VOAL

VOAL

Çfarë mund të thotë emërimi i Borrellit për dialogun Kosovë-Serbi?

July 3, 2019

Komentet

Dritan Zagani: Tahiri më futi në një qeli me Nuredin Dumanin! Policia e Shtetit bën propagandë

Ish-shefi i anti-drogës Dritan Zagani komentoi në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv dyshimet për dekonspirimin e operacionit policor ‘Plumbi i Artë’. Zagani është i mendimit se policia si çdo gjë tjetër ka propagandën dhe asgjë më shumë.

Operacion me bujë të madhe, dhe 10 ishin në burg, çfarë arrestuan ata? Unë kam qenë në spitalin e burgut të Tiranës me Nuredin Dumanin.

Mua Saimir Tahiri më futi në burg dhe më la në një vend me Dumanin. Kam kuptuar nga ajo periudhë kohë, se ishte i hetuar për grabitje.

Katër muaj që kam qëndruar unë ai ka dalë 10 herë më mendje, se vinin i thonin që dalësh. Që të ishte një killer serial nuk mund ta besoja dot.

Shfrytëzohet rasti, propaganda e madhe e policisë për të larguar vëmëndjen edhe nga situata politike.”-tha Zagani.

Zagani tha se çdo gjë është siç e thotë Dumani, por para gjendjes ku ndodhet rendi dhe kriminaliteti, Dumani është një fluskë sapuni.

“U kap një Duman për t’i bërë derman realitetit, për të tërhequr shtypin dhe për të shmangur vëmëndjen nga gjërat e tjera, që gjasme vetëm fjalë janë ato që fliten për krimin e organizuar.”-tha Zagani.

Eurostat: Shqipëria me vdekshmërinë më të lartë foshnjore në rajon

Vdekshmëria foshnjore është përkeqësuar ndjeshëm vitet e fundit në vendin tone edhe pse mirëqenia është rritur dhe varfëria është ulur, cka logjikisht duhet të kishte ndikuar në uljen e fenomenit, mirëpo ka ndodhur e kundërta.

Eurostat në një raport përmbledhes për Ballkanin Përëndimor dhe Turqinë vërejti se, Shqipëria e kishte vdekshmërine foshnjore 10.3 për 1000 lindje të gjalla, fenomen, i cili mbeti i lartë edhe më 2020 me 10 foshnje për 1000 lindje. Kjo normë ishte më shumë se dyfishi i mesatares rajonale, raportoi Eurostat.

Pas Shqipërisë Kosova renditet me normën më të lartë në Rajon me 8.7 foshnje të vdekura për 100 lindje, Maqedonia e Veriut me 5.6, Serbia me 4.8 dhe Mali i Zi me 2.4 (shih grafikun bashkëngjitur). Në BE norma mesatare e vdekshmërisë foshnjore për vitin 2019 ishte 3.4.

Tre vitet e fundit, Shqipëria përmbysi përpjekjet e tre dekadave, kur vdekshmëria e foshnjave nën një vjeç rinisi rritjen e mprehtë. Të dhënat zyrtare tregojnë se në shkallë vendi, në vitin 2020 humbën jetën 281 foshnja deri në 1 vjeç, ndërsa në vitin paraardhës 293 foshnja, niveli më i lartë që nga viti 2012. Rritja e fenomenit për të dytin vit ndodhi në një kohë që lindjet ranë me shpejtësi. Në vitin 2019, Shqipëria e kishte vdekshmërinë foshnjore gati sa dyfishi i rajonit, dhe më e larta në Europë. Treguesi ndonëse me rënie të lehtë mbeti i lartë edhe për vitin 2020.

Publikimet e iNSTAT tregojnë se, gjatë vitit 2020 fatalitetet në moshat 0-1 vjeç u rritën ndjeshëm në qarqet e Gjirokastrës, Korçës, Lezhës, Elbasanit dhe Vlorës, në raport me vitin paraardhës, nga 9 – 100 % sipas qarqeve. Ekspertët e shëndetit publik në vend, shpjegojnë se, Shqipëria, që nga fillimi i viteve 1990, e kishte përmirësuar dukshëm e vdekshmërinë në 1 vjeç.

Rikthimi i fenomenit në qarqe, sipas tyre, tregon se, sistemi shëndetësor sidomos në kujdesin neonatal po përballet me dobësi në asistencën që jepet për foshnjën në 28 ditët e para të jetës. Edhe të dhënat zyrtare, në fakt, tregojnë pikërisht këtë dobësi, pasi numri më i lartë i fataliteteve u faturohet ndërlikimeve në barrë, në lindje, gjatë dhe pas lindjes. Më 2019, nga kjo anomali humbën betejën me jetën 42 bebe më shumë se në vitin 2018. Fatalitetet nga sëmundjet respiratore shënuan rritje me 400% në raport me 2018.

