VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Deutsche Welle: Rizgjedhje e kontestuar e Luzim Bashës kryetar i PD

By | July 25, 2017
blank

Komentet

blank

„Nje koncert klase ne Shkollen e Muzikes“ Nga: KMD Prof. Carsten Klomp, Nga Akademia Muzikore e Heidelberg, Gjermani

Ndofta nje koncert i dy klasave te pianos ne Shkollen e Muzikes se qytetit nuk eshte nje aresye e mjaftueshme per nje reportazh ne gazeten ditore te qytetit. Por kur gati njezet femije dhe te rinj, midis 5 dhe 19 vjeç (dhe prinderit e tyre), qe ne nje mbremje vere me zagushi dhe jo te rehatshme degjojne per 90 minuta, pa pushim dhe me vemendje ne salle, pa pare neper telefonat celulare apo duke u marre me to fshehurazi- kjo eshte me e pakta per t‘u permendur. Sepse duhet te kete nje shkak qe diçka e tille te jete e mundur, ne kohe si keto tonat.

Dhe ketu nuk behet fjale per shume nota muzikore korrekte dhe fare pak gabim qe tingelluan te marten pasdite ne Sallen e Pallatit te Kultures nga nxenesit e Fedra dhe Stefan Blidos. Nuk behet fjale- siç edhe ne kete koncert- mbi arritjet pjeserisht edhe te premuara me çmime konkursesh te pjesemarresve te veçante te cilet edhe ne kete koncert qene prezente. Sepse keto suksese ne konkurse, per te cilat Shkolla e Muzikes dhe mesuesit e saj jane me te drejte krenare (dhe qe jane gjithmone te vlefshme qe gazeta te shkruaje per to), jane ne te vertete nje nenprodukt i punes, jo gjithmone pa mundim por perhere me perkujdesje te madhe dhe dashuri per muziken me nxenesit qe ofron Shkolla e Muzikes.

Ne nje spiegim te shkurter per nxenesen me te madhe te koncertit e cila, para se te fillonte studimet per mjeksi( aktualisht), per vite te tera çohej nga prinderit me makine nga qyteti ku banonin rreth 100 km larg, per te marre mesimet e pianos ne Wertheim, Fedra Blido tha ate qe eshte ne te vertete me e rendesishmja: Qellimi eshte te zgjosh tek femijet dhe te rinjte nje dashuri per muziken, qe zgjat nje jete te tere.

Kete dashuri mund ta zgjosh vetem nese je ne gjendje vete t’jua transmetosh dashurine personale per muziken te tjereve. Dhe kjo ishte e dukshme ne çdo moment te kesaj mbremjeje: ne seriozitetin e madh me te cilin nxenesja me e vogel pergatitet nga mesuesi per koncertin, me fleten e saj te muzikes, me notat e medha te shkruara me dore: nje melodi me nje ze. Ne gezimin qe tregojne te dy mesuesit kur nje veper realizohet shume mire. Ne trazimin e brendshem emocional dhe ngazellimin shpirteror te dukshem kur Duoja e tyre e nxenesve entusiazmon sallen. Ne shumellojshmerine e repertorit muzikor te zgjedhur prej tyre qe nga klasiket si Preludi ne Do Maxhor i Bach, tek kohet nga sonata te ndryshme te Mozart, „Per Elizen“ e Beethoven deri tek pjeset moderne dhe tinguj te shkeputur nga Vicetone& Tony lgys“ Astronomia“ apo nga „Jazz- Sonatina“ e Robert Vandall. E jo me pak e rendesishme, ne ate sa me afrimitet dhe ngrohtesi Blidot ndahen nga nxenesit me urimet per pushime te mbara , po edhe sesi nxenesit pershendeten me ta.

Dhe keshtu duartrokitjet e mese 50 degjuesve ne publik nuk qene vetem per femijet dhe te rinjte, por dhe veçanerisht per Fedra dhe Stefan Blidon si dhe se fundmi, per te gjithe stafin mesimor te Shkolles se Muzikes, qe me shume perkushtim angazhohen per muziken dhe „ femijet“ e tyre. Dhe jo me pak e rendesishme, me nenvizimin per forcen integruese te muzikes ne Shkollen e Muzikes per femijet me origjine te ndryshme, eshte theksimi ne menyre te veçante i domosdoshmerise se mbeshtetjes se kesaj pune nga ata qe vendosin mbi shperndarjen e fondeve financiare komunale.

 

