VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Dunford: Rusia – një nga kërcënimet, me të cilat ballafaqohet SHBA-ja

By | July 23, 2017

Komentet

Martin Luter Kingu në 2 minuta (video)

Martin Luter King ishte mishërim i luftës së afrikano-amerikanëve për të drejta të barabarta, para gjysmë shekulli.

Marsin e vitit 1963 ai mbajti në Uashington fjalimin historik “Unë kam një ëndërr”, ku të pranishëm ishin rreth 250 mijë njerëz.

Fjalia që ai tha se “Nga një mal dëshpërimi, një gur shprese…”, frymëzoi krijuesin e përmendores.

Ky “mal” është nëntë metra i lartë, ndërsa “guri i shpresës” është i gdhendur në të.


Punimi është realizuar nga artisti kinez Keu Yixin.

Muret e monumentit janë të mbushura me citate të Martin Luter Kingut.

Skulptura e tij duket sikur është një vepër e papërfunduar, sikurse edhe jeta e aktivistit u ndal në gjysmë, pasi ai u vra në vitin 1968 në moshën 39 vjeçare.

Në fakt, ai i dha historisë amerikane një drejtim të ri.

Martin Luter Kingu vazhdon të frymëzojë njerëzit në mbarë botën. zëri i amerikës

Amerikanët kujtojnë Martin Luther Kingun

Në ditën e Martin Luther King-ut, që kremtohet të hënën e tretë të çdo janari, pretendentët demokratë për zgjedhjet presidenciale vizituan një kishë baptiste në Karolinën e Jugut dhe me krahë të bashkuara marshuan bashkë me dhjetëra mijë njerëz të tjerë.

Përpara marshimit, në kishën e Zionit në qytetin Kolumbia, kandidatët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren shtrënguan duart në shenjë pajtimi pas debatit presidencial mes demokratëve pak ditë më parë, ku zonja Warren refuzoi ta bëjë këtë.

Të dy ata së bashku me rivalen Amy Klobuchar morën pjesë në shërbesën përkujtimore dhe më pas, në marshimin në rrugë drejt rezidencës së guvernatorit, me ta u bashkuan kandidatët Joe Biden, Pete Buttigieg dhe kandidatë të tjerë.

Në debatin e javës së kaluar, Warren dhe Sanders u përplasën rreth disa komenteve të bëra në një bisedë private mes tyre rreth shanseve që zgjedhjet presidenciale të fitohen nga një grua. Senatori Sanders i zgjati dorën rivales së tij por ajo nuk ia shtrëngoi.

Tani, në ditët e fundit para se të hidhen votat e para në garën presidenciale demokrate për zgjedhjet e 2020-s, kandidatët kryesorë të partisë po e ndajnë kohën e tyre midis shteteve të rëndësishme të votimeve paraprake, Karolina e Jugut dhe Ajova, duke marrë pjesë në ceremoni të ndryshme për nder të Martin Luther Kingut.

Marshimi i së hënës mblodhi më shumë kandidatë sesa në dy debatet e fundit. Gjatë marshimit të tyre, në altoparlante buçiste fjalimi historik i Martin Luther Kingut “Unë kam një ëndërr”. zëri i amerikës

Gjyqi kundër Presidentit dhe argumentat e nxehta të palëve

Ligjvënës demokratë, aktorët kryesorë të procesit që synon shkarkimin e Presidentit dhe anëtarë të ekipit ligjor të zotit Trump, debatuan në distancë të dielën lidhur me atë nëse përpjekjet e Presidentit për të nxitur Ukrainën për të nisur një hetim nga i cili mund të përfitonte politikisht, përbënin shkelje që të nivelit që parashikon Kushtetuta për shkarkimin e një presidenti.

Gjyqi në Senat ndaj zotit Trump u hap zyrtarisht javën e kaluar dhe të martën do të dëgjohen argumentet hapëse të palëve. Por ndërkohë përfaqësuesit e ekipit ligjor të Presidentit me komentet e tyre në media të dielën, dhanë një shije të asaj që pritet në Senat.

Avokati Alan Dershowitz, një prej anëtarëve të ekipit që do të mbrojë zotin Trump tha për CNN-in se ai parashikon të provojë përpara senatorëve se “edhe nëse faktet e paraqitura janë të vërteta, ato nuk ngrihen në nivelin e një vepre që duhet të çonte në ngritjen e akuzave zyrtare ndaj zotit Trump me synim shkarkimin e tij nga detyra”, siç tha ai.

Të 100 anëtarët e Senatit gjatë procesit gjyqësor do të luajnë rolin e jurisë dhe do të vendosin mbi fatin e Presidentit Trump. Ata do të vendosin nëse zoti Trump ka kryer një “krim e kundërvajtje” të atij niveli që parashikon Kushtetuta amerikane për heqjen e një presidenti nga detyra.

