VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Edhe Zvicra do ta gjykojë Azem Sylën – pret përfundimin e gjykimit të tij në Kosovë

By | April 5, 2017

Komentet

Kongresi i 97 i Zviceranëve Jashtë Vendit : “Duhet ta çojmë në botë “zvicerizmin tonë” me besim dhe respekt”

Këshilltari federal Ignazio Cassis gjatë fjalës së hapjes

VOAL – “Ne duhet ta çojmë në botë “zvicerizmin tonë” me besim dhe respekt, të marrim pjesë në mënyrë aktive në zhvillimin e kësaj bote të re të globalizuar. Vetëm në këtë mënyrë ne mund të përfaqësojmë interesat tona: paqen, sigurinë, punët, prosperitetin dhe mbi të gjitha sovranitetin”, tha kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme.

Kongresi i këtij viti i dedikohet temës “Cila botë për nesër?” Në këtë kontekst Cassis mbajti raportin “Vizioni për politikën e jashtme të Zvicrës 2028 “, realizuar nga një grup pune që ai krijoi.”  “Në raport nuk do të gjeni terma si ‘shtet i vogël’ ose ‘vend i vogël’. Përkundrazi, raporti tregon besim dhe vullnet politik.”

Cassis njoftoi gjithashtu se ai do të kryejë një studim mbi shërbimet konsullore. “Ne gjithashtu duam të dimë nga ju se çfarë mendoni dhe për çfarë keni nevojë,” – tha ai.

ATS

Alain-Fabien: Pas goditjes në tru, babai im Alain Delon ka vazhdimisht përmirësime

VOAL – Alain Delon po bëhet gjithnjë e më i mirë. Admiruesit e aktorit 83-vjeçar, i cili ishte shtruar në spital në Zvicër për disa javë, në klinikën Genolier, ku ishte transportuar pas një qëndrimi të gjatë në kujdesin intensiv në Paris për një goditje në tru, i qetëson i biri Alain-Fabien. Mbrëmjen e së dielës ai publikoi një fotografi të babait të tij në mediat sociale. Në foton e parë që nga shtrimi, Alain Delon ka një buzëqeshje të madhe.

“Faleminderit për mesazhet tuaja të shumta”, shkroi 25-vjeçari në mesazhin e tij të tretë për gjendjen e legjendës së kinemasë franceze të transmetuar nga fëmijët e tij brenda pak ditësh.

I pari që u shfaq ishte Anthony, më i madhi, 54-vjeçar. Të enjten ai njoftoi (duke konfirmuar atë që u zbulua nga mediat franceze ditë më parë) se babai i tij po “pushon” në Zvicër. Të Premten, ishte Anouchka, nga ana e saj, njësoj si Alain-Fabien, e lindur nga marrëdhëniet me Rosalie van Breemen (Anthony ndërkaq është djali i Nathalie Delon). 29-vjeçarja kishte bërë të ditur që legjenda e kinemasë franceze “tashmë po mendon për projektet e tij të ardhshme”.

Vevey: Fête des Vignerons shënon rekord

Midis dymbëdhjetë edicioneve, që nga viti 1797, është ai që regjistroi pjesëmarrjen më të madhe: 375 000 spektatorë dhe më shumë se një milion vizitorë

VOAL – Ndër dymbëdhjetë edicionet e Fête des Vignerons zhvilluar në Vevey (VD) që nga viti 1797, ky që përfundoi sot pati një pjesëmarrje rekord: 20 shfaqjet e drejtuara nga regjisori tiçinas Daniele Finzi Pasca tërhoqën 375 000 spektatorë.

Qyteti Vevey në buzë të Liqenit të Gjenevës, në total, mirëpriti më shumë se një milion vizitorë gjatë festivalit. Shfaqja e Finzi Pasca e inskenuar në arenën speciale prej 20 000 vendesh ishte një sukses fantastik. Rezultati artistik, afati kohor i tij, mesazhi poetik dhe shoqëror i përqendruar në lidhjen midis njeriut dhe natyrës, fabulës fëminore dhe lojërave, forcës së tij emocionale dhe aftësisë teknologjike janë vlerësuar si nga mediat zvicerane, ashtu edhe nga gazetarët nga e gjithë bota, nënvizon një shënim nga organizatorët.