blank

blank

blank

KAFKAT E SHQIPTARËVE BAJNË DRITË NËPËR SERBI?! – Nga BINAK MAXHARRAJ

/Nenat tona ende se kanë iden se ndonjë kafkë-llamb e djalit apo vajzës së sajë shendritë ne ndonjë shtepi serbe/
Skandaloze e çuditëshme dhe shumë e tmershme ne Twiter po qarkullon deklarata e presidentit serb Aleksander Vuçiq për krimet mizore serbe gjatë luftes ne Kosovë.
“Ata janë detyruar t’ua heqin lëkurën nga koka njerëzve, ta ndajnë atë nga lëkura… Ata ishin trajnuar se si duhej prerë kokat e njerëzve, e si të preheshin pjesët e trupit”, ka shkruar Vuçiq në Twiter.
Më kokat e prera të shqiptareve bënin lamba,ato edhe sor bejnë dritë nëpër shtepite serbe të cilat shiten dhe blihen ne tregjet serbe siç çdo mall tjetër.
Dihet së Sërbët janë racë e prishur njerëzore të cilët nuk kanë edhe aq dallim te madh nga bishat, anipse e kanë formën e njeriut ata ne esencë janë bisha,bile bisha te egra te llojeve parahistorik.Janë njerez te pa shpirtë dhe te pa ndjenja,sidomos ata bahen edhe më te eger ndaj shqiptarëve.
Ç’prej së erdhën këto bisha ne Kosovë diku ne shekullin e 12,gjithëmonë Serbet ishin ne konflikt dhe luftra me shqiptarët.Ata vazhdimisht luftuan me shqiptarët për ti debue nga trojet e veta.Kështu ndodhi me Toplicën deri ne Nish ku u debuan mbi 300 mijë shqiptar për ne Truqi dhe nje shumicë erdhen si Muhaxhir ne Kosovë.Kështu,ndodhi edhe kur e coptuan Shqiperin etnike duke e nda ne katër shtete,kështu qe Shqiperia Londineze është i vetmi shtet ne botë qe kufizohet me popullin e vetë.Qellimi i sajë ishte qe kështu ta bajë shqiperin copa copa për me mujtë më kollaj me e çrranjosë nga trojet e veta.Kështu kjo lavire e poshtër deboj me dhunë vetm nga Kosova mbi 8oo mijë shqiptarë,duke i dhpernda nëpër tokat e Anadollit.
Por,egersinë më të vrazhdë te këtyre bishave slave Kosova dhe Shqiptarët e përjetuan ne luftën e fundit në Kosovë,kur pasiqe kjo kulqeder e çmendur nuk u ngi me gjak nga luftrat tjera qe i bëri nëpër ish-jugosllavi,si e qartur,si e prishur,si pa kokë ia mësyu Kosovës më tërë arësenalin ushtarak,policor,paramilitar me gjakra te prishur,për ti çeru hesapet njëherë e përgjithëmonë me Shqiptarët.Por u thyen keq nga UÇK-ja dhe NATO-ja.Por,megjithate ata banë krime te paparapara ne historin e njërëzimit.
Serbet edhe ne luftë nuk patën moral luftë,nuk njohin rregulla lufte,por ata turren si bisha te egra për gjak shqiptari.Ata në Kosovë kryen krimet me barbare qe njehë historia e njerëlzimit,kryen gjenocid ne popullisn civile te pambrojtur.Këto bisha sllave hynin nëpër shtepija dhe vrisnin çdo këndë qe zatetëshin,pleq,plaka te paaftit.Ata,nanave tona me bajonet ua mbyteshin femiun ne bark,ata nuk i kursenin as femijt e vegjel te cilve ua prenin edhe kokat.Ata përdhunon nanat,grat dhe motrat tona dhe pastaj i vriteshin dhe i gjuanin nepër puse bunarësh.
Por,kënaqesia me e madhe e ketyre bishave sllave ishte kur shqiptarëve ua prenin kokat,i zienin, dhe kafkat e tyre i merrnin me vehte dhe nga ato marojshin llamba drite.Ku me dijtë se sa llamba-kafka te shqipëtarëve bajneë dritë sot nëpër shtepia ne Serbi dhe gjithëandej.Por,duhet te jenë shumë,bile shumë.Sot e kësaj dite nanat tona ende shpresojnë se do tu këthehën bile eshtat e djemve e vajzave të tyre,dhe nuk donë me besu se ndonjëra nga këto kafka qe bajnë dritë nëpër Serbi është e djalit apo vajzes se saj.Ky është gjenocid dhe mbi gjenocid i pa parë në historin e njerëzimit,qe dijnë ta bajnë vetem Serbet dhe askush tjëtër.
I propozoi kryeministrit Albin Kurti qe me këtë deklaratë fashizoide ta godas shumë ashpër Aleksander Vuçiqin e takimin e tretë te radhës qe do te mbahet se shpejti.
blank

Zgjohuni Shqiptarë! …. Të nisesh drejt Brukselit e të përfundosh në…. Beograd [???]…. – Nga ADRIATIK DOSTI