Ekspertët e shëndetit publik pohojnë si shkaktarë mungesën e pajisjeve mjekësore dhe mjekëve, veçanërisht në qarqe. Ministria e Shëndetësisë, e cila grumbullon të dhënat në kohë reale për lindjet dhe fatalitetet e foshnjave, nuk komentoi mbi fenomenin, duke ia kaluar këtë përgjegjësi institutit të Shëndetit Publik (ISHP).

Burimet nga stafet e materniteve pohojnë se ka mungesa në specialitete neonatale dhe pajisje.

Neonatologjia është një degë e pediatrisë që trajton shëndetin e foshnjave në 28 ditët e para të jetës. Duke pasur fokus specifik dhe për një periudhë të shkurtër jetën e bebes, mjekët pediatër nuk preferojnë të specializohen në këtë drejtim. Ata e shohin më të udhës të punojnë si pediatër i përgjithshëm, pasi do të mbulojnë problemet shëndetësore për fëmijë deri në 14 vjeç, ndryshe nga neonatologët të cilët duhet të specifikohen për bebet njëmuajshe./monitor/

Shqipëria po plaket shpejt, mosha mesatare e grave arrin 39.1 vjeç, e burrave 37.3

Për shkak se jetojnë më gjatë, mosha mesatare e grave në Shqipëri është më e lartë se burrave.

Shqipëria po plaket shpejt, mosha mediane e grave arrin 39.1 vjeç, e burrave 37.3

Në vitin 2022, mosha mediane e grave shqiptare arriti 39,1 vjet (mosha mediane nënkupton që 50% të grave janë nën këtë moshë dhe 50% mbi këtë moshë), duke u rritur me gati 11 muaj për një vit raportoi INSTAT.

Ndërsa mosha mediane e burrave arriti në 37,3 vjet ose 2.3 vite më e ulët se grave. Mosha e mediane e meshkujve në Shqipëri si  kudo në botë është më e ulët se e femrave për shkak se kanë jetëgjatësi më të ulët se paku më 5 vite.

Mosha mediane e popullsisë në vendin tonë po rritet me ritme te shpejta nga viti në vit duke sinjalizuar plakjen e popullsisë. Përgjatë një viti mosha e mediane për të dy gjinitë gati u rrit me një vit, ndërsa në 10 vitet e fundit për gratë u rrit me 4.6 vite dhe për burrat me 5.5 vite.

Mosha mediane për popullsinë gjithsej arriti në 38.2 vite me një janar 2022, në raport me 37.6 vite më 2021. Në gjithë dekadën e fundit, popullsia e vendit u moshua me 5 vite.

Në vitet e në vijim mosha mediane e popullsisë pritet të shënojë rritje të shpejtë për shkak të rënies së numrit të lindjeve. Pakësimi i lindjeve dhe popullsisë së re ne moshë do të anojë raportet e moshës mediane në favor të popullsisë më të vjetër në moshë.

Popullsia e Shqipërisë më 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banorë, duke pësuar një rënie me 1,3 %, krahasuar me 1 janar 2021. Ky është viti i pestë radhazi me tkurrje të numrit të banorëve.

Gjatë vitit 2021 shtesa natyrore e popullsisë (lindje-vdekje) ishte -3.296 banorë, duke shënuar për herë të parë shtesë natyrore negative.

Në 1 janar 2022 raporti i varësisë së të rinjve (raporti i popullsisë 0-14 vjeç me popullsinë 15-64 vjeç) u zvogëlua krahasuar me 1 janar 2021: nga 24,2 % në 24,0 %, ndërsa raporti i varësisë së të moshuarve (raporti i popullsisë 65+ me popullsinë 15-64 vjeç) u rrit: nga 22,3 % në 23,1 % gjatë të njëjtës periudhë.

Sipas projeksioneve të publikuara nga INSTAT, popullsia e Shqipërisë do të vazhdojë procesin e plakjes dhe pritet që mosha mediane e saj të arrijë në 42,1 vjeç, në vitin 2031.

Ndër shtetet europiane, Monako ka moshën mediane më të lartë, ku sipas një artikulli të World Economic Forum është 53.1 vite.

