VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Edhe ata që shpikën internacionalizmin proletar do të habiteshin nga dalldia internacionaliste e shqiptarëve – Nga SHABAN MURATI

By | May 6, 2019
1 Comments

Komentet

Për filorusët gjenetikë në Tiranë – Nga SHABAN MURATI

Në librin tim “Rusia Ballkanike”, botuar në vitin 2014 pas agresionit rus në Ukrainë, kam theksuar se forca e lobit rus në Shqipëri është më e madhe nga sa kemi menduar. Provat i keni çdo ditë në institucionet shtetërore shqiptare… Një nga provat janë edhe disa politikanë filorusë gjenetikë në Tiranë, të cilët këto ditë po vetëidentifikohen si të tillë në forumet zyrtare. Ata po mbrojnë hapur Rusinë dhe madje po guxojnë të kërkojnë edhe lidhje strategjike me Moskën në kulmin e një klime të alarmit të madh atlantik dhe perëndimor për ndërhyrjen ruse në Ballkan.

Grazhdi serb dhe grek në Tiranë e merr kashtën nga Rusia.

E-Mail një mikes time të dashur ! Nga Elida Buçpapaj

Shumë e dashur E…,

 

Dhëmbët janë një temë shumë e rëndësishme.

Për mua temë e hapur!

Në rrjetin social unë këndellem duke i parë shoqet e mia ( my Facebook’s friends) se si qeshin duke e hapur gojën kamare me dhëmbët rruaza që u shkëlqejnë porsi dhëmbët e Tanushës të bardhë!

Vetëm t’i shohësh!

I bëjnë në Tiranë të gjitha,

me çmim të arsyeshëm,

të paktën kështu thonë,

se atje, në vendin e çudisë,

buron paraja e deti është bërë kos,

kam lexuar një shkrimtar për fëmijë, ti duhet ta kujtosh, se si paret apo

ëmbëlsirat vareshin si gjethe nëpër pemë,

nuk e kujtoj tamam tamam

më duket Aventurat e Baronit Münhausen,

jam kënaqur me këtë libër kur isha e vogël.

Kam lexuar edhe një libër tjetër në italisht, roman fantastik të Italo Calvinos

që titullohet “Il barone rampante” –

“The Baron in the Trees” – Baroni kacavjerrës – do ta shqipëroja unë.

ndofta Calvino për Baronin e tij është frymëzuar nga Baroni Münhausen!

…..

Por ne kemi 23 vjet e dhjetë muaj pa shkuar atje!

……

Përkthimi jot më ka pëlqyer shumë, është mrekulli!

E di e dashur E…,

se tani që shqiptarët bredhin nëpër botë dhe janë më shumë jashtë se brënda,kujtojnë se mund të bëjnë të gjithë përkthyesin, gazetarin, poetin, shkrimtarinsikur bënin dikur spiunin!

Tani inxhinierë, mjekë, kirurgë, xherahë, përkthejnë autorë gjigandë, që me mjeshtërinë e njerëzve të patalent, i kthejnë në shkrimtarë e poetë kolkozesh!

Mjerimi jonë është se njerëzit e zotë, ( dmth njerëzit e Zotit të krijuar nga Zoti për këtë punë), i lenë në mëshirë të fatit,

por është tragjike se në fakt në mëshirën e fatit lenë kulturën!
……
Të uroj një fundjavë të bukur.

Këtu definitivisht ka nisur dimri, gri,

por duhet të jemi të kënaqura se vera ishte e gjatë dhe pranvera është duke ardhur.

Një huge hug për gjithë familjen sipas hierarkisë dhe për ty posaçësisht!

Elida

Kur ta mbyllin gojën në shtëpinë tënde – Nga SHABAN MURATI

 

Si nuk flasin dhe as e kanë përmendur, as qeveria, as opozita dhe as mediat shqiptare, që Greqia, të cilën tre faktorët e mësipërm na e reklamojnë si “avokate e madhe e integrimit të Shqipërisë”, abstenoi në 18 tetor në samitin e BE kur u votua për hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë, gjë që realisht është veto ndaj Shqipërisë.