Ndërsa gjyqi po afron mbetet e pamundur që Senati të shkarkojë zotin Trump, në kushtet kur shumica e tij përbëhet nga republikanët. Për shkarkimin e presidentit do të duheshin dy të tretat e votave të anëtarëve të Senatit.

Në korrikun e vitit të kaluar zoti Trump i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy që të nisë një hetim ndaj kundërshtarit të tij më të fortë në radhët e demokratëve për garën e 2020-s, ish-Nënpresidentit Joe Biden dhe djalin e tij Hunter Biden.

Telefonata mes dy udhëheqësve ndodhi në të njëjtën kohë që zoti Trump mbante të bllokuar 391 milionë dollarëve ndihmë ushtarake për Kievin, ndihmë që më pas u lëvrua.

Zoti Dershowitz argumentoi se veprimet e zotit Trump nuk përbënin një sjellje kriminale. Ai tha se “nëse argumenti i tij triumfon” dhe Senati vendos se nuk ka pasur ndonjë vepër që mund të çojë në shkarkimin e Presidentit “nuk do të ketë nevojë për dëshmitarë” në gjyq dhe se “Senati duhet të votojë për ta shfajësuar zotin Trump ose të pushojë çështjen kundër tij”, siç tha ai.

Ligjvënësi Adam Schiff, udhëheqësi i grupit prej 7 ligjvënësish demokratë që do të shërbejnë si prokurorë gjatë gjyqin në Senat, tha për televizionin ABC se “faktet nuk po merren seriozisht” duke përmendur ndër të tjera se Presidenti pengoi me qindra miliona dollarë ndihmë ushtarake për një aleat në luftë me Rusinë.

Të shtunën, ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve të cilët po bëjnë presion për dënimin e zotit Trump si dhe ekipi mbrojtës i Presidentit paraqitën argumentat ligjore për këtë çështje.

Ligjvënësit e Dhomës thonë se është e qartë se “provat përcaktojnë plotësisht” se zoti Trump është fajtor për të dyja akuzat me të cilat përballet.

Ndërkohë ekipi juridik i zotit Trump e quan përpjekjen e fajësimit të tij “një sulm të rrezikshëm ndaj të drejtës së popullit amerikan për të zgjedhur lirisht presidentin”. zëri i amerikës

Eliot Engel letër admiralit James Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Ligjvënësi amerikan, Eliot L. Engel, i bëri thirrje të shtunën admiralit amerikan James Foggo, komandant i marinës amerikane për Evropën, që të jetë i kujdesshëm në komentet e ardhshme rreth Serbisë, duke i tërhequr vëmendjen atij në shqetësimin e Shteteve të Bashkuara për orientimin e Beogradit dhe marrëdhëniet e tij më Moskën.

Zoti Engel që kryeson Komisionin për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në një letër dërguar admiralit Foggo, i cili është komandant i forcave të NATO-s më seli në Napoli, shpreh shqetësimin e tij rreth komenteve që admirali kishte bërë në një intervistë më 16 dhjetor të vitit të kaluar në Beograd rreth bashkëpunimit ndërmjet NATO-s dhe Serbisë që “nuk e pasqyrojnë në mëyrën e duhur politiken e Shteteve të Bashkuara dhe bien ndesh me një raport të Depatmentit të Mbrojtjes që është dërguar në Kongres më herët gjatë këtij viti.

Zoti Engel citon admiralin Foggo të ketë thënë se ‘unë e shoh bashkëpunimin (NATO-Serbi) duke u përmirësuar në mendjen time’. ‘Tani për tani ato janë partnerë dhe vendi juaj është shumë i lumtur me këtë, dhe kjo është e shkëlqyeshme. Ne jemi në rregull edhe më këtë. Kështu që ju do të zgjidhni dhe merrni atë që dëshironi të bëni dhe sa larg dëshironi të çoni këto marrëdhënie, dhe ne do të jemi atje për ju’.

“Brenga ime ka të bëjë me shmangien e shqetësimeve të Shteteve të Bashkuara lidhur me zgjerimin e lidhjeve në fushën e sigurisë ndërmjet Serbisë dhe Rusisë që nga viti 2012. Në raportin dërguar Kongresit me 31 maj të vitit 2019, Departamenti i Mbrojtjes shpjegon me hollësi marrëdhëniet e zgjeruara ndërmjet Serbisë dhe Rusisë”, shkruan zoti Engel duke nënvizuar disa prej qëndrimeve në shprehura në raport.

