VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Dua mamin”, në gjendje jo të mirë shëndetësore, Bebe Rexha do t’i nënshtrohet operacionit

By | August 7, 2020
1 Comments
  • author avatar
    Chri chri 1 month ago Reply

    KurajoBebe!Shërim të shpejtë!

Komentet

U nda nga jeta duke qeshur – Mikullovci dha shfaqje para familjes dhe vdiq në krahët e bashkëshortes

Adem Mikullovci, aktor i njohur dhe ish-deputet, është varrosur sot në Prishtinë. Ai vdiq në moshën 81 vjeçare.

Për shkak të pandemisë COVID-19, numri i pjesëmarrësve në varrim ishte i vogël, por që nuk munguan bashkëpunëtorët e tij, nga aktrimi e politika, të cilët u panë shumë të mërzitur.

Lumnije Mikullovci, bashkëshortja e Ademit, tha se i ndjeri mbrëmë e ka luajtur një shfaqje në banesën e tij, por që më vonë iu përkeqësua gjendja e tij shëndetësore, ku si pasojë ka ndërruar jetë.

“Mbrëmë e ka luajtur një shfaqje për neve dhe pas asaj, më ka thënë, ‘Lume nuk jam mirë, dhe unë i kam thënë se je mirë. E ke kaluar sfida edhe më të rënda por që vërtetë ai nuk ishte mirë dhe më ka rënë në supe të mia dhe ka vdekur”, tha ajo.

E jashtëzakonshme, Adem Mikullovci dha shfaqje para familjes dhe vdiq në krahët e bashkëshortes

Adem Mikullovci aktor i njohur dhe ish-deputet, është varrosur sot në Prishtinë. Ai vdiq në moshën 81 vjeçare.

Për shkak të pandemisë COVID-19, numri i pjesëmarrësve në varrim ishte i vogël, por që nuk munguan bashkëpunëtorët e tij, nga aktrimi e politika, të cilët u panë shumë të mërzitur.

Lumnije Mikullovci, bashkëshortja e Ademit, tha se i ndjeri mbrëmë e ka luajtur një shfaqje në banesën e tij, por që më vonë iu përkeqësua gjendja e tij shëndetësore, ku si pasojë ka ndërruar jetë.

“Mbrëmë e ka luajtur një shfaqje për neve dhe pas asaj, më ka thënë, ‘Lume nuk jam mirë, dhe unë i kam thënë se je mirë. E ke kaluar sfida edhe më të rënda por që vërtetë ai nuk ishte mirë dhe më ka rënë në supe tima dhe ka vdekur”, tha ajo. bw

Më 13 shtator 1996, vdiq pas atentatit reperi i famshëm amerikan Tupac Shakur

VOAL – Tupac Amaru Shakur lindi më 16 qershor 1971 në Nju Jork, djali i Billy Garland dhe Afenit, një anëtare e Black Panthers dhe në burg gjatë shtatzanisë, sepse u akuzua për komplot për të organizuar një sulm. Lindur si Lesane Parish Crooks, djali i vogël quhet Tupac Amaru Shakur në moshën gjashtë vjeç, për nder të revolucionarit peruan Tupac Amaru II i cili u rebelua kundër kolonizatorëve spanjollë.

Meqenëse babai i tij natyror Billy është një prani sporadike gjatë fëmijërisë së tij, Tupac rritet duke parë si një figurë babai Mutulu Shakur, burrin e parë të nënës së tij. Vitet e para të jetës së tij shënohen nga mungesa e një shtëpie fikse dhe nga kushtet e varfërisë ekstreme, deri në pikën që – me familjen e tij – ai është i detyruar të flejë shpesh në strehimore për të pastrehët.

Në pamundësi për të kultivuar miqësi të qëndrueshme, ai shkruan një ditar dhe shkruan poezi sa për t’u marrë me diçka. Në moshën dymbëdhjetë vjeç, ai u bashkua me një kompani teatrale Harlem, me të cilën ai luajti në “A raisin in the sun” “Një rrush i thatë në diell” në rolin e Trevis; menjëherë pasi iu ofrua një marrëveshje rekord, e cila megjithatë u refuzua nga nëna e tij, e bindur se djali i saj ka ende shumë për të mësuar.

Duke lëvizur në Maryland, në Baltimore, ai hyn në Shkollën e Arteve të Baltimore, ku ka mundësinë të studiojë vallëzim dhe teatër dhe ku krijon një miqësi të fortë me Jada Koren Pinkett (gruaja e ardhshme e Will Smith).

Student i talentuar, lexues kurioz, me qëndrimin e tij të ashpër Tupac merr respektin e kolegëve të tij: pikërisht në këtë periudhë ai shkroi këngën e tij të parë rep, frymëzuar nga vrasja e një shoku, nënshkruar me pseudonimin e MC New York.

Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, djali dërgohet nga nëna e tij për të jetuar në Kaliforni, në Marin City, me një mik të familjes: lëvizja, megjithatë, nuk është aspak e mirëpritur, deri në atë pikë sa Tupac Shakur së shpejti fillon të shesë drogë. Duke u bërë miq me Ray Luy, ai themelon me të Strictly Dope, një grup hip hop me të cilin ai performon në lagjen e tij. Pasi bëri një audicion me Digital Underground, ai nënshkroi një kontratë më 1990 si një reper dhe balerin: qëndrimet e tij të tërbuara, megjithatë, nuk i dhanë marrëdhënie të lehta.

Vitin tjetër Tupac Shakur ka mundësinë për të bashkëpunuar në një regjistrim për herë të parë: është “This is an EP release” “Ky është një publikim i EP”, i ndjekur pak më vonë nga “Sons of the P”. Albumi i tij i parë, nga ana tjetër, u lançua më 12 nëntor 1991: quhet “2Pacalypse Naw” dhe fitoi një sukses të shkëlqyeshëm me publikun si për mesazhet e transmetuara ashtu edhe për çështjet e adresuara (jeta në geto, racizmi, vetmia e nënave zezake), dhe për aftësinë e tij në miksazhe.

Albumi, gjithashtu falë pëlqimit midis të rinjve, fiton diksun e artë, ku shquhet single “Brenda’s got baby”: megjithatë, nuk ka mungesë polemikash rreth referencave ndaj akteve të dhunës që përfshijnë policinë, veçanërisht pasi një djalë pretendon se ishte frymëzuar nga kënga e Tupac “Soulja’s Story” për të vrarë një polic në Teksas.

Kështu, albumi u denoncua publikisht nga ish nënkryetari i SHBA Dan Quayle; pavarësisht kësaj, Tupac gjithashtu bëri debutimin e tij në kinema, në filmin “Asgjë përveç telashe”. Në të njëjtën kohë, reperi përballet me probleme me ligjin: arrestuar pasi mori pjesë në një përleshje në Marin City si rezultat i së cilës një fëmijë vritet nga një plumb i humbur, ai sheh akuzat kundër tij të tërhiqen vetëm pasi të arrijë një marrëveshje me prindërit e fëmijës.

Në vitin 1993, Tupac përfshihet në një luftë tjetër, këtë herë me dy policë, të cilët i qëllon: më vonë zbulohet se të dy agjentët ishin të droguar dhe të dehur, dhe akuzat kundër Shakur do të hiqen. Gjithashtu në vitin 1993 këngëtari lëshoi ​​”Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.”, i cili fitoi diskun platin në sajë të këngës “Keep ya head up”. Në Dhjetor 1993 ai u akuzua për sulm seksual nga një vajzë që u takua në një klub, ndërsa vitin e ardhshëm ai formoi grupin Thug Life, me të cilin lëshoi ​​albumin “Thug Life: Volume 1”, i cili mori diskun e artë. .

