ndoci, Dielli’s Editor Dalip Greca, and upstanding representatives like Asllan Bushati were at the rally to show their support for Marko. A few days prior, Dielli’s Editor had released a statement affirming the credentials and the reasons why Marko is the best candidate for Albany, which read:

WHY SUPPORT MARKO KEPI STARTING THIS SUNDAY?

 

– It would be a shame if we don’t make Marko the winner of the electoral race. Aren’t we constituents in his district? It will be right to repay him a moral debt that we owe him for all the years of activism on behalf of our national interests in the United States of America.

 

-This Sunday will be an assessment not only for Marko but also for the whole community in the eyes of the Party of his affiliation as well as the US media that examines the strength of each candidate. At what level will be the organization, what will be the turnout, how do we represent ourselves on Sunday, will be factors in the determination of the Republican Party whether or not to get behind our candidate.

Our compatriot Marko Kepi ought to be supported in his race for the New York Assembly because he is qualified and competent, an admired Albanian and a respected US citizen. The race that launches on Sunday September 29, is ultimately in the interest of the Albanian people whereas it requires sacrifices from Marko.

 

We are all witness of his love for Fatherland. For more than a decade, he leads us in the Annual Parade, where Sixth Avenue is covered with Albanian flags and the intense spirit of Albanians. At the front of it is Marko and the Albanian Roots, the young men and women who accomplish much more than the Albanian governments.

 

It would be on us if we don’t get Marko to win the electoral race. It is said that in his New York State assembly district which includes is East Shore of Staten Island and Bay Ridge Brooklyn, there are about 30,000 Albanians. Marko needs only 1,500 to 2,000 votes. Failure would be unacceptable. We ought to answer the call of our duty to deliver.

 

All the Albanian organizations in the Tri-State area but more specifically the ones that are located in his district ought to be there with all their members and their families. The same goes for the Albanian schools. The turnout is an important factor for the campaign kick-off.

 

This Sunday will be an assessment not only for Marko but also for the whole community in the eyes of the Party of his affiliation as well as the US media that examines the strength of each candidate. At what level will be the organization, what will be the turnout, how do we represent ourselves on Sunday, will be factors in the determination of the Republican Party whether or not to get behind our candidate.

A good beginning is half the battle. Let’s show our strength at the announcement rally for Marko Kepi. Bring the children along on this special day. Our artists will be there to perform and fire up the campaign launch.  Let’s repay him the moral debt that we owe him for all the years of activism on behalf of our national interests in the United States of America!

 

GOOD LUCK, MARKO KEPI – SON OF ALBANIA!

 

MARKO KEPI’S EXCLUSIVE WITH DEILLI’S ENGLISH EDITOR:

DIELLI: Mr. DioGuardi introduced you as a man who is not afraid to take initiative, and Mr. Grimm said that as a marine you are someone who is ready and willing to sacrifice. For years now, the community knows you for your activism with Albanian Roots, as Vatra Federation appreciates having you on Board as an advisor. What else do you want the constituency to know about you as a candidate for Albany?

MARKO KEPI: I am not going to stop fighting for them. I am not going to take the easy road out. Whatever fight may be, I am going to take that fight because as a marine, we are told to fight till the end. There is no such thing as you can’t do it! There is always a way and there is always a how. And I am going to make sure I get that done!

The Press Release of the campaign partially states: “Kepi, a Republican, and United States Marine, resides in Grant City. He graduated from John Jay College of Criminal Justice and earned his Executive Master of Business Administration (MBA) from Wagner College. Kepi worked for Senator Marty Golden in Brooklyn, where he helped constituents resolve quality of life issues.

If elected, Kepi will be the first ever Albanian American elected to office from Staten Island.”

Kthimi i Merita Halilit në Tiranë – mbrëmë dhe sonte koncert recital në Pallatin e Kongreseve n

Rikthehet në Tiranë Merita Halili, në një koncert recital si premierë në datat 27 dhe 28 shtator në Pallatin e Kongreseve, duke çelur kësisoj edhe stinën koncertore të Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve. Pikërisht me ansamblin ku ajo nisi karrierën e saj. Pas 30 vitesh mungesë.

Por nuk është rikthyer e vetme. Nga Amerika e largët ka marrë me vete edhe bashkëshortin e saj, instrumentistin Raif Hyseni, si dhe ish-dirigjentin e ansamblit, mjeshtrin Edmond Xhani, i cili është vënë edhe ai në krye të orkestrës si dikur..

Rikthimi qoftë dhe i përkohshëm i mjeshtrave të larguar, para se të gëzojë publikun, duket se ka gëzuar vetë orkestrën e ansamblit.

 

Falë DEA-s në Shqipëri, sekuestrohen 137 kg kokainë

Në Tiranë, Policia shqiptare dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda njoftuan sot realizimin e një operacioni, të zhvilluar në bashkëpunim me autoritetet greke dhe në koordinim me Zyrën e DEA-s amerikane në Athinë, në përfundim të të cilit janë sekuestruar 137 kilogram kokainë. Dy persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa një i tretë në kërkim.