Në botë, vendet me moshën më të lartë mediane pas Monakos janë: Japonia me 47.3 vite, Gjermania me 47.1 vite, Italia me 45.5 vite dhe Sllovenia me 44.5 vite.

Europa është kontinenti me përqindjen më të lartë të të moshuarve, me 18% të popullsisë mbi 65 vjeç përkundrejt 16% të popullsisë nën moshën 15 vjeç. Në botë, ky raport është 9% e popullsisë mbi 65 vjeç dhe 26% e saj janë nën 15 vjeç. Pas Europës, kontinenti i Amerikës së Veriut renditet i dyti për sa i përket moshës mediane prej 35 vitesh.

Afrika është kontinenti me moshën më të re. Në Afrikë, thuajse 41% e popullsisë janë nën 15 vjeç dhe 3% mbi 65 vjeç. Mosha mediane në kontinentin afrikan është 18 vjeç dhe shteti më i ri i globit është Nigeria me moshë mediane 15.4 vjeç./Monitor

Volodymyr Zelensky: ‘Nuk ka asnjë alternativë tjetër, përveçse të luftojmë dhe të fitojmë’

Gjatë ditës së hënë, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Ndërsa në apelin e tij në mbrëmje, Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të ndihmojnë Forcat e Armatosura dhe të mbështesin mbrojtjen e pozicionit të Ukrainës në arenën ndërkombëtare.

“Për të fituar, ne duhet – secili dhe çdonjeri  – të punojmë për këtë. Në veçanti, ata në prapavijë. Të ndihmojmë ushtrinë. Të mbrojmë nevojat e shtetit tonë në të gjitha platformat ndërkombëtare në të cilat keni akses, në komunikimin me gazetarë të huaj edhe me miqtë dhe të njohurit e tu jashtë vendit”, tha ai.

Ai vuri në dukje se Ukraina po përballet me javë të vështira.

Sipas tij, situata më e keqe e luftimeve sot është në zonën e Donbasit në juglindje të Ukrainës.

“Bakhmut, Popasna, Severodonetsk – në këtë drejtim pushtuesit kanë përqendruar aktivitetin më të madh deri më tani. Ata kanë bërë një masakër atje dhe po përpiqen të zhdukin çdo gjë të gjallë. Fjalë për fjalë. Askush nuk e shkatërroi Donbasin siç po bën tani ushtria ruse,” tha presidenti.

“Por ne nuk kemi alternative tjetër përveçse të luftojmë. Të luftojmë dhe të fitojmë. Të çlirojmë truallin dhe popullin tonë. Sepse pushtuesit duan të na marrin jo vetëm diçka, por gjithçka që kemi. Përfshirë edhe të drejtën e jetës për ukrainasit.” tha Zelensky. syri.net

Meta në Kosovë, nderim Kuvendit të Junikut: T’u jemi mirënjohës atyre patriotëve të jashtëzakonshëm!

Presidenti Ilir Meta ka shkuar sot në Kosovë, ku së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, ka marrë pjesë në përkujtimin e 110-vjetorit të Kuvendit historik të Junikut, i cili u mbajt më 21-25 maj 1912 në Junik.

Në fjalën e hapjes, Osmani tha se “Kuvendi i Junikut paraqet një platformë politike. Ai ka luajtur rol të rëndësishëm për t’u bashkuar me një komunitet të vetëm kombëtar. Ky Kuvend e bëri të qartë vetëdijen kombëtare”, theksoi Presidentja e Kosovës.

Ndërsa Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta tha:

“Çdo shqiptar, kur përmendet Kuvendi i Junikut krenohet, me veprën e madhe dhe të lavdishme të atyre burrave të kombit tonë, të cilët para 110 vjetësh lëshuan kushtrimin këtu në Junik për liri dhe pavarësi nga zgjedha shumëshekullore osmane si dhe për mbrojtjen e trojeve shqiptare nga fqinjët grabitqarë.

Para 110 vjetësh, Juniku u bë logu i Kuvendit për250 burra trima të pendës dhe të pushkës, me në krye Hasan Prishtinën, Isa Boletinin dhe Bajram Currin si dhe shumë patriotë të tjerë, ku për katër ditë dhe net u diskutua për bashkimin dhe fillimin e një kryengritjeje të përbashkët në Kosovë dhe në mbarë veriun e Shqipërisë për lirinë dhe pavarësinë e trojeve kombëtare.

Në atë kuvend, në një moment vendimtar të historisë sonë kombëtare, foli besa për çlirimin e trojeve kombëtare nga zgjedhja 500-vjeçare osmane.

Kuvendi i Junikut paraqiti platformën e pastër politike dhe ushtarake kombëtare për çlirim.