“Serbia siguron mjedisin më të favorshëm për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor … Para Partisë Përparimtare serbe të Presidentit Aleksandër Vuçiç që mori pushtetin në vitin 2012, marrëdhëniet dypalëshe ushtarake serbe me Rusinë ishin të pakta”

Pas zgjedhjeve të vitit 2012 në Serbi, Partia Përparimtare serbe ndërmori hapa për të shtuar marrëdhëniet e saj ushtarake me Rusinë, duke çuar në nënshkrimin e një marrëveshje zyrtare të bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes në nëntor të vitit 2013 … Stërvitjet e para ndonjëherë ushtarake midis Rusisë dhe Serbisë, më emrin e koduar, SREM-2014, u zhvillua më vonë atë vit në Serbi, duke përfshirë më shumë se 400 forca ajrore ruse dhe serbe…. Në vitin 2014, Forcat e Armatosura Serbe organizuan një parakalim ushtarak për presidentin rus Vladimir Putin, duke lëvizur ia përshtatur datën e festës të këtyre forcave vizitës së presidenti Putin.

Ritmi i stërvitjeve është rritur që nga viti 2014… Serbia mori një dhuratë prej gjashtë avionësh MiG-29 të përdorur rus në tetor të vitit 2017…. Serbia ka porositur katër helikopterë Mi-35 dhe planifikon të porosis Sistemet e raketave tokë-ajër Pancir S1. Serbia gjithashtu mori një dhuratë prej 30 tankesh T-72 dhe 30 automjeteve BRDM-2 nga Rusia në këtë kohë”, citon zoti Engel raportin e Departamentit të Mbrojtjes.

Në letër zoti Engel shkruan se “Diplomatët e Shteteve të Bashkuara ka kohë që janë shprehur të pakënaqur me gatishmërinë e Beogradit për të kapërcyer kufirin midis Lindjes dhe Perëndimit. Serbia nuk e ka harmonizuar politikën e saj të jashtme me Bashkimin Evropian, me gjithë kërkesat në kuadër të procesit të anëtarësimit në BE dhe vazhdon të refuzojë një sërë përparësish të përbashkëta SHBA-BE”.

Për më tepër, “Serbia me dëshirë refuzon të ndjekë anëtarësimin në NATO” sipas raportit të lartpërmendur të Departamentit të Mbrojtjes. Ish Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën (Hoyt Yee) në mënyrë të përmbledhur artikuloi shqetësimin e Shteteve të Bashkuara rreth Serbisë duke thënë, ‘Vendet duhet të zgjedhin se cilën rrugë të ndjekin, pavarësisht se sa e vështirë do të ishte, vendi duhet të bëjë zgjedhjet e tij strategjike, të cilat duhet të jenë pjesë e politikës zyrtare … Ju nuk mund të uleni në dy karrige në të njëjtën kohë. ”

Zoti Engel thekson në letër mirëkuptimin për “shpresën” e admiralit që Serbia një ditë të bashkohet me NATO-n, “por ajo ditë nuk është afër. Dhe rruga e saj drejt Bashkimit Evropian gjithashtu mbetet e mbyllur nëse nuk e njeh dhe nuk bën paqe me Kosovën. Prandaj, unë ju bëj thirrje që në komentet e ardhshme për Serbinë, ju më me kujdes të drejtpeshoni deklaratat tuaja në mënyrë që shqetësimet e Shteteve të Bashkuara për orientimin e Beogradit dhe marrëdhëniet e tij alarmante me Moskën, të shprehen me saktësi”, shkruan zoti Engel. zëri i amerikës

Mediat kundër rregullave shtrënguese gjatë gjyqit të Presidentit

Për të tretën herë në historinë e Shteteve të Bashkuara, senatorët janë shndërruar në jurinë që do të gjykojë presidentin amerikan e që do të vendosë nëse ekzistojnë prova të mjaftueshme për ta larguar nga detyra. Anëtarët e Kongresit japin llogari për vendimet e tyre përpara një shtypi të lirë që bën pyetje të vështira rreth veprimtarisë së tyre. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson, rregullat e reja për gjyqin e Presidentit Trump mund ta ndryshojnë këtë gjë.

Qasja është parimi themelor që u lejon gazetarëve t’u drejtojnë pyetje ligjvënësve amerikanë dhe këta të fundit të shpjegojnë veprimet e tyre nëpërmjet mediave. Në dallim nga Shtëpia e Bardhë, Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit, në Kongres, gazetarëve u është dhënë gjithnjë një liri relativisht e gjerë veprimi.

“Bukuria e politikave që kemi në Shtetet e Bashkuara është se ne mundemi në fakt të përballemi me zyrtarët e zgjedhur dhe të mos i frikësohemi burgut. Kemi në fakt qasjen tek vendimmarrësit për t’i pyetur se çfarë qëndrimi kanë, madje edhe për situata të sikletshme”, thotë Al Tompkins, i Institutit “Poynter”.

