VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

E-voting nuk iu reziston dot hakerëve

By | November 3, 2018

Komentet

Zvicra fiton thellë ndaj Belgjikës – shkon në Final Four!

VOAL – Fitorja e pabesueshme e Zvicrës, e cila mundi 5-2 në ndeshjen e kthimit Belgjikën, e ka kualifikuar për Final Four të Ligës së Kombeve! Pasi pësuan dy gola në 17 minutat e para të ndeshjes,  zviceranët kanë përmbysur në mënyrë dramatike rezultatet edhe para pushimit. Pas pushimit shënuan edhe dy gola të tjerë. Ekipi kombëtar ka lejuar Petkoviçin të festojë praninë e tij të 50-të në stolin e trajnerit në mënyrën më të mirë të mundshme.

Raundi i fundit i turneut të ri, në të cilin do të jenë dy gjysmëfinalet dhe finalja, do të zhvillohet nga 5 deri më 9 qershor në Portugali. Përveç Zvicrës, Portugalia dhe Anglia tashmë janë të kualifikuar.

Një grua në krye të ushtrisë zvicerane?

VOAL – Më 5 dhjetor, do të zgjidhen dy këshilltarë të rinj federalë, një demokrat popullor dhe një demokrat radikal, duke zëvendësuar Johan Schneider-Ammann dhe Doris Leuthard që po largohen. Dhe në horizont mund të ketë edhe disa ndryshime në lidhje me alokimin e departamenteve federale.

Zëvendësimi i dy ministrave mund të krijojë mundësinë për të përzier kartat, por në qoftë se do të ketë lëvizje të veçantë në Bordin e qeverisë, ne do ta dimë vetëm më 7 dhjetor, kur, në fakt, është planifikuar takimi i parë ekzekutivit dhe trajtimi më i rëndësishëm do të jetë caktimi i departamenteve të ndryshme.

Me dorëheqjen e Doris Leuthard, Departamenti i Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Telekomunikacionit (DETEC) është liruar. Johann Schneider Ammann, nga ana tjetër, e lë ekonominë, arsimin dhe hulumtimin vakant. Sipas thashethemeve, këshilltarët federalë Ueli Maurer, Alain Berset dhe Ignazio Cassis nuk do të kishin ndërmend të ndryshonin departamentin, ndërsa Simonetta Sommaruga mund të interesohej në DETEC.


Ministri i Mbrojtjes Guy Parmelin ka qenë në detyrë vetëm për tre vjet. Ish-verëbërësi dhe fermeri mund të jetë i interesuar në departamentin e ekonomisë. “Në të vërtetë, Parmelin ka qenë në mbrojtje për tre vjet, por ai duhet të merret me çështje të vështira, thjesht mendoni për blerjen e avionëve luftarakë, të cilat ai nuk ka sjellë ende përpara – vazhdon profesori. Nëse ai ndryshoi departamentin, ai do të kishte një shans për të filluar në një fushë tjetër “.

Janë tri gra dhe një njeri për zgjedhjet e 5 dhjetorit. Atribuimi i departamenteve dy ditë më vonë mund të thotë se për herë të parë në historinë e Zvicrës mund të ketë një grua në krye të ushtrisë.

Gjenevë: Shiten me çmim rekord stolitë e mbretëreshës Marie Antoinette

GJENEVË – Me një çmim prej 32 milionë frangash zvicerane, në një ankand në Gjenevë të Zvicrës është shitur varësja prej “perle dhe diamanti” e mbretëreshës franceze Marie Antoinette.

Në evenimentin e organizuar nga Shtëpia e Ankandeve Sotheby’s, në shitje u vendos një set prej dhjetë stolish që përbëhej nga perla, varëse diamanti, vathë, qafore dhe karfica zbukurimi që i përkisnin mbretëreshës së fundit të Francës.

Varësja prej perle dhe diamanti, çmimi i së cilës u caktua në 1-2 milionë franga zvicerane, u ble për 32 milionë franga nga një pjesëmarrës anonim.