Absolutisht qe firmosja e 3 memorandumeve te sotem ne Shkup nga ”trojka” sllave e antishqiptare Vucic-Rama-Zaev gjoja nen ombrellen e se nesermes se nje Open Ballkani te ri perben aktin zyrtar te tradhetise se madhe kunder kombit e popullit shqiptar …
Jo Minishengen e Open Ballkan ta quajne treshja e Novi Sadit dhe e Shkupit nismen e tyre por edhe sikur Parajsa Ballkanike ta etiketojne cdo gje tashme eshte qartesisht e lehtesisht e kuptueshme se gjithcka eshte kunder iteresave te shqiptareve dhe con Uje madje me shumice ne mullirin serbo-sllav…ne Beograd
E ardhmja e Shqiperise por edhe e krejt vendeve te rajonit te Ballkanit perendimor do apo nuk do treshja e mesiperme eshte BE dhe Brukseli e jo Beogradi, e as Shkupi e as Tirana…
Te zemeruar me sa duket me BE e me nje OK ne xhep edhe nga Moska per t’ju kundervene asaj kesisoj me ”inisiativa e nisma” te reja te kesaj forme e natyre treshja e mesiperme kerkon te sfidoje BE dhe si i themi popullorce ne shqiptaret ne raste te tilla ….per inat te sime Vjehrre vete e fle me Mullixhiun …
Nese BE eshte nje Jugosllavi e madhe kjo e jona sot Open Ballkan eshte nje Jugosllavi e vogel …keshtu u shpreh sot Rama ne Shkup pas nenshkrimit te memorandumeve me Vucicin e Zaevin…dhe me shkoqur se kaq mendja e tij e semure nuk mund te shprehej dot lidhur me katrahuren ne fjale…
Dhe te mos harrojme qe ishte po ky Rama i djeshem qe kercenonte BE se po nuk na i hapet deren …Rusia ja tek eshte pas deres tjeter…dhe aspak rastesisht ruset jane te vetmit ”turiste” qe pas nje vendimi te qeverise se tij e firmes se tij hyjne e dalin ne Shqiperi pa viza e si ne Han te tyre …pa dyer e pa dritare…
Besoj se te gjithe shqiptareve ju kujtohet fort mire loja me vaksinat ruse te Covid 19 prej Rames ku njehere i quajti ”shaka te 1 prillit” e heren tjeter vajti vete personalisht e i priti ne mes te nates ne Rinas [???]…
Mjaft te shihni me kujdes nivelin e maredhenieve te gjitheaneshme e vecmas atyre tregetare dhe vleren financiare mes tre vendeve qe nenshkruan sot memorandumet ne Shkup per te kuptuar qartesisht se sa fallse dhe e genjeshtert dhe sa sa ne favor te serbo-sllaveve e ne dem te shqiptareve eshte mareveshja ne fjale… per te saktesuar qe vecmas kjo lloj mareveshje eshte haptazi edhe nje thike pas shpine ndaj Kosoves e popullit te saj…
Historia ne shqiptareve me kete rast nuk ka se si te mos na kujtoje periudhen 1945-48 kur dashuria Enver-Tito e coi Shqiperine ne gremine e kur ish jugosllavet e rropen ekonomikisht fqinjin e tyre deri ne ate fare feje se ja rrokullisen ekonomine e tyre ne humnere teksa ju moren gjithcka te mire e me vlere qe kishin e ju derguan ca piskatore grash e byzylyke teneqeje… …
Serbia kurre nuk ka hequr dore nga enderra e saj shekullore…dalja ne Adriatik..e mesa duket enderren e saj kete radhe po kerkon ta beje realitet Rama i njohur vecmas per vitet e mjaltit e flirtet e tij pa fund me ish ministrin e propagandes se djeshme te kriminelit Milloshevic e presidentin e sotem te Serbise- Vucicin …
Sikurse Maqedonia ne rruget e se ciles ende degjohen britmat histerike Ubi -ubi Siftari [ vriteni – mbyteni shqiptarin] …qe ka kohe qe kerkon nje cope Port ne Durres e mesa duket Rama qe ja ka premtuar kete gje Zaevit sot jo me kot ishte ne Shkup e jo pa qellim firmosi memorandumet tre paleshe…
Loja e te treve e vecmas e dyshes Rama -Vucic eshte teper e rrezikeshme jo vetem per vete shqiptaret e serbet por per krejt vendet e popujt e Rajonit ne fjale…sepse e nesermja e tyre eshte e duhet te jete vetem BE e Brukseli dhe jo Beogradi e Tirana te dirigjuara nga Moska anti ballkanike e vecmas antishqiptare…
Nese kujtoni takimin e Rames ne Moske pak kohe me pare dhe biseden e tij te djallezuar me Dhelpren -Lavror …e gjitha kjo c’ka po ndodh sot me kete fare Open Ballkanin e sotem te Rame-Vucic-Zaevit natyrisht qe e ka nje fare ”kuptimi” ose perkthimi…
Ne vend qe kryeministri i Shqiperise te shkoje ne te njejten linje me politiken amerikane te sotme e me inisiativen euro-atllantike per ta detyruar Serbine e per ta bindur ate se vetem njohja e Kosoves eshte e nesermja e garantuar mes dy vendeve e i sherben paqes e perparimit ne Rajon… …e per ta bindur Serbine se loja me dy porta …edhe mire me Mosken por edhe mire me Washingtonin duhet te marre fund njehere e mire sepse eshte se pari ne dem te saj e me pas edhe te krejt Rajonit…po vazhdon te beje te kunderten duke i hedhur vazhdimisht benzine -zjarrit e duke ju fryre urave ende te ndezura te historive te djeshme tragjike ballkanike edhe me fort se c’duhet…dhe duke e tensionuar e bere situaten edhe me te frikeshme e me te rrezikeshme sa c’eshte ne realitet…
Ballkani e ka vendin ne BE…ne Europe sepse jo vetem qe i takon te jete atje por edhe sepse eshte zemra e nje pjese shume e rendesishme e historise shekullore te saj …cdo lloj lidhje e zgjidhje tjeter sidomos kur vjen nga serbo-sllavet qe i kane kusure jo te vogla historike Rajonit tone eshte e destinuar te deshtoje !
Kosova e hodhi poshte me neveri e vendosmeri nismen e Novi Sadit qe ne fillim…sikurse vendosmerisht edhe sot deklaroi publikisht se nuk do ti njohe kurre lidhje e mareveshje te tilla antishqiptare e vecmas antikosovare si kjo e Shkupit dhe shtoi se ndihet vertet e shume -keqardhur qe ne krye te nismave te tilla qendron fatkeqesisht kryeministri i Atdheut – Meme !
Sepse te presesh Presidentin e Serbise – Vucicin ne Tirane me Tapet te kuq…e ti mbyllesh deren Kryeministrit te Kosoves e me pas ta takosh ne errresire e me dyer te mbyllura Presidenten e Kosoves Vjosa Osmanin…etj etj…nuk mund te mendosh dot ndryshe e nuk mund ta etiketosh dot ndryshe pervecse thellesisht Antishqiptare …mareveshjen e sotme Rama-Vucic-Zaev firmosur ne Shkup !
Shqiptare eshte koha per nje rizgjim te madh mbare kombetar …eshte koha per tu ndare njehere mire prej enderrave te frikeshme serbo -sllave ne kurriz te kombit e popullit tone …eshte koha per ti thene fuqishem NDAL Rames e kujtdo tjeter qe guxojne e nxjerrin ne ankand interesat tona kombetare…
blank

Çfarë nuk kuptohet nga iniciativa Rama – Vuçiç – Nga ENTON ABILEKAJ

Aleksandër Vuçiç dukej si më i sinqerti mes tre liderëve që dolën huq për të disatën herë me inicativën e “minishengenit”, “shengenit rajonal” apo “Open Balkan”. Ai të paktën tha një të vërtetë, që takimit të parë me Ramën e kishin organizuar për të fituar pikë politike në vendet e tyre.

Ky rrëfim shpjegon atë “Provokacijan” e famshme që e bëri Edi Ramën të kalonte si hero në luginën e Preshevës dhe të pritej si pop star në Kosovë. Nuk paska qenë një akt diplomatik në shërbim të Kosovës, por vetëm një lëvizje e zgjuar marketing politik, që doli me sukses.

Jehona e “Provokacijas” do të vazhdonte edhe sot, nëse çmimi i asaj dhurate që Vuçiç i bëri Ramës, nuk do të kishte brenda edhe ndryshimin e kufijve të Kosovës edhe shengenin rajonal të themeluar në Novi Sad.

Ndërsa ndryshimi i kufijve është një rrezik në rënie, shengeni rajonal po shndërrohet në një kërcënim serioz, që siç u la në Shkup, do të sjellë edhe ndryshimin e legjislacionit, pavarësisht se legjislacioni mezi është përshtatur me atë të Bashkimit Europian.

Janë vetëm ligjërimi fillestar i devijimit nga rruga për në Bruksel. Kishin filluar pa ligje, kur autokratët e Ballkanit akuzonin Europën për egoizëm, snobizëm deri në padrejtësi dhe Edi Rama si më i guximshmi e mallkonte “vafshi në djall”. Ato kërcënime liliputësh nëpër vilat qeveritare të Ohrit, Shkupit, Tiranës dhe Beogradit, u jepnin kurajo vetëm shërbëtorëve të regjimeve, që e shikonin refuzimin europian me frikën e rënies së pushtetit dhe përfitimeve.

Tani që vendosën të ndryshojnë ligjet për t’i dhënë fuqi iniciativës së tyre, është momenti për të rezistuar deri në shkatërrimin e “Open Balkan”, ose për të pranuar një herë e mirë përdorimin si kavie të një eksperimenti.