Sot, pas 110 vjetësh, ne kemi shumë arsye jo vetëm të forcojmë kujtesën tonë historike, por t’u jemi mirënjohës atyre patriotëve të jashtëzakonshëm që në kohë shumë të vështira treguan largpamësi dhe i dhanë dritë, një projekti mjaft të rëndësishëm kombëtar.

Ne sot i gëzohemi Shqipërisë si një vend anëtar i NATO-s, e cila pret të hedhë një hap më tej drejt anëtarësimit në BE, por ne i gëzohemi më së shumti edhe të sakrifikuarës së madhe 110 dhjetë vjet më parë, Kosovës, e cila sot është një shtet i lirë dhe i pavarur, një vend model sa i takon demokracisë, zgjedhjeve, të drejtave të njeriut dhe respektimit të të drejtave të pakicave në mbarë kontinentin.

Po kështu, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi janë kontribues kryesorë për orientimin euroatlanik dhe demokratik të këtyre vendeve ndërkohë që vëllezërit tanë në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanovc po luftojnë për t’i bërë realitet të drejtat e tyre dhe pse me shumë vështirësi e pengesa, të drejta legjitime që duhet t’i përkrahim.” syri.net

syri.net

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të mbronin Tajvanin nëse sulmohet nga Kina

VOA

Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin për të mbrojtur Tajvanin, nëse Kina do ta sulmonte atë.

Në një konferencë me gazetarë në Tokio, presidenti Biden u pyet nëse Shtetet e Bashkuara ishin të gatshme të “përfshiheshin ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin”, duke pasur parasysh se Uashingtoni nuk qe i gatshëm ta bëjë këtë pas agresionit rus në Ukrainë.

“Po. Ky është zotimi që kemi bërë”, tha presidenti Biden, pa shpjeguar se çfarë do të përfshinte një mbrojtje hipotetike e SHBA-së për Tajvanin.

Kjo është ‘lëvizja e fundit’ e dukshme e presidentit Biden nga qasja e “paqartësisë strategjike” që presidentët amerikanë kanë përqafuar prej kohësh kur flitej për një pushtim të mundshëm kinez të Tajvanit.

Ministria e jashtme e Kinës u kundërpërgjigj shpejt, duke thënë se Pekini nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjet që lidhen me sovranitetin e tij.

Presidenti Biden bëri komente të ngjashme në muajin tetor. Në të dyja rastet, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë u përpoqën shpejt të sqaronin komentet e tij.

“Siç tha presidenti, politika jonë nuk ka ndryshuar. Ai përsëriti politikën tonë ‘një Kinë’ dhe përkushtimin tonë për paqen dhe qëndrueshmërinë përgjatë ngushticës së Tajvanit”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë më vonë të hënën.

Sidoqoftë, zyrtari amerikan nuk u tërhoq nga komentet e presidentit Biden për të mbrojtur Tajvanin.

Kina, një shtet autoritar njëpartiak, e sheh Tajvanin demokratik si një provincë të shkëputur dhe është zotuar prej kohësh ta rimarrë atë, me forcë nëse është e nevojshme. Vitet e fundit, Pekini ka zhvilluar një numër fluturimesh në rritje të avionëve ushtarakë pranë ishullit.

Në Tokio, presidenti Biden tha se Kina “po flirton me rrezikun”, por nuk pret ajo të përdorë forcën për të tentuar të marrë Tajvanin, veçanërisht nëse bota i kundërvihet pushtimit rus të Ukrainës.

“Shumë varet nga ajo se sa fort bota e bën të qartë që ky lloj veprimi do të çojë në mosmiratim afatgjatë”, tha presidenti Biden.

Kryeministri japonez Fumio Kishida, i cili foli së bashku me presidentin Biden, dha një përgjigje më pak të drejtpërdrejtë në pyetjen nëse Japonia do të ndërhynte ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin.

Megjithatë, kryeministri Kishida tha, se “përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në me forcë, si në Ukrainë, nuk duhet të tolerohen kurrë në Indo-Paqësor”.

Kryeministri Kishida tha se ai dhe presidenti Biden, nënvizuan rëndësinë e paqes dhe qëndrueshmërisë në ngushticën e Tajvanit.

Japonia ka qenë një nga kritikët më të hapur në botë të agresionit rus në Ukrainë. Presidenti Biden dhe kryeministri Kishida e dënuan atë agresion në komentet e tyre publike të hënën.