Nga njëzet shfaqjet e planifikuara për 25 ditët e festimit, tetëmbëdhjetë u zhvilluan në ditën dhe kohën e caktuar. Vetëm dy janë shtyrë dhe dy janë ndërprerë për shkak të kushteve të motit. Nga 420 000 biletat e mundshme, 355 000 u shitën, plus 20 000 ftesa gjatë dy testeve të përgjithshme. Për më tepër, rreth 400 000 shikues në Zvicër e panë ngjarjen gjatë transmetimit në ekranet e SRG.

Madlaina, prodhuese verës nga Graubünden në Fête des Vignerons

La Fête des Vignerons filloi më 18 korrik me ceremoninë e hapjes dhe kurorëzimin e gjashtë punonjësve më të mirë të vreshtave. Për herë të parë midis tyre ishte edhe një grua: 56-vjeçarja Corinne Buttet nga Chardonne (VD). Titulli i “mbretit” i shkoi Jean-Daniel Berthet, gjithashtu 56 vjeç, i Epesë (VD). Përveç gjashtë çmimeve të arta, u dhanë 19 medalje argjendi dhe 49 bronzi. ATS

Shihni se çfarë rekomandojnë ekspertët e klimës në Zvicër në lidhje me konsumimin e mishit

Për të frenuar ndryshimin e klimës, ekspertët thonë se menyja e ardhshme duhet të përfshijë më pak mish dhe bulmet.

Zakonet globale të prodhimit dhe konsumit të ushqimit duhet të ndryshojnë në raport me ngrohjen globale, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara që vlerëson efektet e ndryshimit të klimës në tokë, citon Swissinfo.ch.

Raporti që u botua javën që lamë pas nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimin e Klimës (IPCC)  – rekomandon përqafimin e metodave të reja të bujqësisë dhe ndryshime të mëdha diete, të tilla si zvogëlimi i konsumit të mishit. Dokumenti jep udhëzime për qeveritë mbi mënyrat për të zbatuar Marrëveshjen e Parisit 2015 dhe për të shmangur ndryshimet e  klimës përpara një konference mbi këtë çështje që do të mbahet këtë vit në Kili.

Që nga kohët paraindustriale, temperatura e sipërfaqes së tokës është rritur dy herë më shumë se mesatarja globale, me 1.53 ° C në krahasim me 0.87 ° C. Rritja e nivelit të detit është gjithashtu një rritje e presionit të tokës, shënon një përmbledhje prej 60 faqesh të raportit për politikëbërësit. Ekspertët ekzaminuan lidhjet midis përdorimit të tokës, sigurisë ushqimore dhe ndryshimit të klimës.

Për të shmangur çdo skenar që kufizon ngrohjen globale në më pak se 2 ° C deri në vitin 2100 “kërkohet zbutja e tokës dhe ndryshimi i përdorimit të tokës”, përfundon raporti, i cili u miratua të Mërkurën që shkoi nga 195 vende, përfshirë Zvicrën.

IPCC rekomandon prerjen e mishit në një të preferuar të dietave me bazë bimore.

Pasojat e papalueshme

Në Zvicër, toka bujqësore zë një  sipërfaqes prej 36%.

Përpara publikimit të raportit, aktivistët e Greenpeace në Zvicër jashtë takimit dolën me parullën ku shkruhej “Më pak mish = më pak nxehtësi”.

Rregullime të tilla dietike mund të kontribuojnë, sipas vlerësimeve, në lirimin  në miliona kilometra katrorë tokë dhe, në vit, në zbutjen e deri në 8 gigatone të ekuivalentëve të CO2 deri në vitin 2050. Më shumë se 70% e sipërfaqes së tokës, sipas specialistëve, përdoret në total për të përmbushur nevojat e popullatës.

Që nga viti 1961, prodhimi për frymë i vajrave vegjetale dhe mishit është dyfishuar. Kaloritë janë rritur me një të tretën. Ndërsa gati 830 milion njerëz janë të paushqyer, rreth 2 miliardë janë mbipeshë.

Përdorimi i tokës njerëzore përbën gati një të katërtën e emetimeve të gazrave serë, përfshirë gati gjysmën e metanit të lëshuar. Ky aktivitet është përgjegjës për degradimin e 25% të sipërfaqes së tokës. Në veçanti, tokat e thata u rritën me një mesatare prej 1% midis 1961 dhe 2013.