Letra nga populli – Nga SHABAN MURATI

Një lexuesi im më shkruante se është për t’u habitur dhe duhen kërkuar arsyet përse kryetarët e partive politike opozitare në Shqipëri po heshtin dhe nuk prononcohen me deklarata zyrtare për projektin gjeopolitik serb “Unioni Ballkanikoperëndimor”, të cilin qeveria shqiptare e firmosi në Novi Sad.

Nomenklatura më e lartë e diktaturës është reabilituar – Nga SHABAN MURATI

Nuk e di nëse mund të na thotë dikush se çfarë diktature të egër rrëzuan shqiptarët, kur nomenklatura më e lartë e diktaturës është reabilituar me statuja dhe me libra, në inaugurimet e të cilave marrin pjesë sëbashku ata “që u rrëzuan” dhe ata “që i rrëzuan”, siç ishin sëbashku në listat e të bronjuarve të pushtetit në sirtaret e Komitetit Qendror të Partisë.

Strategji kombëtare e Ibrahim Rugovës – Nga GANI MEHMETAJ

Rugova e mbajti deri në fund të jetës në zyrën e tij fotografinë emblemë me Papa Gjon Palin e Dytë. Qytetërimi evropian ishte përcaktimi i tij jetësor. Strategjia kombëtare e filozofisë së Rugovës ishte: “Kosova e integruar në Bashkimin Evropian dhe në miqësi të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

Çdo shmangie nga kjo strategji është fatkeqësi kombëtare, ndryshim i boshtit që e ve në dyshim pavarësinë dhe e ve në rrezik qenien tonë kombëtare . Ndërkaq, ka forca rrënimtare që përpiqen ta mbajnë shtetin tonë vasal të Turqisë e lamë thiu të arabëve. Është rasti i fundit që mund të shkëputemi nga vazaliteti me Perandorinë e së keqes. Këtë duhet ta kenë vath në vesh pasuesit e Rugovës.

Po ashtu aleancat me ato parti që janë kundër këtij përcaktimi janë rrënuese për shtetin tonë dhe tradhti ndaj strategjisë së Rugovës.

Muharrem Maralusha: Të nderuar lexues, unë jam kundër çdo dialogu me agresorët 100 + vjeçarë

Muharrem Maralusha, ushtarak i lartë i pensionuar i Ushtrisë Amerikane dhe Analist Strategjik per Ballkanin Perendimor (dikur analist per Evropen Juglindore) në rrjetin social nënvizon sa më poshtë:

“Te nderuar lexues, une jam kunder cdo dialogu me agresoret 100 + vjeçarë. Çdo dialog do te jet i dobishem per serbet, sepse qellimi i tyne (serbve) esht qe bota te harroje njihere e pergjithmone gjenocidet ndaj popullates autoktone dhe grabitjen e tokave shqiptare. Ne dhe shumica dermuese e popullit ne Kosove dhe pertej jane tue u frigue se qeverija qe do te formohet mbas zgjedhjeve te 6 Tetorit do t’ua nise bisedimeve me Serbine nepermjet te nje dialogu qe eshte dhe do te jete i padeshirueshem per Kosoven dhe shumicen dermuese te popullates.

Do te ishte nji katastrofe e pakthyeshme per Kombin Shqiptar qe ta pranoje kete dialog qe ka me i prue (sjelle) popullit vetem te zeza. Nderkombetaret, tue permende ketu dhe do elemente ketu ne SHBA qe sot jane ne pushtet, jane tue kerkue prej Kosoves qe ta mberrijne njifare marreveshje me Serbine, qe nuk do te jet aspak e favorshme per Kosoven. Ne qofte se mbrrihet deri te nji marvesheje qe do te neneshkruet dhe nga palet nderkombetare, kjo marveshteje do te jete obliguese, e perjetshme dhe e pakthyeshme.