“Kjo nuk është një çështje evropiane. Kjo ka ndikime globale, përfshirë edhe çështjet e sigurisë së Azisë Lindore dhe Indo-Paqësorit”, tha për Zërin e Amerikës Noriyuki Shikata, Sekretari Çështjet Publike të Japonisë në kabinetin qeveritar.

Gjatë takimit, kryeministri Kishida tha gjithashtu se presidenti Biden mbështeti përpjekjet e fundit të Japonisë për të “përforcuar në mënyrë thelbësore aftësinë mbrojtëse të saj”.

Presidenti Biden është në mes të një vizite treditëshe në Japoni, pas një ndalese në Korenë e Jugut.

Në një ngjarje në Tokio të hënën, presidenti Biden shpalosi nismën e “Kornizës Ekonomike Indo-Paqësore”, ose IPEF, që synon të dëshmojë angazhimin ekonomik të Shteteve të Bashkuara në Azi.

‘A jepet Koloseu dhe Akropoli me PPP?! Referendum popullor për Butrintin!’

‘A jepet Koloseu me PPP?! A jepet Akropoli me PPP?! – Referendum popullor për Butrintin!

Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit, e cila është ngritur në revoltë përpara parlamentit për të mos lejuar miratimin e ligjit për dhënien e Butrintit nën menaxhim, një fondacioni privat shqiptaro-amerikan, vuri alarmin sot se për Parkun Kombëtar po veprohet me shpejtësi dhe nxitim njësoj si për Teatrin Kombëtar që u shemb.

Përfaqësuesi i Aleancës, Aulon Kalaja deklaroi se në fund do të detyrohen të thërrasin popullin në referendum për t’ia shpjeguar thjesht çështjen e Butrintit. “A jepet Koloseu me PPP?! A jepet Akropoli me PPP?” bëri krahasimin ai.

“Para dy ditësh ne kemi krijuar aleancën për mbrojtjen e Butrintit dhe akoma pa zbardhur rezolutën, me të cilën vendosëm njëzëri që do t’ia drejtojmë Parlamentit, Ministrisë së Kulturës, UNESCO dhe institucioneve të tjera që veprojnë në Shqipëri, me shpejtësi shumë të madhe na telefonojnë dje dhe na thonë se kanë futur në rendin e ditës ligjin për Butrintin!

Po ndodh e njëjta gjë siç ka ndodhur me Teatrin Kombëtar.

Për këtë arsye ne mendojmë se ky ligj nuk duhet të votohet dhe i bëjmë thirrje deputetëve që as denjuan të na takojnë, se i kemi votuar, marrin paratë nga taksat tona dhe nuk takojnë për të na dëgjuar.

Butrinti është një kauzë e arkeologëve, e historianëve, e qytetarëve dhe e gjithë shqiptarëve që duan historinë.

Ne po veprojmë në dy nivele: niveli i parë është ai i tryezave të diskutimit dhe ne do të shkojmë këtë javë në Sarandë, takime me qytetarët pa dallime të majta a të djathta dhe pastaj do të shkojmë në Butrint me arkeologët, z. Neritan Ceka, z.  Apollon Baçe; me z. Auron Tare jemi në kontakt, ka dërguar njerëzit e vet, pra kemi një aleancë fluide bashkë me Andi Tepelenën, prof. Edmond Budinën etj.

Hapi i dytë është që një grup prej shtatë avokatësh po e shqyrtojnë çështjen nga ana ligjore, se si do ta godasim nga ana ligjore në gjykatat shqiptare, deri në Kushtetuese si palë e legjitimuar.

Ndërsa çështja tjetër, për të cilën po mbledhim edhe firma për ndonjë referendum të mundshëm, është se jemi në bisedime për të marrë rreth 50 mijë firma që të mos mbetet vetëm në arenën populiste, që t’u themi qytetarëve shqiptarë a jeni pro apo kundër.

A jepet Koloseu me PPP?! A jepet Akropoli me PPP?! A ka ndonjë rast tjetër siç do të jepet Butrinti në botë?!

Ne jemi të vendosur për t’i shkuar deri në fund kësaj kauze. Kjo nuk është çështje stomaku, por çështje shpirti, ndaj ne do të qëndrojmë këtu deri në fund.SYRI.NET

FMN zbardh skemën: Si të zbulohen dhe taksohen shqiptarët e pasur që depozitojnë në parajsat fiskale

Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi së fundmi një dokument që orienton Shqipërinë se si mund të luftojë informalitetin nëpërmjet administrimit fiskal, duke sofistikuar mënyrat për taksimin e të pasurve.