Kërcënimet klimatike do të varen nga rritja e popullsisë dhe shkalla e rritjes së temperaturës.

Një problem tjetër është se një popullsi prej 9 miliardë banorësh deri në vitin 2100 do të rritë çmimin e disa mallrave për më shumë se 7% deri në vitin 2050.

Në varësi të rajonit, ndryshimet në kushtet e tokës mund të “rritin ose ulin” shkallën e ngrohjes globale, përfundon IPCC. Ky ngrohje do të shoqërohet me reshje të mëdha shiu dhe përmbytje si dhe nxehtësi dhe thatësira që shkaktojnë paqëndrueshmëri ushqimore.

Zakonet globale të prodhimit dhe konsumit të ushqimit duhet të ndryshojnë për të përmirësuar ngrohjen globale, sipas raportit të Kombeve të Bashkuara që vlerëson efektet e ndryshimit të klimës në tokë./swissinfo.ch

 

Objektivat e reja të Federerit 38 vjeçar

VOAL – Pas zhvillimeve të fundit të jashtëzakonshme në Wimbledon, mosha nuk duket se është kufi në karrierën e Roger Federerit. Kampioni ynë mbushi dje 38 vjet, një moshë që mund ta kishte detyruar të tërhiqej nga tenisi shumë kohë më parë, dhe megjithatë ai ende shkel fushat e lojës për të na mahnitur me të gjuajtjet e tij të mahnitshme. Pra, pse të mos mendojmë se mund të vazhdojë më tej, se mund të arrijë objektiva të tjera dhe të thyejë rekorde të tjera.

Fituesi më i moshuar i Slamit: ky rekord aktualisht i përket Ken Rosewall dhe King Roger tashmë mund ta kapërcejë atë në US Open të ardhshëm. Australiani më 1972 fitoi Australian Open kur ishte 37 vjeç e dy muaj.

Kampioni më i moshuar olimpik: ky është një tjetër rekord brenda mundësive të bazelasit. Verën e ardhshme, në fakt, lojërat e Olimpiadës së 32-të në Tokio dhe, nëse do të jetë suksesshëm, Federer do të thyejë rekordin aktual të Andy Murrayt i cili fitoi arin e tij të dytë në Rio de Janeiro në moshën 30 vjeç.

Titujt dhe finalet e ATP: Jimmy Connors me 109 tituj kryeson klasifikimin special përpara King Rogerit, i cili ka fituar 102 – nga 163 finale ka fituar 156. Shtatë finale dhe shtatë tituj diferencash, jo një qëllim shumë i thjeshtë por i mundshëm. Pse jo?

Fituesi më i moshuar i një turneu: për këtë Federer do të duhet të na kënaqë edhe për një kohë me lojën e tij. Mbajtësi aktual i rekordeve është në fakt Richard Pancho Gonzales i cili më 1972 fitoi turneun në Des Moines, Iowa, në moshën 43 vjeç.

Më i moshuari në një Major: ky qëllim është fatkeqësisht i paarritshëm. Në vitin 1968, në moshën 52 dhe 6 muaj, Frank Parker mori pjesë në US Open, duke humbur ndaj Arthur Ashe. Ne dëshirojmë që Federer 15 vjet të gëzojë një pension të merituar, por kurrë mos thuaj kurrë …

Tre këshilltarë federalë flasin me rastin e 1 Gushtit, festës së ditëlindjes së Zvicrës

VOAL – Zvicra duhet të jetë vetëbesuese në nivelin ndërkombëtar: ky është, me pak fjalë, koncepti i shprehur nga kreu i diplomacisë Ignazio Cassis në fjalimin që synonte ilustrimin e politikës së jashtme me horizontin 2028, të mbajtur mbrëmjen e së Mërkurës, me rastin e ditëlindjes së atdheut , në Krauchthal, në kantonin e Bernës.

Globalizimi, dixhitalizimi dhe Bashkimi Evropian e vënë vendin nën presion, shumë janë të hutuar, por ne duhet të përshtatemi, argumentoi Karin Keller-Sutter, kreu i Departamentit të Drejtësisë, e shprehur në Rorschach të Sangalenit.