Por kjo gjë po ndryshon me procesin gjyqësor ndaj Presidentit Trump. Protestat në godinën e Senatit gjatë konfirmimit të anëtarit të Gjykatës së Lartë Brett Kavanaugh, i kanë krijuar policisë së Kapitolit dhe maxhorancën republikane shqetësimin se diçka e ngjashme mund të ndodhë gjatë gjyqit të Presidentit Trump.

“Njerëzit ishin të përzier me protestuesit në të njëjtat mjedise. Shqetësimet se këtë radhë protestuesit mund të hyjnë edhe brenda sallës, u pasuan me masa të tepruara. Janë shtuar aq shumë masat e sigurisë, sa që e kanë bërë të pamundur për gazetarët të bëjnë punën e tyre”, thotë zoti Tompkins.

Kjo do të thotë se për ca kohë nuk do t’i shohim më gazetarët duke ndjekur senatorët që nuk duan të japin përgjigje…

Rregullat e reja janë kritikuar nga disa republikanë.

“Është thellësisht marrëzi… Nuk jam dakort. Senatorët janë burra e gra në moshë të rritur. Dimë si të themi ‘No comment. Jo, nuk dua t’i përgjigjem kësaj pyetjeje tani. Nuk jam gati’. Prandaj nuk e kuptoj pse po veprojmë kështu”, thotë Senatori republikan John Kennedy.

Shumë senatorë demokratë frikësohen se punimet në sallën e Senatit gjatë procesit gjyqësor ndaj Presidentit Trump mund të zhvillohen pa praninë e mediave gjatë pikave kyçe të procesit.

“Mendojmë që procesi të jetë i hapur nga fillimi në fund. Shpresoj të jetë kështu. Republikanët mund të votojnë sigurisht në çdo moment për të kaluar në proces me dyer të mbyllura. Ata kanë shumicën në këtë proces që përcaktohet nga vota. Mendoj që populli amerikan duhet të dijë çfarë ndodh këtu”, thotë Senatori demokrat Robert Menendez.

Në këtë mënyrë mund t’ju vështirësohet edhe më tej puna gazetarëve që do të përpiqen të informojnë publikun për procesin gjyqësor ndaj presidentit amerikan. Ky është një lloj testi për demokracinë amerikane që shfaqet një herë në një gjeneratë. Organizatat e mediave po punojnë dhe negociojnë për ta ruajtur këtë qasje kaq të rëndësishme.

Gjyqi në Senat: Ja ekipi që do të mbrojë Presidentin

Ekipi ligjor i Presidentit Donald Trump do të përfshijë ish-profesorin e së drejtës të universitetit Harvard Alan Dershowitz dhe Ken Starr, ish-këshilltarin e pavarur që drejtoi hetimin e çështjes “Whitewater” ndaj Presidentin Bill Clinton. Hetimet u përqëndruan në investime në fushën e pasurive të paluajtshme të Bill e Hillary Clinton-it si dhe bashkëpunëtorëve të tyre.

Sipas agjencisë “Associated Press” e cila i referohej një burimi që kishte informacion mbi këtë çështje ekipi ligjor i Presidentit Trump do të përfshijë gjithashtu dhe ish-Prokuroren e Përgjithshme të Floridës dhe aleaten e zotit Trump, Pam Bondi.

Zoti Dershowitz e konfirmoi rolin e tij në një seri postimesh në twitter të premten. Ai shkruante se “do të paraqesë gjatë gjyqit në Senat argumente kushtetuese kundër fajësimit të Presidentit dhe largimit të tij nga detyra”.

Ndërsa profesori Dershowitz nuk është i njëanshëm kur bëhet fjala për kushtetutën, ai e ka kundërshtuar ngritjen e akuzave për shkarkimin e Presidentit Bill Clinton dhe ka votuar për Hillary Clintonin. Ai beson se çështja në fjalë shkon në zemër të Kushtetutës sonë të fortë”, shkruante ai në një tjetër tweet.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone dhe avokati personal i zotit Trump, Jay Sekulow, pritet të kenë rolet kryesore në ekipin e mbrojtjes. Anëtarë të tjerë të ekipit do të jenë Jane Raskin, i cili ishte pjesë e ekipit ligjor të presidentit gjatë hetimit mbi ndikimin e Rusisë në zgjedhje drejtuar nga ish-Prokurori i Posaçëm Robert Mueller si dhe Robert Ray, i cili ka qenë gjithashtu pjesë e hetimeve në kuadër të çështjes “Whitewater”.

Presidenti Trump akuzohet për abuzim me detyrën dhe pengimit të hetimeve të Kongresit.