Në shkurt 1995 ai u dënua me katër vjet e gjysmë burg për abuzim seksual të kryer; ndërkohë, lëshohet “Me against the world “Unë kundër botës”, albumi i tij i ri disa herë platin, i cili përfshin hite të tilla si “Dear mama” dhe “If I die 2nite”.

I martuar me Keisha Morris, ai shkroi një skenar, të titulluar “Live 2 tell” “Jeto për të treguar” dhe filloi të vuante dënimin në burg: pas gati tetë muaj paraburgimi ai u la i lirë me kusht, falë mbështetjes së Suge Knight, kreut të etiketës së tij, kompanisë diskografike Death Row Records, e cila paguan një depozitë prej 1.3 milion dollarësh në këmbim të nënshkrimit të një kontrate që angazhon Tupac të regjistrojë tre albume me kompaninë diskografike.

Duke rifituar lirinë e tij, këngëtari kthehet në dhomën e regjistrimit për të punuar në “All eyez on me”, albumin e tij të katërt solo, lëshuar në 1996, i cili përfshin teke “Ho do u want it”, ” California Love “(me Dr. Dre) dhe” 2 of Amerikaz më të kërkuar “(me Snoop Dogg):” All eyez on me “do të bëhet albumi më i shitur në historinë e hip hopit, me më shumë se tridhjetë e gjashtë milionë kopje.

Në verën e vitit 1996 Tupac ftoi disa reperë, përfshirë Buckshot, në shtëpinë e tij në Kaliforni për të organizuar regjistrimin e një albumi të ri, “One Nation”, që synonte zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis reperëve nga Bregu Lindor dhe atyre nga Bregu Perëndimor. Më vonë ai fillon të punojë në albumin “The Don Killuminati: The 7 Day Theory”, në të cilin flitet për një shoqëri të korruptuar dhe ka referenca të vazhdueshme për vdekjen.

Më 7 shtator 1996, Tupac Shakur ishte viktimë e një sulmi të organizuar në Las Vegas pasi këngëtari dëshmoi një ndeshje boksi midis Bruce Seldon dhe Mike Tyson: goditur nga pesë plumba nga një makinë në lëvizje, një nga Ndërsa ai shpon mushkëritë e tij të djathtë, Tupac është plagosur rëndë dhe është në koma për gjashtë ditë.

I nënshtruar disa operacioneve, ai vdiq në 16.03 të 13 Shtatorit 1996 në spitalin në Las Vegas. Pas vdekjes së tij, u publikuan disa albume pas vdekjes së Tupac: “The Don Killuminati: The 7 Day Theory”, “RU Still Down? (Keep Keep)”, “2Pac’s Greatest Hits”, “Before the End of Time” dhe ” Dayz më i mirë “. Sidoqoftë, kurrë nuk do të sqarohet se kush ishte përgjegjës për vrasjen e tij./Elida Buçpapaj

Më 30 gusht 1989 lindi Bebe Rexha, këngëtare, kompozitore dhe producente me origjinë shqiptare

VOAL – Bleta Rexha e njohur si Bebe Rexha, e lindur më 30 gusht 1989 në rrethin Brooklyn të New York (Shtetet e Bashkuara), është një këngëtare, kompozitore dhe producente me origjinë shqiptare.

Bleta Rexha lindi në 30 gusht 1989 në Brooklyn, New York. Prindërit e tij janë me origjinë shqiptare. Babai i saj, Flamur Rexha, lindi në qytetin e Dibrës dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 21 vjeç. Nëna e saj, Bukurije Rexha, lindi në Shtetet e Bashkuara në një familje nga Gostivari. Pasi jetoi në Brooklyn, familja e saj u transferua në Staten Island kur ishte gjashtë vjeç.

Rexha mëson të luajë trombë, kitarë dhe piano. Ajo ndoqi shkollën e mesme Tottenville në Staten Island, ku mori pjesë në disa komedi muzikore dhe kore. Në këtë kohë ajo zbulon se zëri i saj është një soprano coloratura. Rexha rendit Coldplay, The Cranberry, Lauryn Hill ose Kanye West si ndikime muzikore.

Bebe Rexha filloi karrierën e saj në vitin 2010 si këngëtarja e grupit amerikan Black Cards, krijuar nga Pete Wentz. Shumë shpejt, ajo bëhet e njohur kur shkruan këngën The Monster (2013) për këngëtarët Eminem dhe Rihanna.

Ajo bëhet shumë e njour nëpërmjet interpretimeve të përbashkëta me Hey Mama (2014) nga David Guetta, Me, Myself & I (2015) nga G-Eazy, In The Name Of Love (2016) nga Martin Garrix, Back To You  (2017) me Louis Tomlinson dhe Say My Name (2018) nga David Guetta.

Më 2016, ajo prezantoi ceremoninë e MTV Europe Music Awards dhe më 2017 që ajo lëshoi ​​singlin e parë të albumit të saj të parë, All Your Fault: Pt. All Your Fault: Pt. doli në treg më 11 Gusht 2017. Albumi i saj debutues, Expectations, doli më 22 Qershor 2018.

Më 31 maj 2019 doli kënga Call You Mine, një singël nga The Chainsmokers në të cilin morri pjesë Bebe Rexha. Më 12 korrik 2019, doli Harder, një singël nga Jax Jones në të cilin morri pjesë Bebe Rexha.

Singli i parë nga albumi i dytë i Bebe Rexha rezulton të jetë Last Hurray, i dalë në 15 shkurt 2019. Singli u zgjodh nga i njëjti artist në dhjetorin e kaluar. Bebe Rexha njofton më 12 gusht 2019 publikimin e single-it të dytë, Jo 20 Anymore, të dalë më 30 gusht 2019, me rastin e ditëlindjes së tridhjetë të saj. Artistja dhe Apple Music konfirmojnë se singli tjetër do të jetë Mama. Më pas, artisti publikoi këngën “You Can’t Stop The Girl” “Ju nuk mund ta ndalni vajzën”, baladë e përfshirë në kolonën zanore të filmit Maleficent – Signora Del Male.

Në vitin 2020, Bebe Rexha konfirmoi se botimi i albumit të saj të dytë është shtyrë për “kohë më të mira. Artistja tha se nuk e konsideroi botimin e veprës në këtë moment historik si të duhur, për shkak të pandemisë Covid-19. /Elida Buçpapaj

A po bashkohen yjet? Ava Max tregon planet për një bashkëpunim me Duan, Ritën, Bebe Rexhën

Ava Max ka folur shqip në intervistën e saj të parë për mediat shqiptare

Këngëtarja e njohur në SHBA, foli për rrënjët e saj shqiptare dhe origjinën e prindërve të tyre, babait nga Qeparoi dhe nënës nga Saranda.

Ajo tregoi se nuk e ka vizituar kurrë Shqipërinë, dhe këtë vit kishte planifikuar të vinte, por pandemia nuk e lejoi.

“Faleminderit. Jam shumë entuziaste të vij në Shqipëri. Do të vija këtë vit, por me situatën e virusit nuk na lejohet të udhëtojmë në asnjë vend. Por vitin tjetër me siguri. Dua të vij shumë dhe kam shumë familje atje që po në presin”.

