VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Drerët gjatë drekës duke shëtitur nëpër varreza

By | May 9, 2020

Komentet

“Neue Zürcher Zeitung”: Kurti synoi t’i japë fund klientelizmit

Gazeta zvicerane thekson se Gjykata Kushtetuese në Kosovë i dha të drejtë presidentit Hashim Thaçi, i cili konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e shtetit.

Në numrin e së shtunës gazeta e njohur zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” shkruan se Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka hapur rrugën për krijimin e qeverisë së re.

Gjykatësit thanë se presidenti Hashim Thaçi nuk e shkeli Kushtetutën kur në fund të prillit me dekret ngarkoi partinë e dytë për themelimin e qeverisë. Partia e Kurtit nuk propozoi një kandidat të ri për kryeministër dhe kërkoi zgjedhje. Në rast zgjedhjesh Kurti ka shanse të mira të rrisë përkrahjen. Pakënaqësia te populli pas rrëzimit të qeverisë ishte e madhe, shkruan gazeta zvicerane. Tani i është hapur rruga LDK-së, partneres së deritanishme të Kurtit, për të themeluar qeverinë.

“Neue Zürcher Zeitung” thekson se konflikti mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Hashim Thaçi u ashpërsua pasi Thaçi dhe LDK së bashku u angazhuan për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme pas përhapjes së pandemisë. Në gjendje të jashtëzakonshme Thaçi do të kishte kompetenca shtesë. Gazeta thekson se Thaçi i përket establishmentit që dominon politikën e Kosovës që nga lufta dhe konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e vendit.

Në vendin mbase më të korruptuar të Europës, Albin Kurti synoi t’i jap fund klientelizmit dhe të fillojë reforma të thella.

Suksesi i Kurtit në zgjedhjet e tetorit tregoi se kosovarët janë neveritur me elitat e vjetra. Kurti është politikan karizmatik, i cili demonstron një vetëbesim ndaj fuqive mbrojtëse perëndimore. Në luftën interne për pushtet Washingtoni përkrah hapur Thaçin, të cilit i beson më shumë se Kurtit se do të arrijë një kompromis me Serbinë. Në vitin 2018 Thaçi dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq hodhën në opinion idenë kontraverse të shkëmbimit të territoreve. Siç zbuloi këtë javë platforma hulumtuese BIRN qeveria e Kosovës pagoi madje një zyrë në Paris për të propaganduar idenë e prekjes së kufijve.

Zvicra regjistron të parin të porsalindur viktimë të Covid-19


voal.ch – Zvicrës sot i duhej të regjistronte vdekjen e fëmijës së parë nga Covid-19. Është një foshnjë e porsalindur nga kantoni Aargau që është infektuar me virusin jashtë vendit.

Stefan Kuster e bëri të njohur sot në paraqitjen e tij të parë publike si Mister Coronavirus të Konfederatës, si pasardhësi i Daniel Koch që doli në pension.

Autoritetet federale nuk dhanë detaje shtesë mbi vdekjen. Bebja e seksit mashkull u raportua nga Kinderspital në Zyrih. Hetimet po vazhdojnë.

Sipas asaj që u mësua nga SRF, foshnja do të kishte qenë pozitive nga koronavirus, por gjithashtu do të kishte një “sëmundje serioze neurologjike”, me siguri meningjit, siç konfirmohet nga zyra e mjekut kantonal në Aargau.

Gjatë konferencës për shtyp sot nga Zyra federale e Shëndetit Publik, të shërbimeve të Konfederatës, Stefan Kuster, përveç dy vdekjeve të regjistruara në 24 orët e fundit, njoftoi edhe 32 raste të reja që e çojnë numrin e të infektuarve  gjithsej në 30.828), duke u kujtuar qytetarëve të mos harrojë se virusi është gjithmonë midis nesh. Dhe nëse jemi dëshmitarë të një përmirësimi progresiv të situatës në spitale me një ulje të vazhdueshme të numrit të pacientëve dhe njerëzve që kanë nevojë për kujdes intensiv.