Fondi konsideron se një element i rëndësishëm i evazionit janë individët relativisht të pasur. Këto individë depozitojnë sasi të mëdha parash në parajsat fiskale që ndër të tjera i shmangen edhe taksimit.

Shqipëria tashmë ka miratuar kuadrin ligjor për shkëmbimin automatik të informacionit dhe në këtë mënyrë mund të fillojë të marrë informacione për shqiptarët rezidente që kanë depozita jashtë vendit.

FMN sugjeron që një grup audituesish të aftë duhet të funksionojnë për të përfshirë në taksim me metoda alternative fondet dhe asetet e brendshme të pataksuara.

Megjithatë, gjenerimi i të ardhurave nga individët e pasur do të varet nga kapaciteti i Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve për të zbuluar paratë e padeklaruara të mbajtura në institucionet financiare vendase.

Fondi sugjeron se një Task Forcë e dedikuar hetimi do të ndihmonte në forcimin e besueshmërisë së taksimit te të padeklaruar të personave të pasur në vend.

“Mblidhni taksat e shmangura nga korrupsioni dhe krimet e tjera financiare duke përmirësuar bashkëpunimin ndërmjet agjencive të të ardhurave dhe organeve të tjera zbatuese. Autoritetet e të ardhurave mund të jenë aktorët kryesorë në luftën kundër krimit financiar dhe korrupsionit” këshillon FMN.

Sakaq në vijim të këshillave të FMN, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është angazhuar të krijojë një listë me 650 individët më të pasur në vend, pasuria e të cilëve do të hetohet për arsye të mbledhjes së taksave dhe reduktimit të informalitetit ne tre vitet në vijim.

Në Programin e ri Ekonomik të Qeverisë 2022-2024, përcaktohet se lista do të përmbushet gjatë tre viteve, ku në vitin 2022 do të listohen 100 persona, më 2023 do të evidentohen edhe 200 dhe gjatë 2024 edhe 350 individë të pasur, duke e çuar listën totale në 650 individë.

Për nga stili i jetës që bëjnë, Shqipëria ka shumë individë që kanë pasuri, të cilët nuk i kanë të deklaruara burimet e të ardhurave e për rrjedhojë nuk janë të fiskalizuar. Pasuria e këtyre individëve mund të burojë nga burime të ligjshme dhe të paligjshme të ardhurash, por Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve synon që të paktën të fiskalizojë një pjesë të pasurisë së fshehtë dhe të nëndeklaruar.

Hetimet paraprake të Tatimeve kanë gjetur se, ka më shumë individë që marrin paga të larta se sa vetëdeklarohen në Tatime. Lista që do të krijohet, do të azhurnojë informacione nga palë të treta, të tilla si hipotekat, pagesa e energjisë dhe ujit dhe synon të rrisë tatimin nga të ardhurat dhe pasuritë e këtyre individëve.

Shumë individë në Shqipëri kanë krijuar pasuri në mënyrë të jashtëligjshme, por institucionet financiare ndërkombëtare e kanë këshilluar autoritetin fiskal në vend që së paku kjo pasuri të fiskalizohet./ Marrë nga Monitor.al

Halim Kosova për Presidentin: Mjafton të jetë njeri me dinjitet dhe figurë e pastër

Kandidati i propozuar nga opozita për President të Republikës, Halim Kosova, ka zhvilluar një intervistë në ‘News24’ .

Ai ka treguar se është njohur me këtë propozim nëpërmjet medias, ndërsa theksoi se e vlerëson shumë por prioritet mbetet profesionin i tij dhe projekti për njerëzit në nevojë.

“Është një propozim dinjitoz dhe i rëndësishëm, me thënë të drejtën jam njohur nga mediat. Puna ime, eksperienca ime dhe fakti që kam hapur një fondacion për njerëzit në nevojë me duket më e vlefshme. Unë falënderoj çdo njeri që e ka propozuar , por e kam deklaruar që dua të përqendrohem në profesionin tim dhe kryesisht në ndihmën e familjeve në nevojë. Ky do të jetë prioriteti im”, ka thënë më tej Kosova, duke shtuar: “Që kur qarkulloi emri im për postin e presidentit, qeshja me bashkëshorten time. Në jetë unë kam qejf të bëj atë që di të bëj më mirë. Unë kënaqësinë time e ndjej duke dhënë një kontribut me kaq mundësi sa kam. Unë do të vazhdoj punën e fondacionit njëherë.”

I pyetur rreth emrave të propozuar, Kosova tha se nuk është ndalur të bëj ndonjë analizë të veçantë, por shtoi se është me rëndësi që vendi të ketë një figurë të pastër dhe dinjitoze.