Ava tregoi edhe lidhjen e fortë me gjyshen e saj dhe kujtoi gatimet e preferuara të saj:

“Me të gjithë gjyshërit e mi kam pasur një lidhje shumë të fortë. Gjyshja që jetonte me mua, ndërroi jetë në 2011, ajo ishte nga Qeparoi. Unë u mërzita kur ajo ndërroi jetë. Kur prindërit e mi erdhën në Amerikë nuk dinin gjuhë, nuk kishin para dhe vërtet mundoheshin të na siguronin jetesën. Kështu që unë kaloja vërtetë shumë kohë me gjyshen time”- u shpreh ndër të tjera Ava në “Ditë e re”.

Ajo foli edhe për bashkëpunimin e shumëpritur me  shqiptaret Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Rita Ora dhe tha se duhet të bëhet patjetër një këngë e përbashkët e tipit “Lady Marmalade”. Ava tha se me Duan nuk ka folur ende, por mezi pret ta takojë.

Ndikimi i Dua Lipës: Dyfishohen foshnjat me emrin Dua

Dua Lipa

Këngëtarja me origjinë nga Kosova, Dua Lipa, dhe aktori i serisë filmike Star Wars, Kylo Ren, kanë qenë në mesin e personaliteteve me ndikimin më të madh te prindërit në Mbretërinë e Bashkuar, gjatë përzgjedhjes së emrave për fëmijët e tyre.

Zyra e Statistikave Kombëtare njoftoi të mërkurën se foshnjat me emrin Dua janë dyfishuar në vitin 2019, krahasuar me vitin 2017, kur këngëtarja ka qenë e para në listën e këngëve më të popullarizuara në Britani.

Sipas të dhënave, 126 fëmijë janë quajtur Dua vitin e kaluar, krahasuar me 63 në vitin 2017.

Popullariteti i Kylos, ndërkaq, është rritur prejse kanë nisur seritë e reja të Star Wars, më 2015.

Që atëherë, numri i djemve me emrin Kylo është rritur nga 10 në 67 në vitin 2019.

Megjithatë, Oliver dhe Olivia mbeten emrat më të populluar në Angli dhe Uells. Mbi 9,000 fëmijëve u janë vënë këta emra më 2019.

Ish-kitaristi i Red Hot Chilli Peppers, Jack Sherman, ndërron jetë në moshën 64-vjeçare

Ish-kitaristi i grupit amerikan të muzikës rok, Red Hot Chilli Peppers, Jack Sherman, ndërroi jetë në moshën 64-vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sherman, i cili mori pjesë në albumin debutues të grupit dhe ishte pjesëmarrës në turneun e parë amerikan të grupit në vitin 1984, ndërroi jetë në moshën 64-vjeçare, raportoi rrjeti britanik BBC.

Nuk bëhen të ditura shakqet e vdekjes së Sherman, i cili ka pasur rol të rëndësishëm në shkruarjen e teksteve të albumit të dytë të Red Hot Chilli Peppers.

Në llogarinë zyrtare të grupit në Twitter është shprehur dëshira që “që Jack Sherman të kalojë me qetësi në botën tjetër”.

Sherman, i cili gjithashtu ka punuar me artistët si Bob Dylan dhe George Clinton, zëvendësoi kitaristin Hillel Slovak, njërin prej themeluesve të Red Hot Chilli Pappers, kurse bendi përsëri filloi me Slovak në vitin 1985.

Më 22 gusht 1995 lindi Dua Lipa, këngëtare shqiptare me famë botërore

Lindja 22 Gusht 1995 (25 vjeçe)
Westminster, Londër, Angli
Prejardhja Kosova
Zhanri

Pop[1]
synth-pop
dance-pop
dream pop

Profesion(e)

këngëtare
tekstshkruese
modele
dizajnere e modës

Label

Warner
Vertigo

Instrument(e) vokal
Vite aktiv 2015–sot
Webfaqja
dualipa.com

Dua Lipa (lindur më 22 gusht 1995)[2] është një këngëtare, tekstshkruese dhe modele angleze me prejardhje shqiptare, që jeton dhe vepron në Londër, Angli.[3] Në vitin 2015, ajo nënshkroi kontratë me Warner Music Group dhe publikoi albumin e saj të parë, Dua Lipa në vitin 2017. Albumi mbërriti të radhitej numër tre në Grafikun e Albumeve të Mbretërisë së Bashkuar dhe përmbante nëntë këngë, duke përfshirë “Be the One” dhe “IDGAF”, si dhe këngën numër një në Mbretërinë e Bashkuar, “New Rules”, e cila po ashtu mbërriti të radhitej numër gjashtë në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2018, Lipa fitoi çmimin Brit Awards për kategorinë Solo Artistja më e Mirë dhe Artistja më e Mirë e Re.

Publikuar në prill të vitit 2018, kënga “One Kiss”, me Calvin Harris, mbërriti të radhitet e para në Mbretërinë e Bashkuar dhe për vitin 2018 u bë kënga që qëndroi më së gjati në vendin e parë, nga një këngëtare. Me këtë këngë, ajo e fitoi çmimin Brit Award për Këngën e Vitit. Në vitin 2019, ajo e fitoi edhe çmimin Grammy Award për kategorinë Artistja më e Mirë e Re dhe kënga “Electricity”, një bashkëpunim me Silk City e fitoi çmimin Grammy Award për kategorinë Videoklipi më i Mirë. Suksesi i këngëve e ndihmoi albumin të bëhet njëri nga albumet më të transmetuara në Spotify dhe të arrijë të marrë vlerësime platini. Albumi i saj i dytë në studio “Future Nostalgia zuri vendin e dytë në Grafikun e Albumeve në MB dhe në Billboard Hot 100.

Lipa ka fituar shumë çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë dy çmime Grammy, tri çmime Brit dhe dy çmime MTV Europe Music. Ajo është nominuar edhe për tri çmime Billboard, një çmim American Music dhe katër çmime MTV Video Music.

Jeta e hershme

Dua Lipa u lind në Westminster, Londër nga prindër shqiptarë nga Kosova të larguar nga Prishtina në vitin 1992. Në lidhje me emrin e saj, Lipa shtjelloi: “Tani jam krenare për të. […] Por kur isha e vogël, e gjitha që doja ishte të quhesha Hana, Sara, Ela… diçka normale. Sepse me emrin “Dua”, njerëzve duhet t’ua shpjegoj: Jam nga Kosova.”[4] Babai i saj, Dukagjin Lipa është menaxher marketingu dhe vokalisti kryesor në një grup roku në Kosovë, Oda, ndërsa nëna e saj, Anesa Lipa (Rexha) punon në turizëm.[5][6] Lipa ka edhe një motër më të re dhe një vëlla më të ri.[7] Ajo, me gjysmë orari, ka ndjekur shkollën Sylvia Young Theatre School, një shkollë artistike teatrale,[8] para se të zhvendosej me familjen e saj në Kosovë në vitin 2006, kur babai i saj gjeti një vend pune.[9] Në Kosovë, ajo ndoqi shkollën “Mileniumi i Tretë” në Prishtinë[10] dhe u bë fanse e artistëve hip hop, të cilët do të ndikonin në stilin e saj muzikor.[11]