David Bennett, kryetari i departamentit të stolieve ndërkombëtare pranë Shtëpisë së Ankandeve Sotheby’s, njoftoi pas ankandit një shitje prej 53,5 milionë frangave në eveniment, ku kanë ofruar në shitje gjithsej 100 artikuj.

Bennet tha se kjo vlerë paraqet rekord botëror për sa i përket shitjes së stoleve mbretërore në një ankand.

Ndërkaq, seti prej dhjetë stolive i mbretëreshës Marie Antoinette, i ofruar në shitje në kuadër të Shtëpisë së Ankandeve Bourbon-Parma, është shotur për 43,1 milionë franga, tha Bennet, sipas të cilit, ankandi në Gjenevë do të hyjë në histori.

Ndërkohë, Daniela Mascetti kryetarja shtëpisë së ankandit përgjegjëse për stolitë në Evropë, tha për AA se shtija e varëses së mbretëreshës franceze për 32 milionë franga është historike pasi asnjë varëse nuk është shitur me këtë çmim deri më tani.

“Jemi shumë të lumtur. Kjo, natyrisht, është shitja e shekullit për një stoli të tillë”, tha ajo.

Mascetti theksoi se stolitë janë përcjellur si trashëgimi brez pas brezi dhe për herë të parë pas 200 viteve u ofruan për shitje.

Ndryshe, Marie Antoinette, e martuar me mbretin francez Louis XVI, njihet për jetën luksoze dhe vdekjen e saj dhe si një nga figurat më të paharruara të Revolucionit Francez. Ajo u ekzekutua në vitin 1793 me gijotinë në sheshin simbolik Concorde në Paris në moshën 37 vjeçe. Jeta e saj ka qenë temë e shumë filmave dhe librave. aa

Më 2017 Zvicra importoi 2 404 tonë ar

VOAL – Zvicra është një vend kyç në proceset e rafinimit të arit: rreth 2 404 tonë janë importuar në vitin 2017 (me vlerë 69.6 miliardë franga) dhe 1 684 janë eksportuar. Por tregtia me këtë metal të çmuar shpesh fsheh aktivitete prodhuese që shkelin të drejtat e njeriut.

Kjo del në një raport të miratuar të mërkurën nga Këshilli Federal, në përgjigje të një postulati parlamentar. Vendet e origjinës janë nëntëdhjetë, dhe ata të shkojnë nga Britania e Madhe në Emiratet e Bashkuara Arabe, por edhe shtetet ku kushtet e minierave kanë qenë disa herë në qendër të kritikave të OJQ-ve: Burkina Faso, Gana, Mali.

Këshilli Federal kujton se mbështet përpjekjet e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) për të ndihmuar kompanitë që blejnë ar dhe jo për të ushqyer konflikte të armatosura të krijuara nga aktivitetet e tyre.

Në vitin 2013, u fillua një nismë për krijimin e zinxhirëve të furnizimit me ar, të nxjerra nga minierat artizanale që plotësojnë standardet vullnetare të qëndrueshmërisë, Iniciativa më Mirë Ar ( Better Gold Initiative (BGI). Kjo na ka mundësuar nxjerrjen dhe tregtimin, nga 2013 në 2017, rreth 2.5 toën ari të prodhuar në mënyrë të përgjegjshme, vë në dukje Ekzekutivi.
ATS

Gjenevë, diamant rekord shitet për më shumë se 44 milionë euro

Një diamant rozë 18.96 karat është shitur me një shifër rekord, prej 50 milion franga zvicerane (rreth 44.3 milion euro) nga shtëpia e ankandeve Christie’s në Gjenevë.

‘Pink Legacy’, ky është emri i gurit të çmuar, i cili ishte zbuluar rreth një shekull më parë në Afrikën e Jugut.