Senati amerikan e nisi gjyqin ditën e enjte me betimin e senatorëve që do të shërbejnë në proces si gjykatës. Gjyqi nis ditën e martë të javës që vjen. zëri i amerikës

SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes

Mijëra gra pritet të marshojnë në disa qytete amerikane të shtunën, për të katërtin vit me radhë, në mbrojtje të një sërë çështjesh, përfshirë barazinë gjinore dhe të drejtat e grave.

Në dhjetëra qytete janë planifikuar tubime, përfshirë Uashingtonin, ku marshimi i parë i grave në 2017-n tërhoqi me qindra mijëra persona vetëm një ditë pas betimit të Presidentit Donald Trump.

Marshimi ka përfshirë një mesazh politik që kur nisi në vitin 2017, kur shumë prej pjesëmarrësve mbanin kapele rozë të thurura që janë kthyer në simbol të ndjenjave të grave kundër presidentit Trump.

Pas 2017-s politika vazhdoi të jetë një temë e fortë e “Marshimit të Grave” përfshirë edhe 2018-n kur organizatorët e zhvendosën marshimin në Nevada, një shtet fushë-beteje për zgjedhjet për Kongresin që u mbajtën po atë vit si dhe në 2019-n kur marshimi u kthye në Uashington.

Disa nga kandidatët demokratë për president në vitin 2020 planifikojnë të marrin pjesë këtë vit në Marshimin e Grave në qytete të ndryshme të vendit. Pete Buttigieg, ish-kryebashkiaku i South Bend-it planifikon të marrë pjesë në marshimin që mbahet në Reno të Nevadës ndërsa ish-guvernatori i Masaçusetsit Deval Patrick do të jetë në tubimin e Karolinës së Jugut. Senatori Michael Bennet dhe biznesmeni Andrew Yang do të marrin pjesë përkatësisht në Nju Hampshajër dhe Ajoua.

Që nga marshimi i parë, organizimi është përballur me polemika, që kanë përfshirë edhe drejtuesit e saj duke i vënë përballë akuzave për anti-semitizëm. Organizatorët i kanë mohuar vazhdimisht pretendimet. Tre nga katër bashkëdrejtuesit kryesorë të organizatës janë larguar nga grupi dhe organizata ka caktuar një bord të ri që përfshin tri gra hebreje.

Bashkëkryetarja aktuale e “Marshimit të Grave” Isa Noyola, theksoi në një deklaratë se ky do të jetë marshimi i fundit përpara zgjedhjeve të 2020-s.

Në vitin 2020, ne kemi një mundësi për të përfunduar atë që nisëm para tre vitesh, të largojmë Trump-in nga detyra“, tha ajo. zëri i amerikës

Pritet dënimi i ish-ligjvënësit amerikan

Chris Collins, një ish-ligjvënës amerikan nga Nju Jorku, një nga mbështetësit e kahershëm të Presidentit Donald Trump, pritet të marrë dënimin të premten pas u vetëdeklarua fajtor se ishte pjesë e një skeme për nxjerrje të informacioneve të brendshme.
Zoti Collins, u deklarua fajtor lidhur me akuzën për komplot e deklarata të rreme të dhëna përpara gjykatës federale të Manhatanit në muajin tetor, një ditë pasi kishte dhënë dorëheqjen si ligjvënës i Dhomës së Përfaqësuesve. Edhe pse ai përballet me një maksimum prej pesë vitesh burg për secilën nga dy akuzat, si pjesë e marrëveshjes ai mund të dënohet me më pak se pesë vite. Zoti Collins u dënua për nxjerrje të informacionit të brendshëm ndërsa ishte anëtar i bordit dhe gëzonte 16.8 për qind të aksioneve të një kompanie bioteknologjike australiane.

Pasi mësoi nga një email i dërguar nga shefi ekzekutiv i kompanisë se një ilaç eksperimental për sklerozën e shumfishtë kishte dështuar gjatë një prove klinike, zoti Collins ia kishte dhënë këtë informacion të birit, duke i kërkuar atij të shesë aksionet përpara se lajmi të bëhej publik gjë që do të shkaktonte potencialisht zhvlerësimin e tyre. Djali i ish-ligjvënësit e kishte përcjellë këtë informacion edhe tek të tjerë persona. zëri i amerikës

Gjyqi ndaj Presidentit Donald Trump vazhdon të martën

Njerëzit e përfshirë në procesin e gjykimit të Presidentit Donald Trump në Senat kanë përpara një fundjavë të gjatë për të reflektuar rreth roleve dhe përgjegjësive të tyre, falë festës kombëtare amerikane të Martin Luther Kingut.