Në moshën 14-vjeçare, Lipa filloi të postojë në YouTube versionet e kënduara vetë, të këngëve të saj të preferuara nga artistë si: Pink, dhe Nelly Furtado.[12][13][14] Pas një viti, ajo u rikthye në Londër me qëllimin që të bëhet këngëtare,[15] jetoi me një shoqe dhe studioi në Parliament Hill School gjatë javës dhe në Silvya Young Theatre School të shtuneve.[16][17] Për të fituar para për qëllimet e saj muzikore, Lipa pati profesione të ndryshme, si menaxhimi i restoranteve dhe klubeve të natës.[18] Ajo punoi edhe si modele në katalogun online ASOS Marketplace kur ishte 16-vjeçe,[17] me qëllimin e vetëm që të takonte njerëz që mund ta ndihmonin ta ndiqte karrierën e saj muzikore,[12] por dha dorëheqje pasi një menaxher i tha të humbte peshë.[12] Në vitin 2013, këngëtarja mori pjesë në një reklamë televizive për The X Factor.[19]

Karriera

2015-2018: Fillet e karrierës dhe albumi Dua Lipa

Në vitin 2013, Lipa nënshkroi një kontratë me Tap Management, drejtuar nga Ben Mawson dhe Ed Millett, ndërsa punonte si kameriere në një bar kokteji. Më pas, ata i ofruan asaj një pagë mujore për ta lënë punën e saj dhe të përqëndrohej në regjistrimin e muzikës.[20] Gjatë njërës prej seancave, Lipa shkroi këngën “Hotter than Hell”,[20] e cila përfundimisht do të çonte në nënshkrimin e saj të një marrëveshjeje me Warner Music Group në verën e vitit 2015.[21] Millett deklaroi në mënyrë retrospektive: “Dua ishte me të vërtetë e zgjuar – ajo nënshkroi me Warner Bros. pjesërisht sepse ata nuk kishin një artiste të madhe femër pop dhe kishin nevojë për një të tillë. Ata me të vërtetë e donin atë, kështu që ajo e kishte në fokus ekipin që nga dita e parë.” Në gusht të vitit 2015, Lipa publikoi këngën e saj të parë “New Love”,[22] prodhuar nga Emile Haynie dhe Andrew Wyatt. Kënga e saj e dytë, “Be the One”, u publikua për suksesin evropian në tetor të vitit 2015,[23] duke arritur numrin një në Belgjikë,[24] Poloni dhe Sllovaki, si dhe top 10 më të mirëve në mbi njëmbëdhjetë territore evropiane. Në Australi dhe Zelandën e Re, kënga arriti një sukses, duke arritur respektivisht numrat 6 dhe 20.[25] In November 2015, she was revealed as one of the acts on the BBC Sound of… 2016 long list. Në nëntor të vitit 2015, ajo u zbulua si një nga aktet në listën e gjatë të BBC Sound of… 2016. Turneu i saj i parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë filloi në janar të vitit 2016, dhe përfundoi në nëntor, 2016.[26]

Më 18 shkurt 2016, Lipa publikoi këngën e saj të tretë “Last Dance”, e ndjekur nga “Hotter than Hell” më 6 maj. Kjo e fundit u bë një hit në mbarë botën, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, ku arriti kulmin në numrin 15.[27] Më 26 gusht, u publikua kënga e pestë “Blow Your Mind (Mwah)”, duke arritur kulmin në numrin 30 në MB. Ajo u bë hyrja e parë e këngëtares në Billboard Hot 100 të SHBA-së, duke debutuar në numrin 72.[28] Kënga gjithashtu kryesoi tabelën e Këngëve Billboard Dance Club[29] dhe arriti numrin 23 në tabelën Billboard Mainstream Top 40.[30] Lipa u shfaq në këngën e Sean Paul “No Lie”, të dalë në nëntor 2016,[31] e cila arriti numrin dhjetë në MB.[32] Muajin vijues, një dokumentar për Lipën me emrin “See in Blue” u realizua nga revista Fader.[33] Në janar 2017, Lipa fitoi Çmimin EBBA Publik Award,[34] dhe publikoi këngën “Scared to Be Lonely”, një bashkëpunim me Martin Garrix, duke arritur numrin 14 në MB.[35] Në maj të vitit 2017, ajo performoi në përvjetorin e kanalit televiziv indonezian SCTV dhe u dha si Artistja e re dhe premtuese ndërkombëtare në SCTV Music Awards.[36][37]

Albumi i parë në studio i Lipës, Dua Lipa u publikua më 2 qershor 2017.[38] Kënga e gjashtë e albumit, “New Rules”, e publikuar një muaj më pas u bë kënga e parë e saj që arrin vendin e parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe kënga e parë nga një femër që arrin këtë vend që prej këngës “Hello” nga Adele në vitin 2015.[39] Kënga më e shitur e saj deri më tani, u fut në top dhjetëshe edhe në shtete të tjera, duke përfshirë vendin e dytë në Australi, vendin e gjashtë në Shtetet e Bashkuara dhe vendin e shtatë në Kanada.[40] Lipa ka performuar në Festivalin Glastonbury në qershor.[41] Në muajin pasardhës, ajo performoi edhe në We the Fest, një festival muzikor indonezian në Xhakarta.[42] Ajo performoi në emisionin Later… with Jools Holland në kanalin BBC në tetor. Në dhjetor, Lipa u emërua femra më e dëgjuar e vitit 2017 në Mbretërinë e Bashkuar nga Spotify.[43] Katër nga këngët e saj arritën të hynë në top dhjetëshe në MB në vitin 2017, duke përfshirë “Be the One”, “New Rules”, “No Lie” dhe “Bridge over Troubled Water”, një këngë në shenjë bamirësie për familjet e viktimave të zjarrit në Kullën Grenfell në Londër.[44]

Në janar të vitit 2018, Dua Lipa u nominua për pesë kategori në Brit Awards, më shumë nominime se secili artist atë vit. Ajo u nominua për kategorinë MasterCard British Album of the Year për albumin Dua Lipa; për kategorinë British Single of the Year për New Rules; British Female Solo Artist dhe British Breakthrough Act dhe fitoi në dy kategoritë e fundit.[45] Kjo ka qenë hera e parë që një artiste nominohet për pesë kategori.[46][47] Ajo performoi në ceremoninë e dhënies së çmimeve, mbajtur më 21 shkurt në arenën The O2 Arena në Londër.

Këngëtarja bashkëpunoi me Whethan, një DJ amerikan në këngën “High” për kolonën zanore të filmit Fifty Shades Freed, publikuar në shkurt të vitit 2018.[48] Ajo filloi të krijojë material të ri për albumin e saj të dytë në mars të vitit 2018.[49] Më 6 prill, Lipa dhe Calvin Harris publikuan këngën “One Kiss”[50], e cila kryesoi në grafikët e këngëve të Mbretërisë së Bashkuar më 20 prill, duke e bërë atë këngën e dytë të Lipës që radhitet në atë pozicion.[51] Kënga erdhi e u bë më e shitura e vitit 2018 në MB dhe kryesoi listën për tetë javë të njëpasnjëshme.[52] Ajo performoi në ceremoninë hapëse të finales së UEFA Ligës së Kampionëve 2018 në Kiev më 26 maj.[53] U njoftua se gjatë atij vit, Lipa do të publikonte bashkëpunime me artistë të tjerë, si Mark Ronson dhe Silk City.[54] Më vonë, Ronson konfirmoi se titulli i këngës do të ishte “Electricity”[55] dhe do të publikohej më 9 shtator. Lipa është përfshirë edhe në “If Only”, një këngë nga albumi i gjashtëmbëdhjetë i këngëtarit italian Andrea Bocelli, Sí.[56]