Rekordi i mëparshëm për një diamant rozë u shënua në nëntor 2017 në Hong Kong me shitjen e ‘The Pink Promise’, i cili u shit në ankand për 32.48 milion dollarë.

Journalistes vivons dans une grande incertitude l’avenir de notre profession! Jean Musy

Fjala e mbajtur nga Presidenti i APES Jean Musy në drekën e përvitëshme presidenciale, takimin e gazetarëve të APES me Presidentin e Konfederatës Helvetike Alain Berset në praninë e kryediplomatëve, personaliteteve nga administrata, bota e biznesit, ekonomisë dhe e kulturës në Zvicër. Në këtë takim merrnin pjesë edhe editorët e voal.ch

Monsieur le Président de la Confédération

Monsieur le Vice-Chancelier,

Monsieur le Secrétaire général du Département Fédéral de l’Economie de la Formation et de la Recherche,

Monsieur le Directeur de l’Office fédéral de la Santé

Monsieur le Président de la Commission de la Concurrence,

Excellences, Mesdames et Messieurs les Ambassadeurs,

Mesdames et Messieurs les Chefs de l’information des Départements fédéraux,

Mesdames, Messieurs les personnalités du monde de la finance, de l’économie, de la science, de la culture et du sport, qui avez marqué de votre empreinte d’actualité suisse récente,

Mesdames, Messieurs les responsables des organisations professionnelles de l’ensemble de la presse suisse,
Cher(e)s Collègues,

L’Association de la Presse Etrangère en Suisse et au Lichtenstein – l’APES – qui représente les médias étrangers en Suisse et au Liechtenstein, est très heureuse de renouer une fois de plus avec ses traditions, en vous souhaitant la bienvenue à son Déjeuner Présidentiel 2018 avec le Président de la Confédération, Alain Berset.

Oui, c’est une tradition que nous honorons depuis 1948, très attendue par nos membres, parce que cette réception de la première personne de la Confédération et de nos invités est un contact direct avec les décideurs du pays, qui nous permet d’avoir une proximité immédiate avec la vie confédérale. Une nécessité, car il est souvent très difficile pour nos correspondants en poste de deux à quatre ans, de saisir toute la complexité de la Suisse.

Cette année est exceptionnelle, parce que nous y célébrons les 90 ans d’existence de l’APES, née à Genève, en 1928, grâce à un trio de journalistes internationaux.

L’événement d’aujourd’hui inaugure nos festivités, qui se poursuivront dans deux jours à l’ONU, à Genève, avec le vernissage d’un grande exposition photo, puis ce sera la parution d’un numéro double spécial de notre Annuaire, suivi de l’attribution 2018 du Prix de l’APES à une personnalité suisse, dont le rayonnement a marqué ces deux dernières années. Enfin l’exposition tournera en Suisse, au début 2019, en commençant par l’Université de Genève, en février prochain, une occasion à chaque fois de nourrir un débat sur l’avenir de notre profession et de faire réfléchir sur l’importance des médias professionnels de qualité, pour l’avenir de la démocratie et des libertés citoyennes.

Nous sommes aujourd’hui en cette salle, 45 journalistes de 21 pays représentants 39 médias ayant leur siège hors de Suisse et du Liechtenstein, qui vous sommes particulièrement reconnaissants, Monsieur le Président, de nous permettre, une fois encore, de réaliser cette rencontre, sachant votre emploi du temps fort chargé. C’est l’événement annuel le plus fort et le plus important de notre association, incluant la conférence de presse exclusive que vous leur avez donnée tout à l’heure, très prisée, comme vous le constatez, au vu du nombre de collègues qui se sont déplacés, parfois de loin.

Nous nous réjouissons ainsi de garder des liens solides et constructifs avec la Suisse, à travers ses plus hauts représentants et leurs porte-parole. Je pense à vous, M. le Vice- Chancelier de la Confédération, ainsi qu’à vous Monsieur le Secrétaire Général de Département Fédéral de l’Economie et la Formation et la Recherche.