Ndërkohë dy fëmijë nga e njëjta familje (njëri që ndjek kopshtin e fëmijëve, tjetri në shkollë fillore) testuan pozitivisht në kantonin e Bazelit, ku duhej të karantinoheshin 70 persona./RSI.ch/EB

“Mister coronavirus” Daniel Koch del në pension

VOAL – Daniel Koch del në pension: fytyra e gjithëpranishme e pandemisë, “mister coronavirus” duhet të ishte larguar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tashmë muajin e kaluar, por kishte mbetur si delegat federal për Covid-19, duke shoqëruar Këshillin Federal gjatë krizës.

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset sot, në përfundim të konferencës së gjatë ekzekutive për shtyp, falënderoi Koch për njohurinë, angazhimin e tij, qetësinë dhe modestinë e tij. “Kjo ka qenë shumë e dobishme për ne,” tha Berset.

Përveç pjesëmarrjes në të gjitha konferencat për shtyp të Këshillit Federal, ai gjithashtu mori pjesë në të gjitha ngjarjet e informacionit mbi pandeminë, plot 21 herë, dhe çdo herë, siç theksoi Berset me një prekje humori, “me një kravatë ndryshe”.

Por nuk kanë munguar qëndrimet e Koch të ciat kanë shkaktuar diskutime, si rasti kur ai tha se fëmijët nuk janë vektorë të përhapjes së virusit. rsi/eb

Më 2050 Zvicra do të ketë 2 milionë banorë më shumë, rritja kryesisht nga emigracioni

VOAL – Zyra Federale e Statistikave (FSO) pret që popullsia zvicerane të rritet nga 8.6 milion banorë në 10.4 milion në 2050. Ticino dhe Graubynden do të jenë kantonet e vetme me një rënie demografike, ndërsa rritja më e shënuar do të jetë në Zyrih dhe Gjenevë.

Rritja do të vijë kryesisht nga emigracioni dhe shkalla e rritjes do të varet nga zhvillimi i mjedisit socio-ekonomik dhe politik të Zvicrës. Midis vitit 2020 dhe 2030, plakja e popullsisë do të jetë e shpejtë, dhe më pas do të ngadalësohet pak, edhe pa ndaluar, përmbledh OSSH në një shënim sot.

Nëse ndodh skenari fillestar i zhvilluar nga OSSH, numri i banorëve të përhershëm në Zvicër do të rritet nga 8.5 milion njerëz në 2018 në 9.4 milion në 2030 dhe 10.4 milion në 2050, me një rritje mesatare vjetore prej 0.6%. 75% e saj do të ishte për shkak të emigracionit. ATS/eb

Në Zvicër situata e jashtëzakonshme përfundon më 19 qershor

VOAL – Këshilli Federal ka dhënë një goditje të fortë përshpejtuese kur Konfederata po del nga bllokimi. Në fakt, heqja e masave mbrojtëse që Ekzekutivi njoftoi sot, duke pasur parasysh zhvillimet pozitive të pandemisë, janë të larmishme dhe të gjera. Ato shkojnë nga restaurimi gradual i lëvizjes së lirë në zonën Shengen, deri në rihapjen e të gjitha lehtësirave turistike dhe autorizimin për ngjarje publike me deri në 300 pjesëmarrës. Sa i përket situatës së jashtëzakonshme të imponuar nga pandemia, ajo do të përfundojë më 19 qershor.

Në një nivel të përgjithshëm, rihapjet do të kushtëzohen në çdo rast nga planet e mbrojtjes për të gjitha strukturat dhe ngjarjet, si dhe nga respektimi i kërkesave të higjenës dhe distancimit shoqëror.

Por le të hyjmë në detaje. Që nga 30 maj, kufiri i tubimeve në vendet publike do të shtrihet nga 5 në 30 persona. Nga 6 qershori, ngjarjet me deri në 300 persona do të lejohen. Në fund të qershorit, qeveria do të marrë një vendim për ngjarje me më shumë se 1.000 pjesëmarrës të cilat, megjithatë, do të qëndrojnë të ndaluara deri më 31 gusht.

Gjithashtu nga 6 qershor, ashensorët e skive, kampe dhe kopshtet zoologjike do të jenë në gjendje të rihapen. Rihapja lejohet gjithashtu për kampe pushimesh rinore, kazino dhe parqe dëfrimi. Objektet e hotelierisë gjithmonë do të lidhen me rindërtimin e kontakteve, por do të jenë në gjendje të mirëpresin grupe me më shumë se 4 persona përsëri. Në përgjithësi, të gjitha ambientet do të duhet të mbyllen në mesnatë dhe nuk do të jenë në gjendje të strehojnë më shumë se 300 njerëz në mbrëmje.