“Nuk jam ndalur për të bërë një analizë në veçanti, është një pozicion i rëndësishëm dhe jam dakord që të mos kthehet në një proces qesharak, por të jetë serioz që ky post të jetë serioz.”, tha ai.

Si e mendoni duhet të jetë jashtë politikës?

Halim Kosova: Mjafton të jetë njeri me dinjitet dhe figurë e pastër. Shqipëria ke nevojë për figura të pastra.

Pse jo një presidente zonjë mund të ishte me mirë këtë herë ?

Halim Kosova: Absolutisht më mirë.

Mjeku Halim Kosova, në një lidhje skype për News24 ka bërë të ditur planet e tij profesionale. Ai ka bërë me dije se nuk është i interesuar për postin e presidentit, pas daljes së emrit të tij si i propozuar nga opozita, por se dëshiron që të vijojë me planet për të ndihmuar njerëzit.

Ai ka zbuluar se është duke vijuar me planet e tij për të pasur një bashkëpunim me konsultoret e Tiranës për identifikimin e rasteve, në mënyrë që të ofrohet për familjet në nevojë shërbim falas.

“Javës tjetër do dalin lajmërimet e nevojshme dhe pjesët që më duhet për të realizuar atë që unë kam synim. Kam bërë një projekt dhe do ti përmbahem atij. Kam pasur një propozim për bashkëpunim me konsultoret, ky do të filtronte njerëzit në nevojë dhe mjekët e konsultoreve do vinin bashkë me pacientët e do bëhej një kurs kualifikimi. Kjo është lënë në mënyrë autodidakte. Është faza e dytë në rrethe sepse duhen pajisje moderne dhe të transportueshme lehtë, ose ndryshe do të kishte vështirësitë e veta. Që kur qarkulloi emri im për postin e presidentit, qeshja me bashkëshorten time. Më frenoi pak në nxjerrjen e detajeve sepse paragjykohesh, se thonë po e bën këtë gjë për post. Pavarësisht sa i rëndësishëm është posti, unë kam nisur diçka dhe do të doja ta mbaroja”, është shprehur Kosova.

“Ne thyem shtyllën kurrizore të një prej ushtrive më të forta në botë”, Zelensky: Lufta në Ukrainë do të përfundojë me diplomaci

“Ukraina do të luftojë për një fitore pas betejave të përgjakshme dhe lufta do të përfundojë me diplomaci”, kështu është zotuar presidentin ukrainas Volodymir Zelensky gjatë një interviste të dhënë për mediat ndërsa shënon tre vite si President.

I pyetur lidhur me renditjes si njeriu më me ndikim për 2022, ai ka thënë: “Unë ia referoj popullit ukrainas, ata janë njerëzit e vitit. Kjo për shkak të qëndrimit të bashkuar që ata kanë treguar. Kjo luftë, bashkimi ynë është dëshmi se ne qëndrojmë dhe unë jam krenar për këtë”, ka thënë më tej ai.

Në intervistën për mediat e huaja ai foli edhe për mbrojtësit e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, të cilët u dorëzuan këtë javë pasi qëndruan për muaj të tërë kundër pushtimit rus.

“Ne do t’i sjellim ata në shtëpi,” tha ai për luftëtarët ukrainas që tani mbahen nga Rusia.

“Ne thyem shtyllën kurrizore të një prej ushtrive më të forta në botë. Ata nuk do të ngrihen në këmbët e tyre në vitet e ardhshme,” tha Zelensky.

Ai këmbënguli se ishte i sigurt për fitoren, duke thënë se nuk kishte alternativa.

(BalkanWeb)

Kundërsulm Rusisë, propozimi i ri i Zelenskyt për aleatët: Firmosni që Moska të paguajë për dëmet e luftës në Ukrainë

Presidenti Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje shteteve aleate që të bashkohen në një marrëveshje zyrtare që do të siguronte kompensim nga Rusia për të gjitha dëmet që i janë shkaktuar Ukrainës.

“Ne ftojmë vendet partnere të nënshkruajnë një marrëveshje shumëpalëshe dhe të krijojnë një mekanizëm që siguron që të gjithë ata që kanë vuajtur nga pushtimi rus të mund të marrin kompensim për të gjitha humbjet e shkaktuara”, tha ai në një deklaratë në rrjetet social, raporton The Guardian.

Presidenti i Ukrainës tha se një marrëveshjeje të tillë, fondet dhe pronat ruse në shtetet nënshkruese do të konfiskoheshin. Më pas ata do të drejtoheshin në një fond të posaçëm kompensimi.