Lipa performoi në Grand Prix F1 në Singapor në shtator.[57] Në të njëjtin muaj, Lipa promovoi makinën e re elektrike të markës britanike Jaguar, I-PACE. Marka krijoi një remiks të këngës së Lipës “Want To”, dhe nisi një shërbim ku tifozët mund të krijojnë versionin e tyre të këngës së Dua Lipës x Jaguar në faqen e internetit Join the Pace, bazuar në sjelljen e tyre të makinës ose muzikës që ata dëgjojnë, dhe ndajnë në medie sociale. Sipas skuadrës së Lipës, Jaguar dhe Lipa vendosën rekordin botëror për “këngën më të rimodeluar ndonjëherë”.[58] Në tetor, këngëtarja publikoi Dua Lipa: The Complete Edition, një version i zgjeruar i albumit të saj debutues që përfshin tri këngë të reja, përfshirë këtu edhe “Want To”, dhe bashkëpunimet e saj të mëparshme me artistë të tjerë.[59] Kjo përfshinte një bashkëpunim me grupin e vajzave të Koresë së Jugut Blackpink të quajtur “Kiss and Make Up”.[60]

2018-sot: Future Nostalgia

Në janar të vitit 2018, Lipa publikoi këngën “Swan Song” si pjesë e kolonës zanore të filmit Alita: Battle Angel.[61][62] Në të njëjtin muaj, ajo deklaroi se e ka kaluar vitin paraprak në procesin e shkrimit të albumit të saj të dytë në studio.[63] Derisa diskutoi për tingujt e albumit, Lipa komentoi se do të jetë inçizim pop “nostalgjik” që “duket sikur ushtrimet në një kurs vallëzimi”.[64] Në gusht të vitit 2019, Lipa krijoi partneritet me markën Yves Saint Laurent për ta promovuar aromën e tyre, Libre.[65]

Pas publikimit të këngës kryesore “Don’t Start Now”, u lajmërua albumi i dytë i Dua Lipës Future Nostalgia dhe turneu i tij shoqërues në dhjetor krahas publikimit të këngës “Future Nostalgia”, këngës së parë promovuese të albumit.[66][67][68] “Don’t Start Now” arriti të renditej numër dy në MB dhe u bë top dhjetështja e dytë e Lipës në US Billboard Hot 100.[69] Po ashtu arriti të renditej numër një në US Billboard Mainstream Top 40 chart.[70] Kënga e tretë që printe para publikimit të albumit ishte kënga “Physical”.[71] Kënga është publikuar më 30 janar 2020, kurse videoja muzikore e këngës është publikuar të nesërmen. “Physical” u radhit numër 60 në US Billboard Hot 100.[72] Një version remix i kësaj kënge është publikuar më 17 mars, duke përfshirë këngëtaren jugkoreane Hwasa.[73] Future Nostalgia u publikua më 27 mars për t’u duartrokitur nga kritikët,[74] pas publikimit të këngës së tretë të albumit “Break My Heart” më 25 mars.[75] Future Nostalgia u radhit i dyti në Official UK Albums Chart, 5550 kopje pas albumit Calm nga 5 Seconds of Summer.[76] Future Nostalgia arriti të vendosej numër një në Official UK Albums Chart në javën pasuese në prill të vitit 2020, derisa tri këngët teke të albumit u futën në top dhjetëshe në Official Singles Chart.[77]

Vepra artistike

Muzika e Dua Lipës është kryesisht e zhanrit pop.[78] Lipa e përshkruan stilin e saj muzikor si “dark pop”.[79] Muzika e saj, po ashtu është përshkruar si dance-pop,[80] synth-pop, R&B,[81] dream pop dhe alternative pop.[82] Ajo njihet edhe për këndimin në “një regjistër të dallueshëm, të ulët”, dhe për zërin e saj “të zjarrtë”.[83] Gjatë seancave të shkrimit të këngëve, Lipa ka thënë se ajo vjen në studio me një koncept dhe fillon t’i zhvillojë këngët e saj me bashkëshkruesit e saj. Ajo citon Pink, Nelly Furtado, Jamiroquai, Kendrick Lamar dhe Chance the Rapper si ndikimet e saj në muzikë.[84][85] “Ideja ime për muzikën pop ka qenë nga P!nk dhe Christina Aguilera dhe Destiny’s Child dhe Nelly Furtado,…” ka thënë Lipa në një intervistë GQ në vitin 2018.[86] Future Nostalgia është frymëzuar nga artistë, të cilët ajo i ka dëgjuar gjatë adoleshencës së saj, duke përfshirë Gwen Stefani, Madonna, Moloko, Blondie dhe Outkast.[87]
Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016 Dua, së bashku me babain e saj, themeluan fondacionin “Sunny Hill Foundation”, për të shërbyer si donatorë për qytetarët e Kosovës.

Diskografia
Albume

Dua Lipa (2017)

Këngë
Video muzikore
Titulli Viti Regjisor Ref.
“New Love” 2015 Nicole Nodland [22]
“Be the One” Nicole Nodland [23]
“Last Dance” 2016 Jon Brewer & Ian Blair [106]
“Hotter than Hell”
“Blow Your Mind (Mwah)”
“Room for 2”
“Thinking ‘Bout You” 2017
“Lost in Your Light”
“New Rules”
“IDGAF” 2018
“Swan Song” 2019
“Don’t Start Now”
“Physical” 2020