Vazhdojnë lehtësimet edhe në lidhje me sistemin shkollor. Që nga 6 qershori, mësimi në prani fizike, përmes metodave të përcaktuara nga kantonet dhe institutet, në të vërtetë do të lejohet përsëri në shkollat ​​e mesme, profesionale dhe universitare.

Kështu, ne arrijmë në dispozitat në lidhje me kufizimet e hyrjes në Zvicër dhe botën e punës. Që nga 8 qershori, të gjitha aplikimet nga punëtorët e Bashkimit Evropian dhe EFTA do të përpunohen përsëri. Për më tepër, kompanitë mundet, nëse motivojnë interesin publik dhe nevojën, të kthehen në punësimin e personelit të kualifikuar nga vendet e treta. Sidoqoftë, detyrimi për të shpallur vende të lira pune në të mirë të punëkërkuesve do të rikthehet.

Më në fund, në lidhje me kufijtë, Këshilli Federal synon të rivendosë lëvizjen e lirë dhe lirinë e udhëtimit në të gjithë zonën Shengen deri më 6 korrik. Liria totale e udhëtimit me Gjermaninë, Francën dhe Austrinë është konfirmuar që nga 15 qershori. Nuk u mor asnjë vendim në lidhje me Italinë e cila, kujtojmë, në mënyrë të njëanshme njoftoi rihapjen e kufijve për 3 qershor. Për Këshillin Federal, kjo është një datë e parakohshme për shkak të heqjes së kontrolleve.

Prandaj, Ekzekutivi synon të koordinojë këtë hap me Qeverinë e Romës dhe Shtetet e tjera fqinje, duke përfshirë kantonet kufitare dhe veçanërisht Ticinon. rsi/eb

Miratohet baza për aplikimin për gjurmimin e kontakteve SwissCovid

VOAL – Baza ligjore për aplikimin për gjurmimin e kontakteve SwissCovid është miratuar unanimisht nga Komisioni i Shëndetit Publik i Këshillit të Shteteve, i cili do të dëshironte të bënte ndryshime të vogla. Aplikacioni, i cili është testuar në një mostër prej 15,000 personash që nga e hëna, do të jetë opsional dhe do të shkarkohet vullnetarisht nga palët e interesuara.

Këshilli Federal, pas rekomandimit të Parlamentit, njoftoi të martën se ruajtja e të dhënave nuk do të centralizohet dhe burimi dhe specifikimet teknike do të jenë në domenin publik. Komisioni do të dëshironte që aplikacioni të anullohet kur të jetë i padobishëm, dmth sa më shpejt që nuk është më i nevojshëm për të luftuar pandeminë.

Komisioni gjithashtu dëshiron që qeveria të marrë në konsideratë opsionin që një person, pasi të izolohet, pas paralajmërimit për marrjen e një infeksioni të mundshëm, do t’i jepet kompensim për humbjen e fitimeve.

Këto masa mbrojtëse kanë për qëllim të inkurajojnë publikun të përdorë gjerësisht aplikacionin, pasi ai mund të konsiderohet i dobishëm vetëm nëse 60% e popullatës e shkarkon atë.

Zvicra është shteti i parë në botë që aplikon gjurmimin e kontakteve të infeksioneve me koronavirus. ats/eb

Daniel Koch: Ndeshjet e futbollit mund të zhvillohen me publik qysh në korrik

VOAL – Ndeshjet e futbollit mund të zhvillohen me publik qysh në korrik. Këtë e theksoi delegati i Zyrës Federale të Shëndetit Publik Daniel Koch, i cili në një intervistë me SRF shpjegoi se kjo mund të ishte e mundur falë gjurmimit të kontakteve, në mënyrë që të mbajë nën kontroll infektimet e mundshme të koronavirusit.