Senati i dërgoi një lajmërim me shkrim Presidentit Trump të enjten, duke e njoftuar për gjyqin dhe akuzat ndaj tij dhe ai duhet të përgjigjet me shkrim brenda mëngjesit të së shtunës.

Gjyqi për shkarkimin e Presidentit Trump vjen në kohëra ndasish të thella në vend dhe ndërsa demokratët po konkurrojnë për të kandiduar përballë tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Zyra për Llogaridhënien e Qeverisë (GAO), një entitet që mbikqyr qeverinë amerikane, konkludoi të enjten se Presidenti Trump shkeli ligjin buxhetor vitin e kaluar kur pezulloi ndihmën ushtarake për Ukrainën prej 391 milionë dollarësh që kishte miratuar Kongresi. Në të njëjtën kohë, ai i bëri presion Kievit të fillonte hetime që do ta ndihmonin atë politikisht. Ky vendim lidhet me thelbin e procesit për shkarkimin e Presidentit Trump.

Ndihmën që i duhej Ukrainës për luftën ndaj separatistëve pro-rusë në pjesën lindore të vendit, Presidenti Trump e zhbllokoi në shtator, pas 55 ditësh vonesë, dhe pa përftuar çeljen e hetimeve nga Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ndaj njërit prej sfidantëve kryesorë demokratë, ish-Nënpresidentit Joe Biden, si dhe ndaj djalit të tij, Hunter Biden, i cili kishte qenë anëtar bordi i një kompanie ukrainase të gazit.

Por pas hetimit, Zyra për Llogaridhënien e Qeverisë (GAO) konkludoi se “zbatimi i përpiktë i ligjit nuk i lejon presidentit që prioritetet e politikave që Kongresi i ka përcaktuar me ligj, t’i zëvendësojë me përparësitë e politikave të tij”. Në raport përcaktohet se agjensia buxhetore, e kontrolluar nga Presidenti Trump, bllokoi livrimin e fondeve “për arsye politikash”, gjë që nuk e lejon ligji amerikan.

Vendimi i GAO’s u bë publik vetëm dy orë përpara fillimit zyrtar të gjyqit në Senat, ku janë ngritur dy akuza: se Presidenti Trump abuzoi me postin duke u përpjekur ta detyrojë Presidentin ukrainas Zelenskiy të çelë hetime ndaj Joe dhe Hunter Biden, ndërkohë që kishte pezulluar ndihmën ushtarake; si dhe se pengoi përpjekjet e Kongresit për të hetuar veprimet e tij në Ukrainë.

Shtatë ligjvënës, të emëruar si prokurorë të çështjes kundër Presidentit Trump, i paraqitën solemnisht akuzat gjatë një leximi në mesditën e së enjtes në Kapitol. Kryetari i Komisionit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, Adam Schiff, lexoi akuzat ndaj presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara, në një seancë të zhvilluar vetëm tre herë në historinë prej dy shekujsh e gjysëm të Senatit amerikan.

Ligjvënësit-prokurorë nga Dhoma e Përfaqësuesve duhet të përgatisin dhe të paraqesin argumentat ligjore të shtunën dhe të hënën.

Kryetari i Gjykatës së Lartë të Shteteve të Bashkuara, John Roberts, bëri betimin për të marrë drejtimin e gjyqit ndaj Presidentit Trump. Pak minuta më vonë, u betuan përpara tij 99 nga 100 senatorët, të cilët do të shërbejnë si juri që do të vendosë për fatin e Presidentit Trump. (Mungonte Senatori James Inhofe, i shteti Oklahoma, për shkak të një emergjence familjare. Ai do ta bëjë betimin javën e ardhshme, kur të ketë filluar gjyqi.) Formula e betimit të ligjvënësve thotë se ata angazhohen të japin “drejtësi të paanshme”. Sidoqoftë, një numër i madh senatorësh e kanë deklaruar tashmë votën e tyre, nëse do të jetë për fajësinë apo pafajësinë e Presidentit Trump.

Pas kësaj pjese përgatitore, gjyqi “i vërtetë” pritet të fillojë të martën e ardhshme, në orën 1 pasdite, në sallën e Senatit.

Zyra për Menaxhimin dhe Buxhetin, po kështu edhe Shtëpia e Bardhë, e hodhën poshtë konkluzionin e GAO’s.

“Nuk jemi dakord me opinionin e GAO’s”, tha një zëdhënës i Zyrës për Menaxhimin dhe Buxhetin. “Zyra jonë ushtron autoritetin e saj për caktimin e fondeve, për t’u siguruar që dollarët e taksapaguesve të shpenzohen në përputhje me përparësitë e presidentit dhe me ligjin”.