Referimet

^ http://www.allmusic.com/artist/dua-lipa-mn0003426731
^ Yeung, Neil Z. “Dua Lipa Biography” (në anglisht). AllMusic. Marrë më 28 janar 2020.
^ Savage, Mark (9 shkurt 2016). “Dua Lipa: A pop star in waiting”. BBC News (në anglisht). Marrë më 2020-04-27.
^ Dua Lipa (4 tetor 2017). “Patrizia meets Dua” (Intervistë) (në anglisht dhe italisht). Intervistuar nga Patrizia Pepe. Marrë më 15 dhjetor 2017 – nëpërmjet YouTube.
^ Savage, Mark (9 shkurt 2016). “Dua Lipa: A pop star in waiting” [Dua Lipa: një yll në rritje] (në anglisht). BBC News. Marrë më 7 maj 2016.
^ Lester, Paul (1 janar 2016). “Shake it up: the future female pop stars of 2016”. The Guardian (në anglisht). Marrë më 7 maj 2016.
^ Laviola, Erin (25 qershor 2018). “Rina Lipa, Dua Lipa’s Sister: 5 Fast Facts You Need to Know”. Heavy. (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2018.
^ “The Realest It Gets: Dua Lipa”. Clash (në anglisht).
^ a b “Meet your new favourite popstar Dua Lipa – just don’t call her the new Lana Del Rey” (në anglisht). DigitalSpy. 11 dhjetor 2015.
^ “Në cilën shkollë shkoi Dua Lipa në Prishtinë (Foto)”. Telegrafi. 17 mars 2016.
^ “Dua Lipa Recovered from a Rough Modeling Career to Become a Pop Sensation”. Harper’s Bazaar (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
^ a b c Weber, Lindsey (9 dhjetor 2015). “Meet Dua Lipa, A Restless Spirit with a Mighty Big Voice”. The Fader (në anglisht).
^ “‘I want to work with A$AP Rocky’ – Dua Lipa talks dark pop and hip hop influences” (në anglisht). BBC Radio 1. 10 dhjetor 2015.
^ “Interview: 2016 Must-Know – Dua Lipa”. Coup de Main Magazine (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
^ Gore, Sydney (23 tetor 2015). “Band Crush: Dua Lipa”. Nylon (në anglisht).
^ Godwin, Richard (1 nëntor 2017). “Dua Lipa: meet pop’s hottest property”. London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 18 qershor 2018.
^ a b “Dua Lipa talks about her teen years in Kosovo and why it’s tough for new music artists to break through”. London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
^ “Dua Lipa” (në anglisht). South by Southwest. Marrë më 19 janar 2020.
^ Murphy, Lauren (30 gusht 2017). “Watch: Turns out Dua Lipa appeared on an ad for The X Factor back in 2013” (në anglisht). entertainment.ie. Marrë më 3 dhjetor 2017.
^ a b “‘Artists have the best chance of success when they get things rolling themselves.'” (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.
^ “‘Dua Lipa is a musician with a lot to say. Her album will show the breadth of her personality.'” (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.
^ a b “Lana Del Rey’s management have a new artist and she is amazing” (në anglisht). Popjustice. 21 gusht 2015.
^ a b Lester, Paul (9 nëntor 2015). “The playlist: new bands – with the Prettiots, Dua Lipa and Mind Enterprises”. The Guardian (në anglisht).
^ “Discografie Dua Lipa” (në holandisht). Ultratop. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
^ Peaks in Australia:
All except noted: “Discography Dua Lipa” (në anglisht). australian-charts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
“Blow Your Mind (Mwah)”: Ryan, Gavin (26 shtator 2016). “Australian Singles: The Chainsmokers and Halsey Spend Seven Weeks At No 1” (në anglisht). Noise11. Marrë më 26 shtator 2016.
^ “Dua Lipa Tickets” (në anglisht). Livenation. 13 maj 2016.
^ “Dua Lipa” (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 14 maj 2016.
^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] “Dua Lipa – Chart history: Hot 100”]. Billboard (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2016.
^ “Dua Lipa – Chart history | Billboard”. Billboard (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
^ “Dua Lipa – Chart history | Billboard”. Billboard (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
^ “Watch Sean Paul Get Reflective With Dua Lipa in ‘No Lie’ Video: Exclusive”. Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.
^ “Official Singles Chart Top 100” (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 4 shkurt 2017.
^ The Fader (20 dhjetor 2016). “Dua Lipa – See in Blue (Documentary)” (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.
^ Legrand, Emmanuel (12 janar 2017). “Dua Lipa scoops Public Choice Award at the EBBAs” (në anglisht). Marrë më 13 janar 2017.
^ “Martin Garrix and Dua Lipa Drop New ‘Scared to Be Lonely’ Video: Watch”. Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.
^ Liputan6.com (16 maj 2017). “Dua Lipa Hibur SCTV Music Awards 2017”. liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.
^ Liputan6.com (16 maj 2017). “Artis Internasional Dua Lipa Ramaikan SCTV Music Awards 2017”. liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.
^ Sonis, Rachel (24 gusht 2016). “Dua Lipa Reveals Cover Art For Self-Titled Album” (në anglisht). Idolator. Marrë më 24 gusht 2016.
^ Copsey, Rob (18 gusht 2017). “Dua Lipa’s New Rules becomes the first solo female UK Number 1 single since Adele’s Hello: ‘This means a lot'” (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 19 gusht 2017.
^ Trust, Gary (8 janar 2018). “Ed Sheeran & Beyonce’s ‘Perfect’ No. 1 on Hot 100, Camila Cabello’s ‘Havana’ Back Up to No. 2”. Billboard (në anglisht). Marrë më 9 janar 2018.
^ Daly, Rhian (23 qershor 2017). “Dua Lipa pulls one of the biggest crowds at Glastonbury 2017 so far with hit-packed set”. NME (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2017.
^ “Persembahan Dua Lipa untuk Para Korban Patah Hati di We The Fest 2017”. Kumparan (në anglisht). 13 gusht 2017. Marrë më 19 tetor 2018.
^ Laura Snapes (5 dhjetor 2017). “How Dua Lipa became the most streamed woman of 2017”. The Guardian (në anglisht). Marrë më 6 dhjetor 2017.
^ “Official Singles Chart Top 100” (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 11 janar 2018.
^ “Brit Awards 2018: The winners and nominees” (në anglisht). BBC. 13 janar 2018. Marrë më 22 shkurt 2018.
^ “Dua Lipa has made BRIT awards history”. NME. Marrë më 1 mars 2018
^ Savage, Mark (13 janar 2018). “Dua Lipa makes Brit Awards history” (në anglisht). BBC. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2018. Marrë më 7 dhjetor 2018.
^ “EDM’s Upcoming 18-Year-Old Star Reveals New Collab with Dua Lipa”. Your EDM (në anglisht). 8 janar 2018. Marrë më 20 janar 2018.
^ “Dua Lipa Is Starting Work On Her Second Album”. MTV. Marrë më 1 mars 2018
^ “iTunes – Music – One Kiss – Single by Calvin Harris, Dua Lipa” (në anglisht). iTunes Store.
^ “Calvin Harris and Dua Lipa depose Drake in UK chart” (në anglisht). BBC. 13 maj 2018.
^ “Calvin Harris & Dua Lipa – One Kiss” (në anglisht). discogs. Marrë më 14 maj 2018.
^ “Dua Lipa to Perform at UEFA Champions League Opening Ceremony: ‘There’ll Be a Whole Lot of Girl Power'”. Billboard (në anglisht). 13 maj 2018.
^ “Diplo and Mark Ronson Debut Silk City, Confirm Dua Lipa Collab Is Coming – HipHop Magz” (në anglisht). 23 maj 2018.
^ “Dua Lipa’s new single co-written by Florence Welch and The xx” (në anglisht). Official Charts Company. 17 korrik 2018. Marrë më 18 korrik 2018.
^ “Andrea Bocelli ‘Si’ Album to Feature Duets With Dua Lipa, Ed Sheeran & More”. Billboard (në anglisht). 20 shtator 2018. Marrë më 6 dhjetor 2018.
^ Raguraman, Anjali. “Dua Lipa and Martin Garrix share the stage at Singapore Grand Prix concert”. The StraitsTime (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2018.
^ “Jaguar Remixes Dua Lipa and Invites Fans to Do the Same” (në anglisht). Little Black Book. 3 tetor 2018. Marrë më 27 tetor 2019.
^ White, Jack. “Dua Lipa will release a super deluxe edition of her debut album featuring three new songs this October”. Official Charts (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2018.
^ “Dua Lipa Announces BLACKPINK Collab ‘Kiss And Make Up’: Get The Details”. iheart.com (në anglisht). Marrë më 23 prill 2019.
^ “‘Alita: Battle Angel’ to Feature New Song by Dua Lipa”. Variety (në anglisht). 18 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018.
^ “Swan Song (From the Motion Picture “Alita: Battle Angel”) – Single by Dua Lipa on iTunes”. iTunes (në anglisht). 24 janar 2019. Marrë më 26 janar 2019.
^ Sheffield, Rob (16 janar 2019). “Dua Lipa’s New Rules for 2019”. Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2019.
^ Savage, Mark (5 korrik 2019). “Dua Lipa reveals nerves about new album”. BBC News (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2019.
^ Hanra, Hanna. “New Beauty Rules: Dua Lipa Is the Face of Yves Saint Laurent’s Latest Fragrance”. Vogue (në anglisht). Marrë më 24 tetor 2019.
^ Reilly, Nick (2 dhjetor 2019). “Dua Lipa announces 2020 UK arena tour and shares new album title”. NME (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2019.
^ “Dua Lipa’s New Song ‘Don’t Start Now’ Will Drop Next Week”. Capital FM (në anglisht). 24 tetor 2019. Marrë më 31 tetor 2019.
^ Alston, Trey (13 dhjetor 2019). “Dua Lipa teaches self-confidence amid a disco hurricane on ‘Future Nostalgia'”. MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019.
^ “Dua Lipa is the UK’s Number 1 with ‘Don’t Start Now'”. The Official Big Top 40 (në anglisht). 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019.
^ “Pop Songs Chart”. Billboard. Retrieved 10 March 2020. (Week of 29 February 2020).
^ Aniftos, Rania (30 January 2020). “Dua Lipa Gets ‘Physical’ in Energetic New Video: Watch”. Billboard. Retrieved 8 February 2020.
^ “The Hot 100”. Billboard. Retrieved 11 February 2020. (Week of 15 February 2020).
^ Benjamin, Jeff (18 mars 2020). “Mamamoo’s Hwa Sa and Dua Lipa Team Up For K-Pop Remix of ‘Physical’: Listen”. Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
^ “Dua Lipa Emotionally Announces ‘Future Nostalgia’ Has A New Earlier Release Date”. Uproxx (në anglisht). 23 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
^ Inc, Midwest Communications. “Dua Lipa bumps up album release date to this Friday; new track “Break My Heart” out Wednesday”. 104.5 and 96.1 The Point (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
^ “5 Seconds Of Summer Are ‘Calm’ With Chart-Topping U.K. Debut”. Billboard (në anglisht). 3 prill 2020. Marrë më 26 korrik 2020.
^ “Dua Lipa’s ‘Future Nostalgia’ Is Racing to No. 1 In U.K.” Billboard (në anglisht). 7 prill 2020. Marrë më 9 prill 2020.
^ Yeung, Neil Z. “Dua Lipa | Biography & History” (në anglisht). AllMusic. Marrë më 15 korrik 2017.
^ “Pop Corner: Dua Lipa saves the Last Dance; Adele is done with James Bond”. The Irish Times (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2017.
^ Gonzalez, Sandra (11 shkurt 2019). “Grammys 2019: Kacey Musgraves has a golden night with album of the year win” (në anglisht). CNN. Marrë më 11 shkurt 2019.
^ Green, Chris (27 janar 2016). “Dua Lipa, O2 ABC, Glasgow, review: Jazz-infused songs recall a smoke-filled cabaret bar”. The Independent (në anglisht). Marrë më 22 korrik 2016.
^ St. Asaph, Katherine (19 dhjetor 2017). “The 20 Best Pop and R&B Albums of 2017”. Pitchfork (në anglisht). Marrë më 31 tetor 2019.
^ “Sick Of Formulaic Pop? Dua Lipa Is Here To Shake Things Up”. Elle (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
^ “Vogue Meets Dua Lipa”. Vogue (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
^ Daly, Rhian (10 prill 2020). “Dua Lipa: “If somebody told me not to discuss issues I’m passionate about? I wouldn’t listen””. NME (në anglisht). Marrë më 7 maj 2020.
^ Carley, Brennan. “Dua Lipa Is Changing the Rules of Pop Music”. GQ (në anglisht). Marrë më 10 prill 2020.
^ Reilly, Nick (2 dhjetor 2019). “Dua Lipa announces 2020 UK arena tour and shares new album title”. NME (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2019.
^ “Dua Lipa” (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 14 maj 2016.
^ Peaks in Australia:
All except noted: “Discography Dua Lipa” (në anglisht). australian-charts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
“Blow Your Mind (Mwah)”: Ryan, Gavin (26 shtator 2016). “Australian Singles: The Chainsmokers and Halsey Spend Seven Weeks At No 1” (në anglisht). Noise11. Marrë më 26 shtator 2016.
^ “Discographie Dua Lipa” (në gjermanisht). austriancharts.at. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
^ “Discografie Dua Lipa” (në holandisht). Ultratop. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
^ “Discographie von Dua Lipa” (në gjermanisht). Offizielle Deutsche Charts. GfK Entertainment. Marrë më 3 maj 2016.
^ “Discography Dua Lipa” (në anglisht). irish-charts.com. Hung Medien. Marrë më 21 maj 2016.
^ “Discography Dua Lipa” (në anglisht). italiancharts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
^ “Discografie Dua Lipa” (në holandisht). dutchcharts.nl. Hung Medien. Marrë më 21 maj 2016.
^ “Discography Dua Lipa” (në anglisht). swisscharts.com. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.
^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] “Dua Lipa – Chart history: Hot 100”]. Billboard (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2016.
^ “New Love – Single by Dua Lipa” (në anglisht). iTunes Store (GB). Marrë më 22 korrik 2016.
^ Ryan, Gavin (18 qershor 2016). “ARIA Singles: Drake Returns to No 1” (në anglisht). Noise11. Marrë më 18 qershor 2016.
^ Stampa:Cite certification
^ Stampa:Cite certification
^ “Certificazioni” (në italisht). Federazione Industria Musicale Italiana. Marrë më 7 maj 2016.
^ “Last Dance – Single by Dua Lipa” (në anglisht). iTunes Store (GB). Marrë më 22 korrik 2016.
^ Stampa:Cite certification
^ “ARIA Australian Top 50 Singles” (në anglisht). Australian Recording Industry Association. 15 gusht 2016. Marrë më 13 gusht 2016.
^ “Dua Lipa – ‘Last Dance'” (në anglisht). Popjustice. 1 shkurt 2016.