Duhet rezistuar, jo se iniciativa është themeluar në Novi Sad, por sepse ajo e Meriton emrin iniciativa e Novi Sadit, në kuptimin e një marrëveshjeje që i intereson vetëm Serbisë. Në kushtet kur përballet me bisedimet e vështira me Kosovën, tani që përballë ka Albin Kurtin, kur ka një projekt-marrëveshje me 5 pika të cilën as nuk pranon ta konsiderojë, miqësia me Edi Ramën dhe vëllazërimi me shqiptarët e Shqipërisë, e ndihmon të fshehë nacionalizmin ekstrem që nuk i ka ndryshuar që kur ishte ministër i Millosheviçit.

Në kohën që Kosova kërkon një fillim të mbarë dhe të qartë të procesit të paqes, duke pranuar krimet e luftës, duke paguar reparacionet, gjendur të humburit etj; Shqipëria flet për harrim të së shkuarës pa asnjë proces pajtimi dhe e akuzon Kosovën, se ka mbetur në të kaluarën.

Vasil Naçi, një ndër biznesmenët më të mëdhenj në Shqipëri, me investime edhe në Serbi dhe Maqedoni, e përshëndeti iniciativën gjatë Forumit. Naçi nuk ka patur dhe nuk ka nevojë për lidhje me politikën, për të bërë biznes. Është ndër pak modelet e mira të biznesit që ka prodhuar Shqipëria, por fjala e tij ishte shumë e shkurtër.

Ai nuk tha se si është klima e biznesit në Shqipëri, se si ndihet ai në këtë klimë. Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit, vetëm dy ditë më parë konstatoi se klima e biznesit në Shqipëri është e papërshtatshme, veçanërisht për investimet e huaja. Serbia me politikat e favorizimit financiar dhe fiskal të investimeve të huaja, ka sot kompanitë më të mëdha të Perëndimit si madje edhe të Lindjes.

Investimet e huaja direkte në Serbi kanë qenë rreth siç e tha Vuçiç, janë 60 për qind e investimeve të huaja direkte të Ballkanit Perëndimor (në fakt 63 për qind), rreth 4 miliardë euro në 2019, po aq në 2018. Me politikën e flirtimit me Perendimin dhe Lindjen dhe me kërcënimin e influencës Ruse, Serbia ka mbledhur një energji investimesh të huaja që kërkon zgjerim të tregut, ekspansion në Ballkan dhe më gjerë.

Investimet e huaja direkte në Shqipëri nuk i arrijnë 1 miliard euro po të mos u shtosh bujarinë e Erdoganit për tërmetin dhe zgjedhjet. Kompanitë perëndimore janë larguar thuajse të gjitha, për tua lënë vendin atyre rajonale dhe vendase. Kur bën fjalë për eksporte, vetë Kryeministri përmend domatet dhe mandarinat, që nuk përbëjnë as 1 për qind të prodhimit të përgjithshëm bruto që Shqipëria e ka 15 miliardë dollarë, ndërsa Serbia 53 miliardë.

Kjo ekonomi, 3 herë e gjysmë më e madhe, me një kërkesë ekspansioniste në rritje marramendëse, po kërkon më shumë lehtësi për tregjet e Ballkanit. Deficciti tregtar i Shqipërisë me Serbinë për 2020 ishte 120 milionë euro, ose 3 për qind e buxhetit të Shtetit. Me iniciativën e Edi Ramës për lehtësimin e ekspansionit serb, sigurisht që do të rritet.

Ky ekspansion është i pamundur me marrëveshjet e tipit CEFTA, që janë formuluar prej Bashkimit Europian, në stilin e BE, për të mbrojtur ekonomitë e secilit vend. Procesi i Berlinit, i inicuar nga Merkel, garanton zgjerimin e tregut duke mbrojtur ekonomitë e secilit vend, garanton që kapitale të dyshimta të mos hyjnë në konkurencë, që produktet kineze dhe ruse që kanë hyrë në Serbi me marrëveshje që shkelin Atabilizim – Asociimin, të mos hyjnë pandershmërisht ne gjithë tregun e Ballkanit, për t’i garantuar Serbisë hegjemoni ekonomike.

Në vend të flasë konkretisht për këto, Edi Rama, flet për kamionistë që transportojnë shalqinj dhe mbeten nëpër dogana. Shalqinjtë prishen kur i vonon dogana serbe, por energjia që importojmë nuk ka nevojë për doganë, makinat, makineritë e gjithë industria e rëndë që importojmë, nuk e ka peshën e domateve, mandarinave dhe shalqinjve.

Diferenca është 120 milionë euro në vit, që Shqipëria i çon në Serbi. Edi Rama po nxit shqiptarët të harrojnë, po nxit Kosovën të mos vërë pavarësinë përpara ekonomisë, që pagesa e shqiptarëve për serbët të shumëfishohet. A mund ta bëjë një shqiptar këtë?/dosja.al

blank

Rama-Vuçiç e Zaev bëhen bashkë në Shkup, ironizon kreu i Vetëvendosjes në Tiranë: 108 vite nga Konferenca e Londrës te marrëveshjet e “Jugosllavisë së Re”

TIRANË

Kreu i Vetëvendosjes në Tiranë, Boiken Abazi ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” lidhur me Forumin Ekonomik mbajtur në Maqedoninë e Veriut dhe memorandumeve të nënshkruara mes Kryeministrave Rama e Zaev dhe Presidentit të Serbisë Vuçiç.

Abazi shkruan se Forumi Ekonomik përkon me 108-vjetorin e Konferencës së Londrës, ku ambasadorët morën një vendim formal për t’i njohur Shqipërisë së pavarur vetëm gjysmën e territorit të saj, ndërsa sot vijon ai, Rama po nënshkruan kokë më vete nën trysninë dhe joshjen nga Serbia, bashkë me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, marrëveshje ekonomiko-tregtare që e vendosin Shqipërinë nën vasalitetin e Serbisë, duke formalizuar vendimet e “Zonës së Novi Sadit”

“Në Konferencën e Londrës, më 29 korrik 1913, ambasadorët morën një vendim formal për t’i njohur Shqipërisë së pavarur vetëm gjysmën e territorit të saj, duke lënë jashtë kufijve mbi 40% të popullit shqiptar, nën trysninë e Serbisë dhe Greqisë. Vendimet e asaj konference krijuan një padrejtësi historike që populli shqiptar e vuan sot e këdaj dite.