Ministri i ekonomisë Guy Parmelin, në një udhëtim në kantonin e tij Vaud, shfrytëzoi këtë për të lavdëruar virtytet e sistemit demokratik zviceran. Liritë janë të garantuara, kultura politike është një realitet, pluralizmi ekziston dhe procesi zgjedhor është i patëmetë, transparent dhe i sigurt, vuri në dukje ai.

ATS

Zvicra veriore: Era e fuqishme që shoqëroi mbrëmë stuhinë e shiut, shkaktoi shumë dëme

VOAL – Një vinç 400 tonësh u rrëzua të premten mbrëma në portin e Rinit në Birsfelden (BL) për shkak të erës së fortë që shoqëroi stuhinë me shi. Askush nuk u plagos, tha policia kantonale në një shënim, por dëmet ende nuk janë plotësisht të përcaktuara, ndonëse dihet se ato janë shumë të mëdha. E gjithë zona është bllokuar për arsye sigurie dhe për të kontrolluar ngushtësinë e një strukture të ngjashme të vendosur pak metra larg nga struktura e shembur.

Policia e Basel-Landit ka dhënë 188 raporte për dëmtime të shkaktuara nga stuhitë, që kanë të bëjnë kryesisht me komunat Muttenz, Birsfelden dhe Münchenstein. Shumica e tyre flasin për pemë të rrëzuara, degë të rëna në rrugë dhe bodrume të përmbytura.

Stuhitë e dhunshme që përfunduan periudhën e valës së nxehtë gjithashtu kishin pasoja në vende të tjera. Në Bienne (BE) festivali i muzikës Lakelive u ndërpre për rreth një orë. Në kantonin e Bernës, rreth 70 thirrje u bënë në qendrat e ndërhyrjes, tha policia. Rajonet kryesore të kantonit në fjalë ishin Oberland, Jura dhe Seeland, ku pemët ranë dhe disa anije u dëmtuan.

Bodrumet e përmbytur dhe gardhet e ndërtimeve të përmbysura në kantonin e Solothurn, ku rreth një orë kishte rreth 30 raporte në qendrën e alarmit. Përfundimisht, në liqenin e Zugut, dy persona të cilët praktikonin vozitje të qendrueshme, mbetën në ujë pavarësisht nga vigjilenca ndaj motit, u desh të shpëtonin nga zjarrfikësit.

ATS

Për të nëntin vit rresht, Zvicra numri një në botë për inovacion

VOAL – Zvicra, në krye që nga viti 2011, mbetet numri një në botë në aspektin e inovacionit, siç konfirmohet nga renditja që boton Organizata Botërore e Pronësisë Intelektuale çdo vit.

Suedia, Shtetet e Bashkuara, Hollanda, Mbretëria e Bashkuar, Finlanda, Danimarka, Singapori, Gjermania dhe Izraeli, plotësojnë renditjen e ekselencës për vitin 2019.

Në analizën e bërë nga organizata me qendër në Gjenevë në bazë të dhjetra treguesve, janë më të larguara vende të rëndësishme si Kina (e 14-ta, por që megjithatë fitoi tri vende në 12 muaj), Franca (16) dhe Italia (30).

ATS

Apollo 11 dhe ndihmesat zvicerane në misionet hapësinore

VOAL – Bota po kërkonte Hënën dhe ishin burrat e Apollo 11 … që ua bënin dhuratë atyre, atë natë të paharrueshme pikërisht 50 vjet më parë. Një ngjarje që kishte efektin e kompaktësimit, të paktën për disa ditë, të një planeti shumë të ndarë. Në mesin e të rinjve të asaj kohe kishte shumë që flisnin për “epokën e Ujorit”, për paqen, për një vetëdije më universale të problemeve të njerëzve. Por realiteti ishte shumë i ndryshëm: midis luftës së ftohtë, tmerreve të Vietnamit, protestës dhe një mijë turbullirave të tjera, çka në vitin 1969 ishte duke përgatitur terrenin për një dekadë shumë të vështirë.

Nga e majta në të djathtë Armstrong, Collins e Aldrin: tre protagonistët e misionit Apollo 11

 

Megjithatë, ndoshta kurrë si ato ditë, gjithë njerëzimi dukej i bashkuar në një frikë, entuziazëm dhe madje në një krenari të shëndetshme në arritjen e një rezultati të tillë. Ky qëllim që vetëm 8 vjet më parë ishte shpallur nga Presidenti Kennedy, ishte dukur i guximshëm apo edhe i pakonceptueshëm.