Filmit “Exil” të regjisorit Visar Morina i jepet çmimi kryesor në Festivalin e Sarajevës

Regjisori Visar Morina.

Filmi “Exil” i regjisorit nga Kosova, Visar Morina, ka fituar çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Sarajevë.

Çmimi “Zemra e Sarajevës” iu nda filmit “Exil” në ceremoninë që u mbajt online për shkak të pandemisë së COVID-19.

Morina është një regjisor që ka fituar disa çmime në festivale të ndryshme. Ai ka lindur në Kosovë por jeton dhe punon në Gjermani.

Filmi “Vera dreams of the sea”, i regjisores nga Kosova, Kaltrina Krasniqit, i cili është në fazën e postproduksionit, u shpërblye me çmimin “Post Republic”. Ky film ishte pjesë e programit “Work in Progress”, të festivalit.

Çmimi për regjisorin më të mirë, iu nda Ru Hasanov, për filmin “The Island Within”.

“Zemra e Sarajevës” për aktoren më të mirë u fitua nga Marija Shkariçiq për rolin në filmin “MARE”, me regji të Andrea Shtaka, dhe për aktorin më të mirë, Vangelis Mourikis në filmin ” Digger” me regji të Georgis Grigorakis.

Këtë vit garuan 49 filma për çmimet “Zemra e Sarajevës” në kategoritë e filmave artistikë, dokumentarë, të shkurtër dhe studentorë.

Në Festival këtë vit u shfaqen 187 filma nga 56 vende në katërmbëdhjetë programe.

Prej tyre 64 u shfaqen si premierë botërore.