Hetimet për këtë rast kanë nisur që në muajin gusht dhe siç shpjegoi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë shqiptare Ardi Veliu “gjatë kësaj periudhe u realizuan disa takime operacionale nga Policia e Shtetit me Autoritetet Policore Greke dhe Zyrën e DEA-s. Këto takime u realizuan në Tiranë dhe në Athinë për shkëmbimin e informacioneve dhe mbarëvajtjen e operacionit”, i emërtuar “KUITO” kryeqytet i Ekuadorit, vend nga i cili ishte nisur kokaina e fshehur në kontenierë me banane, në një anije e cila përpara se të mbërrinte në Portin e Durrësit pati një ndalesë tranzit në Portin grek të Pireusit.

Autoritetet shqiptare organizuan “dorëzimin e kontrolluar”, një teknikë hetimi që ka si qëllim zbulimin e porositësve të drogës. Falë kësaj procedure, u zbulua një nga punonjësit e sigurisë në Portin e Durrësit Ardian Bega dhe një tjetër person Altin Mislihaka, të cilët hapën një nga kontenierët e depozituar në Durrës, duke tërhequr prej andej një sasi të ngarkesës së drogës. “Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe persona të tjerë në Portin e Durrësit, duke shfrytëzuar faktin që kishin akses në hyrje dhe dalje në Port bënë të mundur nxjerrjen e një sasie të lëndës narkotike nga kontenieri ku ndodhej në sheshin e kontenierëve dhe dërgimin e saj në një zonë të sigurtë që ata mendonin, por që është sekuestruar nga Policia gjatë operacionit”.

Në kërkim është shpallur dhe një person i tretë, Gentian Malindi, pronar i një peshkarexhe dhe me precedentë të mëparshëm penal, i cili arriti të shpëtonte pasi kuptoi kurthin e ngritur nga policia.

Zëri i Amerikës: Sekretari i Shtetit Pompeo do të vizitojë Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut

Sekretari i Shtetit Pompeo do të vizitojë Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Michael R. Pompeo do të vizitojë javën e ardhshme Italinë, Vatikanin, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë.

Në turneun që do të zgjasë nga 1 deri në 6 tetor, zoti Pompeo do të marrë pjesë në një simpozium në Vatikan dhe do të takohet me Papa Françeskun.

Në Romë, Sekretari i Shtetit do të takohet me Presidentin Sergio Mattarella, Kryeministrin Giueseppe Conte dhe Ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio.

Më pas Sekretari i Shtetit do të shkojë në Mal të Zi ku do të takohet me Presidentin Milo Djukanovic, kryeministrin Dushko Markoviç, dhe Ministrin e Jashtëm Srdjan Darmanoviç.

Gjatë turneut, zoti Pompeo do të shkojë edhe në Maqedoninë Veriore ku do të takohet me Presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Zoran Zaev dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë.

Ai do të mbarojë turneun me një vizitë në Greqi, ku do të takohet me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, Ministrin e Jashtëm Nikolaos Dendias, dhe Ministrin e Mbrojtjes Nikolaos Panagiotopoulos./Zëri i Amerikës

9 kushtet e Gjermanisë për hapjen e negociatave – duhen me u arrestu të gjithë ata që kanë ngelë në Veting

Parlamenti gjerman votoi me 26 shtator për çeljen e negociatave, për Shqipërinë vendosi kushte, ndërsa Maqedonia e Veriut mund t’i fillojë negociatat qysh në janar.

Nëntë kushtet, që duhet të përmbushen përpara 17 tetorit janë si më poshtë:

– funksionimi i Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese

– miratimi i reformës zgjedhore;

– implementimi i reformës zgjedhore;

– ndjekja penale e gjykatësve dhe e prokurorëve që nuk e kanë kaluar provimin e Vettingut;

– ndjekja penale e akuzave për shitblerjen e votave;

– vënia në punë e prokurorisë speciale për luftimin e korrupsionit, SPAK,

– rezultate në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, përfshirë edhe kapja dhe ndjekja penale e personave kyç të krimit, të të ashtuquajturve “peshq të mëdhenj”;

– përparime në reformën e administratës publike;

– sqarimi përfundimtar me vendim të Gjykatës Kushtetuese i ligjshmërisë së zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

 

Piktori i famshëm Avni Delvina Mëshirës të Michelangelos i jep fytyrën e bukur të Roza Anagnostit

Piktori i famshëm Avni Delvina Mëshirës të Michelangelos i jep fytyrën e bukur të Roza Anagnostit

Ai shkruan si diçiturë: “Nje interpretim i Meshires se Michelangelos, me aktoren e madhe dhe fisnike Roza Anagnosti, gjithmone e impenjuar ne mbrojtjen e Teatrit Kombetar…

Te shpresojme qe termeti njerezor mos te vere dore ne kete vlere te historise se Tiranes dhe Shqiperise”.