 


“Gjithçka varej nga një fije”

Natyrisht, vështirësitë ishin mbresëlënëse. Shtetet e Bashkuara, me programet orbitale të Merkurit dhe Binjakeve, padyshim ishin në gjendje të kapërcenin hendekun e akumuluar nga sovjetikët në eksplorimin e hapësirës. Por pushtimi i Hënës kërkonte shumë më tepër: më shumë burime, më shumë investime, madje edhe zgjidhje më të avancuara teknologjike. Pa numëruar më tej shkallën e rreziqeve: në janar të vitit 1967, vdekja tragjike në një orvatje e tre astronautëve të Apollo 1 e theksoi atë në mënyrën më të qartë.

Gus Grissom, Ed White e Roger Chaffee: nga e majta në të djathtë tre kozmonautët që e humbën jetën në tragjedinë e Apollo 1, në janar të vitit 1967

 

Rreziqet ishin në të vërtetë shumë të larta,” thekson Bruno Storni, një lektor i universitetit dhe ekspert i teknologjisë hapësinore. “Ishte hera e parë që kapërcehej orbita e Tokës. Duhej të ndërtohej një transportues me të vërtetë i madh, por gjithashtu një anije kozmike shumë e lehtë dhe për këtë arsye lehtësisht e dëmtueshme “. Neil Armstrong, Edwin Aldrin dhe Michael Collins në këtë mënyrë realizuan një mision plot gracka. Pakujdesia më e vogël ishte e mjaftueshme për të komprometuar gjithçka, madje edhe në mënyrën më fatale. “Misioni u përmbush më në fund, por gjithçka ishte me të vërtetë e varur nga një fije.”

Pak Zvicër në Hënë

Pushtimi i Hënës dha një triumf për kërkimin dhe teknologjinë e zhvilluar nga Shtetet e Bashkuara. Dijetarët e vendeve të tjera padyshim bënë pjesën e tyre, ndër të cilët u dalluan edhe zviceranët. Në këto vite Universiteti i Bernës filloi të merrte formë si një qendër e përkryeshmërisë në studimet e eksplorimit të hapësirës. Dhe falë një ekipi të universitetit, të drejtuar nga Profesor Johannes Geiss, është “vela” e aluminit që Aldrin vuri në selen për studimin e grimcave të përhapur nga era diellore.

Eksperimenti helvetik në Hënë

Vendimtare për zhvillimin e misionit ishin teknologjitë e miniaturizimit që synonin ndërtimin e një kompjuteri të veçantë në bord. Dhe gjithashtu në këtë fushë roli i një studiuesi zviceran ishte i rëndësishëm. Në fakt, në Fairchild Semiconductor, një kompani kaliforniane që furnizonte më shumë se gjysmën e qarqeve të integruara të përdorura nga NASA, “një inxhinier zviceran, Jean Hoerni, i cili shpiku procesin që lejoi këtë miniaturizim, ishte aktiv”, kujton Bruno Storni.

Jürg Meister

Nga prodhimi zviceran ishin gjithashtu objektivat e kamerave në bordin e anijes, prodhuar nga një kompani nga Argau, si dhe kronografet e saktësisë në pajisjet e ekuipazhit, ishin të furnizuar nga kompania zvicerane Omega.

Aldrin me Shpejtësimatësin zviceran

Duke u kthyer tek teknikat e miniaturizimit, duhet të theksohet se ishte pikërisht përpjekja teknologjike për programin Apollo ajo që dha një impuls sistematik në këtë fushë. Dhe me zhvillimet e destinuara, në dekadat e ardhshme, për t’u vendosur përgjithmonë në jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm: “Aplikimi i mikroelektronikës ka hyrë kudo”, vëren Bruno Storni; “instrumente mjekësore, stimulues, vegla për telekomunikime … dhe sot ne kemi telefonat tanë të xhepit me 6 miliard tranzistorë”. Burime dhe mjete, të disponueshme për të gjithë sot, të cilat në një masë të madhe rrjedhin nga studimet intensive të ndërmarra për pushtimin e Hënës.