Sot, 108 vite më vonë, më 29 korrik 2021, pa presionin e ambasadorëve, KM Edi Rama po nënshkruan kokë më vete nën trysninë dhe joshjen nga Serbia, bashkë me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe KM e RMV Zoran Zaev, marrëveshje ekonomiko tregtare që e vendosin Shqipërinë nën vasalitetin e Serbisë, duke formalizuar vendimet e “Zonës së Novi Sadit” (Mini-Shengenit që po i ndryshojnë emrin, por jo përmbajtjen).

Nënshkrimet e Edi Ramës sot do të mbeten gjithashtu në histori. Ato janë nënshkrime të një kryeministri kolaboracionist me planet ekspansioniste të Serbisë. Me këto marrëveshje Rama e vendos ekonomikisht Shqipërinë nën dominimin ekonomik të Serbisë, duke e varfëruar më tej vendin. Me këto marrëveshje Rama tenton të sabotojë përpjekjen për ta vendosur Serbinë para drejtësisë për krimet dhe gjenocidet që ka kryer ndaj kombit shqiptar, duke i pastruar imazhin ndërkombëtarisht dhe duke ia normalizuar politikat agresive një Serbie që nuk kërkoi kurrë falje. Me këto nënshkrime Edi Rama ka shkelur të drejtat e Kosovës dhe të mbarë kombit.

Nuk e dimë kush ia ka propozuar Ramës datën 29 korrik për këto marrëveshje, por datë më domethënëse nuk mund të gjente!” -shkruan Abazi.

blank

OPOZITA E MJERË PA SENS POLITIK – Nga BINAK MAXHARRAJ

 

Ju partit politike PDK,LDK AAK tanime nuk jeni në pozitë,tanime nuk jeni në qeveri.Punët në qeverit e Juaja i betë bërllog.Qevertë e Juaja përfunduan keq e me keq.Mandatët i përfunduat ashtu siç i përfunduat me turp pa dinjitetshëm,pa politikë shtetformuese por me shumë politikë shtetshkaterruese me te cilën e qitet ne pazare edhe vendin më vrastarët e sajë.

Pra,tashti më nuk jeni në qeveri mandatët i përfunduat ashtu siç i përfunduat me skandale dhe afëra nga më të ndryshme.E vodhët dhe e plaqkitët këtë shtetë deri ne palcë.Derisa ju po bëheshit milionera,populli e kishte marrë vrapin,ikjën nëpër Evropë për një kore buke për femijet e tyre,ndërsa femijet e Juaj,gratë e juaja mbanin rroba te shtrejta,të mbuluar me arë salltaneteshin nëpër sallone të ndryshme pa fije turpi.Por,nuk di së edhe çfarë nuk latë tjetër gjë pa i berë këtij populli duke e poshteruar,dinigruar.Derisa ai e kuptoi se kush jeni.

Dhe me 14 shkurt 2021 ua dha shqelmin dhe ju hodhi si paçavrat ne opozitë,bile si paçavra të pa lara.

Kjo është e gjitha,është meritë e popullit qe tashti nuk jeni në qeveri,duhet të mësohëni të jetoni edhe në opozitë,sepse sipas te gjitha gjasave këtu do te qndroni shumë gjatë,anipse kjo nuk po ju perlqen nuk jeni mësuar më qendru në opozitë sepse vendi ne opozitë nuk ju sjellë benefite sikur ishit ne pozitë,ne qeveri,nuk mund te vjedhni dhe te plaqkiteni këtë vend.Edhe në opozitën e mirefillët parrit mund te jenë kreative,te veprojnë dhe kontribuojnë për shtetin,por ju këtë nuk po e beni sepse shumë keq e keni flliqë këtë shtet.Krejtë puna e juaj ne opozitë po ju shkon huq.

Ne vend te kontributit te juaj,ju e keni humbë orijentimin të qenunit ne opozitë.Krejtë energjinë e Juaj po e drejtoni ne drejtim të gabuar ne  luftës për mbrojtjën e punëve te pista të juaj sa ishit ne qeveri ne pozitë,duke i mbrojtë hajnit,plaqkitjet dhe korrupcionin për te cilet u ka hyer firka në palcë sepse se shpejti duhet te jepni përgjegjesi për te gjitha punët e pista qe ia keni bërë këtij shteti sa ishit ne pozitë, ne qevri për te gjitha këto vite pas çlirimit sepse drejtësisë nuk mund ti ikëni ajo se shpejti do te ju trokëtë në derë.

Kjo nuk është e gjitha?!

Edhe te qenunit në opozitë kërkohën do rregulla të mirësjelljës për ndihmë pozitës në qeverisje të mirë.

Por ju këtë nuk po e bëni,jeni bërë si bishat e egra,po turreni vrap e pa vrap,po turreni në Parlament e qeveri dhe kudo tjëtër qe ta lani fytyrën e juaj te papastër,thuese se kjo qeveri i ka fajet për të gjitha punët e pista qe ia keni bërë këtij vendi për te gjitha ato vite sa ishit në pozitë,në qeveri.Duhet të harxhoni shumë deterxhtë qe ta shpëlani fytyrën e juaj të pa pastër.

Por tashti ju te opozitës duhet ta kuptoni e sidomos do gjela e skakavca të PDK,LDK dhe AAK se në qevri është dikush tjetër, janë ata qe i zgjodhi populli me votë absolute.Qeveria e re ndryshon dukshëm nga ajo e Juaja.Janë më te arsimuar,janë te pa korruptuar,nuk dijnë me vjedhë me plaçëkitë vendin.Nuk janë njërëz te hunit dhe stupcit,siç ishit ju ne te gjitha qeverite e pasluftës.

Qeveria e re me njerëz te zgjedhur nga populli,e jo përmes pazareve politike siç vepronit ju,do të jetë shumë ndryshe me shumë cilsore premtuese dhe gjithësesi jo korruptuese me pagazhe gjyqesore mbi shpinë.Nuk keni te drejtë ti drejtoni shigjetat e kritikës në këtë qeveri qe i ka vetem disa muaj në qeverisje te kërkoni qe ti ndreq punet e pista te juajat që ia bëtë kërij sheteti për 20 vite e me shumë,punë këto te cilat i ka kundërshtuar kurr ishte ne opozitë e cila gjithesesi bente një luftë konstruktive qe të mos lejonte qe te shkaterrohet shteti,te mos cenohet sovraniteti dhe integriteti i vendit.