(BalkanWeb)

“Ditët e Qendresës” mesazh për të mos harruar krimet e komunizmit në Shqipëri

Pëllumb Sulo

“Ditët e Qëndresës” nisën sot nga qyteti i Shkodrës ku, ish të përndjekurit politikë, familjarë të viktimave të periudhës së komunizmit dhe autoritetet vendore u mblodhën përpara memorialit që i kushtohet qëndresës së ish të burgosurve.

Kryetari i shoqatës së ish të burgosurve politikë, Zenel Drangu, tha se kjo bëhet në shenjë nderimi për mijëra të burgosurit, të internuarit dhe viktimat e dhunës së regjimit komunist, shumë prej të cilëve, edhe pas 30 vitesh nga rrëzimi i komunizmit, ende nuk u dihet vendvarrimi.

“Ditët e Qëndresës” organizohen nga shoqata e ish të burgosurve politikë dhe komisioni “Drejtësi dhe Paqe”.

“Kjo është ditë përkujtimore në përkujtim të gjithë të pushkatuarve me gjyq dhe pa gjyq si dhe në përkujtim të revoltës së Spaçit dhe atë të Qafë Barit. Shkodra ka 601 të pushkatuar dhe 3 mijë të burgosur si dhe 1900 familje që janë internuar”, tha zoti Drangu.

I dënuar me 25 vite burgim për arratisje drejt ish-Jugosllavisë, Zenal Drangu, i cili sot drejton shoqatën e ish të burgosurve politikë të Shkodrës, tregon për kushtet çnjerëzore në ish kampin e punës të Spaçit, ku ai kaloi vitet e dënimit.

“Që të jetosh me 3.5 gram voj me vite të tana, me 7 gram sheqer që ishte normative, me 200 gram zarzavade dhe 600 gram bukë, kjo sot asht e pabesueshme, po kjo asht ajo jetesa që ne kemi kalu nëpër burgje”, thotë ai.

Për drejtuesin e komisionit “Drejtësi dhe Paqe”, Luigj Mila, shoqëria shqiptare ende nuk është ballafaquar siç duhet me të kaluarën komuniste, ç’ka dëshmohet edhe me rishfaqjen herëpashere në publik të simboleve të periudhës së komunizmit.

Ai thotë se, është e padrejtë që edhe 30 vite pas rrëzimit të diktaturës, mijëra shqiptarë, viktima të regjimit komunist, vazhdojnë të cilësohen si të humbur.

“Duhet të vazhdojmë, se jemi shumë mbrapa në kohë, sidomos përsa i takon të humburve. Dhe, me këtë rast, dëshirojmë të bëjmë homazhe dhe të ngrejmë zërin për mijëra të tjerë që janë zhdukur dhe që shteti, organizatat shtetërore dhe jo shtetërore, nuk po e kryejnë detyrën për rigjetjen e tyre. Dua të theksoj këtu faktin se ne kemi 38 martirë të kishës katolike dhe vetëm 10 prej tyre janë gjetur. Pra kemi 28 të tjerë që nuk janë gjetur”, thotë zoti Mila.

Ndërkohë, thotë zoti Mila, objektet e represionit komunist, siç ishin kampet e punës në Qafë Bari, Spaç apo Tepelenë, thuajse janë shkatërruar gjatë viteve duke zhdukur, nga dita në ditë, edhe gjurmët e krimeve të komunizmit.

“Aq më tepër që janë disa objekte shumë të famshme, siç janë burgu i Burrelit dhe burgu i Tiranës, të cilët vazhdojnë të përdoren për të dënuar ordiner dhe aty janë luajtur tragjedi shumë të mëdha, janë njerëz të varrosur, njerëz të humbur. Kemi raste që aty kërkohen tash 30 vite dhe, jo vetëm që nuk janë gjetur, por nuk kemi shpresë që t’i gjejmë”, thotë ai.

Në Shqipëri, gjatë 30 viteve të fundit janë bërë përpjekje të herëpashershme, kryesisht nga familjarët, për zbulimin e vendvarrimit të kundërshtarëve politikë. Deri tani nuk ka një të dhënë të saktë për numrin e përsonave, të cilëve u është gjetur vendvarrimi. Ndërkohë, si Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit, ashtu edhe Komisioni Ndërkombëtar për Gjetjen e të Zhdukurve, deklarojnë se është rreth 6 mijë numri i përsonave të zhdukur gjatë regjimit komunist.


Send this to a friend