Hëna bëhet protagoniste

Sot, pasi një lloj harrese e dukshme zgjati për disa dekada, kthimet tona satelitore tërheqin vëmendjen e kombeve. Shtetet e Bashkuara dhe Kina, në veçanti, po dalin në garë për një kthim në Hënë. Çfarë e motivon këtë interes të ripërtërirë? Ekziston mundësia e nxjerrjes nga toka selen “burime natyrore që mund të përdoren në Tokë”: natyrisht minerale të rralla, por gjithashtu burime “të tilla si heliumi 3, i cili mund të përdoret për të prodhuar energji”, shpjegon Bruno Storni, i rrallë në Tokë, por ndoshta më i përhapur në Hënë, mund të përdoret si burim premtues i energjisë në proceset e bashkimit bërthamor.

Vektorët e Space X kanë shënuar në kthesë në fushën raketore, me perspektiva të rëndësishme ne optikën e kthimit në Hënë

 

Motivime të tjera lidhen me hulumtimet, si dhe me hipotezën e një baze të ndërmjetme në Hënë për udhëtimet e ardhshme në Mars. Por kur do të jetë e mundur të kthehemi në satelitin tonë? “Sigurisht jo para 5 viteve”, na tregon bashkëbiseduesi ynë. “Ka tashmë një kapsulë që po zhvillohet nga amerikanët”, por ende ka nevojë për “një modul uljeje”. Perspektivat interesante, megjithatë, ofrohen nga Space X, i cili “aktualisht ka transportuesit më të fuqishëm në treg”. Ata kujtojnë se ato janë të pajisura me faza dhe motorë që mund të përdoren përsëri dhe jashtë. Prandaj kapaciteti i tyre i lartë propulsiv mund të jetë “i dobishëm për nisjen e ngarkesave të rëndësishme edhe ndaj Hënës”.


Zvicra dhe misionet e ardhshme

Si do të artikulohet kontributi i Zvicrës në këto projekte të reja? Mundësitë janë të shkëlqyera. Për të filluar me agjencinë amerikane të hapësirës, ​​drejtimi i programeve shkencore aktualisht i është besuar një astrofizikianit bernez, Thomas Zurbuchen. “Ne kemi nivelin e lartë të menaxhimit në NASA”, komenton Bruno Storni.

Astrofizikani bernez Thomas Zurbuchen drejton nga viti 2016 i programet shkencore të NASA-s

Përveç kësaj, Konfederata “shpenzon rreth 200 milionë franga në vit si një kontribut në ESA”, Agjencia Evropiane e Hapësirës. Në fushën e kërkimit, përkryeshmëria  zvicerane vazhdon të demonstrohet edhe me pajisje të tilla si spektrometrat masivë të Universitetit të Bernës dhe gjithashtu nga instrumente të tjera “që kanë udhëtuar në Mars për misionet e NASA-s”.

Me paf fjalë, Zvicra tregon se i ka të gjitha kredencialet për të kontribuar në një mënyrë të rëndësishme për projekte të reja ambicioze si kthimi në hënë: një destinacion, një ëndërr që 50 vjet pas kthimit të kompanisë Apollo 11 është një përgjigje ndaj thirrjes së saj.

Alex Ricordi

Vrasësja e vogëlushit shqiptar nga Bazeli ankohet në Gjykatë

Një grua e moshuar, zvicerane 75 vjeçe, më 21 mars të këtij viti ka vrarë vogëlushin 7-vjeçar, shqiptar me prejardhje nga Kosova, Ilias M. Ajo është paraqitur vetë në polici, ka pranuar autorësinë e vrasjes dhe që nga dita e krimit po mbahet në burgun për hetime.

Por, së fundi, Angela N. ka bërë ankesë në shkallën më të lartë të gjyqësisë zvicerane, në Gjykatën Federale. Ajo ka kundërshtuar ekspertizën psikiatrike që i është bërë, shkruan Basler Zeitung.

Ditën e parë pas kryerjes së vrasjes, avokati i gruas i angazhuar mbi bazë zyrtare ka kërkuar që ajo t’i nënshtrohet një kontrolli psikiatrik, transmeton albinfo.ch. Ndërsa në fillim të prillit, prokuroria ka angazhuar një ekspert nga Klinika për psikiatri ligjore e Universitetit të Zyrihut, që të përpilojë një ekspertizë mbi gjendjen e saj psikike. Por, kur ajo ka kuptuar për këtë ekspertizë, ka bërë një kërkesë për “pezullim të ekspertizës”.