Cette rencontre de ce jour est aussi le moment d’évaluer la place de la Suisse dans le monde avec ses partenaires étrangers. Aussi saluons-nous ici Monsieur l’Ambassadeur de l’Inde, dont la Suisse fête en 2018 les 70 ans de relations diplomatiques avec votre pays ; les ambassadeurs du Vietnam, suite au voyage réalisé par plusieurs d’entre nous et au partenariat signé, en décembre dernier avec l’Association des Journalistes Vietnamiens. Ce qui nous a permis aussi de recevoir en retour, en juin dernier, une délégation au plus haut niveau de nos confrères et de leur faire connaître la Suisse. Nous avons aussi invité des collègues chinois d’un grand journal économique, pour un voyage de presse en Suisse, voici quelques jours.

Nous sommes reconnaissants à Monsieur l’Ambassadeur du Liechtenstein d’être toujours présente à nos côtés, puisque l’APES exerce ses activités au Liechtenstein comme en Suisse. Grâce au très récent voyage de l’APES dans votre petit pays, nous savons comment vous allez commémorer les 300 ans d’accès à la Principauté, en 2019.

Et comme nous vivons depuis la Suisse l’actualité du monde, qui bien souvent s’y déroule, nous apprécions particulièrement la présence de la représentante du directeur de l’Onu à Genève, Mme Vellucci ainsi que celle de la porte-parole de l’Ambassadeur suisse à l’Onu., Paola Ceresetti.

C’est aussi un grand honneur que savoir les représentants des Ambassades russe et américaine parmi nous, puisque vous êtes tous deux récemment en poste en Suisse. Je n’oublie non plus l’actualité française intense de la Suisse, grâce à vous Mme l’Ambassadrice de France.

Comme vous êtes aussi le Ministre de la Culture suisse, Monsieur le Président, comment ne pas remercier les artistes et les intellectuels suisses à la réputation est internationale, qui sont avec nous : je parle du metteur en scène tessinois Daniel Finzi Pasca, qui prépare le spectacle de la prochaine Fête des Vignerons ; de l’écrivain romand Daniel de Roulet, de l’éditrice Vera Michalski, à la tête de pas moins de dix maisons d’édition, et de vous Emil, acteur sans pareil, qui nous avez montré comment « On fait les Suisses », à travers un film inoubliable, dans une recette vue plus d’un million de fois depuis sa création.

Ce Déjeuner est aussi l’occasion d’inviter celles et ceux qui composent cette Suisse active, « qui bouge » et qui innove. Capitaines d’industrie et de la Finance, hauts responsables des institutions publiques, syndicales et patronales. Merci à eux de nous permettre de les rencontrer directement, je pense à Mme la Président d’Economie suisse, aux PDG de Gaznat, de Parmeggiani Fleurier, aux représentants de l’UBS, de l’Association Suisse des banquiers et de l’Association des Banques étrangères en Suisse, du Syndicat Unia, au Directeur de Présence Suisse, Son Excellence Nicolas Bideau et à son équipe, nos fidèles partenaires, tous très attentifs à nous faire connaître les must de l’innovation helvétique.

Le monde du tourisme n’est pas oublié, avec le représentant de Suisse Tourisme, Federico Sommaruga, grâce auquel nous visitons un canton chaque année et pouvons suivre les grands événements culturels suisses, dont il nous en facilite l’accès.

Sans oublier le directeur du Club Suisse de la presse, Guy Mettan, avec lequel nous collaborons régulièrement.

Après ce tour de table, permettez-moi encore de vous remercier, Monsieur le Président, d’avoir accepté par votre présence de nous intéresser à la Suisse, d’être ainsi à son écoute et de pouvoir mieux la faire apprécier du monde, à travers les médias étrangers que nous représentons ici.

Une dernière remarque, Monsieur le Président, qui est aussi un appel, car nous sommes à l’APES des journalistes, et comme tels, vivons dans une grande incertitude l’avenir de notre profession.