Pra,ne vend qe edhe ne opozitë te kontribuoni diçka për kët vend,sepse edhe opozita mund te bëjë shumë punë te  mira,mos humbëni kohë,mos trumbetoni qoftë me kërcnime,protesta për punën e disa muajve të kësaj qeveria e cila po benë punë jashtëzakonisht te mira dhënë votuesit,elektoratit ne drejtim të çkapjes se shtetit nga ju të opozitës te cilët jeni te korruptuar deri ne fytë me krim dhe korrupcion.

Nuk ju pijnë ujë kërcnimet me protesta ndaj qevesisë.Nuk pijnë ujë sepse kanë ndryshuar koherat ne pushtet nuk janë më hajnat,plaqkitësist dhe cubat e të gjitha llojeve,sepse kjo qeveri ne krye me Albin Kurtin po ia zbardhë fytyrën Kosovës të nepërkëmbur ne arënen nderkombetar.

Kjo është rruga e kësaj qeverie e Kryeministrit Albin Kurti i cili më përkushtim dhe pa u trembur po e qonë dhe do ta qojë përpara këtë vend.Këtë po e vërtetojnë edhe aktiviteti i tyre ne të gjitha ninistritë ku po pelcasin bagllamet e një shteti të korruptuar nga hajnat dhe plaqkitësist e qeverive sa ishit ju ne pushtet.Po,pelcasin bagllamet e montuar gabim nepër borde dhe segmente tjera të jetës ekonomike.Kjo qeveri në krye me kryeminstrin Albin Kurti për herë te parë pas dhjetë vitesh diagolimi përbuzes,nençmues po ia tregon vendit Vuçiqit duke e mbeshtet për muri duke ia shpërfaq fytyres të gjitha krimet deri ne gjenocid te bera ndaj shqiptarve të cilat negocuesit e më parshëm me Thaçin,Mustafën as qe patën gucimin te ia përmendnin por qe i sollën marveshje te demshme Kosovës.Më këtë epërsia e Vuçiqit ka marrë fund në dialog sepse Kurti i dregoj se me nuk është i nenshtruar por është palë e barabartë në dialog,për çka Vuçiq ne dy takimet e fundit mbeti i tmerruar,mbeti pa fjalë por i terbuar si bisha sepse me këtë qeveri dhe më Kurtin si kryeministër i ka ardhë koha për llogari dhenje ndaj Kosovës,e jo te kerkojë ndonjë llogari apo kompromisë nga Kosova.(7/27/21).

blank

I jepet lamtumira e fundit 46-vjeçarit nga Podujeva që vdiq në aksident në Kroaci

Sevdail Rrustemi, 46-vjeçar, nga Pakashtica e Podujevës mbeti i vdekur në aksidentin tragjik që ndodhi ditën e diel në Kroaci.

Bashkë me të ndjerin, në autobus ishin edhe bashkëshortja dhe dy djemtë e tij, të cilët pësuan lëndime trupore dhe të njëjtit kanë marrë edhe mjekësor në shtetin kroat, ka njoftuar vëllai i të ndjerit.

Para pak çastesh mes dhimbjes e lotëve iu dha lamtumira e fundit 46-vjeçarit.

Në vendin e ngjarjes po qëndron ekipi i T7, duke sjellë fotografi nga ceremonia e varrimit.

Dhjetë persona me prejardhje nga Kosova humbën jetën dhe mbi dyzet u plagosën kur autobusi me të cilin udhëtonin, doli nga rruga në qytetin kroat, Sllavonski Brod.

Autobusi me 67 pasagjerë, përfshirë fëmijë, ishte nisur nga Frankfurti për në Prishtinë.

blank

Varrosen nënë e bijë nga Gjakova që humbën jetën në aksidentin tragjik në Kroaci (fotot)

Nënë e bijë nga komuna e Gjakovës që humbën jetën në aksidentin tragjik në Kroaci po varrosen sot në vendin e tyre të lindjes.

45-vjeçarja, Valentina Binakaj dhe e bija 18-vjeçare, Erlinda Binakaj, fatkeqsisht nuk arritën t’i mbijetojnë tragjedisë të dielën në mëngjes në Slavonski Brod të Kroacisë.

Mes dhimbjes e lotëve para pak çastesh atyre iu dha lamtumira e fundit.

T7 ju sjell pamje nga ceremonia e varrimit.

blank

blank

blank

Dhjetë persona me prejardhje nga Kosova humbën jetën dhe mbi dyzet u plagosën kur autobusi me të cilin udhëtonin, doli nga rruga në qytetin kroat, Sllavonski Brod.

Autobusi me 67 pasagjerë, përfshirë fëmijë, ishte nisur nga Frankfurti për në Prishtinë.

blank

Ironia – Znj Veliaj, rrogë vetes 20 mijë euro në muaj/ Aktivistja Elona Caslli: Diferenca është shumë pallate në mes…

Aktivistja Elona Caslli ka ironizuar zonjën e parë të Bashkisë së Tiranës, e cila ‘i paska gjetur vetes një punë me rrogë të majme 20 mijë euro në muaj, ku këshillon institucione dhe kompani ligjore, kur burri I saj ka mbushur Tiranën me pallate’.

Postimi

‘Quo vadis!

Teatër paska shpikur zonja Veliaj..?!?!

Zgjuarsi pushteti me kosto shteti..

Sipas investigimit të Ora News, bashkëshortja e kryebashkiakut Erion Veliaj merr 20 mijë euro në muaj, duke këshilluar ligjërisht institucione e kompani shtetërore.

Sa e zonja është bërë profesionalisht zonja Veliaj-Xoxe, pas mandatit dhe sa ishte e tillë para mandatit të burrit të saj si kryepushtetar i Tiranës??

Diferenca është shumë pallate në mes..

Ky po është Teatër, por i pashembur ende..’

blank

Ambasadori Withers për DASH: “Erion Veliaj është një qen sulmi (attack dog) i Edi Ramës”

‘Veliaj është qen sulmi’, ndryshimi i qëndrimeve brenda një dekade mes ish-ambasadorit Withers dhe kryebashkiakut të Tiranës

Yes Sir !

blank

*“Erion Veliaj është një qen sulmi (attack dog) i Edi Ramës”. – thuhej ndër të tjera në një kabllogram (lehtësisht të verifikueshëm) të zbuluar nga WIKILEAKS, i raportuar dhe i firmosur nga ambasadori Withers për DASH gjatë kohës kur përfaqësonte SHBA-të në vendin tonë.