E akuzuara me këtë rast është ankuar se avokati ka kërkuar ekspertizë pa pasur pajtimin e saj. Ndërkaq është veçanërisht interesant arsyetimi i kërkesës së saj: ajo druan se dosjet e konfiskuara për të bërë mbi bazë të tyre ekspertizën, do të përdoreshin për personin e saj dhe mund të manipuloheshin. Bëhet fjalë këtu për dokumente nga kontestet ligjore që ka pasur ajo në të kaluarën. Ajo pra ka kërkuar që këto dosje të mos përdoren pa u verifikuar më parë vërtetësia e tyre.

E akuzuara e ka bërë ankesën kundër ekspertizës psikiatrike saktësisht brenda afatit. Gjykata kompetente e apelit ka reaguar brenda tri javësh, duke e hedhur poshtë ankesën. Në aktgjykimin në fjalë të gjykatës konstatohet edhe njëherë se “gruaja e ka therrur në mënyrë të padyshimtë një nxënës të panjohur për të”.

Gjykata nuk i është përgjigjur me këtë rast preokupimit të saj. “Nga njëra anë nuk është e qartë përse autoritetet e zbatimit të ligjit ose autorët e ekspertizës do të kishin interes për t`i manipuluar dokumentet. Nga ana tjetër është irelevant fakti që ajo ka kundërshtuar kërkesën e avokatit të saj për ekspertizë, pasi që prokuroria edhe pa këtë, do të kërkonte kryerjen e një ekspertize”.

Por gruaja e akuzuar për vrasje me paramendim sërish është ankuar, duke shfrytëzuar afatin prej 30 ditësh. Kësaj here në instancën më të lartë gjyqësore të vendit, në Gjykatën Federale. Kjo efundit i ka kthyer përgjigjen brenda një jave, duke hedhur poshtë ankesën në procedurë të shkurtë, për mungesë baze. Sipas njoftimit nga prokuroria, ekspertiza e saj psikiatrike është ende në pritje.

Vizionin evropian i Ursula von der Leyen dhe Zvicra

VOAL – Kapitulli mbi marrëdhëniet midis presidentit të ri të Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen dhe Zvicrës ende nuk është shkruar. Në të vërtetë, nuk ka elemente të njohura që mund të na ndihmojnë të kuptojmë se cili do të jetë orientimi i saj ndaj Zvicrës së rrethuar plotësisht nga shtetet e BE-së.

E vetmja gjë e sigurt është se gruaja gjermane 60-vjeçare është një evropiane e bindur: babai i saj (1930-2014) ishte një zyrtar i lartë i BE-së, para se të bëhej president i qeverisë së Saksonisë së Ulët (1976-1990). Ursula von der Leyen ka lindur në Bruksel, ku ka jetuar 13 vitet e para të jetës.

Në vitin 2011 – ajo ishte Ministre e Punës në Gjermani – propozoi të dilte nga kriza e euros përmes një zgjerimi të BE-së, të quajtur sipas mendimit të saj për t’u bërë një bashkim politik. Në një intervistë me Spiegel ajo deklaroi: “qëllimi im janë Shtetet e Bashkuara të Evropës, në modelin e shteteve federale si Zvicra, Gjermania apo SHBA”.

Praktikisht nuk ka asnjë deklaratë tjetër për Zvicrën. Nga një perspektivë zvicerane, megjithatë, disa mund të mendojnë se, si një grua politike gjermane, ajo ka më shumë afinitet me Konfederatën sesa një president i BE-së nga Polonia ose Kroacia. Për më tepër, ajo është një qytetare i një vendi federal dhe prandaj mund të tregojë teorikisht më shumë mirëkuptim për proceset e ndërlikuara të vendimmarrjes, siç është ajo lidhur me marrëveshjen kuadër. Një francez, i mësuar me centralizmin, mund të jetë më i paduruar.

Megjithatë, Von der Leyen nuk ka marrëdhënie të veçantë me Zvicrën, siç ka presidenti i Bundestagut, Wolfgang Schäuble, i cili është rritur jo shumë larg kufirit zviceran. Origjina e ish ministres së mbrojtjes gjermane është në të vërtetë në Saksoninë e Ulët, Toka me pamje nga Deti i Veriut.