Duke qenë se republikanët kanë shumicën në Senat (53 me 47), është pothuajse e sigurtë që Presidenti Trump do të dalë i pafajshëm dhe do të vazhdojë detyrën. Për ta shpallur atë fajtor për secilën nga dy akuzat, nevojiten votat e 2/3 të senatorëve. Disa republikanë kanë kritikuar përpjekjet e Presidentit Trump për të hapur hetime ndaj zotërinjve Biden.

Por asnjë republikan nuk ka bërë thirrje për shpalljen e tij fajtor dhe heqjen nga detyra, ndërsa jemi vetëm më pak se një vit larg momentit kur ai do të përballet me votuesit për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë. zëri i amerikës

Senati amerikan fillon gjyqin për procesin e shkarkimit të presidentit

Gjyqi për shkarkimin e mundshëm të Presidentit amerikan, Donald Trump filloi të enjten me një sërë procedurash ceremoniale që përgatisin terrenin për argumentet hapëse në fillim të javës së ardhshme. Është vetëm hera e tretë në historinë amerikane që senatorët do të gjykojnë një president amerikan dhe do të përcaktojnë nëse duhet të shkarkohet apo jo nga detyra. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Katherine Gypson gjyqi mbahet ndërsa demokratët argumentojnë se prova të reja vërtetojnë se presidenti është fajtor për vendosjen e kushteve për ndihmën ndaj Ukrainës, në këmbim të interesave të tij politike.

Senatorët amerikanë bënë betimin dhe nënshkruan se do të gjykojnë në mënyrë të paanshme Presidentin Trump.

Ata do të dëgjojnë kryetarin e Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin, Adam Schiff – dhe gjashtë ligjvënësit e tjerë në rolin e prokurorëve – që do të paraqesin argumentat se pse sipas tyre, presidenti Trump duhet të shkarkohet.

“Asnjë president në historinë e Republikës nuk ka urdhëruar një sfidë të plotë ndaj një hetimi për shkarkim. Ky abuzim me postin shërbeu për të mbuluar shkeljet e vetë presidentit”, tha zoti Schiff.

Procesi për akuzat e shkarkimit në Dhomën e Përfaqësuesve me shumicë demokrate, ishte një betejë e ashpër politike.

Udhëheqësi republikan, Mitch McConnell tha se në Senat do të ishte ndryshe.

“Kjo dhomë e Kongresit ekziston që të shikojmë përtej dramave të ditës dhe të kuptojmë se si veprimet tona do të ndikojnë tek brezat e ardhshëm”, tha ai.

Por demokratët thonë se procesi nuk mund të jetë i drejtë nëse senatorët nuk lejohen të dëgjojnë nga dëshmitarët dhe të shohin dokumentat që ata thonë se provojnë që Presidenti bllokoi ndihmën për Ukrainën në këmbim të hetimeve nga të cilat do të përfitonte fushata për rizgjedhjen e tij.

“Secilit nga ne do t’i duhet të vendosë nëse do ta fillojmë gjyqin me synimin për të zbuluar të vërtetën apo në shërbim të dëshirës së presidentit për të fshehur të vërtetën”, tha senatori demokrat Chuck Schumer.

Gjyqi filloi ndërkohë që një agjenci e pavarur qeveritare, njoftoi se administrata e Presidentit Trump kishte shkelur ligjin kur bllokoi ndihmën për Ukrainën.

Aleatët e Presidentit Trump në Senat thonë se nuk ka asgjë që justifikon shkarkimin.

“Departmenti i Mbrojtjes më tha që në fillim se ishin të shqetësuar për qeverinë e re në Ukrainë. Po të shohësh të dhënat, sasia e parave për Ukrainën ishte e njëjtë si përpara”, tha senatori republikan, Lindsey Graham.

Por Lev Parnas – një bashkëpunëtor i avokatit personal të Presidentit Trump, Rudy Giuliani – mund të bëhet dëshmitar në proces pasi tha se zoti Trump e dinte saktësisht se çfarë po bëhej me Ukrainën. Zoti Trump e mohon një gjë të tillë.

“Nuk mbaj mend të kem biseduar ndonjëherë me të”, tha ai.

Demokratët besojnë se këto informacione të reja do të rrisin presionin për të pranuar dëshmitarë.

“Opinioni publik është rritur në favor të dëshmitarëve dhe dokumentave. Dhe republikanët duhet përballen me publikun për këtë çështje”, tha Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Gjyqi pritet të fillojë plotësisht të martën kur senatorët të kthehen nga një fundjavë e gjatë feste.