Rappelons qu’un grand nombre de nos confrères et consoeurs dans le monde sont tués ou empêchés d’exercer leur métier. Mais il y aussi la pression politique et économique qui cherche à diminuer, voire à dénaturer le sens de notre métier. Nous en appelons à votre sens de la liberté et de la démocratie pour que vous défendiez l’existence d’une presse pluraliste et surtout de qualité. L’équilibre démocratique en dépend. Et avec lui, le droit au respect des minorités, le droit de savoir des citoyens, qui nous oblige, nous journalistes, à notre devoir d’informer : notre raison d’être.

Pierre-Michel Virot

Photography

APES OFFICIAL LUNCH PRESIDENTIAL LUNCH WITH SWISS PRESIDENT
Alain Berset (born 9 April 1972) is a Swiss politician of the Social Democratic Party. Since 1 January 2012, he is a member of the Swiss Federal Council, the seven member Swiss executive, and head of the Federal Department of Home Affairs (the Swiss interior minister). On 1 January 2018, he took office as President of the Swiss Confederation, head of the Federal Council; at age 45, Berset is the youngest President of the Confederation since Marcel Pilet-Golaz in 1934

 

Vit i vështirë për Admir Mehmedin

VOAL -Viti 2018 është vit që të harrohet për lojtarin më të talentuar që futbolli zviceran ka pasur vitet e fundit. Një talent i ndodhur në mes dritave, hijeve të dëmtimeve dhe ndërprerjeve. Tashmë i privuar nga Kupa Botërore, për një problem serioz në këmbë, Admir Mehmedi më në fund dukej se ishte shëruar. Por jo. Këtë herë pulpa do ta bllokojë djalin e ngritur në Bellinzona, e cila për këtë arsye nuk do të jetë, përveç nëse ndodh mrekullia, javën e ardhshme kur Zvicra do të përballet me Katarin në miqësore dhe me Belgjikën në sfidën që është me vlerë për vendin e parë të grupit në Ligën e Kombeve.

Pra, lista e mungesave zgjatet në shtëpi kuqkryquarve: Fabian Schär është skualifikuar, Nico Elvedi është në dyshim, Haris Seferovic ka një problem muskulor, ndërsa Admir Memhedi duhet të përballet me një tjetër ndërprerje.

E-voting nuk iu reziston dot hakerëve

VOAL – Sistemi më i madh i votimit elektronik në Zvicër, i zhvilluar nga kantoni i Gjenevës, nuk reziston në testin e hakerëve. Në fakt, hakerët kanë arritur të anashkalojnë mbrojtjen e tyre (“në pak minuta”, shpjegon një prej tyre) në mënyrë të tillë që të jenë në gjendje të vëzhgojnë votën e qytetarëve individualë, sikur të ishin prapa shpinës së tyre në kohën e kompletimit të formularit. Kjo i devijon ato në një faqe që shfaqet në të gjitha aspektet identike me atë origjinale.

Nuk do të ishte e mundur, në anën tjetër, të falsifikonte preferencën pa personin që e shpreh atë, përveç nëse ata ishin në gjendje të merrnin në zotërim kodet e verifikimit të mbajtura nga zgjedhësi.

Për autorin e sulmit fiktiv, një anëtar i Klubit të Kompjuterëve Chaos, dukuria ka qenë e njohur prej kohësh dhe gjithashtu do të kishte një mënyrë për të korrigjuar ose të paktën ta bënte detyrën e keqbërësit më të vështirë. Kantoni Gjenevë i është përgjigjur kriticizmit vetëm me shkrim: problemi është i njohur, por korrigjimet tashmë janë bërë disa herë, asnjëherë nuk janë gjetur anomalitë në procesin e votimit dhe sistemi është monitoruar: nëse kaq shumë njerëz janë larguar diku tjetër, do të zbulohej.