Dmth, çdo shkembim i territoreve do te jete i pakthyeshem. Kombi Shqiptar do te jete i ndame ne pes eshtete dhe çdo mendim per ribashkim kombetar do te avullohet si bora ne diell. Shqiptaret, nuk duhet me i shperblye sllavet qe na rethojn me tokat tona. Mbrenda 30 vjeteve, tue e mar parasysh natalitetin tone, ne do te jem shumica ne Ballkan dhe natyra do ta bajne te veten. Kufijt e nji shteti, qe aprovohen nga fuqite e medha, jane obliguese per palet qe i nenshkrojne dhe te pashlyeshme.

Prandej iu baj thirje disa partive politike qe ne çdo menyre t’iu rezistojne perendimoreve dhe mos ta neshkruejn asnji marveshtje qe ua dhuron tokat Shqiptarve sllaveve gjenocidal qe e kane ne ADN’n e tyne shkatrrimin total te kombit Shqiptar.”

Shqipëria është i vetmi shtet në Europë, që e konsideron diplomacinë sport – Nga SHABAN MURATI

Shqipëria është i vetmi shtet në Europë, që e konsideron diplomacinë sport, sepse u ngritën në këmbë qeveritarë, politikanë e media për rrezikun kombëtar të heqjes së pasaportave diplomatike për futbollistët e kombëtares. Askujt prej tyre nuk i bie ndër mend e iu duket normale që pasaporta diplomatike shteti nuk u jep Ambasadorëve të karrierës, që e kanë diplomacinë profesion. Në logjikën e shtrembët të shtetit të shtrembët shqiptar pasaportat diplomatike janë dekorata dhe jo mjet identifikimi profesional, ndaj jepen për futboll, jo për diplomaci.

Fenomeni specifik shqiptar: ministrat duan të rrinë në postet e tyre deri sa të vdesin – Nga SHABAN MURATI

Interesant është fenomeni specifik shqiptar që ministrat mendojnë se duhet të rrinë në postet e tyre deri sa të vdesin. Vetëm me ministrat shqiptarë ndodh që, kur i largojnë pas disa vitesh qendrimi në post, zekthojnë sikur u ke vra babën e nanën dhe shajnë kryeministrin e vet, kryetarin e partisë së vet, partinë e vet, dhe fillojnë të lëpijnë gjithçka kanë pështyrë kur kanë qenë ministra.

Kryeministër, me gjithë këta “avanzi di galera” do na bësh shtet? – Nga ALFRED MIRASHI MILOT

Çfare forme qeverie eshte kjo? Si ka mundesi qe me i miri i kesaj qeverie te RILINDJES , ka minimumi 3 pashaporta, po e heqim ate diplomatike, ndodhin çdo dite gjera te reja qe na habisin si qytetar te thjeshte.
Po pse, me kete lloj ndergjegje do ecim perpara, do te kerkojme qe te vendosin ligje keta njerez te pashpirt, ku nje kryeminister qe Mihali i ka prishur etiketen e mikepritjes, ne duhet te çuditemi me keto fjale te medha , ku din ti Zoti Kryemister se çfare eshte burreria Shqipetare, dhe me e keqja (jo se dua te mbroj Mihalin ) se ky e meritonte nga vite nje leksion por me ligje e jo me kete stil “fashist” qe ju pergjigje ketij “mostro” se ajo video ishte Horror per te gjithe.

Por nje vend pa ligje Mihali gjeti Baben e vet ne Tirane kryeministrin tone.

Kuptoj qe para disa vitesh te duheshin “HORRA E TRIMA “ per te fituar kunder Berishes, po tani qe more pjese Vetem ne Votime. Edhe sikur me qiri ti kerkojsh prape horra gjen per kryetar komune.
Kjo eshte shume alarmante per popullin tone qe nje njeri qe mbledh maskarenj e te paftyre per te qeverisur pushtetin lokal.

Po mire, o zoteri! Po me keta te gjithe “avanzi di galera” do na besh shtet , me nderkombetaret si do vazhdosh akoma. T’i mashtrosh me artikuj te paguar se po ben VETINGUN .
Besoj se çdo dite ne mengjes qe zgjohesh ke frige se mos te del ndonje tjeter “avanzo dì galera “. Apo per keto zbulime je i vaksinuar.