Vendimi: administrata Trump shkeli ligjin duke bllokuar ndihmën për Ukrainën

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkelur ligjin vitin e kaluar, duke penguar përkohësisht 391 milionë dollarë ndihmë ushtarake të miratuar nga Kongresi për Ukrainën, ndërsa i bënte presion Kievit të niste hetimet për të përfituar politikisht. Në këtë përfundim ka dalë të enjten një agjenci mbikëqyrëse e veprimtarisë së qeverisë federale, një vendim që përbën thelbin e procesit që synon shkarkimin presidentit amerikan.

Zoti Trump e liroi ndihmën që Ukraina do ta përdorte për të mbështetur përpjekjet e saj kundër separatistëve pro-rusë në pjesën lindore të vendit në muajin shtator, pasi e bllokoi atë për 55 ditë edhe pse Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy nuk nisi hetime ndaj ish-Nënpresidentin Joe Biden dhe djalit të tij Hunter Biden. Joe Biden është një nga kundërshtarët kryesorë të zotit Trump për zgjedhjet e 2020-s.

Pas një hetimi të kryer nga zyra e Kongresit për Kontrollin e Veprimtarisë së Qeverisë Federale ajo doli në përfundimin se “zbatimi me besnikëri i ligjit nuk e lejon presidentin të zëvendësojë përparësitë e politikave të tij me ato që ka miratuar Kongresi”. Aty thuhej se Agjencia e Buxhetit e kontrolluar nga zoti Trump kishte bllokuar lëshimin e parave “për arsye politikash”, gjë që nuk është e lejueshme sipas ligjit amerikan.

Vendimi i agjencisë amerikane u njoftua më pak se dy orë përpara fillimit zyrtarisht të procesit të gjykimit në Senat të Presidentit Trump. Zoti Trump akuzohet për abuzim me detyrën për shkak të përpjekjes së dyshuar për të nxitur zotin Zelenskiy të nisë hetimet ndaj zotit Biden dhe djalit të tij ndërsa mbante të bllokuar ndihmën ushtarake si dhe për pengim të hetimeve që po kryente Kongresi mbi këtë çështje.

Në kushtet kur republikanët kanë shumicën në Senat, 53 vende nga 100 gjithsej, është pothuajse e sigurt se ai do të lirohet nga akuzat. Shkarkimi i presidentit kërkon një shumicë prej dy të tretash të anëtarëve të Senatit.

Disa republikanë e kanë kritikuar kërkesën e zotit Trump për të hetuar zotin Biden, por asnjë prej tyre nuk ka kërkuar largimin e tij nga detyra ndërsa ka mbetur më pak se një vit nga gara e radhës presidenciale. zëri i amerikës

Parnas: Presidenti ishte në dijeni të lëvizjeve të Giulianit

Lev Parnas

Lev Parnas, bashkëpunëtori i akuzuar i avokatit personal të Presidentit Trump, i cili u përpoq të bindë Ukrainën që të hetonte ish-nënpresidentin Joe Biden, tha se Presidenti ishte në dijeni të aktiviteteve të avokatit të tij personal Rudy Giuliani në Ukrainë.

Presidenti Trump e ka mohuar se e dërgoi avokatin personal Rudi Giuliani në Ukrainë për të kërkuar fakte diskredituese për zotin Biden, rivalin e tij në zgjedhjet presidenciale të 2020-s.

Por Lev Parnas i tha rrjetit televiziv MSNBC se Presidenti Trump ishte në dijeni të të gjitha lëvizjeve të tij. “Unë nuk do të bëja asgjë pa pëlqimin e Rudy Giulianit ose të presidentit,” tha ai.

Parnas tha gjithashtu se ai kishte shkuar në terren pikërisht për të bërë punën e tyre.

Parnas, biznesmen me origjinë ruse dhe Igor Fruman, një bashkëpunëtor tjetër i zotit Giuliani, janë akuzuar për kontribute të paligjshme ndaj fushatës së kandidatit Trump në zgjedhjet e 2016. Që dy kanë deklaruar se nuk janë fajtorë.

Parnas i tha rrjetit MSNBC se udhëheqësit e Ukrainës nuk kishin asnjë arsye të takoheshin me të. “Por ishin ata, njerëzit e Presidentit Trump, që u thanë të takoheshin me mua. Dhe ky është sekreti që ata përpiqen të fshehin,” tha Lev Parnas.

Ai shtoi se interesi i Presidentit Trump për Ukrainën nuk ishte aspak çrrënjosja e korrupsionit qeveritar. Gjithçka ishte “për Joe Bidenin dhe të birin, Hunter Biden”.

I pyetur për pohimet e Presidentit Trump se nuk e njeh atë, Lev Parnas tha: “Ai gënjen” dhe shtoi se ai ishte me avokatin Giuliani katër ose pesë ditë në javë në Ukrainë, kohë gjatë së cilës Presidenti Trump ishte në kontakt të vazhdueshëm me avokatin. zëri i amerikës