**Një foto e para pak ditëve e kryetarit të Bashkisë së Tiranës me ambasadorin në pension z.Withers u shpërnda nga Veliaj me mbishkrimin e ngrohtë “ka miq, ka familje, ka dhe miq që të bëhen si familje”.

post scriptum – Paralelja midis dy fotografive të mësipërme, screenshot-it të ambasadorit gjatë mandatit të tij diplomatik dhe gjurmimi i kryebashkiakut për një foto me ambasadorin në pension e në punë t’vet, ftojnë për një pasqyrim mes dy ngjarjeve që i ndan një dekadë.

Pagëzimi si qen sulmi, sjell padashur inventarin zoologjik të shprehive të ngjashme mes dy popujve miq, leksikun krahasimor mes kafshës besnike dhe qenieve humane të shpërfytyruara sipas rastit, besnikë vetëm tek shefat kryetarë a pronarë partish, kryeministra etj.

Në të dy rastet qëllimi mbetet i njëjtë. Kocka.
Në USA besoj se krahasimi i një politikani me kafshën e pafajshme, do të zgjonte protesta të zjarrta nga shoqatat e mbrojtjes së kafshëve.

Tek ne, janë rritur breza që ekzaltoheshin e mrekulloheshin teksa jepte shpirt Gofi, pushtuesi nazist, qeni fiksional i helmuar nga “Tomka dhe shokët e tij” nën tingujt e këngës “fusha është e jona…”.

Nuk besoj se fusha e filmit të lidhet me emrin e mëvonshëm të një kompanie të privilegjuar tenderash.

Përtej sentimentalizmës ndaj kafshëve, rendja refleksive e attack dogs-ave pas pushtetit dhe parasë, nëpërmjet shqisës së nuhatjes, tejzgjat status quo-në e krizës ku gëlon duhma e dëshpërimit.

Aty ku vriten qytete dhe zhduket historia nën mallkimin e Vitit Zero.
Në kryeqytet shembet çdo ditë një ndërtesë emblemë tironse, për të mbirë një kullë majë të cilës një papagall fytyrëhumbur cicëron për pyll orbital dhe hapësira të gjelbërta.
Nën hijen e pushtetit të shefit shtatlartë dhe nën pushtetin e të papushtetshmëve të sojit.

Ndrangheta, me aksiomën “Yes Sir!” në majë të gjuhës, idiotët e nevojshmëm, tërë pispillosje dhe përkëdhelje, me anë të terrorit e propagandës, ngjitin shkallët drejt majave të epërme të karrierës në emër të kancerit për para e pushtet totalitar.
Shembuj si personazhi në fjalë, fatkeqsisht, kthehen në modele për tirazhe të larta të atyre që i shohin si histori suksesi.

Të rinj brenda rreshtimeve partiake, si qenie të trembura e të nënshtruara lehtësisht, kthehen hutimthi në turma duartrokitëse të personazheve groteske, fake dhe të papërtypshme nga stomaku i mendjeve normale.

Në prehrin e utopive, nëpërmjet zbrazëtirës kulturore e shpirtërore që ngjizet nga shkatërrimi i aftësive për të reaguar, shpresa për ide dhe për profile me identitet, kthehet në grohmësira në forma elozhesh nga “Yes sir” -ët pasardhës ku diktatorucët shfaqen si shpëtimtarë.

Sa më i madh bëhet numri i ndjekësve të tyre, aq më i vogël bëhet dyshimi për ta – thotë psikologu Sketel.
Tek ne, më të shtypurit janë edhe më letargjikë dhe shtypja vazhdon të prodhojë heshtje, nënshtrim.
Kapërcimi nga përgjumja, do të ndihmonte shoqërinë për një kthjellim e për të dalë nga burgu i shpirtit.

Zero tolerancë për frustrimet e diktatorëve të rinj në këtë territor prej vetëm 28 000 km2.
Sepse një ligj i pazbuluar mirë, thotë se sasia e tolerancës që mund të shpenzohet në një territor të caktuar, është e numëruar. Në një territor, nuk mund të konsumohet më shumë tolerancë sesa do mund të mbanin kufijtë e këtoj territori të quajtur Shqipëri. Shqipëria nuk do të ekzistonte si territori që njohim nëse do të toleronte të tjerët përtej kufirit të të qenit Shqipëri.
Matematikisht, toleranca ndaj të fortëve veshur me pushtet politik dhe ekonomik, prodhon diku viktima.

Rezistenca ndaj tyre, t’i privosh këta të fortë nga territori yt i lirisë, është t’u bësh vend të pambrojturve, të mënjanurëve, të dëbuarëve.
Mbi të gjitha, zero tolerancë për injorancën. Duke cituar shkrimtarin argjentinas Alejandro Dolina tek shprehet :
“Injoranca është shumë më e shpejtë se inteligjenca. Inteligjenca ndalet aq shpesh për të shqyrtuar, injoranca kalon mbi të papriturat e zakonshme që janë nocione të një shpejtësie të madhe dhe kurrë nuk ka diçka që asaj i tërheq vëmendjen. Kështu që ajo arrin kudo shpejt … sidomos në përfundime.

”Prandaj sa nuk është tepër vonë, të dalim nga strukja, indiferenca ndaj gjithçkaje, të refuzojmë e reagojmë ndaj injorancës veshur me pushtet e korrupsion të paimagjinueshëm.
O SOT, O KURRË !