Për Koch, numri më i ulët i infeksioneve të reja në Zvicër është gjithashtu një shenjë pozitive për botën e sporteve. “Sporti është i rëndësishëm. Kjo është arsyeja pse qëllimi është që të kthehet publiku sa më shpejt në stadium”, tha menaxheri federal për Covid-19.

Ende sipas Koch, do të ishte një strategji e gabuar të prisni për të rihapur dyert për shikuesit derisa të mund të bëjnë pa të, pasi në vjeshtë “do të ketë shumë infeksione të tjera dhe viruse të tjera” në qarkullim. rsi/eb

Në Zvicër 10 infeksione të reja dhe një viktimë

VOAL – Zhvillimet e pandemisë në Zvicër vazhdojnë të shfaqen më siguruese. Sot, Zyra Federale e Shëndetit Publik raportoi vetëm 10 infeksione të reja të konfirmuara në të gjithë vendin dhe një vdekje Covid-19 në 24 orët e kaluara të hënën.

Kronika e djeshme

Heqja e kufizimeve të vendosura nga Këshilli Federal për lirimin e Konfederatës nga bllokimi kanë qenë në fuqi për disa ditë. Por nëse, nga njëra anë ekonomia mund të marrë një frymë lehtësimi– duke pasur parasysh humbjet serioze të muajve të fundit – nga ana tjetër disa pyetje dhe frika lidhen me një rikthim të mundshëm të pandemisë pas lajmeve për tubime dhe sjellje mjaft rastësore në aeroplan pa respekt për distancimin shoqëror.

Në Ticino, ndërkohë, Këshilli i Madh po takohet sërish sot pas një pauzë të gjatë, por seanca nuk do të zhvillohet në Bellinzona por në Palazzo dei Congressi në Lugano, për të garantuar respektimin e distancimit shoqëror. Sot, fokusi i diskutimeve do të jetë në krizën e koronavirusit dhe vendimet e marra deri tani nga Qeveria. rsi/eb

CEO I CREDIT SUISSE: PANDEMIA I KA FAVORIZUAR PAGESAT ONLINE

VOAL – Pandemia e koronavirusit ka favorizuar përdorimin e bankingut online. Pagesat e Internetit në veçanti u rritën, tha CEO i Credit Suisse, Thomas Gottstein në një intervistë me Neue Zürcher Zeitung. Kjo do të ketë një ndikim në numrin e filialeve, të cilat do të vazhdojnë të pakësohen.

Një tjetër pasojë e COVID-19: puna e telekomunikacionit do të rritet në të ardhmen. “Vlerësimet fillestare tregojnë 10-20% të orarit të punës,” thotë Gottstein. Si rezultat, banka do të ketë nevojë për më pak hapësirë ​​për zyra.

Pandemia ka ndikuar edhe në udhëtimin në biznes, i cili priret të zvogëlohet në të ardhmen. “Kompanitë kanë vërejtur që video konferenca funksionon mirë,” theksoi CEO.

Duke folur për Credit Suisse, Gottstein tha se ai nuk përjashtoi pushime të mëtejshme nga puna. “Në planin afatmesëm, ne do të punojmë me më pak staf, veçanërisht sepse ne vazhdojmë dixhitalizimin.” Shumë procese ende mund të thjeshtëzohen. “Është një nga përparësitë e mia”.

Për të përballuar koronavirusin, banka zhvilloi një plan me katër hapa, thotë Gottstein. Është implementuar ndryshe në varësi të rajonit të botës. “Nuk ka asnjë kufizim total në Zvicër. Ne gjithmonë kemi pasur punonjës në zyra në vende kritike dhe stafi gradualisht është kthyer në vendin e punës,” shpjegon ai. “Por ata që preferojnë të punojnë nga shtëpia – tha CEO – mund të vazhdojnë ta bëjnë këtë”. eb
ATS

Konfederata Zvicerane ia kushton gjithë vitin rolit të pyllit në ruajtjen e larmisë biologjike

VOAL – 22 maji (dita e djeshme) është sinonim i ditës ndërkombëtare të biodiversitetit. Konfederata Zvicerane ka vendosur t’ia kushtojë gjithë vitin rolit të pyllit në ruajtjen e larmisë biologjike. Përveç kryerjes së funksionit mbrojtës, rekreativ dhe prodhues, pylli zviceran është shtëpia e rreth 30,000 specieve dhe, duke përthithur CO2, ajo mbron klimën tonë.