Më 25 nëntor, rreth 100 000 shtetas zviceranë pritet të debutojnë në votimin në mënyrë elektronike, brenda dhe jashtë vendit.

Nesër supersfida Federer-Gjokoviç

VOAL – Roger Federer kthehet në gjysmëfinale në Paris-Bercy Masters 1000 pas pesë vjetësh. Dhe e bën këtë duke rrahur për të gjashtën herë radhazi Kei Nishikorin (ATP 11) me rezultatin 6-4 6-4 në më pak se një orë e gjysmë të lojës. Numri tre i renditjes ka bërë një performancë pothuajse perfekte.

Ajo që pamë kundër Nishikorit është shumë për t’u shpresuar për ndeshjen e vështirë të nesërme kundër Novak Gjokoviçit, fituesit numër një në botë dhe që ka mbrapa një rresht me njëzet e një fitore. Midis dy kampionëve (të cilët së bashku kanë 34 tituj në Grand Slam në bordin e buletinit) do të jetë sfida numër 48, ku bazelasi, megjithatë, që nuk i është imponuar që nga viti 2015.

Muzeu i Antikitetit i Bazelit kundër censurës në botën e artit

VOAL – Muzeu i Antikitetit i Bazelit kundër censurës në botën e artit: në epokën e #metoo, ku disa muze (madje edhe provokuese) kanë kryevepra të fshehura që tregojnë gra të zhveshura, ia dedikon një ekspozitë nuditetit, e hapur deri në prill.

Qëllimi nuk është që të minimizohet lëvizja në mbrojtje të grave të cilat janë viktima të ngacmimeve ose të relativizojë diskutimet, por më tepër të stimulojnë debatin për këtë temë dhe për pasojat e tij negative mbi artin. Meqenëse ekziston, ekzistojnë edhe aktet – ju doni të theksoni – dhe rregullat morale të sotme nuk mund të zbatohen për veprat e lashta për t’i kritikuar ato, ose edhe më keq për t’i fshehur ato në sytë e publikut.

Zgjedhja e pjesëve të ekspozuara, nga ana tjetër, nuk është provokative, por përbëhet vetëm nga statujat e pranishme për vite me radhë në koleksion, me në qendër një paraqitje të Afërditës në të cilën riprodhohet një lojë e dritës për ta bërë atë të duket pothuajse e gjallë … pastaj mbulohen.

Valon Behrami mbyll profilin e tij në Instagram

VOAL – Pas gruas së tij Lara Gut, edhe mesfushori i Udineses dhe ish kapiteni i ekipit përfaqësues zviceran Valon Behrami duket se dëshiron të bëjë një hap prapa nga mediat sociale. 33-vjeçari në fakt ka vendosur të mbyllë faqen e tij të Instagram-it, i cili kishte më shumë se 180 000 ndjekës.

Motivimi nuk është zbuluar nga të interesuarit e drejtpërdrejtë, por supozohet se lojtari ka ndarë zgjedhjen e bërë nga Lara Gut. Një javë më parë, në të vërtetë, 27 vjeçarja nga Comano kishte vendosur të mbyllte profilet e saj në Instagram dhe Twitter, për të “vendosur prioritetet në familje dhe sport” duke hequr dorë nga “humbja e e tepërt e kohës në mediat sociale”, siç komentonte për mediat zëdhënësja Giulia Candiago.

Federer konfirmon pjesëmarrjen e tij në Masters 1000

VOAL – Roger Federer konfirmoi në konferencën për shtyp pjesëmarrjen e tij në Masters 1000 në Paris. 37-vjeçari (ATP 3), i cili ishte zhdukur nga turneu i Parisit që nga viti 2015, do të shkojë menjëherë në gjueti për titullin e 100-të të karrierës së tij menjëherë pas fitores së tij në Basel. Roger në raundin e dytë do të përballet me fituesin e sfidës midis Milos Raonic (21) dhe Jo-Wilfried Tsonga (256).