Autor i shkrimit: Genti Çela

blank

Çikat e Arta të Kosovës…. Nga Adriatik R. Dosti

Plot 57 vjet me pare…kur sporti luftarak i Arteve Marciale japoneze Judo u perfshi ne Lojerat Olimpike pikerisht ne Olimpiaden e Tokyos ne 1964 ….veshtire te besoj se ndonje shqiptari te Shqiperise a te Kosoves do t’ja kishte marre mendja se nje dite ne do te kishim nje kampion a kampione olimpike e do te vinim ne vitrinen e sportit kombetar shqiptar jo nje por tre Medalje Ari e madje brenda 5 vjetesh 2016-2021…e qe te treja jane Made in Kosova e qe te treja mbajne vulen e tre Çikave te Arta te saj ….
Rrugen e çeli Majlinda Kelmendi ne Rio de Janeiro ne 2016 per tu pasuar pak vite me pas nga Distria Krasniqi e Nora Gjakova…çfare mrekullie e çfare krenarie kombetare…
Dhe kjo histori suksesi qe gezon çdo shqiptar ne mbare globin nisi disa vite me pare ku fale pasionit, guximit e profesionalizmit te Trajnerit te jashtezakonshem pune shume e fjale pak Driton Kuka Çikat e Kosoves e kryesisht ato te Pejes pas nje Lumi djerse e sakrificash pa fund ja dolen qe ne 2012 te marrin frytin e asaj ç’ka kerkonin e enderronin…
Majlinda sjell ne Kosove medaljen e saj te pare te arte ne nje turne te rendesishem nderkombetar… duke fituar ne Kupen Botes ne Stamboll -Medaljen e Arte…. e ç’ka ne 11 vite kariere brilante te saj do te pasurohej ne vijim edhe nga nje arsenal i frikshem trofesh e medaljesh pa fund qe do t’i kishte zili edhe sportisti me elitar i globit…plot 32 te Arta, 6 Argjendi e 8 Bronzi…
Kampione Olimpike, kampione e botes, kampione e Europes, kampione e Ballkanit…e askush tjeter si ajo …dhe e pa fat ne Tokyo 2020 [ korrik 2021] ne mbyllje te karieres se vet brilante …por ani ky eshte sporti …e vajza e pare Kampione olimpike e kombit shqiptar gjithesesi ka hyre tashme per te mos dale dot me kurre ne Arkivin, historine e memorien e nderit te sportit te kombit e te popullit te vet….
E nese Majlinda mbeti absolute ne peshen e saj ne 52 kg…nje tjeter pasuese e saj e sportiste e trajnerit Kuka…Distria arrin ti sjelle Kosoves nje tjeter te Arte olimpike ne peshen 48 kg…dhe do te jete Nora Gjakova qe ne peshen 57 kg do te beje ”tris- in ” e Medaljeve te Arta Olimpike per Kosoven….e pra ne 2 Olimpiada e brenda 5 vjetesh …3 Ari…çfare mrekullie !
Dhe ka akoma…ku i dihet…ne gare eshte ende Loriana Kuka e cila konkuron te enjten e 29 korrikut ne peshen e 78 kg…
I ndoqa …disa Live e disa te perseritura e ne forme permbledhje ne RTK ndeshjet e Çikave te Kosoves por edhe ate te vellait te Nores – Akilit …emocion por edhe krenari…aq me shume sot tek sheh qe disa vende me Rusine e Francen ne krye ç’nuk po bejne kunder Kosoves e s’rreshtin poshtersisht te komplotojne e te thurin plane ogurzeza kunder saj ne guzhinat e pista te Beogradit, Moskes e Parisit….
E bash per keto e shume te tjera si keto…e bash per ate histori tragjike e te shkruar me gjak Nderi yt Kosove u vu disi ne vend qofte edhe kesisoj sportivisht e ne tryezen me te madhe te sportit boteror ne nje Olimpiade e kjo fale Çikave te tua te Arta…Majlindes, Distrias e Nores …e qe me siguri neser do te pasohen nga emra te tjere se Orteku i Driton Kukes veshtire te ndalet me dot prej kerkujt…
Dhe nuk ishte aspak rastesi por shume nder e krenari qe Medaljen e Arte fituese te Tokyo 2020 …Nores ja dorezojne pikerisht dy autoritete shume te larta te sportit boteror…Tomas Bach -Presidenti i IOC [Komiteti olimpik nderkombetar]…dhe J.Rouge…Sekretari i pergjithshem i federates boterore te Judos…
Faleminderit Driton….faleminderit Çikat e Arta te Kosoves…na bete krenare si kurre me pare e na bete ta mbajme koken lart si shqiptare e kjo fale suksesit tuaj te jashtezakonshem…
Dhe vec jush nuk kam si te mo sjell sot ndermend edhe si-motrat tuaja të të njejtit gjak qe gjithashtu na kane nderuar ADN e kombesine tone po fale punes e talentit te tyre por edhe patriotizmit e dashurise pa fund per ty Kosove -toke e trimave dhe e burrneshave pa fund…
Te tilla jane edhe Rita Ora, Dua Lipa, Era Istrefi….pasuar nga Donika e deri tek Presidentja e sotme e jotja Kosove…dinjitozja Vjosa Osmani…
Jo me kot i quajta ashtu siç ke qejf t’i quash e t’i therrasesh t’i vete Kosove…Çikat e Arta te Kosovesikat tona…tingellon me bukur keshtu besoj !
blank
Te faleminderit Kosove !
A.R.DOSTI
blank

Raporti final i OSBE/ Basha: E pëmbledhur me dy fjalë “Masakër Zgjedhore”! Konfirmon se më 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar për publikimin e raportit final nga OSBE/ODIHR.

Lideri demokrat thotë se me dy fjalë e gjitha mund të përmblidhet si ”Masakër Zgjedhore”.

Sipas tij, me këtë raport konfirmohet se më 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve dhe ato zgjedhje nuk kishin lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

 

Raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR konfirmon se me 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve.
Këto janë disa nga konkluzionet e raportit përfundimtar të OSBE/ODIHR mbi 25 prillin:
– Blerja masive e votave.
– Presioni ndaj votuesve.
– Shkrirja në një e partisë në pushtet me shtetin.
– Keqpërdorimi i aseteve publike në avantazh të partisë në pushtet.
– Abuzimi me pushtetin dhe funksionet publike.
– Rritje e punësimit në administratën publike me qëllime elektorale.
– Presion mbi administratën publike për të votuar partinë në pushtet.
– Përdorimi i fondeve të rindërtimit për të orientuar votën.
– Legalizime në këmbim të votës.
– Vjedhja e të dhënave private dhe personale të shqiptarëve nga partia në pushtet dhe ngritja e sistemit kriminal të patronazhistëve duke ushtruar përmes këtij sistemi presione dhe shantazhe ndaj qytetarëve.
– Përdorimi i grupeve kriminale për të ushtruar presion ndaj zgjedhësve.
– Ndryshimet kushtetuese të njëanshme, në kundërshtim me rekomandimet e Komisionit të Venecias.
E përmbledhur me dy fjalë: MASAKËR ZGJEDHORE!
Raporti konfirmon atë që të gjithë shqiptarët e dinë tashmë: 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira e të ndershme. bw

Send this to a friend