Me qëllim të ndërgjegjësimit të biodiversitetit në pyje, Zyra Federale e Mjedisit, duke përfshirë kantonet, kohët e fundit ka filluar një faqe në internet dhe një fushatë ad hoc.

“Respektimi i ekosistemeve buron nga ideja për ta konsideruar pyllin si një bashkësi të qenieve të gjalla. Qëllimi i fushatës është të rritet vetëdija dhe të ndërgjegjësohet publiku i gjerë për këtë mënyrë të të kuptuarit të mjedisit pyjor”, komenton Davide Bettelini i Seksionit të Pyjeve.

“Për ta bërë biodiversitetin në pyll më pak abstrakt, fushata përqendrohet në 15 specie të pranishme: shtatë vertebrorë, tre lloje insektesh, tre specie bimësh, një nga likenet dhe një nga kërpudhat”, përfundoi Davide Bettelini. rsi/eb

Hekurudhat Federale Zvicerane mund ta bëjnë përdorimin e maskave të detyrueshëm

VOAL – Hekurudhat Federale Zvicerane po vlerësojnë, përmes një studimi të klientëve, nëse do të sigurojnë vagonat ku përdorimi i maskave mbrojtëse duhet të bëhet i detyrueshëm, si dhe masa të mëtejshme të mundshme për t’u futur në mënyrë që numri i udhëtarëve të rritet përsëri. Në momentet më të rënda të krizës, fluksi i përdoruesve ka rënë në të vërtetë me gati 90%.

Sipas disa burimeve, pyetësori iu dërgua njëqind klientëve. Hipotezat e këtij detyrimi vetëm të pjesshëm, në mënyrë që të lejojë udhëtimin me tren edhe për ata që nuk duan ta veshin atë, do të duket se po marrin konsensus. Një zgjidhje që mund të kënaqte të gjithë dhe nuk do të ishte e re. Në fakt, propozimi shumëve iu kujton vagonët familje, zonat e heshtjes ose zonat e biznesit.

Për stafin e SBB, detyrimi për të veshur maska ​​ka qenë në fuqi që nga 11 maj. Një kërkesë për ta bërë këtë kishte ardhur nga sindikata e personelit të transportit. rsi/eb

Prokurori federal zviceran Michael Lauber mbetet në detyrë

VOAL – Michael Lauber ruan përgjegjësitë e tij dhe do të vazhdojë të ushtrojë rolin e tij si prokuror federal në pritje të një vendimi përfundimtar nga Parlamenti. Zyra e tij e bëri të ditur këtë pasi komisioni i drejtësisë i Asamblesë Federale vendosi të mërkurën në mbrëmje të fillojë procedurën e pushimit nga puna bazuar në atë që doli në lidhje me trajtimin e hetimit të FIFA-s. Një rast që zbuloi dyshimin për shkelje serioze të detyrave zyrtare nga kreu i organit gjyqësor përgjegjës për trajtimin e hetimeve më delikate në lidhje me terrorizmin dhe krimin e organizuar.

Reagimi i Zyrës së Prokurorisë Federale konfirmon, edhe një herë, pozicionin luftarak të Michael Lauber dhe për të thënë të vërtetën, tashmë ka nga ata që pyesin veten se cili do të jetë hapi i tij i ardhshëm, në rast se propozohet heqja e tij. Procedurat në fakt nuk janë shumë të qarta dhe avokatët e prokurorit të përgjithshëm janë të gatshëm për çdo eventualitet.

Dhomat federale mund të thirren që të vendosin për shkarkimin e mundshëm që në vjeshtën e ardhshme ose, siç duket më e mundshme, gjatë dimrit. Megjithatë, kushti është i domosdoshëm pasi procedimi do të varet nga hetimet e mëtejshme, nga aktvendimi për ankesën e paraqitur nga Michael Lauber kundër sanksioneve të vendosura ndaj tij nga vlerësimet mbikëqyrëse dhe politike. Nga politika duket se ka humbur favorizimin. Pas socialistëve dhe demokratëve popullorë – të cilët inicuan mocionin e mosbesimit – madje edhe radikalët liberalë i kërkojnë atij të largohet. rsi/eb