Presidentja e re në çdo rast do të ketë pak ndikim konkret në marrëdhëniet midis Bernës dhe Brukselit: marrëdhëniet me shtetet e treta vërtet përcaktohen nga anëtarët individualë të bashkimit. Megjithatë, ajo mund të luajë një rol në krijimin e një atmosfere të favorshme për marrëveshjet. Sipas disave, Jean-Claude Juncker – një kryetar i qeverisë së një kombi të vogël si Luksemburgu – tregoi mirëkuptim për kombin e 26 kantoneve: edhe nëse episodet si puthja e ngrohtë në faqe që iu dhanë në vitin 2015 Presidentes së atëhershme të Konfederatës Simonetta Sommaruga, iu pëlqyen ndoshta të gjithëve në Zvicër.

Më e rëndësishmja është largimi i shefit të personelit të diskutueshëm Juncker, Martin Selmayr, i cili konsiderohet arkitekti i linjës së ashpër të BE-së ndaj Zvicrës dhe në veçanti të mosnjohjes së ekuivalencës së bursës. Dje, sekretari i komisionit të BE-së njoftoi se do të japë dorëheqjen dhe do të largohet nga Brukseli.

Vështirë se dikush në Zvicër do të qajë për largimin e tij. “Është një lajm i mirë,” tha udhëheqësi i grupit PPD Filippo Lombardi në deklaratat e raportuara nga Tages-Anzeiger. “Ai ka kontribuar në forcimin e tonit midis Zvicrës dhe BE-së”. Por është e gjitha për të parë nëse pasardhësi – siç shihet nga Alpet zvicerane – mund të konsiderohet më e mirë: për shembull, është përmendur emri i Olivier Guersent, deri tani drejtor i përgjithshëm i sektorit të shërbimeve financiare.

Për më tepër, pozicioni i BE drejt Bernës konsiderohet të jetë i ndikuar fuqishëm nga Brexit: Brukseli nuk duket i gatshëm të bëjë lëshime që mund të kërkohen edhe nga Londra. Ardhja e një Komisioneri të ri Evropian nuk duket të ndryshojë asgjë në këtë gjendje.

Megjithatë, ka edhe nga ata në Zvicër që kanë krijuar tashmë një opinion. Weltwoche, një javë kritike për afrimin në BE, nuk heziton të flasë për Ursula von der Leyen dhe njerëz të tjerë të emëruar në udhëheqjen e BE si një grup “Euro-Turbo” kundër të cilit Jean -Llaude Juncker duket si një euroskeptik. “Die Schweiz muss sich warm anziehen”: Zvicra duhet të veshë rroba të ngrohta, domethënë, të përgatitet për kohërat e vështira që e presin, thotë kryetitulli.

ATS

Qipro – Kërcënim me bombë në aeroplanin e një kompanie zvicerane

Një aeroplan i kompanisë zvicerane të fluturimeve Edelweis që duhej të ngrihej në mesditën e të shtunës nga një aeroport i Qipros, nuk u ngrit pasi u bë e ditur se kishte një kërcënim me bombë.130 udhëtarë tashmë kishin zënë vendet e tyre në avion, kur u informuan për kërcënimin me bombë.

Ata u desh të dalin sërish nga aeroplani dhe t`i nënshtroheshin edhe njëherë kontrollit  të sigurisë.

Zëdhënësi i Edelweis, Andreas Meier ka thënë se  është informuar për kërcënimin me bombë nga Autoriteti për Aviacion Civil i Qipros. Por nuk dihet asgjë për kërcënuesin dhe as për motivin e tij.

Aeroplani Airbus 320 me numër fluturimi WK0371 ishte dashur që të ngrihej nga aeroporti i Larnaca-s në orën 12.15. Por nisja u shty për rreth katër orë, pasi u desh të nxirrej i gjithë bagazhi që të rikontrollohej nga detektorë për materiale  shpërthyese dhe nga qentë gjurmues. Po ashtu u desh t`i nënshtrohej këtij kontrolli edhe vetë aeroplani.

Vetëm rreth orës 16 avioni  arriti të nisej më në fund për në destinacionin  e tij  në Zyrih, Zvicër.