Festivali i Filmit në Sarajevë është themeluar gjatë luftës në Bosnje në vitet 1990 dhe prej atëherë është kthyer në industrinë më të madhe të kësaj fushe në rajon. Në këtë festival rregullisht kanë marrë pjesë emra të njohur të kinematografisë botërore. Njihet si një ndër festivalet më të njohura të filmit në Evropë. rel

Ishte në intubim prej 24 orësh, artisti i njohur shkodran humb jetën nga Covid-19

Artisti i njohur shkodran, Enrik Çefa ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare si pasojë e koronavirusit.

Çefa ishte shtruar në një prej spítaleve Covid në kryeqytet pasi ndodhej në gjendje të rëndë dhe u fut në intubim për 24 orë, por nuk ia doli t’i mbijetonte sëmundjes.

Enrik Çefa ishte mësues muzike, por njëkohësisht ishte i angazhuar në disa festivale në Shkodër për të rritur dhe fëmijë.

Një nga këngët më të njohura që ai ka kompozuar eshtë edhe “Vajza shkodrane”.

Pritet që rasti i tij të konfirmohet ditën e nesërme në përditësimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Ndërsa për 24 orët e fundit, është njoftuar se kanë ndërruar jetë 4 pacientë dhe janë infektuar 155 persona të tjerë me koronavirus.

Me një artikull të gjatë ‘The Sun’ sqaron prejardhjen e Rita Orës dhe lidhjet e saj me Kosovën

Rita Orës i është kushtuar sërish artikull në ‘The Sun’, këtë herë për të sqaruar se ajo nuk është një person me ngjyrë, siç kanë menduar shumë persona nëpër botë dhe së fundi është bërë temë diskutimi në rrjetet sociale.

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora, po i vazhdon sukseset e shumta me muzikë, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net. Ajo është ndër emrat më të komentuar kudo në botë dhe kjo falë angazhimit të madh dhe punës së palodhshme drejt suksesit.

Një nga mediumet më të mëdha britanike, The Sun, ka hedhur një vështrim në historinë e jashtëzakonshme familjare të këngëtares 29-vjeçare, në një artikull të gjatë të publikuar së fundmi.

Kush janë prindërit e Rita Orës?

Rita lindi më 26 nëntor të vitit 1990 nga prindërit Besnik dhe Vera Sahatçiu.

Babai i saj raportohet se ishte një pronar i pub-eve dhe më parë ka kryer studimet për ekonomi.

Ndërkohë, mamaja e saj Vera është një psikiatre që punon për NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në Angli).

Njerëzit shpesh kanë komentuar se sa të ngjashme duken Rita dhe mamaja e saj.

Nga vjen Rita Ora?

Rita lindi në Kosovë, nga dy prindër me prejardhje shqiptare. Ajo e kaloi vitin e parë të jetës së saj në një banesë të vogël në Kosovë para se prindërit e saj të largoheshin nga persekutimi i zhurmshëm i luftës dhe gjenocidit serb. Kosova ishte atëherë pjesë e Jugosllavisë dhe diktatori brutal Slobodan Milosevic po fillonte shtypjen e tij ndaj shqiptarëve etnikë si familja e Ritës. Për t’i shpëtuar kësaj, familja u largua në Mbretërinë e bashkuar kur ajo ishte në moshën një vjeçe.

Çfarë ka thënë Rita Ora për prejardhjen e saj?

Në prill të vitit 2020, Rita u tregua e hapur për temën e “luftës ndaj persekutimit”, pasi familja e saj iu bashkua miliona shqiptarëve të tjerë që shpëtuan nga vendi gjatë një lufte dekade. Ajo gjithashtu ka thënë se e viziton Shqipërinë sa më shpejt që mundet, madje u emërua një ambasadore nderi e Kosovës në ambasadën e Londrës në vitin 2015.

Në vitin 2016, Rita pranoi gjatë një paraqitje në “Wendy Williams ‘Show” se ajo shpesh ngatërrohet nga njerëzit për shkak të ngjyrës së lëkurës së saj.

Prezantuesja i kishte thënë: “Mendova se ishe gjysmë e zezë dhe gjysmë e bardhë, apo diçka e tillë? ”Rita u përgjigj: “Të gjithë e bëjnë këtë zakonisht. Unë gjithashtu mund të jem. Por jo, unë jam shqiptare”.

Kujtojmë se emri i Rita Orës së fundmi ka qenë shumë i komentuar edhe lidhur me fotografitë që po i publikon nga pushimet në Ibiza. Herë me bikini e herë pa to, këngëtarja shqiptare është kthyer në emrat më të komentuar. Edhe jeta e saj private ka qenë dhe vazhdon të mbetet në qendër të vëmendjes./lajminet/TheSun

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Franka Valeri, një ndër fytyrat më të njohura të komedisë italiane

VOAL – Franca Valeri, pseudonimi i Franca Maria Norsa, lindi në Milano në 31 korrik 1920. Ajo vdiq të dielën në shtëpinë e saj në Romë e rrethuar nga familja. Në karrierën e saj të gjatë në botën e argëtimit ajo ishte një aktore, skenariste, dramaturge, autore programesh dhe shkrimtare. Por ajo është e njohur mbi të gjitha për punën e saj si aktore personazhi (e paharrueshme personazhet e saj të snob Miss, Cesira manikyr dhe Sora Cecioni) qoftë në fushën kinematike, qoftë në teatër dhe televizioni. Pasionante e shquar e operës, ajo gjithashtu iu përkushtua regjisë operistike.

 

Ndër fytyrat më të njohura të komedisë italiane, ajo e lidhi famën e saj me shumë filma të xhiruar me Alberto Sordi dhe Totò në vitet 1950 dhe 1960 dhe u drejtua nga Federico Fellini në filmin “Dritat e ndryshme” ndër të tjera. Franca Valeri ishte drejtuar në disa interpretime të saj për ekranin e madh nga bashkëshorti i saj Vittorio Caprioli dhe nga regjisorë të famshëm si Mario Monicelli, Vittorio De Sica, Steno, Luigi Comencini, Luigi Zampa, Sergio Corbucci etj.

Në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë ajo ende mori pjesë në disa filma kinemaje duke qenë madje madje edhe autore në disa skenarë për televizionin italian. Në vitet në vijim Valeri është angazhuar shpesh në emisione televizive dhe në drejtimin e operave. Në vitin 1993, pas një dekade mungesë, ajo rishfaqet në ekranet e TV italiane dhe merr pjesë në disa programe televizive. Është aktore kryesore në disa sitcom të prodhuar në Itali, përkrah aktorëve të famshëm si Gino Bramieri ose Nino Manfredi. Franca Valeri ka provuar edhe në dublim. Ajo kishte luftuar me sëmundjen e Parkinsonit për vite me rradhë. ansa/eb

“Dua mamin”, në gjendje jo të mirë shëndetësore, Bebe Rexha do t’i nënshtrohet operacionit

Këngëtarja Bebe Rexha prej ditësh ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore, pasi vuan nga infeksioni i sinusit. Bebe ka treguar se ka vështirësi në frymëmarrje dhe dhimbje koke prej ditësh. Si rrjedhojë duhet t’i nënshtorohet një operacioni.

Këngëtarja duket se po i kalon këto momente të vështira larg prindërve, pasi në një postim ajo ka treguar nevojën për të pasur  pranë nënën e saj.


Send this to a friend